PvdA wil met spoed erkenning van VRR SABENA - „NIET TE KOOP" - RIJP VOOR FUSIE Suriname gaat toch vliegen op Amsterdam Italië gaat meer betalen voor ons gas £eidóc<2owicmt Korter werken niet versnipperen I Ziekenfonds brengt arts voor de rechter Militairen stellen hun eisen aan Portugese partijen Treinrovers vrij op erewoord 8 DONDERDAG 3 APRIL 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 SCHIPHOL (ANP) Surina me zal binnen niet al te lange tijd toch zelf vluchten op Am sterdam gaan uitvoeren. Dit heeft de Surinaamse minister van Economische Zaken. mr. E. Bruma, gisteravond op Schiphol voor zijn vertrek naar Paramaribo meegedeeld. „Wij hebben al de nodige maatregelen genomen om zelf luchtverbindingen te gaan uit voeren. Ik heb dat minister Westerterp duidelijk meege deeld". aldus minister Bruma. die daarmee een einde maakte aan de speculaties, die over de plannen voor een eigen Suri naamse luchtvaartmaatschap pij en eigen internationale ver bindingen de laatste tijd zijn gedaan. Hoewel hij nog niet kon meedelen op welke datum de openingsvlucht van de Su rinaamse luchtvaartmaat schappij op Amsterdam zal plaatsvinden, liet de heer Bru ma er geen twijfel over be staan dat aan het vaststellen van die dag hard wordt ge werkt. „Wij leggen de laatste hand aan de voorbereidingen. De voorstellen en plannen worden nu ernstig bestudeerd. Ik denk daarbij niet aan KLM- vliegtuigen". Opnieuw stelde minister Bru ma dat volgens hem de huidi ge KLM-tarieven op de lijn Amsterdam-Paramaribo te hoog zijn. „Onze tarieven staan nog niet vast Maar het kan best zijn dat wij op som mige onderdelen goedkoper zijn dan de KLM". VOORJAAR Het sprankelende voor jaarsweer in Moskou heeft meer Moskovieten en bui tenlanders dan ooit in april het geval is, op de been gebracht voor de tombe van Lenin op het Rode Plein illlllllimillllllllllllllllllllllllllllllllll SNEEUW Chicago wordt de laatste dagen ernstig bedreigd door sneeuwstormen. Het verkeer stagneert. Een groot aantal sportwedstrij den is al uitgesteld. In to taal viel de afgelopen week twintig centimeter sneeuw. .SCHIPHOL (ANP) Met de conclusie dat de erkenning van de Voorlopige revolutio naire regering Vietnam door Nederland noodzakelijk is, dat de Nederlandse hulp aan Noord-Vietnam moet worden opge voerd, dat Nederland hulp moet bieden in de door de VRR overgenomen gebieden in Zuidvietnam en dat deze hulp via de kana len van de VRR moet plaatsvinden, is het tweede kamerlid voor de Partij van de Arbeid, Relus ter Beek, gisteren op Schip hol teruggekeerd van een bezoek van tien dagen aan Noord-Vietnam. Het dagelijks bestuur van de PvdA heeft in een verklaring gezegd diep geschokt te zijn over de taferelen die zich afspelen in Zuid- Vietnam. „Meer dan ooit is duidelijk gewor den hoe een weerloze en onschuldige bevol king slachtoffer is van het oorlogsgeweld. Oorzaak hiervan is de systematische weige ring van de regering Thieu uitvoering te geven aan de akkoorden van Parijs. De Amerikaanse regering draagt door haar voortdurende steun aan de regering Thieu hiervoor een vergaande verantwoordelijk heid", aldus de verklaring van de PvdA. Het dagelijks bestuur herhaalt zeker in de nieuw ontstane situatie, zijn eis van onmid dellijke erkenning van de VRR en verbre king van de banden met de regering Thieu. Het doet een dringend beroep op de Neder landse regering grootscheepse hulp te ver schaffen aan de noodlijdende Zuidvietname- se bevolking. Het roept de leden van de PvdA op financiële steun te verlenen aan acties die dit doel beogen, vooral die van het medisch comité: Nederland-Vietnam. Nog half miljoen kenteken III beschikbaar DEN HAAG (ANP) Er moet nog ongeveer een half miljoen delen 3 van het kentekenbewijs worden uitgegeven. Minister Westerterp van Verkeer heeft dit gisteren geantwoord -op schriftelijke vragen van het li berale kamerlid mevr. Smit- Kroes. De bewindsman verwacht ech ter, dat de postkantoren in staat zullen zijn de afgifte van delen 3 te voltooien voor 14 april, de datum waarop deel 3 op de voorruit van elke auto moet zijn geplakt. Wie deel 3 nog niet heeft (of hij nu heeft betaald of niet) kan dit tot en met volgende week op het postkantoor afhalen. Minister Westerterp vraagt de automobi listen daarmee niet tot de laat ste dag te wachten. Toenemende kritiek op Ford WASHINGTON (AFP) In Washington wordt in toenemen de mate kritiek uitgeoefend op president Ford, die in Palm Springs golf speelt, breed la chend voor de tv-camera's ver schijnt terwijl zich in Vietnam en Cambodja een tragedie af speelt waarvoor de VS op zijn minst gedeeltelijk verantwoor delijk is. Hoge ambtenaren, ra dio- en tv-commentatoren vra gen zich openlijk af, of Amerika nog wel bestuurd wordt. Illllllllllllllllllllllllllllllllll „En dat noemen ze moederliefde", moet het baby-aap je in de Amsterdam se dierentuin Artis gedacht hebben, toen moeder Orang Oetang haar zes maanden oude ba by knuffelde. Ma Orang Oetang had uiteraard het beste voor met de knuf felpartij onder het motto: Mondje dicht. Illllllllllllllllllllllllllllllllllll Te hoge declaraties (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische mi nister van verkeer Chabert, heeft gisteren in een interview met het Belgische weekblad Knack gezegd, dat de proble men bij de Belgische nationale luchtvaartmaatschappij Sabena zo diep zitten, (het verlies is opgelopen tot 500 min. gulden) dat hij buiten een integratie met de KLM en de Luxemburg se maatschappij Luxair geen oplossing ziet. De minister en de Sabena den ken daarbij speciaal aan een samensmelting van de drie luchtvaartmaatschappijen naar Skandinavisch voorbeeld, waar bij drie luchtvaartmaatschappij en één vliegbedrijf, de SAS, hebben opgericht dat als een van de weinige in de wereld nog steeds winst maakt Minister Chabert meent dat zo wel in België als Nederland de politieke wil aanwezig is om tot een integratie-proces te komen. België zal voor het geval het tot onderhandelingen komt niet aan de conferentietafel verschijnen met de gedachte dat het de Sa bena te koop aanbiedt. De Sabe na kan wel driemaal kleiner zijn dan de KLM, maar minister Chabert zegt: „Ik onderhandel vanuit een volwaardige positie: een prachtig gelegen luchtha ven. een serieus vliegtuigpark, technische diensten die hun ser vice verkopen aan andere maat schappijen, een aantal goed ren derende lijnen en grote ervaring met vrachtvervoer". De Belgi sche minister ziet geen proble men in het feit dat de KLM met DC-toestellen en de Sabena met Boeings is uitgerust. Hij noemt dat technische problemen die door studie kunnen worden op gelost. ALMELO (ANP) - Het regionaal ziekenfonds Twente heeft bij de arrondissementsrechtbank in Almelo een civiele procedure aangespannen tegen de apotheekhoudende huisarts J. M. T. uit Westerhaar-Vriezenveense Wijk wegens te hoge declaraties. Volgens de aanklacht van het ziekenfonds heeft de arts tot en met 1973 ongeveer 250.000 gulden teveel gedeclareerd. De huisarts zou niet de geneesmiddelen aan zijn patiënten hebben gegeven, die hij aan het ziekenfonds opgaf. Het fonds heeft een aantal keren geprobeerd het geschil met dr. T. in den minne te schikken. DEN HAAG (ANP) Nederland heeft een nieuw aardgascontract gesloten met Italië. De prijs is verhoogd. Met hoeveel dat gebeurd is, heeft het ministerie van Economische Zaken niet bekendge maakt, omdat het hierbij volgens het ministerie gaat om een vertrouwelijk contract. Nederland heeft met Italië afgesproken dat de prijs van het gas in het nieuwe contract gekoppeld is aan de olieprijs. „Na een opbouwperiode zal de gasprijs de olieprijzen in aanzienlijke mate gaan volgen", aldus het ministerie. Het contract is op 1 april in werking getreden. In de hoeveelheid geleverd aardgas komt geen verandering. De fracties van de PPR en de PvdA hebben vorig jaar aangedrongen op een vermindering van de te leveren hoeveel heid aardgas bij nieuwe exportcontracten. Irak kamt Koerdistan uit BAGDAD (AP) Iraakse troe pen trekken op het ogenblik door de bergen van Irak waar eens de opstandige Koerden hun bolwerken hadden. Grote delen van de noordelijke grens met Iran zijn inmiddels afgeslo ten. Aan de strijd die Moella Moes- tafa Barzani en zijn Koerden 13 jaar lang hebben gevoerd om autonomie te verwerven, lijkt een einde te zijn gekomen. Bar- zani's Pesj Merga-strijders ver blijven of als balling in Iran of hebben zich bij de rest van de Koerdische burgers in Irak ge voegd. Het gebied van de Koer den is thans in handen van het Iraakse leger. De Hr. Mr. Tromp tijdens de proefvaart vanuit de haven van Vlissingen. In de „knobbel" op de brug van het fregat zit de moderne apparatuur. Nederlands fregat bespioneerd (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Een Rus sisch spionageschip heeft gis teren het geleide wapenfregat Tromp bespioneerd toen het schip voor de eerste maal een proefvaart maakte. Aan boord van het schip bevindt zich nieuwe radar apparatuur. Het Russische schip „Baltisky 20". gecamoufleerd als koop vaardijschip heeft gevoelige elektronische identificatieap- paratuur aan boord. De Ko ninklijke Marine maakt zich Het fregat van de marine zal binnenkort dienst gaan doen op de Atlantische Oceaan. De kosten van het schip bedragen ruim 210 miljoen gulden. LISSABON (Reuter) - De twaalf politieke partijen die in Portugal aan de verkiezingen van 25 april meedoen en deze week met hun campagne hebben mogen beginnen, moeten voor vrijdagmiddag vijf uur hebben geantwoord op voorstellen die hen gisteravond zijn gedaan door het militair gezag. De voorstellen komen volgens politieke kringen neer op prolongatie van de zeggenschap van de strijdkrachten voor nog eens drie tot vijf jaar. Kapitein Vuco Lourenco. woordvoerder van het militair gezag, heeft niets over de voorstellen gezegd. Wat hij wel zei was dat hun essentiele punten niet discutabel waren en volgende week zouderv moeten leiden tot een pact met de politieke partijen over een overgangsgrondwet na verkiezin gen voor een wetgevende vergadering op een later tijdstip in het jaar. Premie Vasco Goncalves heeft al gezegd dat hij wil dat die grondwet de strijdkrachten als „drij vende kracht" blijft voor de komende drie tot vijf jaar. Lourenco zei dat geen sancties zijn ontworpen voor de partijen die het pact niet accepteren. De socialisten zijn een groep die tegen het geven van permanente politieke zeggenschap aan het leger is. Zij vinden dat het leger onderworoen moet zijn aan burgerlijk gezag. Geen gelijkstelling, maar hoe lang nog? BEKWAAM HEEFT DR. VAN SCHAIK kort voor het Paasreces in de Tweede Kamer pogingen afgewezen om bij de herziening van het Burgerlijk Wetboek kerkgenootschappen helemaal gelijk te stellen met gewone verenigingen, of om - wat met name de Partij van de Arbeid graag wil - elke vereniging op geestelijke grondslag gelijk te stellen met kerkgenootschappen. De drastische veranderingen in onze samenleving weerspiegelen zich in het feit, dat menigeen de vraag stelt waarom de burgerlijke maatschappij zich zou moeten storen aan kerkelijke gezagsdragers en aan verplichtingen welke christenen, krachtens hun confessie, t.a.v. kerkgenootschappen op zich nemen. De eigen aard van de kerken als rechtspersoon spreekt menigeen minder duidelijk aan dan in 1920 of 1940. Sprekend namens de drie confessionele fracties heeft dr. Van Schaik, daarbij steunend op uitspraken van de Hoge Raad, betoogd dat gemeenschappelijke Godsverering en gemeen schappelijk godsdienstige opvattingen van andere orde zijn dan gewone civiel-rechtelijke kwesties. DE VRAAG IS, of de gang van zaken in vele kerkgenootschappen het de opvolgers van dr. Van Schaik straks nog mogelijk zal maken met dezelfde argumenten te werken. De Kerk is een instituut „sui generis", maar in menig kerkgenootschap neemt de neiging toe om maar zo min mogelijk het eigen karakter een rol te laten spelen. De civiel-rechtelijke positie van de zielzorgers zou zo min mogelijk door het kerkelijk recht ingeperkt mogen worden; het gezag van de kerkelijke overheid zo veel mogelijk volgens de spelregels van de burgerlijke democratie moeten worden uitgeoefend. Een groot deel van de jongere generatie van katholieke en protestantse huize staat wantrouwend tegenover alles wat kerkgenootschappen van de gewone samenleving scheidt. Het zal zo eerlang moeilijk vallen om bij het bepleiten van de eigen positie der kerkgenootschappen in het parlement op meer dan een minderheidsmening bij de burgers te steunen. Tenzij de overtuiging weer gaat groeien, dat de Kerk in de wereld toch niet van de wereld is. Weeroverzicht Aan het koude weer van de laatste dagen komt nog geen einde. Ten westen van de Britse eilanden handhaaft zich een krachtig hogedrukgebied, onder invloed waarvan koude lucht uit de poolstreken via de Noordzee naar onze omgeving stroomt De middagtemperaturen komen bij ons maar tot zes d zeven graden. Normaal voor De Bilt voor deze tijd van het jaar is een maximumtemperatuur van circa 12 graden. Ook in de nacht daalt het kwik tot waarden, die voor de eerste helft van april veel te laag zijn. Normaal is ongeveer 4 graden boven nul. In de afgelopen nacht heeft het in De Bilt een graad gevroren. Elders in het land kwam zelfs nog drie gra den vorst voor. Zonnige perioden afgewisseld door enkele buien. Matige tot krachtige noordelijke wind. Ma ximumtemperaturen omstreeks' 6 graden. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag: Zonnige perioden. !"sr J'lww. ru Vandalen vernielen kerkinterieur BRUSSEL (ANP) - Een onbe kend aantal vandalen heeft in de nacht van dinsdag op woens dag huis gehouden in de St. Martinus-kerk te Asse, niet ver van Brussel. Bij een soort heidense ritus die ze hielden beschadigden ze een aantal kunstwerken zodanig dat ze niet meer te herstellen zijn. De onbekenden hebben zich kennelijk in de kerk laten inslui ten. De politie kon geen in braaksporen vinden, maar wel sporen die er op wezen dat men met geweld vanuit de kerk naar buiten is gegaan. De vernielingen werden giste rochtend ontdekt door de koster van de kerk. Hij stelde onmid dellijk de pastoor op de hoogte die weer de hulp inriep van rijkswacht en politie. Het was de zesde keer dat de kerk onge wenst bezoek kreeg. Twee keer al is er in de kerk ingebroken en drie keer werd er brand ge sticht. Nieuwe fractieleden DS'70 in kamer DEN HAAG (ANP) -Dn. E. F. B. Verwocrt te Amsterdam heeft besloten zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer te aanvaarden. Hij zal, na zijn installatie als zodanig in de fractie van DS'70 jhr. mr. M. L. de Brauw uit Elspeet opvolgen. De voorzitter van het Centraal Stembureau maakte gisteren be kend, dat in de vakature-Berger tot lid van de Tweede Kamer was benoemd dr. Z. I. Baruch te Amsterdam. Dr. Baruch liet weten, dat hij de benoeming niet zal aanvaarden. Voor de opvolging komt nu in aanmer king de heer J. J. Koningh te Amsterdam. De heren Verwoert, Baruch en Koningh maakten in de jaren 1971 en 1972 reeds deel uit van DS'70 in de Tweede Kamer. Zij werden bij de verkiezingen in het najaar van 1972 niet herko- LONDEN (AFP) Twee deel nemers aan de beruchte overval op de posttrein Glasgow—Lon den op 8 augustus 1963 zijn gisteren op erewoord vrijgela ten. Het gaat om James White en Ronald „Buster" Edwards, die respectievelijk tot 18 en 15 jaar gevangenisstraf waren veroor deeld en bijna 9 jaar van die straf hebben uitgezeten. Bij de treinoverval werd ongeveer 14 miljoen gulden buitgemaakt. James White (55) was na de overval bijna drie jaar uit de handen van de politie kunnen blijven voordat hij werd gear-, res tee rd. Op het moment van zijn arrestatie was hij nog slechts in het bezit van ongeveer 12.000 gulden terwijl zijn aan deel in de buit werd geschat op 700.000 gulden. Arsenicum van Finse tanker overgeladen op Deens schip HELSINKI (REUTER) Dr Fin- se tanker Enskeri heeft zijn la ding van 100 ton uiterst giftig arsenicum-afval ln Lissabon overgeladen in een Deens schip, zo heeft het Finse staats-oliebe- drijf gisteren ln de Finse hoofd stad bekendgemaakt Het aanvankelijke voornemen om het arsenicum-trioxyde er gens in de Zuidatlantische Oceaan te lozen ontketende vo rige maand internationale pro testen. De Finse staatsonderneming heeft nog verklaard, dat zij haar pogingen voortzet om een ge schikte plaats te vinden voor het lozen van het gif. UTRECHT (ANP) „De verkorting van de arbeidstijd moet vooral gezocht worden in een uitbreiding van langere vrijetijdsperioden als vakanties en weekends, en minder in een versnipperde verkorting van de werkdagen." Dit is een van de conclusies van een studie over vrijetijdsbesteding en bedrijfsleven, die twee medewerkers van het Sociologisch Instituut in Utrecht, drs. T. J. Kamphorst en drs. J. C. M. Witha- Hen is gebleken, dat versnipperde vrije tijd wordt ervaren als „min of meer verloren tijd". Een langere vrije periode wordt meer gewaardeerd, omdat er dan mogelijkheden zijn iets te ondernemen. Een vriietiids- beleid van de overheid zou moeten aansluiten bij ieders persoonlijke ervaring van vrije tijd, en dat maakt zo'n beleid juist zo moeilijk. In het menselijk leven wordt vrije tijd als het belangrijkste beschouwd, belangrijker dan arbeid. De gevolgen voor de toekomst zouden volgens Kamphorst en Withagen een minimalisering van de arbeid kunnen zijn. Er zou een vrijetijdsloon kunnen komen, een beloning voor het rüét-werken.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9