Toch uitstel verkiezingen PVDA WIL OPENBAARHEID INKOMENS VIA BELASTINGEN Ontvoerders van Lorenz toch in ierlijn gezocht rtfiit e-er Geen landelijk ziekenhuisplan Tjerk Vermaning dient aanklacht in PORTUGAL PLAN VOLLEDIG NET INGETROKKEN Alleen metro-oost in Amsterdam AGTIE TEGEN EMIGRATIE NAAR ZUID-AFRIKA DE LEIDSE COURANT £cidóc@outmit Sr* DONDERDAG 20 MAART 1975 LEIDSE COURANT (Van onze correspondent Frans Wennekes) iNN De Westduitse procureur-generaal Siegfried Buback heeft eren verklaard over geen enkele aanwijzing te beschikken, dat anarchisten, die drie weken geleden de voorzitter van de rlijnse CDU Peter Lorenz ontvoerden, via Zweden gevlucht jn. Buback reageerde hiermee op een bericht, dat de Zweedse, olitie in het zuiden van het land een grootscheepse speuractie aar een achttal vrouwen en mannen ontketend had. [n tegenstelling tot deze berichten staat de verhoogde activiteit, traarmee de politie in West-Berlijn gisteren haar onderzoekingen roortzette. Met een helikopter werden luchtopnamen gemaakt van iet district Kreuzberg, dat met zijn talrijke onoverzichtelinke ebouwen, ouderwetse flats en anonieme mensenmassa's talrijke deale schuilplaatsen biedt Nadat de opnamen ontwikkeld waren, de wijk in verschillende sectoren onderverdeeld, die nu itisch door de oolitie uitgekamd zullen worden. n beschikt de politie van West-Berlijn over het eerste spoor de kidnappmgsaffaire: een hoeveelheid geluiddempend mate- 1, dat in een Westberlijnse wijk gevonden was, werd gisteren ir Peter Lorenz herkend. De vraag of deze vondst het onderzoek ik maar een stap verder zal brengen, wordt echter tegen de itergrond van de steeds feller wordende kritiek op de politie len sterkste betwijfeld. Britse soldaten dra gen maskers tegen de stank, nu zij zijn ingeschakeld bij de reiniging van de stad Glasgow. Door de staking van de gemeentereinigers ligt het vuil in to renhoge stapels op de trottoirs, op plei nen en binnenplaat sen. De stad is een paradijs voor ratten geworden. Gisteren zijn 500 militairen aan het werk ge- llllllllllllllllllllllllllllllllll Ambassade personeel: CIA- agenten ^LONDEN (Reuter) Leden van de Britse Labourpartij in het Lagerhuis hebben gisteren ge zegd dat tien attaché's van de Amerikaanse ambassade in Londen agenten van de centrale inlichtingendienst (CIA) zijn. Tenzij zij worden gecorrigeerd, eisen zij de onmiddellijke uitwij zing wan de betrokkenen. Een woordvoerder van de Ameri kaanse Ambassade wilde geen commentaar geven. De bewering was vervat in een motie die was ondertekend door 34 socialistische lagerhuisleden. ASSEN (ANP) - De amateur-archeoloog Tjerk Vermaning zal een aanklacht indie nen wegens grove beschuldiging en beledi ging tegen prof. dr. H. T. Waterbolk. Dat heeft hij woensdagavond gezegd in het districtsbureau van de rijkspolitie te As- Hij was zojuist op vrije voeten gesteld nadat hij dinsdagmiddag verdacht van ver valsing was aangehouden. Vandaag is hij betonnen aan een rapport over zijn vond sten, dat bij de politie zal worden inge diend. Vermaning houdt stellig vol dat zijn vondsten echt zijn. Aan boord van zijn museumschip zijn twee dozen met hoofdza kelijk fossielen en koralen in beslag geno men. Die zullen volgens vermaning aan het gerechtelijk laboratorium ter beschikking worden gesteld. „Ik heb teveel ontdekt Andere mensen vinden maar zo hier en daar een steentje en dan wordt men jaloers", aldus de heer Vermaning. Volgens hem hebben weten schap en praktijk elkaar voor dit onder zoek nodig. De heer Vermaning had graag gehad dat die samenwerking er was ge weest. „Dat men mij nu na tien jaar aanklaagt, is het bewijs dat men ondeskun dig is", meent hij. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fractie van de PvdA in de \veede Kamer wil openbaarheid van inkomens bereiken via de belastingdienst. Woordvoerder Dolman heeft ervoor gepleit, dat iedereen desge wenst inlichtingen over inkomens moeten worden verstrekt nadat de fiscus de belastbare inkomens leeft vastgesteld. „Het is een verouderde opvat dat dergelijke materiële gegevens tot de eilige privacy moeten worden gerekend. Men wil een open samenleving of men wil die niet", zo zei hij gisteren tijdens de behandeling van de begro ting van het ministerie van Financiën. De heer Dolman vond openbaarheid van alle inkomens naar functie al een stap vooruit maar niet voldoende. Men krijgt dan met name geen inzicht in dubbele inkomens en in de verdiensten van zelfstandigen, vermogenbezitters en vrije be roepen. Hij pleitte eveneens voor vereenvoudiging van belastingaanslagen en voor scherpere contro le. De liberaal Joekes gaf minister Duisenberg in overweging opgelegde aanslagen wat minder snel te innen; de staat is ook niet zo snel met terugbeta len. De minister kon hem gisteravond laat al antwoorden, dat hij hieraan niet denkt De beta ling van de verschuldigde belasting moet zo dicht mogelijk liggen bij het jaar, waarin het geld is verdiend. Terugkeer naar betaling van de aanslpg in vijf termijnen wees de minister dan ook af. De heer Joekes bracht een reeds eerder ingediende motie opnieuw aan de orde. Daarin wordt aange drongen op herinvoering van de aftrek van onder houdskosten van eigen woningen voor de fiscus. Daarmee zal volgens Joekes de werkgelegenheid in de bouw toenemen en wordt de beunhazerij (zwart werken) bestreden. De heer Vermaat wees er echter op, dat er ook wel door erkende firma's zwart wordt gewerkt, reden waarom hij opnieuw op scherpe controle aandrong. in Het blijft drie keer buigen Hogerhuis LONDEN (UPI) Hef was te verwachten dat Lord laglan, lid van het Britse Hogerhuis met een onzalig voorstel zou komen en dat Is dan ook door de "peers" met 106 tegen 31 stemmen naar de prullenbak verwe zen. Lord Raglan maakte be zwaar tegen het sinds 1621 geldende gebruik dat een nieuw hogerhuislid in vol ornaat en wat heet in Londen "vol" drie trap treden bestijgt en in de bank bovenaan op een te ken van een heraut drie keer opstaat en weer gaat zitten, daarbij zijn hoed af nemend voor de Lord-Kan- selier. Lord Raglan meende dat het beklimmen van de drie treden in zware lange mantel sommige hogërhuis- leden te zwaar valt en een "enigszins komische en ab surde aanblik" biedt Eén keer opstaan en buigen leek hem voldoende. „Als we eenmaal aan het ceremonieel gaan sleute len" riep een mede-peer "dan is het hek van de Israëlische troepen hebben gisteren ongeveer 50 krakers weggehaald van de westelijke Jordaanoever, waar zij tegen de wens van de autoriteiten een stationsgebouw hadden bezet. Zij wilden kracht bijzetten aan hun eis dat het bezette gebied ton oosten van Jeruzalem nooit meer door Israël zal worden prijsgegeven. Bij de ontruiming was enig geweld noodzakelijk. LISSABON, (Rtr/AFP)In Portugal, waar gisteren de staat van paraatheid van het leger is opgheven en de rust wat is teruggekeerd, zijn de verkiezingen voor de wetge vende vergadering van 12 april verschoven naar de 25ste. Ook de officiële verkie zingscampagne, die vandaag van start zou zijn gegaan, be gint later: op 2 april. De revolutionaire raad liet gis teravond weten dat tot het uit stel is besloten omdat vier par tijen symbolen hebben geko zen die zo sterk op elkaar lijken dat dit verwarring zou wekken. De bewuste symbolen waren de communistische ge balde vuist of een hamer en sikkel. De betrokken partijen hebben acht dagen de tijd ge kregen om andere symbolen te kiezen. Politieke waarnemers hebben laten weten dat het uitstel ook het gevolg kan zijn van meningsverschillen bin nen de revolutionaire raad over de samenstelling van een nieuw kabinet. De militaire autoriteiten heb ben de burgers opgeroepen de versperringen in de straten af te breken, die na de tegencoup van vorige week waren opge richt om het aanhouden en doorzoeken van auto's te ver gemakkelijken. Ook het grens verkeer verloopt thans gemak kelijker. De grensposten tus sen Portugal en Spanje zijn weer open voor buitenlanders en journalisten, en voor in groepen reizende Portugezen. De republikeinse garde, die een ról heeft gespeeld in de tegencoup van vorige week, en eens een steunpilaar was van het oude regiem, zal worden ontwapend. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse voor de Bijlmermeer - deze oostlijn af te „Papier is de enige plaats waar het Progres- lemeenteraad heeft de plannen voor een bouwen. sief Akkoord nog bestaat". Een aantal raad- netronet voor de hoofdstad ingetrokken. Ex-wethouder Riethof, intussen geen lid sleden, die van de PPR en de PvdA voorop, meer van de P.S.P., heeft deze slotdebatten weigert de politieke verantwoordelijkheid De oostlijn moet echter wel afgebouwd over de metro en zijn afscheid als wethou- over de metro te aanvaarden. „De een moet worden, zoals gisteravond besloten is. Daar- der aangegrepen om een felle aanval te doen de ander voortdurend schoonwassen", mee sluit de raad zich tevens aan bij de op het Progressief Akkoord in Amsterdam. Volgens de heer Riethof is wethouder Roel tanbevel ingen van de drie vakcentrales in Hij voelt zich, zei hij gisteravond slachtoffer van Duyn een politieke parasiet, die autori- Amsterdam om - ook al omwille van de van een volgens hem niet-verantwoorde me- teiten nodig heeft om er zich als „anti-autori- werkgelegenheid en betere verbindingen tropolitiek van het gemeentebestuur. teit" teeen te kunnen afzetten. Mei bord. dat leden de Boycot Out ran Actie gisteren fnet kettingen aan tet hek van de Zuidafrikaanse am bassade in Den Haag bevestigden, werd door een poli- jtie-agent verwijderd beslag geno- DEN HAAG (ANP) De Boy cot Outspan Actie zal de Neder landse regering vragen alle pro- paganda-activiteiten voor emi gratie naar Zuid-Afrika te ver bieden. Ook wil men de Gewestelijke Arbeidsbureaus oproepen om de bemiddeling stop te zetten, zo heeft de actiegroep gisteren in Den Haag meegedeeld. Een delegatie van de BOA ging met een groot bord naar de ambassade aan de Wassenaarse- weg in Den Haag. Op het bord stond dat emigratie naar Zuid- Afrika gevaarlijk is. „Praat eerst met zwart Afrika" luidde de aanbeveling. Niemand van het ambassade personeel kwam naar buiten, maar even later verscheen wel een surveillancewagen van de politie. Een agent knipte met een zware tang de kettingen, waarmee het bord aan het hek was bevestigd, door en nam het bord in beslag. In verband met <je verhoogde posttarieven gelden bij toe zending per post van: met ingang van 1 april 1975 de navolgende" 'abonnementstarieven: Benelux: per kwartaal per jaar 44,21 172,95 Overig buitenland per kwartaal per jaar ƒ110,56 438,35 Veilingen Rijn*burf. 10/3 bloemen. Omschrijving, to- txle aanvoer, gemiddelde Driii Amaryllis 10014 0.388. 0.144. Anjers am. 40520 0,276, Anthuriun 1941 2.654, Blauw* Dmi" Calla 100 1.175. Chrys. 3.590. Euphorbia 2,238. Gerbera 70" 1,878. Hyacinth r 3761 2,049, Lelie taa ïouuu u./oi, Narcis kas 1310 1,754. Narcis Carlton k. 15865 1,338, Orchideeën 2605 0.872, Rozen grootbl 10200 0,445. Rozen kleinbl 3020 0.291, Tul- K 191462 2.284. Brilliant star 2560 1.204, pen 2e soort 6654 1,230. Tulp met bol 280 0.050. arcis 2e soort 2042 0.506. Narcis koude gr 233675 0,752. Anjers 0.323, Div. snijbloemen 2969 1, snijbloemen 206 1.667, Anenoi 7540 0.589. Anjers Am imp 31640 ip- 230 0,061, Glodiofen snijbloemen 2066 1,053, Div m 306 1,667, Anemonen imp. s Am imp 31640 0JS6. ïp. 230 0.061. G1 0.530. Glad. Ni bekken imp 100 0,410. Uatris jnp 8200 0,502, Orchideeën imp 11400 0.113. Ranon- ÉÉ1 Mimosa imp 25 0.560, »p ion udecën >p. 140 0.618. bi" i^^b5323>on7M.,VB^ma,^S 2.629"sT dgg'— 624 0.754, Div. potplanten 20880 0,530. Gevonden. Gl. Colv r. Charm Gl. Colv Cornet 50 0.110, Anjer tr 16000 0,473, Anjer tr. violet 16950 0.352. Anjer tr White 7850 0.371, Anjer tr Mix 5520 0.332, Div. snijbloemen 0,011. Gladio len Texas 2590 0.416, Gladiolen Mix 1850 0.340. Katwijk a/d Rijn 19 maart li - Groenten n o. lust A 1 13.50 - 16.70. A 12 70. B 1 14.80 - 18 10. B II r C I 1130 - 12.40. C 800 II 3.10 - I 30—42, Annemane - 12.50; boerenkool 74A0, selderie 0 20. radijs 54. breekp«en p kist 6.00. knolselde- Op het politiebureau van Leiden ri* 16-39; prei 66. aanvoer waspeen 260 000 zijn de vorige maand de volgen- de gevonden voorwerpen ge bracht: Damesportemonnaie, damesbril, ballpoint, koffer, portefeuille, draagtas plastic i nV^Beimd^Moir^ï tver*' M*Ca?oL met inh., wandlampjes, heren Gornette. Zorlna, J«r7VroXGolden*i£. portemonnaie, kinderring, da- meshandschoenen, bankbiljet ten, maillot, sleutels, schoolboe- Cactus as— ïes. Pot chyrs. s ken, armband, militaire tas, zak inh. geldbedrag, zaagblad, ge reedschap, hanger, kinderjurk je, damesmuts, herenpolshorlo ge, sjaal, wanten, rijwieltas met inh. schooltas, bouwdoos Oldti- Terug te bekomen en inlichtin gen te verkrijgen aan het bu reau van gevonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8, ingang poort, op woensdagen tussen 14.00 en 17.00 uur. Telefonische inlichtin gen worden niet verstrekt. Huisvesting. Een berichtje van de gemeente: het Bureau Huisvesting is mor gen de gehele dag gesloten. Maandag kunnen woningzoe kenden er weer terecht Anemoon 100—1 Lrhebloemig Iruit 80—«5 Tulp* W*«t Point. M.y Tim* 220—310. Parkiet Karet Doorman 230-205. Dubbel Gemengd Bonanza. Or - Nassau 155—235, Overige Atilla. Oxford. Kees Nelis. Apeldoorn. Golden Apeldoorn. dMMAM "HMi Bartigon. Wonder- In Museum Boymans-Van Beu- ningen te Rotterdam is tot 31 maart een tentoonstelling te zien van werk van de in 1973 overle den Rotterdamse graficus Jaap Kraanen. Kijkdichtheid KIJKDICHTHEIDCIJFERTJES onthullen dat In Nederland de culturele programma's van beide televisiezenders zenders zich niet verheugen in een hoge mate van populariteit: slechts één procent van de kijkdichtheid heeft daar betrekking op. Dat is nog minder dan de zendgemachtigden eraan besteden: gemiddeld vier procent van de totale zendtijd, waarbij de vier procent niet eens gehaald zou worden, als de NCRV en de Evangelische Omroep niet een stuk boven bet gemiddelde kwamen. NU IS „CULTURELE PROGRAMMA'S" een tamelijk willekeurig begrip bij de omroep-statistiek; een deel van de rubriek „drama" die gemiddeld 24 procent haalt, zou eronder behoren te vallen en wat de Evangelische Omroep aan culturele programma's levert, zou er eigenlijk gedeeltelijk van moeten worden afgetrokken. Maar het is al met al een schamel beetje; de radio in Nederland doet er beslist meer aan, hoewel weer niet zoveel meer, dat het verzet van sommigen tegen het „klassieke" karakter van Hilversum IV begrijpelijk wordt. Al moet men boven-genoemde cijfers voorzichtig hanteren, ze stroken met de mening dat in ons omroepbestel amusement en de informatie (sociaal-maatschappelijk en politiek) een overheersen de plaats innemen. Ze bevestigen ook het vermoeden want de belangstelling voor culturele programma's is nog geringer dan het aanbod) dat onze programmakers niet erin slagen culturele programma's zo te maken dat er een belangstelling-wervende kracht vanuit gaat. Ook in deze sector stuit de culturele emancipa tie op de bekende weerstanden, met als gevolg dat op dit terein in feite niet iedereen een gelijke kans krijgt om zich te verrijken. MISSCHIEN MOET DEZE TAAK uitsluitend aan de N.O.S. wor den opgedragen; want zulke programma's kunnen „bij uitstek geschikt" zijn; voorwaarde waaraan onder meer minister Van Doom wat de N.O.S. betreft grote waarde hecht Werk aan de winkel Nu DS-'70 door een politiek burgeroorlogje uit elkaar gevallen is - wie gelooft nog dat Drees jr. van het restant een betekenisvolle politieke partij kan maken - blijkt dat in het centrum van de Nederlandse politiek en zeker het centrum-gedeelte dat duidelijk links van de WD staat buiten de christen-democraten niet veel meer bestaat met kans op invloed door getalssterkte. En zolang niet duidelijk is dat het CDA een krachtig blok gaat worden, ia zelfs de toekomst van het christen-democratisch trio onzeker. De uitgetreden leden van DS-"70 zullen waarschijnlijk pogingen ondernemen met dakloze D'66-ers en andere niet-confessionele politiek-geïnteresseerden die zich noch bij de WD nog bij socialisti- sch-geöriënteerde partijen thuis voelen, vóór de volgende parle mentsverkiezingen iets nieuws op te richten. Zullen ze veel kans krijgen? De druk van Wiegel en Den Uyl is nu al merkbaar! Omdat op die manier de polarisatie hoogtij gaat vieren en na het niet-confessionele centrum de christen-democratie de storm te verwerken krijgt, vinden we dat er veel werk aan de winkel is voor iedereen die de keuze links of rechts te simpel vindt in de Nederlandse politiek. Ze zullen tussen nu en 1977 zich niet moeten vermoeien met naspeuringen in hoeverre ze het met de politiek van de PvdA en de WD eens kunnen zijn, ook niet of ze meer oppositie moeten voeren tegen Den Uyl c.s. dan wel tegen Wiegel maar welke duidelijke politieke identiteit ze zelf hebben. We achten het lang niet uitgesloten dat, met uitzondering van bepaalde punten welke voortvoeien uit de op een levensbeschouwing gebaseerde principiële grondslag van de christen-demociatische partijen, cen trum-partijen, in politiek opzicht veel met elkaar gemeen zullen hebben. Er zijn, toen D-'66 nog een krachtige partij was, in haar gelederen ook verschillende talentvolle mannen en vrouwen geweest wier denkbeelden op politieke hoofdpunten niet ver van die van de christen-democratie stonden; bepaalde staatkundige hobby's van Van Mierlo en Gruijters, plus hun strategie om de confessionele partijen in Nederland aan hun eind te helpen, hebben toen de weegschaal gmakkelijk doen doorslaan naar de kant van de Partij van de Arbeid. Nu die, onder druk van PPR en PSP en bepaalde buitenlandse ontwikkelingen het risico loopt linkser te worden, is er tijd voor herbezinning. Maar dan moet de politiek van het centrum ook meer allure krijgen. Weeroverzlcht Naar het zich laat aanzien zal het morgen droog weer zijn en kun nen er enkele opklaringen voor komen. Deze verandering in het weertype wordt veroorzaakt door dat een gebied met hoge barometerstanden zijn invloed geleidelijk naar onze omgeving uitbreidt. Dit hogedrukgebied brengt al enkele dagen zonnig weer in Scandinavië, waarbij overdag maxima van circa 7 graden gemeten worden. In de nacht daalt het kwik daar nog op veel plaatsen tot 8 graden onder nul. In onze streken kwam de temperatuur van nacht niet meer onder het vries punt Er was veel bewolking en het bleef hard waaien. In het midden en zuiden van het land regende het bovendien nog ge ruime tijd. Deze regenzóne ging samen met een depressie, die via Noordoost Frankrijk naar het zuiden trok. Morgen zal de-> ze storing boven Zuid-Europa aankomen en daar weer voor een verslechtering van het weer zorgdragen. Vooruitzichten voor zaterdag. Droog, geleidelijk meer opkla ringen en minder koud. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zaterdag: Aantal uren zo- n: 1 tot 9. Min. temp. om streeks 2 graden. Max. temp. omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 pro cent Amsterdam r*gen SE, onbrw Advies aan staatssecretaris: UTRECHT (ANP) De gedachte aan één landelijk ziekenhulsplan moet worden losgelaten. In plaats daarvan moet er een 'dynamisch planningssysteem' komen, niet gericht op bet eindpunt van een ontwikkeling, maar steeds bijstelbaar, en dat kaders biedt voor een geheel van beleidsuitgangspunten, aanwijzingen, richtlijnen en procedures voor het tot stand brengen van deelplannen per gebied of per categorie van voorzieningen. Dit is een van de belangrijkste punten uit het advies dat het College voor Ziekenhuisvoorzie ningen gisteren heeft uitge bracht aan staatssecretaris Hen driks van Volksgezondheid over de wijziging van de wet zieken huisvoorzieningen. Het college is het eens met de heer Hendriks, dat de door hui dige huisige wet voorgeschreven methode van het opstellen van een nationaal ziekenhuisplan een belemmering vormt voor de uitvoering van dc in 1971 afge kondigde wet. De huidige wetsprocedure is ge richt op een planning van het aantal bedden en niet op een planning van ziekenhuisfunc ties. Dit is een struikelblok voor het opstellen van een bruikbaar ziekenhuisplan. Verder zijn re gels nodig voor sluiting van zie kenhuizen, waarbij het college een beroepsprocedure adviseert. Ook moet de taakverdeling met de provincies worden verduide lijkt met het oog op een gewen ste decentralisatie.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13