£cidac Qowicmtmm W eeskinderen vinden de dood Ook in '76 kans belastingverlaging het kan vriezen of dooien Galaxy stort neer bij Saigon F16 WORDT BIJNA ZEKER OPVOLGER STARFIGHTER Aangehouden Z-Molukkers voorgeleid Plannen voor casino in Voorburg Pleidooi Den Uyl voor Navo Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 Bank Amro-bank NV. Leiden - Directeur-hoofdredacteur F J Plug - Adj hoofdredacteur J. J Hallewas - Chef-redacteur J W C Leune Advertenties (excl B T W 0.42 per mm. Telefoontjes 3.85 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19.00 uur) - Abonnementen per week 2,69. kwartaal 34.76. |aar 135.15 - losse nummers: 50 cent Vrijdag 4 april 1975, 65e jaargang no. 20084 Vogel Vrijdag Gekortwiekte Vogel Vrijdag in Angola op Ned. II om 20.21 uur. Tommy Cooper om 19.05 uur en om 23.05 uur „Een koloniaal treurspel" over Suriname. Ned. I om 21.15 uur Kung Pu regen. Zwakke tot matige wind, krim pend naar zuidelijke richtingen. Minimumtemperaturen even bo ven het vriespunt. Maximum temperaturen circa 7 graden. Morgen zon op 06.08, zon onder 19.19 uur. Scheveningen hoog water 10.20 en 23.06, laagwater 05.32 en 18.34 uur. SAIGON, (Rtr/UPI) Een Amee van het type C 5a Calaxy is vanmorgen kort na het vertrek van de luchthaven Tan Son Nhoet bij Saigon neergestort. Aan boord bevonden zich 243 weeskinderen, 43 begeleiders van de Amerikaanse am- bassade en 12 bemanningsleden. Het was de eerste groep van in totaal 2000 weeskinderen, die volgens mededelin gen van president Ford van gisteren naar Amerikaanse pleegouders worden gebracht. Reddingsploegen hebben ge meld dat er ongeveer 100 overlevenden van de ramp zijn. In de roerige hoofdstad van Zuid-Vietnam is van morgen opnieuw een aantal mensen gearresteerd, die beschuldigd worden van een poging om presi dent Thieu af te zetten. Onder de gearresteerden zijn een topmedewerker van de vroegere vice-pre sident Ky die pleit voor een' nationale eenheidsre gering en een medewerker van Thieu zelf, die als verbindingsman tussen de president en het parle ment een voorname plaats innam in allerlei om koopschandalen. In Saigon blijft het voorts gonzen van geruchten over een naderende coup tegen Thieu. President Ford heeft gisteren Thieus beslissing om de centrale hooglanden zonder meer op te geven onjuist en onnodig genoemd. Hij zei dit in vertrou welijke mededelingen tenover de pers, voorafgaan de aan een persconferentie waarin hij zich omzich tiger uitdrukte. (Zie ook pagina 9. ll'tt Madurodam geopend door Prins Claus Prins Claus heeft vanmorgen als ere voorzitter van het Nationaal Comité Monumentenjaar 1975 de officiële heropening verricht van de Haagse mi niatuurstad Madu rodam. De ceremo nie vond plaats in het kader van het Monumentenjaar, waarbij tevens de postzegels, die aan monumenten zijn gewijd, werden aan geboden aan Prins Claus. Prins Claus verichtte de ope ning van Maduro dam door het plaat sen van het beeldje „de erwtenman" op een luchtboog van het model van de kathedrale basiliek St. Jan in Den Bo sch. Daarvoor over handigde Prins Claus aan het be stuur van Maduro dam een ere-pen ning en de monu- mentenvlag. De YF-16. De uiteindelijke winnaar? Van onze correspondent Brussel De ministers van Defensie van Nederland, Belgie, Noorwegen en Denemar ken hebben gisteren in Brussel op hun vergadering over de opvolging van de Star- fighter hun voorkeur uitgesproken voor de Amerikaanse F16. De ministers gaven na afloop in een communiqué te kennen dat de F16 operationeel-militair en financieel het beste toestel is. Zij zullen aan hun regeringen verzoeken om nog voor 1 mei a.s. een definitieve beslissing te nemen. De Noorse en Deense ministers van defensie hebben al meegedeeld, dat zij hun regering zullen adviseren om de F16 te kopen. Minis ter Vredeling zei echter dat het nog niet zeker is dat de F16 zal worden gekozen, omdat er nog andere faktoren meespelen, zoals economische en industriële compensa ties, die de regeringen van Frankrijk, Zwe den en Amerika hebben aangeboden. Men verwacht in het Nederlands parlement nog een stevig debat over de eventuele aankoop van de F16. Verschillende kamerle den zijn nog steeds tegen dit type vliegtuig, ook al vanwege de hoge kosten. In de PvdA en de PPR gaan veel stemmen op, om een goedkoper toestel, dan de F16 de Zweedse Viggen, de Franse Mirage of de Amerikaan se Cobra. De vakbeweging heeft zich steeds uitgesproken voor^de keuze van de Viggeq, mede in verband met de toegezegde grote compensatie-orders uit Zweden voor Neder land. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG - De kans is aanwezig dat de belastingverlaging volgend jaar zal worden gehandhaafd. Minister Duisenberg van Finan ciën zei gisteren in Den Haag, dat de economie in 1976 niet zo zal opleven dat alle stimuleren de maatregelen die de regering voor dit jaar heeft getroffen kunnen worden ingetrokken. De verlaging van de belasting - en ook van de sociale premies - heeft tot doel de koopkracht van het publiek aan te wakkeren en zo de werkgelegenheid te vergroten. Duisenberg ging overigens niet op de maatregelen afzondenlijk De bewindsman zei te verwachten dat de eco nomie zich in het tweede halfjaar van 1975 zal herstellen. Hij meende dat dit herstel niet erg snel zal verlopen. „Het moet sterk betwijfeld worden dat we de topper waaraan we tot voor kort gewend waren, weer zullen bereiken". Volgens de bewindsman zit het er niet in dat de stimulerende maatregelen die voor 1975 zijn getroffen allemaal kunnen worden beëindigd. Het trage herstel van de economie die hij in de tweede helft van dit jaar voorziet, schreef Duisenberg toe aan de situatie in de wereldhan del. De internationale handel nam de afgelopen jaren telkens met tien procent toe, thans is de groei eruit. Veel illegale gastarbeiders melden zich (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Honderden ille gaal in Nederland verblijvende gastarbeiders hebben zich de laatste twee weken bij de poli tic gemeld, om In aanmerking te komen voor een verblijfsver gunning. Illegalen die aan bepaalde voor waarden voldoen, kunnen vol gens een nieuwe regeling legaal „gemaakt" worden zonder het land te worden uitgezet. In Den Haag hebben zich tot gisteren 122 gastarbeiders gemeld. In Amsterdam is men begonnen nummertjes uit te reiken omdat het zo druk werd; ruim 400 per sonen hebben zich daar al ge meld. Getty De Amerikaanse olie baron Paul Getty heeft bekend gemaakt dat hij Groot-Brittan- nië verlaat om zijn levensavond te slijten in Malibu in Califor nia V China De voormalig waarne mend president van China, Toeng Pi-Woe, is woensdag op 90-jarige leeftijd overleden. Toeng Pi-Woe was lid van het centrale comité van de commu nistische partij, lid van het per- j manente politieke partijbureau en vice-voorzitter van de vaste commissie van het nationale volkscongres, het Chinese parle- EXPERIMENT Een Britse biologieleraar wil een week op mussen, spreeuwen, stekelvarkens en muizen leven. Hij gaat daarvoor met zes schoolmeisjes op expedi tie... ("bAH HAPJE MHK) OOM) IjACOfc MAAR JMirr (MOETC-W OTE.TEN - om zo te ontdekken wat de overlevingskansen van de mens zijn -als we op de natuurlijke hulpbronnen worden terug geworpen. Wapensmokkel onderschept (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De tien Zuid-Molukkers die een aandeel hebben gehad in de plannen om Soestdijk te overvallen, zullen zo spoedig mogelijk worden overgebracht naar verschillende Huizen van Bewaring, verspreid over het gehele land. De laatste twee verdachten zijn gisteren voorgeleid aan de Arnhemse officier van Jsutitie. De leider van het onderzoek naar het gijzelingscomplot hoofdofficier van Justitie mr. A. W. Holsteijn verwacht dat binnenkort meerdere arrestaties kunnen worden verwacht Het onderzoek wordt nog in alle hevigheid voortgezet. Wellicht mede dankzij de verhoogde paraatheid van de Nederlandse politiek is gistermiddag bij Kaatsheuvel in Brabant een personenauto aangehouden waarin twee Zuid- Molukkers zaten die een flink aantal wapens bij zich bleken te hebben. Beide mannen, een 23-jarige electromonteur en een 24-jarige wapenspecialist beiden uit Waalwijk, kwamen uit België waar ze de wapens hadden gekocht. De politie trof aan een semi-automatisch vuurwapen, twee flobertgewe ren, een enkelloops jachtgeweer, 500 patronen, twee proto- foons en twee camouflagepakken. Beiden mannen zijn inge sloten. De politie onderzoekt of ook deze arrestanten betrok ken zijn geweest bij het overvalsplan voor Soestdijk. KIND UIT HUIS GEROOFD MILAAN (Rtr) - Vier gemasker de mannen hebben in Milaan de 9-jarige zoon van een tegelfabri kant ontvoerd. De jongen werd gegrepen in het ouderlijk huis, waar hij met zijn moeder aanwezig was. Onder bedreiging met een vuurwapen werd hij geboeid en met een prop in zijn mond meegenomen. Olie - Shell Oü heeft bekend gemaakt dat in de Noordzee, ongeveer 100 km ten noordoos ten van Sullom Voe op de Shet land eilanden, weer olie is aan geboord. f Aan speciale para chutes, "vliegende matrassen" of para- planes, hebben zes parachutisten giste ren een zweefvlucht gemaakt van Texel naar. Den Helder, over het Marsdiep. Ze sprongen op 2700 meter uit het vliegtuig en land den 6 1/2 kilometer verder. Het bijzon dere van de para chutes is dat ze een grote "glijhoek" hebben. (Van een onzer verslaggevers) Gouda Nederland moet vol gens premier Den Uyl lid van de Navo blijven, zij het zeer kritisch lid. Hij zei dit gister avond op een bijeenkomst van de PvdA, waar het lidmaat schap van de Navo aan de orde kwam. De Navo heeft, aldus de premier, ook in zijn ogen kwalijke kan ten, maar „nog nooit na de oorlog is de dialoog tussen oost en west zo intens geweest als op het ogenblik in Wenen in het gesprek over wederzijdse troe penvermindering het geval is". Drs. den Uyl gaf met deze uit spraak duidelijk blijk, dat hij achter minister Vredeling staat, die vorige week nog een na drukkelijk pleidooi gehouden heeft voor het lidmaatschap van de Navo. Beide uitspraken lopen vooruit op het congres van de PvdA op 12 april, dat dit lidmaatschap ter discussie wil stellen. Oproer In de gevangenis van Sondrio (Lombardije) hebben 28 gevangenen gisteravond gewei gerd naar hun cellen terug te keren. Zij sloegen meubels en vensters stuk en probeerden een gevangenbewaarder te gijzelen, maar dat mislukte. Illllllllllllll (Van een onzer verslaggevers) VOORBURG - De gemeente Voorburg over weegt een casino te vestigen in het leeg staande Forum-theater aan de Voorburg se Herenstraat. De eigenaar van het gereno veerde pand, de n.v. Cityplan, heeft hiertoe een verzoek ingediend bij de gemeenteraad. Voorburg kan tot het einde van deze maand een verzoek voor de vestiging van een casino indienen bij het ministerie van Economische Zaken. Voorburg zou dan de zeventiende gemeente zijn die een dergelijk verzoek in dient. Tot die overige gemeenten behoren ook Noordwijk en Den Haag, dat een casino wil vestigen in Scheveningen. Oorspronkelijk wilde de eigenaar van het al jaren leegstaande Forum-theater het ge bouw als een cultureel trefcentrum herope nen. „We willen een stichting in het leven roepen die het voormalige theater gaat ex ploiteren als centrum voor de gehele Haagse agglomeratie. Maar als we de kans krijgen er een casino .van te maken, dan doen we dat liever", aldus een woordvoerder van de n.v. Cityplan in Voorburg. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ slaggevers) DEN HAAG Uit gever Rutgers van de uitgeverij Van Goor en Zn. in Den Haag overweegt stappen te ondernemen tegen de staat wegens de in beslag name van het sprookjesboek „Al- var en de kinderen". Het boek is in beslag genomen door de Rijksvoorlichtings dienst (RVD). Uitge- Uitgever in geweer tegen beslagname van sprookjesboek ver Rutgers: „We over dc vraag, wat moeten wel iets doen we moeten doen. Wol- tegen die actie van de licht zal dat een kort RVD. Vandaag zullen geding tegen de staat mijn juridische ad- zijn". (Zie verder pa- vieurs zich buiten gina 9). U kunt het duidelijk aflezen van deze fraai gestyleorde thermometer, gemaakt van weerbostondig kunststofmate riaal. U krijgt deze ..blijkmaker" kado als dank voor hel opgeven van één nieuwe kwartaalabonnee. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van do Leidse Courant naam: adres: II woonplaats: stuur als dank voor de moeite een thermometer n naam: adres: v woonplaats:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1