Haan breekt met Aj AZ'67 Bert van aast op Marwijk CURIEUZE FOUT WIERSMA KOSTTE EEN PUNT Zweden haalde fors uit tegen Polen Merckx laat Ocana en Zoetemelk achter Israel duel buitenspel Zeilwinst Vollebregt Schaaktitel bijna voor Roy Dieks SATERDAG 5 APRIL 1975 LEIDSE COURANT - PAGINA 11 MiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiinMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitË Amsterdam Arie Haan is vanaf gisteren geen Ajacied meer. De mid denvelder, die acht jaar yoor de Am sterdammers speelde, heeft zich vrij gemaakt door het betalen van een afkoopsom. Haan was in onmin geraakt met ma nager Hans Kraay, waaruit een kort geding volgde, dat Haan donderdag won. Er was voor hem echter geen 'grond meer voor samenwerking al 'zou hij maandag wel volgens plan 'weer normaal met de selectie hebben getraind. Haan werd door Ajax acht jaar gele den bij WW uit Winschoten (waar ook Jan Mulder en Klaas Nuninga vandaag komen) weggehaald. Hij 1 maakte alle drie de gewonnen finales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen mee. In 1 de eerste finale die Ajax de begeerde I beker opleverde, op Wembley tegen het Griekse Panathinaikos, zorgde Haan voor het tweede doelpunt dat Ajax de 20 overwinning opleverde. Haan kan momenteel wel getransfe- reerd worden maar zal voor de ploeg die hem eventueel zal aantrekken niet eerder mogen spelen dan in augustus, e iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil (Van onze sportredactie) JJEVENTER AZ'67, dat enkele dagen gele met het volgende seizoen bij ons onder con tract. AZ heeft nu geinformeerd naar de moge lijkheden van een afkoopsom. Uiteraard willen den al grote belangstelling toonde voor Bert wij Van Marwyk graag houden. Maar aan de van Marwyk (Go Ahead) heeft nu ook geinlor- meerd naar de transfermogelijkheden van De venter talent Terry Hendriks (17) een vaste staan", keus in het UEFA-jeugdteam. Manager Peter Overigens zal AZ'67 erg diep in de buidel Stephan: „Hendriks speelt bij ons als amateur, moeten tasten. Go Ahead Eagles heeft n.l. maar omdat wij hem een contract hebben berekend dat er voor Van Marwyk een afkoop- ïangeboden, kunnen we voor hem wel een som van 450.000 gulden op tafel moet komen, transferbedrag vragen". waarbij inbegrepen gelijktijdige overgang van Over Van Marwyk (22): „Hij staat nog tot en Hendriks naar de Alkmaarse club. Illllllllllllllllllllllllflllll De Poolse verde diger Marian Pe ter is er maar even bij gaan zit ten in het duel tegen het opper machtige Zwe den. Mats Ahl- berg flitst hem voorbij. Illllllllllllllllllllllllllllllj senstanden waren 3—1, 2—1 en 2—2. Zweden heeft in zijn openingswedstrijd tegen Polen slechts een periode van flit send combinatiespel nodig gehad om een royale overwinning te behalen. In die eenzijdige periode sloeg het 'drie kronen'- team liefst zeven keer toe (Labraten (2), Soederstroem, Lindstroem. Ludstroem Vikstroem en Ahlberg) waardoor de res- illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilHluillllllllllHllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII MUNCHEN - Zweden heeft op de tweede dag van het toernooi om het wereldkam pioenschap ijshockey in de A-groep te München met 10—0 gewonnen van Polen. De periodestanden waren 70, 00 en 3-0. terende speeltijd overbodig werd. Polen, dat in zijn openingswedstrijd donderdag tegen de Tsjechen een alleszins draaglij ke nederlaag van 0—5 leed. werd volledig gedeklasseerd. Slechts doelman Tkacz kon onder de grote druk die de Zweden op zijn goal uitoefenden, groeien naar een grote vorm. ,»ln barre omstandigheden voegde Eddy Merckx opnieuw een zegepalm toe aan zijn glorieuze lijst van overwinningen. MALGRAT DE MAR Eddy Merckx. die naar Malgrat de Mar af in 5 uur 10 min ►oensdag na de derde etappe de leiderstrui 37 sec. winnaar geworden van de Cata- Joop Zoetemelk werk in de slotetappe ïse week. De vijfde en laatste etappe, bij twaalfde in dezelfde tijd als Merkcx. sneeuwbuien gereden, leverde een „itsl Perure„, (Spa| de m kim 410„. Op voor de Spanjaard Domingo Perure- 2. Huysmans (Bel) zelfde tijd; 3 Merckx (Bel) Hij legde de 181 km van Roda de Ter 5.12.46; 4. Gimondi (Ita); 5. Fabri (Ita); 6. Santam- brogio (Ita); 7. Mjsac (Fra); 8. Martos (Spa); 9 Uribezubia (Spa); 10. Houbrechts (Bel) allen in 5.12.46 Eindklassement: 1. Merckx 26.50.22; 2. Ocana (Spa) 26 50.41; 3. Zoetemelk (Ned) 26 51.22; 4 Gimondi 26 51.23; 5. Galdos (Spa) 26.52.03; 6. Houbrechts 26.52.13; 7. Perurena 26.53.15; 8. Martos 26.53.26; 9. Manzaneque (Spa) 26.53.28; 10. Martins (Por) 26.53.40. „Routiniers" welkom in volleybalteam (Van onze sportredactie) DEN HAAG De selectie procedure van het Neder landse volleybalteam wordt drastisch gewijzigd. De herenploeg staat weer open voor de „oudere" en in praktijk beste spelers, die sinds de komst van bondscoach Krysik uit de selectie verdwenen, omdat zij niet konden voldoen aan de zware trainingsei- sen. Aanleiding voor deze stap. waarmee het beleid van Krysik geheel wordt terug gedraaid. is de teleurstel lende negende plaats tij dens het Westeuropees kampioenschap. Omdat de NeVoBo voor de Europese titelstrijd in okto ber resultaten wil, is men weer bereid tot gesprekken met de gevestigde volley- baltop. ZEIST Rlnus Israel is een van de vier spelers uit de eredivisie, die na het Paasweekeinde voor een wedstrijd werd geschorst door de tuchtcom- missie van de KNVB. Israel kreeg zijn schorsing wegens zijn derde „boeking" in dit seizoen. Voor een wedstrijd gestraft werden tevens Van Mau- rik, Tomas en De Goede. De strafzaken van Van de Merkt van FC Amster dam en Jonker van Telstar werden mondeling behandeld. Van de Merkt werd voor een wedstrijd onvoorwaardelijk geschorst. Voorts kreeg hij) een boete van 150 gulden. Jonker werd vrijgesproken. De straflijst van deze week ziet er als volgt uit: Haarlem: C. Pot, een wedstrijd voorwaardelijk en 100,- boete. FC Utrecht: C. Hildebrand, 150 boete, J. van Maurik, een wedstrijd geschorst 150, een nog lopende voorwaardelijke schorsing voor een wed strijd blijft gehandhaafd. Feyenoord: W. Rijsbergen, 250 boete. Excelsior: M. Israel, een wedstrijd geschorst 250. WageningenO B. Tomas, een wedstrijd geschorst 1 voorwaardelijk 100. Roda JC: G. de Goede, een wedstrijd geschorst 1 voorwaardelijk 200. Zes spelers, bij wie Suurbier (Ajax), Tabbemee (Excelsior) en Wentink (Haarlem) kregen een boe king. Jan Peters (Nee) werd vrijgesproken. HYERES De Nederlandse zei ler Erik Vollebregt heeft de vierde wedstrijd in de Flying Dutchmanklasse gewonnen tij dens de voor-Olympische week op de Middellandse Zee nabij de Franse stad Hyeres. Door die prestatie rukte hij op naar de tweede plaats in het algemeen klassement. In de 470-klasse be reikte Joop van Werkhoven de vierde plaats. De eindoverwin ning ging naar de Italiaan Dego- denzi. Connors in ziekenhuis LOS ANGELES Jimmy Con nors is opgenomen in het Marti na del Rey ziekenhuis te Las Vegas om daar een aantal testen te ondergaan. De 22-jarige top- tennisser had klachten na een onrustige nacht en werd na een serie testen door zijn arts Earl Woods doorverwezen. Connors zal daarom niet kunnen spelen in de kwartfinale van een inter national toernooi in Washington. Matra toch in racerij PARIJS (AFP) Het Franse automerk Matra (Simca), we reldkampioen merken, dat vorig jaar aankondigde zich uit de wedstrijdsport terug te trekken, zal hierin waarschijnlijk toch weer vertegenwoordigd zijn, zij het in samenwerking met het formule I-team van Shadow. Dit Amerikaanse team is erg ge brand op de motor van Mutra (500 pk) en beide firma's zouden daarover overeenstemming'heb ben bereikt. Die nieuwe auto zal dan voor het eerst deelnemen aan de Grote Prijs van Fran krijk met de Franse coureur Jean-Pierre Jarier achter het stuur. Wereldkampioen papiergemclit ziekenhuis in geslat sen MILAAN (Reuter) Dc Ita- liaanse bokser Franco Udella is gisteravond de eerste wereld kampioen in het papiergewicht (tot 48 kilo) geworden. Het kost te hem echter naar alle waar schijnlijkheid twee gebroken ribben, want zijn tegenstander, de Mexicaan Valentino Marti nez, vloerde hem met een klap in de buurt van de nieren waar na Udella per brancard moest worden weggebracht. Martinez werd voor dit onoirbare optre den in de twaalfde ronde door de scheidsrechter gediskwalifi ceerd, waardoor Udella, die een geringe puntenvoorsprong had opgebouwfi, de wereldtitel kreeg toegewezen. SPORTWERELD •fJDEN Everton heeft in iverpool met 1-1 gelijkgespeeld tegen Burnley. Everton voert thans de ranglijst van de eerste .divisie van de Engelse league •an met een punt voorsprong op ■Ipswich Town. De ploeg'uit Li verpool vergaarde uit 38 ont- «noetingen 47 punten. DEN HAAG Thomas Carter, de Canadese ambassadeur in Nederland, heeft een cheque van ruim 5000 dollar (12.000 gul den) aangeboden aan de voorzit ter van het Nederlands Olym pisch Comité, de heer C. J. Ker- del, zijnde het aandeel van de verkoop van de eerste serie van de Canadese Olympische mun ten in Nederland DEN HAAG Van 6 tot en met 11 8pril a.s. zal in Istanboel het .toernooi om de Springcup voor 'dames volleybal worden ge speeld. LYON St Étienne heeft een nederlaag geleden in de Franse competitie. In de vooruitgespeel- de uitwedstrijd tegen Lyon moest de lijstaanvoerder een ne- •derlaag van 0-1 incasseren. AMBOISE Het Nederlandse meisjesteam heeft in een wed strijd voor een internationaal junioren basketbaltoernooi in Amboise gewonnen van Belgie. De Nederlandse ploeg, die met de rust leidde met 31-29, zege vierde met 57-52. ROTTERDAM Het schaak toernooi om het Nederlands jeugdkampioenschap te Rotter dam is bijna beslist. Roy Dieks uit Ouderkerk aan de Amstel heeft door een voortreffelijke zege op Carlier opnieuw een voorsprong genomen op concur rent Paul van der Sterren, die tegen Baart niet verder kwam dan remise. 01dejans wordt trainer Veendam VEENDAM De eerstedivisieclub Veendam heeft de 35-jarige loop Oldejans een tweejarig contract aangeboden als eerste trainer. Dldejans, die al was aangetrokken als trainer van het C-elftal wordt opvolger van de door Volendam gecontracteerde Arie Stehou- (Van onze dammedewerker) AMSTERDAM Ondanks een onver wachte remise tegen Van der Sluis heeft Harm Wiersma toch zijn voor sprong van drie punten kunnen behou den. Jan de Ruiter moest eveneens een puntenverdeling toestaan terwijl Je roen Goudt zelfs verloor. Bijna was er sensatie in de zevende ronde van het persoonlijk damkam pioenschap van Nederland, Harm Wiersma stond op het punt de eerste nederlaag te moeten incasseren. Maar Wim van der Sluis ging in een moeilijk eindspel niet nauwkeurig genoeg te werk en moest na bijna zes uur spelen toegeven dat zijn winstpogingen hadden gefaald. Had de Amsterdammer wel die winst gerealiseerd dan zou hij beslist te veel van het goede hebben gekregen. Want halverwege de strijd was de stelling van Van der Sluis zo ondermijnd dat Wiers ma regelrecht op de overwinning leek af te stevenen. De Friese grootmeester trok er een half uur voor uit om de gevolgen van een damzet de doorgrond en. Toen hij tot de conclusie kwam dat deze hem de volle winst zou opleveren werd de combinatie dan ook uitgevoerd en Wiersma voelde zich reeds winnaar. In het verdere verloop maakte hij een fout, die curieus kan worden genoemd. Bij zijn langdurige berekening, waarbij hij een respectabal aantal zetten vooruit had gekeken, had hij ook een 2-Om 2 ruil ingecalculeerd. Nadat hij een schijf had gegeven kwam hij evenwel tot de ontdekking dat hij met zijn dam moest slaan. Het frappante feit doet zich voor dat Ton Sijbrands, die de partij voor een groepje toeschouwers analyseerde, dezelfde fout maakte. Een echte groot- meesterlijke fout. Van der Sluis nam de dam af en hield in een stelling van vier tegen vier schijven een gewonnen stand over. Zoals gezegd hij faalde waardoor een sensatie van de eerste orde uitbleef. De concurrenten maakten geen gebruik van deze halve misser. Jan de Ruiter moest zelfs tot bet uiterste van zijn kunnen gaan om een punt te redden. Bergsma had de gehele partij een licht overwicht maar door een ongunstige schijvenopstelling lukte het hem niet om beide punten te grijpen. Jeroen Goudt werd voor de tweede maal ge confronteerd met een nederlaag. De Amsterdammer had geen goed ant woord op de omsingelingstaktiek van Frank Dros en kon zich, enkele zetten nadat hij een schijf moest afstaan, ge wonnen geven. Varkevisser heeft zich goed ingespeeld na zijn slechte toer- nooistart. Gisteren won hij van Douwe de Jong in een partij waarbij vanuit de opening het heft in handen gaf en het voordeel langzaam maar zeker uitbouw de naar de volle winst. Na zes remises in successie boekte Rob Clerc eindelijk de eerste overwinning. Het ging vrij moeizaam maar de speeltrant van de ex-jeugdwereldkampioen is niet zo doortastend en spectaculair om snelle beslissingen te forceren. Bij de jeugd heeft de 18-jarige Jannes van der Wal zijn voorsprong uitge bouwd tot drie punten waardoor hem de landstitel wel niet meer zal ontgaan. Uitslagen zevende ronde: Senioren, Van dor Sluis-Wier.ma 1-1; Hermcllnk-Scho- tanus 1-1; Clcrc-Germain 2—0; Goudt—Drost 0—2; Varkevisser—De Jong 2—0; De Ruiter- Bergsma 1-1; Stand: I Wiersma 12 pnL 2. De Ruiter 9 pnt., 3 t/m 7. Bergsma, Clerc, Drost Goudt rri Schotanus 8 pnl 8 Varkevisser 7 pnt. 9. Hermelink 0 pnt 10. Van der Sluis 5 pnt. 11. Germain 3 pnt. 12. De Jong 2 pnt Junioren, Van Aalten-Hofstee 2-0; Schlppers-B. van Harten 1-1; Voorspuy-Van der Borst 2-0; Van der Wal—Boulonois 2-0; Sinnema-Brouwers 0-2; Van Leeuwen-P van Harten 2-0; Stand: 1 Van der Wal 13 pnt 2 Schippers 10 pnt 3 en 4. Brouwers en Van Leeuwen 9 pnt 5 t/m 7. Van Aalten, P. van Harten en Hofstee 7 pnt 8 en 9. Van der Borst en Voorspuy 8 pnt 10 en 11. Boulonois en B. van Harten 4 pnt 12. Sinnema 2 pnt Lord Killanin, voorzitter van het IOC, (rechts) kreeg gisteren de onderscheiding Lid van het Legioen van Eer: Links Jean de Beau mont, de voorzitter van het Franse Olympische Comité. Laatste plaats Jan Wagenaar SYDNEY Jan Wagenaar is er niet ln geslaagd in de tweede reeks van de wedstrijden om het wereldkampioenschap voor beroepspikeurs de laatsfc plaats te verlaten. Gisteren werden In Sydney weer vier races gelopen. De Australiër Keith Addison versterkte zijn leidende positie. Hij won een race, cn eindigde eenmaal derde, vierde en vijfde. Hij verzamelde 61 punten, ne gen meer dan zijn concurrent, de Nieuwzcelander Peter Wol- fenden. De Europese kampioen, de Westduitser Horst Bandemer zakte af naar de zevende en voorlaatste plaats met acht pun ten voorsprong op Wagenaar. DOETINCHEM - In het Vre- destein jeugdschaaktoernooi om de open Nederlandse titel heeft Aad Jan van der Wees uit Delft door in de kandidatengroep op de derde plaats te eindigen zich geplaatst voor het Nederlands jeugdkampioenschap 1976.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11