HARM WIERSMA: ,_,IK HEB ME ROT ZITTEN REKENEN Teurlings verkocht springpaarden en zocht heil in ren CONFERENTIE WIL GEWELD TE LIJF WELLICHT VRIJE TRANSFER VOOR NOL HEIJERMAN Spanning bij damstrijd verdwenen Tips Duindigt Opknapbeurt voor paddock Duindigt zeer noodzakelijk DONDERDAG 3 APRIL 1975 LEIDSE COURAfT PAGINA 12 23 MONTE CARLO Tij dens de tweede dag van de zogenaamde „ronde tafelconferentie" van voetbalexperts in Monte Carlo, waar Johan Cruijff verstek moest laten gaan wegens de behandeling van een zondag opgelopen enkel blessure, zijn een aantal resoluties aangenomen met de bedoeling de ge welddadigheid op de velden te reduceren. Omar Pastoriza, de Ar gentijnse speler van Mo naco, bracht het algeme ne gevoel over deze zaak van de vergadering on der woorden: „In mijn hele voetballoopbaan heb ik geen enkele offi cial ooit iets anders ho ren zeggen dan: we moe ten winnen. Ze zeiden nooit: Je moet zorgen voor goed spel". Joao Havelange, voorzitter van de FIFA vond wel dat het aantal inciden ten toenam, maar vond dat andere sporten zoals boksen, rugby en ijshoc key daar meer onder lij den. De meeste sprekers be pleitten een anti-geweld campagne. Daaruit werd een aantal wijzigingen in de spelregels gedistil leerd, die aan de FIFA zullen worden toegezon den als aanbeveling. Enige van de voorstellen waarbij het verband met geweld niet altijd duidelijk is zijn: een uitsluiting van een spe ler voor tien minuten bij serieuze overtredingen, het afschaffen van bui tenspel bij vrije trappen, het uitbreiden van het strafschopgebied en het verbod van het vormen van het zogenaamde „muurtje" en het vergro ten van het doel. (Van onze correspondent) ROTTERDAM - Voor Nol Heijerman wordt het zondag de laatste derby Feyenoord- Sparta. Het contract van de 34-jarige Spartaan loopt aan het eind van het seizoen af en de mogelijkheid is niet uitge sloten dat Heijerman gebruik zal maken van een vrije trans fer. Sparta heeft nog niet offi cieel met Heijerman over zijn toekomst gesproken, maar in het kader van de verjonging h^d"d«'[£! KS niet officieel met Sparta ermanSparta een einde gesproken. komt. Bij Sparta gelooft men overi gens dat de contractproble men met een groot deel van de spelers zullen worden opge lost. Ofschoon Pim Doesburg, die nog tot 1976 bij de Rotter dammers onder contract staat, gedreigd heeft zijn zaak voor de arbitragecommissie te brengen wanneer Sparta zijn eventuele overgang naar Wa- regem tegen houdt, meent za kelijk leider Ad Lam dat Doesburg het niet zo ver zal- laten komen. Met Henny Mi- chielsen de middenvelder die juist de laatste weken sterk op de voorgrond treedt, is Sparta zo goed als rond. Arie van Staveren, voor wie Berchem Sport aanvankelijk belangstel ling toonde, zal dezer dagen een nieuwe verbintenis voor gelegd krijgen. Ook Dries Vis ser en Stef Walbeek hebben de mogelijkheid voor twee jaar bij te tekenen. Visser wil zich echter eerst elders oriënteren. Walbeek is niet bereid op het aanbod van Sparta in te gaan. Hij/ meent, op grond van zijn staat van dienst, in aanmer king te komen voor een forse salarisverhoging. Sparta houdt er rekening mee dat de 30-jari- ge Hans- Venneker geen ge bruik zal maken van de gele genheid nog twee jaar voor de Rotterdammers uit te komen. LUBANSKI STOPT AAN EINDE SEIZOEN WARSCHAU - De Poolse voetballer Wlodzimierz Lu- banski zal aan het eind van dit seizoen (juni) stop pen met voetbal. Lubanski, die door een knieblessure twee jaar niet heeft kunnen spelen, maar onlangs zijn rentree maak te bij zijn club Gornik Za- bre gaf als verklaring voor zijn besluit dat hij niet ver wacht zijn oude vorm ooit nog terug te krijgen. Lu banski, die nog steeds last heeft van zijn knieblessure, denkt aan het eind van het seizoen een trainerscursus te gaan volgen. AMSTERDAM De spanning in het persoonlijk damkampioen schap van Nederland is volledig verdwenen. In de zesde ronde won Harm Wiersma wederom en omdat zijn concurrenten één of meerdere punten verspeelden is zijn voorsprong nu opgelopen tot drie punten. Wiersma had er tegen Herme- derlaag te bezorgen. Zo ver is link echt zin in mede omdat hij het niet gekomen want Wiersma zijn opponent als de grootste maakte er een complete slacht- belager zag. Nu had Hermelink partij van. Na slechts dertig zet- weliswaar al vijf verliespunten ten en bijna drie uur speeltijd hij kon in staat zijn om keek Hermelink tegen een ach terstand van twee schijven aan de Friese grootmeester t (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR Zeven draverijen en drie rennen staan er zater dagmiddag op het programma van de Wassenaarse renbaan Duin digt. De eerste start is om half drie, onze prognoses luiden: i Du Boi n Liedavid ERSÏNPRJJS: Makoi Areta en Kid Baker. TIMOTHY T-PRIJS: Nelson Mae West en Nathalie Forti CLISSAPRIJS: Joke, Victorious II Ideal Dear. Kb' AXUIS-PRIJS: Nubar van Echten. Lo la van Voome en Mystery. Hovi. GRANOVALPRIJS: Korry Buiten- zorg, Jane Mac en Kitty H. Tips van de drie rennen, bij de insider zonder dat hij enige compensa tie had. Ontmoedigd gaf hij zich dan ook gewonnen. Hoe inge wikkeld de partij wel was bleek uit het feit dat Wiersma bij het speeltempo van vijftig zetten voor twee uur al een uur en drie kwartier had gebruikt voor twintig zetten. De overige dertig zetten moesten in de nog reste rende vijftien minuten gedaan worden maar dat was Wiersma wel toevertrouwd vooral omdat hij alles goed had berekend. „Ik heb me rot zitten rekenen": zei hij na afloop, „maar ik twijfel er sterk aan of het systeem, dat ik speelde, wel verantwoord was. Ik moet dat vanavond in het hotel nog maar eens goed bekijken". In ieder geval heeft hij weer een belangrijke stap gezet op weg naar prolongatie van het bezit van de landstitel. Tijdnood van Pieter Bergsma tegen Cees Varkevisser. De Katwijker leek een moeilijk ogenblik in razen de tijdnood tegemoet te gaan. Wiersma, als belanghebbende bij deze partij (Bergsma was zijn naaste concurrent met twee punten achterstand) gaf geen cent meer voor de stelling van Varkevisser. De Friese hoofdon derwijzer vergiste zich evenwel en moest Varkevisser doorgang naar de damlijn verlenen. Toen de tijdnood achter de rug was werd het alras duidelijk dat de Friese hoofdonderwijzer de on dergang (zijn eerste in dit kam pioenschap) tegemoet ging. Voor Jeroen Goudt verliep het treffen tegen de laaggeplaatste Paul Germain niet helemaal naar wens. De Amsterdammer had belangrijk voordel maar liet zich pakken door een ruil, die de Haitiaan de winst had moe ten brengen. Hij liet zich op zijn beurt beet nemen met een dam- combinatie waama, toen de Blij Van der Sluis verklaarde na zijn overwinning op Hermelink uit de vierde ronde dat hij zich nu lekker had ingespeeld en dat hij blij was dat hij Wiersma eerst in de zevende ronde zou ontmoeten. Van de rasechte Amsterdammer is bekend dat hij nooit iets aan voorbereiding doet en thuis zelfs niet damt. Hij speelt op zijn jarenlange routine en dat is lang goed gegaan. Gisteren kreeg hij van Schotanus een verschrikkelijk pak slaag. Na een vijftiental zetten moest hij veel tijd aanwenden om direct verlies te ontgaan maar even later moest hij een schijf cadeau geven. Er was geen herstel meer mogelijk en de secretaris van de KNDB klom door deze overwin ning een flink aantal plaatsen. Voor Van der Sluis is het even wel te hopen dat hij vrijdag (vandaag is er een rustdag) vol doende routine in de strijd te gen Harm Wiersma kan gooien want anders zou het wel eens op een catastrofe kunnen uit draaien. Behalve Wiersma is ook Rob Clerc nog ongeslagen. De ex- jeugdwereldkampioen zetten zijn remisereeks onverdroten voort door nu met Frank Drost de punten te delen. Uitslagen: Senioren, zesde ronde: Wiersma Hermelink 20; Schota nus Van der Sluis 2—0; Germain Goudt 1—1; Drost Clerc 11; De Jong De Ruiter 0—2; Bergsma - Varkevisser 0-2; Stand: 1. Wiers ma 11 pnt. 2 en 3. Goudt en De Ruiter 8 pnt. 4 en 5. Bergsma en Schotanus 7 pnt. 6 en 7. Clerc en 10 v2rTder"siS De s,riid om de "alio™1® damtitel verloopt uiterst pul 11. Omuun 3 pnt i2, D, jon, gunstig voor Harm Wiersma. 2 pnt n: zesde ronde: Van Leeuwen 0—2; B. van Harten Hofstee 0—2; Hofstee 7 pnt 7. Van der Borst 6 Stand: 1. Van der Wal 11 pnt 2. pnt 8. Van Aalten 5 pnt. 9 en 10. c„u: n__gn».,. Boulonois en Voorspuy 4 pnt. 11. B. van Harten 3 pnt. 12. Sinnema 2 pnt. Junioren: zesde ronde: Van Leeuwen Van Aalten 2—0; P. van Harten Sinnema 20; Brouwers Van der Wal 1—1; Boulonois Voorspuy (Van onze paardesportmedewerker) DEN HAAG Het wordt nu toch eens hoog tijd, dat de paddock op Duindigt een opknapbeurt krijgt. Bij het minste geringste is dat onderkomen voor de paarden voor een ren en tijdens de training onbruikbaar. De regenval is steeds de oorzaak. Nu moeten de paarden net als gistermiddag hun onderkomen voor de ren vinden in de afzadelplaats. Hetgeen voor het paard zeker geen ideaal onderkomen is. 1 De trainers van volbloeden betalen op Duindigt een flinke huur, ze mogen daar toch zeker een goede renbaan voor verlangen, maar ook een paddock die niet bij een regenbui onder water staat De rennen 'brachten voor Henk van der Kraats veel succes met een winnadr en twee tweede plaatsen. Jollane met Rober Wetemans wón de eerste ren, zonder veel moeite. Woodfeets Folly met Henk van der Kraats werd tweede voor de teleurstellende Ishan Boy. De tweede ren bracht een niet verwachte winnaar. De driejarige Grandeur kwam voor het eerst in haar leven in een ren uit Trainer Ton Pije was de man achter dit voortreffelijk debuut. Jockey Toni TYeanor kwam het laatste rechte stuk met de merrie erg hard af en won zeer makkelijk voor Marcus (Henk van der Kraats) en eerste favoriet Feuerglanz met Dieter Weiss. In de laatste ren leek Weiss met Stormklee op een zekere overwinning af te gaan. Maar bet paard kwam net op de eindstreep een neusje te kort en moest de overwinning laten aan Henk van der Kraats met Woodfeets's Hope. Jan Wagenaar achtste plaats BRISBANE De Nederlander Jan Wagenaar staat na de eer ste dag van de wedstrijden- reeks om het wereldkampioen schap voor beroepspikeurs op de achtste plaats. Gisteren wer den in het Albion Park van Brisbane vier races gelopen. De volgende wedstrijden zijn in Sydney (4 april), Melbourne (5 l april), de Nieuwzeelandse plaatsen Dunedin (7 april), Christchurch (9 april) en Auck land (12 april). Na de eerste vier draverijen heeft de Australiër Keith Addi son de leiding met 34 punten. Hij behaalde twee eerste plaat sen en een derde. Titelhouder Joe Marsh (VS) is zesde met 17 punten. Jan Wagenaar rijdt het toernooi onder zeer moeilijke omstandigheden. Hij verloor on langs een pink en heeft zijn hand nog steeds in een dik ver band. »'an onze sportredactie WASSENAAR Cees van der Harst kwam de tweede ronde van het insider-rcnklassement afgelopen zondag niet zonder kleer scheuren door. Hij behaalde in de drie rennen 21 punten. Zijn tegenstanders Joop, van der Touw kwam tot 22 punten en onze medewerker zelfs tot 26 punten. In totaal boekte Cees van der Harst nu over zes rennen 50 punten, hetgeen lang niet slecht is. De voorzitter van de Reneigenarenver- emging komt in de tweede ronde uit tegen drs. Nico Smit, de bekende amateurrijder en oud-Europees kampioen bij de liefheb bers. De eerste start zaterdagmiddag op duindigt is om half drie. DARING POUPEE-PRIJS. Smit; 1. Prince Wolter. 2. Rock Aldis, 3. Gala Grift en outsider: Jamberdeen. Van der Touw: 1. Prince Wolter, 2. Pepino Le Bref, 3. Topsie enoutsider: Rock Aldis. Medewerker. 1. Prince Wolter, 2. Rock Aldis, 3. Jamberdeen en outsider: Topsie. COUPERPRIJS: Smit: 1- Star of Kamandu, 2. Black Match, 3. Hotspeed en outsider: Highway Bill. Van der Touw: 1. Star of TCamandu, 2. Black Match, 3. Poseidon en outsider: Highway Bill. Medewerker: 1 Star of Kamandu. 2. Black Match, 3. Highway Bill en outsider: Hotspeed. JINGOPRIJS: Smit; Fieldmaster, 2. Frans 3. Tempered Steel, outsider: Kanmare Lady. Van der Touw: Fieldmaster. 2. Sandy. 3. Frans en outsider: Tempered Steel. Medewerker: 1, Fieldmaster, 2. Tempered Steel, 3. Frans en outsider: Sandy. UITSLAGEN KOERSEN Vineennes-prljs (2040 meter): 1. Mon Reve (D. Bolwijn) 2 58.9, 2. Mae West, 3. Max Deux. Winn. 4,90 pl 2,40 - 3,70 - 3,20 kopp. 63,20 trio 641,80. Cagnes-prijs (2120 meter): 1 Lola van Voome (B. Schwarz) 3.06.9, 2. Lucien B. 3. Mondial. Winn. 6,50 pl 1.70- 2.50- 2.50 koon. 21.60. Grosbois-prijs (2Ü40 meter): 1. Kiry van Ursem (C. IMMTNG) 2.48.5. 2. Larcns Trots, 3. Jaguar Gregor. Winn 2,40 pl 1,90 - 3.- - 2,90 kopp. 15,10 trio 249,60, Blue Boon-prijs (2000 meter): 1. Jol lane (R. Wetemans) 2.20,2, 2. Wood feets Folly 3. Ishan Boy. Winn. 3.- pl. 1,40 - 1,30 kopp. 4.-. Enghi en-prijs (2040 meter): 1. Marko van Echten (W. van Dalen) 2.49.9, 2. Lidya du Bois 3. Longshot. Winn. 2,50 pl 1,70 - 2.- - 1,50 kopp. 23.60, trio 161.90. •hestnut Draling-prijs (1800 meter): Grandeur (A. Treanor) 2.06.4, 2. Craon-prijs (2520 meter): 1. Klif Are ta (C. de Leeuw) 3.38.7, 2. Kalief R. 3. Ilovier. Winn. 8.10 pl 2,10 - 3,40 - 7.30 kopp. 16,90 trio 8.377,60. Columbus-prijs (1900 meter): 1. Woodfeets Hope (H. van der Kraats) 2.12.2, 2. Stormklee, 3. Tudor Roussi S, winn. 2.30, pl. 2,10 - 3,70 kopp. 12,-. Complegne-prijs (1600 meter): 1. Ke- mal Hagheweyde (R. v.d. Lubbe) 2.07.9, 2. Jade, 3. Ivan. Winn. 3,10 pl 1.70 - 3.10 5.50 kopp. 4,40 trio 242,10. Vlehy-prljs (2120 meter): 1 Jacco Buitenzorg (P. Koppejan) 2.57.6 2. Ike Hollandia, 3 Junibes B. Winn, 5.40 pl 1,70 - 2,30 1,90 kopp. 81.60. Totalisatoromzet: 323.755,- (Van onze medewerker) TILBURG - Hij was he lemaal gek van spring paarden. Maar van de ene op de andere dag verkocht hij zijn gehele springstal van zo'n vijf tien paarden. Kees Teurlings kon zijn te leurstelling als spring paardeneigenaar nau welijks verwerken. Maar Teurling zonder paarden dat nooit. Sinds enkele weken heeft hij al drie ren paarden in training bij Tom McGarrity en niet zonder succes. Kees Teurlings de man achter de paardenvitamine Convital. Voor zijn genoegen verkoopt hij dat. Hij is de enige impor teur van deze paardenvitami- nen, waarop bijna alle top paarden in Engelands, sprin gen of rennen hun toppresta ties aan te danken hebben, althans volgens Kees Teur lings. De man uit Tilburg wil nu samen met zijn vriend Huug Zuiderent een grote ren stal opbouwen. „De renpaar den moeten mijn visitekaartje zijn voor mijn produkt. Ik noemde mijn stal ook Convi tal, maar dat mocht van de Stichting Nederlandse Draf en Rensport niet. Reclame is niet toegestaan." Kees Teurlings pas 26 jaar heeft toch al bijna een paar denleven achter de rug. Hij kan vertellen als de beste en staat steeds stil bij de teleur stellingen die hij in de spring- .sport moest incasseren. Als jongen van 11 jaar mocht hij van zijn ouders al gaan sprin gen. Al snel was bekend dat de zoon van de meubelfabri kant Teurlings geen grote held op een springpaard zou wor den. Teurlings werd echter wel een groot eigenaar. Een gevierde knul die veel vrien den had. Vrienden die hem net zo makkelijk lieten vallen. Hij ontdekte Rob Eras die als stal jongen bij hem kwam. "Hij kocht paarden voor Rob en Eras werd een goed ruiter. Eras werd echter weggehaald door Sieg Pruikenmakker. Kees Teurlings: „Daar stond je weer met je stal vol spring paarden. Ik ontdekte Freddie Hopmans. Toen die jongen bij mij op stal kwam kon hij hele maal niets. Maar groeide bij Kees in de buurt van een van zijn paarden, als reneigenaar. mij uit tot een goed ruiter. Hij werd derde op het kampioen schap van Nederland verleden jaar en mocht in juli van dat jaar mee voor Nederland naar de Europese jeugdkampioen schappen in Luzern (Zwitser land). Hij behaalde daar goede resultaten. Die jongen had het helemaal. Hij ging ook mee met de Nederlandse Jeugde- quipe naar Toronto (Canada). Maar een zekere meneer De Bruyn uit Loon op Zand haal de hem bij mij weg. Samen met mijn eerste knechtvertrok Freddie Hopmans. Daar stond ik plotseling alleen met mijn paarden. Zelfs al mijn bekers en strikken als eigenaar ge wonnen werden fneegenomen door die twee heren. Ik ver kocht alle- springpaarden en kwam met Huug Zuiderent in kontakt. Hij had ook nog niet zolang geleden een fiks aantal springpaarden verkocht en zijn heil gezocht in de renpaar den. Bij de springsport kijken ze altijd maar tegen de ren sport aan. Als je als spring paardeneigenaar een renpaard koopt dan verslijten ze je nog vooi gek ook. Maar ik had al een renpaard toen ik mijn springpaarden nog niet ver kocht had. dat was Capitein Escort. Maar ergens wilde ik het voor mijn omgeving niet weten." Het eerste succes is er al ge weest voor eigenaar Kees Teurlings op Duindigt. Bij zijn eerste ren als eigenaar zege- viede zijn paard Heretic onder het zware gewicht van zo'n 80 kilo in een ren voor amatrices en amateurs in handen van In ja McGarrity. Een week la ter werd zijn paard tweede in een hordenren achter Field master. ARTHUR VAN RIJSWIJK Zoetermeerse turners naar Moskou en Riga DEN HAAG Petra van der Brink en Frans van Elteren van de Zoetermeerse turnvereniging Pro Patria zullen Nederland vertegenwoordigen tijdens dc invitatiewedstrijden in Moskou en Riga. Het Zoetermeerse twee tal wordt vergezeld door Ans Dekker van Klimop uit Heiloo. SELECTIE ZWEMPLOEG DEN HAAG De Nederlandse zwemploeg die op 12 en 13 april a.s. in Stockholm zal deelnemen aan de zeslandenwcdstrijd is als volgt samengesteld: Dames: Enith Brigitha, Wijda Mazereeuw, Paula van Eijk, Ad Pors, Atie Radersma, José Da- men, Yolanda Aggenbach, Lin da Faber, Lia Molenaar, Yvonne 1 van Heijst. Heren: Henk Elzer- man, Ruud Beele, Hans Elzer- man en Eddy de Wit, Robin en Ronald Woutering, Fred Eef- ting, René van der Kuil, André in 't Veld en Frans van de Ko nijnenburg. De andere deelne mende landen zijn: West-Duits- land, Groot-Brittannië, Italië, Zweden en Rusland. Voetbal varia ATHENE Griekenland heeft met 1-0 verloren van Oost-Duits land in een kwalificatiewed strijd voor het Olympisch voet baltoernooi. MOSKOU In een voorronde wedstrijd van het toernooi om de Europese beker heeft Rus land met 3-0 gewonnen van het Turkse nationale team. ROME Het Italiaanse voetba lelftal heeft in een vriendschap pelijke interland de Verenigde Staten met 10-0 verslagen. HAMBURG In de Bundesliga heeft Hamburger SV verrassend met 3-2 verloren van MSV Duis burg. KOPENHAGEN In een vriendschappelijke wedstrijd heeft het Deense elftal met 4-1 van de B-selectie van Oost- Duitsland gewonnen. DORTMUND Ajax speelt op 23 september een wedstrijd te gen Borussia Dortmund om de Duitsers in de gelegenheid te stellen het verschuldigde trans ferbedrag van Varga bijeen te garen. WENEN Oostenrijk heeft voor het Europese kampioen schap landeploegen met 0-0 ge lijkgespeeld tegen Hongarije.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 12