Israël, LAND VOOR PELGRIMS EN TOERISTEN Eeuwenoude culturen grenzen aan mondaine badplaatsen enTOURage-enTOUR Vakantie op twee wielen age-enTOURage-enT Nauwelijks vier en een half uur vliegen van Amsterdam treft de toerist in Israël een bijna niet te tellen aantal mogelijkheden om zijn vakantie door te brengen. Zeer zonnige bad plaatsen langs de Middellandse Zeekust en in Eilat aan de Rode zee; een prachtig meer van Galilea aan de oevers waarvan men bijvoor beeld bij Tiberias een zondoorstoven aantal dagen kan vertoeven; de Dode Zee, waarin men wel kan drijven maar nauwelijks kan zwemmen door het zoutgehalte; trektochten door het land als pelgrim of als toerist. Gezicht op de grote moskee met gouden koepel op de Tempelberg te Jeruzalem. Beneden in de schaduw de Klaagmuur. Van donker naar licht in Arabische wijk van Jeruzalem. Israël is een toeristenland met vele mogelijkhe den, ondanks de moeilijkheden, die er nu en dan mee gepaard kunnen gaan. Desondanks kwamen in 1972 maar liefst 727.000 buitenlanders er één of meer weken op bezoek. Dit aantal daalde in 1974 weliswaar tot 624.727 (5,6 procent), maar thans leeft het toerisme weer duidelijk op, aldus de heer Michael Gidron, de woordvoerder van het Israëlische .ministerie van Toerisme in zijn voortreffelijk restaurant „Ghez Simon", in het hartje van Jeruzalem. Opvallend bij dit alles is, dat in 1974 het jaar, dat het toerisme over de gehele wereld een inzinking te verwerken kreeg Israël toch nog altijd door 125.000 Arabieren bezocht werd, vier procent meer dan in 1973. „Als we de zware moeilijkheden van vorig jaar voor Israël in ogenschouw nemen blijft het opvallend, dat ons land nog zo in trek is bij de toeristen", aldus Michaël Gidron. Hij wijst er daarbij op, dat na de inzinking van de eerste maanden van vorig jaar als gevolg van de oorlogssituatie tussen Egypte en Israël en daarna als gevolg van de gevechten op Cyprus (alleen El Al bleef toen doorvliegen), het toerisme in september weer begon te stijgen. Tijdens de kerstdagen van vorig jaar bezochten 18.000 bui tenlanders Israël, maar in het begin van dit jaar waren het er al 19.000 in één week. „Als het dan zo slecht met ons gaat waarom gaat het dan zo goed?" vraagt Michael Gidron zich wat bloemrijk af. Hij wil daarmee zeggen, dat, ondanks alles wat er politiek met en rond Israël gaande is, de toerist, pelgrim of vakantieganger, blijft komen. Israël, een betrekkelijk klein land in het midden oosten, heeft echter zoveel mogelijkheden, dat het een aantrekkelijk land blijft voor velen. Om met de pelgrims te beginnen: per slot van zaken komen in dit land alle godsdiensten ter wereld tesamen: het christendom met al zijn variaties en kerken; de moslims, de joden. En dat is aan het land te zien. Geen land ter wereld zal zoveel kerken (300), moskeeën (90), synagogen (6000) en andere religieuze gebouwen kennen, als Israël. Zelfs vermoedelijk Italië niet. Geen land ter wereld kent ook zoveel heilige plaatsen als Israël. Van noord tot zuid kan men de wegen volgen, die Jezus en zijn leerlingen gegaan zijn naar Jeruzalem. Na Golgotha kwamen daarbij nieuwe wegen, die de Emmaüsgangers bij Jeruzalem bewandelden tot aan de voorgangers van vele godsdiensten daarna die in dit Heilig en Beloofde Land hun geestelijke inspiratie kwamen verrij ken. Van Bethlehem naar Nazareth, van Nazareth naar Kapharnaum, het meer van Galilea of Tiberias, van de berg Thabor naar Jericho en van Jericho naar Jeruzalem loopt thans de weg, die vele pelgrims ook in 1975 gaan. Pelgrims, die tevens het land leren kennen, waarin het oude en nieuwe Testament heeft geleefd en nog leeft. Zelfs nu nog compleet met de ezeltjes en de kudden schapen. En de rotsblokken in de woes tijn liggen er nog steeds, het zaad verstotend, dat er mogelijk gezaaid zou worden. En daartus sendoor het groen, de bomen, de oasen. De pelgrim vindt voor zijn tocht door Israël tal van busverbindingen, als hij niet over eigen vervoer beschikt, of zich niet bij een groep aangesloten heeft. Het openbaar -busvervoer loopt hier tussen de steden over de lange afstand van zuid naar noord en omgekeerd. Dit geldt overigens ook voor de toerist, die wellicht andere mogelijkheden zoekt dan de pel grim, of wellicht het bezoek aan vele bijbelse plaatsen combineert met een vakantie aan bij voorbeeld de Middellandse Zee of de Rode zee. Er zijn verschillende uitstekende badplaatsen zoals Eilat aan de Rode zee, een tropische bad plaats, die ook aan diepzeeduikers ongekende mogelijkheden biedt. Vele Nederlandse diepzee duikers brengen hier dikwijls verschillende we ken door om hun sport te beoefenen. Er zijn uitstekende badplaatsen te vinden aan de Middel landse zeekust, zoals Jaffa bij Tel Aviv, Herz- lya, Netanya, bij Haifa. Daar bevinden zich hotels van een tot vijf sterren, terwijl in deze badplaatsen ook veel ander vertier is, dan „al leen" maar in de zon liggen en in de blauwe Middellandse Zee zwemmen. Daartussendoor kan men deelnemen aan tal van r honderden plaatsen in Israël, die in de cultuur of de geschiedenis van het land van grote belekenis zijn. De berg Carmel bijvoor beeld is een bezoek volledig waard en de stad Akko boven Haifa; een wonderlijke mengeling van oud en nieuw. Wil men zichzelf de nodige luxe veroorloven, dan is bij Tiberias, aan het meer van gelijke naam, een badplaats met de romantische naam Hot Springs. Men kan er het zonnen en zwemmen combineren met boottochten en met vissen. Of aan de oorsprong van de Jordaan, die uit het meer van Tiberias ontspringt, wat wegdromen in de eeuwen. Daarnaast zijn er tochten door de woestijnen: boeiend en soms zelfs fascinerend met bezoek aan oude paleizen van Herodus bijvoorbeeld. En behalve de berg Carmel met zijn rijke wijngaar den zijn er nog de bergen van Judea en Samaria, vol geschiedenis en cultuur met tegen de bergen aan gebouwde kloosters of kerkgebouwen. Men kan in dit land een vijf tiendaagse vakantie doorbrengen (reisdagen inbegrepen) voor bedra gen die liggen tussen 976 en 2500 gulden per persoon. Dit naar gelang de hotels en de excur sies. Een groot aantal touroperators verzorgen dergelijke reizen, zoals Centouri, Christoffel, Eu rotours, Instituut voor Internationale excursies, Interland, Israël Tours, de Nederlandse Christe lijke Reis Vereniging, Neckermann, Zuid Europa Stichting enz. Vele jongeren maken daarbij gebruik van gecom bineerde werk-vakantiereizen. Ze trekken enige tijd uit om in een kibboets te werken en daartus sendoor gaan zij erop uit, om Israël nader te leren kennen. Diverse combinaties zijn op deze manier mogelijk, in dit land, waar onder meer de film „Jesus Christ Superstar" opgenomen is en waar archeologen schatten aan cultuur opgra- T. v. d. H. Gezicht op de Olijfberg, met ervoor de Hof van Getsemane.1 mmm Hapklare brok Op de veerdienst Aarhus-Ka- lindborg v.v. van de Danske Statsbaner worden honden getracteerd op een gratis maaltijd tijdens de overtocht. Deze hapklare brok bestaat uit leverpastei, saus en aard appelen en wordt geserveerd in speciale hondenbakken. Vakantiehuizen in Langeland Het veertig kilometer lange eiland Langeland bij het ei land Fyn in Denemarken be schikt nu over een catalogus met foto's en beschrijvingen van vakantiehuizen en wo ningen, die in 1975 gehuurd kunnen worden. De prijzen op dit eiland zijn dit jaar niet verhoogd. Inlichtingen bij Langelands Turust Forening, Ostergade 1, DK-5900 in Rudkobing. Andore Spanje lonkt Voor Nederlanders, die mooi weer een eerste vereiste voor een geslaagde vakantie vin den, maar tot nog toe Spanje hebben omzeild "omdat ze daar op buurmans zondoor stoven lip zaten" zijn de "Fly-Drive-arrangementen" van Iberia en Avis geknipt. Men vliegt naar Spanje en itrekt vandaar per huurauto het land in. Men kan kiezen uit negen zwerftoohten kris kras over het Iberische schiereiland. De prijzen, va riërend van 528 gulden tot 938 gulden omvatten de vliegreis per lijndienst, de luchthavenbelasting, huurau to voor zeven dagen, en alle kilometers vrij, all-risk verze kering zonder eigen risico en plaatselijke belastingen. Lo- gies en benzine komen voor eigen rekening. Naar het hoge Noorden? Vakantieprimeur 1975: tussen 18 mei en 14 septem ber rijden er elke week com fortabele autobussen heen en weer tussen Rotterdam, Am sterdam en Groningen ener zijds en Kopenhagen, Stock holm en Helsinki anderzijds. Uit Nederland wordt ver trokken op zondagmorgen en uit Scandinavië op vrijdag ochtend. De retourprijs Amsterdam-Kopenhagen be draagt 182 gulden, een retour Stockholm komt op 259 gul den en een retour Helsinki op 318 gulden. Naar Gothen burg bust men voor 237 gul den. Aan boord van de bus bevindt zich een hostess, die ook de bar-service voor haar rekening neemt. De brochure "Vakanties in Zweden" ver telt u alles over deze goedko pe manier van reizen naar Scandinavië. U kunt hem krijgen bij het Bureau Zwe- Maak je niet dik in Denemarken In de Deense plaats Brons, 35 kilometer van de Duitse grens en in de nabijheid van het vakantie-eiland Romo kan men deze zomer een royale portie stotende ge zondheid opdoen. Daar ligt een ultra modern trimcenr trum met sauna, zwembad, solarium en een goed geoutil leerde trimruimte. Gelogeerd wordt in vakantiehuizen, die elk een woon-slaapkamer, badkamer met douche, toilet, keuken met koelkast en een eethoek hebben. Luieren is er op deze plek niet bij, want de directie huldigt het princi pe, dat een gezonde geest zich slechts in een oergezond, altijd actief lijf op zijn ge mak voelt. Daarom recreëert men ook volgens een streng dieet- en vermageringspro gramma, waarop een instruc teur vaderlijk toeziet. Men betaalt voor deze slankma- kende geneugten 54 gulden per persoon per dag. De reis naar dit paradijs is er niet bij inbegrepen. Maar dit kan men zelf plezierig goedkoop houden door als voorproefje een voettocht naar Denemar ken in te lassen. Ziet u er mager been in het Deens Verkeersbureau, Keizers gracht 518 in Amsterdam, te lefoon 020-226717 zet u graag op het spoor. Grijs op reis voor mini-prijs vergezellende begeleider van tenminste 12 jaar krijgen op dinsdag, woensdag en don derdag in D-treinen en de gehele week in stop- en snel treinen van de Deutsche Bundesbahn circa 40 procent korting op een retourbiljet. Deze aanbieding geldt tot 20 maart en van 2 april tot en met 15 mei 1975. In het na jaar wordt deze aanbieding herhaald tussen 30 septem ber en 11 december. Deze bijzondere biljetten zijn in Nederland te koop op de gro te stations en bij vele reisbu reaus. Dan is er ook nog de "Feriënkarte", een retourbil jet met een reductie van 12.5 procent op de geldende dub bele enkele reis-prijzen. Dit geldt voor Duitse stations, die tenminste 210 kilometer van de grens zijn gelegen. Men dient wel tenminste ze ven dagen in Duitsland te verblijven alvorens op dit biljet terug te reizen. Toerist op gezondheidszadel Als weer en wind en klamme regenvlagen de WV's in Gelder land en Overijssel niet in de wielen rijden zal Oost-Nederland in de komende vakantie maanden het mekka voor de fietsende toe rist worden. Onder het motto "Hotel en Fiets" worden arrangementen aangeboden, waarin het stalen ros centraal staat. Elke dag staat er een fietstocht van 40 tot 45 kilometer op het programma. Bij het do- 79>t fietsarrangementen In Gelderland Overijssel Utrechtse Heuvelrug, cumentatiemateriaal, dat elke deelnemer krijgt is ook een gede tailleerde routebe schrijving. Er is keuze uit de volgende arran gementen: A. "Twee Provinciën Tour", acht dagen, prijs 300 gulden per persoon. B. "Tour door het Gelders 'Rivierengebied, de Utrechtse ■Heuvelrug en langs de Lek", acht dagen, prijs 275 gulden per persoon. C. "Overijssel Tour", zeven dagen, prijs 275 gulden per persoon. Dl. "Watermolentocht Twen te", zes dagen, prijs 188 gul den per persoon. D2. "Saksische Boerderijen- tocht Twente", zes dagen, prijs 198 gulden per persoon. El. "Fietsweekend Delden", drie dagen, prijs 89 gulden. E2. "Kort Tour Arnhem en omstreken", vier dagen, prijs 130 gulden per persoon. E3. "Kort Tour Zuid-Velu- we", drie dagen, prijs 79 gul den per persoon. De startplaatsen van deze tochten zijn in Arnhem, Al melo, Hengelo, Ede en Del den. Bij de arrangementen, vermeld onder Dl en D2 wordt de bagage van de deel nemers als extra service van hotel tot hotel gebracht. Bij de andere tochten zijn fiet sen en tandems voorzien van extra grote dubbele fietstas sen, waarin de bagage kan worden meegenomen. Zes ar rangementen zijn "trektoch ten" van hotel tot hotel. Al leen bij de arrangementen El en E2 fungeert één hotel als uitvalsbasis voor de dage lijkse tochten. Gelogeerd wordt in eenvoudige dorps hotels en middenklasseho tels. Een folder "Vakantie op twee wielen" met alle bijzon derheden is gratis verkrijg baar bij Provinciale VVV Gelderland, Stationsplein 45 in Arnhem, telefoon 085- 452921 en bij de Provinciale VW Overijssel, de Werf 1 in Almelo, telefoon 05490-10266. Toeristisch spoorboekje Er zijn reisgidsen in Neder land te kust en te keur. Geen plekje meer van ons mooie landje of het staat wel ergens in een streek-, stads- of pro- vinciegids vernoemd. Het na deel van al deze gidsen is dat ze zo weinig rekening hou den met de treinreiziger. Zoi bleef er een leemte. Het is de verdienste van de auteur Paul Postma dat hij een reisgids voor Nederland per-trein heeft ontworpen. Het Toeristisch Spoorboekje. Dat wil niet zeggen dat u het moet thuislaten als u met de auto gaat, maar alleen dat is uitgegaan van de trein als vervoermiddel. Letterlijk alle plaatsen die met de trein be reikbaar zijn vindt u in deze gids, die bij Bruna in de Zwarte Beertjesserie is uitge komen. Voor iedere stad heeft de auteur een korte of langere stadswandeling uit gestippeld en verder vindt u wat er zoal te doen is in de stad waar u aankomt: een folkloristische markt, musea, culturele bezienswaardighe den en ga zo maar door. Het boekje volgt de trajecten uit het normale spoorboekje, met vertrektijden van inter city en stoptreinen. Lezing en gebruik noodt ze ker tot het gebruik van de trein als toeristisch vervoer middel.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 19