Renovatie-kosten in Leiden erg hoog bij universiteits bibliotheek RICHTLIJNEN BIJ RENOVATIE Onderzoek naar vermeende onregelmatigheden bij Tuinstadwijk Aparte commissie voor moeilijkheden Oude stijl Jazz Festival Breda UITGAAN V eiligheidsriemen mytyl-leerlingen WOENSDAG 9 APRIL 1975 LEIDSÉ COURANT PAGINA 3 Veui een onzer verslaggevers p Leiden Een commissie van drie gemeenteraadsleden gaat onderzoeken of er sprake is van onregelmatigheden bij de toe wijzing van woningen van de woningbouwvereniging Tuin stadwijk. Daartoe heeft de gemeente raadscommissie voor volkshuis vesting gisteravond besloten op voorstel van wethouder Ver boom. De commissie is speciaal voor dit doel in het leven geroe pen en bestaat uit mevrouw Van de Zande (PPR/PSP/D'66), me vrouw Buring (PvdA) en de heer Langerak (WD). De wet houder legde er de nadruk op dat de commissie alleen zal na gaan of de officiële toewijzings normen zijn overschreden. De vraag of de woningbouwvereni ging ook binnen het kader van die normen een rechtvaardig te aohten verdeling toepast, laat de commissie buiten beschouwing. „Want dat is geen zaak van het gemeentebestuur", aldus Ver boom. „50% van de woningen wordt door de vereniging toege wezen en tenzij men de vastge legde normen overschrijdt, heb ben wij met de verdeling daar van niets te maken". De kwestie is aangekaart door onder anderen het CDA-raad- slid Ham, die hierover een brief heeft gekregen waarin twee ge vallen van vermeende onregel matigheid worden genoemd. De schrijver hiervan, gister avond ter vergadering aanwe zig, uitte zijn wrevel met de woorden: „Ik ben herhaalde ma len bij het bestuur en bij de commissarissen geweest en ik heb gevraagd: welke komen er vrij en waar blijven die? Dat wil men niet zeggen, dat wordt achtergehouden". En hij voegde er aan toe: „Als het bestuur een hekel heeft aan zeg meneer Jansen, dan krijgt Jan sen geen woning". Het antwoord van wethouder Verboom: „Nogmaals, daarmee heeft de gemeente niks te ma ken. Dat gaat mij niet aan en ik ga er dan ook niet in roeren. Het bestuur en de vereniging moeten dat maar uitknokken. Als de vereniging dat nodig vindt moet ze een nieuw bestuur De heer Ham viel de opposant van de wethouder enigszins bij door aan te dringen op een ge sprek met het bestuur over de volgorde van urgentie die men hanteert: „Het kan gebeuren dat veel urgentere gevallen later aan de beurt komen, dan min der urgentie. Dat zou besproken kunnen worden". Wethouder Verboom bleef erbij dat dat geen zaak is die de bevoegdhe den van de gemeente raakt en dat daarom wat dit betreft voor haar geen taak is weggelegd. De drie gemeenteraadsleden die met het onderzoek zijn belast dienen binnen twee maanden verslag uit te brengen. Vergeleken met die in andere gemeenten Wethouder ziet af van kort geding tegen de Wets winkel Van een onzer verslaggevers Leiden Wethouder Verboom heeft zijn eerder geuite dreige ment om een kort geding aan te spannen tegen het Juridisch Advies Bureau (de Wetswinkel) weer ingetrokken. Tijdens de gisteravond gehou den vergadering van de gemeen teraadscommissie voor volks huisvesting heeft hij gezegd dat B en W het J.A.B. een brief zullen sturen met daarin recht zetting van „onnauwkeurighe den" in het J.A.B.-rapport over het huurgeschil bij De Een dracht. En daarnaast de aante kening dat men alle conclusies en meningen in het rapport voor rekening van de schrijvers laat. De wethouder deelde in dit ver band nog mee hij anders dan 1 het Juridisch Advies Bureau meent dat destijds „426 van de 548 woningen ofwel 80 procent door de huuradviescommissie zijn onderzocht". Van een onzer verslaggevers Leiden „De kosten van Leidse renovatie-plannen liggen in vergelijking met die in andere gemeenten erg hoog. Hoe het komt weten we niet. Misschien maken de aannemers van onze renova tie-plannen meer winst". Die opmerking maakte wethou der Verboom tijdens de gister avond gehouden vergadering van de gemeenteraadscommis sie voor volkshuisvesting in zijn reactie op een betoog van het raadslid Ham (CDA) die het betreurde dat regelmatig plan nen worden afgewezen waarin al veel geld is geinvesteerd. Ham signaleerde als oorzaak het ontbreken van richtlijnen voor 'de opstelling van renova tie-plannen. „We zouden bij voorbeeld moeten weten", zo zei hij, „in welke gevallen huizen te klein zijn om voor renovatie in aanmerking te komen en bij overschrijding van welke grens de kosten zo hoog zijn dat het rijk nieuwbouw zinvoller acht. Gevolg van de huidige situatie is dat de woningbouwverenigin gen hun plan helemaal doorpra ten en dat het dan tenslotte toch wordt afgewezen waarbij men aan de architect een hoop geld kwijt is." Zijn fractie-genoot Bosch voegde daaraan toe: „En bij de bewoners worden ver wachtingen gewekt die nooit waar gemaakt kunnen worden". Wethouder Verboom onder schreef de klachten. Hij deelde in dit verband mee goede hoop te hebben dat het renovatie-plan LEIDEN Er komt een aparte commissie die zich gaat bezig houden met de moeilijkheden die zijn gerezen binnen de Universiteitsbibliotheek (UB). Dit heeft het college van bestuur van de Rijksuniversiteit Leiden besloten. De moelijkheden binnen de UB betreffen de samenstelling van de werkgroep „Taak en functie van de Universiteitsbibliotheek," die bezig is zich te buigen over de interne overleg- en basisstructuur van de UB, wensen van gebruikers m.b.t. de voorzieningen, personeelsbeleid en wensen ten aanzien van de ruimten die de UB te zijner tijd zal gaan betrekken in het te bouwen Witte Singelcomplex. Het personeel van de UB was ontevreden over de, naar zijn mening, eenzijdige samenstelling van deze com missie en verweet UB-direkteur De Groot onvoldoende reke ning te houden met het personeel en teveel op eigen houtje te opereren. Het CvB wil de problematiek van de interne basis- en overleg structuur nu uit de opdracht van de werkgroep halen en onder brengen bij een aparte rapportagecommissie, samengesteld uit leden van het CvB, de bibliothecaris, stafleden en personeelsle den. Bovendien wil het een extern adviseur aantrekken. De rapportagecommissie zal moeten controleren of het onderzoek proces verloopt in overeenstemming met de inhoud van de opdracht en de voortgang van het onderzoek moeten bewaken. Een en ander is mede het gevolg van een in de universiteits raad aangenomen motie-Van Rij (studenten) om de medezeg genschap van de betrokkenen bij de gang van zaken binnen de UB te waarborgen. Vandaag zal de voorzitter van het college van bestuur, mr. K. J. Cath een gesprek hebben met de bij het conflict betrokken partijen. Ook hierin zal de behandeling van de problematiek van de UB in de werkgroep en de gewijzigde opzet voor de behandeling ervan aan de orde worden gesteld. van de Leidse Woning Stichting voor het Haagwegkwartier door het ministerie zal worden geac cepteerd. De vraag of het plan dat de woningbouwvereniging „Ons Belang" voor deze wijk, heeft ontwikkeld er bij het mi nisterie doorkomt, baart hem meer zorgen. „Maar we moeten met „Ons Belang" nog nader overleggen", zo nam hij toch niet alle hoop weg, „ik heb nog iets op het oog, iets wat op dit moment nog niet publicabel is". Van Marwijk heeft afgelopen weekeinde met een 80 tons, kraan een ark van veertig ton uit het water getild. De ark lag in een slootje bij de brouwerij van Heineken in Zoeterwoude en moest naar Oegstgeest gebracht worden. Met een trailer werd de ark naar de Oude Rijn gereden, te water gelaten, en versleept naar een nieuwe ligplaats in Oegstgeest. Wethouder geeft betrokken bewoners toelichting. Leiden Wethouder Verboom zal een bij eenkomst beleggen waarop hij de betrokken bewoners een toelichting geeft op zijn voor stel tot het aanvaarden van een aantal „richtlijnen bij renovatie". Dat heeft hij gisteravond meegedeeld tijdens een vergadering van de gemeenteraadscom missie voor volkshuisvesting. Aanvankelijk zouden de „richtlijnen" op deze vergadering van de commissie-leden worden besproken. De wethouder heeft deze discussie evenwel uitgesteld omdat naar hij zei van zeer veel kanten protest is gerezen tegen het voorstel. Volgens hem zijn de geuite bezwaren onge grond en daarom stelt hij er prijs op tekst en uitleg te geven. Op de vraag van Noorderkwartier-activist ome Joop Vervoorn of de bespreking zou kunnen leiden tot wijzigingen in het voor stel, zei wethouder Verboom: ,Als u me kunt overtuigen wel, maar dat zie ik niet zitten". De wethouder beklemtoonde dat hij de bijeenkomst belegt voor de bewoners en niet voor medewerkers van de welzijnsraad. „Want de bewoners kunnen zich wel laten manipuleren maar de wethouder doet dat niet", aldus zijn niet geheel logische toelich ting. De geopperde bezwaren tegen het richtlij nen-foorstel laten zich in drie punten sa menvatten: O de sociale aspecten komen in een te laat stadium en dan nog onvoldoende aan de 0 de welzijnswerkers die de renovatie bege leiden komen in een positie te verkeren waarin zij grotendeels afhankelijk zijn v technici en corporatiebestuurders. het voorstel is gebaseerd op een onas vaardbaar prioriteitenschema voor het as pakken van de diverse complexen. Dit laatste bezwaar wordt vooral gevoeld Leiden Noord. Volgens een brief die het wijk-comité Plan Noord en twee andere organisaties in het Noorderkwartier aai gemeenteraad hebben gericht zou in 1976 de renovatie in deze wijk stil komen te liggen. De gefundeerdheid van deze vrees werd tijdens de gisteravond gehouden vergade ring van ambtelijke zijde aangevallen. BREDA Ruim 40 orkesten uit 8 landen treden van donderdag 8 mei (Hemelvaartsdag) t/m zondag 11 mei op tijdens het vijfde Intematioale Oude Stijlfestival te Breda. Zij zullen er allerlei vormen van oude stijl jazz ten gehore brengen. Niet alleen kwantitatief maar ook kwalitatief is dit evenement uniek voor Europa. Naast voortreffelijke solisten als Bud Freeman en Bil Rank (USA) en gerenommeerde orkesten zoals Legends of Jazz (USA), Kenny Ball en Alex Welsh (GB) is de organisatie erin geslaagd twee europese primeurs te bewerkstelligen: The New Mc.Kinney's Cotton Pickers uit Detroit en The Portena Jazz Band uit Argentinië. Gedurende het vierde festival hebben ca. 17.000 bezoekers de binnenmanifestaties bezocht. De aantallen bij openluchtconcerten en streetparades waren zelfs niet te schatten. Ieder evenement was uitverkocht. Evenals vorige jaren zijn er een oude stijl jazz concours voor amateurorkesten, ruilbeurs, kindermatinee', openluchtconcerten, streetparades, vaudevilleshows, een kroegentocht over 18 kroegen en een bluescafé, een oecumenische jazzkerkdienst en als hoogte punt het nachtconcert. Nieuwe evenementen zijn dit jaar het grote lustrumconcert met bal na en een tentoonstelling in het cultureel centrum De Beyerd, waar de relatie jazz-beeldende kunst wordt gelegd met werken van o.a. Sam Middleton. Voor het eerst zal er ook een rechtstreekse t.v.-uitzending plaatsvin den. Ook door de radio zal ruime aandacht aan het programma worden besteed. Bestuur universiteit: "Niet betalende studenten uitsluiten van onderwijs" LEIDEN Circa 700 Leidse studenten, die normaal univer sitair onderwijs volgen aan de Rijksuniversiteit, zijn nog niet ingeschreven en hebben hun collegegeld nog niet betaald. Dat blijkt uit een onderzoek van de interne accountantsdienst van de universiteit en is in een .brief door het College van Be stuur aan de leden van de uni versiteitsraad meegedeeld. Het College van Bestuur wijst er in deze brief op, dat centrale in schrijving absoluut noodzake lijk is, omdat de minister van onderwijs bij de toewijzing van middelen aan de universiteit al leen rekening houdt met het aantal centraal ingeschreven studenten. Daarom is het zaak, aldus het CvB, dat zij die tot nu toe hebben verzuimd zich in te laten schrijven op zeer korte termijn alsnog aan hun ver plichtingen voldoen. Wanneer aan een binnenkort door de fa culteitsbesturen te versturen aanmaning tot betalen geen ge volg zal worden gegeven zijn de consequenties dat zij zullen den uitgesloten van onderwijs- en andere faciliteiten in de toe komst (waaronder het doen van tentamens) en dat de middelen toewijzing aan de universiteit voor 1975 door het Rijk zal wc den herzien. Het CvB kondigt zijn brief bovendien aan, d alle niet-centraal ingeschreven studenten voor het nog lopende cursusjaar van onderwijs-tenta rnen- en andere faciliteiten zul len worden uitgesloten. Het studentenlid van de univer siteitsraad, mej. C. Snelders (Progressieve Partij) heeft in middels het CvB ertoe bewogen een en ander in de raadsverga dering van maandag 14 april aan de orde te stellen. DIOK De Leidse rugbyclub DIOK officieel 'reeds kampioen, maar de leden van de vereniging wil len daar eigenlijk nog niet van weten. Zij zijn van mening, dat het kampioenschap niet eerder gevierd kan worden, dan pas nè een thuiswedstrijd. De festivitei ten zijn dan ook verplaatst naar zondag, wanneer het eerste team op eigen veld zal aantre den tegen Te Werve. De kick-off is om 14.30 uur. Na afloop van de wedstrijd zal een groot diner worden belegd, terwijl 's avonds het kampioens feest zal worden gehouden in het Anthonius Clubhuis. Mocht de wedstrijd worden afgelast, dan zullen de festiviteiten toch doorgaan. Datzelfde geldt voor de receptie die gehouden wordt op woensdag 16 april in het clubhuis achter café De Gouden Leeuw' op het Noordeinde. Aan vang van de receptie: 20.00'uur. In en rond Leiden Oonderdag 10 april Hel Rijnlands Lyceum, Oegstgeest - Concert Hongaars Staats Zigeuneror kest: aanvang 20.15 uur. Oe Lakenhal. Oude Singel 28 - Lezing over het Nederlands glas door Or. Beatrice Jansen; aanvang 20.00 uur. LAK-theater. Levendaal - Een avond cultureel allerlei; aanvang 20.15 uur. 'rijdag 11 april Amsterdamse Mimeli 20.15 uur. Microtheater. Vestestra LAK-theater, Levendaal - Ketelshow. met Fred v. Weth en Jasper Postma ..de zot verwijt de ketel dat Ie maf ziet"; aanvang 20.15 uur. Stadsgehoorzaal, Breestraat - Concert ceal, verhaal i ging en tekst: aanvang 20.00 uur. Zondag 13 april Het Groene Kerkje. Oegstgeest - Con cert met Max van Egmond. Rinus Groot, Caroline Watkinson en Tan Crome; aanvang 14.00 uur. Maandag 14 april Rijksherbarium. Schelpenkade 6 - Le zing door de heer J. Quint over een tocht naar Teneriffe; aanvang 20.00 L. J. A.. Noordeinde 2a - Expositie van gelijke; aanvang 19.00 uur. Bioscopen 20.00 Camera: Hogewoerd 4'). tel. 24919. ..Les enfants du Paradis18 jaar. daa 20.00 uur. U' Kiiidermatinee: „Kuifje en de zonne tempel" a.l. za. en wo. 14.30 dag 14.00 en 16.15 uur. Lldo: Steenstraat 39, tel. 24130. „keetje Tippel" 18 jaar. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zondag's: 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur. Studio: Steenstraat 39, tel. 33220. .Je sus Christ Superstar" a.l. dag. 14.30, 19.00 en 21.15jur^ Trianon: Breestraat 31. tel. 23875. „Rooie Sien" 14 jaar. dag. 14.30, 19.00 en 2115 uur. Rex: Haarlemmerstraat 52, tel. 25414. „Elke klap is een daalder waard" 14 jaar. dag. 19.00 en 21.15 uur. Kindermatinee: DAGT 14.30 uur „Hek sen en bezemstelen" (Walt Disnèy). a.l. Exposities Drukkerij Do Bink: Rooseveltstraat 3, Leiden. Dagelijks geopend van negen tot vijf uur, behalve op zaterdag en zondag. Tot 30 april foto-expostle van Mdx Koot. Galerie Heuff: Hoflaan 7. Wassenaar tel. 01751-12185. di t/m za 10-17 uur di ook 20-22 uur. t/m 26/4. Theo v.d. Horst met schilderijen en tekeninqen. Peter v.d. Meer met bronsplastieken. Atelier "De Scherf": Nassaulaan 41 Oegstgeest, tel. 50220. ma t/m za 9-1f uur, zondag's gesloten. Ans H u-'-i- Kort met eer Kort met een tentoonstelling van eiger werk, n.l. glasbuigen. Stedelijk Mueeum "De Lakenhal": Ou de Singel 28-32. tel. 44044. ma t/m za 10-17 uur. zondag's van 13-17 uur. Tol 20/4 èOn tentoonstelling van Aad van Houwelingen met tekeningen en zeel- drukken. Galerie v.d. Vllat: Botermarkt 3, tel 22806. di t/m za 10-17 uur, do tot 21 uur. In de maand april Ab Steenvoorden met tekeningen en schilderijen. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Steenstraat 1. tel. 32641. ma V 10-17 uur, zon- en feestdagen 13-17 uur. Tot 10/4 de Canadese reizende tentoonstelling die een beeld geeft het leven in de poolgebieden met al9 titel: „Clrcumpolar Community" m tieke kajaks e.a. Galerie 't Hoeke bl| de Pomp: Dorps straat 38, Warmond, tel. 01711-3501 ma t/m za 10-17 en dl ook van 20-22 uur. Tot en met 15/4 exposeert Hans van Arkeveld met expressionistische schil derijen en Liesbeth van Esveld-Manssen Atelier van Rlen v.d. Nat: Jaagpad hoek Bruggestraat. 26/4 van 14.00-17.00 uur en 27/4 van 14.00-17.00 uur. en 27/4 een tentoonstelling van wi lappen en macrame' gemaakt op ursussen K+O afdeling Leiderdorp. Onder redactie van-Jantje van Leyde tel. 071-22244 tst.17. Werkbezoek De universiteit heeft gisteren de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, en enkele leden van Gedepu teerde Staten voor een werkbe zoek ontvangen. Mr. W. F. Koppelaars, lid van het college van bestuur, gaf hierbij een uiteenzetting van het ruimtelijk beleid. De gasten be zochten ook enkele universitaire gebouwen, waaronder het 13de eeuwse Gravensteen en de mo derne Gorlaeus Laboratoria. Schoolhoofden Het college van b. en w. stelt de gemeenteraad voor om de heren F. Warmee en J. Zwemmer te benoemen tot hoofd van respec tievelijk de openbare lagere school aan de Sumatrastraat en de openbare lagere school aan de Broekweg. De heer Warmee is 33 jaar oud en hoofd van een g.l.o.-school in Zuilichem. De heer Zwemmer, 28 jaar oud, is als onderwijzer verbonden aan een openbare lagere school in Zwijndrecht Het CDA-gemeenteraadslid Ham heeft er zijn bevreemding over uitgesproken dat pas na de bouwvakvakantie een begin wordt gemaakt met de recon structie van de Burggravenlaan. Tijdens de gisteravond gehou den vergadering van de gemeen teraadscommissie voor volks huisvesting wees hij erop dat „het plan al lang klaar ligt" en dat men volgens een door de gemeenteraad genomen besluit dit voorjaar al met de werk zaamheden had moeten begin nen. Het raadslid mevrouw Bu ring (PvdA) signaleerde vertra ging in de uitvoering van her- strating in de Kaiserstraat. jongste publicatie. De daling met per saldo 108 was het resul taat van 419 nieuwe vestigingen en 527 opheffingen. Verhou dingsgewijs is de vermindering het grootst in de binnenstad en dan vooral in het noordelijk deel van de binnenstad en in het Kooidistrict. In de nieuwe stads districten te weten het Bos- en Gasthuisdistrict en het Morsdis- trict nam het aantal bedrijfsves tigingen toe. De binnenstad be vatte in 1969/1970 52,3 procent van alle bedrijfsvestigingen. In mei/juni 1972 was dit tot 51,5 procent gedaald. Bedrijven Het totaal aantal bedrijfsvesti gingen in Leiden is in de perio de 1969/1970 tot medio 1972 te ruggelopen van 3839 tot 3731. Dat schrijft het bureau statis tiek van de gemeente in zijn Winkelsluiting B en W zijn bereid toe te staan dat de winkels in Leiden op vrijdag 9 mei a.s. tot negen uur 's avonds open blijven. Dit ter compensatie van de dagen maandag 5 mei (nationale feest dag) en donderdag 8 mei (he melvaartsdag), wanneer de win kels de hele dag gesloten zijn. De uiteindelijke beslissing ligt in handen van de gemeenteraad. De Goudsbloem B en W stellen de gemeenteraad voor om mevrouw Frederike Wedekind (26) te benoemen tot hoofdleidster in vaste dienst van de openbare kleuterschool De Goudsbloem. Mevrouw Wede- kind, die woont in Zeist, is sinds augustus vorig jaar hoofdleid ster in- tijdelijke dienst. Mytylschool B en W willen graag dat de heer Jan Willems (36) wordt benoemd tot hoofd van de Mytylschool aan de Blauwe Vogelweg. „Deze functie is sinds 1 augustus 1974 vacant" zo schrijven B en W in een voorstel aan de raad om tot de benoeming over te gaan. „Sinds het vertrek van het vori ge hoofd wordt het hoofdschap op voortreffelijke wijze waarge nomen door de heer Willems, die als onderwijzer in vaste dienst aan voornoemde school aangesteld is". Van een onzer verslaggevers Leiden Sinds kort dragen alle kinderen die in opdracht van de gemeente Leiden van en naar de Leidse mytylschool worden gebracht, veiligheidsriemen tijdens het vervoer. Dat schrijven b, en w. in antwoord op vragen van het SGP/GPV-gemeenteraadslid ir. M. Houtman. Deze had het college om informatie gevraagd naar aanleiding van een ongeluk dat enige tijd geleden een Leiderdorps jongetje is overkomen tijdens het vervoer naar de Leidse mytylschool. De knaap brak een been toen de schoolbus waarin hij zich bevond in de Boerhaavewijk in botsing kwam met een perso nenwagen. Hij droeg op dat moment geen veiligheidsgordel. Na het ongeval hebben b. en w. laten nagaan of ook andere mytyl-leerlingen zonder veiligheidsgordel plegen te worden vervoerd. „Daarbij bleek", aldus het college, „dat van de 18 leerlingen die in opdracht van de gemeente Leiden naar de mytylschoolworden vervoerd, twee geen veiligheidsgordel droegen tijdens de rit. Thans dragen ook deze beidq leerlingen tijdens het vervoer veiligheidsriemen". B. en w. brengen in herinnering dat men bezig is te onderzoeken of bij het vervoer begeleiders kunnen worden ingeschakeld, waardoor de veilig heid van de kinderen verder kan worden verhoogd.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3