Corsica Wien- proeverij OP MAAT GEKNIPTE VAKANTIESTEK VOOR EUROPESE BLEEKGEZICHTEN lapoleons geboortestreek en toeristisch paradijs Iweiden én hoger op gaat vindt e steeneiken, kurkeiken, jebomen en coniferen, die drachtige samenwerking procent van het eiland :en. Boven de 1700 meter de groene bergweiden of te" met kleine, hemels- I of flessengroene glets- rtjes, waarin de pieken tt hooggebergte zich be- Jk spiegelen. "tstrook is al even veelzij- I westkant" is rotsig met Iten baaien, kapen, llanden, kreken, zand- m en dennebossen. De it is vlakker en heeft iekte stranden van fijn b sporen 3en op Corsica vormen ofdstuk apart. Op hun verweerde gezichten e turbulente geschiedenis poren achtergelaten. Wie f de nauwe straten van tistad Corte dwaalt heeft e, dat hij verzeild is ge- 1 een provinciestadje met irende slaapziekte. Maar dan omhoog kijkt naar chtige citadel met zijn lloze oorlogen geteisterde gmuren begrijpt hij ook uitleg van een gids, dat ad in het hart van het in de loop der eeuwen langrijke rol heeft ver- ïorte was het hart van pstand, de brandhaard irtdurend oplaaiend pa- ae. En zolang deze nieti- in handen was van de - ton geen enkele revolutie éilandbewoners geslaagd d worden. Toen het ei- ih in 1755 aan de fluwe- it van Genua onttrok en - )rte tijd de onafhanke- proclameerde was het t een duidelijke zaak, dat Geklemd tegen de flanken der bergen dromen de Corsicaanse dorpen. Corsica beschikt over een grillige kustlijn van duizend kilometer, waar rotspartijen worden afgewisseld door zandstranden. Moeiteloos kan de toerist hier zijn ei gen zandbak voor een Ro binson Crusoe-vakantie ont dekken. Corsica in handen van de heer sers véin Pisa en drie eeuwen later nam Genua de buit in dank over. Pas in 1769, bij het verdrag van Versailles, werd het eiland definitief ingelijfd bij het Franse rijk. Prehistorie Ook in de prehistorie is het eiland regelmatig doelwit ge weest van indringers. Bewijzen dapvan zijn in de afgelopen twintig jaar bij spectaculaire opgravingen uit de bodem ge spit. Bij Filitosa, vijftig kilome ter ten zuiden van Ajaccio heeft men een reeks menhirs gevon den, die gewapende krijgers uit beelden. Zij behoorden tot de "Torre", een oorlogszuchtig volk, dat tijdens het bronzen tijdperk dood en verderf zaaide in de landen rondom de Middel landse Zee. Uit deze tijd zijn ook de resten van een Cucuruz- zu-vesting nabij Lévie en een hooggelegen fort in de omge ving van Porto-Vecchio be waard gebleven. Aan de oost kust, nabij Aleria zijn bij recen te opgravingen belangrijke vondsten uit de Romeinse en pre-Romeinse tijd gedaan. Hier kan men nu een bonte verzame ling Attische vazen, Etruskische bronzen voorwerpen en Punisch glaswerk bewonderen.' Natuurpark De weelderige natuur van Corsi ca, die door de welvaart dreigde te worden opgeslokt (wilde zwij nen, mouflons, adelaars en visa renden werden met uitroeiing bedreigd en ook de 2000 ver schillende planten, bloemen, struiken, mossoorten en algen, die op het eiland groeien wer den genadeloos uitgedund) wordt sinds 1971 beschermd in een 150.000 hectaren groot na tuurreservaat, dat een groot deel van Corsica tussen Calvi aan de westkust en Porto-Vee - chio aan de oostkust beslaat. In dit park, waar men de hoogste toppen van Corsica vindt en dat voor meer dan de helft bedekt is met bossen en maquis kan men te voet of per auto eindelo ze zwerftochten maken. Man en paard Het is een bijzondere ervaring om op een paarderug en in ge zelschap van een ervaren gids door dit paradijs te dwalen. De paarden weten blindelings de weg in dit bergrijk, waar de eeuwenoude lierbomen als kerk pilaren tot 45 meter hoog groeien. Kiest men voor het paard dan zijn er diverse moge lijkheden: een tocht van een dag naar de voet van de Monte-Cin- to, met zijn 2710 meter de hoog ste piek van het eiland. Of een excursie van twee dagen van Calacuccia dwars door het park of één van vier dagen tot aan zee. Er wordt overnacht in berg hutten en de bagage en ravitail lering volgen per muilezel of jeep. Inlichtingen over deze ont dekkingstochten geven: Cavalu Niulincu, 20224, Sidossi per Ca lacuccia en Centre Equestre de Corte, Pegurellu, 20250 Corte, beide in Corsica. Recreatie Corsica biedt de toerist veel: zwemmen, zonnen, diepzeedui- ken, waterskiën, vissen, zeilen, wandelen. bergbeklimmen, paardrijden en bezoeken aan grotten. Het eiland is te berei ken per boot vanuit Marseille, Nice en Toulon en per vliegtuig vanuit Amsterdam en Parijs. Air France heeft een fly-drive arrangement met vliegreis Schiphol-Ajaccio en de huur van een volledig ingerichte kam peerauto (prijs vanaf 656 gulden per persoon, kinderen korting). Voor de overtocht per boot kan men zich wenden tot de Algeme ne Cargadoor Maatschappij, Maasstraat 12-14 in Rotterdam- 2. telefoon 010-12.44.59. Neemt men de eigen auto mee dan is Op het stokoude, ver steende gezicht van de ste den op Corsica heeft de turbulente geschiedenis diepe groeven gegrift. Oor logen zijn in royale mate over het eiland gespoeld, zoals in het oude hart van Bastia, dat de snelst groeiende toeristenstad van Corsica is. het nuttig om te weten, dat de benzine in Corsica 10 procent goedkoper is dan in Frankrijk. Voor gestage rokers is het een prettig bericht, dat tabaksprij- zen zelfs 30 procent lager liggen dan in Frankrijk. Geheel verzorgde reizen worden aangeboden door Airtour Hol land, Centouri, Club Mediterr- ranee, F.T.S., Metro reizen, Rap- tim en Wagons-Lits/Cook. Acht dagen, hotel en ontbijt vanaf 598 gulden. Er zijn ook vakan tiehuizen te huur, in prijs varië rend van 103 tot 773 gulden per week. Er zijn voorts vele campings op het eiland en tevens bestaat de mogelijkheid om in Gods vrije natuur te kamperen. In het laat ste geval is het wel raadzaam tevoren toestemming te vragen bij Conservation des Eaux et Forèts, 4 Boulevard Marcaggi in Ajaccio. Het Frans Verkeers Bureau, Prinsengracht 670 in Amster dam kan u wegwijs maken in dit tegendraadse eilandparadijs. Daar kunt u ook de gratis bro chure "Reizen naar Frankrijk" aanvragen. n |ca, droomeiland in de n lellandse Zee met boter- 1 stranden, vergeten 0 m en ruige, besneeuwde 7 >n is niet alleen een para- d roor struikrovers en repe- de wrekers, maar is ook Cmaat geknipte vakan- voor Europese bleekge- Het is een wereld in »tuur, die alle vrijetijd- ven in handen heeft: een zee, volwassen bergen, ade, doodstille bossen en fotogenieke dorpen en Q, een pittige, de smaakpa- I voortdurend tartende :n en een verrukkelijk ant klimaat Mijn liefje, ril je nog meer? De zomer den zijn op dit eiland maar beslist niet heet de lauwe bries uit zee het kwik bijna nooit ho- in twee en twintig graden lente en najaar zijn zo lijk nog fraaier. De lucht l roomzacht en-zonnig met traturen rond de twintig h celsius. Oh, u wilt be- q: de nijvere cijferaars sn uitgerekend, dat Ajac- iim 2700 uur per jaar door S beschenen wordt en Bas- nSmt in juli royaal aan 360 zonneschijn, verkend voor Corsica is het ftiurend wisselend décor e natuur. Het eiland, dat ngte heeft van 183 kilome- bi gemiddelde breedte van foeter en een kustlijn van - kilometer wordt aan de en zuidkant beheerst door sergen met toppen, die tot jieter en hoger gaan. Hun i afstekende blauwe en i silhouetten, de peilloze, joene afgronden en de wa len geven dit gedeelte van pons geboortestreek de al- lan een Alpenlandschap. Ie noord- en oostkant van and vindt men een volko- legenovergesteld panora- en pastorale van lieflijk, gen natuurschoon, tntengroei langs de kust t uit een bonte schakering liidelijke bomen en plan- ucalyptus, pijnbomen, el- cacia's, mimosa, vetplan- ekraal en tamerisk. Daar- begint de beruchte ma- een zwaar geparfumeerd ferwoud waar eens be- p rovers en later Franse strijders een veilig heen- zochten. Handleiding om in Wenen los te barsten Een metersgrote maquette van de Donaustad: Hand leiding om straks goed in Wenen los te barsten. vrije en toegepaste kun«t el kaar vonden: Keramiek, een tasje voor visite-kaartjes, meubels, affiches, het staat er allemaal in het Van Gogh. Die collectie is een kleine miljoen gulden waard en afkomstig uit het historische museum van de stad Wenen Realisme Je mag het natuurlijk niet zeg gen, maar eigenlijk word je volkomen ontnuchterd als je van al dat oude goud overstap te naar de collectie moderne kunst De wereld wordt opeens veel harder in het ex pressief realisme van oveigens knappe kunstenaars als Alfred Hrdlicka, Franz Stangcl, en Kurt Moldovan. Maar goed, het is de kunst van nu van een stad van nu. Want dat is We nen natuurlijk ook, al zou je er niet aan willen. Ten bewijze wordt in de filmzaal van het Van Gogh nog even een mo dern filmpje gedraaid: „Wenen bijvoorbeeld al kan je er ook ronken van romantiek bij films over Johann Strauss en een kunstenaar als Gustav Klimt. Dertigduizend Nederlanders bezoeken jaarlijks de stad aan de „schöne" maar wat troebele Donau. Voor al die anderen biedt het oude Amsterdam in zijn jongste museum een voor proefje. En de weg kwijt ra ken hoeft de nieuwe Wenen- fan ook al niet meer.In Am sterdam staat een meters grote maquette van het Weense cen trum gereed om nog even goed door te nemen hoe je het meest efficiënt alle beziens waardigheden aandoet: De mooiste handleiding om straks goed in Wenen los te barsten. BERT JANSMA de regering van Pascal Paoli zich in deze stad zou nestelen. Ajaccio is andere Corsicaanse koek: levendig, toeristisch, au thentiek. Zeeschepen meren af terzijde van het marktplein, dat gemarkeerd wordt door palm bomen en bloemen. Zeiljachten van de internationale jetset en globetrotters op doorreis deinen tevreden in de haven langs de Place Foch. De Cours Napoléon, de hoofdader van de stad, die rond de 50.000 inwoners telt, wordt gepavoiseerd door terras jes, winkels en bioscopen. Hier speelt zich het bonte dagelijkse leven der eilandbewoners af. Hier worden de volgende ver kiezingen uitputtend besproken en bewierookt men de plaatselij ke voetbalhelden. In Ajaccio vindt men ook twee belangrijke musea: de Casa Bo naparte, een versteend eerbe wijs aan de kleine man met dwarsliggende steek, die eens vanuit Corsica zijn zegetocht door Europa begon en het Mu- sée Fesch met een uitzonderlijk fraaie collectie Italiaanse prifhi- tieven en Romeinse en Napoli- taanse stillevens uit de zeven tiende eeuw. Bastia is weer anders, moderner en mondainer. De vele boot- en vliegtuigverbindingen, het goed geoutilleerde zandstrand en de talrijke mogelijkheden om van hieruit tochten naar het binnen land (onder andere naar de be faamde Cap Corse) te maken hebben deze haven tot een be langrijk toeristisch centrum ge bombardeerd. De derde vakantiestad is Calvi, gelegen op een smalle landengte aan een pittoreske baai, die om geven is door stranden en bos sen. Aan de voet van de oude vestingwallen zijn de grijze ho tels, schots en scheve huizen en terrassen te hoop gelopen als kruiend ijs. Rijke historie De tentoonstelling in de bene denruimte van het museum Vincent van Gogh is een ver jaardagscadeautje van de Oos tenrijkse hoofdstad aan het 700-jarige Amsterdam. Een presentje met bijbedoelingen overigens, want de mannen van het Fremdenverkehrsver- band für Wien hopen van har te dat het rendez-vous-tje dat zij in Amsterdam organiseren een aantal nieuwbakken ver liefden naar Wenen zelf zal brengen. Vandaar ook dat „Wien in Bal- en andere jurken uit de tijd dat in het walsende Wenen niet op een stukje brokaat meer of minder gekeken werd. IN VAN GOGH-MUSEUM Amsterdam" geen typische kunsttentoonstelling is gewor den, al maakt het artistieke wel het grootste deel uit. Het Van Gogh-museum herbergt vanaf 15 maart zelfs een Café Wien, waarvoor de witgelakte stoeltjes en tafeltjes speciaal zijn overgevlogen en waar je je op de driekwartsmaat van Johan Strauss te goed kan doen aan Weense specialiteiten als Apfelstrudel, „Mon" en Sa- chertorte. Zoete koek Wie dat voor zoete koek ge slikt heeft, kan via een paar honderd voetstappen een om metje maken in oud-Wenen. Een nostalgisch wandelingetje langs de restanten van een wuft verleden. Boa's van witte struisveren, waaiers van be werkt hout, baljurken uit be gin 1900 toen nog niet op een stukje brokaat meer of minder gekeken werd en balschoen tjes die echte Weense dames voeten gesierd hebben en door een veelvoud aan Weense mannenhanden gegaan zijn. Affiches, paraplu's, een waar achtig lorgnet van celluloid en het onvermijdelijke kanten zakdoekje wijzen onvermoeid terug naar dat walsende We nen dat weliswaar niet meer bestaat maar dat in heel wat Weense café's en op ettelijke straathoeken opdoemt als een uiterst vriendelijk spook. Weemoed De weemoed om het oude We nen krijgt verder volop voed sel via een uitgebreide collec tie aan Jugendstil-kunst. Het „fin de siècle"-werk van de „Wiener Secession" en de „Wiener Werkst$tte", kunste naarsverenigingen waarin Corsica dankt voor een groot deel zijn faam aan zijn be roemdste burger Bonaparte en in mindere mate aan zijn tijdge noot Pascal Paoli, die door de Corsicanen zelf de vader van het eilandrijk wordt genoemd. Maar dc geschiedenis van Corsi ca wordt niet alleen bepaald door deze twee begenadigde dwarsliggers. Wie er de folian ten uit het voltooid verleden op naslaat krijgt zelfs de indruk, dat de Corsicanen zich door de eeuwen heen slechts onledig hebben gehouden met bakke leien en rebelleren tegen steeds nieuwe horden belegeraars en vijanden met landhonger. De Grieken werden opgevolgd door de Romeinen en ook de gevrees de Saracenen, zeewaardige plunderaars, doken herhaalde lijk op voor de kusten van het eiland. In de elfde eeuw viel AMSTERDAM Tot 14 april a.s. is het Amsterdamse Van Goghmuseum herschapen in een Wien-proeverij: Een intie me kennismaking met het fri vole verleden en het moderne heden van de Oostenrijkse keizerstad via kunst, cultuur en keuken.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 19