Imperium eindigt seizoen met vrolijk stuk HONGAARSE FOLKLORE IN RIJNLANDS LYCEUM REIZENDE KUNSTTENTOONSTELLING IN EN ROND RAADHUIS OEGSTGEEST "KENT U ZE NOG, DIE LEIDENAARS" UITGAAN Kunst zicht 75 ZATERDAG 5 APRIL 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Van onzekunstredactie Leiden - In de serie "Kent u ze nog, die..." van de Europese Bibliotheek komt binnenkort een boekje uit, gewijd aan Lel den. "Kent u ze nog, die Leide- naars", is geschreven door In- grid Moerman van stedelijk museum De Lakenhal en be stuurslid van de vereniging Oud-Leiden), Rudi Ekkart (werkzaam bij het Academisch Historisch Museum en ook be stuurslid van Oud-Leiden) en Ruud Spruit (oprichter van de stichting "Leidse Hofjes" en verder bekend door het drie luik "Leiden, een Hollandse erfenis", dat hij samen met fotograaf Herman Kleibrink maakte). De Europese Biblio theek, een uitgeverij in Zalt- bommel, heeft op dit moment ook een serie lopen met Ne derlandse plaatsen in oude an sichten en verzamelde vertel lingen uit een bepaalde stad. stelling van het boekje wat afgeweken van de eigenlijke opzet van de serie. Ingrid Moerman: "Normaal gespro ken is het de bedoeling dat je een serie foto's uitzoekt uit de periode tussen 1880 en 1940, waarin een doorsnee van de plaatselijke bevolking aan bod komt en daar maak je dan kleine foto-onderschriften bij. Dat vonden wij eigenlijk te mager. We hadden ruimte voor 78 foto's en hebben daar als het kon zoveel mogelijk informatie in de vorm van een begeleidende tekst aan toege voegd. We zijn uitgegaan van een indeling in rubrieken. Straatleven en volkstypes, Handel en Nijverheid, Onder wijs (van bewaarscholen tot gymnasia) Universiteit en Stu dentenleven, Drie Oktober, Stadsbestuur, Verenigingsle ven, Kunstenaars en fotogra fen en Armen en Ziekenzorg". "Ruud Spruit is van ons drieën eigenlijk de enige echte Leidenaar. Rudi en ik wonen hier al een tijdje. Ik ben hier al vanaf '61. toen ik aan mijn studie geschiedenis begon en door mijn werk in het mu seum ben ik natuurlijk sterk bij de stad betrokken, maar eigenlijk zijn wij gewoon im port. Via het museum kwam ik ook in contact met de Euro pese Bibliotheek en omdat ik die uitgave niet alleen wilde doen, heb ik de anderen er bij gevraagd. We zijn toen de ten toonstelling "Leiden 400 jaar" eenmaal op poten stond, be gonnen met materiaal zoeken. Veel is afkomstig uit het Ge meentearchief. Na drie maan den was het klaar. Er is nu een beetje stagnatie bij de uit gever, maar het plan is om het boek tijdens de feestweek van de universiteit, half mei, uit te brengen". "Het gaat ongeveer twintig gulden kosten. Dat is wel duur, maar dat komt door al die foto's. Ik vind het wel jam mer, want je bereikt daardoor toch weer een kleinere groep. In het hele boek komt maar een litho voor, verder zijn het allemaal foto's. Die litho is van "Goeie Mie", dat vind ik per soonlijk zo'n schitterend ver haal, dat wilde ik er graag in hebben. Er was van haar geen foto, dus hebben we het maar zo opgelost. "Als dit goed wordt ontvangen, willen we verdergaan en ook een boek met Leidse vertellingen bren gen. Maar eerst willen we de reacties op deze uitgave even afwachten". Ton van Brussel Ingrid Moerman, een van de samenstellers van het boekje "Kent u ze nog, die Leidenaars". in en rond Leiden Zatardag 5 april FolKcale Horus. Kollmakerstaag Corv- cart folkgroap Crakar Haak. aanvang 21 Microtheater, Vestastraat Première Impical door Imperoum, aanvang 20 Zondag 6 april Stadsgehoorzaal Koffieconcert Hoorn Trio: aanvang 11.30 uur Leids Poppentheater, middelweg Poppenkastvoorstelling, aanvang 14.30 Maandag 7 april Stadsgehoorzaal Concert popgroep Alquin; aanvang 20.13 uur. Exposities OrukkariJ Oe Bink: Rooseveltstraat 3. Leiden. Oagelijks geopend van negen tot vijf uur, behalve op zaterdag en zondag. Tot 30 april foto-expoetie van Max Koot. Galerie Heuff: Hoftaan 7. Wassenaar. tal 01751-12185. dl t/m za 10-17 uur dl ook 20-22 uur, t/m 28/4. Thao v d Horst met »chllderl|en en tekeningen Peler v d Meer met bronsplaatleken Atelier "De Scherf": Naesaulaen 41, Oegstgeest. tel. 50220 ma t/m za 0-18 uur, zondag'a gefloten. Ana v.d. Halde- Kort met een tentoonatelllng van algan work, n I glasbulgen Stedolljk Muaeum "De Lakenhal": Ou de Singel 28-32. tel. 44044 ma t/m za 10-17 uur, zondag'a van 13-17 uur. Tol 20/4 aen tentoonstelling van Aad van Houwellngon met tekeningen en zeef drukken. Galerie v.d. Vllat: Botermarkt 3. tel 22808 dl t/m za 10-17 uur. do lot 21 uur In de maand april Ab Steenvoordon met tekeningen en schilderijen Rl|kemueeum voor Volkenkunde: Steenstraat 1. tel. 32641. ma t/m za 10-17 uur, zon- an faeatdagan 13-17 uur Tot 10/4 de Canadese reizende tentoonstelling die een beeld geeft van het leven In de poolgebieden met alt titel ..Circumpolar Community" mef an tieke kaiaks e a Galerie 't Hoeke bl| de Pomp: Dorps straat 38. Warmond tel 01711-3501 ma t/m za 10-17 an dl ook van 20-22 uur Tot an met 15/4 exposeert Hans van Arkeveld met expreaelonlatiache schil derijen en Liesbeth van Eaveld-Maneaen met keramiek. Atelier ven Rian v.d. Nat: Jaagpad hoek Bruggeatraat. 28/4 van 14.00-17 00 uur an 27/4 van 14.00-17.00 uur. 26/4 en 27/4 een tentoonatelllng van wand- lappon en macrame' gemaakt op de cursussen K O afdeling Leiderdorp. Bioscopen Luxor: Stationsweg 19, tel 21239 „the Towering Inferno' 14 jaar dag 14 00 en 20 00 uur Camera: Hogewoerd 4'). tel 24919 ..Lrt enfants du Paradis 18 jaar. dag 20 30 uur Kindermatinee: „Kulfja en de zonne tempel" a l za an wo. 14 30 uur. zon- d*| 14 00 an 18 15 uur. Na^itvoorstalllng: „2(01 A Space Od «asey' 18 jaar vr an za 23 30 uur Lida: Steanstraat 39. lal 24130 „Kset|e Tippel" 18 jaar dag 14 30. 19 00 en 21.15 uur zondag 14.30, 18.45. 19 00 en 21 15 uur Studio: Steenstraat 39. tel 33220 ,Je- tut Christ Superstar" al. dag 14 30. 19 00 en 21.15 uur. Zondega 14». 16». 19 00 en 21 15 uur Trianon. Breestraat 31. tal 23875 „Rooia Slen" 14 jaar dag 14 30. 19 00 an 21.15 uur zondag s 14 16 19 00 an 21 15 uur Rea: Haarlammeratraat 62. tel. 26414 „Elke klap is een daalder waard" 14 laar dag. 19.00 en 21.15 uur. Kindermatinee: DAG. 14» uur ..Hek sen en bezemstolen" (Wall Disnayj a l tv Leiden - Toneelgroep Impe- !rium geeft vanavond in het theater aan de Vestestraat de première van haar derde en tevens laatste produktie in dit f seizoen "Stil, niet over pra- ten". De voorstelling is gere- n gisseerd door Jaap van Ek en w! gebaseerd op het bekroonde kinderboek van Jan Terlouw "De koning van.Katoren". Tot 10 mei geeft de groep elke li 1 vrijdag- en zaterdagavond v. voorstellingen. "Stil, niet over praten", wordt door het Imperium een "lm- piecal" genoemd, hetgeen voor de groep zoiets betekent als een verhaal met veel muziek, a, beweging en tekst. In januari a is begonnen met de repetities 5 met een voor Imperium onge kend groot aantal medewer- 1 kenden. Muziek werd verzorgd 1 door Wim Boer, Johan Kar- stens en Wout Pera, de chorëo- grafi was in handen van Mar jolein Briër. Waarom "De ko ning van Katoren"?. Jaap van Ek: "We hebben dit seizoen twee nogal zware pro- dukties gehad, een van Sartre en een van Wolkers en we t wilden graag met iets vrolijks eindigen. Het geld was voor het grootste gedeelte op, dus een beroepskracht als regis seur aantrekken ging niet meer. Nou, ik speel al een jaar of zes bij Imperium en ja, hoe gaat dat. Je hebt met verschil lende regisseurs gewerkt en Een opname tijdens de laatste repetities van "Stil, niet over praten denkt op een bepaald moment; dit kan ik ook. Je wordt een beetje eigenwijs, denk ik. Toen was er dus het feit dat er een derde produktie moest komen en werd de vraag gesteld, of ik die niet wilde doen. Ik ben toen gaan zoeken en boeken gaan lezen, maar vond niks wat me geschikt leek. Tot dat ik attent werd gemaakt op dat boek van Terlouw, dat zich uitstekend leende als basis voor onze Impiecal. De vorm hadden we tevoren namelijk al vastgelegd". "De Koning van Katoren" werd in 1972 tot het beste jeugdboek van het jaar uitge roepen. De schrijver Jan Ter louw, bij velen meer bekend als voorzitter van D'66, schreef een verhaal dat zeker niet al leen voor kinderen aantrekke lijk is. Stach, zijn hoofdper soon, wil koning worden van Katoren, een land met nogal wat problemen. Voordat hij staatshoofd kan worden moet hij eerst een zevental van die problemen oplossen. Pas dan wil de ministerraad hem ko ning noemen. Jaap van Ek: "Het boek bevat een frisse verteltrant, origina liteit, en vrolijke ernst We ko zen de zesde opdracht, die Stach moet uitvoeren, omdat hij daarin het best naar voren komt. Hij is open en eerlijk, heeft doorzettingsvermogen en is niet eerzuchtig, maar vecht voor een oplossing" Kaarten voor de voorstellin gen zijn in de voorverkoop iedere donderdagavond tussen acht en tien uur telefonisch te bestellen onder nummer 41035. De prijs is vijf gulden, hou ders van een C.J.P. betalen drie gulden Ton van Brussel "Stil, niet over praten" van Jan Terlouw KRIJN GIEZEN EXPOSEERT IN FRANS HALS MUSEUM NOORD WIJK De bekende Noordwijkse beeldende kunst- ar Krijn Giezen exposeert tot 13 april a s. een gedeelte van zijn werk in het Frans Hals-museum te Haarlem. Behalve stukken van Giezen valt op deze tentoonstelling werk te zien van Wim Gijzen. Sjoerd Buisman, Besson, en Jan de Bruin, alle kunstenaars met waardering voor eikaars werk en een zekere geestelijke verwantschap, zonder dat zij onder één noemer zijn te bren gen. Krijn Giezen maakte dit jaar een vijftig vierkante meter groot werkstuk voor het Haag se Paleis van Justitie, dat in februari jl. officieel werd geo pend. Eind 1974 vervaardigde hij een ontwerp voor een opblaasbaar bouwelement voor Enka- Glanzstoff. Met dit element heeft hij op verschillende ma nifestaties in Europa ge bouwd. LEIDSCHENDAM Jan W. Bultje en André A. Tig- chelaar expose ren tot 2 mei in het centrum „De Schakel" in Leidsenhage. Jan Bultje, lid van de Haagse Kunst kring, exposeert monoprints die laten zien dat hij los is gekomen van de sterke in vloed die eerder de Groningse gra ficus Hendrik Werkman op hem had. Bultje werkt nog wel met scha bionen maar nu uitsluitend in de eerste fase. Hij voltooit zijn werkstuk met een bëinkte roller waardoor het een Kunste naars in De Schakel geheel ander ka rakter krijgt dan zijn vroegere werk. De werken van Tig- chelaar zijn nog steeds gëinspi- reerd door de die renwereld, voor namelijk vogels. Hij exposeert subtiele gewassen tekeningen. Gra fische lino's laten echter zien dat Tigchelaar diver se technieken uit stekend beheerst. Afwijkend van zijn andere werk is een serie van vier lino's met een grote ruimte lijke werking waarbij de kleu ren een sterke rol spelen. De tentoonstelling kwam tot stand met medewerking van de Kunste naarsvereniging K'70 en de Jacob Marisstichting. Bezoek is moge lijk dinsdag-, woensdag- en vrijdagmorgen van half 11 tot 12 uur, alle werkda gen 's middags van half 2 tot half 5, zaterdags van 10 uur 30 tot 16 uur 30 en donder dagsavonds van 8 tot 9 uur. Leiden/Oegstgeest Aanstaande donder dagavond zal het Hongaars Staats Zigeu nerorkest RAJKO, geëngageerd door K 8c O, een concert verzorgen in hét-Rijn lands Lyceum, waaraan medewerking zal worden verleend door twee zangsolisten. Het RAJKO is samengesteld uit een twin tigtal jonge, getalenteerde musici, afkom stig uit families waar de Hongaarse volksmuziek-traditie van vader op zoon (dochter) werd overgeleverd. De bezetting is die van het traditionele zigeunerorkest, dat wil zeggen: eerste, tweede en derde viool, altviool, cello, klarinet en cimbaal of cimbalon. Dit laatste voor Hongarije zo karakteristieke instrument is een van de voorlopers van de huidige piano, waaraan echter het klavier ontbreekt. De chromatisch gestemde snaren worden met twee slaghamertjes in trilling ge bracht. Verder is het interessant te weten dat de musici van dit orkest originele achttiende en negentiende eeuwse instru menten bespelen. Ten aanzien van de Hongaarse muziek moet men een duidelijk onderscheid ma ken tussen volksmuziek en kunstmuziek. Door oorlogen, revoluties, bezettingen en volksverhuizingen vindt men er eerst in de negentiende eeuw kunstmuziek van enige betekenis. De volksmuziek heeft door die woelige eeuwen heen veel beter stand gehouden, maar is aan invloeden van buitenaf geenszins ontkomen. In de eerste plaats al door haar afstamming van de Oosterse nomadenstam de Magya- ren, die rond 869 hun rooftocht naar het westen ondernam. Achtereenvolgens kwam men verder in aanraking met de Westerse kerkmuziek, de Troubadours (eerst vanuit Frankrijk later vanuit Duitsland) en tenslotte hadden vooral de in de vijftiende eeuw binnentrekkende zigeuners oen totale stijlverandering tot gevolg. Hieruit ontstaat dan in de acht tiende eeuw de zogenaamde „Verbun- kos", een rekruteringsdans bestaande uit een langzaam deel („Lassu") en een snel deel („Friska"), die ten grondslag lig aan de ons nu bekende zigeunermuziek. Het programma van aanstaande donder dag is mij niet bekend, maar afgaande op de internationale faam van dit orkest,- dat in haar nu vijfentwintigjarige be staan véle prijzen won. wil ik U dit concert van harte aanbevelen. Kees Buurman OEGSTGEEST - Onder auspi ciën van de"Caroluskring" wordt tot 11 april a.s. in en rond het raadhuis van Oegst geest een gevarieerde tentoon stelling gehouden van het werk der leden van deze kring. Die kring werd in 1963 opgericht door een aantal jon ge beeldhouwers, die een nieuwe expositievorm zochten in een "vrij" werkende vereni ging. Deze kwam na een wat moeilijke beginperiode tot grote bloei rondreizende ten toonstellingen in de open lucht en kan nu twaalf jaar na de oprichting - op een groot aantal geslaagde in het gehele land terugzien. In Oegstgeest is men thans voor de derde maal. De "Caroluskring" ontstond toen de eerste tentoonstelling in de Linnaeushof te Benne- broek gehouden. De naam werd geleend van de beroem de Zweedse botanicus Carl Li- né - Carolus Linnaeus -, die eeuwen geleden korte tijd op het landgoed "De Harten- kamp" te Bennebroek verbleef en waaraan ook de in die plaats zijn naam heeft te dan ken, de plaats dus, waar de kring zijn eerste tentoonstel ling heeft gehouden. Van Oegstgeest gaat de expo sitie haar Hillegom ("Beelden tussen de bollen"), terwijl ook een grote tentoonstelling met z.g. speelbeelden enz. op het zomerprogramma staat. Het grootste deel van de col lectie, bestaande uit sculptu ren van zeer gevarieerd mate rieel en een aantal wandkle den, is opgesteld in de raads zaal en andere ruimten van het raadhuis. Een klein deel is geplaatst in het plantsoentje het gebouw. Het voert te ver om al te veel in details te treden, daarvoor is de collectie te groot. In de raadzaal domineert echter een groot wandkleed van Sou Berck ,,'s Konings Jacht" (dat echter niette koop is) en naar mijn smaak een der pronk stukken van deze expositie mag worden genoemd. De collectie beelden vertoont velerlei vormen en opvattin gen, van volledig figuratief tot volledig abstracte objecten in ruime opstelling, waardoor is voorkomen dat men door de bomen het bos niet meer zou zien. In het plantsoentje vind ik peTsoonlijk de opstelling niet zo gelukkig omdat een groot object van zink en hout, ge maakt door dc in Haarlem ge boren latere directeur van de Haagse Academie Joop Bel- jon, een aantal kleinere beel den daaromheen domineert en min of meer "wegdrukt", Naar mijn gevoelen zou dat object - dat daar overigens heel mooi staat op het kleine gazon - alleen moeten staan. Het klei nere werk wordt te spoedig over het hoofd gezien. De toegang is vrij en te hopen is dat vele Oegstgeestcnaars en Leidenaars s gebruik zullen maken van de gelegenheid een zo gevarieerde collectie kunst te bekijken. 'WILLEM PRINS K O activiteiten „Bezoek aan kunstenaars" Van onze kunstredaktie LEIDEN In het kader van de serie ..Bezoek aan kunste naars in Leiden en omgeving" organiseert K O op zaterdag 12 april om half elf een bezoek aan de Leidse fotograaf Dirk Ketting. De deelnemcrsprijs bedraagt drie gulden. Dirk Ketting heeft zijn werkruimte in het voormalige Marinecom plex aan het Noordeinde. Hij werkt veel voor gemeente-in stellingen, maar ook voor Leidse kranten. Tijdens de ex cursie geeft hij informatie over zijn werk en over de com binatie fotografie-zeefdruk. Op dinsdag 22 april ls er een excursie naar het gebouw van het Hoogheemraadschap van Rijnland aan de Breestraat. Het gebouw dateert uit 1578 en werd verscheidene malen ge restaureerd en verbouwd. De rondleiding begint om half acht, de kosten van deelname bedragen een gulden. In het atelier van de Leiderdorpse graficus Rien van der Nat aan het Jaagpad/Bruggcstraat wordt op zaterdag 26 en op zondag 27 april een tentoon stelling gehouden van wand- lappen en maeraméwerk Op beide dagen is het atelier tus sen twee en vijf uur geopend, de toegang is gratis. Op dins dag 29 april vertrekt 's och tends om acht uur vanaf de Garenmarkt een bus voor een excursie naar het Culinair His torisch Museum en de Dia mantslijperij van Asscher en Co, beiden in Amsterdam. On derweg is er tijd voor een kop koffie op een Amsterdams ter ras en voor de lunch. Deelna me kost elf gulden. Voor alle excursies is opgave vooraf ge wenst aan het bureau van de Leidse Volksuniversiteit aan de Caeciliastraat 20, tel. 31841.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7