„Niemand wist dat er zoveel gehandicapten bestonden" Schiphol huivert in te ruime jas ANWB HOUDT ONDERZOEK i i( DEN HAAG „Ik heb eens van een j blinde bezoekster zo'n witte stok met rode strepen gepakt. Daarmee heb ik een wan- delingetje over de gang gemaakt. Met m'n ogen dicht. Ik wilde eens proeven hoe dat du eigenlijk is, gehandicapt zijn. Tot ik m'n kamer binnenliep ging alles redelijk. 1 Toen viel ik over een uitgetrokken lade van een dossierkast. Op zo'n moment weet j« eigenlijk pas waarmee je bezig beht. i<i Dan besef je hoe zo'n miljoen Nederlandse 3] gehandicapten moeten leven". H. Bos, staffunctionarsis van de ANWB is met collega Th. van het Kaar bezig met een onderzoek naar de wenselijkheid om - een organisatie op te richten die de Neder- landse gehandicapten in de toekomst voor la licjiting gaat geven over verkeer en toeris- lische mogelijkheden, alsmede adviezen L geelt over het verkeersbeleid ten aajizien vqn de gehandicapte medemens. Dat on- dérzoek werd aangeboden door de ANWB ali jubileumgeschenk voor de Nederlandse Vèreniging voor Revalidatie ter gelegen- J heid van het 75-jarig bestaan van de ver- eriiging. „De noodzaak om een dergelijke v, gespecialiseerde organisatie op te richter} is volgens ons momenteel sterk groeiende. ffe kunnen het ook verkeerd zien, maar dat zal eind dit jaar blijken uit de resulta- ten van het onderzoek dat w^ gaan instel len onder de gehandicapten", vertellen H. i Bps en Th. van het Kaar. jjet is in elk geval duidelijk, dat de gehandicapte er zich steeds rpeer van be wust wordt, dat hij ook deel moet kunnen nemen aan het maatschappelijk gebeuren. .H Hij móét gebouwen binnen kunnen, zich jj kürmen verplaatsen met een auto of met ul openbaar vervoer, hij moet met vakan- ti^hinnen gaan. Tot voor enkele jaren was dal besef bij de gehandicapten er nog niet. Zo'n tien jaar geleden kwamen bij de L ANWB de eerste vragen van gehandicap ten binnen, zo in de trant van "kan ik dat hotel binnen met een rolstoel; is dat zwem bad op de Veluwe ook voor mij geschikt". In'de loop der jaren is het aantal van dit 5? sobrt vragen sterk gestegen. Nog niet zo stérk, dat de ANWB de vragen niet meer os zou kunnen verwerken, maar wel in zulke 56 aantallen dat men zich ging afvragen of os er; niet begonnen moest worden met de n ORrichting van een eigen gespecialiseerde ió afpteling. In ons land bestaan tal van ver- o; enigingen die op dit terrein werken". 1 diet leek ons verstandig eerst een onder- Recreatieve mogelijkheden zijn er ook voor gehandicapten, het schort alleen nog maar aan de juiste voorlichting daarover. zoek te gaan instellen naar de behoefte van de gehandicapten aan een organisatie die hen goed kan voorlichten. En in tweede instantie, wat voor soort organisatie dat dan moet zijn. Moet dat een aparte, nieuwe vereniging worden of moet het voorlichten de werk ondergebracht worden bij een van de bestaande verenigingen. Ook is moge lijk dat de ANWB zelf zo'n gespecialiseer de organisatie op poten zet". De ANWB is op het terrein van de gehan dicapten al enige tijd bezig. Steeds meer gaan wij, en uiteraard ook anderen, besef fen dat de gehandicapten in Nederland een hele grote groep vormen. Een onderzoek dat het CBS in 1972 uitvoerde, heeft uitge wezen, dat Nederland ruim één miljoen gehandicapten telt. Daaronder vallen uiteraard niet alleen de rolstoel-gehandi capten', maar ook mensen die gehandicapt zijn in hun armfuncties, uithoudingsvermo gen door bijvoorbeeld hartafwijkingen, suikerziekten, doven, blinden, enz. Door dat cijfer zijn velen geschrokken. Men wist niet dat er zoveel gehandicapten waren. Het was gewoon een vergeten groep, die zich inmiddels in z'n lot had geschikt en weinig aan de weg timmerde. Er is nog maar weinig bekend over de gehandicapten. Niemand weet precies hoe veel rolstoelen er in ons land zijn. Het onderzoek van het CBS zal op veel vragen een antwoord kunnen geven. Deze studie waarvan de resultaten in een rapport van zes delen worden neergelegd, zal dit jaar gereed moeten komen". „Overigens is ons opgevallen, dat behalve het ongekend grote aantal gehandicapten er ook een oerwoud van verenigingen op dit gebied bestaat. De Nederlandse Vereni ging voor Revalidatie, die thans het 75-ja- rig bestaan viert, is eigenlijk een overkoe pelende federatie van zo'n 150 kleine ver- enigingetjes die alle onderling gescheiden zijn. Ook zijn er nog tientallen verenigin gen die niet aangesloten zijn bij de NVR. Opmerkelijk is ook wel dat van die ruim 200 verenigingen er eigenlijk maar zo'n vijftien zijn die door de gehandicapten zelf in het leven zijn geroepen. De overige zijn en allemaal vóór de gehandicapten". Met de paar belangrijkste verenigingen gaan we de noodzaak van de oprichting van een nieuwe organisatie bespreken. Die nieuwe organisatie zou op drie pijlers moe ten steunen. Ten eerste het verkeerstechni sche aspect, bijvoorbeeld hoe een auto het beste aan een gehandicapte kan worden aangepast. Als tweede is het verkeersbe leid een belangrijke pijler waarop zo'n organisatie zou moeten rusten. Zo'n orga nisatie zou voorlichting kunnen geven zo wel aan de gehandicapten als aan de over heid over het parkeerbeleid. De derde pij ler zou dan de toeristische en recreatieve informatie zijn. De gehandicapte moet we ten dat hij bij een organisatie terecht kan om te weten of hij een bepaald restaurant binnen kan, of het hotel dat hij heeft uitgekozen ook voor hem als rolstoelge bruiker geschikt is, enz. enz." „We gaan onderzoeken of de Nederlandse gehandicapten behoefte hebben aan zo'n organisatie en in wat voor een vorm zij een dergelijke organisatie zouden willen zien. De huidige versnippering zou erdoor worden tegengegaan. Ook de versnippe ring ten aanzien van de financiën. Een dergelijk apparaat kan met een subsidie van tienduizend gulden vermoedelijk meer rendement geven, dan twee verschillende verenigingen die elk vijfduizend gulden krijgen. Uitë?aard is het mogelijk, dat het onderzoek uitwijst, dat de ANWB deze werkzaamheden binnen zijn pakket zal moeten onderbrengen. Dat heeft onder meer als voordeel, dat men een groot apparaat achter zich heeft en alle drie de pijlers binnen de huidige ANWB al be staan. Maar vooruitlopen op dat onderzoek is uiteraard onmogelijk". De heren Bos en Van het Kaar, beide werkzaam als projectleider Toeristische Reisvoorbereiding hebben de eerste aanzet tot het houden van het onderzoek gegeven. „We doen dit, werk voor de gehandicapten zo'n beetje buiten onze eigenlijk taak om. Maar we raken steeds meer betrokken. Elke dag opnieuw kom je met zaken in aanraking die we nooit hadden vermoed. Denk je maar eens in, wat een invalide automobilist moet doen als hij op een snelweg autopech krijgt. Die man kan niet naar zo'n praatpaal lopen. Ook kan hij soms de auto niet uit. Dan hoor je dat in Duitsland voor de gehandicapte automobi list bordjes in de handel zijn. Een SOS- schild dat de gehandicapte uit zijn raam kan steken om de mede-weggebruikers ,op zijn noodsituatie te attenderen. En wat te denken van een idee om zoemertjes aan te brengen bij verkeerslichten. Zodat slechtziende mensen kunnen horen wan neer ze over kunnen steken. Ook is er een voorstel om de trottoirranden bij zebrapa den te verlagen om een rolstoelgebruiker van dienst te zijn. Wist iemand overigens, dat de'toiletruimten van alle nieuwe benzi nestations langs de snelwegen geschikt zijn om invaliden toe te laten. En dat er in Appingedam een uniek speeltuintje is voor gehandicapten. Of dat in het Haagse Zuid erpark een stuk park is afgescheiden voor blinden?" WTM BÜYTEWEG De gehandicapten worden zich steeds meer bewust, dat ook zij naar "buiten" moeten kunnen, dat ze uit hun isolement verlost moeten kun nen worden. AMSTERDAM - De ko mende zomer zal Schip hol op topdagen weer' 40.000 aankomende en vertrekkende 'passagiers te verwerken krijgen. Maar na 9 april wanneer minister Westerterp het nieuwe stationsgebouw geopend heeft, hoeft elle bogenwerk er niet meer bij te zijn. Met name vo rig jaar kwamen ergerlijk lange wachttijden aan de balies voor soms van drie kwartier. Het leek op de rijen die zich vor- men voor de kassa's van Wim Kan of Keetje Tip pel. Dat is afgelopen. i Tot dusver kon de natio nale luchthaven 8,5 ipil- l joen reizigers per jaar aan. Na de ingebruikne ming van de uitbreiding worden dat er 18 miljoen. De Schipholdirectie denkt dit aantal pas op 1 zijn vroegst in 1980 be reikt te hebben en, als gevolg van de energiecri sis met alle bijkomende economische vertragin gen van dien mogelijk nog een drietal jaren la- ter ook. Ruimte genoeg dus opeens, nadat de luchthaven lang op de prognoses had achterge lopen en te klein was ge weest. Geen gedrang meer, maar de luxe van het comfortabele, ver zorgde reizen zoals we dat gewend waren in voorbije dagen uit het luchtvaarttijdperk, Hetgeen niet wegneemt dat Schiphol uiterlijk 1983 opnieuw uit zijn inmid- I dels 300 miljoen dure voe- i gen zal zijn gebarsten. Wat dan? Het antwoord op deze vraag is geheel afhankelijk van het be sluit dat de regering zal nemen ten aanzien van de bouw van een tweede na tionale luchthaven het hete hangijzer dat nog steeds in het water van de toekomstige Marker waard geblust dreigt te worden. Schiphol-direc- teur dr. D. Riemens: „Wat ons betreft is er in het huidige areaal nog plaats voor een tweede stations gebouw waar opnieuw 17 miljoen passagiers per jaar kunnen worden afge handeld. We hebben de ruimte, al zullen we dan wel de parkeergelegen heid in de gaten moeten houden (torens?) en al zal de Schiphollijn van de spoorwegen dan wel een dwingende eis zijn". De luchtreizigers worden na 9 april verlost van de akelige overlast, hun be zorgd door ondercapaci teit en uitbreidingswerk zaamheden. Ondertussen realiseren de werkers op Schiphol zich wat het be tekent om opeens in een gebouw te zitten dat met meer dan 120 percent is uitgebreid. De groei van het oorspronkelijke, in 1967 geopende stations complex (indertijd „een mooie misser" genoemd vanwege zijn fraaie, maar te krappe belijning) brengt een loopafstand met zich mee van meer dan een kilometer tussen de kop van de A-pier en die van de nieuwe B-pier. Een trimbaan zogezegd, en voor verwende luch treizigers misschien niet eens zo slecht. Was het de Boeing 747 en de DC- 10 wel worden genoemd. Elke ïitgang beschikt over een dubbele Aviobrug. In dê pier zijn acht wacht ruimten voor elk 600 pas sagiers. De gehele pier, inclusief veiligheidsmaat regelen, is geheel afge stemd op massavervoer. Op weg naar de kop er van passeert de luchtreizi ger de nieuwe „Van Gogh"-wachtkamer van de KLM, bestemd voor de allersjiekste klanten. In een „oecumenische kapel" kan hij zich vervolgens bezinnen. In de nieuwe kelder onder de aankomsthal bevindt zich een grote ruimte voor bezoekers, passagiers, af halers en wegbrengers. Daar treft men ook een drugstore aan. Deze hal zal via een tunnel een ver binding krijgen met het toekomstige spoorwegsta tion. Een deel van de on dergrondse doorgang is al klaar, zodat men van de parkeerterreinen voor de aankomsthal ondergronds naar de hal kan komen. Het levensgevaar dat men liep bij het oversteken van de drukke voorrij weg, behoort hiermee tot het verleden. Met de tota le bouwkosten van de uit breiding, het nieuwe ge deelte van het gebouw, de nieuwe pier en de daarbij behorende platformen, is een bedrag van ongeveer 200 miljoen gulden ge moeid geweest. De bouw van het oude complex met de drie pieren en platformen dat in 1967 in gebruik werd genomen, kostte indertijd 100 mil joen. Het zoutzuur van de inflatie heeft zich kenne lijk ook door het Schip^- hol-beton een weg weten te vreten. PIET SNOEREN bestaande geborné duide lijk te klein voor een effi ciënte afhandeling van aankomende en vertrek kende passagiers de in gebruikneming van het nieuwe gedeelte houdt in dat Schiphol na 9 april voor het eerst in zijn be staan zal huiveren in een te ruime jas. De uitbreidingsplannen waren gebaseerd op het opvangen van de groei van het luchtverkeer zoals het zich in 1971 liet aan zien. In 1970 werd de eer ste paal voor het nieuwe gedeelte geslagen (het be staande complex rustte niet op palen) en in 1971 begon men met de op bouw ervan. De zich sterk wijzigende internationale economische situatie doorkruiste echter de prognose. De in 1971 ge schatte groeicijfers slon ken als spinazie. Schip- hol-directeur Riemens: „We zitten,dus nu even met een te groot gebouw. Toch hebben we besloten het nieuwe gedeelte op het daarvoor vastgestelde tijdstip in gebruik te ne men. We moeten er in groeien en dat zal langer duren dan we hadden ver- De uitbreiding van het stationsgebouw betekent een verlenging van het hoofdcomplex met 115 meter namelijk van 100 tot 215 meter. De voorrij weg van- de vertrekhal op de eerste verdieping is over de hele lengte door getrokken en heeft een nieuwe afrit gekregen. De bestaande vertrekhal aangeduid met hal Zuid zal na 9 april worden Het vernieuwde Schiphol vanuit de lucht. Op de voorgrond de nieuwe D-pier met acht Avio-bruggen van een moderner type waarlangs de passagiers via twee wegen het vliegtuig in en uit kunnen. bestemd voor de afhande ling van charterpassa giers. Het nieuwe gedeelte hal Noord is met drie balieblokken inge richt voor de afhandeling van lijndienstpassagiers. Evenals nu komen de ver trekkende passagiers, na dat ze de marechaussee zijn gepasseerd, in een wachtruimte die een ge heel vormt met de be staande lounge. De nieu we ruimte bevat een be lastingvrij winkelcentrum van dezelfde omvang als dat in het oude gedeelter een bar, een snackbar, een geldwisselkantoor, een informatiebalie en een balie waar vliegverze- keringen kunnen yrorden afgesloten. Op de galerij van de tweede verdieping is een zelfbedieningsres taurant ingericht dat plaats gaat bieden aan 400 reizigers. Vanuit deze lounge bereikt men de C pier en de nieuwe D-pier. De afstand tussen de grote wachtruimte en het einde van de D-pier is overbrugd door twee zo genaamde rollende tapij ten, een met een lengte van 180 meter" in de ver- bindingspier, en een in de D-pier die 96 meter lang is De nieuwe D-pier is bere kend op het afmeren van a^ht luchtolifanten zoals

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17