Voor Katwijk is het nu of nooit Recordaantal inschrijvers Zilveren Molenloop BONAVENTURASCHOOL- BASKETBALKAMPIOEN Trek- pleistertje Nieuw dieptepunt voor BS Leiden DONDERDAG 3 APRIL 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Een karakteristieke archieffoto van de Zilveren Molenloop. Van onze sportredactie LEIDEN De dertiende Zilveren Molenloop, georganiseerd door De Bataven en gesponsored door Luba, Van Haasteren, Menken en De Leidse Courant, telt een recordaantal in schrijvers. Maar liefst 435 lopers zullen zaterdag van start gaan in een poging de twintig kilometer te volbrengen of om een greep te doen naar de inmiddels felbegeerde bokaaL Inschrijvingen dit keer ook van buitenlandse deelnemers. Onder hen Roger Clark en José Revijn, befaamde internatio nale lange afstandlopers en daarom zeker behorend bij de favorieten voor de eindoverwinning. Zij die daar zeker ook toe gerekend kunnen worden zijn Cor Vriend, de winnaar van afgelopen jaar, Henk Kalf, Nederlands marathonkam pioen en een rijtje outsiders onder wie Jan den Hollander, Lou Polak, Bert Klop, Gerard Mentink, Robert Strik, Mike Fairly," Piet van Alphen en Louis Vink. Voor het eerst in de geschiedenis van de Zilveren Molenloop zullen er ook dames starten. Behalve de bokaal zijn er nog verschillende prijzen te verdienen in eén aantal klassementen. Er is een wisselbeker beschikbaar gesteld voor de vereniging met de beste drie geklasseerde lopers, klassementsprijzen voor Heren, Vetera nen I, II en III en voor de dames. Elke deelnemer die de twintig kilometer binnen 1.50 uur loopt krijgt een herinneringsmedaille. De Zilveren Molenloop start voor de Groenoordhal om twee uur. De loop voert de deelnemers via de Willem de Zwijger laan naar Hoogmade, vervolgens naar Rijpwetering en via Oud Ade weer terug naar Leiden. De finish is in de Groenoordhal. Volgauto's zijn niet toegestaan. Voor fietsers is het parcours echter wel toegankelijk. Illilllllflllllllllllll Na kwart eeuw touwtrekken om badcentrum Van een onzer verslaggevers Katwijk Vandaag, 3 aprü. kan een historische dag gaan worden voor de gemeente Kat wijk. Vanavond namelijk kan de gemeenteraad definitief gaan beslissen hoe het centrum van de badplaats er in de nabije toekomst zal moeten gaan uit zien. En dat een principe-uit spraak van de raad voor veel Katwijkers reden zal zijn de feestneus bescheiden op te zet ten, is niet zo vreemd als men bedenkt dat de badplaats al bij na een kwart eeuw tevergeefs stoeit met plannen voor haar centrum. Tot een keuze is men tot nu toe, ondanks vele verwoe de pogingen, niet kunnen ko men. Met een kloppend hart vragen B en W. zich nu dan ook af of het zilveren „bakkelei-jubi- leum" met een feestje afgesloten kan gaan worden of dat Kat wijk de kop weer in de frisse zeewind gaat gooien, op weg naar een gouden jubileum. B. en W. van Katwijk maken er geen geheim van dat ze verder uitstel niet meer zien zitten. Een kwart eeuw zijn er rapporten gemaakt, werden hearings gehouden, do ken raden van verschillend plui mage in de zich gestadig uitdij ende materie. Het is nu of nooit Vanavond moet het gaan gebeu- In principe zal er vanavond eerst een poging worden onder nomen om een keuze te maken uit drie, in de afgelopen jaren ontworpen stedebouwkundige plannen. Deze staan los van het uit het grijze verleden stammen de heropbouwplan, ook wel het .showplan genoemd". Volgens dat plan zou het centrum van Katwijk de pan uit moeten swingen, dankzij talloze exclusi- viteiten, een badplaats met allu re waardig. Hoewel men een Een maquette van het plan O.W. '74. Links de boulevard dergelijke opzet twintig jaar lang in beraad heeft gehouden heeft het plan toch nooit hoge ogen kunnen gooien. En dat komt omdat Katwijk nooit heeft staan trappelen om een tweede Zand voort of Sche- venmgen te worden. Katwijk wordt in binnen- en buitenland verkocht als een badplaats „waar je eenvoudig maar gezel lig tot rust kan komen", zonder al te veel franje. Bovendien zou een dergelijk showcentrum al leen tijdens de toeristenmaan den optimaal kunnen functione ren. Het Delftse bouwkundig bureau „OD 205" werd begin '70 op dracht gegeven met wat beters op de proppen te komen. Dat lukte ook. maar naar de zin was het niet, ook niet een door dit bureau geleverd herzien ont werp. Dan maar een ander bu reau een kans geven, besloot de raad. In 1973 resulteerde dat in het zgn. ..Geo-project". een veel belovend bouwkundig plan, van een bureau uit Hoofddorp. waarin het Katwijkse centrum voor veel raadsleden erg aan trekkelijk uit de verf kwam. Maar het leed was daarmee nog met geleden. B. en W. zeiden het niet erg netjes te vinden om het bureau „OD 205" geen kans te geven zich te rehabiliteren, na dat de eerste poging min of meer de mist in was gegaan. „OD 205" beloofde beterschap. Er kwam een nieuw ontwerp en dat viel redelijk in de smaak. Maar een keuze werd er toch weer niet gemaakt Met het zil veren jubileum bijna binnen handbereik besloot de raad dat zowel het plan „Geo-project" als het nieuw „OD 205"-ontwerp door de eigen dienst Openbare Werken, kritisch zou moeten worden bekeken en op waarde geschat. Openbare Werken haalde beide plannen door de mangel en spuide niet alleen kritiek, maar maakte die kritiek ook nog eens visueel door zelf met een uitge werkte visie op de toekomst van het centrum te komen. Katwijk beschikte daardoor over haar zoveelste ontwerp: „Plan O W. '74". Vanavond gaan B. en W eén laatste vertwijfelde poging doen bij de raad een definitieve keuze los te peuteren. De meerderheid van het college heeft in het pre advies aan de raad al laten doorschemeren dat men het meest voelt voor „Plan O.W. '74". De moeilijkheid is echter dat destijds met de stedebouw kundige bureaus de afspraak is gemaakt dat uit hun plannen een keuze zal worden gemaakt. Daarom gaat men vanavond in de raad eerst een keuze maken uit de „OD-205" plannen en het „Geo-project" en indien geen van beiden blijken te voldoen dan zal „Plan O.W. '74" door B. en W. naar voren worden ge schoven. Mocht het vanavond uiteindelijk toch gaan lukken dan gaat voor burgemeester Vermeulen op de valreep van zijn a.s. afscheid, toch nog een wens in vervulling. Katwijk is dan weliswaar op een betreurenswaardige wijze een paar miljoen lichter gewor den. maar het oude centrum van het vissersdorp, heeft dan weer toekomst Zodra de raad zijn keuze heeft bepaald, kan direct een begin worden ge maakt met de procedureverhan deling van het bestemmingsplan Centrum. Ongetwijfeld zullen er bezwaarschriften tegen het ge kozen centrumplan worden in gediend. Daardoor kan de ui teindelijke provinciale goedkeu ring nog wel een paar jaartjes op zich laten wachten (minimaal 2 jaar, maximaal 5 jaar. indien de bezwaarden tot de Kroon in beroep gaan), maar Katwijks toekomst is er dan wel een stuk helderder op geworden. Herman van Amsterdam Joop de Wolf van LDWS naar Randstad Sport Van onze sportredactie LEIDEN/V OORSCHOTEN Joop de Wolf, de oefen- meester van het zo succes volle LDWS, zal volgend jaar de zaterdagselectie van het Voorschotense Randstad Sport gaan trai nen. Joop de Wolf, die aan vankelijk verklaarde te gaan stoppen en daarom zijn contract bij de Leidse derdeklasser niet wilde verlengen, is door Rand stad Sport benaderd op aanraden van Tonnie Kan tebeen, die De Wolf nog kent uit de tijd dat zij samen in UVS speelden en die momenteel de zondag sectie van Randstad onder zijn hoede heeft. Het oog van de Keukenhof-toeristen is niet alleen gericht op de in knop staande tulpen, narcissen en hyacinthen. Opvallend onderdeel van de Keukenhof is ook de 20-jarige knappe Nieuw zzeelandse Yvonne Wesselingh, die gesto ken in Jacoba van Beieren klederdracht, in de Keukenhof kleurenfolders aan de man tracht te brengen. Yvonne is een van de vijf Jacoba's die momenteel in Lisse een bezoek aan de Keukenhof zeker waard maken. De Nicuw- zeelandse is bij toeval in de Keukenhof verzeild geraakt. Gedurende een paar maanden verblijft ze momenteel bij familie in Sassenheim. Om wat geld te verdienen voor de terugreis naar Nieuw-Zeeland solliciteerde ze voor een baantje op de Keukenhof. En Yvonne werd rap aangeno men. Daarmee ging voor haar een droomwens in vervul ling. „Ik heb er altijd al van gedroomd bij een bezoek aan Nederland ook de Keukenhof te gaan bekijken. Nu heb ik daar een zee van tijd voor" Lang zal de droom van Yvonne niet meer duren. Binnenkort vertrekt ze weer naar haar geboorteplaats Ouckland, waar ze een baantje heeft op een bank Van onze sportredactie LEIDEN Ondanks het ont breken van enkele prominente spelers zoals Hans van Rood en is Bonaventura er toch weer ingeslaagd om de finale van het schoolbasketbal in Leiden te winnen. Het had zelfs maar een haar gescheeld of de finale had een volledig Bona-onderonsje geworden, want het tweede team van de SG. haalde de Pedagogische Academie bijna onderuit. De aanstaande onder wijzers zegevierden in de halve finale slechts met twee punten verschil over de tweede garni tuur van Bona, maar moesten in de beslissende slag toch bun meerdere erkennen in het sterk verzwakte eerste team van de zelfde school, 23-17. Grote man bij Bonaventura was dit keer Wil Moerer. Al eerder in het toernooi was hij door zijn schotvaardigheid opgevallen en ook in de finale was hij het die op de beslissende momenten vanuit de tweede lijn telkens raak schoot. Omdat hij in Piet Kleiss een goede tegenspeler had ging de strijd lange tijd gelijk op en kon Bona pas vijf minuten voor tijd definitief af stand nemen. Bij 21-16 gaf de Pedagogische Academie zich ge wonnen en de eindstand van ■deze overigens niet hoogstaande partij, 23-17, gaf de verhouding goed weer. Bonaventura behaalde overi gens nog meer eervolle plaatsen od deze sterk bezette en druk ammomm 1IIyÉMBÉftANli...jjirtitSVl. Het kampioensteam van Bonaventura. bezochte finaledag. Zowel bij de eerste plaats, terwijl ook het de Coligny SG bij de meisjes meisjes als bij de jongens van schoolteam van de meisjes de beslag op de eerste plaats en bij 13- en 14 jaar eindigden de grootste beker voor zich opeiste, de jongens het Stedelijk Gym- teams van Bonaventura op de Bij de jongsten legde de Louise nasium. Van onze sportredactie LEIDEN BS Leiden heeft gisteravond een nieuw dieptepunt bereikt Tegen Sperry Rem- mington boekte de ploeg van Harry Pappas de zevende nederlaag in successie in de kampioen spoule. Anders gezegd: BS is in die finaleronde nog altijd zonder winst Uitgerekend de wed strijd tegen de Bosschenaren was dé kans om die fel begeerde eerste punten in de wacht te slepen. De nare gebeurtenissen in de beide wedstrijden in Den Bosch konden een prikkel betekenen voor Richie Cornwall c.s. Het pakte allemaal heel anders uit. Na een redelijke eerste helft, die werd afgesloten op 39-43, ging het helemaal mis. Sperry profiteerde dankbaar van het Leidse klungelen (een ander woord is moeilijk te vinden bij een schotpercen tage van 6 (zes!) procent over de eerste vijf minuten na rust...) en overspeelde BS compleet: 74-102. Een regelrechte afgang, die het weinige publiek, dat er gisteren was, een volgend keer zeker zal thuishouden. BS Leiden startte overigens ook niet bijster sterk. De pressverdediging vertoonde nogal wat mankementen en Sperry nam een 16-27 voor sprong. Een fraaie dunk van Heuts bracht een kleine opleving, maar een gemiste dunk van Steven Bravard gaf Leiden de kans bij te komen: 33-33. Een gelijke stand leek een logisch resultaat te gaan worden van de eerste periode, maar Sperry nam toch weer een voorsprong: 39-43. En dan die tweede helft. Vijf minuten en de zaak was bekeken. Sperry leidde in één klap met 41-61. Twee punten in bijna vijf minuten, een schotpercen tage van zes, handenvol foute passes en talloze malen balverlies. Het was één brok ellende. Toch sloeg Leiden zich er doorheen. Het ging even gelijk op (51-71). maar toen bleek, dat de achterstand met verkleind kon worden legde Harry Pappas het hoofd in de schoot. Hij liet Cees van Diest en Benjamin Ruysenaars nog even opdraven en wisselde Cornwall kort voor het einde uit voor De Jong. Begrijpelijk natuur lijk, maar hij gaf daarmee Sperry wel de kans de honderd te halen. Tom Holland scoorde 68-100 en luttele seconden later klonk het eind signaal op 74-102- Dc afgang was compleet Scores BS: Cornwall 25, Heuts 14, Kop en Bowerman 10, Wallaart 6, Stol 4, Van Diest 3 en Ruysenaars 2. Schotpercentage ploeg: 36% (eerste helft 39 tweede helft 33). Topscorers Sperry: Bravard 23, Van Vliet 22 Holland 19 en Van der Molen 16. Schotpercen tage ploeg: 50%. JAN VAN DER NA1 Harry Pappas, de trainer/coach van BS Leiden, kan het spel van zijn pupillen niet langer aanzien.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5