Soestdijk ontsnapt aan overval van Zuid-Molukkers 4 Den Haag weigert mars van Molukkers Snelle opmars naar Saigon: Thieu wankelt Nota op komst met maatregelen zeescheepvaart GRAP £eid6e Qo DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Woensdag 2 april 1975, 65e jaargang no. 200 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 Giro 103003 Bank Amro-bank NV. Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J Plug Adj hoofdredacteur J J Hallewas Chef-redacteur J Wl C Leune \dvertenties (excl BT.W) f 0.42 per mm. Telefoontjes f 3.85 Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per week f 2.69. kwartaal f 34.76. |aar f 135.15 losse nummers 50 cent In de buurt I Ned. II om 19.05 uur „Als je I toch in de buurt bent", met tips r vakantiegangers in Lim- I burg, op zoek naar Maria (Deel I I). Om 19.30 uur Kenmerk: in- /ïew met Don Morton, ker- I ken-adviseur en o.m. laatste be richten Vietnam. I Ned. I om 20.31 uur het tv-spel „Het reservaat". Koud Buien, sommige met natte sneeuw, maar ook enkele opkla ringen. Vrij krachtige in het Waddengebied af en toe harde wind uit noordwest tot noord, max. temp. circa 6 graden. Morgen zon: 6.12—19.16 Schev. Hoogw 7.5120.28 Maan 2.23—10.57 Laagw.: 3.3015.59 i (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM/SOESTDIJK - De Neder landse politie zoekt op het ogenblik met man en macht naar een aantal leden van een groep zeer strijdbare Zuid-Molukkers, die begin maart Paleis Soestdijk had willen overval len en koningin Juliana had willen gijzelen. Tien leden van de groep bevinden zich reeds in arrest. Allen hebben een bekentenis afgelegd. Dit is gisteravond in Arnhem medegedeeld door mr. A. W. Holsteijn, hoofd van het parket in Arnhem. Minister-president Den Uyl heeft gisteravond in dit verband dringend verzocht, om de Zuid-Molukse gemeenschap in Nederland niet voor deze aggressieve da den van een zeer kleine groep verantwoorde lijk te stellen. "Zij mag niet vereenzelvigd worden met de bedrijvers van criminele da den van deze aard", aldus de minister-presi dent De zeer strijdbare en daardoor gevaarlijke groep Zuid-Molukkers, die koningin Juliana of andere leden van het koninklijk huis had den willen gijzelen heeft een duidelijk crimi neel spoor achtergelaten. De justitie ontdekte het plan, nadat tien jonge Zuid-Molukkers aangehouden waren, die betrokken waren bij overvallen op postkantoren en banken. Gaan deweg bekenden zij tijdens de verhoren naar aanleiding van deze overvallen ook het plan tot een overval op Paleis Soestdijk. Intussen wordt het hoofdbureau van politie te Arnhem sinds enkele dagen zeer streng bewaakt, omdat dreigementen zijn binnenge komen dat de tien gearresteerden desnoods met wapengeweld bevrijd zouden worden. Alle toegangen tot het bureau zijn afgesloten. Het Arnhemse politie-personeel heeft verster king gekregen van een mobiele eenheid. Ook Soestdijk en Drakesteijn worden nog steeds bewaakt De eenheden van deze paleizen wa ren reeds versterkt. Dit zal voorlopig zo blij ven. Uit de bekentenissen van de tien zich reeds in arrest bevindende Zuid-Molukkers is het volgende gebleken: De samenzweerders, man nen van tussen de 19 en 65 jaar (de leider schijnt een oud-kolonel van het voormalige Koninklijk Nederlands Indische leger te zijn) hadden vuurwapens en een plattegrond van Paleis Soestdijk in hun bezit. Op deze platte grond was een route aangegeven om het paleis binnen te dringen. De samenzweerders waren van plan om met een vrachtwagentje het terrein van het paleis op te rijden, de wachtdoende marechaussee te overmeesteren en leden van de koninklijke familie gevangen te nemen. Zij hadden het in de eerste plaats op koningin Juliana zelf gemunt. De ontvoe ring had in de eerste week van maart plaats moeten vinden. Een bepaalde dag werd uitge kozen, maar er kwam iets tussen wat is nog niet bekend en de actie werd 1 dag uitgesteld. Koningin Juliana was in die perio de op vakantie. Inmiddels waren geruchten over het plan uitgelekt en werd de bewaking van het paleis, evenals die van een aantal ambassades in Den Haag verscherpt De plannen werden toen voor onbepaalde tijd op de lange baan gescho ven. De arrestatie van de tien samenzweer ders heeft de verdere aktie echter doen mis lukken. (Zie verder pagina 9/17). (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Zuid-Molukkers mogen op 25 april geen demonstratieve mars door Den Haag houden. De Haagse loco-burgemeester H. F. Hap- pel heeft gisteren besloten dat hij geen demon stratievergunning zal afgeven voor de geplande demonstratieve mars van 10.000 Molukkers van het Malieveld naar de Houtrusthallen. In een brief aan ir. Manusama als leider van de Zuidmo- lukse gemeenschap schrijft de heer Happel be vreesd te zijn voor „gevaar voor wanordelijkhe den" tijdens de massale optocht. In die zelfde brief schrijft loco-burgemeester Hap pel dat ir. Manusama hem in een vorige week op het Haagse stadhuis gehouden laatste gesprek „niet de overtuiging heeft geschonken dat wanor delijkheden kunnen worden voorkomen". De Zuid- Molukkers hadden de optocht willen houden, ge combineerd met een bijeenkomst in de Houtrust hallen ter herdenking van het 25-jarig bestaan van de republiek der Zuid-Molukken R.M.S. Met de mars wilde men onder meer langs het Binnenhof, het Vredespaleis en de Indonesische Ambassade. Doorslaggevend voor de weigering was het feit dat de vorige demonstratie van Zuid-Molukkers in Den Haag, tussen kerst en nieuwjaar, ontaardde in onder meer een massale aanval op het Vredes paleis en vernielingen daar. Overval Een verborgen ca mera in een bank in het hartje van Rockefeller Cen ter in New York maakte deze foto rover die dreigde de bank te laten exploderen als hij bedrag ^ftigduizend i kreeg. De kreeg zijn en verdween met het bedrag. 3® Kamer vraagt een onderzoek naar ,,Carosi" WASSENAAR (ANP) De Pv- dA-kamerleden Voogd en Roe thof hebben minister Van Agt van justitie gevraagd een on derzoek in te stellen naar de activiteiten van de stichting „Carosi". Deze in Wassenaar ge vestigde instelling overkoepelt verschillende stichtingen met liefdadig doel. Beide kamerleden vragen de mi nister naar het bestaan van vol doende wettelijke bepalingen die garanderen dat voor een bepaald liefdadig doel gegeven geld ook werkelijk wordt be steed aan het voorgehouden doel. De heren Roethof en Voogd vra gen of de minister bereid is overleg te plegen met de Kamer commissie voor Justitie over de vraag welke maatregelen even tueel noodzakelijk zijn. Een 'blijmaker' waarmee u letterlijk al uw voorraadpotjes overzichtelijk kunt etiketteren, is dit handige mini-letterlan- getje. Het opgeven van een nieuw kwartaalabonnement is alle moeite die u er voor moet doen. SAIGON—PHNOM PENH. (Rtr/UPI) Vanuit de Zuidvjetnameae hoofdstad Saigon heeft men het radiocontact verloren met twee van de laatste grote steden die nog niet in handen van de revolutionaire troepen zijn gevallen: de bergstad Dalat en de kuststad Cam Ranh. Twee andere grote steden aan de kust, Nha Trang en Tuy Hoa zijn gisteren in de loop van de dag in handen van de oprukkende Vietkong- en Noordvietnamese troepen geval len. De verovering van het kustgebied gaat zo snel in de richting van Saigon dat een militaire waarnemer gisteren verklaarde: „Het zou vanavond allemaal over kunnen zijn". De situatie in het land loopt president Thieu ook in politiek opzicht uit handen. Premier Tran Thien Kiem zou vanmorgen zijn ontslag hebben aangeboden, dat evenwel door Thieu niet zou zijn geaccep teerd. Voorts is er sprake van een ultimatum aan Thieu van ontevreden generaals, die Thieu twee dagen de tijd hebben gegeven om op te stappen. Ook Hanoi eist het aftreden van Thieu, gecombineerd met het aanbod van vredesonderhandelingen op basis van de akkoorden van Gcnève. De verovering van de kuststeden verliep ook gisteren vrijwel zonder gevechten. Verscheidene steden worden door de revolutio naire troepen zonder bezetting aangetroffen, terwijl elders de troepen zich zonder strijd overgeven, Het enige verzet wordt geboden door de rangers, die ten noorden van Nha Trang enkele zware gevechten uitlokten. Op het vliegveld van Nha Trang speel den zich weer chaotische tonelen af, toen enkele vliegtuigen met vluchtelingen vertrokken, beschoten door achterblijvende radeloze militairen. Voor de evacuatie van vluchtelingen hebben de Verenigde Staten twee amfibie-voertuigen met 700 mariniers naar Zuid-Vietnam gestuurd. De mariniers zullen niet aun land gaan, maar belast worden met de bescherming van de vluchtelingen. In het buurland Cambodja is de belangrijke havenstad Neak Luong, het laatste steunpunt van de regering bezuiden de hoofdstad Phnom Penh, in handen van de Rode Khmer gevallen, „een ramp van de eerste orde" die veel troepen van de Rode Khmer vrijmaakt voor de laatste aanval op Phnom Penh. Gisteren was president Lon Nol uit Cambodja vertrokken. Hij zal tien dagen op Bali verblijven, alvorens door te reizen naar Hawaii. Het Nederlandse Rode Kruis heeft gironummer 6868 opengesteld voor hulp aan Vietnam en Cambodja. DEN HAAG (ANP) - Minister Boers ma van Sociale Zaken heeft een nota aangekondigd waarin de positie van de Nederlandse zeescheepvaart nader wordt bezien. In deze nota worden maatre gelen voorgesteld die de positie van de Nederlandse koopvaardij veilig moeten stellen. De minister antwoordde dit naar aanleiding van vragen van enkele PvdA-kamerleden. De maatregelen die in de nota wor den voorgesteld zouden een gunstig effect hebben voor de havensteden, onder meer ten aanzien van de Amsterdamse haven. Uit het antwoord blijkt tevens, dat de KNSM-groep in Amsterdam 120 arbeidsplaatsen wil laten vervallen. Men streeft bij de KNSM echter naar een zo sterk mogelijke inperking van het aantal ontslagen. Ook is men bereid door bijscholing zo veel mogelijk werknemers kan sen te bieden. De eventueel noodzakelijke afvloeiing zal zo veel mogelijk via natuurlijke weg verlopen. De directie van de KNSM is inmiddels in over leg getreden met de onderne mingsraden en de betrokken vakbonden. Tot dusver zijn nog geen ontslagen aangezegd en zijn ook nog geen vergunningen daarvoor aangevraagd. Arabisch geld De organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur van de Verenigde Na ties, de Unesco, heeft van Saoe- di-Arabie. 1.2 miljoen dollar ge kregen. Met het geld dat nog werd opzijgezet door wijlen ko ning Feisal zullen projecten worden gefinancierd in Gambia, Oppervolta, Mali, MAuritanië Nigeria, Senegal en Tsjaad in Afrika. De Unesco heeft met financiële moeilijkheden te kampen omdat enkele landen hun bijdragen hebben ingetrokken of sterk verminderd wegens goedgekeur de anti-Israëlische besluiten. SJELEPIN STAAKT BEZOEK LONDEN (AP) Alexan der Sjelepin, de vroegere chef van de Russische ge heime dienst (KGB), heeft zijn bezoek aan Engeland afgebroken nadat felle be togingen waren gehouden tegen zijn aanwezigheid in Londen. In een verklaring van de Engelse vakcentrale TUC, die een uit vier leden be staande Russische vak bondsdelegatie onder lei ding van Sjelepin had uit genodigd, werd gezegd dat de 56-jarige vroegere KGB- chef vanavond van de luchthaven Prestwick, na bij Glasgow, naar de Sovjet Unie zou terugkeren. Een blik mei melk spat uiteen op de auto waarvan demonstranten dachten dat het voormalige hoofd van de Russische geheime dienst Sjelepin erin werd Loeres voor Amsterdam AMSTERDAM (ANP) Het Nationale 1 april Genootschap heeft de hoofdstad onderscheiden met de „Jubel-Loeres" ter ere van 700 jaar Amsterdamse humor. De onderscheiding werd gister avond uitgereikt aan ex-wethouder E. Rrautigam van Amsterdam die het gemeentebestuur vertegenwoordigde. De jarige hoofdstad ontving van directeur P. Hilbers van de Zandvoortsc VW een flesje zeewater („Aqua Pootje Bajen"), een flesje „onvervalste" Noordzeewind en een met zand gevuld geldzak je. „Dit alles uit waardering voor de vele Amsterdammers die in Zandvoort komen pootje baden", aldus de VW-directcur. Warme 1 april in Moskou MOSKOU (AP) In Moskou 'werd gisteren, 1 april, een tem peratuur geregistreerd van 17 graden, het is er op die dag nog nooit zo warm geweest. Het vo rige record was (15,5 graad) ge vestigd in 1954. Koningin Juliana

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1