Leidse universiteit 400 jaar: expositie in het Rijksmuseum 1 Dr. van Rhijnstraat wordt zo spoedig mogelijk gesloopt Grens over? Unieke geboorte in Dierenpark Wassenaar Voorschotense zwemvereniging wijkt uit naar andere gemeente 695,- Als u aan een nieuwe auto denkt, denk dan ook even aan morgen. ONDERDAG 27 MAART 1975 LEIDSE COURANT ju pAMSTERD AM/LEIDEN Vandaag (Rijksmuseum de tentoonstelling „Leidse univer siteit 400 jaar" geopend, een expositie, die duurt dïitot 9 juni a.s. in 4 zalen is op een boeiende wijze J aandacht besteed aan de woelige en uiterst inte- ressante begin jaren van de universiteit, de eerste )n in de noorderlijke Nederlanden als erkentelijk heid namens Willem van Oranje en de Staten van Holland voor de moed en het doorzettings vermogen van Leiden gedurende het Spaanse beleg in 1574, waarna de stad ontzet kon worden. De eerste zaal is gewijd aan de voorgeschiedenis en geeft bovendien een indruk van hetgeen er 400 jaar geleden aktueel was op het gebied van de 4 eerste wetenschappen: letteren (vooral filolo gie), taalkunde (met de nadruk op Latijn en Grieks), theologie, rechten en medicijnen. Er is uitvoerig aandacht besteed aan geleerden van Europese faam, zoals de filologen Justus Lipsius en Scaliger. De tweede zaal bevat een zo nauw keurig mogelijke reconstructie op ware grootte van het Theatrum Anatomicum het is een bouw sel in de vorm van een Amphi-theater. Met als centrum de snijtafel, waaraan de hoogleraren in de medicijnen, in de winter hun anatomische lessen gaven. In de zomer werd er niet geanato miseerd: dan eas dit, rijk met menselijke en dierlijke skcelleten en etnographische en archeo logische rariteiten ingerichtte theater (het eerste in Europa) een soort museum. Een „moralise rend" museum waarin de bezoeker als het ware werd uitgenodigd diepzinnig na te denken over leven en dood. In de derde zaal vindt men de universiteitsbiblio theek. Hier wordt vooral getoond hoe men in die tijd de collectie boeken bijeen bracht: veelal door koop ook door schenkingen. Men vindt er een deel van de door Scaliger nagelaten werken. Tevens wordt aandacht besteed aan academie drukkers al6 Plantijn en de Elseviers. De vierde zaal is een tuin in het museum. Gedurende de hele tentoonstelling zullen daar uiteraard op wisselende tijden al die planten bloeien, die de fameuze grondlegger van de Leidse Hortus Botanicus, Carolus Clusius, van over de hele wereld had verzameld ook plan ten die niet voor het vervaardigen van medicij nen werden gebruikt. Audio-visuele apparatuur geeft een nadere toelichting op hetgeen er te zien valt, terwijl er in het Theatrum Anatonicum een klank- en lichtspel draait. De borstelkop-papegaaien die in gevangenschap voor een nakomeling hebben gezorgd. Van een onzer verslaggevers WASSENAAR Voor het eerst in de geschiedenis heeft een borstelkoppapegaai een ei uitgebroed in gevangenschap. Dit geschiedde onlangs in Dierenpark Wassenaar. Tot nog toe stellen de borstelkoppapegaaien de wetenschap voor grote vraagtekens. De dieren, primitieve voorlopers van enkele ons bekende papegaaiensoorten komen alleen in de moeilijk toegankelijke oerwouden van Nieuw-Guinea voor. Buiten zijn natuurlijke omgeving is het dier zeer moeilijk houdbaar. Twee jaar geleden kwam Dierenpark Wassenaar in het bezit van een jeugdig paar borstelkoppapegaaien Teneinde de twee vogels zoveel mogelijk in hun eigen atmosfeer te laten voortleven, bracht men het paar onder in een aangepast verblijf. Met warmtelampen en een juiste vochtigheidsgraad werd een miniatuur-jungle achter glas geschapen. Een goede maand geleden merkte men dat het wijfje zat te broeden. Er is zo weinig over de papegaai-soort bekend dat men zelfs niet wist hoe een eitje eruit ziet. Het blijkt op een ping-pong bal te lijken. Het eerste eitje is inmiddels uitgekomen. Het jong lijkt op een kleine uil. Rijkelijk wit bedonsd. Met spanning wacht men in Dierenpark Wassenaar af of het jong gedijt. Hierdoor zal heel wat meer over de voeder- en leefgewoonten van de papegaai bekend worden. ADVERTENTIE] GEMEENTE LEIDEN DIENST VOOR DE REINIGING, HAVENS EN WARENMARKTEN Op vri)dag 28_ maart (Goede Vrijdag) en maandag 31 maart (2e Paasdag) zal de Dienst gesloten zijn„ In verband hiermede is het ophalen van huisvuil etc. als volgt geregeld. 1e Het huisvuil van vrijdag 28 maart wordt op dinsdag 1 april en van maandag 31 maart wordt op donderdag 3 april opgehaald: •2e grofvuil Er wordt op vrijdag 28 maart en maandag 31 maart geen grofvuil opgehaald; 3e laadklsten Lediging heeft plaats in overleg met de gebruikers. Uw medewerking om in deze dagen geen huisvuil of afval buiten te zetten kan bijdragen tot goede feestdagen, die het personeel u gaarne toewenst. Van onze correspondent LEIDERDORP De Dr. van Rhijnstraat, een deel van de Doeslaan èn de oude bebou wing aan de Hoofdstraat tegen over nummer 103 moeten zo snel mogelijk gesloopt worden. Er zijn volgens de raadscom missie ruimtelijke ordening geen argumenten om terug te komen op het besluit van de raad, genomen in 1971, het be treffende gebied volledig te sa- De commissie ging gisteravond ook akkoord met de hoofdlijnen voor de ontwikkeling van Bui tenhof zoals die reeds eerder waren bepaald in het Schets- plan De Hoven en nu zijn ge hanteerd in de Nota uitgangs punten Buitenhof. Het ziet er voorlopig niet naar uit de de raad terug zal komen op zijn eerder genomen besluit de be bouwing van Buitenhof als af sluiting te beschouwen van de uitbreiding van Leiderdorp. De in de commissie zittende raadsleden van WD. KVP en PCG zijn van mening dat het gebied rond Dr. van Rhijnstraat en Doeslaan zo spoedig moge lijk, het liefst morgen nog, plat gegooid moet worden. Zij willen dat het in 1971 genomen raads besluit dit deel van Leiderdorp te saneren, met grote spoed wordt uitgevoerd. Dat er noch concrete plannen waren voor vervangende bebouwing, noch mogelijkheden voor vervangen de woonruimte hinderde, vol gens de commissie, niet. Tot dusver heeft de gemeente geen actief saneringsbeleid ge voerd. Sinds 1971 heeft de ge meente drie panden, van de in totaal 25 waar het hier om gaat, aangekocht. Wethouder Drenth zegde toe nu, ter wille van de zekerheid van de bewoners, met spoed het raadsbesluit te gaan uitvoeren. Op korte termijn zijn daar nu de eerste stappen voor te verwachten. Het ziet er daar bij naar uit dat gebruik zal wor den gemaakt van een onteige ningsprocedure: Een groot deel van de commissie was van me ning dat het normaal aankopen Buitenhof De Buitenhof zal zeer geleidelijk aan worden vol gebouwd. De commissie ging zonder veel moeite akkoord met de uitvoe ring in drie onafhankelijke fa ses. De snelheid van uitvoering zal mede afhandelijk zijn van het nog uit voeren woningbe hoefteonderzoek in de regio. De resultaten van dat onderzoek zullen eveneens in belangrijke mate het totaal aantal en soort woningen bepalen dat in Buiten hof gebouwd zal gaan worden. De nota uitgangspunten Buiten hof gaat er van uit dat het er in totaal ongeveer 1.500 zullen worden. Daarvan zullen er dan 1.200 (tachtig procent) als eenge zinswoning worden uitgevoerd. Nader zal bovendien moeten worden nagegaan of de in Voor hof gehanteerde verhouding tus sen woningwet-, premie- en vrije sector-woningen respectievelijk veertig, vijftig en tien procent) ook in de Buitenhof zal moeten worden gehanteerd. De nota gaat in grote lijnen nog wel hiervan uit. Winkelhof „Als alles meezit zou nog dit jaar de eerste paal de grond in kunnen voor de bouw in Winkel hof". Dit deelde wethouder Drenth gisteravond bij de rond vraag desgevraagd mee. „Er zit vordering in de zaak. Afhanke lijk van het rapport van het tweede ETI-onderzoek (waarin wordt nagegaan of er kandida ten zijn voor winkelruimten van maximaal 3,700 m2 als belang rijkste winkel) kan het bestem mingsplan voor Winkelhof in deze commissie komen. De ma ximum grootte van de zoge naamde winkel-trekker is nog een belangrijk geschilpunt met Matser. Het totale winkelopper vlak van 11.000 m2 is dat niet meer", aldus de wethouder: „Er zijn overigens nog te veel ondui delijkheden om definitieve uit spraken te doen". Van een onzer verslaggevers VOORSCHOTEN De leden van de Eerste Voorschotense Zwemvereniging zijn unaniem akkoord gegaan met het voorstel van het verenigingsbestuur om te zien naar een ander zryembad voor training en Instructie. Ook de Spor traad heeft zich achter de zwemvereniging geplaatst. In een brief aan de raadsleden wijst de Sportraad op de abominabele situatie voor zwemmers in Voorschoten. In de bijna tien jaar van haar bestaan heeft de EVZV het moeten doen met het instructiebad aan de Raadhuislaan, dat door de ministeries van CRM en Onderwijs zelfs voor diploma- zwemmen is afgekeurd. In de brief aan de raad, waarvan een afschrift is gestuurd naar b. en w., vraagt de Sportraad met klem aandacht voor de sportaccommodatie in Voorscho ten. Namens de algemene ledenvergadering heeft ook het bestuur van de zwemclub een brief aan de raad gestuurd, waarin hij zijn bezorgdheid uitspreekt over het uitblijven van plannen voor een nieuw zwembad. Koudekerk Het plan van het bestuur van de EVZV om in Koudekerk te gaan zwemmen nadat zij het Voorschotense instructiebad hebben geboycot, zal vooralsnog niet te verwezenlijken zijn. De overkapping van het Koudekerkse zwembad werd een half jaar geleden op de lange baan geschoven. Gemeentese cretaris Van Brakel. Ten eerste vreesde de raad dat een overkapping een te grote belasting zou betekenen voor het technisch personeel. Ten tweede vormden de kosten eer struikelblok." Om dit laatste te ondervangen zal er getracht worden de overkapping te krijgen op particulier initiatief. „Hier zal evenwel nog lange tijd mee heen gaan", is een pessimistisch geluid van de secretaris van de Koudekerkse Zwemvereni ging, de heer Kroon. Naar verluidt wordt er binnen afzienba re tijd wel een werkgroep in het leven geroepen, die de mogelijkheden voor een overkapping van het Koudekerkse bad door particulieren, zal onderzoeken. Lucht De berichten als zou de EVZV al in vergevorderd stadium van bespreking over de huur van het Koudekerkse bad zijn, noemde de heer Kroon „volkomen uit de lucht gegrepen. Het bad is wel gemeentelijk eigendom, maar het contact is wel zodanig dat we ervan moeten weten wanneer een en ander is toegezegd. „Hij voegt er echter wel aan toe dat wanneer de overkapping er is, er altijd nog gedacht kan worden aan verhuur van het bad. De EVZV tilt niet zo zwaar aan deze afwijzing van de Koudekerkse zwemvereniging. EVZV-secretaris Van der Geest: „We hebben altijd nog uitwijkmogelijkheid naar het Sportfondsenbad in Wassenaar of „De Fluit" in Leidschen- dam. En misschien worden onze smeekbeden aan de raad wel verhoord en wordt er begonnen aan de bouw van een zwembad in onze eigen gemeente. In ieder geval weten we nu dat de leden achter ons staan en dat we onze plannen concreet kunnen gaan uitwerken." I ADVERTENTIE] Sommige amateurfotografen betalen graag meer dan nodig is. Sorry, bij Foto Mees kunnen zij dan niet geholpen worden. NIKKORMAT FTN kamera van 1006,- voor fotohandel G.Mees Rapenburg 18. Lelden, lel. 071-33103 geopend: dinsdag l/m vrijdag 12.30-18.00 uur donderdag tevens; 19.00-21.00 uur zaterdag 9 00-12.30 uur. LEIDERDORP De straten in Voorhoef zullen onder andere namen krijgen van akkerplan- ten, kruiden, water- en polder- planten. Dit is vandaag door b. en w. bekendgemaakt. Decen trale ontsluitingsweg in Voor hof-Zuid, die het Elisabeth-Zie- kenhuis verbindt met Gallas laan, gaat daarbij Voorhoflaan heten. Van onze correspondent SASSENHEIM De „Ontmoe ting" zat gisteravond stampvol met jongelui vanaf 13 jaar voor het eerste zelfstandig optreden van de Cabaretgroep „den Wa- terplaets", voortgekomen uit Moef '71. De groep die eind '74 werd opgericht telt vier jongelui René Wijntjes; Michiel Krop. Wim Barnhoorn en Theo Nieu- wenhuyse. Verder zijn er nog Eerste winkel in Puyckendam vandaag open Van onze correspondent NOORDWIJKERHOUT In het nieuwe winkelcentrum Puyckendam opende vandaag de eerste winkel haar deuren. De grote supermarkt van de firma Verwey, die ook in Noordwijk enkele vestigingen heeft, startte met de verkoop. Gisteravond kwamen al vele Noordwijkerhouters een kijkje nemen. Zij maakten kennis met de diverse afdelingen, groente, vlees- en vleeswaren, zuivelprodukten, levensmidde len en slijterij. Alles gesi tueerd in één grote overzichte lijke ruimte. Voor de bewo ners van Puyckendam en de Victorwijken een uitkomst. Voor de kleine zelfstandigen in de kom van het dorp echter een gevoelige klap. Première van Sassenheimse cabaretgroep valt in goede aarde De avond werd gevuld met kor te leuke sketches over dagelijk se gebeurtenissen, die wat scheef werden getrokken om een komisch effect te bereiken. Er waren leuke en goede vond sten en het programma viel bij het jeugdig publiek in goede aarde. Op heterdaad SASSENHEIM - Dinsdag avond circa 11 uur werd er door voorbijgangers in de Gouver neurlaan een jongeman betrapt die zich bezig hield met diefstal uit een niet afgesloten personen wagen. Hij nam de benen, maar de politie kon hem even later toch op de Menneweg arreste ren. Bij fouillering bleek hij in het bezit te zijn met een beurs met vreemde munten, twee rin gen en een damesriem. De jon geman (24). enkele jaren geleden uit Den Haag naar Sassenheim gekomen, werd ingesloten. LEIDERDORP GAAT WONING- BEZIT BETER VERZORGEN LEIDERDORP „Ik vind het een onhoudbare situatie dat wij gemeentewoningen in eigendom hebben waaraan op geen enkele wijze wordt onderhoud gepleegd, omdat er geen geld voor is. Dat is volstrekt onverantwoord ten opzichte van de bewoners. Als je woningen koopt om daar iets mee te gaan doen, zoals saneren of renoveren, dan moet je dat zo spoedig mogelijk doen. Anders moet je maar geld uittrekken om er behoorlijk onderhoud aan te plegen", dit deelde gisteravond wethouder E. Drenth (PvdA) mee in de commissie ruimtelijke ordening. Het gaat daarbij in hoofd zaak om woningen in de Doeslaan, het Van Leeuwenpark en langs het Gaagpad. De wethouder deelde mee aan deze ongewenste toestand op korte termijn een einde te maken. f ADVERTENTIE] Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor uw buitenlands geld naar de LEIDSE SPAARBANK De kever, de Golf. de Scirocco. En op economisch rijplezier. de Passat, de Audi's. Stuk voor stuk wagens om op te bouwen. Met een spreekwoordelijke degelijkheid, een hoge inruil- waarde. Een totale conceptie dié op lang rijplezier is gericht Want b.v de unieke -.«computer-diagnose belooft zekerheid en kosten besparing als geen *ndcr Denk verder dan vandaag en ontdek □I kamsteeg avarailriit 30. Oagatgatat, 071 S1940/S258l| •m,trial 07. Kilwjk. 01718-15141 i Valk Boummwig 2. liidirdorp, 071 -0031^

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5