SLOPERSTRIOMF IN NIEU WMARKTBl URT "IN ONS LAND BESTAAT GEEN OFFICIËLE GENEESKUNST" Adoptie van Vietnameesj es reactie uit schuldgevoel" VERKEERD PERCEEL ONDER DE HAMER Weer kort geding tegen kwakzalverbestrijder De Groot Amerika steunt luchtvaartplannen van Suriname Nog steeds op aardgas besparen?Waarvoor? WOENSDAG 9 APRIL 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7. (Van een onzer verslagge vers) AMSTERDAM Terwijl de straalverkennings- vliegtuigen over het cen trum van Amsterdam cirkelden om de bewe gingen van groepen de monstranten (1500 in ge tal) te volgen, konden de slopers in de hermetisch afgegrendelde Nieuw- marktbuurt gisteren on gestoord hun werk doen. Twee hijskranen hadden met hun loden ballen te gen de avond al de helft van de 48 panden aan de Lastageweg die moeten wijken voor de metro- aanleg, met de grond ge lijk gemaakt. Ondertus sen kon de politie de ba lans van deze tweede rel in veertien dagen opstel len: 14 burgers en 3 agen ten gewond, 2 arrestan ten waarvan een wegens overtreding van de vuur- wapenwet hij bleek bij zijn aanhouding een pis tool op zak te hebben. Hoofdcommissaris Sanders complimenteerde de 1100 man schappen die bij de aktie be trokken waren, met hun beheer- 3 optreden. De groepen die de metro-bouw willen tegenhouden dachten er anders over. Een woordvoerder: „De politie is buitensporig hard opgetreden. Bij de ingerichte EHBO-post hebben meer dan 10 mensen zich moeten laten behandelen voor hoofdwonden en kneuzin gen aan de handen." De juridi sche groep Nieuwmarkt besloot gisteravond op grond hiervan drie klachten in te dienen bij de officier van Justitie. Een woord voerder: „Allereerst gaat het om het gebruik van onevenredig ge weld tegen weerloze demon stranten. Vooral bij de eerste de drie charges die de poli- in de vroege ochtend uitvoer- Stratenmakers konden gistermiddag alweer beginnen met het herstel van het wegdek van de Lastageweg. de om de Nieuwmarkt schoon te vegen, is het gedrag van de mobiele eenheden onbegrijpe lijk geweest. De betogers gaven geen enkele aanleiding. Ze zaten rustig op de grond toen er plot seling zonder waarschuwing verschrikkelijk op hen werd los geslagen.' Een tweede klacht be treft het onthouden van genees kundige hulp. Bij die eerste charge raakte een betoger ern stig gewond, maar de politie verhinderde dat hij naar het ziekenhuis kon worden ver voerd. De derde klacht gaat over vernielingen van brillen, horloges en dergelijke. Overi gens moeten we toegeven dat de politie zich in tegenstelling tot de vorige keer, correct heeft gedragen toen ze eenmaal in slooppanden was binnengedron gen." Dat binnendringen gebeurde gistermorgen precies een uur nadat met een rijdbaar laad- schop'een gat was geslagen in de gevel van Lastageweg 15. Via ladders wisten agenten onder het afschieten van traangasgra naten de eerste verdieping te bereiken. Negenenveertig bezet ters werden afgevoerd. De meesten droegen zelfgemaakte gasmakers. Zes stralen uit de waterkanonnen zorgden ervoor dat de omge wing leeg bleef. Daarvoor had een pantserwa gen vergeefs geprobeerd de ge barricadeerde onderstukken van de Lastage te doorbreken. Ze moesten zich terugtrekken toen bleek dat de trappenhuizen overal waren dicht gelast met de ijzeren platen die publieke werken vorige week had ge bruikt voor het verstevigen van het wegdek in de sloopbuurt. De demonstranten maakten evenals veertien dagen geleden gebruik van rookbommmen en gooiden met speksteen en verf. De straatstenen die in overvloed aanwezig waren lieten ze echter liggen. Nadat de sloopwerkzaamheden een aanvang hadden genomen, begonnen een reeks demonstra ties die tot in de middag duur den. Op het Muntplein raakten een jongen en een meisje licht gewond toen ze geschept wer den door een politiewagen. Vól gens de politie ging het om een normale aanrijding. Ooggtuige zeggen echter dat demonstran ten de auto in het nauw brach ten waarna hij op de betogers inreed. De juridische groep Nieuwmarkt overweegt of dit een klacht wegens poging tot doodslag tengevolge kan heb ben. De gezamenlijke aktiegroepen hebben er gisteren de nadruk opgelegd dat hun hele optreden erop gebaseerd was geen ge weld uit te lokken en dat hun akties alleen een demonstratief karakter droegen. „Dat is ge lukt", aldus een woordvoerder, „de barricades waren opgericht om te voorkomen dat de politie groot materieel, zoals waterka nonnen, zou kunnen gebruiken. AMSTERDAM Bij de sloop in de Amsterdamse Nieuwmarktbuurt is gister avond door een communi catiestoornis een grove blunder begaan. Toen de slopers een nieuw pand aan de Lastage wilden aanpak ken, verscheen er opeens een jonge vrouw voor het raam. De werkzaamheden werden onmiddellijk stop gezet, en slopers en politie stormden naar boven. Na dat ze de vrouw uit het raam hadden getrokken, bleek dat men een verkeerd perceel aan het slopen was. Het stond nog niet op de lijst. De bewoonster had geen aanzegging gehad om te vertrekken en woonde er volkomen legitiem. Inmid dels het dak al half ingeslagen. De slopers heb ben de schade provisorisch met behulp van zeildoek gerepareerd. De dienst pu blieke werken van Amster dam is verantwoordelijk voor de schade. Tijdens de ontruiming van de panden aan de Lastage is het publiek achter de afzetting ver zocht een spontane protestmars te houden. We hebben dit ge daan om een bloedbad te voor komen. Onze akties waren niet agressief gericht en daarom hebben we na afloop van deze demonstratie de mensen niet achter de afzetting laten gaan". De aktiegroepen zeggen dat hun akties tegen het ge meentelijk beleid zullen voort gaan. Ongeveer 1500 taxi-chauffeurs uit vele delen van het land hebben gistermiddag de begrafenis bijgewoond van hun collega B. Hartmann die enkele dagen geleden werd vermoord in Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM "In ons land bestaat geen offi ciële geneeskunst, ook geen erkende. Wel kennen we in Nederland geregistreerde geneesmiddelen, maar er zijn ook geneesmiddelen die niet geregi- Het kort geding Van e r redacteuren Terwijl in Nederland door instellingen als „Terre des Hommes" de luchtbrug van weeskinderen uit Vietnam kritisch wordt bekeken - een kritiek die door de Neder landse stichting Interlandelijke adoptie niet zondermeer van de hand wordt gewe zen - begint ook Amerika zich af te vragen wat de achterliggende motieven zijn voor de plotselinge massale bereidwilligheid om een vreemd kind in eigen huis op te ne- De Washington Post schrijft dat er in de Verenigde Staten zelf op het ogenblik 120.000 kinderen zijn waarvoor geen pleeg gezin te vinden is. De meesten van deze Amerikaanse wezen zijn negers, Indianen of Portoricanen - de meest achtergestelde bevolkingsgroepen - ofwel de kinderen zijn in een of andere vorm gehandicapt, aldus een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Volksgezondheid in een arti kel 'in de Post. Een hoogleraar in de psychologie sprak voor de Amerikaanse televisie over „de stormloop op Vietnameesjes" als een „hys terische reactie" die*kennelijk was bedoeld om een gevoel van schuldbesef te verlich ten. „Er zijn overal in de wereld ongelukki ge kinderen, maar zo'n reactie in de Ver enigde Staten is er nog nooit geweest." De in het buitenland werkende liefdadig heidsorganisaties worden momenteel over stroomd met adoptie-aanvragen, die het aanbod verre overtreffen. Maar het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, die tot dusver bemiddelde voor een deel van de adoptiegezinnen, neemt thans een wat terughoudender standpunt in. Zó liet het ministerie deze week verstek gaari op een bijeenkomst in Washington die door Congresleden was belegd om de kwestie te bespreken. De bijeenkomst had, zoals te verwachten was, een emotioneel verloop. Pleegouders, soms vergezeld door hun Vietnamese pleegkinderen, bepleitten vurig een ruimere toelating, terwijl anderen ver klaarden dat de wezen in eigen land nieu we .levenskansen moeten worden geboden. Het Britse blad The Guardian wijst in een commentaar op de problemen die kinderen die naar een ander land worden overge bracht krijgen met klimaat, ander voedsel en een onbekende taal. Daar komt bij dat het risco bestaat dat de vaart men de kinderen probeert te helpen, som mige kinderen tot wezen maakt die alleen tijdelijk hun ouders zijn kwijtgeraakt. Voor weeskinderen die al lange tijd als zodanig verzorgd worden, is de zaak duide lijk. Maar hoe moet men Vietnamese ou ders uit Hoeé en Danang straks vertellen dat hun in de chaos zoek geraakte kinde ren in de Verenigde Staten wonen, aldus The Guardian. De correspondent in Saigon voegde er aan toe dat families in het westen zich zouden moeten afvragen of in plaats van het adop teren van een Vietnamees kind dat met grote ogen de wereld inkijkt, niet meer gedacht zou moeten worden aan het opne men van een Vietnamese leger-officier van middelbare leeftijd. De kinderen in Viet nam lopen ernstig gevaar, maar het gevaar voor degenen die het bewind van_ Thieu hebben gediend is vermoedelijk groter. De hulp zal zich vooral moeten richten op het land zelf. Hoe belangrijk het ook kan zijn kinderen te helpen door hen daar weg te halen, hun aantal staat in geen vergelij king met dat van degenen die straks de toekomst van het land moeten uitmaken, aldus The Guardian. Bevrijdingszegel (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op 29 april zal de PTT een speciale postzegel van 35 cent uitge ven, waarmee het feit herdacht wordt, dat Nederland dertig jaar geleden bevrijd werd. De zegel (ontwerp van fotograaf Cas Oorthuys) toont een gefoto grafeerd oog, dat over prikkel draad kijkt. De voorstelling ves tigt volgens de PTT niet alleen de aandacht op onze bevrijding in 1945, maar ook op het feit dat onderdrukking en gevangen schap in onze wereld nog steeds voorkomen. De zegel is uitge voerd in rood, donkerbruin en zwart, en is verkrijgbaar zolang de voorraad strekt. V rouwenmoordenaar voor Haagse rechter DEN HAAG (ANP) - Groten- deels achter gesloten deuren staat vrijdag 11 april voor de Haagse rechtbank de 33-jarige hooibergbouwer Willem van E. uit Ter Aar terecht wegens het plegen van twee moorden op vrouwen. De man die woonde op een woonboot met de naam „De Vrijheid" vermoordde zondag 18 augustus in Nieuwveen de 44-jarige verpleegster Aaltje van der Plaat uit Gorkum met zes tien messteken. Later bekende hij ook in juni 1971 de dood van de 15-jarige Cora Mantel in Uit hoorn op zijn geweten te heb ben. Eerste zwaluw gesignaleerd zwaluw, na overwintering in Afrika, ons land bereikt. Het is voorzover bekend de eerste zwaluw die dit jaar in Neder land is waargenomen. Ornitholoog K. Goudswaard heeft de vogel waargenomen in West Zeeuws-Vlaanderen. Het dier vloog heel laag langs de Westerschelde bij het dorp Hoofdplaat, in noord-oostelijke richting. Ai zegt een bekend spreekwoord dat één zwaluw nog geen zomer maakt, toch is het een hoopgevende lentebode die er op wijst dat het voorjaar ondanks kou en nattigheid aan staande is. Dit bewijzen even eens drie ooievaars die de laat ste dagen geregeld boven Wal cheren cirkelen en eveneens uit hun winterkwartieren uit het zuiden zijn teruggekeerd. PARAMARIBO Het is niet uitgesloten dat voor de onaf hankelijkheid van Suriname, eind november, vliegtuigen van de Surinaamse luchtvaartmaat schappij (SLM) een geregelde dienst op Schiphol zullen on derhouden. Dit heeft de Suri naamse minister van Economi sche Zaken, Eddy Bruma, in Paramaribo gezegd. Tijdens een persconferentie in de Surinaamse hoofdstad zei hij ook dat uit Amerika voorstellen waren ontvangen om de SLM in staat te stellen op de Verenigde Staten te gaan vliegen. Maar hierover wilde hij eerst met zijn Antilliaanse collega, minister Voges, praten omdat de Antil liaanse luchtvaartmaatschappij (ALM) al op New York vliegt. In Paramaribo is vernomen dat de Amerikaanse maatschappij „Boeing Aircraft Corporation" een route-studie maakt van de lijn Amsterdam—Paramaribo V.V. De heer Bruma ontkende dat de luchtvaart een „showproject" van hem is, zoals hem wel wordt verweten. „Immers", zo zei hij, „de luchtvaart is een geïnte greerd onderdeel van de econo mische ontwikkeling van een land, waarmee men geen grap jes mag uithalen". Naar aanleiding van de lucht vaartbesprekingen onlangs in Den Haag zei de bewindsman dat de standpunten van Surina me en Nederland nu heel dicht bij elkaar zijn gekomen. Van 14 tot 17 mei zal in Paramaribo opnieuw over de luchtvaartpoli- tiek worden gesproken. De minister legde er de nadruk op dat het monopolie van de KLM op de route tussen Am sterdam en Paramaribo niet meer bestaat. Hij zei dat de verhouding tussen SLM en KLM geregeld zal worden en dat beide maatschappijen we derkerig dezelfde betrekkingen zullen hebben. De bewindsman wees erop dat Suriname van verscheidene kanten voorstellen had ontvangen de SLM te hel pen zich te ontwikkelen. Een vandie voorstellen kwam van de Amerikaanse maatschappij Bo reas. Hij noemde de maatschap pij Pan American Airways, Temple Air in Londen en de Amerikaanse maatschappij Hughes Airways. De bewindsman deelde ook mee dat de directeur van zijn minis terie binnenkort naar Neder land zal vertrekken om daar met de KNSM de toekomstige samenwerking op het Atlanti sche scheepvaartverkeer te be spreken. streerd zijn. En wie durft te zeggen dat die middelen schadelijk zijn?". Aldus dr. mr. W. Schuurmans Stekhoven gisteren tijdens een kort geding tegen de Hilversumse kwakzalverbestrij der A. de Groot, ex-huisarts. o0 vas aangespan- sen van diverse organen van door dr. F. Merckelbach uit mongolen met celtherapie te be- aanleiding van handelen". Dr. Merceklbach on- interview met de voorzitter derschreef deze stelling en voeg de Vereniging tegen de de er aan f°e: "1° het buitenland Kwakzalverij De Groot krant. In dat interview ageerde de heer De Groot tegen de prak- hebben diverse wetenschapsmen- beweerd, dat het onthouden i de celtherapie aan mongolen jonge dieren inspuit bij mongolen Groot zijn uitspraken had ge- ze beter te maken. Nog nooit daan. "Hij heeft geen enkel be- heeft hij het waar kunnen maken wijs, dat dr. Merckelbach mongo- en terecht, want zijn methodieken len inspoot met levende cellen zijn wetenschappelijk niet verant- van jonge dieren. Ten eerste kan woord. Wel zal hij er flink aan hij dat niet beweren en ten twee- verdienen. Een consult bij Mere- de is het onjuist. Dr. Merckelbach werkt niet met levende cellen, maar met celextracten en ge- de ent- droogde cellen. En over de tarie- de heer De Groot kelbach kost maar dertig gulden. Dat is goedkoop, maar wie zegt hoeveel hij verdient stof?" Dr. Merckelbach noemde de uit- valt, zal ik niet praten. Ik ben spraken van de heer De Groot geen kruidenier. De waarde van beledigend en spande daarom het een consult is niet afhankelijk geding aan. Naar aanleiding van van een titeltje en ook moet wor- hetzelfde artikel was de heer De den opgemerkt dat het onderzoek Groot enkele weken geleden ver- door een celtherapist zeer uitvoe- oordeeld tot rectificatie jegens de rig is", aldus mr. Schuurmans Vlaardingse arts Moerman, die in Stekhoven. Dr. Merckelbach het artikel ook onder de kwakzal- voegde er nog aan toe. "Nooit heb vérs werd gerekend. ik de ouders van een mongools Namens dr. Merkelbach werd van kind laten betalen voor een be de heer De Groot een rectificatie handeling. In de 20 jaar van mijn geëist op de voorpagina van de praktijk heb ik nooit iets in reke- krant waarin het gewraakte inter- ning gebracht. Ik meen dat de view was gepubliceerd, op straffe ouders van zo'n kind al genoeg van een dwangsom van vijfdui- getroffen zijn", zend gulden per dag. Het verweer van de heer De Tijdens de zitting besprak de me- Groot, die behalve ex-huisarts dicus-jurist Schuurmans Stekho- ook voormalig inspecteur van de ven de behandeling van mongo- Volksgezondheid in Noord-Hol len met behulp van de celthera- land is richtte zich op de toepas- pie. "Niemand heeft ooit gezegd, sing van celtherapie bij mongo- dat mongolen genezen kunnen len. "In Nederland 'hebben wij worden. Dat is simpel onmoge- niets te maken met onderzoekin- lijk. Wel is het mogelijk stoornis- gen die in het buitenland de be- [ADVERTENTIE Verstandig met aardgas Let op deuren en ramen Voor onze toekomst. Aardgas is een energie waar we heel wat dingen mee doen: verwarmen, koken, water verwarmen, produkten mee maken. Maar de voorraden aardgas zijn niet onuitputtelijk. Er komt een moment, al duurt dat nog tientallen jaren, dat we op andere energie moeten overstappen. Het ontwikkelen van nieuwe vormen van energie met dezelfde kwaliteiten als aardgas zal nog veel tijd vergen. Daarom is het verstandig zo lang mogelijk te doen met wat we hebben. Hoe? Een voorbeeld: niet denken 'wat is het warm in de kamer, laat ik het raam maar 'n tijdje openzetten'. Nee, temper dan de verwarming liever. Dan vliegt er tenminste geen stukje toekomst de lucht in. Publikatie van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederlahd (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie correspondentieadres: postbus 19, Groningen wijzen zouden hebben opgele verd. Als ik zo iets hoor, dan vraag ik me altijd af. waarom we in ons land nog niet achter die bewijzen hebben kunnen komen". Ook stipte de heer De Groot aan, dat dr. Merckelbach is afgestu deerd op orthopedie. Een verwijt van mr. Schuurmans Stekhoven, dat hij niet meer op de hoogte was met de ontwikkeling van de medische wetenschap veegde de heer 79-jarige De Groot weg met de opmerking: „De pot verwijt de ketel dat hij" zwart ziet. U bent ouder dan ik". De president van de rechtbank mr. W.H. Borgerhoff Mulder zal donderdag 17 april om kwart voor twee uitspraak doen. Scholieren kochten vogels vrij MILAAN (ANP) Het afgelo pen weekeinde rijn in een park van het slot Elsio bij Como, vlak bij de Zwitserse grens in Noord- Italië, vele honderden zangvo gels vrijgelaten, die in de afgelo pen weken door Italianen in net ten waren gevangen. Deze trek vogels dankten hun vrijheid aan Nederlandse schoolkinderen. Zij brachten vorig jaar in de actie "Koop een vogel vrij" van de stichting Mondiaal Alternatief een bedrag van 10 mille bij een, bestemd om enkele duizen den gevangen vogeltjes vrij te kopen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7