£eidóe Qowta/nt Miljoen mensen op de vlucht Veel ruimere erkenning gewetensbezwaren dienst IN VIETNAM Overleg tussen Israël en Egypte uitgesteld V. Grote drukte verwacht met Pasen DEN UYL: REVOLUTIONAIRE REGELING Pronk ter beschikking van regering stellen airconditioning lort Rapenburg 2, Lelden, postbus 11, telefoon 22244 Giro 103003 - Bank Amro-bank N V. Leiden dvertenties (excl BTW) f 0,42 per mm. Telefoontjes f 3,85 Klachten bezorging telefoon 22244 (1800 t DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Plug Adj hoofdredacteur J. J Hallewas Chef-redacteur J W C Leune an per week f 2,69 kwartaal f 34.76. jaar f 135.15 losse nummers 50 cent. Zaterdag 22 maart 1975, 65e jaargang no. 20074 Songfestival Eurovisie Songfestival 1975 met voor Nederland de groep Tech- In op Ned. II om 21.01 uur. Op dit net om 19.05 de BB-kwis. Ned. I om 20.21 uur de politieke thriller „De komedianten". Zondag Ned. I om 19.10 uur dirigentenportret met Claudio Addado. Om 21.00 uur Durma- zon en om 21.50 uur Het zwarte gat, doc. over het heelal. Ned. II om 21.15 uur The Lovers. Droog weer Droog en in het algemeen zon nig weer, maar in het zuidwest en nu en dan wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit oost tot zuidoost. Maximum tempera turen omstreeks 10 graden. Morgen zon op 06.38, zon onder 18.57 uur. Scheveningen hoogwater 11.27, laagwater 06.33 en 19.34 uur. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM tie) parlementaire redak- ken. De minister van Defensie zal een beroep op de wet gewe tensbezwaren - zonder toetsing door een commissie - onmid dellijk kunnen inwilligen. >EN HAAG De wet gewetens bezwaren militaire dienst zal belangrijk worden versoepeld. Ook politieke bezwaren kun- De ministerraad heeft gisteren nen voortaan worden erkend. zijn goedkeuring gehecht aan Voor de erkenning gaat een een ingrijpende wijziging van teer eenvoudige regeling wer- de wet gewetensbezwaren. De wetswijziging moet nog om ad vies naar de Raad van State worden gezonden en zal daarna bij de Tweede Kamer worden ingediend. Het vragen om vrijstelling van dienst wegens gewetensbezwa ren wordt nu zó eenvoudig, dat het voldoende is een briefje te schrijven naar de minister met alleen de mededeling dat men zich beroept op artikel 2 van de wet en als gewetensbezwaarde wil worden aangemerkt. In veel gevallen zal dit zondermeer worden geaccepteerd. Als bij voorbeeld aan de ernst van de bezwaren wordt getwijfeld, volgt wel een onderzoek door een commissie. De gewetensbezwaren kunnen zich richten tegen het gebruik van geweld, tegen het zelf ge bruiken van een wapen, of te gen bepaalde wapens (atoom wapens). Ook zullen bezwaren tegen de NAVO worden geac cepteerd. Gewetensbezwaarden zullen vervangende dienst moe ten doen. waarvan de tijd is gesteld op 1 1/3 van de dienst plicht, met een minimum van 18 maanden. Met deze maatre gel wil men voorkomen dat al te lichtvaardig vrijstelling wordt aangevraagd. Verwacht wordt, dat nu spoedig een beslissing wordt genomen in de zaak-Vellekoop. De verruiming van de wet gewe tensbezwaren zal een toename van het aantal gewetensbezwa ren betekenen. Momenteel is het aantal aanmeldingen zo'n 2000 per jaar. Het ministerie verwacht dat er enkele duizen den bij komen, tot een maxi mum van 8000 op een totaal van 100.000 dienstplichtigen per jaar. Premier Den Uyl noemde gister avond de wetsaanpassing "een revolutionaire regeling". De WDM wil nog geen oordeel geven over de nieuwe regeling;' de Algemene Vereniging van Nederlandse Militairen heeft er zich al verheugd over getoond, evenals Pax Christi. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllMMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllll II— 50 miljoen roor hulp aan [ndochina (Van een onzer verslaggevers) )EN HAAG - Minister Pronk an Ontwikkelingssamenwerk- ng heeft ruim dertig miljoen ulden beschikbaar gesteld voor lulp aan Indochina. De helft liervan gaat naar Noord-Viet- lam; de rest gaat naar Zuid- fietnam, Laos en Cambodja en tal geleid worden via internatio- ?n particuliere organisa- ies. 400.000 gulden van het be- irag is voor hulp aan politieke evangenen in Zuid-Vietnam. Tabak wordt luurder )EN HAAG (ANP) - De prijzen - an shag, pijp- en pruimtabak uilen met tien cent per pakje 50 gram omhoog gaan. Het linisterie van Economische Za- en heeft toestemming gegeven \or de prijsverhoging. De ver ding onder meer een gevolg a de gestegen grondstoffen-^ Tljzen, de gestegen lonen en de cgere verpakkingskostep. De adustrie zal op 7 april beginnen net het afleveren tegen de ver oogde prijzen. Minimumprijs suiker omhoog )EN HAAG (ANP) - Met ingang ■an maandag zal de minimum- irijs voor suiker worden'ver- loogd van 1,45 tot 1,47 gulden per kg, dat is 11 cent beneden le nieuwe algemeen geldende trijs van 1,58 gulden per kg. Dit leeft het Centraal Bureau le- vensmiddelenbedri j f meege- - teeld. Afgeladen met Vietnamese vluchtelingen trekken voertuigen van allerlei soort naar het zuiden. SAIGON (AP/Rtr) In Zuid- Vietnam zijn momenteel meer dan een miljoen mensen op de vlucht voor de snel terrein winnende communistische troepen. De massale terugtocht van Zuidvietnamese burgers en militairen, in het gehele land, duurt ook vandaag voort. De toestand van de meeste vlucht elingen is allerberoerdst. De communisten hebben nu zeven Provincies vast in handen, vier worden er nog door de Zuid vietnamese troepen ontruimd en drie andere staan onder sterke communistische druk. Ir» Saigon werd vernomen, dat van de 4000 voertuigen die deze week propvol vluchtelingen uit Pleikoe en Kontoem waren vertrokken, er maar 2000 op hun bestemming zijn aangekomen, met circa 100.000 mensen. Onderweg is een groot aantal wagens geplunderd en in brand gestoken door gewapende hooglanders. De vluchtelingen, die de bossen introk ken, werden beschoten. Elders- zijn 700 voertuigen in communistisch gebied blijven steken. Ten noorden van Na Trang zitten meer dan 50.0000 vluchte lingen klem achter Noordvietnamese tanklinies. In Dalat wordt door burgers 500 gulden in goud betaald voor een vliegbiljet naar Saigon, dat anders maar 25 gulden kost. Noordvietnamezen en Vietcongtroepen hebben hun aanvallen ten noordwesten en noordoosten van Saigon verhevigd. Voor de verdediging van Saigon zijn 1000 parachutisten extra ingezet Vol gens een Amerikaanse woordvoerder heeft Noord-Vietnam meer dan 100.7,Washington militairen meer in het zuiden dan is toegestaan in de Parijse bestandsakkoorden. In het buurland Cambodja wordt ver wacht, dat president Lon Nol binnen twee weken zal aftreden en het land zal verlaten. De Rode Khmer, waartegen nu gevochten wordt, zal dan naar Ph nom Penh worden uitgenodigd om een nieuwe regering te vormen. Gisteren is een nieuwe tijdelijke regering benoemd onder premier Long Boret. De Cambod jaanse ambassadeur in Washinton zei: „We zullen alles aanvaarden dat vrede kan brengen." De Amerikaanse senaat zal niet meer voor het paasreces stem men over eventuele nieuwe militaire hulp aan Cambodja. De hoofdstad Phnom Penh kreeg gister nacht de zwaarste beschieting tot nu toe te verduren. Iedere minuut vielen er vier of vijf granaten op de stad. Tegen de Rode Khmer wordt al gevochten op tien kilometer van de stad. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De VVV verwacht voor het komende Paasweek einde een grote toeristische drukte In Den Haag en Scheveningen. De meeste hotels en pensions «ijn nu al zeer goed bezet. De' ervaring leert, dat veel buitenlanders xonder hotelbespreking naar ons land komen. Als de bcroepsaecommodatie vol Is, zullen de toeristen bij particulieren moeten worden ondergebracht. Daarom doet de VW een beroep op de Haagse bevolking om bedden beschikbaar te stellen. Men krijgt een vergoeding van 12,50 gulden per persoon per dag voor logies met ontbijt en 10,00 gulden per persoon voor logies zonder ontbijt. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de VW op tel. 658910 toestel 12. Op vrijdag 28 maart tel. 546200. De informatiekantoren van de VW op het station Hollands Spoor en het Gevers Deynootplein worden net zo lang open gehouden als nodig is. Vandaag en morgen zijn al de eerste bloeiende bollenvelden te zien. Tussen Leiden en Haarlem staan de crocussen in bloei en ook al enkele velden narcissen. Dat is ook het geval met de bollenvelden in Noord-Holland. In de buurt van kapelle in Zeeland 6taan de eerste pruimenbomen in bloei. Grapje van Beemink (Van een onzer verslaggevers) HARDENBERG "De rechtbank te Zwolle kan minister Pronk bet beste ter beschikking van de regering stellen", so meende oudminister mr. H. K. J. Beernink gisteravond, sprekend voor de C.H.U. aldaar. Met deze kernachtige en juridisch kloppende uitspraak kreeg hij de politieke lachers op zijn hand en gaf hij tevens een aardig advies aan de Zwolse rechter die op 3 april de alcohol-affaire~Pronk moet behandelen. I ADVERTENTIE] een verademing elke dag van het jaar. n betaalbar* airconditioning vartolt uw official* d*al*r u op v*no*k m**r VOORN en KONING B*n*lu*w*g 2. Bod*grav*n. Mi 01734-1MI Brand in Hotel: Dertig gewonden In de Spaanse bad plaats Benidorm zijn enkele verdie pingen van een ho- uitgebrand, waarin voornamelijk Belgische gasten verbleven. Dertig personen werden gewond, van wie negen vrij ernstig. Sommigen waren uit de ramen ge sprongen of via aan elkaar geknoopte lakens naar bene den gekomen. Oor zaak van de brand vermoedelijk kortsluiting. JERUZALEM (AP) - Het overleg tussen Israël en Egypte middels de Amerikaanse minister Kissin ger is in de afgelopen nacht uitgesteld. Nadat gisteren het overleg in een beslissend stadium leek te zijn gekomen, zei Kissinger in Jeruzalem "dat er een kloof blijft bestaan" tussen Israël en Egypte over een akkoord betreffende de Sinai. Kissinger zei dat hij met de Egyptische premier Sadat in contact zal blijven. Vanmorgen vroeg vergaderde hij weer met de Israëlische premier Rabin. Minister van Defensie Perez zei vannacht: "Laten we vooral geduldig blijven." Waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat nog niet alles verlo ren is. Kissingers verblijf in het Midden-Oosten duurt nu al 16 dagen. Hij zei te willen blijven heen en weervliegen zolang er kans bestaat de kloof tussen de twee landen te dichten. Volgens functio narissen in Kissingers gezelschap zou diens com promis onder meer geheime waarborgen inhouden van Israël en Egypte aan de Verenigde Staten een "diepe terugtrekking" uit de Sinai, waar Verenigde Naties een groot gebied zouden overne- MEUBELEN Wij bieden u voor de a s. Paasdagen zeer speciala aanbiedingen in bank stellen van het betere on aparte soort o.a. echt leder en mohair welke nu zijn geëtaleerd. Breedtapijten: WOLLEN BERBERTAPUT 400 cm breed Hoe bestaat hat 119,— p.m. ENGELS WOLLEN GEBLOEMD TA PIJT 366 cm braed 159,— p.m. ZEER FUNE WOLLEN GEBLOEMD TAPIJT 400 cm breed 179.— p.m. NOOROEINDE 15-17 TEL 01713-2494 ROELOFARENDSVEEN llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Aanwijzen van bouwplaatsen in Zuid-Holland: paniekvoetbal Van een onzer verslaggevers Leiden/Den Haag „Paniek voetbal". Met die kwalificatie heeft de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening in Zuid-Holland gisteren gerea geerd op de studie-rapporten die de laatste weken zijn ver schenen over mogelijke nieuwe locaties voor woningbouw in Zuid-Holland. De raad bleek bang te zijn dat het provinciaal bestuur zich tot overhaaste beslissingen zal la ten verleiden, nu er nog altijd een duidelijk tekort aan huizen in de provincie bestaat, terwijl een aantal bestaande bouw plannen is gestuit op knelpun ten die men niet op korte ter mijn weet op te lossen. Tijdens de vergadering werd als één aantrekkelijk alternatief ge noemd voor de gesuggereerde bouwplaatsen Zoetermeer, Wa teringen Zoeterwoude, Pljnac- ker en Voorhout: de strook tus sen de Hoge Rijndijk in Hazers- woude cn de toekomstige Rijks weg 11. Een 'blijmaker' waarmee u letterlijk al uw voorraadpotjes overzichtelijk kunt etiketteren, is dit handige mim-lettertan- getje Hol opgeven van eon nlouw kwartaalabonnement is alle moeite die u er voor moet doen. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee Leidse Courant stuur als dank voor de moeite een mini-lettertang naar: \woonplaats:..

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1