deTijd Toelating Surinamers breekpunt topoverleg ingeland bezuinigt L7 miljard [>p Defensie I I S de^&ENE L3 skiërs $ered van ivisse dood IflSlftERS Wachttorens met mitrailleurs op het Kurhaus Kamer verwerpt algehele loting voor studenten IONDERDAG 20 MAART 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze correspondent Roger Simons) ONDEN De regering Wilson is van plan Groot-Brittannië's ildaten compleet terug te trekken uit het Verre Oosten. Ook het Middellandse zeegebied zullen niet veel Britse troepen meer ihterblijven, maar de basis op Cyprus blijft bestaan. 79.000 iiitairen en burgerlijk Defensiepersoneel verliezen bun baan. De solistische regering, die afgelopen december al onthulde, dat de Defensie-uitgaven drastisch zou beperken, publiceerde van een witboek waaruit blijkt, dat se aanstuurt op een bespa van 4,7 miljard pond, verdeeld over een periode van 8 jaar. Navokringen is men daar t bepaald geukkig over. root Brittannie's minister van ifensie, Roy Mason, verklaar- vanmorgen op een persconfe- mtie in Londen, dat de militai- inspanningen van zijn land meer dan ooit afgestemd juden worden op de Navo. wereldrol die we vroeger •lden als grote militaire mo ndheld, behoort definitief tot verleden," zei minister Ma- op het moment dat in het chotse Glasgow een deel van ijn soldaten het werk van sta mde vuilnismannen begon x te nemen. „Wij moeten ons concentreren op onze rol in uropa. e Navo, de Luns van onze eiligheid, blijft de eerste plaats memen bij de besteding van Dor Defensie beschikbare gel en, maar onze verplichtingen uiten het bondgenootschap loeten zo ver als mogelijk is rorden verminderd om overbe- isting van onze krachten te ermijden. De strijdkrachten oor algemene taken zullen in Land worden gehouden als een erzekering tegen onvoorziene sbeurtenissen, aldus het wit- jek- het witboek wordt toegege- i dat de Navo zich zorgen laakt over de Britse bezuini- ngsplannen." Ze heeft echter egrip voor onze problemen," ^ïieuw aanbod llirage F-16 HUSSEL De vergadering an de ministers van Defensie Nederland, België, Noorwe- pn en Denemarken die moet Vaiissen over de vervanging de st&rfighter is uitgesteld 24 maart tot 3 april. Vol-' welingelichte kringen is oorzaak een nieuw 'Frans rljsaanbod voor de aanschaf an de Mirage F-16. k Belgische minister van De- fnsie zou uitstel van de confe- entie hebben gewild om het lieuwe Franse aanbod te bestu- eren. '.«nemer. Oslo verwachten at Noorwegen en Denemarken i elk geval kiezen voor de F-16, ie al door de Amerikaanse ichtmacht is uitgekozen. r landen die aan vervan- in de Starfighter toe zijn, ebben 350 nieuwe straaljagers er waarde van 3 miljard dollar «jig. (Van onze correspondent) ARLIS Drieënveertig perso- *n die zich in de kabine van en kabelbaan in de Franse Al en bevonden hebben de schrik in hun leven gekregen toen de rekkabel halverwege Alpe Buez en Le Pic Blanc brak. >e draagkabel bleef echter in- act maar de kabine gleed na le breuk van de trekkabel snel chteruit en legde binnen 20 econden 1800 meter af. Wee ski-leraren die aan boord «tren slaagden erin de" noo- rem in werking te stellen waar oor de kabine op een hoogte 80 meter boven de grond .■n en weer slingerend tot stil- tand kwam. eddingsbrigades van de politie westen de 43 inzittenden daar- één voor één met een kabel n een lier in veiligheid bren- en. Indien de kabelbaan niet oor de beide ski-leraren ge topt was zou de kabine onget- rijfeld tegen de muur van het enedenste station te pletter ge lagen zijn. TH-Delft komt ;ehandicapten e hulp 1ELFT (ANP De technische ogeschool in Delft wil licha- lijk zwaar gehandicapten te p komen bij het creëren van oepasselijke arbeidsmogelijk- eden. laagt de proef, dan zal gepro- «erd worden een zelfstandige n speciaal aangepaste werk- ilaats voor de gehandicapten te ■ten bouwen: een open werk- laats met een regionaal karak- heet het verder. Masons Defen sie-witboek is het eerste sinds twee jaar. Het geeft een uitge breid overzicht van de manier waarop de strijdkrachten ver kleind zullen worden. 38.000 mi litairen en 30.000 leden van het burgerlijke Defensiepersoneel worden gepensioneerd of ontsla gen, ruim de helft daarvan in Groot-Brittannië. Nog ongeveer 10.000 andere burgers verliezen hun baan in de Defensie-industrie. 12 RAF- bases worden gesloten. Minder Britse oorlogsschepen zullen de zeeën bevaren en minder Britse oorlogsvliegtuigen in staat van paraatheid zijn. Telkens als de NAVO het nodig oordeelt, kun nen de kleinere Britse marine- eenheden echter naar het gebied van de Middellandse Zee ge stuurd worden. Elsevier meldt dat staatssecreta ris Van Huiten de toekomst van de kabeltelevisie blokkeert. „Uit drie systemen kabelnetten, koos hij niet voor het meest geavan ceerde, maar voor een systeem met beperkte mogelijkheden. Als de kabels eenmaal in de grond zouden liggen, kost het honderden guldens per Neder lander om deze beslissing terug te draaien". Ook een reportage over de vraa- g: „wanneer brandt het Kur- haus af?" Conclusie: „er is maar een manier om het gebouw af doende te beveiligen: wachtto rens met mitrailleurs". Het omslagartikel meldt „dat in Portugal de lichten uitgaan". Willy Brandt in een gesprek: „Nu ben ik er niet meer zeker van dat er verkiezingen zullen komen. Dat wil niet zeggen dat dit het einde van de Portugese democratie zal zijn. Maar het zou het democratiseringsproces kunnen uitstellen. Ik ben nog steeds van mening dat er geen werkelijke steun in het land is voor een rechtse of een commu nistische dictatuur. Maar het is erg moelijk voorspellingen op korte termijn te doen". In de Haagse Post een pessimis tische reportage over het verrot tingsproces dat voortwoekert binnen de Amsterdamse sociale democratie. „De menselijke ver houdingen bereiken steeds on smakelijkere dieptepunten. Men slingert elkaar de lelijkste woor den naar het hoofd. Daarnaast een historisch portret van de Nieuwmarkt. Voorts een pleidooi in het blad voor het aftreden van minister Pronk, maar „het is tragisch en hart verscheurend". Echter ook: „po- litici horen te weten dat zij aan extra spelregels gebonden zijn. Zij worden extra zwaar geraakt voor onoirbaarheden met twee dingen, waar juist zij vaak extra aan verknocht zijn: drank en Een reisimpressie uit Portugal concludeert: „met de formele democratie in Westeuropese zin is het nu afgelopen, met de Por tugese evolutie en het Portugese, socialisme nog lang niet". Eveneens indrukken uit Grie kenland: „waar het volk nog steeds niet rustig kan slapen". Het omslagartikel gaat over Multatuli en de mythe van Le- bak. De Tijd besteedt aandacht aan de controverse tussen auto en openbaar vervoer. Prof. Van der Burgt: „een auto mag per kilometer 25 of 28 cent kosten, vergeleken met de spoorwegen. En dan spreek ik nog niet eens over de zeer hoge prijzen die de N.S. in rekening brengt voor zeer korte stukjes. Op de korte afstand ben je met de auto veel voordeliger uit Een dan het ste delijk openbaar vervoer met zijn zeer korte trajecten, waar de bus-, tram- of metroklant vlot uitkomt op kilometerprijzen rond de 40 tot 50 cent". Een andere beschouwing noemt Suriname het carnaval der toe geeflijkheid. „Het ware ons lie ver als minister Pronk zijn tan den liet zien, maar zijn positie tegenover compromiszoekers als De Gaay Fortman en Den Uyl, gevoegd bij zijn persoonlijke malaise, geven weinig hoop voor de kleine man in Suriname". Het omslagartikel is gewijd aan wereldkampioen schaken Bob by Fischer. Het blad probeert een discussie uit te lokken over het probleem, dat de kerk de vrouw in de kou laat staan. DE NIEUWE LINIE De Nieuwe Linie meent dat pro gressief Portugal na de kracht meting versterkt is. Een groot interview in het blad met actie voerder Luud Schimmelpennink over de Nieuwmarkt. „Ik ver wacht dat Samkalden en Lam- mers gaan verliezen. Een ander artikel constateert dat het neerslaan van diverse vormen van oproer de Neder landse soldaten ondanks sussen de geluiden van minister Vrede- ling wel degelijk aardig wordt bijgebracht. „Ze worden met name voorbereid op het afgren delen van roerige gebieden. Daartoe heeft de legerleiding steeds zeven pantserinfanterie bataljons tot zijn beschikking. Dat het om een serieuze zaak gaat, blijkt wel uit de wisselen de paraatheid die deze bataljons hebben. Elk weekend is een ba taljon verplicht om naar de ra dio te luisteren. Bij de weigering van Van der Stoel om naar Saoedi Arabië te gaan, deze kanttekening: „Van een principiële discussie over wat een Nederlandse minister wel of niet kan doen inzake Saoedi Arabië, is geen sprake. Nieuwe spanningen onder de toch al zo kwetsbare Neder lands-Arabische betrekkingen. Wie of wat heeft daar belang bij?" In Hervormd Nederland een ge sprek met de Amsterdamse stu dentenpredikant L. Ringnalda die zegt: „de jeugd heeft het opgegeven, de vragen zijn te groot". En: „ze zijn pragmati sch, ja ook op de christelijke school. De christelijke partijen zijn weg. Veertig procent is VVD en 40 procent PPR. Ze hebben de pest aan kreten. Ze zeggen: „het kan wel waar zijn, maar vertel eens hoe je het wil doen. Als je proktisch bent, springen ze wel in. Pragmatisme is geen scheldwoord meer, stra tegie is het grote woord op het ogenblik". Uit Portugal deze impressie in het blad: „de pornografische lectuur is met de vrijheid het land binnen gestroomd, terwijl sexfilms en nachtclubs vrij toe gankelijk zijn geworden. Tien-, tallen jaren was dit alles streng verboden. Ook Vrij Nederland ergert zich over de Amsterdamse gemeen tepolitiek: „die afzakt naar het peil van een derpsruzie", want „de Wierpompen ruisen, list en bedrog werden niet geschuwd, zelfs slaande argumenten wor den niet uit de weg gegaan. Voorts signaleert het blad dat Kissinger op zijn reis naar Saoe di Arabië deor niet minder dan vijf Joodse journalisten werd vergezeld. „Zaken zijn zaken".' Over Portugal wordt gemeld „dat de communisten er op kou-, sevoeten de macht overnemen". Ook aandacht voor de macht spositie van de roomse agra riërs. Boerenleider Mertens geeft toe iets te voelen voor een corporatieve staat „Ja, u denkt nu natuurlijk gelijk aan Portu gal en Mussolini. Maar in wezen is het een goed systeem. Maar om dat na te streven in deze tijd, dat is een utopie. Maar u mag het ook een illusie noemen, hoor". Een grote beschouwing analy seert de vraag waarom DS '70 uit elkaar sprong. In de Groene Amsterdammer een groot interview met minis ter Van der Stoel. „Neem nou het ontwikkelingsbeleid. Kun je daarbij zeggen dat wij het ge willige sloepje zijn achter het Amerikaanse slagschip? We vol gen daarin een geheel eigen be nadering. Keer op keer blijkt dat wij veel verder willen gaan dan de Amerikanen. Een reisverslag uit Portugal meldt dat het land zijn tweede bevrijding heeft beleefd. De psycholoog Wiegman consta-, teert in een interview dat we meer beïnvloedbaar zijn dan we willen weten. „Ik geloof dat we nog een hele tijd zo zullen door modderen. De eerste tijd zal er in steeds verdergaande mate de vrije hand worden gelaten. Maar ik geloof dat er weer een filmkeuring komt". Maart roert zijn staart, en aprilletje zoet geeft nog wel eens een witte hoed. Dit oude gezegde is hier zeer van toepassing, want ondanks het feit dat morgen de lente zijn intrede doet, werd het Parijse Champs de Marsplein naast, de Eiffeltoren gisteren nog gesierd door een witte hoed. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Klein (Onderwijs en Wetenschap pen) heeft gisteren in de Tweede Kamer een fikse nederlaag geleden met zijn plan, door een algehele loting de toelating van studenten tot de universiteit en hogescholen te beperken. De Tweede Kamer vond wel dat er een mogelijkheid moet zijn om de toeloop van studenten af te remmen, maar dan via selectie waarbij studenten met de beste gemiddelde eindexamencijfers de meeste kansen maken. Gesteund door WD, een déél van de KVP, CHU en ARP had dr. Vermaat hiertoe een wijziging op het wetsvoorstel ingediend. De staatssecretaris deed gisteren een beroep op dr. Vermaat om dat wijzigingsvoorstel in te trekken en de inhoud ervan in een motie vast te leggen. De staatssecretaris zegde toe dat hij de motie dan bij aanneming op de meest loyale wijze zou uitvoeren. Hij achtte het voor de wet bezwaarlijk om een dergelijk precies selectiesysteem vast te leggen. Het zou namelijk kunnen blijken dat er een eenvoudiger systeem voor de loting van studenten denkbaar is. Dr. Vermaat handhaafde echter zijn wijzigingsvoor stel. Dit werd aangenomen. Aangenomen werden verder voorstellen om in de „studenten-stop- wet" het criterium arbeidsmarkt te laten vallen, om de werkings duur van de wet te beperken tot 2 i.p.v. 3 jaar en voorstellen waarin van de staatssecretaris werd gevraagd ieder jaar aan de Kamer verslag uit te brengen over de maatregelen ter beperking van het aantal studenten en om binnen twee jaar met een plan voor een betere selectie te komen. Verworpen werden voorstellen om uitgelote studenten het volgende studiejaar meer kans te geven of zonder meer een plaats op een universiteit te geven. (Van een onzer verslaggevers) toegezegd Suriname politiek en DEN HAAG Nieuwe Neder- .diplomatiek te zullen steunen, landse voorstellen op de Konin- De Surinaamse delegatie die op krijkstopconferentie in Den Haag hebben ertoe geleid dat de drie rijksdelen niet binnen de gestelde termijn (gister avond) tot volledige overeen stemming konden komen over Suriname's onafhankelijkheid. De twee voornaamste kwesties die gisteren waren overgeble ven. namelijk de grenzen van Suriname en het toelatingsbe leid na de onafhankelijkheid van Suriname in Nederland ble ken zo moeilijk dat de drie par tijen er niet uit konden komen. Zij zullen nu afzonderlijk ver» moedelijk in mei tussen Ne derland en Suriname worden besproken. Over de algemene punten van de nationaliteitenregeling was men het eens. Breekpunt bleek echter de toelating van Surina- mers in Nederland na de onaf hankelijkheid, die tussen 20 en 30 november van dit jaar plaats vindt. De Nederlandse regering deed de uitdrukkelijke toezeg ging dat de Surinamers een voorkeursbehandeling zullen krijgen ten opzichte van andere buitenlanders in Nederland, maar' minister-president Arron en zijn delegatie wilden vast houden aan een eerdere toezeg ging van minister De Gaay Fort man, dat Surinamers ook na de onafhankelijkheid een volko men vrije toegang tot Nederland houden. Wat de grenskwesties met de buurlanden Guyana en Frans Guyana betreft heeft Nederland dit nieuwe voorstel niet was den had, wil de voorstellen eerst voorbereid en slechts één des- in Paramaribo eens grondig be- kundige op dit gebied voorhan- studeren. sL'IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Adembenemende leer-creaties uit Finland AMSTERDAM Heeft bet eigenlijk nog zin om ln dlerenvellen te lopen? Och welnee, het stenen tijdperk Is al eeuwen achter de rug en we beschikken al lang over andere materialen. Goed beschouwd Is bet een beetje beschamend om nog ln andermans huid rond te lopen, maar daar denken de meeste mensen nJet bij na, leren kleding is welft erg ln de mode. Nu wordt dat ook wel begrijpelijk, wanneer men de leren kleding van de Finse firma Friitala ziet Wat hun ontwerpster Karin helemaal uit leer en suède weet te maken, grenst aan het ongelooflijke. Zij heeft trouwens de beschikking over in eigen fabriek gelooide en geverfde vellen van uiterst soepele kwaliteit en verfijnde tinten. Trenchcot's en driekwart jasjes voor dames en heren zijn eenvoudig musts, maar je wrijft wel even je ogen uit, wanneer er een heer verschijnt in een onberispelijk colbert costuum van lentegroen nappa. Een tailleur met klokrok in zachtrose glan zend leer is trouwens ook niet alledaags. Helemaal verbluffend zijn de royale vachtcapes, die uit trapeziumvormige stukken zijn opgebouwd. De vrouw draagt daaronder een klokrok met vest, de man een pantalon met vest; alles in terra leder. De capes en vele mantels komen in het brede scala van prachtige grijze, bruinige en beige tinten, die naturel lijken maar het vermoede lijk niet helemaal zijn. Het blijft trouwens niet bij daagse kleren, ook voor een lange goudleren avondmantel met bijpassende tas en laarzen kan men bij Friitala terecht, en niet te vergeten voor avondjurken uitdagend van glanzend wit leer, romantisch van zwarte suëde met ruches langs de vierkante hals, zomers van zeemleer met losse rok en b.hjeugdig als avondrok van pastelkleurig patchwork, waarin geen enkel rechthoekig stukje Eén van de adembenemende zit verwerkt. En wel zeker verschijnt er ook een keurige smoking creaties van de Finse mode-ont- van suède. Ik dacht al, dat het smokinghemd met ruches van E werpster Karin Hellemaa Een wit leer zou zijn, maar dat bleek bij nader onderzoek toch E lange goudleren nappa avond- textiel. Dat je zoiets kunt veronderstellen, spreekt echter boekde el mantel, waarbij ook een bijpas- len aangaande de virtuositeit van de maker. E sende tas en laarzen horen. Jeanette Teengs iiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinnitiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ©okter Metzger (I.) en pro fessor Pertuiset tonen in het Pitie-ziekenhuis in Pa rijs vol trots de kerngezon de tweeling Sophia en So- nia (r.). De twee meisjes werden op 29 mei van het vorig jaar als een Siamese tweeling, met de hoofdjes aan elkaar gegroeid, gebo ren. Ze zijn inmiddels volle dig hersteld van de succes volle operatie die vorig jaar onder leiding van prof. Per tuiset plaats had. Wijziging wet vervolgings slachtoffers DEN HAAG (ANP) De Twee de Kamer Is gisteren akkoord gegaan met een wijziging van de wet uitkeringen vervolgings- »l acht offer», die het verstrek ken van voorzieningen, met na me financiële regelt aan die Nederlanders die tijdens de oorlog slachtoffer waren van de Dultae of Japanse vervolging. De voorzieningen zullen nu ook gelden voor hen, die gedurende de oorlog Nederlanders waren, daarna emigreerden en een an dere nationaliteit aannamen. Het gaat hier om ongeveer 800 personen. Mot de uitbreiding van de wet zal ƒ7,5 miljoen gemoeid zijn. Op het ministerie van CRM wordt verder gewerkt aan een plan voor maatschappelijke be geleiding van vervolgingsslach toffers. 33 mnd. cel voor olie zwendelaar AMSTERDAM (ANP) De Ara ter da moe rechtbank heeft gisteren de 33-Jarige Hllversum- se ex-garagekoudcr Bernard L. wegens malversaties bij de ver koop van olie veroordeeld tot twee Jaar «a negen maanden met aftrek. L. had in 1873 ruim 54 miljoen liter diesel- on gasolie verhan deld en had ach door manipula ties met de accijnzen met ruim zeven miljoen verrijkt Tegen de Hilversummer was eerder vier jaar met aftrok geëist. Ronselaar Rhodesfè veroordeeld MANCHEN (UPI/REUTER) De in Duitsland geboren kapi tein van ket Rhodealsche leger Edgar The len is gisteren in MClnehen tot een Jaar voor waardelijk veroordeeld wegens pogingen Westduitsers aan te werven voor militaire dienst in De 40-jarige Thelen, die schuld heeft bekend, moet als een soort boete ruim 3.000 gulden geven aan hot Westduitse Comité voor PATIENT IN AMBULANCE WEERLOZER DAN ZIEKE KOE (Van een onser ver- nieuwe wet voor een kijken din alleen een slaggevers) groot deel van kracht e.h.b.o.-diploma. UTRECHT Vee- geworden is, nog nie- Volgen» dr. Smulders verloskundigen wor- mand weet uan welke kan terecht de vraag den voor de rechter eisen de ambulances worden gesteld of gedaagd als zij een en de bemanningen een arts door e.h.bo.- zleke koe aanraken, moeten voldoen. Er is krachten naar zieken Zonder uitvoering»- wel een concept-ei- voorschriften van de ambulancever zenden niet het senbesluit, dat het vertrouwen in de geen weerlozer dan de va derlandse veestapel. .h.b.o.-diploma zijn patiënten minimum stelt vaar ambulancewa- het begeleidend per- thans echter soneel. Dr. Smulders vindt dat absurd, daar de ambulances gemid deld maar in ruim 20% van de gevallen ongevalsslachtoffers vervoeren. Verreweg het grootste deel van de ritten worden ga- maakt voor het tran sport van zieken en daar komt meer voer Deze aanklacht komt uit de mond van de geneesheer-directeur van de G.G. en G D. in Breda, dr. A. Smulders. In het tijd schrift voor sociale geneeskunde wijst hij erop, dat hoewel de stand der geneeskun digen ondermijnt, of dat hem mogelijk zelfs grove onkunde ten lasto kan worden' gelegd. De situatie die dr. Smulders schetst kon aich voordoen op het platteland. De G.G. en G.D.-ambulances en een toenemend aantal grote particu liere diensten hebben alle gediplomeerd

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7