DON RE VIE ZET LEEDS HET MES OP DE KEET, Warme truien waren in Kiev niet nodig Knobel weer vier jaar bij KNVB Tloeg volgend jaar te oud "Team kan alleen dit seizoen nog geschiedenis schrijven99 Punch pas in de tweede verlenging langs Flamingo's Uitstel voor bokser Lyle WOENSDAG 9 APRIL 1975 LEIDSE COURANT il Billy Bremner, steunpilaar van Leeds United, is volgens Revie volgend seizoen te oud om met zijn ploeg nog een gooi te doen naar voetbaleer. ZEIST De Koninklij ke Nederlandse Voetbal Bond en George Knobel hebben in Zeist een con tract voor vier jaar ge sloten. Gisteravond vond in het KNVB sportcentrum in Zeist een bespreking plaats tussen het dagelijks bestuur van de KNVB en de bondscoach, die op 26 maart aankondigde we gens familie-omstandigheden het hem voorgelegde vierjari ge contract niet te kunnen te kenen. Tijdens het gesprek in Zeist is gebleken dat de pri- «^ORGE KNOBEL.,, vaardbare wijze zijn opgelost *oc" n09 Vier jaar... dat niets het sluiten van een vierjarig contract waarbij we8 staat. Na afloop van het Knobel technisch directeur gesprek is het contract geslo- van de KNVB wordt, in de ten- ur (van onze speciale verslaggever) LEEDS Er omheen draaien doet Don Revie niet meer. De druilerige dag vóór Leeds United-Barcelona, het onbetwiste hoogepunt van de halve finales in het toernooi om de Europa-Cup voor landskampioe nen, kwam de tegenwoordige bond- soach van Engeland in opsraak door het acht jaar aan zijn zotgen toevertrouwde elftal van 'Alland Road' voor een fait accompli te plaatsen. "Dit seizoen kan Leeds geschiedenis schrijven. Daarna, mijns inziens niet meer. Concludeer zelf maar: Billy Brem ner is 32 jaar, Johnny Gilles 34, Norman Hunter 31, Paul Reaney 30, Paul Madeley ook en Allan Clarke is evenals Peter Lorimer 28. Eigenlijk is deze groep nu al te oud". Deze conclusie sloeg natuurlijk in als een bom bij de zich op vanavond concentreren de spelers van Leeds. Sommigen hadden er weieens bij stilgestaan maar het was nooit hardop gezegd en tot zolang zweeg men het thema oudworden liever dood. Maar door de "big boss" werd Leeds nu het mes op de keel gezet. Dat mag misschien hard lijken, wat het ook is maar, redeneerde Don Revie, bezinning kan vlak voor het spekta kelstuk tegen Barcelona nooit kwaad. Het' doel heiligt tenslotte de middelen. Of zijn huidige opvolger Jimmy Armfield, die na het 44-daagse bewind van "schreeuwlelijk" Brian Clough onlangs de scepter bij de club haastig overnam, met deze benadering zo gelukkig is valt te betwijfelen. De rust in de ploeg werd immers verstoord. Armfield is echter voldoende vakman om de ploeg weer iri het gareel te brengen en windt zich dan ook nauwelijks op over de bemoeizucht van Revie. Ergens kan hij zich best inden ken dat de nooit uit Leeds vertrokken bondscoach zijn enthousiasme momenteel niet helemaal kan onderdrukken en het ideaal wat hem al jaren voor ogen stond een stap dichterbij heeft willen brengen door de Alles te baat Waarom Don Revie alles te baat heeft Don Revie, de huidige bondscoach van het Engelse elftal, prikkelde de spelers van zijn vroegere club Leeds door te stellen dat er volgend seizoen van successen geen sprake meer kan zijn en dat het nu moet gebeuren. genomen om Leeds ook in het Europa Cup toernooi aan succes te helpen is gemakke lijk te raden. Door ontzettend veel karakter te tonen haalde de club van Allan Road het vorig jaar toch nog als kampioen de eindstreep in Engeland en daar acht hij diezelfde spelers tegen de kampioen van Spanje weer toe in staat. "Het Engelse voetbal is anders dan elders in de wereld" betoogde hij al eerder. "Ajax en Real Madrid konden lange tijd in de Europese toernooien ervaring op doen. Die kans krijgt een Engelse club nooit. Wat in de competitie gepresteerd moet worden is even zwaar als Europa Cupvoetbal. Kijk maar naar Leeds. Het heeft, ongelogen, ze ven wedstrijden in zeventien dagen moeten spelen. Dat is eigenlijk onverantwoord zwaar. Maar het moet hier. Engeland zal er daardoor waarschijnlijk elk jaar een andere kampioen blijven krijgen". Rinus Michels van Barcelona, lachte toen hem om com mentaar op deze situatie werd gevraagd. "Dan moet Engeland de competitie ook maar anders indelen. Zeven wedstrijden in zeventien dagen kan toch eigenlijk niet". Barcelona heeft de laatste weken veel ver standiger geopereerd. Afgelopen zaterdag nog stuurde Michels zeven spelers van het basiselftal met vrijaf. De blessures, o.a. van Cruyff en Neeskens, konden dan nog sneller genezen. Die opzet lukte. Revie betreurt deels de problematiek van Leeds. De toch overal in de wereld bewonderde prestatie van Manchester United, die als enige Britse club ooit de Europa Cup in zijn prijzenkast opborg, zal moeilijk zijn te herhalen. Daar door wordt de aandacht enigszins van de Europa Cup in Engeland afgeleid. Zelfs nu Leeds, dat achtereenvolgens Ujpest Dosza en Anderlecht klopte, toch tot de halve finales is doorgedrongen en vele landen uit Europa staan te dringen voor een recht streekse tv-uitzending (België zendt bijv. vanavond uit) volhardt de BBC in een sto koud principe. De ook vanavond te spelen halve finales om de FA-Cup worden live uitgezonden en het uitverkochte Leeds-Bar celona (een recordrecette van een miljoen gulden) is als samenvatting naar later op de avond verschoven. Engelser kan het haast Dat het bestuur van Leeds dit seizoen alles op de Europa Cup zet is duidelijk gewor den. Na het verzoek aan Don Revie om als coach van het Engelse elftal ook het succes na te streven, wat hem inmiddels aardig lukt ontstond het idee om de oudste speler van Leeds, te weten Johny Giles, als opvolger van Revie voor te stellen. Het bestuur durfde dat waagstuk nog niet aan en nam Brian Clouch, beter bekend als mr. "Big Mouth", die Derby County ooit in een vloek en een zucht omhoog had ge bracht in de Engelse competitie, als mana ger in dienst. Precies 44 dagen hield de steenrijke Brit het uit tussen de ontevreden werknemers. Toen was het sprookje uit. De kampioen gleed' weg naar een bedenkelijk niveau met vier punten uit zeven wedstrijden. Het bestuur van Leeds greep in. Langer wachten zou betekend hebben dat de club ook de aspira ties op de Europa Cup wel kon vergeten. De diplomatieke Jimmy Armfield kwam van Bolton Wanderers over om de brokken te lijmen. Wat hem inmiddels wonder boven wonder is gelukt Evenwicht Zijn beleid kenmerkt zich door evenwich tigheid. Net als Don Revie stippelt hij een lijn uit waar te allen tijde aan wordt vastgehouden. Dat accepteren de spelers. Toen het bestuur van Leeds onlangs verga derde over de premie die op de wedstrijd tegen Barcelona gezet moest worden pleitte Armfield voor een niet te hoog bedrag. Deze maand was al genoeg verdiend en een te hoge premie zou het belang van de club eerder schaden dan goeddoen. Niettemin is het nog altijd aantrekkelijk om met een wedstrijd 8000 gulden te kunnen verdienen. Barcelona zal er niet ver boven uit gaan (plusminus 10.000 gulden). Secretaris Cara- ben: "Wij hebben het best betaalde elftal ter wereld. Premies zeggen de spelers niet veel. Voor ons is dat punt dan ook geen enkel probleem. Trainer Armfield ide niet eens de tijd had om Barcelona in Spanje te zien voetballen rekent erop dat Johan Cruyff de man is die Leeds moet uitschakelen." Dat hij in de Spaanse competitie de laatste tijd niet veel heeft laten zien zegt me niets. Hij zal zich wel hebben willen sparen voor de Europa Cup". De wendbare Madeley is aangewezen om de ex-Ajacied vanavond in Alland-Road uit te schakelen en Yorath, die de reputatie bezit keihard te kunnen opereren, moet het karwei over 14 dagen in de return opknap pen. Barcelona weet waar het aan toe is. Michels vol vertrouwen: "Cruyff maakt het ook In Leeds". HANS DE BRUYN Bookmakers houden het op Barcelona LONDEN CF Barcelona is bij de Engelse boolanakers favoriet voor het winnen van de Europa Cup voor landskampioenen. De Spaanse for matie staat genoteerd met twee te gen een. Saint Etienne, dat tegen titelhouder Bayern München- aan treedt, wordt de minste kans gege ven. De Franse kampioen staat 12—1. Bayern München en Leeds United hebben een gelijke notering; 52. JAN VAN BEVEREN.. niet in Oranje Van Beveren niet in duel tegen Belgen {Van onze speciale verslag gever) KIEV Jan van Beveren, de doelman van PSV heeft de KNVB medegedeeld niet in aanmerking te willen ko men voor verkiezing in het Nederlands elftal dat eind van deze maand in Antwer pen een vriendschappelijke wedstrijd tegen België speelt. Van Beveren acht het tijdstip in verband met de ontwikkeling van de competitie en de zware wedstrijd tegen Ajax die PSV enige dagen daarvoor moet spelen, te ongunstig. Adri van Kraay, eveneens van PSV, heeft zich op ver zoek van bondscoach Kno bel, wel beschikbaar ge steld voor de selectie van Oranje tegen België. KEES RIJVERS eerst uit gunstig (Van onze speciale ver slaggever) KIEV Nog altijd wordt in Rusland de naam Victor Maslov met ontzag uitgesproken. Hij was de trainer die Torpe do Moskou op de weg naar het kampioenschap en het veroveren van de beker leidde, daarna in dienst trad van Dynamo Kiev en in 1966 met deze ploeg hetzelfde resultaat behaalde, wat in Rusland een prestatie van de hoogste orde wordt ge noemd. Dat Victor Mas lov ook trainer was van de legerploeg van Rostov en daarmee geen opzien barende resultaten be haalde, wordt discreet verzwegen. Victor Mas lov is thans de pensioen gerechtigde leeftijd gena derd, bijna 65 jaar. Hij werkt niet meer, maar volgt het voetbal nog op de voet. In zijn hele le ven had hij slechts één hobby en één liefde: voetbal. Toen Valery Lobanovski, de te genwoordige trainer van Dyna mo Kiev en oud-speler van deze ploeg, de taak van Maslov over nam, wist hij dat hij moest wer ken in de schaduw van een man, die men in Kiev nog steeds niet bij Dynamo kon wegden ken. Daarom kwam het succes Valery Jobanovski moet voorganger Victor Maslov te dat Lobanovski tot nu toe met Dynamo in het toernooi om de Europa Cup twee behaalde, hem zo gelegen. Afgelopen za terdag zat hij op de tribune bij PSV. Hij maakte niemand iets wijzer, was onder de indruk ge komen van Edström en de ge broeders Van de Kerkhof en zei trachten het succes van zijn continueren. wat iedere trainer in dergelijke omstandigheden zegt: „Het zal niet gemakkelijk voor ons wor den om de finale te bereiken". Eenzelfde mening die PSV's trainer Kees Rijvers gisteren na een omslachtige reis vanuit Eindhoven naar Kiev ten beste gaf. Problemen had hij alleen met Pleun Strik, die afgelopen zaterdag in het competitieduel met Telstar zijn plaats ook al had moeten afstaan aan Bertus Quaars. Voor dag en dauw waren spe-' Iers, begeleiders en supporters een vliegtuig vol, terwijl er 300, onder wie een flink contin gent dat in betere tijden Feye- noord vergezelde moest worden afgewezen gisteren opgetrom meld om met bussen naar het vliegveld van Brussel te worden vervoerd. De Sabena had de slag om de vette kluif gewon nen. De Belgische luchtvaart maatschappij, die in grote fi nanciële moeilijkheden ver keert, had zich met grote gretig heid op het veroveren van deze charter geworpen. De KLM was ook in de slag maar de Belgen zonden ijlings een niet van char me gespeende jongedame naar Rusland die de charter inpalm de. Nochtans waren de Belgen 14 uur voor het vertrek nog niet in het bezit van de landingsver gunning. Alles bleek tenslotte toch in orde en nadat in Brussel het sein tot vertrek was gegeven landde de Belgisch DC-9 in Kiev waar de zon stralend aan de hemel stond en de barometer een temperatuur van 25 graden aangaf. In die voor Nederlan ders overstelpende hitte er waren supporters die hun kof fer nagenoeg alleen hadden ge vuld met dikke truien begon het vermoeiende invullen van formulieren en het langdurig wachten op de uitgebreide con trole waarbij er zelfs nauwlet tend op werd toegezien dat men geen stukje fruit de hemel mag weten waarom invoerde. Niettemin slaagde PSV erin nadat Kees Rijvers in het com fortabele hotel Kiev waar de ploeg is ondergebracht de bege leidende pers, gehuisvest in een eeuwenoud hotel Oekra'jne, leek te hebben overtuigd van zijn opzet de score zo minimaal mo gelijk te houden bij de tegenpar tij en zijn overtuiging had ge staafd dat eerst uitspelen toch een voordeel is, om zeven uur Russische tijd (dat is vijf uur in Nederland) licht tc gaan trai nen in het Stadion van de Repu bliek waar vanavond op dezelf de tijd het niet alleen voor PSV maar ook voor Valery Loba novski zo belangrijke duel wordt gespeeld. Lobanovski kaïn steunen op een ploeg die ook vrijwel geheel het Russische na tionale team uitmaakt, met de voetballer van het jaar, de 22-ja- rige Olef Blochin die ook al driemaal in successie Russisch topscorer is en op doelman Roe- dakov die de enige speler van Dynamo is die in 1966 ook het succes van de verovering van kampioenschap en beker mee maakte. Lobanovski neemt geen enkel risico. Hij heeft zijn zinnen ge zet op de Europa Cup II, met de wetenschap dat hij het vol gend seizoen als kampioen van Rusland de competitie is daar al lang afgelopen in de hoog ste Europese klasse, Europa Cup I zal kunnen uitkomen. Wat dat betreft lijkt hij met Dynamo Kiev op hetzelfde niveau te staan als PSV. Hoewel, Loba novski heeft al zekerheid en voor PSV duurt het nog zes zemuwslopende wedstrijden. HERMAN VAN BERGEM HAARLEM - Lijstaan voerder Punch heeft gis teravond in Haarlem een moeizame zege op Levi's Flamingo's behaald: 98—96. Bij de rust was de stand 4440 in het voordeel van de thuis ploeg. Bij het laatste fluitsignaal was de stand nog gelijk (82—82), zodat verlenging noodzakelijk was. Na de eerste extra-speeltijd was er nog geen beslissing (92—92). Pas in de volgende ver lenging trok Punch de winst naar zich toe. Levi's had halver wege de tweede helft nog een voorsr nng van 68—56. Door de triomi is Punch nagenoeg kam pioen. Voetbalwereld MADRID Real Madrid geeft Paul Breitner en Günther Net- zer vrij voor het interlandduel West-DuitslandBulgarije op 27 april in Sofia. LONDEN Voor de Engelse League won Arsenal met 2—0 van Coventry City. BRUSSEL Uitslagen Belgi sche competitie: Wintersla- g—Oostende 1—1; Mechelen—O- lympic M. 3—0; Charleroi—Lier- se SK 0—0; Antwerp-Bechem 40; Club Luik—Anderlecht 1—0. Stand aan de kop: RWDM 50 punten, Anderlecht 45 pun ten. VELSEN - won het oe fenduel tegen het arlandse militaire elftal met 3—1. Tref fers van Van Kooten en Schoo- newille. Mellaard scoorde tegen. LEEUWARDEN Spindelaar, Prinsen, Onsman en doelman Van Meurs stoppen aan het eind van dit seizoen bij SC Cambuur. BELFAST Voor het eerst sinds 1971 wordt er in Noord Ierland weer interlandvoetbal gespeeld. Duels tegen Joegosla vië en Wales staan op het pro gramma. TOKIO De Aziatische voet balbond heeft bij de FIFA geëist dat China wordt toegela ten als lid. DENVER De president van de rechtbank in Denver (Colora do) heeft de Amerikaanse zwaargewicht bokser Ron Lyle uitstel gegeven om voor de rechtbank te verschijnen. Lyle, die op 16 mei in Las Vegas in een gevecht om de wereldtitel tegen Muhammad Ali bokst, moest zich op 28 april verant woorden voor een aanklacht we gens doodslag. In een huiselijke twist op 13 maart had Lyle drie maal geschoten op zijn echtge note. De kogels misten alle doel. Lyle, die al ruim zeven jaar in de gevangenis heeft doorge bracht wegens doodslag leerde in gevangenschap boksen. Het uitstel is gegeven tot na zijn gevecht tegen Muhammad Ali.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11