Lastige inspraak is een zege Met Piet beg De de succes Beelen on voor Spartaan victorie MMO-Northa: topper in handbalcompetitie j Prof dr. Lambooy bij afscheid provincie: Hazerswoude wacht topbadminton r LEIDSE COURANT ZATERDAG 5 APRIL m Henk Paarde- kooper, secre taris van De Spartaan: suc ces te danken aan goede or ganisatie. Nu de grootste atletiekvereniging van ons land Van onze sportredactie LISSE Volgens recente cijfers van de KNAU, de Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie, blijkt De Spartaan uit Lisse de grootste at letiekvereniging van Nederland te zijn. Opmerkelijk, want in verge lijking met de grote steden komt is dit historisch gegroeid. De Spar taan echter bestaat (althans onder deze naam) pas 15 jaar, dus dat kan de reden niet zijn. Henk Paar- dekooper, secretaris van de club sinds de oprichting in 1960, glim lacht eens fijntjes en vertelt daar na het volgende relaas. Lisse er qua inwoneraantal niet aan te pas. Rijst de vraag: hoe komt het dat atletiek juist in Lisse zo populair is? In sommige streken van ons land bestaat een overmatige be langstelling voor een bepaalde tak van sport bijvoorbeeld het kaat sen in Friesland maar meestal „Voor I960 was Dc Spartaan onderdeel van de AV Holland uit Haarlem. Noem hetmaar een soort onderafdeling, want daar kwam het op neer. De verrich tingen in Lisse stonden op een bijzonder laag pitje en op een bepaald moment zag Holland het niet meer zitten en zei: zoek het maar uit, wij trekken onze handen hier vanaf. Nou, en daar zaten wij. De beste leden wer den opgenomen in Holland en in Lisse bleef nog slechts een handjevol enthousiasten over. Geen nood, want na enkele maanden werd besloten om een nieuwe club op te richten en daarmee was De Spartaan gebo- Kampioenschap „Ondanks het feit, dat de ver eniging in die tijd uit slechts een paar mensen bestond en er nau welijks sprake was van een be hoorlijke accommodatie kwa men de successen vrij snel", vervolgt Paardekooper. Piet Beelen werd veldloopkampioen van Nederland bij de junioren en wij kregen toestemming van de KNAU om het jaar daarop het Nederlands kampioenschap te organiseren. Een enorme sti mulans voor de club en tijd voor een uitgebreide reclame campagne ten behoeve van de atletiek in Lisse. En met succes, want toen Beelen opnieuw kam pioen werd stroomden de leden toe. En in feite niet alleen daar om", legt de secretaris uit. Reden „De resultaten van Beelen wa ren slechts een aanleiding voor de toeloop van nieuwe leden. Feit was, dat er in die tijd be halve voetbal, weinig te beleven viel op het sportieve vlak in Lisse. Andere sporten werden nauwelijks beoefend en dus was er een leemte aan te vullen. Dat was vooral te merken aan de vele aanmeldingen van meisjes en vrouwen. Vroeger had Lisse een florerende gymnastiekver eniging, maar toen die na de oorlog wegzakte bleef er voor de dames bitter weinig over. Volleybal, badminton en basket bal werden in Lisse rond '60 nog niet beoefend dus De Spartaan kon mooi van de gelegenheid profiteren. Het succes van Beel en kwam precies op tijd en de populariteit van de atletiek steeg sindsdien met sprongen", aldus Henk Paardekooper. Accommodatie Naarmate het ledental groeide werd de behoefte aan een ge schikte accommodatie steeds dringender, maar ook wat dat betreft ging het De Spartaan voor de wind. Ingenieur Paarde kooper verklaarde zich bereid het voorzitterschap over te ne men van de scheidende praeses Strik en als lid van de gemeen teraad van Lisse beijverde hij zich om de club aan een goede wedstrijd- en trainingsaccom modatie te helpen. „De gemeen te Lisse heeft altijd positief ge reageerd op onze plannen en wensen. Die samenwerking is er al van oudsher, ook toen met de aanleg van een sintelbaan met bijbehorende springbakken en aanlopen. Nog steeds is de ver houding zonder meer goed te noemen. Enfin, ons fraaie on derkomen op het sportpark le verde ook weer de nodige leden op en al snel zaten we in de buurt van de 500 contributan- ten". Het zouden er op den duur nog meer worden, maar het ge tal wat de. KNAU nu opgeeft 783 is lichtelijk overdreven. Er zit een groot verloop in het ledenbestand. Bij ons schom melt het tussen de 500 en 600 leden. Dat getal van de KNAU is niet juist, want hun admini stratie loopt achter. Desondanks zijn we toch wel de grootste club van Nederland want ook bij de andere verenigingen is er natuurlijk sprake van een be paald verloop", meent Henk Paardekooper. rond die niet te beroerd zijn om wat te doen voor de club. we bijvoorbeeld bijzonder presta- tiebewust zijn, gaan we toch beslist niet voorbij aan de wens van velen om ook, binnen de club, recreatieve sport te bedrij ven. Een aparte commissie is daar mee belast en een en ander werkt Er wordt door het be stuur veel waarde gehecht aan een goede sfeer binnen de ver eniging. Allemaal enorm belang rijke zaken, waar je veel men sen voor nodig hebt het te reali seren. Bij De Spartaan werkt dit allemaal goed. Wellicht de reden waarom we zo groot zijn", is zijn, logische, conclusie. AD VAN KAAM Organisatie Veldloper Piet Beelen: de eerste kampioen van De Spartaan. Ook de laatste jaren is De Spar taan gegroeid, ondanks de con currentie van andere sporten. Beelen kreeg zijn opvolgers en de prestaties van bijvoorbeeld Mieke van Doorn, Joke van der Stelt, Wim van Gerven, Ilja Kei zer, en tegenwoordig die van Hanneke Glas hielden en hou den de geest er in. „Maar wat zeker zo belangrijk is", legt Paardekooper uit, „is de organi satie van de club. Daar ben ik trots op. want bij ons loopt alles wat dat aangaat op rolletjes. En dat is tegenwoordig van groot belang, want een goed overzicht De Spartaan heeft een kader van ruim zestig mensen en een goede organisatie is onont beerlijk. Vrijwilligers krijgen voor een bestuursfunctie is van daag aan de dag een moeilijke zaak (Paardekooper is elke avond bezig met zijn „hobby". AVK) maar bij De Spartaan lopen gelukkig veel „Het is griezelig om te zien hoe er, als deskundigen rond de tafel gaan zitten, steeds weer geprobeerd wordt om door vakjargon en gewichtig doenerij te ontkomen aan een normale controle door ande ren. Op die manier hebben deskundigen bijvoorbeeld veel te lang kunnen volhou den dat hoogbouw ruimte en geld zou sparen, terwijl ach teraf blijkt dat de gewone man gelijk heeft gehad met zijn afweerreactie tegen die hoogbouw. Daarom vind ik lastige in spraak een zegen. Deskundi gen kunnen er zonodig door ontmaskerd worden, en be stuurders gedwongen hun ech te, niet altijd even verheven doeleinden op tafel te leggen". Dergelijke gekruide kritiek op het wijd verbreide verschijnsel dat wel treffend is aangeduid als „deskundologie" zou je van een hoop mensen verwachten. Maar toch niet in de eerste plaats van iemand die zelf „prof. dr." voor zijn naam heeft staan. Prof. dr. J. G. Lambooy heeft dan ook wei nig weg van het standaard beeld van de wetenschaps man- oude stijl, die vanuit een veilige ivoren toren minzaam glimlachend neerzag op het gedoe van de massa beneden zich. Integendeel: hij heeft zich daadwerkelijk in dat ge doe gestort, onder meer als voorzitter van de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Or dening in Zuid-Holland kort weg PRRO. Die functie heeft hij nu, na bijna drie jaar, moe ten afstoten. Ze viel zonder gevaar voor ernstige averij aan de gezondheid niet meer te combineren met een volle dig professoraat (economische geografie in Amsterdam) en met de andere taken die prof. Lambooy in de loop van de jaren op zijn schouders heeft geladen. Het is een vertrek met spijt: „Ik was liever nog een jaar gebleven. Want zo lang zal het zeker duren voor dat de P.R.R.O. zover is ont wikkeld dat hij zijn taak goed kan vervullen". Drie jaar midden in de storm van ruimtelijke ordening en inspraak die over ons land is gaan woeden: prof. Lambooy kijkt er rustig, zakelijk op te rug. Schuwt tegelijkertijd ech ter krasse uitspraken niet. Hij is als voorzitter van de welis waar als adviescollege voor gedeputeerde staten van Zuid- Holland opgezette, maar onaf hankelijk werkende P.R.R.O. niet gewend om de overheid in alle gevallen naar de lippen te „De besluitvorming rond de inspraak is bij gedeputeerde staten van Zuid-Holland uiter mate rommelig. GS het da gelijks bestuur van de provin cie weten er duidelijk geen raad mee. Voor een groot deel is dat terug te voeren op de bekende financiële problemen waarmee men kampt. Men handelt op dit moment niet zozeer naar de doeleinden die men zich uitdrukkelijk heeft gesteld, maar naar de finan ciële mogelijkheden. Wil je in spraak echter goed organise ren en dat is nodig, anders kun je het wel helemaal verge ten dan moet je aanvaarden dat dat tijd, geld en man kracht kost". De organisatievorm voor de inspraak, die de P.R.R.O. on der aanvoering van prof. Lam booy heeft uitgedacht komt erop neer dat de streekplange- bieden waarin Zuid-Holland is onderverdeeld weer gesplitst worden in enkele regio's. Per streekplangebied zou dan ten minste één inspraakconsulent in een soort „open huis" geves tigd moeten worden, waar de inspraak in dat gebied gecoör dineerd wordt. Boven die re gionale inspraak zouden de streekcommissies moeten staan, die op hun beurt weer overkoepeld zouden moeten worden door de P.R.R.O. Inderdaad een organisatie die een lieve cent kan gaan kos ten. Dat prof. Lambooy vindt dat het toch zo zou moeten geeft aan dat hij het belang van goed werkende inspraak hoog schat. „Goede inspraak een tweerichting-verkeer, dus meer dan simpelweg wachten tot de burger naar de overheid komt zal een ge zonder beslissingsklimaat op leveren. Daarbij speelt ook een rol, dat steeds meer des kundige geïnteresseerden, met name jonge intellectuelen, zich met inspraak gaan bezighou den. Zo krijg je een tegen wicht tegen de ambtelijke des kundigheid, een noodzakelijke aanvulling zolang politici in gemeenteraden en provinciale staten onvoldoende voor hun politieke taak worden vrijge steld". Met deze uitspraak geeft prof. Lambooy meteen aan, dat de inspraak zich volgens hem zel den of nooit met de uiteindelij ke beslissing kan bezighouden. „Als dat zou gebeuren zou je uit het oog verliezen dat ont wikkelingen waartegen bij voorbeeld een buurt zich ver zet vaak in een groter verband gezien moeten worden, dat die ontwikkelingen gemeentelijk, regionaal of landelijk belang hebben. De politici, aan wie we de besluitvorming hebben gedelegeerd, moeten in staat geacht worden die grotere sa menhang te onderscheiden, en op basis daarvan de verschil lende belangen tegen elkaar af te wegen. Ze zullen daarbij wel de plicht hebben om dui delijk te maken wat die sa menhangen zijn. Prof. Lambooy raakt hier een onderwerp aan waarovi laatste tijd met name Haagse en de Leidse regio het nodige te doen is geweest: de plaats van de economie in ruimtelijke ordening. Haagse en Leidse Kamers v Koophandel hebben onlangs in dikke pakken papier gepro beerd een begin te maken met een behoorlijke economische Planning voor hun regio's. Die planning, vonden zij, ontbrak schromelijk in de eerste i zet voor een streekplan voor Zuid-Holland-west. „Inderdaad", vindt prof. Lam booy, „is de economische doordenking van de spreek- plannen slecht. Men is verge ten dat Economische proces sen een bepaalde autonomie hebben. Met ruimtelijke orde ning kun je negatieve effecten van die processen wat indam men, maar je kunt die proces sen er niet in voldoende mate mee bepalen. Wat men i de streekplannen tot nog toe teveel heeft gedaan is zeggen dat men een bepaald bedrijf niet op een bepaalde plaats wilde hebben, en verder basta. Nu kun je dat wel doen, r dan moet je de gevolgen die, een dergelijke uitspraak zon der een alternatief heeft voor bijvoorbeeld de werkgelegen heid wel echt willen. Overi gens hebben de plannenma kers ook wel onvoldoende ge reedschap om de economie pi sitief te beinvloeden. Dat één van de punten waarop de tweede nota ruimtelijke orde ning erg slecht was". Op grond van die nota, die voorspelde dat Nederland 2000 een slordige 20 miljoen inwoners zou hebben, zijn de plannen voor de spreiding rijksdiensten ter hand geno men. Prof Lambooy heeft te gen die plannen herhaaldelijk bezwaren ingebracht, „en mijn argumenten zijn in de loop van de tijd alleen maar onder streept, vind ik. Spreiding op dit moment betekent dat je een signaal uit het verleden op de huidige situatie laat slaan. Niet alleen Den Haag, maar de hele randstad kent namelijk een daling van het inwonertal. Die terugloop moet je niet v de spreiding van rijksdiensten gaan stimuleren. Bovendien blijf je na spreiding randstad zitten met een groep achterblijvers die er beroerd aan toe is. Tegen de sprei dingsplannen pleit tenslotte ook dat ze uitgaan volledige verwaarlozing van de grote stad als goede woon- mogelijkheid. Al moeten we van die stad, met andere woorden van reno vatie, ook weer niet al teveel soelaas verwachten. De waar dering voor de grote stad als leefomgeving is nog altijd een bepaald besluit wel of vrij elitair verschijnsel. In het juist met genomen hebben. - - Overigens moet die besluitvor ming wel op een zo laag moge lijk bestuurlijk niveau plaats vinden. Als iets alleen gemeen- buitenland, waar de terugkeer naar de stad al langer aan de gang is, zie je dat het vooral de welgestelden met voltooide gezinnen zijn die weer in de telijk belang heeft moet het stad gaan wonen. Bovendien kun je in de stad toch nooit gemeentebestuur daar ook de definitieve beslissing over kunnen nemen. Er wordt nu nog teveel vanuit een soort besliszucht een gecentraliseer de besluitvorming toegepast. Dat moet anders worden, maar tegelijk moeten we niet opvangen dat een belangrijk percentage van bijvoorbeeld Den Haag woont in al bestaan de flats, in het algemeen slechte woonmilieus. Die me: sen blijven verlangen naar e< huisje met een tuintje, zodat reactie op die centralisatie de suburbanisatiedrahg, de gaan proberen om iedereen druk op het platteland, blijft gelijk te geven. Ook inspre- bestaan". kers zullen moeten aanvaar den dat democratie nu een maal betekent dat iedereen ail- tijd ongelijk krijgt". „Inspraak is overigens be paald geen nieuw begrip. Vroeger kenden we het opk al, Er valt op het terrein van de ruimtelike ordening dus lopig nog wel het één en ander te regelen. Prof. Lambooy zal daarbij niet meer betrokken zijn als voorzitter vart de P.R. R.O. Voor zijn opvolging is al heette het toen anders: Lob- inmiddels een procedure ont- biën. Want in wezen zijn zes worpen, die niet al te lang mag ondernemers die in een Merce- gaan duren. En waar uiteinde des naar een minister rijden jjjki als het even kan, geen om hun belangen te bepleiten deskundoloog uit moet rollen, ook een inspraakgroep. De Maar dat spreekt eigenlijk huidige inspraak is daarvan vanzelf, een uitbreiding, een democra tisering". BERT VAN DOMMELEN iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiii LEIDEN - Morgen het eerste volledige programma in de tweede helft van de veld- handbalcompetitie. D.w.z. óók de eerste klassers gaan weer naar buiten, nadat vori ge week een klein program ma in de tweede klas en in de afdelingsklassen is afge werkt Bax/Foreholte gaat daarvoor op bezoek in Poeldijk bij Verbur- ch. De thuiswedstrijd werd nogal verrassend verloren door de Voorhoutsen, maar aangenomen mag worden dat de pupillen van Frank Bonte zich zullen revancheren. Voor de heren van Apollo, die nog steeds zonder punten zijn, is het echter een bijna onmo gelijke opgave om met een gunstig resultaat uit Den Haag terug te komen. De heren van Idem/Hellas kun- slaan wij de kansen van Nort hs hoger aan in Hoogmade. Beide teams weten in ieder geval genoeg van elkaar om er een interessant duel van te maken. Het Stompwijkse HVS gaat op bezoek bij Wings in Den Haag en moet goed op zijn tellen passen. De Haagse dames staan weliswaar in de mid denmoot, maar zijn vooral thuis in staat een koploper te laten struikelen. Ook Jong Ade krijgt het erg moeilijk in Leidschendam te gen EHC. De Oud Adese da mes kunnen echter vrijuit spelen want voor hen staat niets meer op het spel. Bij de heren kan MSV thuis tegen Atomium een plaatsje klimmen, terwijl Northa bij CWP waarschijnlijk een ne derlaag moet incasseren. De Hagenaars zullen zich in elk geval willen revancheren voor de nederlaag in d beslissings wedstrijd om het zaalkam pioenschap. i hun doelgemiddelde wat HAZERSWOUDE - Zaterdag 12 april, de dag dat de Badmintonver- mmo i -Northo i; In de afdeling moeten de dames van San/HVL kunnen winnen van Jagers en zo de laatste plaats aan de Haagsen over doen. MSV wint van Forto terwijl Apollo het moet laten afweten bij de reserves van Velo. Ook de heren van HW en San/HVL zullen het niet kunnen klare tegen de onge slagen koplopers HMSH en Hercules 2. Warmunda heeft een goede kans op eigen veld tegen EHC 1 2 evenals de heren van MMO tegen d Quintus-reserves. Spanning genoeg in de veldcom- petitie nu de laatste emoties rond het zaalgebeuren weer zijn vergeten en de teams uit de regio Leiden zich weer vol ledig kunnen richten op het buitengebeuren. PROGRAMMA DAMES Rcdonile le kl. 13 00 uur Vcrburch 1-Ba- x/Forcholle 1. Region optrekken. Bij de dames in de tweede klas is de grote topper MMO-Nort- ha. Beide teams worden getraind door de Hoogmadenaar Carel Caron. Beide ook moeten win nen om de kans op de titel te behouden. In Noordwijker- hout won MMO maar toch eniging uit Hazerswoude in de Landvliethal in de ochtenduren activiteiten ontplooit in het kader van de sportweek, wordt omstreeks elf uur een demonstratie badminton gegeven. Volgens Gerard van Noort, een van de enthousiastelingen die zich hebben Ade 1. Aid. 1 r EHC 1 Jong l badmintonclub op te Rc»ion*le le kL 14.00 uur Idem Hellas i geschikte accommodatie msv°'ÜLie i»°k|u b valt er "top-werk" te verwachten. De vaderlandse Badminton u?oo cwp ï-Northa 1 aia uu a 15 00 - - HW 1-HMSH 1;' 13.40 uur Hercules 1; AfiL Ie kl. B 10.50 uur Aid. kl. A 1310 Bond vaardigt in elk geval een demonstratieteam af, dat, Van Noorts zeggen, tot het puik van het vaderlandse badminton- wereldje behoort Poldercross in Zoeterwoude ZOETERWOUDE De K.P.J.' organiseert morgen weer de jaarlijkse poldercross: Aanvan-' kelijk was hiervoor een par-1 cours uitgezet in de polder tus-l sen de Zuidbuurt en Weipoort- seweg, maar vorig jaar stapte I men over naar de Westeindse Polder. Daar zal ook nu worden gelopen met start en finish op, de Verlaatweg waar ingeschre-,| ven kan worden in café Land-j zicht vanaf half twaalf. De start- tijd is half één. De kleedgelegen heid is in de gymzaal aan dé" Schenkelweg. Leden van dé1 Zoeterwoudse K.P.J. kunnert gratis deelnemen. Niet-leden be talen 2,50, junioren 1,-. De afstand voor de heren is be paald op 5 km, Dames en junio ren lopen 3 km. Deze polder cross wordt in de kring van de organisatoren ook wel de "hek kenspringloop" genoemd wat wel duidt op de bijzondere aard van dit evenement. Brasemermeerloop ROËLOFARËNDSVEEN - De zesde Brasemermeerloop wordt morgen gehouden over een par cours van 3, 6 of 9 kilometer. De start is tussen 10.00 en 12.00 uur bij Jachthaven Noorder- hcm. Deelnemers die in een re delijke tijd het parcours afleg gen krijgen een bos bloemen of een plant. Men kan nog inschrijven bij de heer De Jong, Van der Bijl straat 3, Roelof arendsveen, tele foon 3528. Het parcours is gelo gen langs de Brasemermeer en de Wijde Aa. Inschrijfgeld voor junioren 2,50, voor senioren 3.50.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4