Nieuw tehuis voor geestelijk gehandicapten in Kat wijl LEIDEN KRIJGT ALS EERSTE EEN UNIVERSITAIRE VERTROUWENSMAN aantrekkelijk concert Residentie Orkest Leiden wacht Lakenhal gaat vergoeding vragen voor uitkeringen Omstreden woning in Valkenburg wordt gesloopt Leiderdorp heeft wel ruimte voor woonwagenkamp]' e Vrije sector woningen in Voorhof goedkoper PAGINA 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 9 APRIL 1975 LEIDEN De Leidse universiteit heeft gisteren de heer L. F. Molle met ingang van 1 september benoemd tot vertrouwensman. Daarmee is deze universiteit de eerste instelling van wetenschap pelijk onderwijs in ons land waar deze functie is ingesteld. De vertrouwensman is rechtstreeks onder het college van bestuur werkzaam. Hij heeft tot taak problemen die aan hem worden voorgelegd te helpen oplossen. Voorts moet hij een bijdrage leveren tot het optimaal functioneren van het welzijn van een ieder die bij de Leidse universi teit werkt. Hij zal problemen in behandeling nemen van personeelsleden en van anderen die bij de universiteit werkzaam zijn voor zover deze problemen betrekking hebben op hun functione ren bij de universiteit De vertrouwensman kan ook problemen van studenten en derden in behandeling nemen voor zover daarbij leden van het personeel van de universiteit betrokken zijn in verband met de uitoefening van hun functie. De heer Molle die op 18 december 1924 te Wageningen werd geboren, was hoofd van de afdeling budgettering van het Marine Electro- nisch Bedrijf te Oegstgeest en secretaris van het technicum van de Leidse Onderwijsinstellingen. Op 1 april 1963 trad hij in dienst van de Leidse Universiteit als administrateur van de afdeling keel-, neus- en oorheelkunde. Hij vervulde deze functie tot augustus 1974 toen hij werd benoemd tot adjunct-beheerder van het directoraat onder wijs van de medische faculteit De heer Molle is onder meer actief in de vakbe weging. Hij was van 1966 tot 1972 voorzitter van de personeelsdelegatie van de vijf centrales van overheidspersoneel bij het personeelsoverleg van de universiteit. Hij is lid van de adviesgroep wetenschappelijk onderwijs van de algemene bond van ambtenaren. De heer Molle, die gedu rende acht jaar voor de Partij van de Arbeid zitting had in de gemeenteraad van Leiden, heeft ook binnen de universiteit bestuursfuncties ver vuld. Hij was lid en tweede voorzitter van de eerste Leidse Universiteitsraad en maakt sinds 1 september 1973 deel uit van het bestuur van de medische faculteit. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Lakenhal zal aan instellingen die een kunstwerk van het museum in bruikleen hebben een vergoeding van 4% van de waarde van het kunstwerk vragen. Tijdens de gisteren gehou den vergadering van de raadscommissie De Lakenhal, legde de heer Wurfbain, de directeur van het museum er de nadruk op dat het beslist niet de bedoeling is winst op het uitlenen te maken. "Het gaat om het dekken van de noodzakelijke kosten". In totaal heeft het museum 438 werken uitgeleend aan gemeentelij ke en niet-gemeentelijke instellingen. Deze werken*dienen als decoratieve versiering. Zij vertegenwoordigen een waarde van 214.240,-. Het museum is 6.200,- aan de kunstwerken kwijt voor verzekeringen, vervoer, inlijsten restauratie en dergelijke. Witte Poort Het deel van de 'Witte Poort dat een culturele bestemming krijgt, zal waarschijnlijk onder meer gaan dienen als opslagruimte voor de Lakenhal. Tot nu toe liggen al verschillende werken van het museum daar opgeslagen. Zij zullen een vaste plaats krijgen op de zolder van het complex. Er zal door wethouder Oosterman (welzijn) gezocht worden naar een andere permanente opslagruim te. Van de heer Wessels (WD) kwam het voorstel de over ongeveer twee jaar leegkomende Morspoortkazerne hiervoor te gebruiken. Restauratie De heer Herfst ontvouwde het plan van architect Van Kasteel voor restauratie van de Lakenhal- Het aanzien van het museum zal niet veranderen. Alleen het interieur wordt verbouwd. Zo zal er een- mogelijkheid komen om van het poortje, dat wordt overdekt, direct in de Grote Plers op de eerste verdieping te komen. Het personeel krijgt een eigen ruimte in het vroegere conciërgehuis. De galerij en het voorplein van het museum, die geheel verzakt zijn, zullen worden gestut. De gemeenteraad wordt gevraagd een krediet van drie ton te verlenen voor de restauratiewerkzaamheden. Het personeel van de Lakenhal heeft met ingang van 1 april een veertig-urige werkweek gekregen. De commissie ging akkoord met de aanstelling van een reserve-suppoost, omdat het daardoor mogelijk is het museum dagelijks geopend te houden. Deze suppoost zou zijn werkzaamheden kunnen verdelen tussen De Lakenhal en "Molen de Valk". Valkenburg De omstreden woning, Commandeurstraat 11, in Valkenburg wordt gesloopt. Tijdens de raadsvergadering gisteren bleek uiteindelijk alleen de PvdA/PPR-fraktie funda menteel bezwaar te maken te gen deze, en te verwachten vol gende sloopplannen in deze straat. Mevr. Van de Broek vond het onaanvaardbaar dat -gesloopt wordt zonder dat er een plan is vastgesteld voor het betreffende gebied. Nu wordt weer een woning aan het wonin genbestand onttrokken, terwijl onduidelijk is wat er met de grond gaat gebeuren. Direkt na de opening van de vergadering las burgemeester Van 't Hout een kort briefje voor van het raadslid Th. van der Mey (ARP) die daarin zon der opgave van reden bedankte voor het lidmaatschap van de raad en tevens meedeelde deze vergadering niet te kunnen ko men. Voor iedereen kwam deze mededeling volkomen onver wacht. De geloofsbrieven van de heer Van Dijk, die de heer Van der Mey zal gaan opvolgen wer den onderzocht en in orde be vonden, zodat hij in de volgende vergadering, 13 mei, zal kunnen worden beëdigd. De raad heeft zich in principe akkoord verklaard met de uit breiding van het gemeentehuis in het gebouw van de huidige openbare school. De eerste fase van de uitbreiding zal door ar chitect Westgeest worden uitge werkt. Het plan houdt in dat de ge meentesecretarie bereikbaar wordt vanaf het dorpshuisplein. In het algemeen wordt de behui zing ruimer, waar dringende be hoefte aan bestond. In het plan is ook ruimte gereserveerd voor de mogelijke inrichting van een oudheidskamer, waarin Valken- burgs rijke geschiedenis in beeld gebracht zou kunnen wor den. Op een verzoek van de Stoom- groep Stop Kalkar, de raad een uitspraal te laten doen inzake het Kalkar-project, werd op voorstel van B en W niet inge gaan. De raad achtte zich daar toe niet deskundig. De raad stemde een voorstel van B en W af voor een vergun ning voor de bouw van een schuur voor „agrarische be stemming". „Iedereen weet dat het bestaande houten gebouwtje als zomerhuisje wordt gebruikt" merkte de heer Van der Mey (CHU) op. We moeten erg uitkij ken geen precedent te scheppen. Hij stelde voor deze aanvrage te laten liggen tot het bestem mingsplan „Landelijk gebied" zal zijn aangenomen. Naar aanleiding van dit punt werd meegedeeld dat op 21 april a.s. in het dorpshuis een hoorzit ting zal worden gehouden over het ontwerp-bestemmingsplan „Landelijk gebied". Tijdens de vergadering gister avond werd opgemerkt dat in het bestemmingsplan „Lande lijk gebied" een fietspad zal worden ingetekend langs de Wassenaarse watering naar Wassenaar. Vanuit de raad werd verzocht er bij de gemeen te Wassenaar op aan te dringen in dit plan ook op Wassenaars grondgebied langs de Wasse naarse watering het fietspad op te nemen. De nieuwe weg bij de nieuwe bejaardenwoningen bij de Broekweg zal „Het Zwammer- veld" gaan heten. Dit is de histo rische naam voor dit gebied. De reconstructie van de Voor- schoterweg zal niet kunnen wor den voortgezet op korte termijn. Voor fase 2 van de reconstructie heeft de provincie geen geld be schikbaar gesteld, omdat men vond dat voor fase 1 reeds zo veel werd gegeven. Van onze correspondent LEIDERDORP Leiderdorp is bereid mee te werken aan de realisering van enkele kleinere woonwagencentra in de regio en voelt er ook voor een dergelijk centrum binnen de gemeente té vestigen. De raad besloot gisteravond na een lang debat unaniem in deze zin te antwoorden op de brief van het dagelijks bestuur van regionale woonwagencentrum in Leiden. Behalve de brief lagen ook twee voorstellen van b. en w. op tafel. Het ene, waarin de mening van burgemeester M. A. van der Have en wethouder D. W. Tichler (WD) werd weergegeven, wilde de boot eigenlijk voorlopig afhouden totdat er een beter inzicht was gekregen in de oorzaken van de opgetreden ruimtenood in het centrum aan het Trekvaartplein. De wethouders E. Drenth (PvdA) en J. Reugebrink (PCG) wilden, gezien ook de verantwoordelijkhe den van Leiderdorp in de gemeenschappelijke regeling voor het regionale woonwagencentrum, allereerst de opgetreden acute nood situatie bestrijden. Dit voorstel werd tenslotte overgenomen door de raad. LEIDERDORP De vrije sec torwoningen in Voorhof-Zuid zullen goedkoper worden uitge voerd. Hiermee zal geprobeerd worden een gat van 60.000 gul den te dichten, dat het prijsver schil is tussen de duurste pre miewoningen en de goedkoop ste woningen in de vrije sector, in Voorhof-Zuid. Tijdens de de ze week gehouden raadsverga dering stelden de WD en KVP voor een deel van de woningen uit de premiesector over te he velen naar de vrije sector. Wet houder Drenth noemde dit een vorm van "onbehoorlijk be stuur" en kwam tot het boven staande compromis. Voor de 140 koopwoningen in de premie-sfeer die in Voorhof- Z^id te koop zijn hebben zich tot dusver al ongeveer duizend kandidaten aangemeld. De ho norering van de aanvragen zal gebeuren volgens gisteren door de raad goedgekeurde normen. Daarbij wordt ondermeer reke ning gehouden met het al dan niet in Leiderdorp of de Leidse regio woningen, welke woning men achterlaat en de sociale omstandigheden. De premie- koopwoningen worden in drie prijs-groepen gerealiseerd: Een klein deel zal ongeveer 87.000 gaan kosten, een nog kleiner deel ruim 100.000. Het meren deel van de premiekoopwonin gen wordt gebouwd voor prijzen russen de 95.000 en 98.000. De Engelse projectontwikke- lings- en beleggingsmaatschap pij Healy Baker zal op het terrein aan de Touwbaan en de Van Marckenstraat industrie hallen met kantoren vestigen. Het Haagse aannemingsbedrijf Gebam krijgt een optie op een terrein aan de Leidse Dreef voor de bouw van een nieuw kantoor. Er zal op korte termijn een laat ste onderzoek worden gedaan naar de mogelijkheden en kos ten van renovatie van de 24 woningen in het Van Leeuwen park. Reeds eerder had wethou der Drenth bekend gemaakt dat nog dit jaar een definitieve be slissing zal worden genomen over de toekomst van dit stuk Leiderdorp. Geen moeite had de raad met de voorgenomen afsluiting voor het autoverkeer (met uitzonder ing van bussen) van de Splinter- laan tussen de Steenbakker slaan en de Spanjaardsbrug. Het gaat hier in eerste instantie om een proef voor een periode van zes maanden. Op de Van der Valk Boumanweg zal tussen de Laan van Ouderzorg en Spanjaardsbrug een inhaalver- bod worden ingesteld. De bus halte, die nog is gelegen bij het winkelcentrum in de Splinter laan, zal worden verplaatst naar het af te sluiten gedeelte. Twee nieuwe raadsleden wer den er gisteravond door burge meester M. A. van der Have geïnstalleerd: Janette Tas (Pv dA) en Jan Gordijn (PPR/D'6 Zij nemen in de raad de zetels over van respectievelijk Marie^ tje van der Molen en Riet Uh- lenbeck. LEIDEN Aanstaande zaterdag 6 april geeft het Residentie Orkest weer een concert in de Stadsgehoorzaal onder leiding van de Poolse dirigent Jerzy Semkow en met medewerking van de pianist Michel Béroff. Er zullen werken worden uitgevoerd van Nielsen, Bartok en Wagner. s Het concert begint met de ouverture „Helios" van de Deense componist Carl August Nielsen (1865—1931). Geen overbekend? naam, deze Nielsen, maar een veelzijdig vakman, die zijn materiaal op uitstekende wijze beheerste. In zijn werken maakt hij gebruik van verschillende stijlen, met name de laat-romantiek, het impres sionisme en de polytonaliteit. „Helios" (1903) is een goed klinkend stuk muziek, dat, vooral door zijn merkwaardige „Nielsen"-melo- diek toch een eigen, hoewel niet bepaald Deens te noemen karakter heeft. Hierna volgt het derde concert voor piano en orkest van de Hongaarse componist Béla Bar- tók (1881—1946). Bartók schreef het enkele maanden voor zijn dood, waardoor de laatste ze ventien maten door zijn leerling en vriend Tibor Serly moest worden georkestreerd. Met zijn aankomst in de V.S., waarheen hij in 1939 uitweek, gaat zijn componeren een nieuw (het der de) stadium in. Hij beschouwde Bach (contrapunt). Beethoven (ontwikkeling van de vorm) en Debussy (akkoordgebruik) als de drie „klassieken" en stelde zich ten doel deze stijlen „tot een synthese te verenigen en ze voor de moderne mens levend te maken". In zijn muziek is het autonome kunstwerk met de Hongaarse folklore, waarnaar hij vanaf 1905 samen met zijn landgenoot-componist Zoltin Kodóly eèn diepgaand onder zoek deed, versmolten. Al deze aspecten komen in dit magnifie ke pianoconcert duidelijk tot uitdrukking. De rest van het programma is in zijn geheel gewijd aan mu ziek van de Duitse operagigant Richard Wagner. Uitgevoerd zullen worden: Vorspiele 1. und 3. Akte uit „Lohengrin", Trauer- musik uit „Götterdammerung", Vorspiel und Liebestod uit „Tristan und Isolde" en enslotte het Vorspiel uit „Die Meistersin- ger von Nürnberg". Wagners' „Vorspiele" (ouvertu res) onderscheidt men naar twee typen. In de eerste plaats de naar inhoud en in muzikaal opzicht zelfstandige stukken. Hieronder vallen die van de opera's „Lohengrin" en „Die i Meistersinger". Het „Vorspiel" van „Tristan und Isolde" be hoort tot het tweede type, dat onmiddellijk overgaat in de eer ste scène van de opera. Altijd weer ongelooflijk boeiende mu ziek. De jonge Michel Béroff (1950) won reeds vele prijzen op de concoursen en maakte zijn de buut in Nederland in de serie „Sterren van de toekomst" in maart 1972. Dirigent Jerzy Semkow studeer de onder andere bij Bruno Wal ter en heeft een uitstekende staat van dienst. Hij was diri gent bij diverse vooraanstaande orkesten en is sinds januari 1975 chef-dirigent van de Saint Louis Symphonic Sociëty (VS). Allés bij elkaar een bijzonder aan trekkelijk concert, waar ik graag de aandacht op wil vesti gen. Kees Buurman III1IIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIII1 Op $it moment wordt de laatste hand' gelegd aan de afwerking van het gebouw en eind april verwacht men de oplevering, zo dat daarna met de inrichting kan worden begonnen. Het huis zal plaats bieden aan 26 tot 28 geestelijk gehandicapten. Het gebouw zal tesamen met de 9 personeelsleden een „thuis" moeten gaan betekenen voor geestelijk gehandicapten, die zo veel mogelijk overdag elders werkzaam zullen zijn. Voorna melijk zal dit in Katwijk de sociale werkplaats zijn. De leiding zal de bewoners gaan betrekken in het doen van nood zakelijke werkzaamheden, zoals het verzorgen van de gemeen schappelijke woonkamer en de eigen kamer. Verder wordt er gedacht aan het, indien nog noodzakelijk, aanleren van zelfverzorging en het stimuleren van creatief be zig zijn. Het nieuwe gebouw moest mid den tussen twee monumenten verschijnen. Aan de linkerkant is dat het onlangs gerestaureer de „Koningshof' en aan de ach terzijde ligt de oude Nederlands Hervormde Kerk. Alles wees erop dat hier geen goedkoop gebouw zou komen te staan. Nu worden de uiteindelijke bouw kosten op 1.490.000 geschat, hetgeen neerkomt op een prijs per „bed" van een kleine 50.000. Als grote ruimten op de begane grond komen er een grote woon kamer, een eetkamer en een hobbyruimte. In deze woonka mer komen zitjes en een open haard, verder is er gelegenheid om in een van de aansluitende kamers wat te werken of bezoek te ontvangen. De eetkamer, in de andere zijde van het gebouw is direct naast de moderne keu ken gelegen. Verder liggen op de begane grond 2 slaapkamers met alle sanitaire voorzieningen voor dubbel-gehandicapten. De overige bewoners hebben een zit-slaapkamer op de eerste ver dieping. Directeur A. K. de Vries: „De mogelijkheid tot inschrijving staat open voor iedereen uit het gebied Katwijk, Rijnsburg, Was senaar en Valkenburg. Maar ook voor iedereen buiten dit gebied, wanneer zou blijken dat het gebouw niet vol te krijgen is." Dirigent Jerzy Semkov Pianist Michel Eéroff Van een onzer medewerkers Katwijk Op 2 juni a.s. zullen de eerste bewoners hun intrede doen in het nieuwe nog in aan bouw zijnde „Gezinsvervan gend Tehuis" aan de Kerkstraat in Katwijk a/d Rijn. Directeur A. K. de Vries formu leert het aldus: „De gehele opzet is gericht op de ontplooiing van de sociale redzaamheid en de zelfredzaamheid. Hiervoor zijn allerlei methoden, zoals het doen van spelletjes door vier mensen, om zodoende elkaar te leren accepteren. De verzorging en begeleiding van de bewoners zal, volgens de directeur, gecon troleerd en zo nodig bijgestuurd worden door een „Selectie- en begeleidingsteam", bestaande uit een zwakzinnigen-arts, een psycholoog, een bestuurslid (als vertegenwoordiging Van de ou ders), een (in de gemeente prac- tiserend) arts, een maatschappe lijk werker en tenslotte de direc teur. De bestratingswerkzaamheden rond het nieuwe tehuis aan de Kerkstraat zijn al begonnen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4