ASierlei(ds) Pleidooi voor behoud snuffelpaal in Leiden Autokerkhof blijft aan de Ylietweg Bankoverval in Boskoop Uw CV vraagt goede beurt. Bekijk het eens groots ZATERDAG 5 APRIL 1975 LEIDSE COURANT Officier stelt 2 eisen in zaak tegen joy-rider DEN HAAG/LEIDEN De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag heeft gisteren plaatsing geeist in een bijzondere strafinrichting of een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en tbr tegen de 17-jarige Leidenaar R.H.M. van V. De jongeman stal vorig jaar bij het Diaco- nessenhuis de auto van een ;n reed daarmee met gro te snelheid door Leiden. De gealarmeerde politie heeft daarop de achtervolging inge zet, waarna hij met snelheden tot 140 km. per uur door de stad raasde. In de Haarlem merstraat verloor hij de macht over het stuur en botste tegen een winkelpand. Daarbij wer den twee wandelaars bekneld. Zij overleden ter plaatse. De officier stelde twee eisen, omdat de jongeman toen hij het feit pleegde nog zestien was en daarom gerechte lijk minderjarig was. Hij is inmiddels 17 jaar en in het geval de rechtbank hem daar om onder de „normale rechts pleging" zou laten vallen eiste hij een jaar met aftrek van voorarrest en tbr. De recht bank zal op 18 april vonnis Wijzen. Eerste paal voor passage Lange Voort Van een oi OEGSTGEEST Begin vol gende week wordt de eerste paal geslagen voor een nieuwe passage aan de Irislaan. Eer gisteren heeft het projectbu reau De Kant uit Arnhem van de gemeente de vergunning voor de bouw van de passage gekregen. In totaal achttien winkels zullen in de passage, die Wordt gebouwd door het aannemingsbedrijf „Dura", worden ondergebracht. Aanvankelijk zou de eerste paal voor deze uitbreiding van winkelcentrum Lange Voort vorig jaar november de grond in gaan. De datum werd verschoven naar maart van dit omdat de plannen van De Kant op hun brandveiligheid waren gewogen en te licht werden bevonden. Toen ook in maart de bouwac tiviteiten uitbleven, deed het gerucht de ronde dat De Kant van gedachte was veranderd t nu een ander projectbu reau plannen zou maken voor de bouw van de passage, waardoor het project op de lange baan zou worden ge schoven. „Niets is minder waajr", aldus de heer Scholte van het Arnhemse projectbu reau. „We hopen aanstaande maandag met de bouw te kun nen starten" Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Raad voor Mi lieuhygiëne zal het Leidse colle ge van b. en w. voorstellen de bij de Stedelijke Lichtfabrieken aan de Langegracht staande snuffelpaal voorlopig in ge bruik te houden. De snuffelpaal is een van de dertig punten in Zuid-Holland, waar de hoeveel heid S02 in de lucht kan wor den gemeten. Over enkele jaren zal een lande lijk meetnet in gebruik worden genomen. In dit net is de snuf felpaal van Leiden niet opgeno men. De werkgroep Hinder van de Raad voor Milieuhygiëne pleitte in de gisteren gehouden vergadering van de raad voor het behoud van een snuffelpaal. „In ieder geval zolang het lande lijk meetnet er nog niet is", aldus een lid van de werkgroep. „We vinden het overigens zinvol om hem ook daarna te houden. Dan kunnen we de luchtvervuil ing in Leiden blijven vergelijken met die in andere steden." Een consequentie is wel dat de ge meente de paal dan zelf in ex ploitatie moet nemen. De heer La Lau wordt gevraagd vice-voorzitter van de raad te- worden. Jarenlang heeft hij het voorzitterschap van de raad ver vuld. Door een langdurige ziekte moest mevrouw Portheine zijn taak overnemen. De volgende vergadering van de raad zq) de heer La Lau weer van de partij deelde gisteren mee dat hij er dan niet meer zal zijn. Het raadswerk neemt hem te zeer in beslag om nog langer naar be horen het werk voor de raad voor milieuhygiëne te verrich ten. Mej. A. van der Zande, een fractiegenoot van de heer Beij- en zal zijn plaats Randgemeenten willen onderwi j stekorten Leiden niet aanvullen Van een onzer verslaggevers LEIDEN De randgemeenten zijn niet van plan de gemeente Leiden bij te springen in het tekort op de rijksvergoeding bij het openbaar algemeen voortge zet onderwijs over de jaren 1969 en 1970. De overschrijding in die jaren bedraagt 84,10 per leerling. De randgemeenten hebben ver gaderd onder voorzitterschap van de Zoeterwoudse wethou der Maan, die tevens ambtenaar van de gemeente Leiden is. Tij dens die vergadering werd be sloten niet in te gaan op de wens van het Leidse gemeente bestuur. Wethouder mevrouw De Ruiter van Voorschoten deelde mede, dat Leiden als centrumgemeen te een zgn. verfijningsregeling ontvangt, bovendien is niet pre cies te achterhalen hoe de tekor ten jaren geleden zijn ontstaan. Voorschoten heeft geen enkele inspraakmogelijkheid en boven dien heeft Voorschoten meer kinderen elders op een school voor voortgezet onderwijs dan in Leiden. Wethouder mevrouw Tichler van Leiderdorp deelde mee, dat Leiderdorp zich wel kan inden ken dat er tekorten kunnen ont staan. Indien Leiden niet alleen een financiële bijdrage zou vra gen, maar tevens bereid zou zijn het bestuur van de scholen re gionaal te maken, dan zou er over te praten zijn. Vast staat dat Leiden zover niet wil gaan. Actie Kerkbalans Agatha-parochie: 140.000,- V Van onze correspondent Lisse - De Actie Kerkbalans 1975 heeft in de Lissese Agat- haparochie 140.000 opge bracht. De parochie kampt desondanks nog met een te kort van 48.000. Lisse - De Willibrordschool heeft het school voet baltoernooi in Lisse gewon nen. In de finale werd de Openbare School uit Sassen- heim met-1-0 verslagen. ADVERTENTIE lUr tA>* ErOuAX. 2c 'ui. -LtwtjyLA/ Ui** DBA//C ijt/sL t^SptcA-ie,ütx. 't wX-, 't SZrr-to- A ZiyyLa, InrrxJnj*—' u. 't Ela Ziuv Zot A. cU tun*. {LAao to cLcoo&X De Nie laat u nooit in de kou staan. DtsA/tJL, CC*AZK*/JL VtsKAASKAsWt 8.1/! LEIDEN Het autokerkhof van' de heer Opdam op een terrein- tje achter het perceel Vlietweg 74 zal voorlopig behouden blijven. Dit antwoorden B en W op vragen van het PPR-raadslid L. Bcijen. De autosloperij was aanvankelijk gevestigd aan de Broekweg, maar moest daar in 1969 weg in verband met uitbreiding van de bouwactiviteiten in de Merenwijk. B en W verklaren dat een goed functioneren van de sloperij van groot belang is voor Leiden.Dank zij een goede samenwerking met de politie en de betrokken gemeentelijke diensten kan de afvoer van wrakken in deze gemeente veelal op snelle wijze geschieden", aldus B en W in hun antwoord. Met de heer Opdam is overeengekomen dat op de eerste aanzegging van het college het terrein, dat een agrarische bestemming heeft, zal worden ontruimd. Vooralsnog prijst het college zich „gelukkig met de aanwezigheid van deze autosloperij". Burgemeester als starter Van onze correspondent BOSKOOP Twee mannen hebben gistermor gen ongeveer zeshonderd gulden buitgemaakt bij een overval op de Boerenleenbank „Het Praa thuis" aan de Snijdelwijklaan in Boskoop. Alvo rens de twee overvallers tot daden kwamen lieten ze eerst rustig drie klanten voorgaan met de mededeling dat zij iets te bespreken hadden. Toen de klanten weg waren gingen de twee mannen, volgens de kantoorbediende mejuf frouw P. van Doorn, een oude en wat jongere SXmw Van6Voorn «n Het bankgebouwtje aan de Snijdelwijk- wapen in zijn jaszak. Zij moest tegen de muur 'aan, waarop gistermorgen de overval gaan staan. Een van de mannen pakte daarop werd gepleegd, haar tas. Voordat de rovers „Het Praathuis" verlieten waarschuwden zij de geschrokken kan toorbediende zich tien minuten rustig te houden. De rovers verdwenen in een rode Volkswagen, De rijkspolitie te Boskoop werkt aan een compo- met naar later bleek een vervalst nummerbord, sitie-foto van de daders. Vlet een kneep in een pracht van een oude koperen hoornclaxon gaf burgemeester G. A. Stolwijk van Voor hout gisteravond de start voor een race op een achtbaan tussen zuster Jacobia, hoofd van Huize St. Agnes, en mevr. Gerritsenv.d. Meer. De achtbaan vormt de grote attractie van de Paasmarkt die gisteravond in alle lokali teiten van de Boerhaaveschool van start ging. Ook vandaag is de markt geopend. Vanmiddag tot 3 uur en vanavond van 711 uur. De baten van de markt zijn voor het orgelfonds van de Kleine Kerk. Vanavond om negen uur wordt er een collectie antiek geveild. in de ClEBA-toonzalen. Daar vindt u op 750 m2 alles voor functionele kantoorinrichting. En om van de nieuwste ontwik kelingen op de hoogte te blijven: één telefoontje en meerdere keren per jaar ontvangt u de kleurige cata logus CIEBA-Perspectieven (64 pag. kantoorinterieur) geheel gratis. 5Jb.v. Wm Baranttzitraat 35. Indu stria tarra in "da Waard" (bil Zijlsineal/Trompstr.) LEIDEN «tal. 071 49044 In blootje op het terras NOORD WIJK Gistermor gen vroeg werd de Noordwijk - se politie gealarmeerd voor een vermoedelijk geval vari beroving in het Langeveld. Op het terras van een café aan di 5 Duindamseweg had men om streeks half vijf een jongeman aangetroffen, die maar weinig tekenen van leven gaf en nage noeg geen draad meer aan heit lijf had. Gescheurde kleding stukken lagen her en der en in zijn armen klemde hel: slachtoffer de restanten vani een overhemd. Alles wees op een ernstig mis drijf en het onderzoek draaide snel op volle toeren. De recherche kwam er al gauw achter te maken te heb ben met een 17-jarige Duitse vakantieganger die verblijf hield op een nabijgelegen cam ping. De avond tevoren had hij met enkele vrienden door gebracht in een cafeetje te Noordwijkerhout, waar hij na het vertrek van zijn kampge noten was achtergebleven. Verder kwam aan het licht dat de gast in contact was geko men met een drietal jongelui uit de buurgemeente met wie hij een weddenschap had aan gegaan om binnen tien minu ten tien glazen cognac naar binnen te slaan. Het mengsel van bier en cognac miste z'n uitwerking niet cn na het laat ste glas was de duitser buiten westen. Zijn Noordwijkerhoutse ken nissen zaten toen met de gast in de maag en zij besloten toen hem naar de camping te bren gen. Men deponeerde hem daarop in de bagageruimte van een auto en reed naar terras aan de Duindamseweg. Slechts met grote moeite slaagden de Noordwijkerhou- ters er in de fors gebouwde knaap uit de bak te krijgen en daarbij scheurde diens kle ding. Van een beroving bleek geen sprake en de schade werd tot onderlinge tevreden heid geregeld. Commissaris van Koningin naar Oegstgeest Oegstgeest Maandag a.s. brengt de Commissaris van de Koningin, mr. Vrolijk, een werkbezoek aan de gemeente Oegstgeest. Dit bezoek draagt een besloten karakter. De commissaris brengt o.m. een bezoek aan het Rijnlands ly ceum en het Hervormd Zen dingscentrum. Morgenavond is er een buitengewone openbare raadszitting waarop een twee tal onderwerpen ter sprake komen, de gewestproblemen en de gemeentelijke voorlich ting. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Statenkring KVP Maandagavond wordt er in het Antonius Clubhuis aan de Mare een vergadering gehouden van de Statenkring Leiden van de KVP. De vergadering is gewijd aan de „verkeers- en vervoersin frastructuur in de Leidse agglo meratie". De inleiding wordt verzorgd door het jongste KVP- Statenlid mej. mr. M. Overtoom, lid van de desbetreffende com missie van Provinciale Staten. Bovendien is aanwezig mr. N. W. A. Brink eveneens lid van de Staten. Naast bouwaktiviteiten zal ook de aanleg van rijkswe gen en het openbaar vervoer ter sprake komen. Gerechtigheid- diakonaat Leiden is een probleemstad. Bedrijfssluitingen of -inkrimpin gen, werkloosheid, een laag op leidingsniveau van de werkende mensen buiten de universiteit, verkrotting en woningnood te kenen de situatie. Maar andere problemen, de relatie met bui tenlanders, isolement van vrou wen in moderne stadswijken en arbeidsproblemen zijn ook van betekenis", aldus een artikel in Dia, blad van de Leidse her vormde diakonie. De hervormde gemeente zal zich veel duidelijker dan tot nu toe met deze problemen bezig moe ten houden, zo wordt gesteld. De hervormde gemeente wil dit werken aan samenlevingspro blemen „gerechtigheidsdiako- naat" noemen. Om deze gedach te uit te werken wil de hervorm de gemeente een „startgroep Gerechtigheidsdiakonaat" in het leven roepen, die een beperkte taak en een beperkte levens duur zal krijgen. Ze roept daar voor belangstellenden op. Deze werkgroep zal moeten gaan onderzoeken, wat er van uit de hervormde gemeente al £)it zijn de jongens van de basketbalvereniging LUBA en de meisjes van de zwem- en waterpolovereniging De Zijl/LGB die onlangs de Sportvierkamp tussen vier Leidse sportverenigingen hebben gewonnen. De prijs, een bokaal, werd gisteravond uitgereikt in de Rooden- burgkantine. Bij de meisje eindigde Oranje Groen op de 2de plaats. AV Holland op de 3de en Luba op de vierde plaats. Bij de jongens eindigden Roodenburg en AV Holland op een gedeelde 2de/3de plaats en De Zijl/LGB op de vierde plaats. gebeurt; wat de opdracht van dit diakonaat zal moeten zijn en welke plaats het binnen de her vormde gemeente zal moeten krijgen. Verder zal er een globale ver kenning van samenlevingspro blemen verricht moeten worden om tot een zekere keuze te ko men. Mettertijd hoopt men dan een definitieve commissie „Ge rechtigheidsdiakonaat" samen te stellen. Schoolvoetbal De r.k. lts Don Bosco heeft bij de B- en C-junioren het school- voetbaltoernooi in Leiden ge wonnen. De B-junioren versloe gen in de finale het Rijnlands Lyceum en de Chr. Technische School. De C-junioren van Don Bosco bleven de Chr. Scholen gemeenschap Zuid-West en Vis ser 't Hoofd de baas. Bij de lagere scholen kwam de Willem de Zwijgerschool als winnaar uit de bus. In de finale werden de Hammerskjöldschool en de Hartbrugschool verslagen. Boom De Leidse universiteit heeft ter gelegenheid van zijn vierde eeuwfeest een zeer zeldzame boom, een zogenaamde Metasc- quia, aan de stad Den Brr geschonken. De gift is een bLjn. van de band tussen de twee geuzensteden Den Briel en Lei den. De voorzitter van de uni versitaire eeuwfeestcommissie heeft de twee meter hoge boom aan de Brielse burgemeester Huurman aangeboden. De boom die 35 meter hoog kan worden wordt geplaatst bij de vroegere Noorderpoort van Den Briel. waar eens de watergeuzen de stad binnenkwamen. Men heeft lang aangenomen dat de Metasequia uitgestorven was. 24 Jaar geleden vond men in de Himalaya echter nog een aantal van deze bomen. Nederland kreeg een exemplaar dat in de Hortus Botanicus werd geplaat st. Deze heeft inmiddels vijf exemplaren weten te kweken, waarvan een thans aan Den Briel is geschonken. Energiebedrijf De Liberale Provinciale Statenle den mr. R. Cleton uit Wasse naar en dr. L. Ginjaar uit Rijs wijk hebben het college van Gedeputeerde Staten gevraagd waarom de in 1973 door de gemeenteraad van Leiden en de raden van 21 gemeenten rond Leiden aanvaarde gemeen schappelijke regeling inzake het Energiebedrijf Rijnland nog steeds niet is goedgekeurd. Zoals bekend wil Leiden zich inmiddels uit deze voorgestelde regeling terugtrekken en onder handelingen aangaan met de overige gemeenten om te ko men tot een gewijzigde rege ling. Dit zou nadelige financiële gevolgen hebben voor de be trokken gemeenten, met uitzon dering van Leiden. Veroordeeld De Haagse rechtbank heeft een 33-jarige jongeman uit Leiden veroordeeld tot 9 maanden ge vangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. De ADVERTENTIE) Burgemeester Vis koopt hier de eerste zomerpostzegels van zijn vrouw. Dat gebeurde gistermorgen op het hoofdpostkantoor van Leiden aan de Geregracht. Voor de verkoop van zomerzegels is een aparte stand inge richt. jongeman had samen met een vriend uit een woning aan de Poelgeestlaan in Leiderdorp f 3000 gestolen, uit een woning aan de Griegstraat in Leiden een hangklok en in Oegstgeest een bromfiets. De rechtbank veroordeelde een 20-jarige Leidenaar tot tien maanden gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van 2 jaar wegens overtreding van de Opiumwet. Bij de jongeman in huis werd onlangs door de poli tie heroine aangetroffen. Hij bleek ook in verdovende midde len gehandeld te hebben. Vrije Tijd „Vrije - Tijd", de eerste Zuidhol- landse idecenbeurs voor vrije tijdsbesteding in de Leidse Groenoordhal zal op woensdag 16 april officieel worden geo pend door wethouder Af. van Aken (economische zaken). 4 geen zinloos verbruik van wat de aarde ons biedt. ,maar redelijk gebruik 4 niet leven om to vcrdierjon, maar verdienen om te leven. 4 niets ten koste, alles ten dienste van do ander. deze manier van leven helpt een betere samenleving op bouwen. bovendien, met wat we zo besparen kunnen we enderen extra helpen VASTENAKTIE-SAMEN BOUWEN giro 5850 utrecht centr. rabobank eindhoven.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3