Economisch herstel in 1975 erg onzeker F-16 zal niet duurder worden PTT-top weigert medewerking spreiding Twente op tv OSCARS rrv Hevige strijd bij Saigon Ceidóe (3ou/ta/tii ^Woensdag 9 april 1975, 65e jaargang no. 20088 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND FC Twente Ned. I om 19.55 uur de voetbal wedstrijd FC TwenteJuven- tus, onderbroken door Journaal en om 21.45 uur Werkwinkel. Ned. II om 20.40 uur Een ver- AANHOUDEND BUIIG Veel bewolking met regen-hagel of sneeuwbuien. Matige tot krachtige, aan de kust krachtige tot stormachtige wind uit west tot noordwest. Maxima omstreeks 6 graden. Morgen zon: 5.5619.28 Schev. hoogw: 2.3614.54. Maan: 5.06—18.34. Laagw: 10.24—22.45. Planbureau: steunmaatregelen voortzetten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De economische ontwikkeling is moeilijk voorspel baar, maar zeer waarschijnlijk be hoeft er niet voor te worden ge vreesd, dat de internationale con junctuur afglijdt naar een situatie als in de jaren dertig. Anderzijds lijkt ook een duidelijk herstel in de loop van 1975 zeer waarschijn lijk niet haalbaar. Ondanks alle maatregelen, die in alle landen worden genomen. Want dergelijke beleidsmaatregelen werken pas ge ruime tijd later uit. Dit zijn enkele conclusies, die het Centraal Planbureau vandaag heeft gepubliceerd in zijn „Centraal Eco nomisch Plan 1975". Terugblikkend over 1974 zegt het C.P.B., dat onze economie in dat jaar de vergelijking met andere industriële landen goed kon dcorstaan. Maar onze concurrentiepositie <erd ernstig aangetast en de kritische gren en voor rendement en financiering van ondernemingen werden bereikt, zo niet over- schreden. Het bureau verwacht in de tweede helft van 1975 enig herstel van de afzet, dank zij de steunmaatregelen in andere landen, met na me Duitsland. Het herstel in de afzet zal weerspiegeld worden in de produktie en daarmee in de werkgelegenheid. Weliswaar volgt de werkgelegenheid de produktie met heid. Het prijst het huidige beleid met vraag- stimulering, lastenverlichting, arbeidsmarkt maatregelen en steun aan het bedrijfsleven. De conclusie is evenwel gewettigd, dat een dergelijk beleid gedurende een aantal jaren dient te worden gecontinueerd met - bij gunstiger buitenlandse conjunctuur - minder enige vertraging, maar in de bouw behoeft accent op vraagstimulering, aldus het Plan dat niet zo te zijn. De stijging werkloosheid zal dan ook verderop in het jaar aanmerkelijk geringer kunnen worden, maar eerst moet nog met een sterke stijging rekening worden gehouden. Over het hele jaar rekent het C.P.B. op een gemiddelde werkloosheid van 185 190.000 man of ruim 4,5 pet van de afhankelijke beroepsbevol king. En daarbij is dan nog geen rekening gehouden met de vele werklozen die in de bureau. De resultaten van een dergelijk beleid worden pas geleidelijk merkbaar, het is een proces van jaren. Daarmee worden vanzelfsprekend specifieke eisen aan het beleid op middellange termijn gesteld, met ■name waar het de aanwending betreft van de ruimte voor de Staat om uitgaven te vergroten en lasten te verlichten. Vooral lastenverlichting, zo wordt duidelijk ge maakt, kan ertoe bijdragen, dat een redelij- v.a.o. „verdwijnen". Het planbureau sluit ke groei wordt bereikt niet uit, dat het de werkloosheid nog onder schat, want de factor arbeid wordt zo duur, dat het bedrijfsleven nog wel eens zou kun nen voortgaan met het vervangen van men sen door machines. Mede dank zij een slechts geringe invoer prijsstijging wordt de loonstijging voor dit jaar in Nederland op 12,5 pet geraamd (tegenover 15% in 1974). De gezinsconsump tie zal dit jaar 8,5% meer kosten, hoewel een hogere uitkomst niet zou verrassen. Het Centraal Economisch Plan is in het algemeen zeer somber over de werkgelegen- ,Kan aldus een ombuiging van de ontwikke ling worden bewerkstelligd en mag een her stel van de conjunctuur worden verwacht, dan behoeft over de perspectieven voor onze economie niet te somber worden geoor deeld," aldus het Planbureau, dat het opti misme ook weer niet te hoog wil stellen: „De verwachtingen mogen niet te hoog worden gesteld, daarvoor is ombuiging van trends een te geleidelijk proces. Daarvoor ook lijkt de kans op een snel en uitgesproken herstel van de internationale conjunctuur onder de gegeven omstandigheden te klein." Hendriks wil inzamelakties afschaffen DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Hendriks van Volksge zondheid is \tan mening, dat op langere termijn acties, als „ge ven voor leven" niet meer ge houden moeten worden. In de toekomst zal de gezondheids zorg integraal gefinancierd moe ten worden, aldus de bewinds man gisteren in de Eerste Ka mer. De zoon van de Peetvader, eiste de belangrijkste beeld jes voor zich op. Art Carney als Harry kreeg de Oscar voor de beste mannelijke rol, zijn rode kat Tonto niets. CjS® Daarmede is weer een eind gekomen aan de zenuwe noorlog die zich jaarlijks van Hollywood meester maakt. Overval Hongaar Istvan Kesces wordt hier, levensge vaarlijk gewond, afgevoerd. Hij overviel in Ham burg een juwe lierszaak, schoot de eigenaar, diens vrouw en een verkoopster neer en sloeg op de vlucht. Tijdens zijn vlucht verwond de hij nog vijf mensen. Toen de politie tegen vuur gaf, raakte hij levensgevaar lijk gewond. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Nu het Diek- manstadion uitverkocht blijkt te zijn, bestaat er voor de NOS geen enkel beletsel om van avond een direct beeldverslag te geven van de Europacupwed strijd FC Twente-Juventus. Ned. I om 19.55 uur. De Belgische tv geeft vanavond om ca. 19.30 uur een beeldver slag van de wedstrijd Leeds Barcelona. In Studio Sport op Ned. I om 22.25 en 23.00 uur samenvattin gen en beschouwingen van cup- wedstridjden, waaronder Dyna mo KiefPSV. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het leidinggevend kader van de centrale directie van PTT wenst geen verantwoordelijkheid te aanvaarden voor de gevolgen van de uitvoering van de huidige spreidingsplannen van de regering. Deze functionarissen - 132 van de 136 afde lingshoofden en directeuren en hun plaats vervangers - weigeren (vrijwillige) mede werking aan de uitvoering der plannen. In een open brief aan regering en parlement wordt aangedrongen op herbezinning, zowel in algemeen maatschappelijk opzicht als in verband met de gevolgen van de spreidings plannen voor PTT. iAan een meer verantwoorde aanpak wil de groep wel meewerken. De ondertekenaars van de brief twijfelen aan de juistheid van de doelstellingen van het huidige spreidings- beleid en met name aan de wijze waarop het beleid zal worden uitgevoerd. De huidige plannen maken een verantwoord personeelsbeleid onmogelijk en brengen zeer grote risico's mee voor de bestuurbaarheid van PTT, aldus de PTT-topfunctionarissen. In een brief aan het Vrouwencontract van de PvdA heeft de actiegroep protesterende PTT-vrouwen nog eens duidelijk gesteld, dat zij blijft strijden voor een volledige vrijwil ligheid voor iedereen in het kader van de spreiding. De actiegroep verwacht van het Vrouwencontact van de PvdA dat het achter haar standpunt staat en dit ook zeer duide lijk op het komende PvdA-congres naar voren zal brengen. Recordhitte in Moskou MOSKOU Gistermiddag is in Moskou een tempera tuur geregistreerd van 23 graden Celcius, een record sinds men 100 jaar geleden de stand ging bijhouden. Het voorgaande record werd bereikt in april 1968 en stond op 18 graden. Staking Ongeveer 10.000 werknemers van de Audi-NSU-ves- tiging in Neckar- suim stromen de fabriek uit om te protesteren tegen de plannen van Volkswagen om de vestiging in Neckarsulm te sluiten. Na een betoging van drie uur gingen zij weer aan hun werk. In ons landje zitten dagelijks gemiddeld 4 miljoen voer tuigen op de weg. Om je nou zo snel en veilig mogelijk te verplaatsen zijn 4 bewegingen toegestaan. Voorujt, achteruit, rechts af, links al. Voer je die zelfverzekerd uit en maak je tijdig duidelijk wat je wilt, dan zijn wij'n stuk verder. En u ook. De politie. (Van onze parlementaire redaktie) van het aantal verkochte exemplaren, zijn uit de lucht gegrepen. DEN HAAG De Amerikaanse onderminister Piet Dankert (PvdA) zei gisteren in de op een de luchtmacht, Frank Shroiitz, heeft Neder- bijeenkomst van zijn partij in Heiloo, dat als de land, België, Noorwegen en Denemarken telegra- Nederlandse luchtmacht op dit moment de Star- fisch laten weten, dat de F-16, de vermoedelijke fighter vervangt, de kans op een taakverdeling opvolger van de Starfighter, niet duurder zal tussen de verschillende NAVO-landen voor de worden. Shrontz zegt in zijn telegram dat de F-16 komende tien jaar is verkeken. De taakverdeling 12 miljoen gulden moet kosten. Berichten als zou komt dan pas weer aan de orde bij de vervanging het toestel duurder kunnen worden, afhankelijk van de NF 5-toestellen. Prijzen stegen in maart met 1,5 procent DEN HAAG (ANP) De prijzen zijn vorige kleding, terwijl ook (lichtere) stijgingen werden maand met 1,5 procent omhoog gegaan. Het Cen- waargenomen voor niet-alcoholhoudende dranken, traal Bureau voor de Statistiek rekende uit, dat elektriciteit, schoeisel, kampeerartikelen, auto's en het prijsindexcijfer steeg van 150,5 (miden februa- ziekenhuistarieven. ri) tot 152,7 (midden maart). In dezelfde periode Afgaande op de cijfers van het CBS zijn de prijzen vorig jaar stegen de prijzen ook met 1,5 procent, dit jaar tot nu toe de eerste drie maande gestegen Volgens het CBS stegen vooral de prijzen van met 2,75 procent. Vliegbord Het eerste ver keersbord voor vliegtuigen is een' feit. Op het vlieg veld Teuge tus sen Deventer en Apeldoorn staat het bekende ronde, witte bord met de rode rand. Het is er neerge zet om de vliegers te waarschuwen dat het verboden is met een draaiende propel ler over een open bare weg te rij den. Deie weg, de Zanden. loopt langs het vlieg veld en scheidt de werkplaatsen van het landingster- Nederland betrokken bij Rhodesische tabakshandel New York De Verenig de Naties beschuldigen Nederland er van Rho desische tabak in te voe ren ondanks het verbod dat door de Veiligheids raad is uitgevaardigd te gen de import van goede ren uit het land van pre mier Ian Smith. Volgens een gisteren gepubli ceerd rapport is de hoge organi satiegraad van de tabaksindus trie de reden waarom het smok kelen van Rhodesische tabak zo lang heeft kunnen floreren. Nederland is in grote mate be trokken bij de tabakshandel. De smokkelaars hebben het ver plaatsen van Rhodesische goe deren in hoge mate kunnen ca moufleren, voornamelijk met behulp van valse certificaten van oorsprong, aldus het rap port dat hoofdzakelijk geba seerd is op gegevens van de Anti-apartheidsbeweging. SAIGON Noordvietna- mese strijdkrachten heb ben vanmorgen een hevi ge aanval ingezet met tanks, infanterie en artil lerie op de stad Xoean Loc, 70 kilometer ten oosten van Saigon. De luchtmachtbasis Bien Hoa bij Saigon werd op nieuw beschoten. De Nederlandse ambassadeur in Parijs, mr. J. A. de Ranitz zal op korte termijn contact opne men met de vertegenwoordiging van de Voorlopige Revolutionai re Regering van Zuid Vietnam in Parijs. Ook de Nederlandse vertegenwoordiger in peking zal hiertoe overgaan. De resultaten en deze kontakten zullen wor den betrokken bij de beoorde ling van de toestand in Vietnam, waaraan minister van der Stoel van buitenlandse zaken is be gonnen na zijn terugkeer uit Israël. Een 'blijmaker' waarmee u letterlijk al uw voorraadpotjes overzichtelijk kunt etiketteren, is dit handige mini-lettertan- getje. Het opgeven van een nieuw kwartaalabonnement is alle moeite die u ervoor moet doen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1