Inventus kijkt niet op een lire eer of minder )pzet Friezen bij lamstrijd mislukt Arie de Vroet het zweet in de handen Kick van der Vall hoopt onplezierige herinnering weg te poetsen erste verlies Varkevisser sinds 1968 AMATEURS LANGS LUXEMBURG: 1-0 WOENSDAG 9 APRIL 1975 )l LEIDSE COURANT/ )e voetballers van Juventus beschouwen het duel tegen Twente als een vervelend verplicht nummer. De zichten staan er dan ook naar bij v.l.n.r. trainer Parola, lafini en Zoff. Gross Van Ierssel Drost Overweg Oranen Thijssen Van der Vall Mühren Êuidema Jeuring Pahlplatz Rene Vigliiani Anastasi Bettega ipello Causio Viola ignobucco Scirea Morini Zoff VENTUS: Furino Spinosi (Van onze dammedewerker) WSTERDAM Toernooidirecteur Vink had zich [en betere slotronde in het persoonlijk damkam- oenschap van Nederland kunnen wensen. Iedere mregisseur zou bij een dergelijke apotheose ziin inden van geluk ineen slaan. Want nadat de kruit- mpen waren opgetrokken waren er heel wat op- irkelijke feiten te noteren. ENSCHEDE Het Italiaanse kampioenschap is het bestuur Juventus 8000 gulden meer waard dan het veroveren van de UEFACUP. Gianpiero Boni- perti, ooit één van de beste voetballers van Europa, tegen woordig voorzitter van Juven tus, heeft de spelers van de Turijnse club voor het behalen van de titel een bedrag in het vooruitzicht gesteld, dat over eenkomt met 35.000 Nederland se guldens. Een triomf in de strijd om de derde Europese beker levert iedere speler van de A-selectie ongeveer 27.000 gulden op. Dat zijn bedragen, waarvan Nederlandse voetbal lers (en clubleiders) duizelen. In Italië behoren dergelijke su perpremies al lang niet meer tot de uitzonderingen. De Italianen houden er, wat de pecunia be treft, trouwens toch royale op vattingen op na. Terwijl het elf tal van Juventus gisteren per bus van Schiphol naar Ensche de reisde, maakten "enkele be stuursleden dezelfde tocht met een gigatische Amerikaanse slee, welke compleet met chauf feur in Amsterdam werd ge huurd. En hoewel het Memphis- hotel in Enschede voor twee nachten was afgehuurd en be taald, vertrekt de Turijnse mil joenenploeg vanavond, onmid dellijk na afloop van de con frontatie met FC Twente, weer richting Amsterdam, waar een etage in het bij Schiphol gelegen Hiltonhotel is gereserveerd. „Dan hoeven de spelers donder dag niet zo vroeg op te staan", luidde de verklaring voor de ongebruikelijke geldsmijterij. Aan de gedragingen van het door successen verwende Ju ventus gezelschap is trouwens goed te merken, dat het bezoek aan Enschede als een vervelend verplicht nummer wordt be schouwd. De arrogantie straalt van dé gezichten af. Uitzonder ingen zijn Jose Altafini, die ook aan het zoveelste verzoek om een handtekening lachend ge volg geeft. En trainer Carlo Pa rola, ooit een in heel-Europa bewonderde aanvaller, die sinds het begin van dit seizoen de verantwoordelijkheid draagt over een verzameling voetbal lers, welke een waarde van vele miljarden lires vertegenwoor digt. :Van c e sportredactie) i de Kerkhof KICK VAN DER VALIslechte herinneringen... ENSCHEDE Gevraagd naar zijn herinneringen aan de botsingen tussen FC Twente en Juventus tijdens het seizoen 1970-71 hoeft Kick van der Vall nauwelijks na te denken om zich de gebeur tenissen in het Turijnse Stadio Comunale en het Enschedese Diekman-stadion weer voor de geest te halen. „In de eerste wedstrijd hadden we voortdurend gedonder met Helmut Halier en speelde Juventus meer op de man dan op de bal, en in de return hadden we verschrikkelijk veel pech, toen Willy van de Kerkhof tegen de paal schoot bij een 2-0 voorsprong voor ons. Was die bal er ingegaan, dan hadden wij de halve finales bereikt. Omdat dit niet gebeurde moest er worden verlengd en daarin kwamen we duidelijk kracht te kort, terwijl we met negen man eindigden. Nadat Cees van Iersel en Benno Huve al geblesseerd waren vervangen, Vielen ook Jan Jeuring en Willy a nog eens uit". Niet zulke plezierige herinneringen dus. Kick van der Vall hoopt, dat ze vanavond en over veertien dagen geheel zullen kunnen worden uitgewist. De 29-jarige middenvelder, die nu al weer een jaar of twaalf in de eredivisie meeloopt (achtereenvol gens als speler van Feijenoord, FC Twente, DWS en weer FC Twente) hoopt, evenals trainer Spitz Kohn en zijn ploeggenoten, dat er dit seizoen eens een einde komt aan een reeks bijna-successen van de Enschedese club. „Stel je", zegt hij, „eens voor, dat wé die UEFAcup zouden pakken. Dat zou toch geweldig zijn. FC Twente, dat bijna ieder jaar een of meer topspelers moest verkopen, winnaar van een Europa Cup. En als het niet zou lukken, hoop ik toch wel op de Nederlandse beker. Ik zou me niets mooiers kunne voorstellen dan met de beker boven mijn hoofd een ereronde door de kuip te maken". De 54-jarige Parola ontkent niet, dat de nationale titel op dit mo ment voor juventus primair staat, „Maar", voegt hij er on middellijk aan toe, „De Uefa- cup willen we ook erg graag. Juventus heeft nog nooit een Europese trofee veroverd, en dat is eigenlijk te gek voor een club met zo'n reputatie. Daarom is er ons veel aan gelegen dit toernooi te \yinnen. Jarenlang heeft de UEFAcup in de scha duw gestaan van de Europa Cup I, daar is dit jaar eigenlijk voor het eerst verandering in gekomen. Kijk maar eens welke ploegen er aan hebben deel ge nomen en wie de halve finalis ten zijn. Het zijn stuk voor stuk clubs, die tot de Europese top behoren". Compliment Een compliment aan het adres van FC Twente? Parola: „Als je, zoals Twente, jarenlang in een vooraanstaand voetballand als Nederland aan de top staat, behoor je tot de sterkste. Bo vendien heb ik inlichtingen ge kregen, die me duidelijk heb ben gemaakt, dat Twente zeker zo sterk is als Ajax. Vycpalek, die deze tegenstander twee keer heeft bekeken, en Italiaanse vrienden, die in Nederland wo nen, hebben me gewaarschuwd voor de kracht van Twente. Het speelt totaal voetbal, heeft een voorstopper zoals Hulshoff er De spelers van Juventus werden gisteren inmiddellijk op het trainings- veld ontboden, waar de spieren na de reis wer den losge maakt. bij Ajax een was, en technisch bekwame middenvelders". In tegenstelling tot Cestmir Vyc palek, Juventus' meesterspion, vindt Parola niet, dat het Ita liaanse voetbal zich op de glij baan bevindt. „Juventus is nog altijd een Europese topploeg. Maar ook Lazio, Napoli en Ro ma hebben dit seizoen bewezen op dat niveau te kunnen spelen. De Italiaanse competitie is een paar jaar lang oninteressant ge weest, maar het wordt nu weer beter. Na het wereldkampioen schap in West-Duitsland is de mentaliteit bij de meeste clubs veranderd. Er wordt meer aan vallend gespeeld. Juventus heeft dat trouwens altijd gedaan. Het heeft nooit nodig gehad zijn heil in verdedigen te zoeken". Parola kondigt aan, dat Juven tus dat ook vanavond niet zal doen. Al haast hij zich te zeg gen, dat de tegenstander je na tuurlijk wel tot defensief spel kan dwingen „Maar", aldus de Juventuscoach, „Het is niet ons TON VAN DALEN sreerst natuurlijk de nèder- van Harm Wiersma tegen Varkevisser. De Friese otmeester, die in 1967 op 14- ge leeftijd in dit kampioen- ap debuteerde en toen twee tijen verloor, heeft sinds geen nederlaag meer gele- in de nationale titelstrijd, r gisteren was het zover en s hij zelf toegaf, het was !r dan verdiend. In een alles niets partij waarbij beide Iers de kerkhofruit bezetten est Wiersma onverwacht een [ijf afstaan. Althans hij had Vust voor deze voortzetting ozen omdat Varkevisser met sterk gedunde rechtervleu- zat en er genoeg compensa- de stelling was. Maar Var- flsser speelde deze fase zo schrikkelijk sterk dat de es toen al rekening ging hou- met een eventuele neder- g- Toch slaagde Wiersma erin de damlijn te bereiker\ maar fkevisser had dat inmiddels edaan en had een schijf irsprong. Nadat Wiersma tot ontdekking kwam dat zijn n weinig vluchtvelden had, s de fut er bij hem geheel uit ardoor de Katwijker met een nbinatie de partij in zijn irdeel besliste. belangrijke overwinning Is achteraf bleek. Maandag- Ond in het hotel hadden de irdelingen de afspraak ge- akt dat de eerste vier plaat- i in handen van de Friezen esten komen. Rob Clerc verrassing Tenslotte hadden zij die plaat sen bij het ingaan van de laatste ronden al veroverd zodat zij op consolidatie konden spelen. Maar wat zijn die Friese kans berekeningen verkeerd uitgeko men. Behalve Wiersma verloren ook Bergsma, Drost en Schota nus en omdat dit gebeurde te gen tegenstanders, die allen op een achterstand van twee pun ten stonden, moest er heel wat gerekend worden. Bij gelijke aankomst zou de volgorde be paald worden door het Sonne- born-Berger systeem en dat sys teem werd gehanteerd voor het vaststellen van de derde tot en met de achtste plaats. Toen bleek dat de Friezen er erg bekaaid zijn afgekomen. Varkevisser eiste, mede door zijn overwinning op Wiersma, de derde plaats op terwijl Jan de Ruiter nog vierde werd. Frank Drost werd zelfs naar de achtste plaats verwezen en dat was niet alleen voor hem een grote teleurstelling. Want hal verwege de strijd tegen Herme- link leek hij op de zege af te gaan maar liet op onbegrijpelij ke wijze vele kansen liggen. Rob Clerc was de verras sing tijdens het gisteren af gesloten toernooi om de Nederlandse damtitel. Hij eindigde verdienstelijk als tweede. Hermelink ging stug door en hoewel Drost de beschikking had over twee dammen en Her melink over slechts één besloot de Fries zich na ruim zes uur spelen gewonnen te geven. Hij kon niet verhinderen dat Her melink, die al een belangrijk materieel voordeel had, vele schijven naar de .damlijn kon brengen. Rob Clerc kan op een uitste kend debuut terugzien. De oud wereldkampioen bij de jeugd is als enige ongeslagen gebleven hoewel hij tegen Douwe de Jong lange tijd tegen positioneel na deel aankeek. Met weldoordach te manoeuvres redde hij zich uit de moeilijkheden, greep een punt en legde beslag op de twee de plaats. Deze prestatie was voor het bestuur van de KNDB aanleiding om hem op de eerst volgende vergadering voor te dragen tot nationaal meester. Bij de prijsuitreiking, waar Harm Wiersma 1000.- een damklok en een dambord met schijven in ontvangst mocht ne men, werd tevens bekend dat de sponsor van dit toernooi. Kalle Inlotec, N.V. uit Amster dam, het volgend kampioen schap eveneens zal sponsoren. Bij de jeugd bleef Jannes van der Wal niet achter bij het Frie se echec. Ook hij moest beide punten afstaan waardoor hij niet ongeslagen bleef en „slechts" vijf punten voor sprong op Schippers en Van Leeuwen had. Uitslagen laatste ronde Senioren: Varkevisser—Wiersma 2—0; De RuiterSchotanus 20; Van der Sluis—Germain 1—1; Her melink—Drost 2—0; Clerc—De Jong 1—1; Goudt—Bergsma 2-0;. Eindstand: 1. Wiersma 17 pnt. 2. Clerc 13 pnt 3 t/m 8. Varke visser (SB 137), De Ruiter (SB 135), Schotanus (SB 134), Bergs ma (SB 130), Goudt (SB 127), en Drost (SB 123), 9. Hermelink 9 pnt. 10. Van der Sluis 8 pnt. 11. Germain 6 pnt. 12. De Jong 5 pnt. Wiersma, Clerc, Varkevis ser en de Ruiter plaatsen zich voor de finale van het volgend jaar; de overige spelers vallen terug naar de halve finales. Junioren: Van Aalten—Voorspuy 2—0; Van der WalSchippers 02; SinnemaHofstee 11; Van Leeuwen—B. van Harten 2—0; P. van Harten—Van der Borst 0—2; Brouwers—Boulonois 2—0. Eindstand: 1. Van der Wal 19 pnt. 2 en 3. Van Leeuwen en Schippers 14 pnt. 4 en 5. Van Aalten en Brouwers 13 pnt. 6. Hofstee 11 pnt. 7. Voorspuy 10 pnt. 8 en 9. Van der Borst en P. van Harten 9 pnt. 10. Boulo nois 8 pnt. 11. Sinnema 7 pnt. 12. B. van Harten 5 pnt, LUXEMBURG Het Nederlands amateurelftal heeft gisteravond in het kille Luxemburg de eerste stap gezet op de weg naar de Olympische spelen. Voorronde-tegenstander Luxemburg werd met 1-0 verslagen en moet op 22 april aanstaande in Spakenburg opnieuw te overtreffen zijn. Althans gelet op het spelverschil dat een kleine duizend toeschouwers kregen voorgeschoteld. Niet wat de uitslag betreft, want die bracht coach Arie de Vroet met het zweet in de handen naar de kleedkamer terug. Een zwak punt overigens van zijn amateurelftal, dat 80 minuten de strijd dicteer de en daarna in de slotfase ettelijke malen op de rand van de afgrond balanceerde. ,We hadden in de rust al met 3-0 moeten voorstaan. Maak je die goals, dan komt er rust in de ploeg. Men mist de interna tionale ervaring. Daarbij ge voegd een zwakke leiding (de Westduitser Rudolf Frickel) en het feit dat men gejaagd speel de. Wij hebben betere wedstrijden gespeeld, maar de jongens heb ben geweldig hun best gedaan en met de uitslag ben ik blij". De redder van de wedstrijd was 'ongetwijfeld de internationaal debuterende doelman Peter van der Valk. Wat de Amsterdam mer in de laatste tien minuten aan reddingen verrichtte, was grandioos. „Ik ben best tevre den met mijn debuut", aldus Van der Valk, die met zijn inzet de nodige Nederlandse tekort komingen kon verbloemen. Het 'Luxemburgse slotoffensief deed dat niet, ondanks het uitsteken de werk van de vleugelverdedi gers Theo Hakkers en Arend Buvens. Deze spelers wisten het speltype van de opkomende vleugelver dedigers uitstekend te spelen. Zij kwamen daarmee de voor hoede, waarin Ad van den Broek, Leon Lahaye en de wei nig op de voorgrond tredende Jantje Vedder de aanvalsdrift niet de juiste afwerking konden geven, herhaalde malen te hulp. Dat leverde al direkt goede kan sen op. Aanvoerder Kees Kar stens, die zijn brekende rol op nieuw beter aan kon dan zijn bouwende, liet de bal al vrij direkt op de vuisten van doel man Moes neerhalen. Maar de Luxemburgse doelman verstond zijn vak uitstekend, zoals ook bij schuivers van Lahaye en Wim van der Horst bleek. De Nederlandse blauwhemden konden een.duidelijk overwicht bereiken, maar in de nagenoeg omtembare jacht bleven pogin gen achter speler Buvens zon der resultaat. Een inzet van Maastrichtenaar Leon Lahaye kon door Gilbert Dresch op de doellijn worden geblokkeerd. Aanspraken Arie de Vroet zal met zijn selectie nog het nodige te stellen krijgen op weg naar het Olympische voetbaltoer nooi. Ondanks duidelijke aanspraken op een comfortabele voor sprong moest met 0-0 na rust worden begonnen, maar toen sloeg Nederland direkt wel toe. Nadat uit een hoekschop de bal gedeeltelijk was weggewerkt, kon Arend Buvens koppend de vrijstaande Ad van den Broek bereiken, die doeltreffend uit haalde. In de achtste minuut kreeg Ad van den Broek nog een ideale kans na aangeven van Theo Hakkers, maar toen miste hij finaal. De nog voortdurende nervositeit en onzekerheid werd steeds meer aangesterkt door de pietluttig fluitende arbiter. Toen deze, overigens terecht, in de negentiende minuut de gele kaart trok voor Ad van den Broek, na een charge tegen Re- né Vlenghi, nam het sloopwerk toe. In het laatste kwartier, na dat vlak daarvoor Lahaye na een fantastische solo de bal net langs doelman en paal had ge tikt, leek dat nog verlies te gaan opleveren. Maar eerst kopte Cricke bijna op de doellijn nog over de lat, terwijl daarna Peter' van der Valk in volle lengte het schot van deze gevaarlijkste Lu xemburgse aanvaller bedwong. Terwijl de rode furie voor eigen publiek de mogelijkheid op. een puntenverdeling rook, groeide Peter van der Valk uit tot de held van de avond. Eerst werkte hij een inzet van aanvoerder- ausputzer Joe Hansen voer de lat en in de laatste minuut blok keerde hij de doorgebroken Gil bert Dresch. Reinder Bosma Opstellingen Luxemburg: Moes (Avenir Beggen); Fandel (Aris Bonneweg), Joe Hansen (Spora), Flenghi (Red Boys), Margue (Progress Niederkom); Dresch (Avenir), Trierweiler (Estel- la), Krecke (Aris); Martin (Union), Zender (Avenir), Thill (Progress Niederkom) Nederland: Van der Valk (AFC); Hakkers (Germanicus), Hokke (Spij- kenisse), Kok (IJsselmeervogels), Bu vens (Spijkenisse); Brinkman (CEC), Karstens (Noord- wijk), Van der Horst (ZFC), Van den

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13