Kamer voelt niets voor studentenloting Oudheidkundige vondsten vervalst Bij Sabena dreigt massaal ontslag £eidóe(3ou4ont Wilson vraagt van Britten Ja voor EEG Verdachte van metroaanslag had contact met Oost-Europa Nettowinst van Philips daalde naar 734 min CIA licht Russische onderzeeër BOETE OXIRANE BUITEN PROPORTIE Alle stakers terug bij Meeus. Geen onredelijk profijt van oliecrisis AMATEUR-ARCHEOLOOG AANGEHOUDEN Veronica gaat niet in zee met Mi Amigo Patiënt niet bijgekomen na operatie i, WOENSDAG 19 MAART 1975 >f LEIDSE COURANT PAC1M 9 eiMJHOVEN Philips heeft in 1974 een nettowinst behaald van 734 min tegen 899 min. in 1973. Zonder de vanaf 1 oktober geconsolideerde Mag- navox Company, VS, zou de nettowinst 710 min hebben bedragen. De nettowinst per aandeel van 10 is gedaald van 5,17 tot 3,99, zonder Magna- vox tot 3,85. De omzet steeg van ƒ22.563 min tot 25.288 min, het bedrijfsre sultaat daalde van ƒ2597 min tot ƒ2285 min, de winst voor aftrek van belastingen van 1929 min tot 1544 min en de winst na aftrek van belastingen van 966 min tot 787 min. Voorgesteld wordt het dividend onveranderd te bepalen op 1,80. Rekening houdend met het interimdividend van ƒ0,60 zal het slotdividend ƒ1.20 be dragen. Vorig jaar kon van het slotdividend naar keuze een uit kering in aandelen uit de belas tingvrije agiouitkering worden gedaan. Op iedere 25 gewone aandelen werd een gewoon aan deel gegeven. De omzet in het vierde kwartaal steeg met 12 pet van %6813 min tot 6745 min. Het bedrijfsre sultaat in de laatste drie maan den liep terug van 872 min tot 579 min, en de nettowinst van 312 min tot 120 min. De nettowinst per aandeel daalde in deze periode van 1,80 tot ƒ0,60. De winst na aftrek van belastin gen is in het vierde kwartaal tegen verwachting sterk beïn vloed door de als gevolg van de gewijzigde wisselkoersen afge boekte bedragen. Eén Russische onderzeeër van het type dat in de Stille Oceaan zonk. WASHINGTON, (UPI) Een Ameri kaans onderzoekings schip in dienst van de CIA heeft een deel opgespoord en gelicht van een Rus sische onderzeeër, die in 1968 ontplofte en zonk in diep wa ter tussen Vladivos tok en Hawaii. De vondst werd vorig jaar gedaan, maar is toen geheim gehou den. Russische bergings schepen hadden de zoekpogingen naai de gezonken onder zeeër opgegeven, toen de CIA er lucht van kreeg en via een van de organisaties van miljonair Ho ward Hughes een diepzeeschip uitrust te om de onderzeeër te lichten. De „Glo- mar Explorer" trof de onderzeeër in vrij goede staat op de zeebodem aan, maar pogingen om het schip te lichten slaag den slechts ten dele. Een aantal geborgen stoffelijke resten kreeg een Russisch zeemansgraf. HllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllM ROTTERDAM - De boete die Oxirane Chemie door de Rotterdamse gemeenteraad is opgelegd is buiten proportie. Dit zei gisteren de raadsman van het bedrijf tijdens een openbare zitting van de beroepscommissie erfpachtvoor- waarden van de gemeente. Het bedrijf was een boete opgelegd van 4,5 miljoen gulden wegens het veroorzaken van een giftige en explosieve gaswolk in december van het vorige jaar zonder stappen te ondernemen om het gevaar voor de bevolking te beperken. De raadsman van het bedrijf meende, dat de gemeente Rotterdam niet bevoegd is via de erfpachtvoorwaarden en milieubeleid te voeren op het gebied van de luchtverontreini ging en de hinderwet De boete die overeenkomstig deze laatste wetten zouden kunnen worden opgelegd bedragen maximaal 10.000 gulden. Het bedrijf meent overigens, dat de gaswolk geen gevaar voor de volksgezondheid opleverde. BERGEN OP ZOOM (ANP) De dertien stakers die nog steeds niet terug in dienst wa ren bij het transportbedrijf Meeus Transport BV in Bergen op Zoom zijn woensdag weer begonnen. Voor directeur D. Meeus is er echter wel een probleem ont staan dat nog niet is opgelost Hij heeft namelijk een over schot aan personeelsleden. Des tijds was hij al genoodzaakt om een ontslagaanvrage in te die nen voor zeven mensen. Dat deed hij toen voor zeven stakers die bij de eerste actie waren betrokken, toen het om het af dwingen van een cao ging. Di rect was dat de aanleiding voor het tweede langdurige conflict De groep „Teach in" vertrok gister middag naar Stock holm om deel te ne men aan het Euro visie Songfestival. Zaterdag vindt de finale plaats. Met, hun liedje „Dinge dong" hopen (v.l.- n.r.) Koos Versteeg, John Gaasbeek. Chris de Wolde. Getty Kasper. Ruud Nijhuis en Ard Wee- tink hoge ogen te gooien. Illlllllllllllllllllllllllllllill Hoorzitting Tweede Kamer Den Haag (ANP) Shell en Esso hebben gisteren tijdens een hoorzitting van de vaste commissie voor Economische Zaken uit de Tweede Kamer ontkent onredelijk van de oliecrisis te hebben geprofiteerd. Kamerleden lieten later weten, dat zij van de maatschappijen voorlopig een redelijk inzicht in de situatie hadden gekregen. Shell doelde tijdens de zitting mede, dat de maatschappij de beschikbare olie tijdens de crisis gelijk verdeeld had over haar afnemers, in Nederland en in het buitenland. Afnemers die niet onder de naam Shell verkopen, zijn eveneens gelijk bevoorraad. Esso ontkende eveneens onredelijk van de oliecrisis te hebben geprofiteerd. Deze maatschappij had vóór de crisis al gezorgd voor goede voordelen waarvan de prijs tijdens de crisis niet extra verhoogd werd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Klein (On derwijs en Wetenschappen) heeft gisteren een meerderheid van de Tweede Kamer niet kunnen winnen voor zijn plan om de toeloop van studenten naar universiteiten en hogescholen af te remmen. Dr. Klein kreeg het verwijt te horen dat zijn algehele loting te globaal werkt en geen recht doet aan de leerlingen van het voorbereidend, wetenschappelijk onderwijs die duidelijk de beste cijfers hebben. De christen-demo cratische fracties en de VVD dienden een ingrijpende wijziging op het wetsvoorstel in. Hun plan voor de „gewogen loting" wil zes lotingsklassen op basis van de gemid delde eindexamencijfers. Wie de beste cij fers heeft, maakt de meeste kans om tot de universiteit te worden toegelaten. De staatssecretaris verdedigde een verlen ging van de machtigingswet studentenin schrijving tot september 1978 en een loting voor alle aspirant-studenten met einddiplo ma v.w.o. Een loting voor alle studenten vond hij de meest rechtvaardige oplossing. „Hoge cijfers zijn niet bepalend of iemand met succes op wetenschappelijk niveau kan studeren". Een gewogen loting op basis van eindexamencijfers noemde hij een schijnop lossing. De heer Klein noemde het billijk de arbeidsmarkt te betrekken bij de vraag hoe veel studenten moeten worden toegelaten. Als in een bepaalde studierichting een over schot aan academici wordt verwacht, moet de toelating worden beperkt. Namens WD. KVP. ARP en CHU diende mevrouw Ginjaar (VVD) een motie in, waar in de staatssecretaris gevraagd werd binnen twee jaar met een beter selcctiesysteem te komen. Vandaag zal de Kamer over het wetsvoorstel en de wijzigingen daarop stem- Amateur-archeoloog Tjerk Vermaning. (Van een onzer verslaggevers) ASSEN Gistermiddag is in Meppel de amateur-archeoloog Tjerk Verma ning aangehouden op verdenking van vervalsing van „oudheidkundige vondsten". Deze Drentse schippers zoon deed jarenlang de wetenschap versteld staan over zijn honderden vuistbijlvondsten, „bewijzen" voor de aanwezigheid van een grote Nean derthaler-bevolking in het oude Drenthe. Hij heeft deze aan musea in Drenthe en Friesland verkocht. Medewerkers van het Biologisch Archeologisch Instituut te Groningen hebben de vervalsingen aan het licht gebracht. Alle stenen die via Vermaning in musea en wetenschappelijke tijd schriften terecht kwamen, blijken meesterlijke vervalsingen, bijgeslepen met een slijpmachine en voorzien van een kunstmatig patina. Of Tjerk Vermaning de vervalsingen zelf gepleegd heeft is nog niet bekend. Wel is duidelijk geworden dat iemand de vuurstenen vuistbij len, schrabbers en stekers in de grond moet hebben gestopt voordat Vermaning op die plaatsen zijn opzienbarende vondsten deed. Alle voorwerpen, ook die op het woonschip van de amateur, zijn in beslag genomen. Tjerk Vermaning heeft via verkoop ongeveer 100.000 gulden ontvangen. Ook kreeg hij de culturele prijs van de provincie Drenthe min of meer als erkenning voor zijn verdiensten. Vermaning heeft jarenlang voor de erkenning gevochten en verweet de archeologen een amateur zijn successen te miskunnen. De echtheid van zijn archeologische vondsten uit vroegere tijden wordt niet aangevochten. Overigens is door de ontmaskering de Nean derthaler niet uit Drenthe verdwenen. Er was als een vondst uit 1928 bekend: een in Rolde gevonden vuistbijl. Wel zijn de mensen uit de oude steentijd weer heel zeldzaam geworden. Brussel/Den Haag (ANP) Na de be- viteiten moet gaan afstoten het geen e (Luxemburg) blijkt thans, dat de Sabena moet gaan reorganiseren. Onze corres pondent te Brussel liet vanmorgen we ten. dat de Sabena alle onrendabele akti- Sabena heeft tegelijk een bedrag van twee miljard Belgische francs aan de regering gevraagd boven de 840 miljoen francs, die zij jaarlijks krijgt. Dit geld is volgens de maatschappij nodig, om de financiële moeilijkheden te boven te kun nen komen. Intussen heeft het Nederlands KVP- Tweede Kamerlid Van Zeil minister Wes terterp van Verkeer en Waterstaat erop gewezen, dat het personeel van de KLM zeker inspraak moet hebben in mogelijke samenwerkingsvormen tussen de Bene- lux-luchtvaartmaatschappijen. Het Ka merlid meent verder, dat de werknemers volledig moeten worden ingelicht over aangelegenheden, die voor hun positie, van belang kunnen zijn. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Radio Veronica zal niet op 29 maart weer in de ether zijn, ook al zat het sinds enige tijd in de lucht dat het vertrouwde station via het illegale Mi Amigo weer zou gaan uitzenden. De onderhandelingen tussen beide "piraten" schijnen schipbreuk te hebben geleden. Het bleek onmogelijk de eisen van de beide teams met elkaar te verenigen. Na langdurig overleg verbrak de Belg Sylvain Tack, de grote man bij de Mi Amigo-organisatie, de besprekingen. De complicaties lagen vooral in de financiële sfeer. Volgens Sylvain Tack stellen de mensen van Veronica te hoge eisen. Of hiermee de onderhandelingen definitief zijn beëndigd is niet geheel duide lijk. Voor de houding van Veronica in deze kwestie speelt mede een rol het voornemen van de justitie om medewerking vanuit ons land aan de zeezender hard aan te pakken. Trein ontspoord Op het Marconi- plein in Rotterdam ondervond gisteren het goederentrein en tramverkeer ver traging op, omdat twee wagons van een lege Spaanse goederentrein uit de rails liepen. Op de foto worden de wielstellen van de wagons, die ter plaatse gedemon teerd werden, opge takeld. Illlllllllllllllllllllllllllllllll Leonid Brezjnev Brezjnev maant tot ontspanning BOEDAPEST (Rtr) - De Sovjet leider Leonid Brezjnev heeft gisteren op het Hongaarse par tijcongres in Boedapest gezegd dat voortdurende vooruitgang in de ontspanning tussen oost en west nodig is. Brezjnev noemde het voorts moeilijk te veronderstellen dat een duurzame gegarandeerde vrede alleen in Europa zou kun nen bestaan „terwijl donderwol ken de luchten van andere con tinenten verduisteren". De Sovjet-leider riep voorts op de Europese veiligheidsconfe rentie „de komende maanden" te besluiten met een topbijeen komst. Een dergelijke conferen tie zou een goede basis zijn om de volkeren van Europa naast elkaar te laten leven. Media-nota MINISTER VAN DOORN HEEFT ZIJN NOTA - een stuk met een baaierd van vóórpubluciteit nu officieel bij het parlement ingediend. Een stuk dat onze krant, al was het alleen maar omdat de pers er zo nauw bij betrokken is, de komende maanden van kanttekeningen zal voorzien. Vandaag één voetnoot; een die betrekking heeft op het omroepbe stel en gemaakt wordt naar aanleiding van een opmerking die de minister gisteravond voor de radio maakte. Hij vindt dat de N.O.S. een gewijzigde taakstelling moet krijgen, omdat ze voor „ontmoe tingsprogramma" niet meer nodig is; de gewone omroepverenigin gen zijn daartoe ook zeer wel in staat. Met minister Van Doorn zijn we het eens, dat de N.O.S. wel eens met het etiket „ontmoeting" moet werken, om het beestje dat ze in de ether-arena brengt een naam te bezorgen. Dat de omroepver enigingen alleen daarvoor wel kunnen zorgen, betwijfelen we; want die organiseren de „ontmoeting" vaak met een vooropgezette bedoeling. OM EEN VERGELIJKING TE MAKEN: poliüeke partijen organi seren tegenwoordig ook herhaaldelijk bijeenkomsten met sprekers van diverse partijen. Maar bij de vraagstelling, de keuze van |tof en sprekers maakt het wel degelijk verschil of zo'n ontmoeting plaats vindt onder auspiciën van de Partij van de Arbeid of van de V.V.D., om maar duidelijk links en rechts te noemen. Zodra het om een maatschappelijk onderwerp bij radio of televisie gaat, zijn uitgangspunt en doelstelling doorgaans evenmin zonder vóóroordelen. Wie houdt vol, dat-dit niet merkbaar is? Weeroverzicht In het heersende weerbeeld zal morgen nog weinig verandering komen. Boven het noordelijke deel van de Noordzee blijft de druk hoog, terwijl boven Zuid- Europa een lagedrukgebied het weer bepaalt. Door die druksys- temen wordt in onze omgeving een oostelijke stroming in stand gehouden, waarmee koude lucht naar ons land wordt ge voerd. Doordat het daarbij ook nog hard waait en er vrijwel nergens zon voorkomt, krijgt het weer een onaangenaam ka rakter. In de nacht daalt het kwik tot iets onder het vries punt. Overdag liggen de maxi mumtemperaturen omstreeks drie graden. Ook elders in Eu ropa treft men nog geen voor jaarsweer. Vooruitzichten voor vrijdag: In het algemeen veel bewolking met plaatselijk neerslag. Aan houdend vrij koud. Weersvooruitzichten in cijfers: voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min. temp.: omstreeks 0 graden. Max. temp.: om streeks 5 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 pro cent 9 9 99 (Van onze correspondent, Rogers Simons) LONDEN De Britse regering vindt het aan te bevelen dat Groot-Brittannië lid blijft van de Europese Economische Gemeen schap want de nieuwe voorwaarden van lidmaatschap beantwoor den aan haar verwachtingen. Wilson en de meerderheid van rijn minister raden de Britten dan ook aan „ja" te stemmen in het Europese referendum van juni aanstaande. Dit advies werd giste ren met 16 tegen 7 stemmen goedgekeurd door het kabinet. Wilsons lagerhuisverklaring was lang en ingwikkeld. Hij gaf een breedvoerig overzicht van alle punten, waarover Groot-Brittannië in het afgelopen jaar opnieuw onderhandeld heeft met de EEG. Volgens Wilson zijn op alle punten bevredigende concessies verkre gen. Wilsons ministers en andere partijleden, die gekant zijn tegen de EEG, mogen nu hun eigen mening trouw blijven en in de referen dumcampagne strijden voor zoveel mogelijk neen-stemmen. De anti-Europese socialisten krijgen de steun van een groot aantal conservatieven en van alle nationalistische afgevaardigden. Ofschoon voorspeld wordt, dat het Britse referendum zal eindigen in een overwinning voor Europa, kan momenteel nog niemand de juiste uitslag voorspellen. RUSSISCH SCHIP Chileense marineschepen hebben in de straat van Magalhaes een nood signaal opgevangen van een Russisch wetenschappelijk schip, dat zich mogelijk in de wateren rond de Zuidpool be vindt De laatste twee dagen is evenwel niets meer van het schip vernomen. BOSPORUS De weelderig be groeide oevers van de Bosporus zijn tot beschermd natuurgebied verklaard. De laatste jaren ver rezen er flatgebouwen als pad destoelen uit de grond. AMSTERDAM (ANP) De 55-jarige Max Lew in, een van de verdachten van de verijdelde aan slag op een metrosta tion in de Bijlmermeer, heeft geruime tijd ver bindingen onderhouden met een inlichtingen dienst van een Oosteu ropees land. Dit is giste ren meegedeeld door de' Amsterdamse hoofdoffi- „De rijksrecherche stelt thans een nader onder zoek in naar die verbin dingen en de eventuele strafbare feiten, die daarbij kunnen zijn ge pleegd. Door de aard van het onderzoek kun nen daarover thans geen mededelingen worden gedaan", aldus mr. Hart suiker. De leiding van het on derzoek is in handen van de Haagse officier van justitie mr. R. A. Schimmel, die waarne mend officier van Justi tie in Amsterdam is. De heer Lewin, voormalig hoofdredacteur van het uiterst rechtse blad De wilden plegen. De Vrije Pers werd in fe- bruari gearresteerd in zijn Amsterdamse wo ning nadat drie dagen tevoren drie Amster- de verhoren Heeft Lewin nen noemden Lewin als overigens ontkend; hij initiatiefnemer van de zou alleen suggesties actie. Hij zou de aanslag hebben gedaan, hebben beraamd om de tegenstanders van de lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli UTRECHT (ANP) - De inspectie voor de volks gezondheid onderzoekt op het ogenblik de gang van zaken bij een operatie, vorige week vrijdag in het streekziekenhuis Prinses Bea trix in Gorcum, waarbij de vrouwelijke pa tiënt in een coma is geraakt waaruit ze nog niet is bijgekomen. De 38-jarige vrouw uit Goudriaan was in het ziekenhuis opgenomen voor een schildklierope- ratie. De ingreep werd uitgevoerd door de algemeen chirurg, geassisteerd door twee oor spronkelijk uit Turkije afkomstige anesthesis ten. Tijdens de operatie trad plotseling een hartstilstand op. Toen die was opgeheven bleek het onmogelijk, de vrouw weer bij bewustzijn te brengen. De patiënte is daarop ijlings overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. Prof. Smalhout, hoogleraar in de anesthesiolo gie in Utrecht, zei: „Het is een uiterst moeilijke zaak. Doordat er tijdens de operatie iets is misgelopen heeft de vrouw hersenletsel opgelo pen en dat is altijd een zorgwekkende zaak."

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9