George Knobel: er is geen club bij mij geweest AJAX IN AFFAIRE HAAN MENTALITEIT ANNO 1900 Wereldelftal redde met vermakelijke acties schamper deel reputatie MR. VORST IN KORT GEDING: Vleer lood geen bezwaar voor Fieldmaster ANDERLECHT WON BENEFIETDUEL MET 8-3 FIFA wil eerste WK jeugd HERMES VERLOOR donderdag 27 maart 1975 leidse courant PAGINA ROOSENDAAL George Knobel die de, KNVB gisteren liet we ten zijn functie van bondscoach per 1 juli neer te leggen weigerde gisteren thuis in Roo sendaal zijn beslissing te verklaren. „In het communiqué dat de KNVB heeft uitgegeven staat de reden van mijn ontslagaanvrage. (Huis elijke omstandigheden, red.). Ik ga hier verder niet op in". De heer Knobel ontkende ten stelligste dat hij door een club zou zijn benaderd. „Er is geen club bij mij geweest Ik zal mij tot 1 juli volledig blijven inzet ten voor de belangen van het Nederlands elftal". Mede in verband daarmee had George Knobel gistermiddag in Brus sel een gesprek met Wim van Hanegem. De Feyenoorder kondigde vorige week donder dag aan zich niet meer be schikbaar te stellen voor het Nederlands elftal. Dit naar aanleiding van het feit dat hij door de tuchtcommissie van de KNVB voor twee wedstrij den is geschorst en bovendien een voorwaardelijke schorsing van twee wedstrijden kreeg opgelegd. Ik zie wel George Knobel weet nog niet wat hij na 1 juli cal gaan doen. „Ik zie wel wat er ge beurt". Onder leiding van George Knobel, die op 1 juli 1974 na een seizoen Ajax bij de KNVB in dienst trad, speelde het Nederlands elftal tot nu toe vier wedstrijden. Al deze wedstrijden werden met winst afgesloten. George Knobel wilde geen commentaar leveren op zijn ontslagaanvrage. De wedstrijden waren: 4 sep tember 1974: Stockholm: Zwe denNederland 1-5; 25 sep tember 1974: Helsinki: Fin landNederland 1-3 (Europees kampioenschap); 9 oktober 1974: Rotterdam: Nederland- Zwitserland 1-0; 20 november 1974: Rotterdam: Nederland- Italië 3-1 (Europees kam pioenschap). Knobel zal de komende maan den het Nederlands elftal nog twee maal leiden in een uit wedstrijd: 30 april (Antwerpe- n): België—Nederland en op 17 mei (Frankfort): West-Duits land—Nederland. Reis Wagenaar komt toch nog in gevaar (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het is op het laatste moment toch nog steeds niet zeker of de Neder landse kampioenspikeur Jan Wagenaar morgenmiddag van af Schiphol ."—•■trekt naar de wereldkampioenschap der be roepsrijders in Australië en Nieuw Zeeland. Dinsdagavond reed Wagenaar nadat hij zijn rechter pink door een ongeluk had verloren in Hilversum. Hij bracht drie paarden over de eindstreep. In de nacht van dinsdag op woensdag heeft hij echter veel pijn aan zijn hand gehad. Daardoor kwam Wagenaar gistermiddag op Duindigt niet de koersen in actie. De chi rurg die Wagenaar behandelde 'heeft gistermiddag de hand bekeken. Vandaag zullen de hechtingen worden verwijderd en zal men de beslissing neme- n: Wel of niet naar de wereld kampioenschappen. Nederlaag van jshockeyteam OKIO - Het Nederlands Ijs- ockeyteam heeft gisteren in 'okio een wedstrijd tegen Ja- an in de verlenging verloren iet 7-6. De tussenstanden van orspronkelijke speeltijd waren 1. 2-2 en 3-3. Acht minuten aren er verstreken van de ex- a tijd, toen de Japanse goal- esdief Osamu Wakabayashi jn ploeg de overwinning Nederlandse doelpunten wamen op naam van Jellema, e Heer, Schfiffer, Anton, De- 1 Ghristiaans. Na de offi- ële speeltijd werd besloten dat wedstrijd zou zijn afgelopen )dra er een doelpunt zou val- ?C KOLN HAALDE UIT •CSSELDORF In de Bon- esliga rijn gisteravond twee redstrijden gespeeld. Leider Prussia Mönchengladbach naakte geen fout tegen Fortu- a Düsseldorf en won met 3-1. e doelpunten werden gemaakt oor Jensen (lie minuut) I-O, ieynckcs (40 en 48) 2-0 en 3-0 Hessen (90) 3-1. 'C Köln, dat FC Amsterdam itschakelde in het toernooi om UEFA-Cup behield de kans p de Duitse titel door een ver assend grote overwinning op [SV (4-0). Muller (8), Löhr (71), bnopka (79) en Glowcz (87) de schutters in dit duel at door 23.000 toeschouwers rerd bijgewoond, örussia Dortmund heeft de veede wedstrijd in de achtste nales van het toernooi om de luitse beker met 3-0 gewonnen an Viktoria Köln. De eerste redstrijd was in een doelpunt- gelijk spel geëindigd. De oelpunten werden gemaakt oor Varga (4e minuut), Schildt >1) en Wolf (63). ico Toemen el succes in Japj an TOKIO De Brabantse ijshoc- leyscheidsrechter Nico Toeman 26) heeft van de voorzitter van de Internationale ijshockeyfe- leratie, de Brit Ahearne, ge- loord dat deze hem de beste «heldsrechter vond tijdens het oernooi om het wereldkam- 'loensehap in de B-groep, dat 'orlge week afliep in Sapporo. Ahearne zal Toeman voordra gen voor de wedstrijden in de A-poule. (Van onze paard es port mede werker) WASSENAAR Op Duindigt kwamen gisteren alle zeven joc key's in de hordenren met bun paard over de eindstreep, al kon de uitstekende Clive Mc- Garrity zich met het paard Her etic maar net in het zadel hou den toen hij samen met Field master (Henk van der Kraats) over de laatste hindernis heen ging. Fieldmaster, voor het eerst over de horden, won op zijn klasse. De Derbywinnaar van verleden jaar won met Henk van der Kraats onder het lichtste ge wicht van 62 kilo. Maar is zeker in staat om nog enkele horden- lood. Ook gisteren bleek weer dat de trainers Joep Dekkers en Tom McGarrity in topvorm zijn. Mid night van Stal Geran won de ren voor driejarigen en Ophelie van trainer Tom McGarrity ze gevierde in handen van zijn broer Clive in de sprintren over 1300 meter. Ophelie moest in de laatste bocht van achteren ko men, maar jockey Clive vond een gaatje en ging toen recht toe recht aan op de eindstreep af met dank aan de leerling-jockey Marko van Gisteren met het paard Lavendel die de weg voor mij vrij maakte. m: 1. Moneymaker (j. 1 Wittenbnrg-prijs over 2040 jw ><ui Dooyeweerd) 1.25.2; 2. King Axkit; 3. Koby Eemshorn. Totowinn. 1.80 pl. 1.50 3.10 3.70; Kopp. 11.10; Trio 568.90. Kievit-prijs over 2040 m: 1. Niels Areta (A. Harmsen) 1.26.2; 2. Narcis G.; 3. M< 2.20 2 20; Kopp. 5.50. Marlot-prijs over 2120 m: 1. Karei Bond (C. Imming) Willy. Winn. 11.- pL 1.23.8; 2. Ken Williams; 3 Jelle 9.- 2.70 5.30; Kopp. 79.90; Trio 2138.60. Baby Blue-prijs over 1900 m: Ren: 1. Midnight (C. McGarrity) 1.24.9; 2. Lavendel; 3. Abervale. Winn 2.10; pl. 1.10 1.20 1.20; Kopp. 6.70. Kerkebout-prijs Hendrikx) 1.21.3, 1-50; pl. 1.30 2.30 7.20, Kopp. 4.90; Trio 268.10. Snowboy-prijs over 2800 m Hordenren: 1. Fieldmaster (H. v.d. Kraats) 3.28.5; 2. Heretic; 3. Red Countess; Winn. 1.60; Deuren) 2.12.6; 2. Fighting Jinks; 3. Notre Noblesse. Winn. 1.80 (stal), pl. 2.- 2.20 1.10; Kopp. 69.70. Rust- en Vreugd-prljs over 2120 m: 1. Kiry van Ursem (P. Laan) 1.24.5; 2. Lime du Bois; 3. Kaninga. Winn. 2.50; pl. 2- 2.20 4.20; Kopp. 15.80:. Trio 229 80 Beauty Folly-prijs over 1300 m. re pL 1.40 1.80; Kopp. 1.80. Groot Haesegroenprijs over 2040 m: 1. Marko van Echten (W. van Dalen) 1.22.-; 2. Karei Volann; 3. Lange Ros; Winn. 3.40; pl. 1.80 1.60 1.70; Kopp. 8.-; Trip 65.20. Stoephoutprijs over 2120 m: 1. Lord Roodnoot (W. Geer- sen) 1.28.-; 2. Mark Anjo; 3. Lconis Careless; Winn. 3.10 (stal); pl. 2.20 2.30 3.-; Kopp. 17.20. Ophelie (A. De totalisatoromzet bedroeg 287.262,-. AMSTERDAM Ook all Aide Haan op last van de president van de rechtbank door Ajax toegelaten moet worden tot de a-selectie dan nog zal dat niet behoeven te betekenen dat zijn thans gederfde inkomsten weer op het oude peil terugkomen. Dit is duidelijk geworden tij dens de behandeling van het door Arie Haan tegen Ajax aan gespannen kort geding, waarin de profvoetballer onder meer heeft gevraagd de hem door Ajax opgelegde overplaatsing naar de c-selectie ongedaan te maken. Namens Haan zei mr.B. A. M. Vorst, dat Haan door die „voor een speler van het Nederlands elftal vernederende" overplaat sing financiële schade heeft ge leden. Maar namens Ajax stelde mr. H. M. Voetelink dat Haan, zelfs indien hij in de a-selectie teruggenomen zou moeten wor den, op zijn basissalaris zou kunnen blijven staan. „Want al leen de spelers in het veld en op de reservebank krijgen bij Ajax de overwinningspremies. En Ajax heeft genoeg a-spelers om Haan eventueel niet tot de reservebank toe te laten." Voorts zei mr. Voetelink: „Men wil bij Ajax Arie Haan zelfs niet meer bij de training van de a-selectie hebben om de stem ming niet door hem te laten verpesten." Climax De moeilijkheden tussen Haan en Ajax, die zich eind vorig jaar al hadden gemanifesteerd, waren direct na afloop van Ajax-Feyenoord op 9 maart In de bestuurskamer van het Olympisch Stadion tot een cli max gekomen. Haan, in de rust door Hans Kraay uit de ploeg gehaald, zei toen ondermeer in het openbaar dat hij of Kraay moest verdwijnen. Twee dagen later werd Haan door het bestuur van Ajax naar de c-selectie overgeheveld en kreeg een boete van 1.500 „omdat hij door zijn uitlatingen Arie Haan, kort gelden nog mikpunt van handtekeningenjagers gisteren hoofdper soon in een kort geding, aangespannen om de grote stap terug bij Ajax ongedaan te maken. Mr. Vorst noemde de gang van zaken bij Ajax in dit geval „een werkgeversmentaliteit anno 1900". Omdat hij niet mag voet ballen, loopt de vorm van Haan terug en raakt hij uit zijn wed strijdritme. Hij mag ook niet in het c-elftal spelen," aldus Mr. Vorst. Hij zei voorts dinsdag een telefoontje van de KNVB gekre gen te hebben met de medede ling dat de sectie betaald voet bal Ajax weigert de dispensatie te geven voor overplaatsing van Haan van de a- naar de c-selec tie. Maar volgens Jaap van Praag en mr. Voetelink berustte deze mededeling op een vergissing- Als een speler 23 wedstrijden in de a-selectie heeft gespeeld mag hij datzelfde seizoen slechts met dispensatie van de KNVB uitko men in een lager elftal. Die dis pensatie had Ajax gevraagd, die dispensatie was nu geweigerd. Het betekende dus, dat Haan ook volgens de KNVB wel deel mocht gaan uitmaken van de c-selectie maar daarmee slechts zou mogen trainen. Storm Mr. Vorst noemde de hele affai re „een storm In een glas wa ter". Hij sprak van de noodzaak tot het leggen van een noodver band en zei dat Hans Kraay bij de spelers moeilijk overkomt. Jlij heeft geen mededogen, geen gevoel voor de spelers, ziet ze als objecten." Hij noemde de maatregelen van Ajax ten opzichte van Haan „in geen enkele verhouding te staan tot het vergrijp". Volgens mr. Vorst was Haan sinds de maat regel al 2.250 aan wedstrijd premies misgelopen. Hij zei tenslotte: „Haan vordert dat de club hem op een passend niveau laat voetballen zodat zijn marktwaarde niet verloren gaat. Maar ik kan niet verlangen dat hij opgesteld wordt in het eerste elftal. Dat is een zaak van mijn heer Kraay." Mr. Voetelink vertelde, dat Haan naar aanleiding van een interview al begin december de opdracht had gekregen geen vraaggesprekken meer aan te gaan zonder toestemming van het bestuur van Ajax. „Bij Ajax was na de uitlatingen van Haan op 9 maart en de volgende da gen de maat vol". Wat de even tuele opstelling in de a-selectie betreft zei mr. Voetelink: „Daar voor moet je een bepaald spelni- veau bereikt hebben en positief ingesteld zijn. Dat laatste ont breekt bij Haan." De „grote drie" voor de benefietwedstrijd: Pele, Van Himst en Cruyff. Pele brengt het V-teken. Dat mocht slaan od de verbroedering in het veld: alle toppers in een elftal bijeen. Ze brachten er niet veel van terecht. BRUSSEL Joaa Havelange verklaarde gisteren in Brussel dat de FIFA Nederland en België heeft verzocht de organisatie op zich te nemen van het eerste toernooi om het wereldkampioen schap voor junioren. Dit zou moeten worden gehouden in het jaar 1977. Volgens de FIFA-president zouden Nederland en België in principe hebben toegezegd de aanvraag te bestuderen. De Braziliaanse voorzitter van de FIFA zei ook ervan overtuigd te zijn dat Argentinië de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1978 goed zal organiseren. Havelan ge, beloofde dat hij een Nederlands-Belgische kandidatuur voor de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap in 1990 volledig zal steunen. Publiek betaalt premie Leeds LEEDS Leeds United, halve finalist in de Europa Cup I en daarin uitkomend tegen Barce lona, heeft alle achttien eerste elftalspelers een premie van 1750 pond (ruim tien mille) be loofd als de ploeg van Rinus Michels wordt verslagen. Deze extra premie betekent wel dat de supporters van Leeds United tweemaal zoveel voor hun kaartje moeten betalen om- getuige te zijn van de halve finale die op 9 april wordt ge speeld. UTRECHT Hermes, al zeker van behoud van een plaats in de Utrechtse Catharijnehal hoofdklasse heeft gisteravond met 18-14 van Raak Swift verlo ren Na een slechte start kwam de Haagse handbalploeg van 1—5 terug tot 5—5, maar bij rust had Raak Swift weer een voor sprong (108) die daarna werd uitgebouwd. Raak Swift, dat moest winnen om een kans op behoud te hebben - een gelijk spel in de laatste wedstrijd te gen Esca zal nu voldoende zijn - was alleen al in enthousiasme de meerdere van Hermes. De Hagenaars kwamen achter met 18—12, voordat Hans Beugel de stand een draaglijker gaf. BRUSSEL Luigl Rivera begon ermee. Min of meer toe vallig. De Italiaanse sterspe ler wipte de bal met een voet omhoog, zocht wat evenwicht tn de drassige modder van het Brusselse Astridpark en plaatste de andere voet er snel en krachtig onder. Dit was de enige manier om hui ten het bereik van het actie- remmende terrein te blijven. Ook de andere wereldsterren in de helaas totaal verregende gala voor Paul van Himst, die zich door een 8—2 voorstaand Anderlecht in hun hemd voel den gezet, volgden dit voor beeld tot groot vermaak van het toch nog uitverkochte sta dion. En tenslotte enkele minuten later trok de Braziliaan Cesar, momenteel bij Olympique Marseille onder contract, een persoonlijk succes naar zich toe. De reeks vermakelijke ak- ties van het wereldelftal kreeg een hoogtepunt in de manier waarop de voortreffelijke Ne derlandse doelman van Ander lecht, werd uitgeschakeld. Met dezelfde beweging van Rivera kwam Cesar voorbij de Ruiter, al was het maar net. De vaart verdween namelijk uit het schot enkele centimeters ach ter de doellijn. De stand was toen 83. een schamper deel tje van de reputatie van het wereldelftal was toch nog ge red. Modderbrij Zij waren gisteren haast alle maal naar Brussel gekomen, de voetbalsterren van heinde en ver. Cruyff als eerste, zondag avond al en Pele als laatste, gisteren. Een uitzonderlijk gala van de wereldelite leek In aan tocht. Maar de al dagenlang aanhoudende regen teisterde het toch al niet in een al te beste staat verkerende veld van het Astridpark en veroorzaakte daardoor een afgrijselijke m dderbrtj. De enige angst van de organisa toren was werkelijkheid gewor den. Het water stond boven de grondspiegel. De wereldelite stond daardoor voor een hopelo ze opgave. Voor een echte goede exhibition ontbraken de om standigheden. Niettemin hebben de beroemdste spelers gedaan wat zij konden. Elke aktie ver raadde erg veel inzet. Maar vooral voor de rust, toen de stand uitliep tot 42 voor An derlecht, ontbrak elk tempo om dat spelers als Pele. Eusebio en Altafino teveel problemen had den met het op de been blijven. Tomaszewski (op de foto belaagd door Pol van Himst) heeft geweten dat hij doelman was van een sterrenformatie. Een deel van de monsterscore „mocht" hij op zijn ndam brengen. Alhowel gezegd moet worden dat vooral Pele, die alleen nog maar zo af en toe acteert, ken nelijk een goede indruk in Euro pa wilde achterlaten. Hij was de man die een strafschop uitlokte en hem vervolgens zelf miste. Hij was ook degene die meer malen Eusebio en zelfs Cruyff wegstuurde met een strakke pass. En toen Altafino tenslotte een achterstand van 30 terug bracht gleed hij weer geraffi neerd binnen het strafschopge bied van Anderlecht onderuit De goedmoedige scheidsrechter Loureaux Gtrafte alweer met een strafschop. Eusebio miste echter ditmaal. Hoop verdween In deze door Rinus Michels ge coachte ploeg kwam na de rust een totaal andere voorhoede In het veld. Cesar, Jarzlnho, Sot II en Rivera mochten proberen meer vat op de goed- georgani seerde defensie van Anderlecht te krijgen. Maar deze hoop ver dween snel door Wim van Ha negem. De Feyenoorder, die als linksback optrad, nam zijn taak niet al te serieus en beging eerst de fout De Bolle te laco niek aan te pakken. Deze profiteerde er onmiddel lijk van en bracht de stand op 5—2. Even later toen Verheycn van ver de voor de Pool To- mazwki ingevallen doelman Piot verraste, was het weer Van Ha negem die het wereldelftal voor schut zette. Hij stapte te laat naar voren en hield de buiten- spelval op. Spits Nicolas, die later ook 8—2 zou scoren stelde Piot voor een te moeilijk vraag stuk. Geleidelijk verdween daar na het plezier in het spel van het wereldelftal. De belemme ring van het modderveld was te groot Eer was er voor de spe lers nauwelijks meer te behalen. Vandaar het stuntje van Rivera. De toeschouwers vermaakten zich met het verrassingselement ervan. Maar dat was tenslotte ook het enige. De ere-wedstrijd van Paul van Himst was niet de puntgave de monstratie van het wcreldelftal geworden waarop 35.000 Belgen gehoopt hadden. Toch feliciteer de de overigens nog niet met voetbal stoppende Van Himst zijn gasten hoogstpersoonlijk al lemaal. In ieder geval voor hem was deze avond onvergetelijk geweest De doelpunten van Anderlecht kwa men op naam van Ladiiuky (2), Ni colas (2), Vcrheyen, Van der Helst Andersen en Van Himst Voor het wercldelftal, scoorden veteraan Jose Altaflni (2) en de Braziliaan Puulo Cesar. In totaal kwamen achttien spelers In de vedettenplocg aan bod: Tomas zewski. Piot. Rijsbergen, Cruyff, Ka- talinski, Hcredia, Pele, Eusebio, Vle- ra, Amancio, Altafini, Sotil, Rivera, Paulo Cesar, Van Hanegem, Babing- ton, Delikaris en Jairzlnho. HANS DE 6RÜYN FC Den Haag C is ongeslagen record kwijt DEN HAAG EC Dtn Hu| heeft gisteravond zijn eerste ne derlaag in de betaalde jeugd- competitie geleden. Go Ahead Eagles C zegevierde In Deven ter met 2-0. De twee andere wedstrijden, FC Utreeht-PEC Zwolle en PSV- Feyenoord konden wegens de onbespcelbaarhcid van de ter reinen geen doorgang vinden. Grootste deel CIOS baan buitensport SITTARD Zevenenvijftig procent van de mensen die een CIOS opleiding hebben genoten werkt buiten de sport In het onderwijs of In andere institu ten of inrichtingen. Dat heeft drs. J. van Gorzcl, hoofd van de hoofdafdeling sportzaken van CRM meegedeeld. Hij zei dat tijdens de viering van het twaalfeneenhalfjarig be staan van de R.K. CIOS in Sit- tard. Vijftien procent van de ClOS-afgestudeerden is full-ti me werkzaam bij sportvereni gingen of sportbonden. Duel met Haarlem vervroegd DEN HAAG De competitie wedstrijd In de eredivisie tus sen FC Den Ilaag cn Haarlem, die voor zondag 13 april a„s. was vastgesteld, la op verzoek van FC Den Haag vervroegd en wordt nu op zaterdag 12 april om 20.00 uur gespeeld. FC Den Haag moet woensdag 16 april aantreden in de halve finales van het toernooi om de KNVB-beker tegen Wagcningcn. Sportwereld PARIJS Nederland heeft gis teren in de verlidzerspoule (9e tot 12e plaats) van het Wcstcuro- pese volleybalkampioenschap met 3-1 van Zweden gewonnen. De setstanden: 15-8, 8-15, 15-11, 15-6. Uitslagen winnaarspoule: Frankrijk—West Duitsland 3-1, ItaliëBelgië 3-0. NEW YORK - De directie van de Madison Square Garden in New York heeft Muhammad Ali, de wereldkampioen boksen in het zwaargewicht, een beurs van twee miljoen dollar (ruim vijf miljoen gulden) geboden wanneer hij zijn titel wil verde digen tegen Joe Bugner (G.B.) of zijn landgenoot Ken Norton. MONTE CARLO De Neder landse kampioen Louk Sanders en Jan Hordijk hebben gisteren in de eerste ronde van een inter nationaal tennistoernooi in Mon te Carlo gewonnen van respec tievelijk de Fransman Remy (6-1 •6-0) en diens landgenoot Chanut (6-0 6-4). Koek verloor van dc Fransman Battegay met 6-7 5-7.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15