KOM EN PROFITEER VAN EXTRA FEESTVOORDEEL pE NOÈDERNEYZAL NOOIT MEER ZENDEN REEUWUK schrijvend |P Isra ël F 2e paasdag geopend van 11-17uur 5495.- 3475. 2385.- De Tijdgeest LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 MAART 1! SCHEVENINGEN Het voormalige sendschlp van Veronica, de Norderney, dobbert nog slechts krachteloos op zo'n zes mijl voor de Scheveningse kust. De robonste maar door mosselen en ree wier dicht begroeide ankerketting hondt het voormalige piratenschip aan banden als een symbool voor de muilkorf die Veronica door de wetgevers is omgebonden. Op dat eenzame schip doen drie mannen lusteiosc pogingen de verveling te verdrijven. Vissen, klaverjassen en bet vaste pilsje moeten de tijd verdrijven. Tot de volgende aflossing door een verse ploeg van drie mannen, die rich op hnn beurt de vervel li* moeten overgeven. De studio in de romp van het schip, het vergeelde mekka van het Nederlandse popwezen, maakt een desolate indruk. De stoelen staan geradbraakt te wachten op betere tijden, de bergvakken in de houten wanden zijn leeg alsof se geplunderd rijn. De laatste bemanningsleden maken ook geen al te frisse indruk meer. Dat deze zes moedeloze mannen eens be hoorden tot de energieke kern van de etherpiraat lijkt onmo gelijk. Hun hoop op een even tuele terugkeer van Veronica vanaf de Norderney is dan ook volledig vervlogen. Het te rugdenken aan de glorierijke dagen van voor 1 september van het vorig jaar kan alleen nog maar een glimlach opwek ken. „We zijn te eerlijk, te netjes geweest", meent machi nist Maarten de Reus uit de Scheve ningse Koppelstok straat, „Veronica had niet hoe ven verdwijnen. We hadden net zoiets kunnen doen als die Tack en z'n Mi Amigo. Maar nu is het te laat. Vrijwel iede reen is al verdwenen. De disck-jockeys hebben hun brood met beleg gevonden bij de Hilversumse zuilen. Enke len zijn naar de Mi Amigo vertrokken". En weer wat op gewekter: „Heb je Stan Haag dit weekeinde gehoord via de Mi Amigo? Het leek Veronica ❖an vroeger weL „Wij zijn geen misdadigers", heb ik Stan Haag horen zeggen. „Wij verdienen eerlijk ons brood en laten ons niet door de Neder landse wetgevers ontnemen wat we als ons recht zien". Dat zei Stan, en hij heeft gelijk. We hadden met Veronica ook naar Spanje moeten uitwijken en door moeten gaan". Over de recente ontwikkelin gen met de voormalige piraaat Veronica weten de beman ningsleden geen zinnig woord te zeggen. Zij verkeren in de zelfde onzekerheid als de Ne derlandse popminnaars. Voor hen staat in elk geval onom stotelijk vast dat hun schip, de Norderney, nooit meer als zendschip zal dienen. Voor de verbitterde machinist Maarten de Reus is het avontuur afge lopen. Zo ook voor kapitein A. de Ruiter, Jan Klein (mon teur), Willem Pronk (matroos), „Aai" van der Zwan (stuur man), en Wim Kuiper (ma troos). Tot de erste september be stond de Veronica-ploeg nog uit zo'n vijfentwintig man boord personeel. „We deden in drie ploegen dienst Een week aan boord en twee weken thuis", vertelt matroos Wim Kuiper. Na de opheffing van Veronica is het snel bergaf waarts gegaan. De ploeg werd steeds kleiner. Ook' zijn er mensen ontslagen en lopen nu in de WW. Wij, de laatste zes, worden momenteel per maand in «dienst genomen. Elke maand opnieuw is het hopen. dat we weer een paar weken langer kunnen werken om ons brood te verdienen. Want wat moeten we als ons dienstver band afloopt? We zijn allen al wat ouder en het is voor ons moeilijk een baan te vinden. Maarten de Reus (46): ,Jk zag zaterdag een advertentie van het rijk. Ze vroegen een onder houdsmonteur. Ik heb erop ge schreven. Het salaris was best redelijk. Ik hoop dat het lukt, maar ze zullen zo'n ouwe bok als mij wel niet meer willen hebben." Wat er met de Norderney, het schip van waar Veronica jaren lang z'n muziek de ether in stampte, gaat gebeuren is ui termate onduidelijk. Zelfs de zes bemanningsleden hebben er geen flauw idee van. „Als we iets zouden weten, dan zou den we niets mogen zeggen. Maar we weten echt niets. Waarschijnlijk wordt het schip verkocht. Wij moeten ervoor zorgen, dat het in een redelijke conditie blijft Daarom contro leren we de motor en zorgen dat ie goed geolied blijft Ook zorgen we voor de zendinstal- latie. Regelmatig moeten we daar mee warm draaien zodat de kracht „erin" blijft ritten. Die installatie is nog zo goed in orde, dat we als het moest binnen een half uur weer met zenden zouden kunnen be ginnen. Alles is nog prima in orde. Alleen de banden ont breken". Maar volgens de bemanning is dat bedrijfsklaar houden van de installatie een nutteloze be zigheid. Als de heren Verweij ooit weer iets met het zend- schip zouden willen beginnen, dan hadden we er allicht iets van gehoord. Dan was niet al het personeel langzaamaan verdwenen en had men meer boord personeel, technici en wellicht enkele disc-jockeys in dienst gehouden. Wat we nu nog doen dient er alleen voor om een redelijke prijs voor de Norderney te krijgen. En de verkoop zal wel spoedig be klonken worden, want we heb ben al gehoord, dat Shell Ne derland deze maand voor de laatste keer olieprodukten zal brengen. Dan is het allemaal voorgoed verleden tijd. „Om heel eerlijk te zijn", zegt Maarten de Reus, zou het ook gekkenwerk zijn om op de ma nier van de Mi Amigo te gaan werken. Denk je eens in wat het kost om via Spanje het schip te bevoorraden? Vanuit de Nederlandse havens is het onmogelijk geworden. Wel zouden levensmidelen en wat drank kunnen worden aange voerd. Maar olie en andere noodzakelijke spullen om het schip in goede conditie te hou den, kunnen nooit vanuit de Nederlandse havens ver scheept worden. Zou je vanuit Spanje gaan werken, dan ben je met het aflossen alleen al enkele dagen onderweg. En dan komt daar nog bij, dat alle medewerkenden niet meer in Nederland behoeven terug te komen". „Van zo'n jongen als Stan Haag kan ik het me voorstel len dat hij naar die Belg is gegaan. Hoewel hij een van onze beste disc-jockeys was, kon hij in Hilversum niet aan de slag komen. Hij verzorgde een programma voor de wat oudere luisteraars en die heb ben ze bij de zuilen klaarblij kelijk niet meer nodig. Van daar dat hij wel moest ver trekken. Maar ja, wat doet de justitie met hem als hij poit weer eens voet in Nederland zet?" WIM BUIJTEWEG Zeer chique, geheel lederen bankstel met losse zitkussens en rugkussentjes tegen de fraai gecapitionneerde rugkant. Driezits bank en 2 fauteuils. Pracht kombinatie van zwaar eiken met lederen zit- en rugkussens. Robuuste driezits tweezits bank. Bijpassende fauteuil apart leverbaar. Zithoek met echt leder. Royale driezits tweezitsbank met losse rug- en zitkussens. Bijpassende fauteuil apart leverbaar. Amsterdam Venlo Stadhouderskade 3 Koninginneplein 46 020-16.04.91 077-16.6.18 Tilburg Hilversum Spoorlaan 340 Leeuwenstraat 45/47 013-42.23.26 02150-14.5.65 Amsterdam Amstelveen Bilderdijkstraat 73/87 winkelcentrum 020-18.14.14 020-45.49.51 Amsterdam Gratis levering door Osdorpplein 3-17 geheel Nederland 020-19.17.07 Den Haag Met 32 boeken, in twintig landen vertaald,een aantal films, toneelstukken en satyrische verhalen is de vijf tigjarige Israëlische schrijver Ephraim Kishon een van de succesvolste auteurs ter wereld. Hij is het liefst thuis in zijn beschermende woning vlakbij Tel Aviv en nog dichter bij de Middellandse Zee. Maar zijn succes en de wereld dwingen hem te moeten reizen. Hij wordt naar zijn eigen idee te veel over deze aarde rondge- sleept. Hij is schrijver en door zijn vele reizen tegelijk diplo maat van de harde lijn in eigen dienst Maar dan wel een diplo maat met de bittere humor van de man, die weet te leven en weet tc sterven. "Wij vechten om te kannen blijven leven", verzucht hij overal waar hij komt, om zijn boeken te intro duceren. Aanbeveling hebben die boeken al lang niet meer nodig. Wanneer hij het kun stenaar s- •centrum Pulchri Studio in Den Haag binnenkomt - zijn dertig ste boek "Geen applaus voor Podmanitzki" is zojuist bij Fon- ,tein te De Bilt in het Nederlands uitgegeven - kijkt Ephraim wat verveeld en wat stil rond. Hij geeft plichtmatig hier en daar wat handen en eet verder een paar hapjes met vooral "Hol landse kaas". Geen sigaret, nau welijks koffie, vooral geen ster ke drank, maar wel een glas fris water... D§t is dan de beroemde schrij ver van humoristische en scherp-satyrische krantenstuk ken, boeken, toneelstukken en films. Is dat werkelijk de man, over wiens werk iedereen scha terlacht of razend wordt: vooral politici? Is die smalle man, met een te schuchter stemgeluid de zelfde, die over Israël schreef: "Een land waar de vaders de zure vruchten aten en de tanden van de kinderen uitstekend zijn..." Of:... "Een land, dat dusdanig aan de Middellandse Zee gesitueerd is, dat je vanuit ieder punt in het land binnen een half uur in zee ligt of in handen van de Arabie ren..," Die allereerste indruk is echter binnen de kortste keren verdwe nen, wanneer hij begint te pra ten en zijn persoonlijke visie geeft over Israël en de Arabi sche landen, over West-Europa en over Amerika. Hij roept dan wel na bijna iede re zin, dat hij schrijver is - "wil je dat niet vergeten" -, maar EPHRAIM KISHON: Ephraim Kishon: met veel succes bitte re humor en satyre. intussen praat hij vlijmscherp over, wat hij noemt, de hypocri sie van de wereld. "Die na We reldoorlog Twee boven de as van zes miljoen gedode Joden huilde: dat nooit meer.. En toen de staat Israël liet stichten." En nu is er Kissinger: "die on mogelijk de vrede in het Mid den-Oosten kan bereiken, omdat de verhouding tussen de Arabi sche landen en Israël een emo tioneel conflict is." Kishon tekent met nerveuze vin gers voortdurend rechthoeken op het tafelkleed, om - rechtlij nig - te oordelen, dat Israël het Arabische volk niet haat en ook geen woestijnen nodig heeft. "Wel een werkelijke vrede. Maar er zijn honderd miljoen Arabieren, die de drie miljoen Israëliërs willen vernietigen. Daarom kan Kissinger niets be reiken. Wij staat steeds voor het feit: vechten om te kunnen blij ven leven... "Ik ben 25 jaar Jood in Europa geweest Maar dat nooit meer. Ik wil geen Jood meer zijn, ik ben Israëliër en blijf dat. Des noods om vechtend te ster- "Geen applaus voor "Podma- nitski" ligt voor hem op tafel. Strakt zal hij er zij,n forse handx tekening inzetten, wanneer hij weer stil vertrekt, met een wat verbaasde blik rondkijkend, op weg naar een nieuwe bijeen komst. Deze keer in West-Duits- land, waar "een of ander stomp zinnig t.v.-program met mij op genomen moet worden". "Geen applauw voor Podma-' nitzki" speelt in de theaterwe reld, waar het applaus voortdu rend wofdt overstemd door het geruzie van de acteurs onder ling. Wie is er belangrijker, wie speelt beter, wie zijn altijd de hoofdrolspelers, wie de tweede rangs acteur, enz. Bijtende hu mor over het theaterwereldje. ons aller Vondel vóór zich ge zien moet hebben toen hij schreef: "De wereld is een schouwtoneel, ieder heeft zijn rol en krijgt zijn deel". De rol van Ephraim Kishon is in feite een dubbelrol: hij is op de eerste plaats schrijver, maar op de allereerste plaats Isïae- liër. En dan wordt hij plotseling die "treurige clown", die de we reld beschouwt vanuit zijn bitte re humor en die met zijn pen het wereld-theater scherpom lijnd blijft ontleden. Zijn vin gers tekenen nerveus verder: rechtlijnig en strak. Thuis, vlakbij Tel Aviv en de blauwe Middellandse Zee (je durft hem niet eens te herinne ren aan Toon Herman's verruk kelijke liedje over deze blauwe zee) liggen Hitler's toespraken allemaal in grammofoonplaten vastgelegd. Soms, in een zeer moedeloze bui, laat hij zo'n plaat draaien en dan herleeft alles weer bij deze Ephraim Kis hon, die toen nog als Franz Hoffmann in Hongarije alle Joods-Europese ellende op zieh heeft zien afkomen. Die ternau wernood het leven heeft kunnen houden en die tenslotte in 1949 zijn vaderland ontvluchtte om opnieuw te kunnen leven. In die oorlog was het voor hem een obsessie geworden: "Waar om willen ze je toch doodma ken..." Eindelijk in Israël aange komen "besloten Israël en ik om humoristische stukjes te schrij ven." Maar zijn leven blijft vast gelegd in die afschuwelijke grammofoonplaten, waarin te gelijk de stem van Hitler in iedere groef meeschreeuwt. En dat dubbelleven van de vijfti- gerjarige Ephraim Kishon blijft ook meespelen in alle boeken, die met de regelmaat van de klok verschijnen zoals "Kijk maar om, mevrouw Lot", "Ark van Noach, toeristenklasse", "Salomon was niet goed wijs", "Geen applaus voor Podmanitz- ki" En binnenkort: "Geen olie, Mozes?" en "Het Blaumilch-ka- naal". Titels, die meer dan wat ook, overduidelijk zijn verbon denheid met Israël uitspreken. De "treurige clown" die Kishon zelf zegt te zijn, zegt dan tenslot te. "Misschien is het atoomeven- icht tussen de Arabische landen en Israël ons enige behoud.." Een afschuwelijke gedachte. Wellicht is het daarom beter vooral te onthouden, wat hij zegt, terwijl hij wegwandelt: "Denk er vooral om, dat ik een schrijver ben en dat ik als parti culier gesproken heb". Ton v.d. Houten

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6