In totaal 2,3miljoen uren korter werken ZWARTE WINTER DOOR GROOTSTE SNEEUWVAL HOF WIJZIGT VRIJSPRAAK RECHTBANK IN 10 JAAR 5tó..Om vier jaar senaatsverkiezing Cultureel verdrag met Israël in voorbereiding Lawinegevaar stijgt met het uur Huishoudbeurs Loontoeslag ook voor bedienend Horeca- personeel i DINSDAG 8 APRIL 1975 r LEIDSE COURANT PAGINA ;.7i (Van onze parlementaire reaactie) PEN HAAG Er is een tendens merkbaar, volgens welke minder bedrijven toestemming tot arbeid stijdverkorting aanvragen. Daar staat echter tegenover, dat thans tussen de bedrijven, die vergun ning hebben gekregen, verschillen de grote ondernemingen zitten. Als gevolg daarvan is het aantal werk nemers, dat met werktijdverkor ting te maken heeft, groter gewor den. De meeste arbeidstijdverkor ting komt voor in de metaalnijver heid, de textiel en confectie en de sector hout, zo blijkt uit de meest recente cijfers, idden maart hadden 1099 bedrijven mach tiging gekregen om tijdelijk korter te wer ken. Een maand eerder waren het er 1279. In het eerste geval ging het om 58.111 werknemers, in het tweede om 57.709 werk nemers. Van de vergunningen, die medio maart liepen, hadden er voor 24.000 werkne mers te maken met de metaal, 10.000 met textiel/confectie en 3500 met de sector hout. Andere niet onbelangrijke sectoren waren rubber (1000), chemie (800) en handel (600). „Het gaat hier om het aantal werknemers, waarvoor gebruik zou kunnen worden ge maakt van een machtiging om tijdelijk kor ter te laten werken. Of van die toestemming werkelijk gebruik wordt gemaakt blijkt pas aanzienlijk later", zo lichtte ons ir. M. H. Steenbergen, directeur-generaal van de ar beid, toe. „Het kan immers zijn, dat een bedrijf na het verstrekken van een vergun ning tot werktijdverkorting plotseling een opleving ondervindt en dus niet korter be hoeft te laten werken". In het algemeen is er een duidelijke tendens in de richting van meer korter werken. In januari 1974 werden 1,1 miljoen uren minder gewerkt. Dat was ten tijde van de oliecrisis. In januari 1975 waren het 2,3 miljoen uren. Voor een tijdelijke werktijdverkorting is een vergunning nodig op grond van het nog altijd bestaande buitengewoon besluit ar beidsverhoudingen van 1945.Pas als een ver gunning is verleend kan een werkgever 80% van de loonkosten over niet gewerkte uren claimen bij zijn bedrijfsvereniging; de werk nemer krijgt als regel het volle loon over de niet gewerkte uren. De vergunningen verlenende instanties - het Directoraat-Gene raal van de Arbeid is er één van - hebben dan ook, naast een economische, een belang rijke sociale taak. De bedrijfsvereniging be hoeft zich overigens niet terichten naar het inzicht van de vergunning verlenende in stanties, ze kan ook zelf nog een onderzoek verrichten en loonbetaling afwijzen. In de praktijk komt dit weinig voor, zeker niet sinds de factor sociale verzekering in het vooroverleg wordt betrokken. Overigens wordt toestemming tot werktijd verkorting niet lichtvaardig verleend. Een vergunning wordt pas uitgeschreven als de bedrijvigheid in de betreffende onderne ming abnormaal laag is geworden, de oorza ken van die verminderde bedrijvigheid niet tot het normale bedrijfsrisico kunnen wor den gerekend en de teruggang van tijdelijke aard is. „Vuistregel bij ons is, dat een aanvrage voor werktijdverkorting van min der dan 20% geen kans maakt, omdat dit tot het normale bedrijfsrisico kan worden gerekend. Aan de andere kant geven we geen vergunning voor meer dan 50% arbeid stijdverkorting, omdat dit problemen kan opleveren voor de werknemers in verband met de sociale verzekeringen. Uiteraard zijn er aan beide kanten uitzonderingen", aldus ir. Steenbergen. Wat de duur van de vergun ning betreft: Een aanvrage voor een periode van 14 dagen wordt afgewezen en een ver gunning loopt zelden langer dan zes weken al is prolongatie mogelijk. Aan het verlenen van een vergunning gaat een intensief bedrijfsonderzoek vooraf. Dui delijk moet worden, dat werktijdverkorting onvermijdelijk is en dat de leegloop het normale bedrijfsrisico te boven gaat. Ook moet vast staan, dat de leegloop niet het gevolg is van een te royale personeelsbezet ting. Dit laatste kwam nogal eens voor toen de arbeidsmarkt overspannen was en de ondernemers hun personeel niet kwijt wil den uit angst dat ze bij een opleving niet weer aan mensen zouden kunnen Ijomen. Ir. Steenbergen: „Als we een vergunning ver strekken, staat het niet vast dat er (volledig) gebruik van wordt gemaakt. Dat cijfer over medio maart is dan ook niet een beeld van het feitelijk aantal werknemers, dat korter werkt maar geeft aan voor hoeveel i een vergunning is verleend. De gegevens over de feitelijke toestand komen pas ach teraf. De vergunninghouder moet namelijk na afloop van de vergunning opgeven, hoe de zaak zich heeft ontwikkeld. Er wordt wel eens beweerd, dat ondernemers ten onrechte een vergunning krijgen. Er zal er altijd wel eens een doorslippen, maar ik weet zeker, dat het aantal fouten onzerzijds minder dan 1% is." De fout wordt wel eens gemaakt, dat men de aantallen vergunningen en de erbij be trokken aantallen werknemers van elke maand bij elkaar optelt om een totaalbeeld te krijgen. In feite moet men de totalen van een bepaalde datum op zichzelf beschouwen. Een deel van de vergunningen van een bepaalde datum kan immers vanwege de loopduur ook opgenomen zijn in het cijfer van een maand later. 'DEN HAAG Minister Max 8en tussen Nederland en Israël, van der Stoel (Buitenlandse Za- De boodschap die hij minister ken) is gisteren van zijn bezoek Van der Stoel voor het Neder- aaa Israël teruggekeerd, waar landse volk meegaf luidde: hij besprekingen heeft gevoerd "Blijf Nederlander", met premier Yitzik Rabin. .Minister Van der Stoel zei dat voor het hervatten van de vre desbesprekingen in het Midden posten "nieuwe wegen" moeten ,\vorden gevonden. Hij verklaar de dat hij tijdens zijn besprekin gen in Jerusalem de Israëlische bezorgdheid heeft proberen weg te nemen dat de komende dia loog tussen Europa en de Ara bieren de betrekkingen van Is raël qiet Europa zou kunnen schaden. Minister Van der Stoel zei dat de dialoog in de eerste plaats bedoeld was om economi sche en culturele onderwerpen alsmede het energievraagstuk te bespreken. De minister liet blijken, dat Ne derland bereid zou zijn een ge sprek tussen Israël en Europa op gang te brengen. In ant woord op een vraag zei Van der, 'Stoel, dat Nederland zijn am bassade in Jerusalem zou hou den. Nederland is het enige land Minister Van der Stoel en dat op ambassade-niveau in Je- echtgenote bij aankomst op nisalem is vertegenwoordigd. Schiphol gisteren, na een Van der Stoel ontkende berich ten als zou de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Kissinger, hem hebben verzocht om Israël over te halen tot een soepeler beleid ten aanzien van de Arabische landen. De minis ter maakte bekend, dat een Is- raëlisch-Nederlandse commissie zal worden gevormd ter voorbe reiding van een cultureel ver- Över enige tijd zal het bezoek van minister Van der Stoel wor- j den gevolgd door een bezoek i van zijn Israëlische ambtgenoot Ygal Allon, aan ons land. Minis ter Allon merkte naar aanlei- i ding van het bezoek op dat er i veel is bijgedragen aan de hand- having van, en zonodig verster king van de speciale betrekkin- raël. Treinverkeer naar Delft gestoord (Van een onzer verslaggeefsters) DELFT Het treinverkeer tus sen Schiedam en Delft is giste ren enige uren gestoord geweest door een draadbreuk in Delft- Zuid. Delft kon gedurende die tijd alleen worden bereikt met de stoptreinen. Doorgaand ver keer naar Amsterdam moést via Den Haag worden omgeleid. Tegen middernacht was alle echter weer gerepareerd en was aan de vertragingen een eind gekomen. Sommige dorpen zijn zo goed als bedolven onder de enorme sneeuwmassa's. Dit is het beeld van het Zwitserse dorp Bedretto, waarvan alle inwoners zijn geëvacueerd. Reddingsploegen op zoek naar de tien vermiste Duitse vakantiegangers die door een lawine werden overvallen. Vliegtuigkapers geëxecuteerd TEHERAN (AP) In Iran zijn gisteren twee Iraakse Koerden, die in maart een Boeing van de Iraakse luchtvaartmaatschap pij kaapten, geëxecuteerd. Naar wordt verondersteld is het de eerste maal in de geschiedenis dat vliegtuigkapers terecht zijn gesteld. Een derde kaper kwam tijdens een schietpartij in de Boeing om het leven. Verder werden een Iraakse veiligheidsagent en een inzittende gedood. De kapers, die werden geïdentificeerd als de 20-jarige Taha Maeimi en de 25-jarige Faud Alghaitan had den vijf miljoen dollar en de vrijlating van 85 Koerdische ge vangenen in Irak geëist in ruil voor de levens van de 85 passa giers en de bemanning van het toestel. Volgens de Iraanse wet worden degenen die zich hebben schul dig gemaakt aan een gewapende overval door een militair hof berecht en tot executie veroor-- deeld. DEN BOSCH - Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren de 47-jarige E. V., die momenteel vermoedelijk in België verblijft, wegens doodslag veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. De rechtbank in Roermond had de man eerder vrijgesproken, wegens gebrek aan bewijs. Tegen dit vonnis was de officier van justitie in beroep gegaan. V. werd ervan verdacht op 25 juli 1973 in het Brabantse Nederweert de 58-jarige weduwe L. Soeters-Bombeek met een geweer om het leven te hebben gebracht. Tijdens verhoor van getuigen was komen vast te staan, dat de man op de dag van het misdrijf samen met de vrouw is gezien. Kort na het misdrijf zagen getuigen hem op een fiets wegrijden. Bij de hut van Staatsbosbeheer, waar V. indertijd woonde werden later het jachtgeweer en verschillende kledingstukken vdn de vrouw opgegraven. De advocaat-generaal achtte daarom doodslag bewezen en eiste, j evenals vorig jaar de officier van justitie bij de rechtbank in Roermond tien jaar. In tegenstelling tot de officier van justitie eiste hij geen tbr, omdat V. zelf niet wilde meewerken aan een psychia trische behandeling. Hij eiste wel onmiddellijke opsporing en gevangenneming van V., die sinds de zitting van de rechtbank op Vrije voeten is. (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME Noord-Italië beleeft dit jaar door de onvoorstelba re hoeveelheden sneeuw een van haar „zwartste winters". De bergbewoners moeten in de statistieken teruggaan tot het seizoen 1950-1951 om een zelfde catastrofale situatie te vinden. De sneeuwval van gis teren was de ergste sinds der tig jaar. De lawines die de afgelopen dagen naar beneden zijn gekomen hadden vaak monsterachtige afmetingen; soms kilometers lang. Tonnen sneeuw zijn op wegen, huizen en dorpen terecht gekomen. Duizenden bomen zijn door de razende sneeuw meegesleurd. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw soms meters dik en zo compact, dat het zoeken naar slachtoffers bijna onmogelijk is. Met geigertellers wordt ge probeerd de vermisten te lo kaliseren. En het aantal slachtoffers in het Alpengebied doden, ge wonden en vermisten blijft stijgen. Honderden militairen en Alpenjagers zijn ingezet. Op het ogenblik zoekt men in de Italiaanse provincie Alto- Adige naar tien Duitse toeris ten, vermist, ongetwijfeld om gekomen. Door het acute lawi negevaar blijft de alarmtoe stand van kracht. Toeristen, die niet vertrouwd zijn met sneeuw en lawinegevaar, wordt op het hart gedrukt zich te richten naaT de plaatselijke adviezen. In veel gevallen be- De bergpassen zijn onbegaanbaar en ook het treinverkeer wordt door de vele sneeuw! zeer bemoeilijkt. In de Zwitserse provincie Grisons ontspoorde een wagon van een} trein en gleed naar beneden. Er vielen geen slachtoffers. tekent dat: blijven waar je bent en zeker niet gaan reizen. De tien Duitsers bijvoorbeeld waren in een karavaan van zes personenauto's toch het ge vaarlijke grensgebied inge trokken, ondanks de waar schuwingen. Het is weliswaar niet zeker dat het lawaai en gedreun van de motoren de fatale lawine heeft veroor zaakt, maar in Alto-Adige spreekt de bevolking openlijk van „eigen schuld". In de tussentijd stijgt het lawi negevaar met het uur. Meteo rologen spreken van een „krankzinnig" weerbeeld. Ook gisteren heeft het in het Al pengebied zwaar gesneeuwd, maar die buien werden afge wisseld door hevige regens en uren felle zon. Door die onver wachte temperatuursverschil len stijgt het gevaar. Het verkeer op de Brennerpas is gisteren met mondjesmaat hervat maar bij slecht weer vandaag zal hij onherroepelijk weer gesloten worden. Bij goed weer is er een kans dat er wat meer verkeer op wordt toegelaten. De Brenner is de 'belangrijkste noord-zuidver binding voor vrachtvervoer en' kilometers lange fi^es wachten tot sneeuwploegen de wegen sneeuwvrij of in ieder geval begaanbaar hebben gemaakt. In het afgelopen weekeinde hebben tientallen mensen het leven verloren door lawines. In de Oostenrijkse provincie Salzburg zijn 'drie gezinnen van totaal twaalf mensen ge dood, toen een modderlawine hun boerderij verpletterde. In het Zwitserse Ticino verloren vijf vakantiegangers het leven toen een lawine op hun chalet terechtkwam. In het Zwitserse Grisons werden drie jonge skiërs gedood en in het Ita liaanse Alto-Adigo verloren zondag al drie Duitsers het leven. Ook zij wilden tegen de waarschuwingen in, een afge zette bergpas berijden. Hierbij moeten misschien nog de tien vermiste Duitsers worden op geteld. Inmiddels blijft men waarschuwen voor lawinege vaar. Alleen in Zwitserland lij ken de weersomstandigheden de reddingspogingen iets te hebben verlicht. Vijf mensen konden worden gered toen hun boerderijen waren uitge graven. In heel Oostenrijk worden red dingspogingen ondernomen. Veel doden en slechts weinig overlevenden kunnen worden uitgegraven. In Doebriach (Karinthië) wordt gevreesd voor een gezin van drie perso nen. In Ariach (eveneens Ka rinthië) overleed een bejaarde man. Zijn vrouw is zwaar ge wond. Zijn huis werd door eer lawine bedolven. In de provin cie Stiermarken werd een jon ge redder onder een omvallen de boom verpletterd. Het acute lawinegevaar blijft. Prof. Ten Have overleden AMSTERDAM (ANP) Prof. dr. T. T. ten Have grondleg ger van de andralogie In Neder land (gedragswetenschap) ls de vorige week op 68-jarige leeftijd overleden. Hij was twintig jaar als hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam verbonden. In 1950 werd hij benoemd tot gewoon hoogleraar binnen de faculteit der politieke en sociale wetenschappen met als leerop dracht „de grondslagen der so ciale pedagogiek". Hij kreeg vooral bekendheid door zijn bij dragen tot de ontwikkeling van de andragologie en wordt be schouwd als de grondlegger van deze wetenschap in Nederland. Het is aan prof. Ten Have te danken geweest dat in 1966 aan de Universiteit van Amsterdam, als eerste universiteit in Neder land, de wetenschap der andra gologie als zelfstandige studie mogelijk werd. In datzelfde jaar werd zijn leeropdracht gewij zigd in „wetenschap der andra gologie". In 1971 kreeg prof. ten Have op zijn verzoek eervol ontslag. Tot aan zijn overlijden was hij als docent sociale pedagogiek ver bonden aan de Stichting Nutsse- minarium aan de Universiteit van Amsterdam. J J DEN HAAG (ANP) De rege ring blijft er bij, dat het wense lijk is de gehele Eerste Kamer eenmaal per vier jaar te laten kiezen. Thans is de normale zittingsduur van de Eerste Ka mer zes jaar. Öm de drie jaar treedt de helft van de senatoren af. Tijdens het enkele maanden ge leden in de Tweede Kamer ge houden debat over de regering snota inzake het beleid wat de herziening van de grondwet be treft wees de Kamer de gedach te af de Eerste Kamer recht- ADVERTENTIE] I 30e INTERNATIONALE RAI AMSTERDAM 4 tAn 13 APRIL 1975 De attraktie van het jaar! Voor iedereen die van gezelligheid houdt, het nieuwste van het nieuwste wil zien en weer 'es op heel andere ideeën wenst te komen. Ga er óók van genieten en heerlijk vrij rondneuzen. De 30e Beurs heet u hartelijk welkom en garandeert u een uniek plezierig dagje-uit! De gezelligste en grootste nieuwtjes show van ons land «nog5dagen- Dagelijks open van 10-5 en van 7-10.30 ui Op de zondagen tot 5 uur. Entree 5.- p.F Kinderen tot 14 jaar en groepen van minstens 25 pers. reduktie! TT-biljetten aan alle NS stations- Veilige kleuterspeelplaats gratis. Ruime parkeerpleinen vlakbij. streeks te laten kiezen en niet Glastra van Loon van Justitie in meer door Provinciale Staten, het antwoord op schriftelijke zoals thans het geval is. vragen vanuit de Eerste Kamer "De afwijzing van die gedachte over de nota. Bij doorvoering betekent niet dat de regering van de wijziging lijkt het aange- afgestapt is van haar gedachte wezen de verkiezing van de Eer- het aftreden om de drie jaar ste Kamer zo spoedig mogelijk van de helft van de Eerste-Ka-. °P die van de colleges van Pro- merleden te vervangen door een vinciale Staten te doen volgen", vernieuwing van de gehele Ka- De Eerste Kamer heeft het voor- mer om de vier jaar", aldus nemen op woensdag 16 april premier Den Uyl, minister De >met de bewindslieden van ge- Gaay Fortman van Binnenland- dachten te wisselen over de nota se Zaken en staatssecretaris Grondwetsherzieningsbeleid. [ADVERTENTIE A 11 1 blauwtje gelopen? II i J stimorol kopen! UTRECHT Horeca personeel dat onder het bedieningsgeld- systeem werkt, heeft ook recht op de vorig'jaar ln het kader van de machtigingswet vastge stelde loontoeslag van 15,- per maand. Dit heeft de kantonrechter in Amsterdam beslist in een door het bureau voor arbeidsrecht van het NW namens een lid van de Nederlandse Bond van Hotel-, café- en Restaurant geëmployeerden (NW) aange spannen procedure. De werkge vers weigerden vorig jaar de uitkering te geven aan de naar schatting 15.000 betrokkenen, omdat de 15,- in strijd zou zijn met het bedieningsgeldsysteem, dat is gekoppeld aan een Juri disch salaris" van slechts 1,- per week. De bonden van horecapersoneel verzochten vorig jaar maart mi nister Boersma een uitspraak te doen, maar hij liet het oordeel aan de rechter over. De heer J. A. Wagener, voorzit ter van de NW-bond van hore capersoneel, toonde zich bijzon der verheugd over de uitspraak van de rechter. „Het gaat uite raard slechts om één lid en één werkgever, maar die uitspraak heeft natuurlijk logische conse quenties voor het overige bedie- ningsgeld ontvangende horeca personeel", aldus de heer Wage ner.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7