eisen neer van regering ederland kan plaats n B-groep behouden ongres besliste maar kwam geen stap verder Pverheid gaat muizenplaag te lijf r-ts '«wil!. JUSTITIE LAAT AJVTI- ALCOHOLPIL MET RUST tfj GEWIJZIGDE OPZET W.K.USHOCKEY: Ook Saoedi Arabïê Geen tijd en kracht meer voor overwinningsgebaar met twee handen JTEN GUNSTE VAN WERKGELEGENHEID iVEEHOUDERS ALBLASSERWAARD: ACTIE VEEL TE LAAT DONDERDAG 20 MAART 1975 LEIDSE COURANT PAGINA K J APPORO - Er bestaat een goede kans, dat Nederlandse ijshockeyploeg toch het ver lijf in de B-poule van het toernooi om het lereldkampioenschap zal prolongeren. Het agelijks bestuur van de Internationale IJs- ockey Federatie, heeft een voorstel van Ingeland en Oostenrijk overgenomen om olgend jaar de A-poule met twee landen iUte breiden tot acht Alle gedelegeerden Sapporo hebben zich al achter dit voor- «tel geschaard, dat tot consequentie heeft, it er zowel uit de A- als de B-poule dit r geen landen zullen degraderen, beslissing hierover wordt pas genomen het jaarcongres van de LIHG, dat in juni het Zwitserse Gstaad wordt gehouden, olgens president Ahearne, staan ook de inden uit de C-poule positief tegenover het porstel en zal er in Gstaad zeker een irderheid voor te vinden zijn. Aan de Olympische opzet van het ijshockey- gebeuren de zes landen van de A-poule, de eerste vijf uit de B-poule en het organise rende land - wordt niet getornd. Om even tuele bezwaren van de kant van Rusland en Tsjecho Slowakije op te wordt wodrdt vol gend jaar in de A-poule ook een nieuw systeem ingevoerd. In de eerste ronde speelt de nummer 1 tegen 8, 2 tegen 7, 3 tegen 6 enz, waarna de winnaars van deze wed strijden met zijn vieren om de wereldtitel gaan spelen en de verliezers om de degrada tieplaats. Restrictie De C-poule wordt teruggebracht van acht tot zes landen (minder kosten) en bovendien wordt de vergoeding aan het organiserend land volgens Ahearne fors opgeschroefd. Er moet bij dit voorstel een voor Nederland belangrijke restrictie worden gemaakt. In dien Canada alsnog besluit om met een amateurteam terug te keren, zal het congres in Gstaad beslissen in welke poule de Cana dezen moeten starten en het ziet er naar uit, dat de keuze op de B-poule zal vallen. In dat geval zou Nederland toch degraderen naar de C-poule. Gisteren verloor, als bekend, Nederland met 4-3 van Zwitserland. Oost Duitsland behaal de een monsterzege van 9-2 op Italië. De stand na vier wedstrijden: Oost Duitsland West Duitsland Japan Italië Zwitserland Joego Slavië 4 3 1 0 26 13 6 4 3 1 0 17 111 6 4 2 1 1 15 12 5 4 2 2 0 10 18 4 4 2 2 0 14 16 4 4 1 1 2 15 14 4 4 1 2 1 12 10 3 4 0 4 0 6 22 0 Een hand in de lucht maar Merckx is toch weer winnaar. UWE: "BLAMAGE VOOR SCHAAKSPORT" (Van onze sportredactie) H ERGEN - Er is gisteren in het h ingrescentrum "De Vlucht- tuvel" in Bergen (NH) dan ich nog een beslissing uit de gekomen. Op de tweede dag het buitengewone congres de wereldschaakbond werd voorstel van wereldkam- oen Bobby Fischer de beslis» nde match om de wereldtitel, op 1 Juni in Manilla moet tfinnen, zonder limiet te laten utspelen, door de FIDE met 37 tqm 33 stemmen aangenomen. Da/mee zijn de wedstrijdregie. Iten, zoals die afgelopen zo- in Nice door de FIDE wor- opgesteld, maar in beperkte mate aangepast aan Fischers ei sen. Het aantal remises zal waarschijnlijk verminderen (iets wat Fischer onvermijdelijk acht om het schaakspel creatief te houden) maar zijn wens dat de uitdager twee partijen meer moet winnen dan Fischer om wereldkampioen te worden, werd niet ingewilligd. Dit laatste voorstel werd met 39 stemmen tegen, 32 voor en 3 onthoudin gen verworpen. Uitdager Kar- pov is evenwel pertinent tegen iedere wijziging van het regle ment van Nice. Fischer, op de hoogte gesteld van de beslissingen, heeft be richt niet bereid te zijn om te spelen. Blijft Fischer weigeren, dan wordt Karpov automatisch wereldkampioen. Maar als Kar pov niet naar Manilla gaat, ont staat de situatie dat Kortsnoj in de halve finale door Karpov verslagen, de nieuwe uidager wordt. Weigert ook hij, dan gaat de FIDE net zo lang verder op de wereldranglijst tot iemand gevonden is die wel bereid is onder de geschapen voorwaar den te spelen. Mits Fischer zijn standpunt wijzigt FIDE-voorzitter Euwe: "Voor de schaaksport is dit een blamage. Een congres dat zich voor niets druk maakt Een grillige Fi scher, een starre Russische schaakbond." Düsseldorf - Koeweit deed Rinus Michels het vorstelij ke aanbod om voor een miljoen dollars trainer te worden. Saoedi Arabië bleef niet achter en deed Heinz Lucas, die vijf jaar trainer is van Fortuna Düs seldorf maar zijn contract niet wil verlengen, even eens een aanbod waarmee vele dollars zijn gemoeid,. Met afgevaardigden van koning Feisal besprak Lu cas reeds de mogelijkheden om twee jaar staatstrainer te worden. Merckx zesde zege in Milaan-San Remo Selectie 16-17 jaar DEN HAAG - De veertien spe lers, waaruit het Nederlands jeugdelftal (16/17 jaar), dat zal deelnemen aan een internatio naal toernooi te St. Malo (Fra), zal worden samengesteld, zijn: Broeken (RKTVV), Beljon (Wil lem II), Voshaar (MVV *29), Woutsma <PSV), Erkelens (Dordrecht), Filippo (UVS), Broere (Feyenoord), Dam (Rijs wijk), Metgod (Haarlem), Ursem (Purmerend), Lodeweges (VVOP), Korpershoek (Bedum), Van Dongen (NAC) en Zegveld (Aalsmeer). SAN REMO In de bergen heeft Eddy Merckx het is in Parijs-Nice bewezen letterlijk en figuurlijk terrein moeten prijsgeven. In ritten zonder werkelijke toppen is Merckx nog steeds een van de allergrootsten. Dat heeft hij gisteren vlak bij San Remo aangetoond, op weg naar zijn zesde overwinning in Milaan-San Remo. Het suc ces van Merckx in 1915 werd voorafgegaan door overwinningen in 1966, 1967, 1969, 1971 en 1972 en met zijn zesde overwinning plaatste Merckx zich op dezelfde hoogte als Constante Girardengo, de eerste van de Italiaanse campionissimi en recordhouder in Milaan-San Remo tot dit jaar. De overwinning van Merckx kreeg pas gestalte in de laatste kilometers. Bij de beklimming van de Poggio, de laatste heuvel voor San Remo, ontsnap ten de Italiaan Conti, de Fransman Sibille en Merckx' ploeggenoot Jos Bruyère. In de afdaling werd het trio echter besprongen door de jonge Italiaan Francesco Moser en toen deze 1700 meter voor de eindstreep aansluiting kreeg, was de winstkans voor Bruyère tot vrijwel nul geredu ceerd. Merckx, die het veld in de afdaling had geleid, gooide er nog een schepje bovenop. Hij sleurde het veld naar de vier koplopers en kreeg als eerste van het tot tot bijna honderd meter lengte uitge strekte lint aansluiting. De wereldkampioen ging onmiddellijk door. Hij sprong over ConÜ, Bruyère, Sibille en Moser heen en voltooide de jacht die alleen een Merckx-in-vorm kan maken met zijn zesde overwinning in Milaan-San Remo. Merckx had gelijk, het was ongeloofwaardig waf hij had gepresteerd, maar hij had alles moeten geven. Hij miste de tijd de verschillen waren klein en de kracht om met twee handen omhoog jubelend over de streep (e gaan. Slechts een arm stak de wereldkampioen omhoog. Dat had hij drie jaar geleden ook gedaan. Toen echter spreidde hij zijn hand zo wijd mogelijk uit om met vijf vingers aan te geven dat hij zijn vijfde overwinning had behaald in de „pri ma vera". De uitslag: 1. Merckx (Bel). 286 kilome r 40 n luten e den (gemiddelde 37,530 km/u); 2. Mo ser (Ita), 3. Sibille (Fra), 4. Conti (Ita), 5. Bruyère (Bel), 6. Danguillau- me (Fra), 7. Lannoo (Bel), 8. Zilioli (Ita), 9. Maertens (Bel), 10. Walter Planckaert (Bel), 11. Sercu (Bel), 12. Verbeock (Bel), 13. Chinctti (Ita), 14. Gilson (Lux), 19. Esclossan (Fra), 16. Van Roosbroeck (Belg), 17) KAR- STENS (Ned), 18. Van Linden (Bel), 1 Ongeloof waardig seconden: 20. Martinez (Fra), 1. Demeyer (Bel). 22. Rouxel (Fra), (W-DI), 24 Huelano (Spa), 27. BAL (Ned). 23. Ri 25. Ovion (Fra), .36. KUIPER (Ned), .38 KNE- TEMANN (Ned). 50. Baronchclli (Ita), .52. Gimondi (Ita), op 0.40: 61. Pollentier (Bel), op 1.45: 86. KO- KEN (Ned). Officieuze wereldtitel badminton LONDEN - In de Londense bui tenwijk Wembley zijn gisteren de All England badmintonkam pioenschappen begonnen, dc strijd om de officieuze wereld titels. De Nederlandse kampioene Jo ke van Beusekom versloeg de Ierse Heather Young met 11-3, 11-2 en vervolgens de Duitse Gudrun Ziebold met 11-7, 11-1 waardoor zij de laatste twaalf bereikte. Imre Rietveld won van Pernille Kaagaarden met 11-4, 11-4 maar werd toen uitgescha keld door Margaret Beck (Eng) met 11-8, 11-4. Marjan Luesken verloor in de eerste ronde van de Britse Jane Webster met 12- 10, 11-5. Verrassingen: de geplaatste In donesische meisjes TTieresia Wi- diastuty en Sri Wijanti werden in de eerste ronde verslagen door resp. Sue Whetnall (GB) met 11-8, 11-7 en Heather Niel sen met i2-9, 11-3. Bij de heren versloeg favoriet Svend Pri (Den) de Duitser Lo- sehe met 15-3, 15-1 en de Brit Stevens met 11-15, 15-4, 15-5. De Nederlandse kampioen Rob Ridder»werd door de Japanner Zeniya met 15-3, 15-10 uitge schakeld. Boet van Duimen rijdt voor MZ (Van onze sportredactie) DEN HAAG De 26-jarige mo torcoureur Boet van Duimen uit Ammerzoden gaat rijden voor het Oostduitse merk MZ. Donderdag zal het contract tus sen Van Duimen en MZ in Am sterdam worden getekend. De Nederlandse motorcoureur zal dit jaar deelnemen aan alle Grand Prix-wedstrijden on aan een groot aantal internationale wedstrijden. Op 28 maart ver schijnt hij voor de eerste maal aan de start in de Grand Prix van Frankrijk. Van Duimen wordt bij MZ de opvolger van de Italiaanse coureur Silvio Grasetti. Karin Duyvestein naar Kopenhagen (Van onze sportredactie) DEN HAAG - De Nederlandse ploeg voor de Europese jeugd kampioenschappen badminton, die van 16 tot 20 april in Kopen hagen worden gehouden, ziet er als volgt uit: meisjes: Goby en Inge Blommaert (Metro), Karin Duyvestein (VELO), Maureen Oskam (BC Amersfoort), Inge Rozemeijer (Duinwijck); jongen- s: Pim Koeman (Vlietwijk), Pa trick Oudijk (Zeemacht), Ri chard Pal (BC Arnhem), Pierre Swerts (Victoria). Begeleider is Fred de Jong. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIimillllllllUIIIIIIIIII Van onze parlementaire redactie) >EN HAAG De drie vakcentrales hebben in een Vief aan de Tweede Kamer de regering verweten, nat zij wel constateert in de werkgelegenheidsnota at op korte termijn niet aan iedereen volledige -werkgelegenheid kan worden geboden omdat de or ganisatie van onze samenleving pijnlijk tekort schiet, tfiaar dat de regering zelfs geen aanzet geeft om ^hierin verandering te brengen. '0 te vakcentrales wensen dat de rkloosheidsuitkering hoger iOjrordt en van langere duur zal Zij menen voorts, dat nog ■Ateeds niet alle maatregelen te- de werkloosheid zijn getrof- die in de huidige situatie kbaar zijn. Genoemd wor- in dit verband verruiming de scholingsprogramma's n maatregelen ter verbetering van de arbeidsplaats en de ar beidsomstandigheden. De vakcentrales accepteren niet, dat de regering de werkloosheid In de bouw niet wezenlijk aan pakt. Op veel groter schaal moet gebruik gemaakt worden van programma's van aanvul-- lende werken. Daardoor kan een schoolsgewijze verminde ring van de bedrijvigheid in de bouw worden tegengegaan, al dus de centrales. Het te strenge selectiebeleid van werkgevers moet volgens de vakcentrales aan banden wor den gelegd. Er wordt veel ge sproken over 'passende arbeid', maar ook het begip 'passende werkgever' moet worden ont wikkeld, zo stellen zij. Gewenst wordt een regeling, die werkge vers verplicht werknemers, die passen op aanwezige vacatures, in dienst te nemen, waardoor mensen met een kwetsbare posi tie op de arbeidsmarkt aan een werkkring worden geholpen. Opnieuw dringen de vakcentra les aan op eei\ werkelijke in vloed van de overheid en de werknemers op investeringsbe slissingen. Onderdeel van een dergelijk investeringsbeleid zal moeten zijn een inspringen van de overheid waar dat noodzake lijk is en waar het particulier initiatief tekort schiet. Dit geldt vooral voor achtergebleven re gio's. Verkeerde ontwikkelingen bin nen bedrijven moeten in een vroeger stadium bekend wor den, opdat plotselinge bedrijfs sluitingen worden voorkomen. Daarom moeten volgens de cen trales de bedrijven regelmatig doorgelicht worden. Tenslotte pleit de gezamenlijke vakbeweging voor schoolgeld vrijdom voor leerplichtigen, ook nu de leerplicht tot 16 jaar wordt verlengd. Algemene ver laging van de vennootschapsbe lasting wordt afgewezen, gerich te maatregelen worden aanbe volen. 84.000 KM OP DE FIETS Bezig aan het afleggen van 84 000 km. is de 34-jarige Japanner Kijoro Hirayama uit Tokio in Amsterdam aangekomen voor een korte rust tussen de. duiven op de Dam. Hij hoopt, fietsend door o.m. vier werelddelen in ieder geval veel te zien en mee te maken, om In 1977 weer vol indrukken in Tokio terug te keren. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihhiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiihiiiiiiihhii (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In Nederland zal Justitie niet optreden tegen antl-alcoholpillen tenzij ze bepaalde stoffen bevatten die schadelijk zijn voor de volksgezondheid. Politieel ingrijpen tegen "anti-alcoholpillen" zoals onlangs in Duitsland ge beurde, is in ons land onmogelijk. De Duitse autoriteiten namen 10.000 pakjes poeder in beslag om te voorkomen dat het poeder als "anti-alcoholmiddel" op de markt werd gebracht. De Duitse officier van Justitie voerde daarbij aan, dat hij niet duldde, dat de automobilisten die op de pil vertrouwden ongelukken zouden maken. Het in beslag genomen middel zou overigens een middel zijn om blaaspijpjes van de politie niet te laten verkleuren. Het aantal op de Nederlandse markt aanwezige anti-alcohol middelen is na de invoering van de alcoholwet op 1 november van het vorige jaar beperkt gebleven. De diverse pillen en poeders werden na onderzoekingen alle onschadelijk en waardeloos genoemd. Binnenkort wordt door Beck's Bierhan- del uit Maasdam een advertentiecampagne begonnen om een "1 november pil" van het merk Aisaver op de markt te brengen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Justitie is ook deze pil van geen enkel nut voor de verminde ring van de hoeveelheid alcohol in het bloed. Ook van enig effect op het inmiddels al weer vertrouwde blaaspijpje is volgens Justitie geen sprake. De verkoper, die zijn pillen slijt via drogisterijen en drankengroothandel, meent dat het resul taat uit onderzoekingen in het buitenland is bewezen. De kosten van de door hem geïntroduceerde pil bedragen dan ook zes gulden. (Van een onzer verslaggevers) rkerk Het ministerie van Land- v begint met een gerichte bestrij- I van de veldmuizenplaag in het :gebied van de Alblasserwaard. ft muizen hebben sinds de nazomer i het vorige jaar al ruim 5000 i grasland vernield en momen- I dreigt nog minstens eenzelfde vlakte aangetast te worden, 'olfens de boeren in het hart van het teisterde gebied, komt de actie van h overheid veel te laat. louder Wim van den Berg, die f de Boeren Partij zitting heeft in de Provinciale Staten van Zuid-Hol land: „De muizen zijn bij ons al bijna weer verdwenen. In de nazomer is al m'n land kaalgevreten zodat het meer op een akker leek. De muizen hebben zich verplaatst naar de randen van de Alblasserwaard. Wij hebben nu te kampen met een dreigende mollen- plaag". Overigens had veehouder Van den Berg in de herfst van het afgelo pen jaar schriftelijk vragen gesteld in de Provincie. De vergadering over de gevaarlijke toestand in de Alblasser waard. De overheid reageerde op die vragen, door te stellen, dat de muizen gedurende de winter wel vanzelf zou den worden uitgedund. In de regel bereiken soortgelijke mui zenplagen binnen enkele maanden hun hoogtepunt om daarna door ziek ten, vorst en andere natuurlijke pro cessen weer te verdwijnen. Tegen de verwachting in blijken de muizen in de Alblasserwaard zich nog steeds meer uit te breiden. Omdat het vee over enkele weken de weide in moet, kan de bestrijding nit langer uitblij- Volksgezondheid en Milieuhygiëne dan ook besloten toestemming te ge ven voor een „strak georganiseerde" bestrijdingsactie. Men zal gebruik ma ken van een middel waarmee in Fran krijk ervaring is opgedaan en dat weinig risico's voor neveneffecten op levert. De veldslag zal volgens het ministerie enkele weken duren. Veehouder Van den Berg meent dat de bestrijdingsactie veel te laat komt. Al in de hooibouw zagen we de plaag aankomen. Dat was in juni vorig jaar. Dat komt wel meer voor, daarin heeft de minister gelijk, maar toen het in de herfst nog erger was heb ik aan de bel getrokken, omdat het hoog tijd werd om actie te voeren. Veel land is thans grotendeels verwoest en de plaag heeft de boeren in dit gebied voor grote financiële problemen ge steld. De schade is niet meer te schat ten. De boeren hadden een kleine hooi oogst doordat veel was opgevreten. Daardoor moesten ze elders hooi ko pen. Ook moesten de koeien eerder op stal omdat de weilanden door de mui zen waren kaalgevreten. Toen het gras was verdwenen begonnen de muizen te knagen aan de opgeslagen den. Toen de muizen ook daar waren volgevreten, stierven ze van de honger of verplaatsten zich naar de randen van de Alblasserwaard. De veehou ders kunnen echter nu ook hun koeien nog niet van stal halen. Eerst moet het gras op de weilanden weer voldoende aanwezig zijn. Kortom aanzienlijke schadeposten bij vrijwel alle veehou ders". Oorzaken kan veehouder Van den Berg ook aanvoeren. „Uiteraard is er de kwakkelende winter, waardoor de muizen ruime overlevingskansen had den. De oorzaak ligt volgens mij ech ter in het te lage peil van het polder water, Daardoor was het ontstaan van de plaag mogelijk. Voorlopig is Wim van den Berg de muizenplaag kwijt. Op zijn land begin nen de eerste grassprietjes weer naar boven te komen. Maar nu zitten hij en z'n buren met een oprukkende mollenplaag. „Als het zo doorgaat, dan zal ik wel weer vragen moeten stellen. Dan kan de overheid weer wachten tot het te laat is...."

Leidse Courant | 1975 | | pagina 19