EEN LEVEN LEEF JE NIETAUEEN. HP s Tegen frauderende militairen ontslag uit dienst ge'éist Slapen in Vondelpark verleden tijd KVP van alle kanten bezien "De Unified Family is boosaardig fenomeen" ARTSENSTAKING DREIGT IN BELGIE *3 O) demmeliivie RADELOZE VADER PROBEERT ZOON TERUG TE KRIJGEN Den Uyl meest gewaardeerde lid kabinet Ik, jij,wij allemaal. In speciale Boek van de Maand oplage: f.13,50. Daama f.24,-. DONDERDAG 3 APRIL 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 AMSTERDAM (ANP) Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft besloten, dat het jonge bezoekers van Amsterdam niet langer is toegestaan in het Vondelpark of op welke andere openbare plaats dan ook te slapen. Dit s&at in een communiqué, dat de gemeentelijke voorlichtingsdienst in binnen- en buitenland ver spreid heeft Het communiqué is bedoeld als waarschuwing aan jeugdige toeris ten dat het Vondelparkproject voorbij is, zoals de gemeenteraad onlangs beslist heeft. De redenen van het besluit zijn o.m. het risico van diefstal, agressieve verkoop van hard drugs enz. Voorts wordt gewezen op de overnachtingsmogelijkheden, die er in jeugd- en studentenhotels, jeugdherbergen en sleep-ins zijn. (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL In België dreigt een ernstig conflict tussen artsen enerzijds en de consulten en de regering anderzijds uit te draaien op een artsenstaking De artsenfederatie die zegt het grootste deel van de Belgische artsen te vertegenwoordigen, heeft een tariefsver hoging van 3.6 procent voor bezoeken en consluten aangekondigd alsmede extra toeslagen voor ziekenhuiskamers met twee bedden. De christelijke vakbond ACV en de christelijke ziekenfondsen hebben hun leden nu opgeroepen om de tariefsverhogingen van de artsen niet te betalen. De ziekfondsen weigeren eveneens hoge dokterstarieven te honoreren. De patiënten wordt aangeraden naar de rechter te stappen als zij hogere tarieven moeten betalen. De artsenfederatie heeft nu gedreigd de leden tot staking op te roepen als de verantwoordelijke minister stappen onderneemt tegen de artsen. Elsevier cijfert deze week voor dat de werkloosheidspot leeg raakt. „Na ruim een jaar grote werkeloosheid is duidelijk ge worden dat de wachtgeldfond sen structureel fout zitten. Dat het tot nu toe gehanteerde sys teem zoals dat ruim 20 jaar geleden werd uitgedacht, niet meer werkt". Ook een groot interview in het blad met onderwijsminister Van Kemenade. „Als we kinderen echt willen voorbereiden op de samenleving waarin ze staan, dan moeten we hun meer mee geven dan alleen kennis van een aantal zaakvakken. Je moet ze niet alleen leren rekenen, je moet ze ook leren dat ze door te rekenen als consument meer waar voor minder geld kunnen krijgen. Maatschappelijk leren rekenen". Een binnenlands commentaar voorspelt dat het binften de KVP niet tot een splitsing zal komen. Maar: .Vooral Mr. An- driessen zal nu moeten tonen wat hij waard is". Het omslagartikel gaat over de schilder Karei Willink. De Haagse Post onthult dat er in de Tweede-Kamerfractie van de PvdA een diepgaand conflict woedt over de herstructurering van het universitair onderwijs. In het verhaal zit het nieuwtje verstopt dat onderwijsdeskundi ge Jan Masman aast op het burgemeesterschap van Deven ter dat 1 september vacant komt. De toekomst van de KVP ziet het blad somber in. „Het enige resultaat van de laatste wanhoopspoging van Dr. de Zeeuw zal zijn dat het einde van de patiënt bespoedigd wordt: verdeeldheid, extra ledenverlies, afsterven". Het omslagartikel gaat over de onmacht van de economen niet minder dan dertien kop stukken worden geïnterviewd. „Conclusie: hoe je het ook wendt of keert, het komt er altijd toch weer op neer dat de werknemer voor zijn eigen werkgelegenheid moet betalen wanneer de economie dreigt in te zakken. Wil hij dat niet, dan vliegt hij er uit". Een ander verhaal voorspelt dat de stripdetective la Dick Bos of Rib Kirby een uitservend ver schijnsel is. VWk» waPKHUUID Vrij Nederland schildert An- driessen af als de peetvader van de KVP, maar „de poging om De Zeeuw te wippen, is nog niet geslaagd". En: „Als de partij raad niet meegaat met De Zeeuws lijn, worden de ontwik kelingen versneld. Want dan zal De Zeeuw naar alle waarschijn lijkheid medestanders zoeken om een nieuwe partij te begin nen volgens zijn denkbeelden. Met als grondslag het evangelie naast andere stromingen. Men wil dan contacten zoeken met dakloze D'66-ers en DS '70-ers om dat verloren electoraat op te vangen". Een kritisch artikel in het blad over het sturen van melkpoeder naar de Derde Wereld, dat „commercieel kolonialisme" wordt genoemd. Een groot verhaal over Vietnam constateert dat de jeugd van Saigon zijn heroïne krijgt toege diend door de president van de republiek en het hoofd van de politie. „Nood breekt wet. Daar om handelen wij in opium. We moeten blijven vechten tegen het kwaad dat het communisme belichaamt, en om te vechten heb je een leger nodig, een leger heeft wapens nodig, en om wa pens te kopen heb je geld nodig. En geld staat gelijk aan opium". Voorts een interview met de Is raëlische generaal Sharon. Het blad heeft een bijlage over de Nederlandse film in de jaren dertig. Ook De Tijd schrijft over de moeilijkheden bij de KVP: „Het argument dat De Zeeuws plan nen deloyaal zouden zijn tegen over ARP en CHU is niet steek houdend. In tegenstelling tot zijn helaas afgezworen vroegere denkbeelden, wilde De Zeeuw de KVP niet re-activeren als alternatief voor het CDA, maar in afwachting van het CDA. Want een sterke KVP zou een steun zijn geweest voor het aan elan al zoveel te kort komende CDA-in-oprichting". De Zeeuw zelf in een vraagge sprek: „De mensen die wilden vluchten in het CDA, zullen op gelucht ademhalen, nu ze me kwijt zijn. Ze kunnen iemand die trekpaard wil zijn naar nieu we ontwikkelingen, niet gebrui ken. Klinkt dat erg bitter? Nee, ik ben niet verbitterd, alleen diep teleurgesteld en ik vind het gebeuren een belediging van de partij". Voorts een groot interview met Bar blijkt te heten en gewoon een Apeldoornse chef tekenka mer in ruste is. „Ik leef zuiver volgens de wet en volgens de regels. Dat is ontzettend moei lijk. Daar doe je jezelf de das mee om. Gek he? Het is altijd zo: iedereen rijdt 20 keer door een rood stoplicht heen en dan gebeurt er niks, maar ik hoef maar een keer door geel te rij den, en het is gebeurd." De Nieuwe Linie betwist aan de hand van binnenstromende klachten bij het juristencollec- tief Nieuwmarkt dat de Amster damse politie bij de metrorel beheerst is opgetreden. Een commantaar over de KVP concludeert: „Intussen maken de ontwikkelingen binnen KVP en CDA ook weer duidelijk hoe zeer links er verstandig aan zou doen om nu al een partnerschip met de CPN voor te bereiden. Nu de machtsstrijd tussen links en rechts het beslissende sta dium begint te naderen, is ver dere blokvorming bij links noodzakelijk". Voorts een interview met staats secretaris Van Huiten. „In te genstelling tot Den Uyl die voor Nederland over tien jaar een politiek driestromenland ver wacht, acht ik het wenselijk, maar ook waarschijnlijk dat het een tweestromenland wordt, dat de mensen moeten kiezen, dat er geen plaats is voor een mid den dat niet gekozen heeft. Het is mogelijk dat Den Uyl in die drieling gelooft, maar dan lijkt het me wat naïef. In Hervormd Nederland veel aandacht voor vredesvraagstuk ken naar aanleiding van het ko mende Nato-congres van de Pv dA. De politicoloog Hylke Tromp: „Er moet een groot aan tal mensen steeds met de vre despolitiek bezig zijn, en de mi nister aan zijn programma hou den. Ik weet dat ik nu weer tegen het zere been schop, maar er zijn binnen de PvdA niet voldoende mensen die Van der Stoel deskundig kunnen begelei den. Van der Stoel zelf vreest dat het uittreden van Nederland uit de NATO „zou leiden tot de situa tie in Europa die in vrijwel elk opzicht slechter zou zijn dan de huidige. Ter herinnering aan het overlijden van de oud-president van Frankrijk, George Pompidou, gisteren precies een jaar geleden, legde president Giscard d'Estaing een krans op zijn graf op de begraafplaats Orvilliers, ten westen van Parijs. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG "Mijn zoon is in handen gevallen van de Unified Family. Hij heeft een hersen spoeling ondergaan die op hem is toegepast door leiders van de Unified Family in Nederland. Mijn zoon moet bevrijd worden uit de klauwen van die organi satie, die zegt de liefde van God te prediken, maar juist het tegenovergestelde doet. Mijn zoon is zo door hen beïnvloed, dat hij momenteel niet met mij mee wil. Hij is onzeker en hij durft niet. Hij is bang voor de duivel, dat is wat de Unified Family hem voorhoudt. Ga je bij ons weg, dan zal je sterven door Stan". Dit zegt een uiter lijk onbewogen Göring Eriho- ring, een 51-jarige Zweedse gy naecoloog, die sinds vier jaar verbonden is- aan de Universi teit van Toronto in Canada. Al enkele maanden tracht hij zijn 19-jarige zoon Ulf weer mee naar huis te krijgen. Voorlopig is dat hem niet gelukt. Om zijn zoon toch te helpen is hij nu van plan de organisatie Unified Fa mily in ons land te vernietigen. Gisteren deponeerde hij daartoe een aanklacht bij de officier van Justitie in Alkmaar. Ook heeft hij de Financiële Inlichtingen en Opsoringsdienst op de beweging geattendeerd. Hij weet zich ge steund door talrijke ouders van kinderen die zich ook bij de Unified Family, een internatio nale organisatie die in Neder land huist in Bergen aan Zee, hebben aangesloten. "Mijn zoon had in augustus van het vorige jaar zijn diploma van de middelbare school behaald. Met een vriend vertrok hij afge lopen zomer naar zijn vaderland Zweden. Aansluitend maakte hij een drie weken durende tocht door Europa om daama weer naar Canada terug te ke ren om naar de universiteit te gaan. Hij kwam echter niet te rug. In Amsterdam kwam hij in aanraking met de Unified Fami ly. Hij belde me en vertelde me erover. Tien dagen later kwam ik voor de eerste maal naar Nederland om met m'n zoon te praten". "Ik hoorde en zag in het verblijf van die organisatie wat men Dr. Enhörning, die hoe dan ook zal proberen zijn zoon uit handen van de Unified Family te krijgen. met de kinderen uitrichtte. Ze moesten keihard werken en kre gen weinig slaap, vaak ook wei nig eten. Midden in de nacht werden ze gewekt om geestelijk onderricht te krijgen. Dat ge beurde ook overdag. Ik mocht eerst niet met m'n zoon alleen praten. Later lukte dat wel met de hulp van de politie van Ber gen aan Zee. Hij wilde echter niet naar me luisteren en be sloot bij de Unified Family te blijven." We probeerden te telefoneren, maar telkens werd door de men sen in het centrum in Bergen aan Zee het telefonisch contact verhinderd. Dat is hun techniek. Zorgen voor een isolement. De kinderen mogen niet alleen met hun ouders praten. Eigenlijk mogen de leden van de Family nooit alleen zijn. Ten einde raad benaderde ik een geestelijke in Rotterdam en vroeg of hij met mijn zoon wilde praten. Dat deed hij op 16 februari van dit jaar. Twee dagen later schreef m'n zoon. dat hij de Unified Family had verlaten en spoedig thuis zou komen. Hij noemde zich lichamelijk gezond, maar geestelijk wat in de war. Die brief ontving ik pas drie weken later doordat er een poststaking was in Canada. Op het moment dat ik die brief ontving had ik echter nog geen enkel contact met m'n zoon gehad. Dus reisde ik weer naar Nederland". "De feiten wijzen uit, dat hij die brief heeft geschreven, maar toch weer bij de Unified Family is teruggekeerd. Vanuit Bergen aan Zee heeft men hem onder dwang vervoerd naar het oplei dingscentrum van de Family in Camberg, een plaatsje in Duits land onder de rook van Frank furt. Ik heb de bewijzen, dat hij onder dwang naar Camberg is gebracht. De politie van Wiesba den heeft het uitgezocht en aan getoond. "Vorige week heb ik hem weer opgezocht. Hij zag er lichamelijk nog steeds gezond uit. Maar de mentale schade die is aangebracht door de organi satie was al zichtbaar. Hij wilde en durfde niet mee te gaan. Telkens als hij aarzelde, kwam er een medelid binnen en zei hem niet met zijn vader mee te gaan. Het was een nare erva ring". Aldus de heer Enhörning die vastbesloten is de Unified Fami ly zoveel mogelijk schade toe te brengen. "Het is tijd dat er een grondig onderzoek komt naar de activi teiten van die beweging. De Uni fied Family is een nieuw en boosaardig fenomeen. Ik moet ertegen waarschuwen. Al zou het m'n laatste cent kosten. Aan de smeekbede van vader Enhöring om een volledig on derzoek van de Unified Family zal vandaag al gehoor gegeven worden. Officier van Justitie mr. dr. H. van 't Veer van Haarlem heeft de politie op dracht gegeven een onderzoek in te stellen. Volgens de officier wordt in het onderkomen van de sekte in Bergen aan Zee „slavernij bedreven op com merciële grondslag, waarbij godsdienst als pseudo religie functioneert De leider van de sekte in Neder land, de heer Verheyen. zei in een reactie gisteravond: „Elke organisatie of persoon die de family achtervolgt, zal ten onder gaan". Hij doelde daarmee op de actie van de officier en de vader van Ulf Enhöring. (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG Tijdens de zitting van het Hoog Militair Gerechtshof gis teren in Den Haag is het ontslag geëist van een 41- jarige officier en een 46- jarige onderofficier bei den van de luchtmacht. Zij hadden in de jaren 1969 tot 1973 met het drijven van een belas tingvrije special-service- shop in het Duitse plaatsje Hesepe de belas ting voor ruim één mil joen Duitse marken opge licht. Bovendien eiste de advocaat-fiscaal, mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst uit Den Haag, drie maanden militaire detentie zonder de ont zegging tot dienst bij de gewapende macht. De raadsman van de beide mili tairen, majoor mr. E. A. A. But- selaar uit Amsterdam, uitte tij dens zijn pleidooi kritiek op de onvoldoende kontróle bij de ver schillende overheidsinstanties en op het feit dat pas na kran tenberichten in 1971 door de minister van Defensie deze win kels officieel werden erkend en daartoe richtlijnen heeft opge steld. De 'beide militairen hadden be kend op maar liefst 379 ver koopformulieren schijnverko- pen te hebben afgesloten met twaalf leveranciers, waarbij het ging om leveringen van duizen den fotorolletjes ter waarde van ruim 8 miljoen D.M. Na betaling van hun leveranciers hield het tweetal zelf een BTW-voordeel over van een miljoen D.M. Na het vertrek van de 41-jarige offi cier naar Nederland was boven dien gebruik gemaakt van een luchtmachtstempel om de for mulieren „rechtsgeldig" te ma ken. Door de Mobiele Krijgsraad Buitenland Luchtmacht in Am- hem was het tweetal in novem ber van het vorig jaar veroor deeld tot negen maanden gevan genisstraf, waarvan vijf maan den voorwaardelijk en met een proeftijd van twee jaar. Beiden waren in hoger beroep gegaan omdat zij meenden dat te weinig rekening was gehouden met hun omstandigheden. Bij het drijven van hun winkel liepen de schul den op tot 33.000 gulden. Voor de advocaat-fiscaal betekende dit geen excuus voor hun „ei genlijk omkoperijen van lever- ELECTRICITEIT IN BUITENLAND GOEDKOPER DEN HAAG De elektriciteit starieven in het buitenland kunnen in de komende jaren steeds lager worden dan in ons land, vooral wanneer de elek triciteitsopwekking via kern centrales in het buitenland een grote vlucht neemt. Door de sterk gestegen prijzen van stookolie en aardgas is het nu al mogelijk, dat buitenlandse elektriciteitsproducenten met gebruikmaking van andere brandstoffen relatief lagere ta rieven bieden dan in Neder land. Minister Lubbers (Econo mische Zaken) heeft dit giste ren geantwoord op schriftelijke vragen van de liberale kamerle den Scherpenhuizen en Waal- kens. Met behulp van brandweerlieden en takelwagens moest deze wagen gisteren uit een Amsterdamse gracht worden gehaald. De auto was letterlijk tussen de wal en het schip, in dit geval een woonark, geraakt. De bestuurder liep alleen een nat pak op. DEN HAAG Premier Den Uyl en minister Van Agt (Justi tie) zijn de twee meest gewaar deerde leden van het kabinet, zo blijkt uit een NIPO-enquéte die half februari werd gehou den bij 881 mensen. Den Uyl scoort het hoogst bij de vraag welke minister erg goed wordt gevonden: 38 pro cent van de ondervraagden noemde zijn naam. Daarna komt Van Agt met 33 procent. Iets lager scoren Duisenberg (Financiën) met 28 pet. Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) met 25, Lubbers (Economische Za ken) met 24 en Boersma (Scoiale zaken) met 23 pet Europese levensmiddelen etikettering BRUSSEL (ANP) De Europe se Commissie, het „dagelijks bestuur" van de EEG, Is bijna rond met een definitief ont werp voor een Europese infor matieve etikettering voor le vensmiddelen. Als de negen EEG-lidstaten met die regeling akkoord gaan en ze opnemen In hun wetgevingen, dan «al bin nen een bepaalde tijd de Euro pese consument overal In de Euromarkt levensmiddelen aangeboden krijgen waarop duidelijk venneld la wat hij koopt Voor bet aover is kunnen er echter nog wel twee jaar voorbijgaan. [ADVERTENTIE Anderen spelen een belangrijke rol. Het begint al bij het begin: je krijgt ouders. Later zijn er vrienden, vriendinnen, liefdes en verliefd heden. Je kiest een partner. Voor het leven of voor een deel ervan. De ander is er altijd. Zelfs in het afscheid nemen door scheiding of dood. Over relaties tot anderen handelt het Boek van de Maand "Ik, jij, wij allernaar. Een bijzonder boek omdat het over uzelf gaat. U en de anderen in uw leven. Met ai het geluk en plezier daarvan, maar ook met de diepere oorzaken waar door er iets binnen een relatie mis kan gaan of zelfs stuk kan lopen. Zaken die we vroeger liever in de doofpot vol taboes propten, maar waar we tegenwoordig open over durven praten. "Ik, jij, wij allemaal" is geschre ven door een deskundige redactie van specialisten: F. E. J. Bouricius, Hans Korteweg, Dr. H. Musaph, Dr. J. W. M. van Ussel, Drs. G. de Bruijn, Drs. Rita Kohnstamm, P. J. F. Dupuis, Dr. Richter Roeghoit, Prof. Dr. M. van Beugen, Prof. Dr. M.J. Langeveld. G. R. van den Berg, Dr. M.J. A. M. Nevejan. Zij leverden indringende bijdragen in heldere en duidelijke taal. Vele foto's en tekeningen in kleur en zwart-wit vormen een belangrijk element in dit boek, waarin üw leven de hoofdpersoon is. (Dit aanbod is geldig tot 3 mei 1975. Echter zolang de voorraad strekt).

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7