i ,.I)E KINDEREN HADDEN IGEEN ENKELE KANS" V eiligheidsdienst paleis Soestdijk volledig paraat £eidóe(2owumt »;§i!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinininniiiiiiniiiH londerd wezen overleefden vliegramp bij Saigon Tien mille beloning bij tips moordzaak Rotterdamse chauffeur 97^TERDAG 5 APRIL 1975 LEIDSE COURANT Van een onzer verslaegevers SOESTDIJK Schijnwerpers verlichten 's avonds en 's nachts de achterkant van paleis Soestdijk, waar de woon- en slaapvertrekken van de koninklijke familie gelegen zijn. Pantserwagens rijden over de belendende wegen. Televisie-camera's, waarvan er één op een schoorsteen is gemonteerd, bespieden alle in- en uitgangen. In een monitor kamer houden drie recher cheurs 24 uur per etmaal de wacht. De ongeveer veertig man van de veiligheidsdienst die onder bevel staat van overste Egbert Spierenburg, wordt in staat van hoogste paraatheid gehouden. Alle verloven zijn ingetrokken, en bovendien is versterking ver kregen van de marechaussee. Langs de hekken van de enor me paleistuin wordt voortdu rend met waakhonden gepa trouilleerd. Kasteel Draken- steyn en Paleis 't Loo, waar de prinsessen Beatrix en Mar griet met hun gezinnen wo nen, vertonen hetzelfde beeld. Koningin Juliana heeft altijd tegen haar intieme omgeving gezegd: „Wat kan mij overko men? Wie zou mij iets willen aandoen?" Daarom is ze altijd wars geweest van overdreven veiligheidsmaatregelen. Ze had een hekel aan het escorte van gemotoriseerde politie mannen, dat haar op haar rei zen door Nederland begeleid de. Voor onofficiële uitstapjes Extra bescherming koninklijke familie maakte de koningin zelfs ge bruik van een auto zonder het bekende AA-nummerbord om incognito te kunnen blijven. Zeer recent had ze een derge lijke wagen in Den Haag ver keerd neergezet en kreeg ze bijna een bekeuring. Een ij-, lings toesnellend lid van de veiligheidsdienst kon de bon nog net op tijd voorkomen, door de verbaliserende agent duidelijk te maken om wie het ging. Zover ging koningin Juliana in haar afkeer van veiligheids- vertoon. De gijzeling, door mi litante Molukkers beraamd, hebben haar en Prins Bern- hard (de laatste een ervaren judoka) tot andere gedachten gebracht. Zelfs de landsvrou we is niet onaantastbaar ge bleken voor de golT van ter reur die ook Nederland (waar vólgens de Duitse dichter Heinrich Heine alles vijftig jaar later gebeurt) heeft be reikt. Vandaar de plotselinge maatregelen. Geruchten over bedreiging van de kleinkinderen van de koningin deden reeds langer de ronde. Daarom worden de prinsjes op weg van en naar school permanent door recher cheurs bewaakt. Men wisselt ook voortdurend van route, en een recherchewagen gaat voorop om te kijken of de kust veilig is. Zelfs in de klasloka len zijn rechercheurs aanwe zig. Tijdens de wintersportva kantie in Lech, met zijn moei lijk te beveiligen skipiste, werd de hulp ingeroepen van de Oostenrijkse veiligheids dienst. Bovendien gingen er dit jaar voor het eerste drie leden van de paleisrecherche mee. Dezelfde maatregelen zullen gelden wanneer de ko ninklijke familie op zomerva kantie gaat naar het Italiaanse buitenverblijf Porto Ercole. Hoe gebrekkig de beveiliging van paleis Soestdijk in het ver leden was, blijkt uit enkele voorbeelden. Een uit een psy chiatrische inrichting ontsnap te man is eens aan de achter- Luchtfoto van paleis_Soestdijk en naaste omgeving. kant langs een regenpijp om hoog geklommen, waarna hij vanaf de eerste verdieping meubels naar beneden gooide. Ook is het gebeurd dat iemand tijdens een ontvangst op Soestdijk in een zwarte limou sine, met de Nederlandse vlag op het spatbord, de poort kon binnenrijden. Bij een lakei diende hij zich aan als god. De bediende vertrouwde de zaak uiteraard niet. Hij waarschuw de een rechercheur die vroeg: „U bent zeker meneer God. Is dat uw naam?". De man ant woordde koppig: „Nee, ik ben god zelf'. Hij is uiteraard met zachte hand verwijderd, maar was inmiddels wel binnen de paleismuren geweest. Andere anecdote: prins Bernhard zat op het terras van het paleis, toen er opeens een onbekende opdoemde, die hem vroeg: „Wat doet u hier?" Bernhard antwoordde: „Ik woon hier". Waarop de indringer ant woordde: „Dat kan niet, want ik ben de koning van Neder land". Tot dusver heeft de koninklij ke familie dit soort incidenten beschouwd als tragische han delingen van geesteszieken, waaraan toch ook wel een hu moristische kant te ontdekken viel. Men tilde er niet al te zwaar aan. Na het ernstige complot van de Molukkers echter is men er anders over gaan denken. Ingewijden vragen zich met zorg af of Soestdijk wel ooit voldoende beveiligd is geweest en hoe het enorme, bosrijke, afgelegen complex in de toe- komst voldoende beveiligd kan worden. De koninklijke familie is vrij abrupt uit zijn ivoren toren van onschendbaarheid ge baald, en met beide voeten 'neergezet in een werkelijkheid waar terreur naar de uiterste middelen blijkt te willen grij- pen. lAIGON (AP-R«uter) Onge- teer honderd weeskinderen en IS tot 20 volwassenen hebben |e op drie na ernstigste luch- rimp in de geschiedenis in Sai- on overleefd. De ramp met het husportvliegtuig van de Ame- Ikaanse luchtmacht gisteren in iuid-Vietnam werd veroor- jukt door het losspringen van en tegendrukdeur waardoor jet vliegtuig onbestuurbaar lerd. De autoriteiten sluiten de |ogelijkheid van sabotage niet It Het toestel stortte neer luwelijks 35 minuten nadat lel was opgestegen. let toestel was gisteren opgeste- 243 Zuidvietnamese eren voor de eerste vlucht in de „Amerikaanse We zenluchtbrug" uit Saigon. Be halve de kinderen bevonden zich in het vliegtuig 44 Amerika nen, twee verpleegsters en een bemanning van 16 leden. Voor het vertrek zag de C5a die even groot is als een zes verdiepingen tellend gebouw, eruit als een kindertehuis. De kinderen wa-' ren aan de vloer vastgebonden. De vrouwen die hen begeleiden zaten aan de zijkanten van het toestel en zorgden voor de aller kleinsten. Op het bovenste vlieg- dek waren de babies met tien tegelijk vastgesnoerd op de nor male drie zetels tellende stoelen rijen. Het toestel vertrok om tien mi nuten over vier en bevond zich Twee geredde weeskinderen worden door te hulp ges telde vrijwilligers naar ziekenhuizen vervoerd. ongeveer 30 km. ten noordoos ten van Saigon toen de piloot berichtte dat hij ,,'decompressie- problemen" had en zou probe ren terug te keren. Het vliegtuig haalde het niet Op 2,5 km van de landingsplaats daalde het bo ven een rijstveld. Maar in plaats van een zachte landing te ma ken schoot het toestel over een rivier waardoor de vleugels af braken en aan boord brand ont stond. De cockpit lag ongeveer 100 meter van de romp verwij derd toen de eerste reddings ploegen op de plaats van het ongeluk aankwamen. Door de schok werd het laadruim ver pletterd. „De kinderen onderin het toestel hadden geen enkele kans", vertelde een van de over levenden. Reddingsploegen werden met helicopters aangevoerd. De ge redde gezagvoerder Dennis Traynor verklaarde: „De achter ste drukdeur weigerde en werd naar buiten geblazen. Hierdoor werd het hoogteroer beschadigd en verloren we de controle over het toestel bijna geheel. In het toestel vlogen voorwerpen door de lucht. Stukken plafond wer den afgescheurd en lichtkussens explodeerden. Een geredde ver pleegster: „Er waren niet vol doende zuurstofmaskers. De identificatie van de slachtof fers zou vandaag voltooid wor den. De Amerikaanse president Ford zei vannacht „diep be droefd te zijn over het verlies van zoveel levens". Hij voegde eraan toe, dat de evacuatie- luchtbrug wordt voortgezet om 2000 oorlogswezen over te bren gen naar de Verenigde Staten. Woordvoerders van Noord-Viet- nam hebben de luchtbrug voor Vietnamese kinderen inmiddels „een onmenselijke daad van sa botage, oplichting en hypocri sie" genoemd. Machteloos staan Zuid-Vietnamese soldaten bij de bran dende wrakstukken van de Galaxy C5a, het verongelukte transporttoestel. Rotterdam (anpi De of ficier van Justitie in Rotterdam ««ft een beloning van 10.000 ftltfeloofd voor degene, die aan wijzingen kan geven, die leiden lot de oplossing van de aanslag °P de taxi-chauffeur B. Hart maan. De 60-jarige taxi-chauffeur Werd donderdagavond om- •treeks half elf in zijn auto ge- Jonden, die stil stond met waaiende motor op de Otter- fracht in Rotterdam-Kralingse- J««rDe man bleek twee maal ■oor. het hoofd te rijn gescho ten, aan welke verwondingen hij ■gisteren overleed. De politie, die tentrent de identiteit en het mo- tef van de dader nog in het ■uister tast, gaat in Kralingse- veer en in de omgeving van de Witte de Withstraat (Rotterdam centrum) folders verspreiden, waarin om inlichtingen wordt gevraagd. In de Witte de With straat kreeg de heer Hartmann rijn laatste klant, die de aanslag gepleegd zou kunnen hebben. De Rotterdamse taxi-chauffeurs rijden momenteel met rouwban den om de arm. Zij zijn van plan een petitie aan te bieden aan de minister van Verkeer en Waterstaat. De minister zou naar hun mening maatregelen moeten treffen voor een betere bescherming van taxi-chauf feurs. Met name zou de politie meer bevoegdheden moeten krijgen om op te treden tegen lastige klanten. De vermoorde chauffeur B. D. Hartmann Unie BLHP wil openbaarheid van inkomens UTRECHT (ANP) - De uil hel NKV getreden Unie BLHP (Unie van Beambten, Leiding gevend en Hoger Personeel) is van mening dat niet valt te ontkomen aan geïntegreerde cao's en openbaarheid van in komens. „Dat wordt het onder werp van ons komende gesprek met de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel (NCIIP), waarmee wij sinds kort samen werken in de raad van overleg voor middelbaar en hoger per soneel", zo verklaarde Unie BLHP-voorzitter Toon Ilubben gisteren aan de vooravond van het eerste congres van zijn or ganisatie in Utrecht. De heer Hubben zei geen spijt te hebben van het uittreden van rijn bond uit het NKV. „De zware federatie die NW en NKV wilden was voor ons on aanvaardbaar. Om noodzakelij ke duidelijkheid te krijgen heb ben wij kleur bekend en we wensen ons daarbij te blijven opstellen links van het midden". Geen akkoord AKZO-cao DEN HAAG - De industriebon den NVV, NKV en CNV. de Unie BLHP en de vereniging Hoger Personeel Akzo hebben gisteravond de onderhandelin gen met Akzo Nederland over een basisregeling voor de cao- en opgeschort. Volgens een woordvoerder van de bonden is de Akzo-leiding niet bereid aan de cao-voorstellen van de vak bonden tegemoet te komen. De bij de Akzo-cao onderhande lingen betrokken bonden zullen nu op 10 april aanstaande over leg plegen met hun cao-commis sies. De woordvoerder van de bonden zei verder, dat Akzo zich niet wenste te conformeren aan reeds in andere onderne mingen en bedrijfstakken geslo ten cao-en. Akzo zou de bonden hebben gezegd, dat nu maar eens een wal moet worden opge worpen om de dreiging af te wenden, die de vakbonden op de werkgever uitoefenen. Nationaal fonds geluidshinder HAARLEM (ANP) Er komt een nationaal fonds geluidshin der, waaruit gemeenten en pro vincies vergoedingen kunnen krijgen voor de uitvoering van de toekomstige wet geluidshin der. Dat staat in een ontwerp van deze wet, dat de commissie geluidshinder uit Provinciale Staten van Noord-Holland ter bespreking heeft ontvangen van het departement van Volksge zondheid en Milieuhygiëne in Den Haag. Minister Vorrink kondigde eerder aan, dat haar wetsontwerp over geluidshinder vermoedelijk volgende maand gereed is. De Noord-Hollandse commissie leden kregen intussen een glo baal overzicht van wat het de partement zich van de wet voor stelt. Uit dat overzicht blijkt, dat gemeenteraden verplicht zullen worden bij verordening geluids- werende regels vast te stellen voor zogenaamde recreatie-in richtingen zoals stadions en ker missen. Het algemene doel van de wet is het vaststellen van regels ter voorkoming of beper king van geluidshinder „aan de Bewakers mishandelden arrestant UTRECHT (ANP) - In atwach- ting van een eventuele berech ting rijn twee arrestantenbe wakers in het Utrechtse hoofdbureau van politie, de 36-jarige K. en de 51-jarige U., van hun functie ontheven. Ze worden ervan verdacht, op 13 maart te hebben geprobeerd een gearresteerde Turk die zijn arm niet terug wilde trek ken door het luik in zijn cel deur, een brandende aanste ker onder diens hand te heb ben gehouden en hem vervol gens met de wapenstok enkele tikken op rijn hand te hebben gegeven. Bellevue wordt weer theater AMSTERDAM (ANP) Het ge meentebestuur van de hoofd stad meent dat er alle aanlei ding la bet studlocoraplex- Bellevue aan de Marnix- straat, tot voor enige tijd nog in gebruik bij de Nederlandse Omroep Stichting, weer een bestemming te geven ala theater. Ten behoeve van de verbouwing en inrichting tot theater vraagt het collega de gemeen teraad een krediet van 392.000 gulden beschikbaar te stellen. De toneelgroep Centrum, tot nu toe gevestigd in de Stads schouwburg te Haarlem, zal het theater gaan bespelen. OpenHuis Buurtcentrum Het Balkengat aan de Seinpoststraat 120 in Scheveningen houdt op zaterdag 12 april Open Huis. Omstreeks drie uur 's middags zullen Aga Willas his Shiwo's hun slangenshow brengen. Het Balkengat is geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Den Uyl kiest voor de NAVO WAT PREMIER DEN UYL deze week te vertellen had op een plaatselijke PvdA-bijeenkomst in Gouda, zal uitgelegd moeten worden als een proloog voor het socialistische partijcongres van volgende week in Amsterdam. Den Uyl heeft daarvoor een soort van pre-congresrede gehouden; met twee hoofdpunten: een betoog dat rijn kabinet op het gebied van de maatschappij-hervorming met veel geduld heel wat terecht gebracht heeft van de beloften in het „Keerpunf'-program van 1972 en een waarschuwing aan het adres van rijn eigen partij, om zich niet te wagen aan anti-NATO-resolutics. VOORAL DE LAATSTE WAARSCHUWING is geen overbodigheid en door drs. Den Uyl goed getimed; want wanneer dezer dagen duidelijk wordt, dat ook Nederland definitief als opvolger van de Starfighter een nieuw Amerikaans toestel zal opteren, kan op de linker-vleugel van de socialistische partij grote deining ontstaan en is het niet uitgesloten, dat het kabinet hiervan in dc Tweede Kamer naweeën gaat ondervinden. Op dit punt heeft Den Uyl en terecht van de confessionele partijen en van de rechtse oppositiegroep niet veel medewerking te verwachten, omdat die er niets voor voelen het NAVO-bondge- nootschap en de bindingen met de Verenigde Staten verder te verzwakken. Het kabinet kan dan in de gevarenzone komen en de grote vraag voor de premier blijft, of zijn eigen partij bereid is de PvdA-fractie op dit punt voldoende speelruimte te gunnen. Sinds het in de Partij van de Arbeid een gewoonte is gaan worden om volksvertegenwoordigers ter verantwoording te roepen en zo nodig met drang tot aftreden te dwingen, is wat dit betreft zie Amsterdam veel mogelijk! OPPERVLAKKIG GEZIEN zou het voor de Partij van de Arbeid niet helemaal ongunstig zijn, als er dit jaar een kabinetscrisis uitbreekt, welke tot nieuwe verkiezingen moet leiden. Maar de vraag is. of die nieuwe verkiezingen er als de crisis om de NAVO gaat in ritten. Bovendien komt een kabinetscrisis Den Uyl persoonlijk op dit moment erg ongelegen. Er liggen veel zaken óf in de Tweede kamer of op ministeriële bureaus klaar, waarvan de afwerking van belang is voor een goede beoordeling van het regeringsbeleid. Opiniepeilingen brengen de premier zelf goed nieuws, maar dat geldt bepaald niet voor al zijn linkse mede-ministers. Die hebben .herkansingen" om een eigentijdse onderwijsterm te gebruiken hard nodig. Wat is urgent? UIT EIGEN KRING te weten de secretaris van het C.N.V. heeft de vakbeweging kritiek gehad op haar actie-program voor de naaste toekomst. De C.N.V. topman aldus "De Gids" - vindt het actieprogram onduidelijk, omdat het teveel urgentiepun- ten bevat. Wat iedereen zal onderschrijven, die ontdekt, dat er in feite meer dan honderd dringende wensen bij bedrijfsleven, rege ring en Nederlandse samenleving op tafel worden gelegd. Eigenlijk herhaalt zich hier een oude geschiedenis; een geschiedenis waarvoor ook politieke partijen menig hoofdstuk geschreven heb ben, zodat bij hen nauwelijks het onderscheid tussen wensen op korte termijn en idealen op langere termijn van elkaar te onder scheiden vielen. In de hele samenleving trouwens is dc vraag "Wat is urgent?" een onduidelijke zaak geworden. Kennelijk wreekt zich hier de gewoonte om alles waarvan niet nadrukkelijk gezegd wordt dat er haast bij is, maar op de lange baan te schuiven. "Gewoon op tijd" bestaat niet meer als term in het verkeer tussen winkelier en klant, bij het geven van een opdracht aan taxi-chauf feur of het maken van een afspraak. "Gejaagd door het tempo van onze tijd" maakt overal school en gewone termen slijten af; net zoals een eenvoudige vrijstaande woning in advertenties en door makelaars als luxe landhuizen worden aanbevolen. ZO IETS SCHEPT TELEURSTELLINO en kan tot conflicten leiden; ook bij de vakbeweging. Want wie zijn verlanglijst van urgente zaken te lang maukt, doet alsof het rekening houden met de concrete mogelijkheden van de dag van vandaag bijzaak geworden is. Zeker nu in Nederland omtrent verbetering van het economisch klimaat nog niets vaststaat en de toch bepaald niet liberaal-gekleur de ministers de barometer voor vandaag en morgen nog altijd op slecht weer of onbestendig zien staan, is de vraag gewettigd, wat het voor zin heeft een urgentielijst van vele tientallen punten op te stellen. Tenzij urgent betekenen zou, dat iets gerealiseerd moet worden, zodra de mogelijkheden daarvoor aanwezig rijn. Dan moet de samensteller van zo'n lijst ten gerieve van rijn achterban wel erbij vertellen, dat sommige punten op de lijst nog wel tien en meer jaren op verwezenlijking zullen moeten wacht MAAR WAT IS DAN SUPER-URGENT? Het schept verduidelij- king, als vakbonden, politieke partijen en landelijke organisaties hun propaganda in de eerste plaats daarop richten. In dit opzicht rijn vele actiegroepen wel duidelijk, hoewel rij dan weer doen alsof alle consequenties van hun wensen op de koop toegenomen kunnen worden. Erg kwalijk kan men ook hen dat niet nemen; het slechte voorbeeld is immers ook vaak door de sectoren politiek en bedrijfsleven gegeven. Vooruitzichten voor zondag en maandag: Opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Enige stijging van temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers Excessen bij goederenvervoer naar nabije Oosten DEN HAAG (ANP) - SUils*- cretaris Van Huiten van Ver keer en Waterstaat ls van me ning, dat de wijze waarop som mige Nederlandse ondernemers in het beroepsgoederen vervoer slch storten in het wegvervoer naar landen ln het Nabije Oos ten, strijdig is met de in Neder land geldende opvattingen over een verantwoord onderne mingsbeleid. Daar staat tegenover, aldus de bewindsman in zijn gisteren ge geven antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamer lid Van Zeil (KVP), dat een groot aantal ondernemers op onberispelijke wijze vervoer naar deze landen verricht, nadat rij zich zorgvuldig hebben laten voorlichten door hun organisa ties, de Nederlandse ambassa des in die landen en het depar tement van Buitenlandse Zaken. Volgens de staatssecretaris heerst ook bij de organisaties van werkgevers en werknemers ongerustheid over bepaalde ex cessen bij het vervoer naar hel Nabije Oosten. Rotterdam hangt rode vlag uit DEN HAAG - Premier D»n Uyl zal de ministeraad geen voorstel doen om op donderdag 1 mei aanstaande de dag van de arbeid rode vlaggen uit te hangen van regeringsgebouwen. Dit heeft drs. Den Uyl gister avond gezegd op rijn wekelijkse persconferentie, naar aanleiding voor het voorstel van het Rotter damse college van B en W om op 1 mei rode vlaggen uit te hangen aan gemeentelijke ge bouwen. voor zondag: Aantal uren zon 1 tot 8. Min. temp.: omstreeks 1 graad. Max. temp., omstreeks 7 graden. Voor maandag: Aantal uren zon 1 tot 8. Min. temp.: omstreeks 2 graden. Max. temp.: omstreeks 8 graden. 1 1 Zuid Limburg Aberdeen AU»n« Deze maand vierde kind Margriet DEN HAAG (ANP) - D» («boor. te van het vierde kind van prin ses Margriet en de heer Van VoUenhovcn wordt in de eerste helft van deze maand verwacht De prinses zal daarvoor worden opgenomen in de kliniek voor verloskunde van het Sint Rad- boudzickenhuis ln Nijmegen. Bij de geboorte zullen de profes soren Mastboom, Schrctlen, Crul en Nijhuis assisteren. Het nieuws zal vanuit Den Haag via de Rijksvoorlichtingsdienst offi cieel worden bekend gemaakt. De regering heeft besloten dat direct na deze bekendmaking van alle rijksgebouwen zal wor den gevlagd. De provinciale- en gemeentebesturen is gevraagd, dezelfde gedragslijn te volgen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9