1 HP d0ENE Twee miljard gulden oor scholenbouw Hulshoff wonen ,Cijfergeknoei" traalj agerkeuze In onderwijs 1900 arbeidsplaatsen extra „Rode politiek in Amsterdam leed schipbreuk99 Welke distillateur maakt nog bessenjenever van puur, zongerijpt fruit 10NDERDAG 27 MAART 1975 LEIDSE COURANT PACINAJ7 Van onze correspondent) ISSEL Het Nederlandsta- Belgische weekblad ack" heeft gisteren minis- van Defensie Van den Boey- Is min of meer bedrog ver door geknoei met cijfers, minister en zijn medewer- zouden op deze manier het prijsverschil willen weg- ken dat er bestaat tussen de use straaljager Mirage F-l Ie Amerikaanse YF-16, bei- tan di daten voor opvolging de Starfighter. Volgens het wrt-Van den Boeynants sou Mirage nu zelfs goedkoper dan de YF-16. {ens Knack begrootte het >ort-Van den Boeynants de toop van de Mirages op 34,3 ard frank (2.386 miljard gul die van de YF-16 op 34,7 ard frank (2.412 miljard gul- De stuurgroep van de vier len die voor de straaljager- staan had die bedragen ter gesteld op resp. 39 en 32 ard frank. Knack be ul dgt de opstellers van het port van knoeierij, onder- ktr door de Belgische frgnk Bp laag te schatten, en er bij j rbaat van uit te gaan dat de Franse fabriek Dassault 900 Mi- rages zal verkopen. De Belgi sche minister wordt verweten „alle mogelijke demarches" te hebben gedaan om de Nederlan ders mee te krijgen in de Mira- ge-aankoop. In het artikel zegt de minister zelf: „Ik blijf er van overtuigd, dat collega Vredeling in zijn hart het meest voelt voor een Franse koop. Zijn partij ook. Zij weten dat een Ameri kaanse keus zware gevolgen voor de Europese politiek zou hebben." Tijdens een persconferentie gis teren heeft Van den Boeynants de bschuldigingen resoluut afge wezen. Met reeksen cijfers op een schoolbord jonglerend re kende hij voor, dat de YF-16 zeven procent goedkoper is dan de Mirage. Intussen gaat een afvaardiging van de vier landen-stuurgroep dinsdag naar Panavia in Mun- chen. Dit is een internationaal consortium van Duitse, Italiaan se en Britse vliegtuigindus trieën, dat een lichtgewicht ja ger maakt die tegen 1979 de Starfighter IN Duitsland, Italië en (gedeelteijk) Engeland moet opvolgen. Elsevier heeft minister Wes terterp, „de solist van het Bin nenhof', op de voorpagina. „Ik wil best de minister zijn van wie kan worden gezegd dat hij iets aan de verkeersvei ligheid heeft gedaan en die de Oosterschelde heeft open ge houden". En: „Je kunt bewe ren wat je wilt, maar ik heb de macht om die 100 km te handhaven, en du9 blijft die maximum snelheid." Een commentaar op de Nieuw- marktrel constateert: „Maar vooral zal nu eens moeten worden geprobeerd de rode regentensteek definitief aan de kapstok te hangen. Amster dammers laten niet met zich sollen. Ze wensen hetzelfde recht als de andere Nederland se staatsburgers: op democra tische wijze te worden geleid door een eensgezind, hardwer kend stadsbestuur, dat het goed voor heeft met burgerij en stad." Voorts een reportage over de 2100 zangkoren die Nederland rijk is. ,De praktijk en de hele organisatie van alles wat ama teur is, betekent dat alles rust op de schouders van idealis ten. Het gevolg is, dat deze mensen, die bestuurslid zijn van een of andere vereniging, langzaam opklimmen tot in landelijke functies, maar de tijd noch de kennis van zaken hebben om mee te praten in het totaal van een toekomstig kunstbeleid." Een uitvoerige beschouwing ten slotte over de vraag of de alternatieve christenen de kerk moeten redden. „Wie he lemaal de konsekwenties zou trekken uit zijn christen-zijn, zal met maar weinig mensen overblijven. Want de maat schappij zou hem heel hard op zijn nek zitten. Maar je zou dan wel tot een gemeenschap komen." Op de voorpagina van de Haagse Post prijkt minister Van Agt. Het gesprek gaat over abortus, de drie van Bre da en andere vragen van ge loof, leven en dood. „Voor veel strafrechtvernieuwers is de kwestie van de drie een heel aangrijpende ervaring ge weest, het was aangrijpend om te bevinden hoe de nieuwe theorieën, waarvan ik zelf ook een beleider ben, eigenlijk te kort bleken te schieten, toen toepassing ervan werd be proefd in deze meest emotio nele strafgerechtelijke affaire van een kwart eeuw." Hervormd Nederland heeft een vraaggesprek met de con-f servatieve VVD-nestor Harm* van Riel. „Ik acht de mens verwerpelijk en aan erfzonde ondergeschikt, en acht daarom een streng overheidsgezag no dig. De wereldgeschiedenis zal zich afspelen volgens betrek kelijk vaste patronen, gedre ven door impulsen van de lei ders en door de instincten van de massa, die deels door de leiders zijn opgewekt. Ik ben van mening dat verbeteringen binnen Nederland alleen langs geleidelijke weg en via concre te maatregelen zijn aan te brengen." Voorts een interview met NO- VIB-directeur Sjef Theunings. „Elke arbeider heeft een ge weldige kans de geschiedenis in een bepaalde richting te sturen, een kans die groter is naarmate hij zich meer organi seert in actiegroepen of vak bonden. Voor de buitenlandse arbeiders geldt hetzelfde. Ik heb dat wel eens omschreven als onzichtbare ontwikkelings samenwerking." De Tijd heeft een interview met de omstreden theoloog Hans Küng. Ook een gesprek met minister Gruijters, die weer niet van harte praat. Over Jan Schaefer zegt hij: „Jan heeft ook wel wat tegen slag, maar er zit flinke voor uitgang in zijn vernieuwbouw- programma. En het is natuur lijk vertederend: de bakker die het maakt als staatssecre taris. Dat geeft een enorm snob-appeal." Over de Nieuw- markt constateert het blad, dat Lammers de eerste slag gewonnen heeft, maar „een poging tot het voeren van een progressieve politiek heeft schipbreuk geleden." DE NIEUWE UNIE In de Nieuwe Linie een artikel over de wonderlijke regulering van grondstofprijzen. „Arme consumenten: bang voor als maar nieuwe prijsstijgingen. Maar het is bekend, dat de prijzen op de verbruikers- markt al lang niet meer door vraag en aanbod, maar vooral door manipulatie worden be paald." Over de Nieuwmarkt zegt het blad: „Ook al geeft men de Amsterdamse stadsbestuur ders gelijk dat zij een begin hebben gemaakt met de uit voering van het raadsbesluit inzake de metro, dan nog kan de wijze waarop dit gebeurd is, niet geaccepteerd worden. Inventieve democraten moeten iets beters kunnen bedenken dan het inzetten van politie macht. Desnoods had men de Nieuwmarktbewoners geduld ig politiek geïsoleerd en uit hun huizen gepraat" De Groene Amsterdammer schrijft over de Nieuwmarkt: „Het meest vervelende van de situatie is, dat de impasse nu totaal lijkt. Overleg is nauwe lijks nog mogelijk, de posities zijn verhard. En dat geldt niet alleen voor de Nieuwmarkt- buurt, maar wellicht ook voor andere wijken." Vrij Nederland bespreekt de politieke manipulatie rond de oorlog in de Nieuwmarkt Rob Stolk, provo van het eerste uur: „Er is een groot verschil met de rellen van '66, het is nu een zogenaamd progressief akkoord dat Amsterdam met traangas cn gummieknuppels regeert." Over Samkalden: „Helaas worden in Nederland onbekwame bestuurders enkel en alleen van hun post onthe ven als zij betrapt worden met een stuk in de kraag, als zij zich al te opzichtig naar het overspelig bed hebben bege ven, of als zij de pensioenge rechtigde leeftijd hebben be reikt." Een vraaggesprek met prof. Diepenhorst over de functie van de sport. „U moet weten wat de honderdduizenden, die bij de zondagsport betrokken zijn, gaan doen als ze niet deze mogelijkheid meer hebben. Wal u stellig krijgt, is straatge- slentcr en vrijage, met alle uit wassen vandien. Binnen een paar jaar is het gehele volk totaal zedelijk verkankerd." nze parlementaire redak- tie) EN HAAG De regering zal komende vier jaar twee mil- rd gulden steken in de bouw scholen. Voor dit jaar is ïim een half miljard beschik- aar. Dit blijkt uit het gisteren erschenen vierjarenplan voor e scholenbouw van staatsse- retaris Veerman van Onder- ijs. e stimulering van de werkgele- mheid speelt een belangrijke n het scholenbouwbeleid. de 590 miljoen gulden die or dit jaar is uitgetrokken, >mt 70 miljoen uit de werkge- {enheidspot de eerste keer dat het holenbouwplan zich over vier ar uitstrekt. Staatssekretaris erman meent op die wijze •er duidelijkheid en openheid scheppen in zijn beleid voor komende jaren, olgens de bewindsman is het groot belang dat ook de fhoolbesturen hun best doen ervoor te zorgen dat de orbereiding en bouw volgens verlopen. „twee ton-regeling", die het hoolbesturen mogelijk maakt rbouwingen en uitbreidingen een bedrag van maximaal 1.000 gulden in een versneld ipo te laten uitvoeren, heeft ite weerklank gekregen. 728 hoolbesturen dienden een nvrage bij het departement ruim de helft hiervan is in- iddels gehonoreerd. De rege- waarvoor 95 miljoen gul- i is uitgetrokken, dient vooral de werkgelegenheid te be- In het scholenbouwplan 1975- 1978 zijn, wat de Randstad be treft, de volgende scholen opge- In Den Haag: scholengemeen schap De Laan ('75), biblio theek- en documentatie-acade- mie ('75)., school voor gezinsver- zorgsters ('75), Haagse sociale academie ('77), kleermakers- school (*77) en de m.Ls. lucht vaarttechniek ('78). In Leiden: neutraal/bijzondere leao-lavo ('75), gem. ito ('75). chr. mts ('75), kath. mavo-leao ("76), chr. scholengemeenschap Lei den 076), openbare scholenge meenschap Rembrandt ('76). middelb. beroepsonderwijs cul turele werkers ('76), chr. gezins verzorgsters ('76), streekschool 076). In Delft: openb. scholengemeen schap lager beroepsonderwijs ('76), Anthonius-mavo 077), dr. Kuyper-mavo 077), In Zoeter- meer: openbare mavo 075), Erasmus-college ('75). De Dobbe ('75), lts en lagere landbouw school 076), Effatha 077). In Voorburg: scholengemeen schap Dalton ('75), hogere be- roepsopl. verpleegkundigen ('78). In Wassenaar Rijnlands Lyceum ('76), katholieke scho lengemeenschap ('75). In Naald wijk: kat. havo '('75), kath. hhs 075), lts ('76). In Leiderdorp: chr. mavo '(*75), school voor labora torium personeel 075), lager en middelbaar middenst. onderwijs 075). ïoordierse inderen met ooeite naar Nederland ITRECHT (ANP) Ouders in loord-Ierland durven hun kin- en nauwelijks meer op va- itie naar Nederland te stu- omdat ze bang zijn ze nooit sr terug te zien. De ouders rezen dat henzelf iets over- de kinderen als wees erugkomen. Drie geplande va- itiereizen per 1 april komen in gevaar. Nederlandse coördinator e reizen, de heer O. de heeft dat gezegd na een •rt bezoek aan Belfast De lei- alle para-militaire een- Noord-Ierland hebben daar toegezegd de reizen de weg te leggen. 1 april zouden drie groepen Nederland komen, waar- én van lichamelijk gehan- ipte kinderen. Het moesten 25 worden, maar van nog 14 kinderen bestaat zeker- üd dat ze komen. De verhar- van de situatie in Noord- 'land in de afgelopen tijd ikte ook de „follow-up" van vakantieperiodes in Neder- id moeilijk: het houden van intact tussen protestante en itholieke kinderen na hun ver- ilijf in Nederland. Van een an 96, die begin dit jaar geweest, kwamen voor «en reünie op een plaats buiten Belfast maar 23 kinderen opda gen: ook daarheen durven ou ders hun kinderen niet te stu- 6». DOOR TAAKVERLICHTING SCHOOLHOOFDEN: (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Minister Van Kemenade van Onderwijs wil per 1 augustus de taken van schoolhoofden in het kleuter-, lager, blo- en voort gezet onderwijs verder verlichten. Hierdoor ko men 1900 extra arbeidsplaatsen In het onderwijs vrij. De taakverlichting van de schoolhoofden en ook leraren die met bijzondere taken zijn belast bestaat eruit, dat zij minder lessen behoeven te geven. Met de maatregelen van de bewindsman is 77 miljoen gulden per jaar gemoeid. Voor de nieuwe regelingen van kracht worden, zullen er echter nog wel enige harde noten gekraakt moeten worden in het overleg met de bonden voor ambte naren en onderwijzers. De Centrale van Hogere Ambtenaren, heeft zich tot dusver zeer afwijzend opgesteld. Minister Van Kemenade gaat met zijn huidige voorstel aanzienlijk verder dan de maatregelen die in zijn begroting voor 1975 werden aangekondigd. De nieuwe stap houdt verband met de arbeidstijd verkorting voor het rijkspersoneel van 41 1/4 naar 40 uur per week. Bij het kleuteronderwijs zullen als gevolg van de maatregelen 150 extra plaatsen vrij komen, bij het blo- en lager onderwijs 900, en bij het voortgezet onderwijs 850. """Bessenjenever kan voor fijnproever, iets aparts zijn. Een delicate, fruitige drank, die - koel geserveerd - altijd in de smaak valt. bij jong en oud Let echter wèl op liet merk. want al leen pure. zongerijple zwarte bessen' geven Bessenjenever dat heerlijke volle aromaBesven van De Kuypcr. de Bes senjenever die nog altijd op de origine- \1 Ie manier met zorg en vakmanschap wordt bereid. De Kuyper- I Waardezegels U proeft het... puur zongerijpt fruit "Natuurlijk is Oa Kuyper iets duurder. Maar het gaat slechts om enkele centen per gissen U geniet werkelijk véél meer", boekencoupon «n prijsvraag Onrust bij Rotterdamse ambtenaren (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Onder het ge meen te personeel van Rotter dam (20.000 personen) Is onge rustheid ontstaan over de voor gestelde werktijdverkorting met ingang van 1 april. B. en w. willen een werktijdverkor ting van 15 minuten per dag invoeren door de lunchpauze van een half uur te verlengen tot drie kwartier. Volgens de Algemene Bond van Overheidspersoneel vindt het merendeel van het Rotterdamse gemeente personeel een uitbrei ding van de lunchpauze geen werktijdverkorting. Bovendien heeft, volgens de bond, het ge meentebestuur deze beslissing eenzijdig genomen. Een woord voerder van de bond verklaarde gisteren, acties van het perso neel niet uit te sluiten als b. en w. vasthouden aan hun plan. Pax Christi vraagt uitstel vervanging Starfighter DEN HAAG (ANP) Het be stuur van de katholieke vredes beweging Pax Christi heeft in een brief aan premier Den Uyl, de ministers en Kamerleden aangedrongen op een „bezin- nlngspauze" over de vervan ging van de Starfighter. Tot nu toe, aldus Pax Christi, zijn al leen militair-technische over wegingen aan de orde geweest, terwijl een wezenlijk gesprek over de noodzaak van deze be wapening nauwelijks van de grond is gekomen. Een van de motieven voor een bezinningspauze vindt Pax Christi de besprekingen in We nen tussen NAVO en Warschau pact. Eén beslissing over de aankoop van een nieuwe gene ratie vliegtuigen legt de wapen situatie voor de komende 15 tot 20 jaar weer vast „Daarmee maakt het westen dus ook Nederland opnieuw ongeloof waardig dat het bereid is tot vermindering van de overbewa pening in Europa". Pax Christi vindt het ongewen st, dat Nederland door deelna me in de produktie een belang rijk wapenexporteur wordt Door de produktie wordt de werkgelegenheid in Nederland zeker niet vergroot, omdat het om zeer specialistisch werk gaat aldus Pax Christi. Den Haag: Spui (vrij parkeren achterzijde) Lelden: Nieuwe Rijn Leidschendam: Winkelcentrum 'Leidsenhage' Rijswijk: Winkelcentrum 'Inde Boogaard' Minister Vredeling van Defensie heeft gisteren in Den Haag de staatscommissie vrijwilligersleger geinstalleerd. Voorzitter van de commissie is mr. J. A. Mommersteeg (rechts) De commissie zal een rapport moe ten opstellen over de wenselijkheid en de mogelijkheid in Nederland tot een beroep sleger te komen. Als de commissie tot een positief oordeel komt, zou de overgang op een vrijwilligersleger in 1983 voltooid kun nen zijn, aldus een militaire zegsman. Portugal gaat door met nationaliseren LISSABON (AP) Premier Vaseo Goncalves van Portugal beeft gisteren aangekondigd, dat zijn nieuwe regering door zal gaan met bet nationaliseren van „fundamentele sectoren" in de Portugese economie. De greep op het particuliere be drijfsleven sal worden ver sterkt en er komt een „vooruit strevend economisch systeem, so zei hij. Goncalves nep de Portugezen op het soberheidsprogramma van de regering te steunen. „Het is de harde waarheid dat we hebben geleefd boven de krach ten van onze economie." Kort geleden werd het bank- en ver zekeringswezen al genationali seerd. Goncalves installeerde gisteren officieel zijn nieuwe ka binet, het eerste in West-Europa dat sterk communistisch getint IX- Portugese minister Da Coeta Martins heeft gisteren een plot seling bezoek aan Moskou ge bracht en met premier Kosigin de Rusgisch-Portugcsc betrek-' kingen besproken. Volgens secretaris-generaal Luns van de NAVO heeft Portu- gal zijn betrekkingen tot de NA VO nog niet gewijzigd. De Ame rikaanse minister Kissinger spruk gisteren zijn ongerustheid uit over het linkse bewind in Portugal. Studie naar kolen winning uit jnafval mi ROTTERDAM (ANP) Shell cn de Bos Kalis Westminster Groep sljn een studie begonnen naar dc mogelijkheden om steenkool te winnen uit de gro te steenbergen die bij de geslo ten mijnen In Limburg aanwe zig zijn. Mede door de sterk gestegen energieprijzen is het mogelijk, dat dc winning van de nog in de ztcenbergen aanwezige steen kool een haalbare zaak is, aldus een woordvoerder van Shell. De studie zal voor het einde van de zomer van dit Jaar worden afgesloten. Mocht hierna blijken, dat het projekt doorgang kan vinden, dan zal Bos Kalis de. steenbergen afgraven. Deze on derneming heeft reeds ervaring met een dergelijke afgraving via haar dochteronderneming Oos- tcrwijk BV bij de berg van de mijn Maurits. Het transport ven het materiaal afkomstig van de steenberg naar de plaats waar de kolen- winning eventueel ter hand wordt genomen zal een kostbare zaak zijn. Voor dit transport zou dan een subsidie kunnen wor den aangevraagd bij de rege ring, aldus de woordvoerder van SheU. Rotterdam wil kleiner wereld handelscentrum ROTTERDAM (ANP) Nu de pensioenfondsen van Shell en Philips zich ais Investeerders hebben teruggetrokken, denkt Rotterdam aan de opzet van een kleiner wereldhandelscen trum. Aanvankelijk had men een gebouw met,een verhuurba re oppervlakte van 80.000 vier kante meter in gedachten; b. en w. stellen de gemeenteraad nu voor in te stemmen met een plan van 20 tot 30.000 meter. Het gemeentebestuur ziet zo'n centrum als een noodzakelijke aanvulling op de haven- cn han delsactiviteiten van de stad. De twee pensioenfondsen zagen kort geleden geen heü meer in een investering van 200 miljoen gulden in het wereldhandelscen trum.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7