owa/nt Minister bindt strijd aan te ff en ernstige vervuiling Koffie STUDIEDUUR VAN VIER OP VIJF JAAR alstublieft Moordenaar koning Feisal wordt berecht ieraar steekt chtgenote met roodmes Goudmerk HOTELBRAND EIST 14 DODEN ïeredders rdronken 1 vermist WW-premie helft hoger DE LEIDSE COURANT Donderdag 27 maart 1975, 65e jaargang no. 20078 Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden Directei ertenties (excl. BTW.) f 0.42 per mm. Telefoontjes f 3.85 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 i -hoofdredacteur F. J. Plug Adj hoofdredacteur: J. J Hallewas Chef-redacteur: J. W C. Leune ir) Abonnementen per week f 2.69. kwartaal f 34,76. jaar f 135.15 losse nummers 50 cent. Sonneveld „Wim Sonneveld 9000 keer, „do cumentaire van Kees Brusse op Ned. I om 20.21 uur. De mis van Lenonard Bernstein om 21.30 Op Ned. II om 20.35 uur Dui ken... politie en om 22.05 uur Ronnie Corbett - klein maar dapper. BUIEN Opklaringen, afgewisseld door enkele hagel- of natte sneeuw buien. Matige tot krachtige wind uit west tot noordwest. Maximumtemperaturen rond 5 graden. Morgen zon: 6.26-19.06. Maan: 21.05-6.26. Schev. hoogw. 3.30-15.48. Laagw.: 11.33-23.55. j Rouwenden rond de baar van de overleden koning feisal: van rechts af president Boumedienne van Bgerije (moeilijk zichtbaar), Sadat van Egypte, EL 'hani van Qatar en Arafat, de leider van de Palestijnse tevrijdingsorganisatie. Links achter de baar Arabische rinsen. tiad (AP) De moordenaar van koning Feisal van Saoedi- Irabië prins Feisal ibn Musaed staat momenteel onder scherp erhoor in afwachting van zijn proces dat, overeenkomstig Ie strikte islamitische wetten alleen kan uitmonden in de loodstraf doot onthoofding, zo meldt het Egyptische blad Al Ikhbar. Irtsen hebben de prins geestelijk gezond en toerekeningsvat- laar verklaard. Over de toedracht van de moord weet het llad te melden dat koning Feisal in zijn werkvertrek audiëntie ferleende aan twee ministers, toen de moordenaar om een inderhoud met de koning vroeg. De paleiswachten verzochten |em te wachten, maar hij liep het werkvertrek binnen naar Ie koning, schoot deze eerst door het hoofd en vervolgens loor de hals. Toevallig was een camerateam van de Saoedische ,v. aanwezig om het gesprek van de koning met de beide jiinisters op te nemen. En zo werd de aanslag in zijn geheel [erfilmd. De film is als bewijsmateriaal in beslag genomen. )e moordenaar was verloofd met een dochter van de afgezette iroer van Feisal, ex-koning Saoed. Hem was verboden het and te verlaten omdat hij door onmatig alcoholgebruik en ïxcentriek gedrag de naam van Saoedi-Arabië door het slijk ileurde. 43-jarige Haagse leraar gistermorgen getracht 39-jarige echtgenote met broodmes om het leven te gen. Enkele uren na het val, dat zich afspeelde in oning van de leraar aan de tg, heeft de man zich ge- op het politiebureau aan Soesterbergstraat. De v, die met snijwonden aan en keel moest worden NOORDZEE n een onzer verslaggevers) Helder Vannacht is bij ingspogingen op de Noord- 32-jarige motordrijver C. der Oord van de reddings- l „Suzanna" uit Den Helder tronken, terwijl de 47-jarige (rman J. Post wordt ver- L Zij waren met een derde van de bemanning overge- >t op een vlet, toen de red- Eot een Duits schip, dat 'en opvarenden in nood de, niet kon bereiken. vlet sloeg echter in de hoge jen om. Kort daarna werd (stoffelijk overschot van de prdrijver gevonden, maar de irman werd vermist. De der- bpvarende van de vlet kon 'Duitse schip bereiken. De «"enden hiervan en het lid' de reddingsboot werden la- Idoor een marine-helikopter j boord gehaald. Een Neptu- ?an Valkenburg, de marines- )boot „Westgat" en de red- Isboot Suzanna zochten van- fgen nog naar de vermiste overgebracht naar het zieken huis Leyenburg, kon na behan deling huiswaarts keren. Aanleiding tot de steekpartij was echtscheiding. De leraar, die juist bezig was met het snij den van brood, wilde nog een maal met zijn vrouw praten over hun relatie. Toen de vrouw dit weigerde, drukte de leraar haar op de grond en probeerde haar in borst en keel te steken. Door het verweer brak het mes en na een mislukte tweede po-- ging haar te steken, trachtte de man zijn echtgenote te wurgen. De vrouw, die even het bewust zijn had verloren, zag nadat, zij was bijgekomen, een buur vrouw en haar man staan. De leraar, die hierop wegliep, gaf zich enkele uren later aan. Hij wordt verdacht van poging tot doodslag en is vandaag voorge leid aan de officier van justitie. Openingstijden Haagse musea gewijzigd op feestdagen Tijdens de komende feestdagen hebben de gemeentelijke musea, het Haags Gemeentemuseum, het Nederlands Kostuummu seum en het Museum Bredius, gewijzigde openingstijden. Op Goede Vrijdag kan het publiek er terecht van 10.00 tot 17.00 uur. Op de beide Paasdagen gaan de musea open om 13.00 uur. De sluitingstijd is ook dan 17.00 uur. wmm (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Per jaar produceren wij zeker tien miljoen ton afval. Om enkele voorbeelden te noemen: 3,9 miljoen ton huishoudelijk afval, vier miljoen ton bouw- en sloopafval, 500.000 ton aan onder meer oude autobanden, 260.000 autowrak ken, 200.000 ton veeg- en marktafval. Daarbij komt dan nog zo'n 7.5 miljoen vierkante meter rioolslib en zeker 500.000 ton grof gezinsvuil. Dat kan niet langer meer, aldus minister Irene Vor- rink van Volksgezondheid en milieuhygiëne. Van daar, dat zij gisteren met een wetsontwerp is gekomen, om de strijd aan te binden tegen deze miljoenen tonnen huis- en ander vuil. Na de invoering van de wet „Afvalstoffen" moeten de open vuilnisbelten - nog steeds wordt daarop 60 procent van alle afval gestort - verdwijnen. Autosloperijen moeten dan een vergunning heb ben, terwijl de gemeenten moeten zorgen voor een behoorlijk sloopterrein. Verspilling van overbodig verpakkingsmateriaal moet tegengegaan worden. Desnoods zal er een verbod komen van artikelen, die niet afgebroken kunnen worden. De verwijdering van afvalstoffen kost thans 250 miljoen gulden per jaar. Dat wordt over tien jaren zeker 500 miljoen gulden. Gemeenten moeten gaan zorgen voor betere afvoer en verwerking van vuil. Als gevolg daarvan moeten de reinigingskosten omhoog: waarschijnlijk 20 tot 30 gulden meer per jaar. Bedrijven, die afvalstoffen bewerken, ver werken of storten moeten een vergunning hebben en tevens ^dienen zij heffingen te betalen om de uitvoering van de wet te financieren, „We zullen moeten betalen voor de troep die wc maken," aldus minister Vorrink. „We hebben altijd gedacht, dat we in de Sahara leefden en dat we •alles achter ons konden neergooien. Dat is afgelo pen, wanneer de Wet „Afvalstoffen" erdoor komt Dan gaat iedereen voor het verwijderen van het vuil meebetalen. Glas vormt nog een probleem apart Voor het verzamelen van glas om het opnieuw te laten 'smelten voelt mevrouw Vorrink weinig. EINDELIJK SNEEUW In het zuiden van Duitsland hebben de bewoners het moeilijk met de sneeuw, die er nu valt maar die de afgelopen win ter is weggeble ven. Terwijl de wintersportindus trie zware klap pen heeft gekre- gen, worden nu de terrashouders langs de boule vards van Mun- chen in hun ne ring getroffen. Opgestapelde stoelen wachten of de eerste zon neschijn van de lente om de gas ten een plaats te bieden. NOVARA (AFP) - In de afgelopen nacht Is ln de Italiaanse plaats Santa Maria Maggiore. bij Domodossola, ln de streek Piemonte het hotel 'Excelsior' afgebrand. Er zijn veertien mensen om het leven gekomen en veertig gewond. De brand brak uit op een ogenblik, dat de meeste gasten reeds naar bed waren gegaan. Naar verluidt zou een ketel van de centrale verwarming ontploft zijn. De ontploffing veroorzaakte brand, die het vier verdiepingen tellende gebouw in de as legde. Bijna alle slachtoffers zijn Franse wintersporttoeristen. Massa-executie in Angola LISSABON Tenminste 51 leden van de Angolese volksbevrij dingsbeweging <MPcA) zijn bij een massa-executie roet machine geweren doodgeschoten door leden van het rivaliserende Angolese nationale bevrijdingsfront (FNAL). Zeventien overlevenden zijn in een ziekenhuis in Loeanda opgenomen. De MPLA-leden In een gezamenlijk trainingskamp verrast en door de mannen van de FNAL naar een vallei gevoerd waar xij werden neergeschoten. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Minister Van Kemenade (Onder wijs) is enigszins tegemoetgekomen aan de bezwa- tcgen zijn voorstel om de duur van een studie aan de universiteit aan een maximum van vier jaar te binden. Vandaag heeft hij een nota aan' de Tweede Kamer gestuurd, waarin hij voorstelt het maximum op vijf jaar te brengen. De minister houdt echter een dikke vinger in de pap bij het bepalen van de studieduur De universiteiten moeten zich in de komende drie er jaar aan de herprogrammering van de diverse studierichtingen gaan wijden. Aan de hand daarvan moet dan de exacte cursusduur worden vastgesteld. Er zijn twee kriteria waaraan de programma's moeten voldoen. Ten eerste moet de gemiddelde studietijd 1700 uur per jaar zijn (42 werkweken van 40 uur). Ten tweede moet een vergelijking met een soortgelijke studie in het buitenland hebben plaatsgevonden. Programma's van vier jaar zullen zonder meer worden goedge keurd. Vergen ze een langere cursusduur dan gaat de minister aan de hand van de kriteria tot toetsing over. In het ongustigste geval wordt het afgewezen en moet de faculteit een nieuw pro gramma opstellen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Madurodam in teken monumenten jaar Miniatuurstad Madurodam zal dit Jaar geheel ln het teken van het Monumentenjaar staan. Officieel zal het stadje pas 4 april door prins Claus worden geopend, maar gisteren opende het al baar poorten voor het kijklustige pu bliek. Ditmaal staat er naast het paleis op de Dam en het Binnenhof ook de St. Jans Basiliek uit Den Bosch. De aanwezigheid van deze gebou wen, die onder monumentenzorg vallen, geeft Madurodam aanleiding aan het Monumenten- jaar mee te doen. Het hele seizoen zal uit de St. Jan de muziek klinken van het koor „Scola Cantorem". Op de openingsdag zuilen 45 jongens van dit koor een erehaag vormen voor prins Claus en zullen zij enkele liederen ten gehore brengen. Onder de titel „De bouw van een kathedraal" zijn in de expositiehal bouwtekeningen en foto's te zien. De PTT besloten haar zomerzcgels aan het monumentenjaar te wijden. Op de zegels staan afbeeldingen van onder meer de Kuiperspoort uit Middelburg en het Begijnhof uit Amster- Iiï::''!':1:", ii:!1:1;::v i:1:1:! 1'i i ';i iiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii DEN HAAG (ANP) Een deskundige commissie heeft de regering geadviseerd de premies voor de werkloosheidsverze keringen met de helft te verhogen tot anderhalf procent van het inkomen. Dit zou noodzakelijk zijn omdat de inkomsten momenteel niet vol doende zijn om de stijgende lasten op te Advies aan regering: Het door de deskun digen voorgestelde percentage zou de lasten kunnen opvan gen van een werk loosheid van gemid deld 3,5 procent tot 1978. De commissie vindt, dat het werk loosheidsfonds hoog stens belast mag wor den voor uitkeringen die voortvloeien uit een gemiddelde werkloosheid van vijf procent. Zou de werkloosheid boven dit percentage ko men, dan zou het rijk de extra lasten voor zijn rekening moeten llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliuillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll In verband met de verhoogde posttarieven gelden bij toe zending per post van: met ingang van 1 april 1975 de navolgende "abonnementstarieven: Benelux: per kwartaal per jaar Overig buitenland per kwartaal per jaar 44.21 172,95 ƒ110,56 438,35 WISSELTRUC TILBURG (ANP) - Een 25- jarige Engelsman beeft tenminste 25 banken ln ons land opgelicht door verou derd Fins geld te wisselen, waarvoor ten onrechte het honderdvoudige werd uit betaald. De man werd in Tilburg aangehouden toen een attente lokettiste de zaak niet helemaal ver trouwde. De man wisselde biljetten van duizend Finse marken en kreeg daarvoor 656 gul den, terwijl de verouderde biljetten slechts een waarde hebben van 6,56. Belastingverlaging - Het Ameri kaanse Congres heeft een pro gramma aanvaard voor belas tingverlagingen tot een bedrag van 24,8 miljard dollar om de economie een impuls te geven. Het wetsontwerp werd met 288 tegen 125 stemmen door het huis van afgevaardigden goed gekeurd en met 45 tegen 16 stemmen door dc senaat. Svoboda - President Ludvik Svoboda van Tsjecho-Slowakije is uit het militaire hospitaal in Praag ontslagen. Hij is daar bij na een jaar lang behandeld aan storingen in de bloedsomloop. Volgens een medisch bulletin is het gelukt de storingen te beteu gelen. Generaal Svoboda is 80 jaar. Doodstraf - Alle Oegandezen die veroordeeld worden wegens economische misdrijven, zoals corruptie, smokkel en deviezen- diefstal, zullen worden doodge schoten. President Amin heeft daartoe ccn decreet getekend. Hij zei dat het besluit van toe passing zal zijn op een ieder, van hoog tot laag. Dit luxe theeglas met verzilverde houder Is voor u. Tenmin ste, als u do kloine moeite doot oen nieuwe obonnoo te winnen voor onze krant. Altijd doen. NOTEER m.j.vals nieuw kwartaalabonnee van da Leidse Courant naam: adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een theeglas naar: adres: woonplaats

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1