Familie Zoete gaf eigen rijblik de bons CJP werd een groot succes PAGINA 14 LEIDSE COURANT DONDERDAG 3 APRIL 1975 E "ELLECOM Laat ik be ginnen met op te merken,, dat ik slechts min of meer toevallig in de pu bliciteit ben gekomen, en vast niet als enige het. ei gen rijblik de bons heb gegeven. Gelukkig zijn er meer Nederlanders dus danig verontrust dat zij zich de opoffering heb ben getroost van het voortaan zonder doen, want een opoffering is het, dat staat vast. Ik heb ongeveer acht jaar auto gereden, mijn vrouwcirca zes jaar. In het begin met plezier, maar naarmate het aantal au to's toenam en de doden- en gewondencijfers stegen, naar mate steeds meer groen door asfalt en beton werd bedekt, stank en lawaai steeds duidelij ker voelbaar werden, groeide het besef, dat we hiermee niet door konden gaan. Moet je, louter uit egoïsme en gemakzucht, mee blijven wer ken aan een vervoersysteem (ie der zijn eigen blik) dat zulke kwalijke bijverschijnselen ver toont, terwijl het anders kan? Wij vonden het, tegenover ons eigen geweten, niet meer verant woord. Voor hen, voor wie dit alles overdreven toeschijnt, nog wat toelichting. Ons land telt thans ca. vier miljoen auto's. Sedert 1970 schommelt het aantal ver keersdoden rond de 3000 per jaar, het aantal gewonden om de 70.000 per jaar. Een belang- Gezinsactie tegen milieu vervuiling Milieubewuste ir. H. Zoete uit Ellecom, wordt sinds twee jaar door het openbaar ver voer naar het 20 km. verder gelegen Arnhem, waar hij voor de klas staat, getranspor teerd. Hij is éèn van de vele Nederlanders, die op hun eigen bescheiden manier de strijd aanbinden tegen de ruimteverslindende en vervuilende Nederlandse „Heilige Koe": De Auto. »r. Zoete heeft zelf zijn gedachten over het nu ruim twee jaar durende „autoloze tijdperk" waarin hij en zijn gezin verkeren, op papier gezet. Het resultaat van deze ontboezeming kunt u in het onderstaande artikel lezen. rijk deel van al ons geneeskun dig personeel (artsen, verpleeg sters etc.) is dan ook nodig om al die slachtoffers op te vangen. Het aantal auto's per vierkante kilometer is in Nederland het hoogste ter wereld en groeit nog steeds. In 1970 was 3,7 pet. van de oppervlakte van Nederland al bedekt met wegen. Nog eens 6.7 pet was door het verkeer biologisch verstoord. Als we vol gens de plannen doorgaan, zal in het jaar 2000 ongeveer 1/5 van ons land door het verkeer biologisch zijn verstoord, of, om het wat duidelijker te zeggen, verpest zijn. Het tragische van dit alles is, dat het allemaal niet nodig was geweest. Juist onze grote bevol kingsdichtheid maakt ons land uitermate geschikt voor open baar vervoer. Wanneer we ons in de vijftiger jaren met z'n allen hadden ingezet voor het openbaar vervoer in plaats van voor meer auto's en autowegen, dan hadden we nu een open- baar-vervoer-systeem gehad, dat aan alle eisen van comfort, vei ligheid en snelheid had voldaan. Het aantal slachtoffers zou be perkt zijn gebleven tot enkele procenten van wat het nu is. Het vervoer zou aanzienlijk minder ruimte hebben gevergd in ons overvolle land. Stank en lawaai zouden minder erg zijn dan thans en zeer waarschijnlijk zou het ons allemaal nog veel min der gekost hebben ook. Ondanks dit alles worden er in plaats van spoorwegen, die veel en veel zuiniger met de ruimte omspringen dan autowegen, nog steeds meer autosnelwegen aan gelegd. De plannen belopen nog duizenden kilometers. De ruim te ontbreekt hier om dit alles met cijfers te staven, maar die cijfers zijn er. Hoe kpmt het nu, dat we steeds maar doorgaan op de „verkeer de" weg? is er dan verder nie mand in Nederland, die de cij fers kent? Natuurlijk wel. Maar in de eerste plaats is het politiek bijzonder moeilijk om de auto nu nog in zijn opmars te stuiten, al worden er, goddank, voortdu rend nieuwe pogingen onderno men, met wisselend succes. Een bekend grapje zegt, dat er voor de gemiddelde Nederlan der twee „dingen" zijn waar je af moet blijven, omdat ze heilig zijn: Zijn vrouw en zijn auto. In de tweede plaats zijn er natuur lijk de machtige belangengroe pen, die alles in het werk zullen stellen om zoveel mogelijk au to's op zoveel mogelijk wegen te houden over de hele wereld: Onder meer de autoindustrie en de wegenbouwers. General Mo- De garage op de achter tors, fabrikant van onder meer Opel, Vauxhall, Chevrolet en Pontiac is, als ik goed ben inge licht, de grootste multinational ter wereld. Het systeem van ieder zijn eigen auto versterkt op verschillende manieren zichzelf. In de eerste plaats als volgt: Doordat het openbaar ver voer op een bepaald moment ergens gebrekkig is, nemen veel mensen een eigen auto. Daar door verliest het openbaar ver voer die mensen' als klant en wordt minder rendabel. Daarop zegt men de bussen zijn zo slecht bezet, we laten ze maar wat minder vaak rijden, daar door kiezen weer meer mensen rond is leeg, d.w.z. als de de auto in plaats van de bus Zo is er ook de vicieuze cirkel van de onveiligheid. Heel wat mensen brengen hun kinderen „maar even met de auto" naar school, zwemmen, muziekles en- z.omdat fietsen of lopen in veel gevallen te gevaarlijk ge worden is. En zo is er de vicieuze cirkel van de ruimte: als men straten verbreedt en grote parkeerter reinen aanlegt, worden de af standen tussen de gebouwen op den duur zo groot, dat steeds meer mensen met de auto gaan. Een geheel op de auto ingerich te stad vergt driemaal zoveel ruimte als wanneer men diezelf- lie Zoete op de fiets er op de stad voor openbaar vervoer had ingericht. Hoe ik naar mijn werk ga? Met de bus. Veilig, snel en verschrik kelijk goedkoop, namelijk 40 voor een maandabonnement over een traject van 13 km, zo vaak je maar wilt. Het komt voor mij neer op 4 of 5 cent per km. Dat lukt je met een auto natuurlijk nooit. Dat het open baar vervoer duur zou zijn is gewoon niet waar. De RAI, toch bepaald geen instantie, die zich tegen de auto zal keren, heeft zelf pas berekend wat de gemid delde Nederlandse autobezitter aan zijn heilige koe besteedt: Ruim 4000 elk jaar opnieuw. Dat houd ik voor een belangrijk it getrokken is. deel in eigen zak. Ik hoop duidelijk gemaakt te hebben, dat het ons daar niet om begonnen is. Ik ontken ook niet, dat een eigen auto een geweldig comfortabel bezit is en dat het huidige openbaar ver voer te wensen overlaat Maar daar gaat het niet om. Het gaat om de vraag, waar we naar toe moeten: op welke wijze moe ten circa 14 miljoen mensen zich verplaatsen op een stuk grond, Nederland geheten, van nog geen 37.000 km2? Dat is niet via 1 ieder zijn eigen blikje, dat is via j het openbaar vervoer, in het belang van ons zelf en onze kinderen. Ir. H. Zoete Paulus de Boskabouter De Kraakvogels M-39 Zeer tegen zijn zin had Gre- gorius een paar maal zijn voorpo ten over elkaar geslagen, maar daar nam Paulus geen genoegen" xmee. 'Even je best doen, Grego- rius, dan heb je helemaal geen last meer van slaap. Hup twee hup twee, omhoog en omlaag...' Met een blik vol verwijt gehoorzaamde de luie das. In plaats van echt goed wakker te worden werd hij alleen maar erg duizelig van die oefeningen, zó erg zelfs dat hij zijn evenwicht verloor en voor over tuimelde. 'Wat een gymnast,' spotte Paulus, 'je moest je scha men.' 'Ik wil me niet schameren,' steunde Gregorius, 'en ik wil ook- niet meer plewoeteren. De winter is nog lang niet om. Ik wil slape ren.' Kortgeleden is het 300.000e cultureel jongeren paspoort aange vraagd. De feestelijke uitreiking van dit „mijlpaal-exemplaar" zal op 19 april plaatsvinden door de staatssecretaris van CRM, de heer W. Meijer. Dat zal gebeuren in en om de muziektent „De stenen Brug" in Alkmaar. Het cultureel jongeren paspoort was in 1961 een Amsterdamse primeur. In dat jaar hadden 7000 Amsterdamse jongelui van 15 tot 22 jaar zo'n paspoort op zak, waarmee ze voor aanmerkelijke reducties toegang kregen tot theaters, concertzalen en musea. Den Haag. Zaandam en Maastricht volgden in 19é2, Wormerveer, Hilver sum en Utrecht in 1963 en in 1964 waren Enschede, Rotterdam en de provincie Zeeland toe aan een „eigen" jeugd- of jongerenpas poort. De leeftijdsgrens is inmiddels verruimd van 15 tot 25 jaar. De prijs van een paspoort bedraagt 4,50 (soms zelfs minder) en geeft als regel 50 pet reductie op theaters en concertzalen. Musea zijn gratis toegankelijk voor de houders van het CJP. Andere concrete gebruiksmogelijkheden van het CJP: galerieën en exposities, filmhuizen (en soms bioscopen), disco- artho-, en biblio theken, tijdschriftabonnementen, (bulk)boeken, creativiteitscursus- sen en -clubs en (op beperkte schaal) grammofoonplaten. Zeepost rorden verzonden, de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms "Sretensk" (9 april); ms "Alkes" (11 april) Australië: ms "Botany Bay" (9 april) Brazilië: ms "Sretensk" (9 apnl); ms "Alkes" (11 april) Canada: ms "C.P. Voyageur" (11 april) Chili: ms "Schwobenstein" (7 april) Kenya, Oeganda: ms "Zonnekerk" (9 april) Tanzanië: ms "Zonnekerd" (9 april) Ned. Antillen: ms "Mercurius" (7 april) Nieuw-Zeeland: 2x per week via Enge land Suriname: ms "Mercurius" (7 april) Verenigde Staten van Amerika: ms "S.L. Market" (9 april) Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z-W-Afrika: ms 'Streefkerk" (4 april). KOSTEN LEVEN IN EEG WEER GESTEGEN BRUSSEL (ANP) De kosten van levensonderhoud zijn in de eerste maanden van 1975 in alle landen van de Europese ge meenschap weer duidelijk in versnelde mate gestegen. Dat staat in het jongste maandelijks conjunctuuroverzicht van de Europese Commissie. Alleen Denemarken en Luxem burg vormen een uitzondering op die regel. De prijs van de meest uiteenlo pende goederen is omhoog ge gaan. Ook de belangrijkste le vensmiddelen zijn duurder ge worden, zoals suiker in Italië en Groot-Brittannië, brood en melk in Frankrijk en Vlees in België. Veemarkt DEN BOSCH (2 april) - Aanvoer: totaal 10118; runderen 2339; graskalveren 692; vette kalve ren 67; nuchtere kalveren 4679; scha pen 1336; lammeren 191: slachtvar- kens 783; lopers 31; slachtrunderen 1342. Prijzen in guldens: melk- en kalfkoeien 1400—2475; guste koeien 1100—1700; kalfvaarzen roodbont 1650—2475, zwartbont 1425—1975: klamvaarzen 1375—1675; guiste vaar zen 1275-1575; pinken 725—1175; graskalveren 475850; nuchtere kal veren v. fok-mesterij, roodbont 175—295, zwartbont 140—240; weide- schapen 125—155; vaarzen (le en 2e kw.) 5,90—6,45, 5,35-5,85; koeien (le, 2e. 3e kw.) 6,00-6,50, 5,45-5,95, 5,20—5,40; stieren (le, 2e kw.) 6,20—6,65, 5,85—6,15: worstkoeien iiiiitiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiinitiitiiiiiiiiiiii Ned. Rode Kruis geeft 75.000 voor Vietnam DEN HAAG Het Nederland se Rode Kruis heeft gisteren ƒ75.000 overgemaakt aan het Internationale Rode Kruis voor hulpverlening in Vietnam en Cambodja. Dat is gebeurd op verzoek van het Internationale Rode Kruis, dat reeds één mil joen ter beschikking heeft ge steld voor Vietnam. Het elgi- sche Rode Kruis heeft een be drag van 35.000 overgemaakt. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 4,35—5,20; vette kalveren (le, 2e. 3e kw.) 5,40-5.60, 5,15—5,35, 4,80—5,10; nuchtere slachtkalveren 1.351,55; slachtzeugen (le, 2e, 3e kw.) 2,35-2,40. 2,29-2.34. 2,14—2,26; slachtvarkens 2,432,52; vette scha pen 140—200; vette lammeren 155205. Overzicht (resp. aanvoer, handel en prijzen): melk- en kalf koeien minder-vrij vlot-lui; gyustc koeien minder-rustiger-weinig veran derd; jongvee ietsminder-trager- nauw. Prijshoudend; vette kalveren beperkt-minder vlot-ietsgedrukt. nuchtere kalveren gewoon-redelijk- goed prijshoudend; schapen en lam meren groot-rustig tot vlot-prijshou- dend; slachtvee minder-levendig-ho- ger; slachtzeugen normaal-goed-stijf prijshoudend. Suske en Wiske Beminde Barabas It VdsnitbiiiQitnmooii) jurk li milker!, torn Ik bin- mnkwdmNdést hddr stond tin prdchliQt roosTkmt] hit nodj hid tjotd !r-/ i—-j- Lucky Luke De erfenis van Rataplan

Leidse Courant | 1975 | | pagina 14