BRIEF BUDO BOND KVOOR RUSKA REDEN OM TE STOPPEN 'Jammer dat badminton niet net zo populair is als tennis' Roy Schuiten wedt niet op twee paarden ZEVENVOUDIG WERELDKAMPIOEN RUDY HARTONO: Niet m Amstel Goldrace G. Schram geridderd Theo Kinsbergen nieuwe sponsor van Raak Punch? ftJDERDAG 27 MAART 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 17 4*; __m Ruska: "Om zoiets if^rief te laten weten, vind ^fatsoenlijk". 'el Judo-bondscoach Wim Ruska ert besloten alle contacten met het van de Budo Bond Nederland Aanleiding tot deze stap voor trtoormalige Olympische en wereldkam- is een brief die hij van het bestuur gekregen, waarin wordt gerept over trainingsopzet. Ruska: 'Per 1 erizou er als bondscoach voor mij daarbij uil plaats meer zijn. Om zoiets per brief weten, vind ik onfatsoenlijk. I6ien soort pleister op de wonde staat er nog bij -pen misschien toch nog van mijn diensten ge- 1J, zal kunnen maken, maar daar voel ik nu weer ,r voor. Er is in elk geval geen overleg geweest, gkt is voor mij een reden om er een punt achter gjten'. jljitter Methorst van de BBN ontkent dat er sprake (i een opzegggen van een contract. "We zoeken gewoon naar een andere opzet". Zoals de zaken er nu voor staan hoeft daarbij op Ruska (34) niet te worden gerekend. De Edammer: 'Ze zoeken het maar uit. Ik had eigenlijk al eerder willen bedanken, om de eer aan mezelf te houden. Op 10 maart had ik mijn briefje al klaar, maar mijn vrouw heeft me toen tegengehou den'. De onbevredigende situatie in het Nederlandse judo was voor de ex-topsporter in eerste instantie aanleiding zijn opdracht terug te geven. Het is voor de coach altijd een onverteerbare zaak geweest te moeten ervaren dat lang niet alle judoka's datgene voor hun sport konden of wilden opbrengen, wat hij zelf in de loop der jaren heeft verzet. Zo heeft Ruska per advertentie in het bondsblad gegadigden moeten oproepen voor de centrale training. Ruska: 'En dat liep in het begin goed. Maar al gauw niet meer. Er werden verkeerde data gekozen, allerlei mensen werden ten onrechte aan- of afgeschreven, met als gevolg dat niemand na een tijdje meer wist wat er aan de hand was en ik soms met vijf of zes man op de mat stond. Van bondszijde heb ik meer tegen- dan medewerking gehad". Het bestuurlijk schrijven deze week is voor Wim Ruska dan ook "slechts" de druppel geweest die de emmer deed overlopen. In de kringen van de Budo Bond Nederland is men verbaasd dat Ruska uit de brief die hij van het hoofdbestuur heeft ontvangen leest dat zijn contract als bondscoach per 1 juli beëindigd wordt "Ik kan niets in die brief vinden wat erop wijst dat Ruska per 1 juli ontslagen is", aldus een woordvoerder van het bondsbureau, "er staat alleen in dat bezien moet worden hoe de opzet moet worden gewijzigd van de trainingen". Voorzitter M. J. Methorst deelt die zienswijze. "Vorige week is in het hoofdbestuur besloten dat Ruska bena derd zou worden over de wenselijkheid van een andere trainingsopzet. Het huidige systeem levert niet voldoen de resultaat op. Dat ligt absoluut niet aan Wim. Er is geen reden voor een ontslag. Ik heb altijd onvoor waardelijk achter Wim gestaan en dat sta ik wat betreft zijn wijze van aanpak nog". Tiken van Suwmeghen naar «ones-festival - De leiding van het pstival in Cannes heeft op istie van het ministerie van i de Nederlandse speelfilm Jcen van Nieuwmeghen van ^'Stelling uitgenodigd voor $ame aan he festival dat ,sD tot 23L mei zal worden iitiden. Dit heeft*het ministe- an CRM woensdag meege- inst en I.: ^stenaars COSA-expositiecentrum in te Delft toont 2 april t/m 31 mei geweven van Fiep van Eg- van Rien Goené, potten van Guy van lenbroek, textielvormen - 3é Helfferich, keramische "leken van Francine Tim fotomontages van Dick Is en plastieken van Dick Bk. tterdamse Kunststichting eert van 28 maart' 28 Kunstzaal Zuid aan het lein tekeningen van Hans ïij, die alle variaties zijn figuratieve thema's van jeelkaart. Tevens is een tentoonstelling van speel- n ingericht. handel Les Beaux Arts, einde 113A Den Haag, van 28 maart t/m 12 april voorjaarstentoonstelling iquarellen en tekeningen 19de en 20ste eeuw. Nederlands Letterkundig un aan de Haagse Juf- Idastraat wordt van 8 t/m 9 mei een tentoonstel- ehouden van computertek- -beelden van Greta Mo- Peter Struycken. ndra Radius en Hans Eb- beiden als solist verbon- an het Nationale Ballet, itgenodigd voor een optre de Deutsche Staatsoper rlijn (DDR) op vrijdag 16 Zij zullen er met Polo de Nederland vertegenwoor- tijdens een internationale rgerlijke stand rtooij geb. 28 Ic geb. 17 okt DHOVEN De Technische school van Eindhoven met 1573 punten beslag ;d op de algemene titel bij Nederlandse universitaire pioenschappen die dinsdag woensdag in Eindhoven tsvonden. eindigde op de derde is met 1407 punten. Leiden vierde met 1384 punten. Rudy Hartono met de bekers die hij vorig jaar tijdens All England won. Het was voorlopig zijn laatste, want afgelopen weekeinde verloor hij van Svènd Pri. AMSTELVEEN Rudy Hartono heeft met Oosterse reserve geaccepteerd dat het leven niet alleen uit ups, maar zeker ook uit downs bestaat. Zeven jaar lang toonde de Indonesiër zich tijdens de officieuze wereldkampioenschappen volstrekt ongenaakbaar, maar een minder intensieve training als gevolg van grotere aandacht voor zijn studie heeft zijn uitwerk ing niet gemist. Voor het eerst in acht jaar zag Hartono de AU Englandtitel aan zijn neus voorbij gaan, maar lang daarover treuren doet hij niet. „Er komen nog meer mogelijkheden", zegt hij. „Op het moment zelf was ik erg teleurgesteld, maar ik heb mezelf er snel overheen gezet. Het is tenslotte sport en er zijn andere dingen in het leven". Daar is bijvoorbeeld zijn studie economie die hij jarenlang wat in de versukkeling heeft laten lopen, hetgeen hem nu enigszins parten gaat spelen. „Ik had dit jaar mijn graad kunnen halen", zegt hij met een brede glimlach. „Maar ja, als je zo veel speelt raak je wel een beetje achter". Rudy Hartono heeft sinds het eind van het vorige seizoen be wust een stapje terug gedaan wat betreft zijn badmintonacti- viteiten. Hij wierp zich met meer overgave op de studieboe ken en pas half december nam hij serieus het racket ter hand. Die geringe voorbereiding had zijn konsekwenties. Tijdens de open Deense kampioenschap pen toonde hij zich nog wel de sterkste, maar in Londen schoot hij toch te kort. De zo fel be geerde achtste titel, waarmee hij zich absoluut recordhouder had kunnen noemen omdat de Deen Erlands Kops All England ook al zevenmaal op zijn naam bracht moest hij laten lopen. Niet wakker Rudy Hartono heeft er niet wakker van gelegen. De In Dja karta wonende Indonesiër, die sport nummer één, maar het afstaan van zijn toppositie heeft geen maatschappelijke konse kwenties. Want badminton geldt nog steeds als één der meest amateuristische sporten ter we reld. Ondanks de niet geringe fysieke prestaties die eraan zijn verbonden. Volgens Rudy Har tono zal het, zeker ook tot zijn spijt, waarschijnlijk nooit zo ver komen. „Neem nu eens tennis", zegt hij in moeizaam Engels (sorry ik kan geen Nederlands praten, mijn vader is het nog wel machtig). „Dat spreekt veel meer tot de verbeelding van het publiek. Er wordt hard gesla gen, terwijl badminton het meer van het subtiele werk moet heb ben. Badminton vergt ook veel meer van een speler. Hij moet er een betere conditie voor heb ben, want tijd om uit te blazen Voor badminton meer conditie ten zijn. Maar vele landen zijn nog veel te voorzichtig. Men hoopt nog altijd op een Olympi sche status en dan moet het allemaal puur amateurisme zijn. Maar ondertussen moeten veel spelers erop toe leggen en bo vendien staat dat streven de in ternationale ontwikkeling van badminton in de weg. Als je in onze sport net als bij tennis met wat spectaculairder prijzengeld gaat werken wordt het publiek ook meer getrokken. In sommi ge landen kan dat al echt wel". Nauwelijks Kina woncnae inuuncsitr, uic f* sich bulten de wedstrijdbanen JJOOClZclKClllk so vrolijk en ongedwongen pre- J sentecrt, heeft het domweg als „iets dat gebeurt" ervaren. heb je niet Het gaat in e Hij heeft gezien zijn leeftijd nog hoog tempo. Veel i erg alle mogelijkheden, dus zou hij er een probleem van maken. Weliswaar geldt bad minton in zijn land als volks- Van onze sportredactie) TINCHEM Het derde «stein jeugdschaaktoer- zal dit jaar worden gehou- van maandag 31 maart tot iet vrijdag 4 april. In een lidatengroep gaan veertien rs uit alle delen van >and met elkaar in de slag drie plaatsen voor het Ne- mds jeugdkampioenschap De titel open jeugd- akkampioen van Neder- staat In drie lecftijdscate- eën eveneens op het spel. «langstelling voor het toer- overtreft dit jaar de beide gaande toernooien. Uit alle lllllllll Leidse schaker Van der Wiel is favoriet in Doetinchem delen van het land stromen de aanmeldingen binnen, waaraan de nieuwe vorm: het open Ne derlandse jeugdkampioenschap 1975 in de categorieën tot 20, 16 en 13 jaar niet vreemd zal ziin. In elke categorie gaan dertig deelnemers de strijd aanbinden. In de kandidatengroep, om drie plaatsen voor het Nederlands jeugdkampioenschap 1976 (tot 20 jaar) wordt een spannende strijd verwacht In deze groep komen vrijwel alle nummers twee van de regionale selectie wedstrijden uit Onder hen is favoriet John van der Wiel uit Leiden, die vorig jaar de Neder landse titel tot 16 jaar verover de. Hij zal flinke concurrentie kunnen verwachten van Aad Jan van der Wees uit Delft, die veleden jaar van de partij was in het Nederlandse kampioen schap tot 20 jaar. Hoge ogen zou Leon Konings uit Oegstgeest kunnen gooien. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii de kleine foefjes en handigheid jes van een badmintonspeler niet Daarom is deze sport bij de grote massa niet zo populair. Er zijn natuurlijk uitzonderin gen. In mijn land zitten ontzet tend veel mensen naar badmin ton te kijken. Maar zo verbreid als tennis is zal het nooit wor- Desondanks maakt Rudy Harto no er niet xo'n probleem van. Op basis van Invitatie kost het reizen over de aardbol hem nauwelijks geld, want het Is nu eenmaal zo dat elke organisatie graag de beschikking heeft over de vermaarde Indonesië. Maar zo veel geld als bijvoor beeld absolute toptennissers bij elkaar slaan, waardoor ze zich voor de rest van hun leven soms volledig kunnen indekken, 'zal een klassespeler als Hartono nooit op zijn bankrekening heb ben staan. Daarom mede heeft hij zich meer op zijn studie ge richt die hem tenslotte in staat moet stellen zich een goede maatschappelijke positie te ver- Uiterst gering Niet alleen Rudy Hartono vindt dat jammer. Vele van zijn man nelijke en vrouwelijke colle ga's, die voor hun veel energie en conditie eisende sport slechts uiterst geringe geldelij ke compensaties terugzien, zijn het met hem eens. Daarom is de internationale badmintontop blij met een ini tiatief dat Canada heeft geno men. „Daar kreeg je als je het toernooi won", vertelt Hartono, „tweeduizend dollar. Bovendien verdiende je bij elke ronde die je overleefde een bepaald be drag. Zo zou het eigenlijk moe- Dat is inmiddels Ferry Sonne- ville uitstekend gelukt. De in het begin van de zestiger jaren ver maarde Indonesisch badminton ner, die de open Nederlandse titel verscheidene keren ver overde en naar wie nog een nationaal toernooi is genoemd als blijk van waardering voor zijn voor velen onvergetelijke optreden heeft nog regelmatig contact met zijn opvolger Rudy Hartono. „Hij geeft mij prakti sche adviezen bij mijn studie", vertelt Hartono. „Hij heeft een bloeiende zaak in Djakarta, maar doet niets meer aan bad minton. Ik praat nog geregeld met hem over mijn studie. Hij was één van de beste spelers die we ooit gehad hebben. Daarom heb ik veel waardering voor hem. Maar ook als mens en zakenman is hij een erg fijne FRANK WERKMAN Roy Schuiten, vorig jaar uitgeroepen tot renner van 1974 verschijnt niet aan de start van de Amstel Goldrace. AMSTERDAM In het deelnemersveld van de tiende Amstel Goldrace van zaterdag ontbreken slechts enkele namen van Europa's groten. Een handvol Italianen, wat Spanjaarden en Roy Schuiten, tegen het einde van 1974 beschouwd als Nederlands neest belovende professional. „Omdat Roy", zegt ploegleider Peter Post, „zon dagmorgen kanshebber is voor de tijdrit in de ronde van België. Mijn ervaring is dat renners die plannen hebben voor de Belgische ronde de Gol drace, die minder dan 24 uur daarvoor plaatsvindt, niet voldoende serieus nemen. Om negen uur 's morgens begint de tijdrit van België in Gent en als het zaterdag in de Goldrace slecht weer is, zie je de mannen niet op de eerste dag in België, of ze stappen in Limburg na zo'n tachtig kilometer af', zonder Schuiten is er toch een deelnemersveld dat met gemak de vergelijking met vorige jaren kan doorstaan. Merckx en Bruyere, De Vlaeminck en Maertens, Pollentier en Dierickx, Swerts en Pintens, Verbeeck en De Cauwer uit België. Kui per en Tabak, Fedor en Nidi den Hertog. Priem en Prinsen, Zoetemelk en Knetemann (winnaar in 1974), Bal en Vianen, Karstens en Pronk. Laurent en Martinez, Thevenet en Danguillaume, Ovion en Missac uit Frankrijk, Heif Mortensen (Denemar ken) en Knud Knudsen (Noorwegen). Ruim 150 profs die zaterdagmorgen uit Heerlen vertrekken, treffen vrijwel hetzelfde zware Zuid- limburgse parkoers als vorig jaar. Alleen onmid dellijk na de start is er een kleine wijziging vergeleken met 1974. Het betekent dat op de 238 kilometer alle gevreesde heuvels genomen moeten worden, de Cauberg zelfs drie keer en de afschu welijk lastige Keuteberg, met een stijgingspercen tage van twintig, tweemaal. De traditie dat de Goldrace (Merckx: „jullie kunnen hem toch niet nog moeilijker gemaakt hebben") niet in een eind sprint beslist wordt, zal ook zaterdag vrijwel zeker worden voortgezet. LOM-school in voormalige kweekschool aan Paulus Buysstraat Van een onzer verslaggevers Leiden B en w zijn van plan om 25.000 beschikbaar te stel len voor de voorbereiding van een plan om de voormalige kweekschool aan de Paulus Buysstraat geschikt te maken als onderkomen voor de L.O.M- school die nu nog is gevestigd in het gebouw van de Lagere school aan de Driftstraat. 49. De Pr. Chr. L.O.M.-school aan de Driftstraat wordt beheerd door de Stichting Orthopaedagogisch Instituut voor Leiden en omge ving. Sportwereld GENEVE De onderhandelin gen voer tv-uitzendingen van de Olympische Spelen tussen het organisatiecomité van Montreal en de European Broadcasting Union (EBU) zijn wederom mis lukt. Er is nog een gat van tien miljoen dollar tussen vraag en aanbod. MADRID - Het Nederlandse jeugdvijftiental heeft tijdens een achtlandentoernooi een mon sternederlaag geleden tegen Frankrijk: 91-0 (rust 41-0) DALLAS De driectie van de profgroep WorldChampion of Tennis (WCT) heeft het plan gelanceerd om in 1976 de beste zestien spelers van dit jaar in een tijdsbestek van vier maan den tegen elkaar te laten uitko men. De winnaar staat een be drag te wachten van maar liefst 185.000 dollar. ESTORIL De traditionele ral- lye van Portugal zal dit jaar van 1 tot 4 mei worden verreden. Het is de vierde rit in het klasse ment voor het wereldkampioen schap 1975.. Sponsor is dit jaar het PortwijninstituuL SOFIA Spartak Leningrad heeft gisteren de eerste wed strijd tegen Spartak Sofia ge wonnen in de finale van het toernooi om de Coupe Ronchet- ti. De Russische dames zegevier den met 64-59. OOST-BERLUN - De vriend schappelijke voetbalwedstrijd tussen Oost-Duitsland en Bulga rije is gisteravond in Oost-Ber- lijn geëindigd in een gelijkspel: 0-0. De ontmoeting werd onder slechte omstandigheden gespeel- d: hevige sneeuwjachten bena men het zicht POSEN Polen heeft gisteren de vriendschappelijke interland tegen de Verenigde Staten ge wonnen met 7-0 (rust 4-0). BRUSSEL - In de Belgische Competitie is in de eerste afde ling de wedstrijd tussen Ber- chem en Beveren geëindigd in 0-0. DEN HAAG Hans Vultink die zich vrijwillig heeft terugge trokken voor het toernooi om de wereldtitel Pentathlon, heeft daarmee Nederland de kans ontnomen aan dit toernooi te kunnen deelnemen. ENSCHEDE De eerste 'ont moeting tussen FC-Twente en Juventus In de halve finales van het toernooi om de UEFA-Cup op 9 april te Enschede, zal wor den geleid door de Franse scheidsrechter René Vigliani. Van onze correspondent Sassenheim Directeur G. Schram van gemeentewerken Sassenheim is gistermiddag bij zijn afscheid benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje-Nas- sau. De versierselen bij deze koninklijke onderscheiding wer den hem opgespeld door burge meester Kr ut tij duns een recep tie in de raadszaal van het ge meentehuis. De heer Schram wordt opgevolgd door de heer J. v. d. Meerwe. Deze bood zijn voorganger een gravure van het slot Teylingen aan. Gemeentese cretaris Berntzen schonk de scheidende directeur namens het personeel een fraai boek werk over de bouwkunst in Hol lands Noorderkwartier. Tijdens zijn dankwoord adviseerde de heer Schram de gemeente vast te houden aan de traditionele bouw „de beste en d« goedkoop ste." Controle van vrachtwagens aan Duitse grens strenger BONN (DPA) Dc bestuurders van Nederlandse vrachtwagens moeten met onmiddellijke in gang rekening houden met ver scherpte controle van hun ver gunningen aan de Duitse grens. Als dc papleren niet helemaal in orde zijn, zullen de chauffeurs niet worden toegelaten. Minister van Verkeer Kur^ Gscheidle heeft het desbetref fende besluit in overleg met de Nederlandse autoriteiten geno- De Duitsers verwachten van de maatregel dat de Nederlandse transportondernemers zich nu beter zullen gaan houden aan het Duitse vergunningenstelsel. (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Theo Kinsbergen, de sponsor van de Amstelveense eredivlslebasketbalploeg Kinzo, overweegt aljn financiële steun aan deze club tc staken om daarmee te bewerkstelligen dat de situatie In de Nederlandse competoitie een wat evenwichtiger aanzien krijgt. Kinsbergen, die in de twee jaar dat hij nu bij basketbal ls bétrokken helemaal is „gegrepen" door deze sport, vindt het een onjuiste situatie dat er in Amsterdam en omgeving niet minder dan vier topplocgen actief zijn, waaronder zijn eigen Kinzo. Dat gevoegd bij de dreiging dat enige andere eredivisieploegen volgend seizoen geen sponsor meer hebben, omdat contracten aflopen, lijkt het Kinsbergen een zaak van belang voor het Nederlandse basket bal om er voor te zorgen dat die bewuste ploegen in leder geval behouden blijven voor de eredivisie. Tot die clubs behoort ook Raak Punch, dat aan het eind van dit seizoen zonder sponsor zit en tot dusver nog geen nieuwe geldschieter heeft kunnen aantrekken. ,,Er is oriënterend overleg geweest met Raak Punch", zegt Theo Kinsbergen die de onzekere situatie zeer ter harte gaat. „We moeten proberen het topbasketbal te helpen. Daarom zou het zonde zijn als een club als Raak Punch die veel publick trefct door gebrek aan oen sponsor zou leeglopen en verloren zou gaan voor de top van de eredivisie. In Amstelveen, waar Kinzo speelt, is de situatie niet goed. Er zijn vier ploegen, tc weinig zaal accommodatie en te weinig publiek. Daarom is het zinvol te polsen bij andere verenigin gen in het land. Hoewel het contract met Kinzo nog niet is afgelopen zou de bond de zaak ter harte moeten nemen en zijn medewerking moeten verlenen aan de transactie die ik op het oog heb." Theo Kinsbergen maakt nog geen haast Ht seizoen is nog niet afgelopen en voor onderhandelingen en gesprekken met bondsin- stanties is nog alle tijd. „We zijn ons ook nog met andere verenigingen dan Raak Punch aan het oriënteren", zegt Theo' Kinsbergen. Daarom is het nog tc vroeg om Iets definitiefs te zeggen."

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17