*roblemen dreigen ond huursubsidie Vierde zoon voor Margriet we maken het goed met 'n bloemetje Kok: 'We moeten kiezen en delen' Conflict dreigt op PvdA-congres PTT DREIGT MET STAKING Richtlijnen zijn pas de deur uit Weer sneeuw JKafjsï^ ËcidóefSomotit Donderdag 10 april 1975, 65e jaargang no. 20089 Corbett Ronnie Corbett, klein maar dap per, Engelse comedy op Ned. I om 20.35 uur. Om 21.45 urn- Duiken politie. Ned. II om 20.21 uur Tatort; om 21.45 uur Joseph Luns bij Henk van der Meyden. OPKLARINGEN Opklaringen en slechts hier en daar een bui. Zwakke tot matige noordwestelijke wind in de mid dag krimpend naar zuidwest. Maximum temperaturen onge veer 7 graden. Morgen zon: 5.54- 19.30. Maan: 5.26-19.41. Schev. hoogw.:3.10-15.23. Laagw.: 11.00- 23.18. (Van een onzer verslaggevers) n Haag/Leiden Op verschil- ide stadhuizen in de Randstad moeilijkheden ontstaan bij aanvragen van huursubsidie or de periode van juli 1975- ril 1976. Overal komt men ivraagformulieren halen die iter nog niet ingeleverd kun- n worden omdat nog vrijwel ;mand in Nederland weet hoe- sl huur hij met ingang van 1 moet betalen. Het vermel den van het juiste huurbedrag is een van de voorwaarden om voor huursubsidie in aanmer king te komen. Doordat het ministerie van Volkshuisves ting sinds kort tv-spotjes uitzendt waarin erop gewezen wordt dat men vanaf 1 april op het stadhuis terecht kan voor aanvraagformulieren, melden zich dage lijks veel mensen, die dan te horen krij gen, dat ze beter terug kunnen komen zodra ze zekerheid hebben over het nieu we huurbedrag. Op verschillende gemeentesecretariën is men nogal ygrbolgen over het tv-spotje. „Ze denken zeker in Den Haag, dat als ze daar weer eens een regeling hebben bedacht wij de volgende morgen meteen klaar staan om die uit te voeren" luidde het commentaar van de gemeentelijke voorlichtingsdienst in Leiden. Volgens de gemeenten komt de reclame campagne voor huursubsidie op een bij zonder ongelukkig moment. Bovendien zit in het tv-spotje een storende fout, omdat daarin gesuggereerd wordt dat de aanvraagformulieren vóór 1 juli moeten worden ingeleverd. Men kan echter tot eind september op het stadhuis terecht. Het is volgens het ministerie echter tech nisch niet meer mogelijk het tv-spotje te wijzigen. Voor Den Haag en Leiden brengt het optreden van het ministerie nog meer problemen met zich mee. Zij behoren namelijk tot de gemeenten waarin per 1 juli een experiment zou starten met zoge naamde inkomenshuren (in overleg met de woningcorporaties wordt de huursub sidie meteen van de huurprijs afgetrok ken). Doordat het ministerie het uitvoe ringsbesluit te laat de deur uit heeft gedaan, zitten de gemeenten nu met de organisatorische uitvoeringsproblemen. Bovendien vraagt men zich af waar de extra mankracht vandaan te halen. M— (Van een onzer verslaggevers) 't Loo/Nijmegen Prinses Margriet heeft vanmorgen haar vierde zoon gekregen. De jongen werd in het Sint Radboud-ziekenhuis te Nijmegen ge boren. Het is het vierde kind van de prinses en mr. Pieter van Vollenho ven. Prins Maurits is met zijn zes jaren de oudste, dan volgt de vijfjari ge prins Bernhard en de driejarige prins Pieter-Christiaan. De thans ge borene is de negende in de rij van gerechtigden tot de troon. De medische hulp bij de bevalling werd verleend door dr. J. L. Mast boom. Deze had assistentie van dr. E. D. A. M. Schretlen, dr. J. F. Crul en dr. G. M. M. Nijhuis. Onmiddellijk na de officiële bekend making door de Rijks Voorlichtings dienst ging aan alle rijksgebouwen de vlag uit. Moeder en kind maken het, aldus de bekendmaking van de medische staf vanmorgen om precies 10.51 uur, uit stekend. „De geboorte heeft langs operatieve weg plaatsgevonden". ZWITSERLAND HAINZ/BERN In Zwit- ■erland heeft het gisteren vandaag weer ges- leeuwd Op sommige we- i moesten sneeuwploe- i zich door 20 meter ho- s ii eeuw bergen een weg ten die door lawines aren veroorzaakt 'olgens officiële medede- ngen kan het nog lange jd duren, voordat alle ver- lindingswegen die sinds iet weekeinde zijn geblok- ;eerd, weer berijdbaar zijn [emaakt. De noordelijke oegang tot de St. Bernard- unnel hoopt men zondag te n heropenen. Iet verkeer door de St. iotthard-tunnel is weer ïormaal, nu ook de toe- angswegen zijn schoonge- naakt. Dit geldt eveneens het treinverkeer. De poorlijn via de Brenner ssen Oostenrijk en Italië ook weer te gebruiken. Het Zwitserse St.Moritz is nog steeds onbereikbaar. Enorme sneeuwmassa's versperren de weg daarheen. Met man en macht is men bezig de weg vrij te maken. (Van een onzer verslaggevers) BREDA "Het verdelen van wat er uiteindelijk te verdelen valt, is het pro bleem dat steeds meer centraal komt te staan". J>at zei voorzitter W. Kok van het NV V gisteren op de verbondsverga- dering in Breda. "De ruimte die er in de economie is om particuliere en geza menlijke wensen te vervullen, is duide lijk kleiner dan in het verjeden het geval was. Maar de wensen zijn eerder toe- dan afgenomen". We zullen moeten kiezen (prioriteiten stellen) èn delen, zo was de kern van Koks betoog. Bij het kiezen gaat het er niet alleen om of de ene of de ande re nieuwe collectieve voorzie ning verwezenlijkt wordt: het gaat er ook om dat nieuwe gewenste voorzieningen en al bestaande tegen elkaar worden afgewogen. Er is maar weinig te bereiken door hier en daar wat te snoeien. Er moeten fun damentele veranderingen ko men, waarbij het bijna onont koombaar is te denken aan on populaire maatregelen. Kostenbeperking, onder meer in de medische sector, is noodza kelijk, aldus Kok. Maar ook het optreden van de overheid zelf is, als het gaat om het doen van uitgaven en het verwerven van inkomsten, in de huidige om standigheden van extra groot belang. In verband met de aan koop van straaljagers is een voorzichtig uitgavenbeleid ge boden, dat rekening houdt met de lastenstijging die we al in het vooruitzicht hebben. De bereidheid van de vakbewe ging om mee te werken aan de verwezenlijking van een ge wenst sociaal-economisch be leid, is afhankelijk van de be reidheid van politici en onder nemers om dringend noodzake lijke structuurvernieuwingen in de maatschappij te helpen be vorderen. Het is ongewenst, zei Wim Kok, dat de richting van de economische ontwikkeling vrijwel overwegend wordt be paald door beslissingen van on dernemers. Maar het is ook on gewenst, dat de beslissingsbe voegdheid geheel aan de over heid wordt overgedragen. De economische groei zal rekening moeten houden met wensen op het gebied van ruimtelijke or dening, milieubeheer, grond stoffen- en energiebeleid en in ternationale arbeidsverdeling. De vakbeweging zal op, korte ter mijn met een vernieuwd beleid sprogramma voor 1976 en 1977 komen, een plan in hoofdlijnen v dat, zoals Kok zei, "vraagt om daden van de politiek." nje kan nóg niet helemaal rus- slapen ondanks de 3-1 zege op antus. bal die Drost in de tweede helft eau gaf kan de Oosterlingen eens zwaar op de maag ïen te liggen. liep tegen de Russen ee 3-0 terstand op en zal hun nu niet er zo zien zitten. (Van onze parlementaire redaktie) Den Haag - De fraktieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, Ed van Thijn, heeft de achterban van zijn par tij aan de vooravond van het congres over „Vrede en veiligheid" gewaar schuwd voor een anti-Navo-gezinde op stelling. In het gisteren verschenen Pv- dA-blad „Roos in de vuist" zegt hij: „Uittreden uit de Navo is naar mijn vaste overtuiging geen effektief middel om onze doelstellingen te bereiken". Volgens Van Thijn zal een anti-Navo- van het congres „een week wereldnieuws zijn en een zeker schokeffekt hebben, maar zullen de Oost-Westverhoudingen er niet" wezenlijk door wo- ren beinvloed". „Wel zullen wij bereikt hebben dat wij, door onszelf buitenspel te plaatsen, elk restje invloed op die verhoudingen hebben verspeeld". In zijn artikel laat Van Thijn ook een ernstige waarschuwing horen aan het adres van minister Vredeling van Defensie inzake de Starfighter-ver- vanging. Volgens de PvdA-fraktieleider is een conflict tussen de PvdA-fraktie en de bewindsman onvermijdelijk als de laatste vasthoudt aan de keus tussen de „zware drie" (f-16, Mirage en Saab-viggen). De aanschaf van een van deze straaljagers zou volgens Van Thijn betekenen dat Nederland een aktieve bijdrage levert aan het verder opschroeven van de bewapeningsspiraal in Europa. „Een socia listische vredespolitiek zal er juist op gericht moeten zijn die spiraal te doorbreken", aldus de fraktieleider. Brits parlement stemt vóór de EEG LONDEN Het Britse parlement heeft zich gisteravond met een grote meerder heid, 396 stemmen voor en 170 tegen, uitgesproken voor handhaving van het Britse lidmaatschap van de EEG. Ver wacht wordt dat deze grote meerderheid in het parlement de Britten er toe zal brengen, voor handhaving te stemmen wanneer zij zich daar op 5 juni bij referendum over kunnen uitspreken. Van de Labourfractie hebben 144 leden tegen de EEG gestemd en 133 voor. Pre mier Wilson heeft Eric Heffer, minister van staat voor de industrie, van zijn functie ontheven. Heffer sprak zich in het debat over de EEG openlijk uit tegen het regeringsbeleid. Met dit gespecia liseerd zeilbootje hoopt de 29-jari- ge Amerikaan Al lan Chadbum de oceaan over te steken. Hij verlaat hier de kust van Massachusetts en hoopt omstreeks juni de kust van Portugal te berei ken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het kabinet Den Uyl zal het huidige spreidingsbeleid onmiddel lijk moeten staken wil het niet op korte termijn geconfronteerd worden met har de acties van de zijde1 van de PTT, o.a. met een staking. Dit is de conclusie die de gezamenlijke dienstcommissies van de Centrale direc tie PTT (een soort ondernemingsraad) trekken uit de gisteren gepubliceerde open brief van de leidinggevende PTT- functionarissen. De PTT-top stelde daar in namelijk dat „van ons als leidingge vende functionarissen bij de handhaving van de huidige regeringsplannen, in rede lijkheid geen vrijwillige medewerking aan de uitvoering van deze spreidings plannen kan worden gevraagd". Dit is de formulering waarop in het bedrijfsleven een- (collectieve) werksta king wettelijk kan worden erkend, aldus de dienstcommissies. Aangezien de rege ling voornemens is eenzelfde stakings recht voor ambtenaren te erkennen ligt •de conclusie dus voor de hand: de PTT dreigt met staking. Acht ministers bij begrafenis Mr.Marijnen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De ministerraad zal mor genochtend zijn vergadering onderbre ken in verband met de begrafenis van de zaterdag overleden Haagse burge meester, ex-premier mr. V. G. M. Marij- nen. Tijdens deze schorsing van het be raad zullen acht ministers in de Grote Kerk aanwezig zijn bij de uitvaartmis voor mr. Marijnen. Het zijn premier Den Uyl en de ministers Van Agt, De Gaay Fortman, Lubbers, Van der Stee, Westerterp, Gruyters en Trip. Na afloop van de mis zullen zij het kabinetsberaad onmiddellijk hervatten, om nog voor het PvdA-congres 's mid dags wat zaken te kunnen afhandelen. „Vogel Vrijdag" van VARA weg HILVERSUM Een uit de ledenraad van de VARA heeft gisteravond unaniem be sloten aan het dagelijks bestuur van de VARA te adviseren om het programma „In de woelige wereld van vogel Vrijdag" stop te zetten. Het is vrijwel zeker dat het dagelijks bestuur dit advies zal opvolgen. De voorzitter van de commissie meent, dat de uitspraak niet ge richt was tegen de doelstellin gen van het programma. Of liever gezegd: met een fraai, geurig boeket bloemen van een Fleurop-bloemist dat wij u toesturen alsdank voor de moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal - abonnement. Een echte 'blijmaker', nietwaar! NOTEER m.i.v..als nieuw kwartaalabonnee van de^ Leidse Courant adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een boeket bloemen naar: naam: adres: woonplaats:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1