1 'olitie moet woningen per etage veroveren Schmelzer genoemd voor Den Haag kreeften, Thieu ongedeerd bij aanslag paleis Saigon Weer slag Nieuwmarkt Werkloosheid daalde in maart weer verder NOS-journaal in discussie Geluidsbelasting op lawaaimakers Smê&a^owamt 'Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank NV., Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J J Hallewas - Chef-redacteur:.J. W. C Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) 0,42 per mm. Telefoontjes 3,85 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen per week 2,69; kwartaal 34,76; jaar 135,15 - losse nummers: 50 cent. Dinsdag 8 april 1975, 65e jaargang no. 20087 Dominic Deel 1 van de 13-delige serie Boy Dominic op Ned. I om 19.05 uur. Om 21.10 uur Sam (5). Ned. II om 20.35 uur All in the family. Om 21.00 uur gaat de PvdA op zoek naar de vrede Guur weer Enkele opklaringen, maar ook buien waarvan sommige met hagel of natte sneeuw. Krachti ge tot harde, aan de kust stor machtige wind uit west tot noordwest Middagtemperatu- ren rond 6 graden morgen zon: 5.58-19.26 Maan: 4.48-17.28. Schev. hoogw.: 2.04-14.18 Laag- w: 9.51-22.11. (Van onze radio- en tv-redaktie) Hilversum Jan de Troye, NOS-programma-eommissaris televisie zal a.s. vrijdag aan het NOS-bestuur voorstellen het NOS-journaal gedeeltelijk te ontkoppelen. Zijn voorstel waar de Raad van beheer van de NOS haar instemming over heeft uitgesproken ziet er als volgt uit: Om 19.00 uur op beide netten een kort journaal van 5 fninuten. Om 20.00 uur op het vaste net (het net waarop de omroepen hun vaste dag hebben) een lang journaal van 20 minuten op het andere net om 21.30 uur een journaal van 10 minuten en aan het einde van de avond op beide netten een kort journaal van vijf minuten. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG In KVP-kringen wordt steeds vaker de naam van oud-minister drs. W. Sch melzer genoemd als vermoedelijke opvolger van de zaterdag overleden burgemeester V. Marijnen van Den Haag. Verwacht wordt dat de overige CDA-partners deze kandidatuur zullen steunen. Hoewel PvdA en WD eveneens kandidaten zullen noemen is het vrijwel zeker dat deze kansloos zijn gezien het feit dat de PvdA (Rotterdam en Eindhoven) en de WD (Utrecht), onlangs nog aan hun trekken kwamen. In Den Haag wordt ook de naam genoemd van oud- premier Biesheuvel, maar zoals bekend weiger de deze onlangs een commissariaat in Zeeland, waarna zijn partijgenoot Boertien werd be noemd. Bovendien heeft de ARP het vice-voor- zitterschap van de Raad van State gekregen. Haarlem Er komt een heffing op alle toestellen, die in het openbaar lawaai of trillingen veroorzaken. Bromfietsers en automobilisten zullen daarom in de toekomst een extra belasting moeten betalen, aldus de secretaris van de sub- cofnmissie geluidshinder uit de provinciale staten van Noord-Holland, mr. F. Meijer Drees De heffingen vallen onder de wet op de geluidshinder. Vliegverkeer valt er echter buiten. In de wet wordt een onderscheid gemaakt tussen industrie en gemotoriseerd ver keer. De uitvoering van de wet is in handen gelegd van rijk, provincie en gemeenten. Gemeenten moeten regels opstellen die het geluid beperken van bars, stadions, kermissen e.d. verder moet de gemeenteraad rondom terreinen voor handel en industrie een zone vaststellen waar buiten de geluidsbelas ting niet hoger mag zijn dan 50 decibel. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - Een overweldigende politiemacht van 1.100 man heeft vanmorgen in Amsterdam strijd geleverd met enkele honderden actievoerders, die de tweede fase van de sloop van de Nieuwmarktbuurt ten behoeve van de metro-afbouw wilden tegenhou den. De nieuwe slag in de Nieuwmarkt vertoonde hetzelfde beeld als 14 dagen geleden. Het ging dit maal om 48 woningen, waarvan de deuren en ramen waren gebarricadeerd en versterkt met aan elkaar gelaste stalen platen en bedspiralen. Na enkele felle charges kon de politie tegen negen uur, ongeveer 2,5 uur na de aanvang van de actie, melden dat alle panden door haar bezet waren. De demonstranten hadden hun acties inmiddels verplaatst naar het Centraal Station en het Damrak. Ze strooiden met kraaiepoten, braken hier en daar het wegdek op en rukten parkeermeters uit de grond. Er ontstond een geweldige verkeerschaos. De barricadering van de slooppanden was tot diep in de nacht doorgegaan. Rond middernacht,na het vertrek van radio- en t.v.-wagens, schoof men diverse autowrakken over de straat om de wijk af te grende len. De auto's werden opgevuld met zand, stenen en balken. Achter de barricades stonden zakken met kraaiepoten. Omstreeks half zes vanmorgen begon de politie met het met handkracht uit de barricades duwen van autowrakken. Voor het slechten van de versperringen werden bulldozers ingeschakeld. Kort voor zes urn- kreeg de politie haar eerste lekke band, een half uur later werd de eerste felle charge uitgevoerd waarbij traangas werd gebruikt. De politie kondigde de char ge aan met de woorden: „Goedemorgen dames en heren. U hebt de hele nacht de tijd gehad om te demonstreren, wilt u zich nu verwijderen". Uit de huizen werden speksteenpoeder, verf- en rookbomme- tjes en dakpannen naar de politie gegooid. demonstranten veroveren. Steeds weer stuitte zij op zware barricades. De eigenlijke bewoners waren de avond tevoren reeds vertrokken, de tegenstand kwam van actievoerders. Om kwart voor acht meldde de politie, over de gehele breedte van de panden tot de tweede verdieping en op enkele plaatsen tot de derde verdieping te zijn doorgedrongen. „Maar er zitten nog veel demonstran ten binnen zodat we nog lang niet klaar zijn", zo klonk het over de politieradio. Drie kwartier later was men zo ver gevorderd dat de slopers in de eerste panden aan het werk konden, waama om negen uur de melding binnekwam dat alle panden „bezet" wa ren. De demonstranten die uit de Nieuwmarktbuurt Waren gejaagd, trokken in groepjes de binnenstad in, braken straten op, trokken parkeermeters uit de grond en strooiden kraaiepoten rond, waardoor ook vele ban den van particuliere auto's aan diggelen gingen. De politie oefende charges uit en gebruikte daarbij ook traangas om de vernielzuchtige demonstranten uit elkaar te jagen. Volgens de politie zouden bij de acties vanmorgen drie marechaussees lichte verwondingen hebben op gelopen. Over gewonden onder de demonstranten zijn geen gegevens bekend gemaakt Er is weer een groot aantal arrestaties verricht HH Huidplooimeter maar voor alle sterrenbeelden hebben wij een astrologisch paspoort beschikbaar. Een rijk geïllustreerd boek waarin u alles over uw sterrenbeeld kunt lezen. Geef ons uw sterrenbeeld én de opgave van een nieuw kwartaalabonne ment op onze krant, en per omgaande ontvangt u het 'paspoort'. NOTEER m.i.v...als nieuw kwartaalabonnee van de' Leidse Courant woonplaats stuur als dank voor de moeite het Astrologisch Paspoort van het sterrenbeeld n: naam: adres L woonplaats: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De werkloos heid in ons land is in maart weer aanzienlijk gestegen. Het aantal werklozen is in die maand weliswaar met ruim ne genduizend gedaald, maar deze daling had volgens het ministe rie van Sociale Zaken veel gro ter moeten zijn. De daling is alleen maar het gevolg van sei zoensinvloeden en niet van een structurele verbetering van de werkgelegenheid. Eind maart waren er 199.860 mannen en vrouwen werkloos, inclusief degenen die werkzaam zijn op aanvullende werken of sociale werkvoorzieningsobjec ten. Dat is een daling ten op zichte van eind februari van 9420. Voor het seizoen gecorri geerd steeg de werkloosheid echter met 12.400 tot 183.500. De (gecorrigeerde) vraag naar werknemers daalde met 1700 tot 51.700. De daling van 9420 kwam voor het grootste deel voor rekening van bouwvakarbeiders: 7500 bouwvakkers konden weer aan het werk op projecten die in de winter hadden stil gelegen. Het aantal werkloze bouwvakkers daalde daarmee van 55.000 tot 48.000. Door de seizoenwerkge legenheid daalde ook de werk loosheid onder het horeca-per- soneel, landarbeiders, chauf feurs en losse arbeiders. Opmerkelijk was de stijging van de werkloosheid onder de me taalarbeiders, met name in Zuid-Holland. SAIGON, (Rtr/UPI) President Thieu van Zuid- Vietnam is vanmorgen ongedeerd gebleven bij een aaval op zijn paleis door een F-5 jachtbom menwerper van zijn eigen luchtmacht. Er werden drie bommen geworpen die schade aan de paleis gebouwen veroorzaakten en enkele mensen ver wondden. Meteen na de aanval werd een uit gaansverbod voor 24 uur van kracht, terwijl militairen posities innamen rond het paleis. Enkele uren later maakte Thieu via de radio bekend dat hij en zijn gezin ongedeerd waren en dat de aanvaal „geen staatsgreep van de strijd krachten was, maar het werk van een geïsoleerde groep." Hij roep op tot kalmte. De verklaring van generaal Brown, stafchef van de Amerikaanse strijdkrachten, dat in Washington ook een militaire interventie in Vietnam wordt overwogen, heeft in het Pentagon veel verwarring veroorzaakt In Amerika worden sinds de ver slechtering van de toestand in Vietnam allerlei tegenstrijdige verklaringen afgelegd over de moge lijkheden voor het voortbestaan van het bewind Thieu en de te bieden Amerikaanse hulp. Het adoptieprogramma van Zuidvietnamese wezen wordt toch doorgezet zij het in een langzamer tempo en in kleinere groepen. De kinderen zullen beter worden geselecteerd. Uitspraken gaan te ver" VYD-fractie verbaast zich over Den Uyl DEN HAAG (ANP) - De libe rale fractieleider Wiegel en zijn fractiegenoot De Koster hebben zich verbaasd over berichten, dat volgens opmerkingen van premier Den Uyl president Thieu van Zuid-Vietnam moet verdwijnen. Gisteren hebben de twee liberale kamerleden hier over vragen gesteld aan de pre mier en minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken. De twee kamerleden vragen zich verder af, of het een nieuw gebruik is, dat de Nederlandse premier zich in het openbaar uitlaat over het al of niet aan blijven van bevriende staats hoofden. Zij willen ook weten, wanneer de minister-president nieuwe uitspraak doet over an dere staatshoofden zoals Tito van Joegoslavië, koningin Elisa beth van Engeland, Franco, pre sident Ford van Amerika. [ADVERTENTIES] BwBfHVx mantelspecialist Lelden, Haarlemmerstraat 163a Lisse Pater J. Koopman uit Nijmegen kreeg gisteravond in Lisse veel bijval voor zijn actie „Redt het ongeboren kind". De pater sprak voor ruim 200 man nen en vrouwen in de mijnzaal van het HBG-complex. Pater Koopman kondigde o.m. aan, dat in mei een petitie met honderdduizenden handtekenin gen zal worden aangeboden aan de regering. Waarmee zal wor den geprotesteerd tegen abortus provocatus.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1