Kranten in moeilijkheden door b.t.w. op abonnement Grote rol gemeenten [pij opzet kabel-t.v. Spaans episcopaat vraagt om herstel van vrijheden ONASSIS BLEEK ZES JAAR OUDER Vrouwen tonen meer interesse voor motor Meditatieproject voor Pasen van centrum Jeugd en Jongeren KORTE METTEN WOENSDAG 19 MAART 1975 LE1DSE COURANT PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) DEN' HAAG Van verschillen de kanten is er al kritiek geko men op de, in de gisteren ver schenen media-nota van minis ter Van Doorn (CRM) per 1 lari 1976 aangekondigde in ging van een b.t.w.-heffing abonnementsprijzen van dag- en nieuwsbladen. Deze wa ren tot dusver vrijgesteld van de heffing, maar nu niet-fiscale eunmaatregelen in het ver- hiet liggen (90 miljoen voor •t bedrijfsfonds voor de pers tor de komende 3 jaar) moet ge uitzonderingsmaatregel ilgens minister Duisenberg in Financiën worden opgehe- e lezers zullen als gevolg daar in volgend jaar worden gecon- r onteerd met een verhoging van het abonnementsgeld. In de dagbladwereld leeft momenteel een beetje de vrees dat dit abon nees zal kosten. De voorzitter van de Ned. Ver eniging van journalisten (NVJ), M. de Bok, zei, dat de kritische grens voor de abonnementsprijs was bereikt en dat de maatregel van de regering leidt tot meer samenlezen van dag- en nieuws bladen. Hij vreest een groot aantal opzeggingen, waardoor kranten in moeilijkheden zullen komen en daardoor om steun moeten aankloppen bij de rege ring. Vraagtekens bij de maatregel zetten ook de KVP en de P.v. d.A. De heer Van der Sanden (KVP) vroeg zich af, of naast handhaving van het nultarief voor b.t.w. niet kan worden vol staan met een bedrijfsfonds voor de pers dat mate dan thans tijdelijke steun kan bieden aan bladen die op zich rendabel zijn. De P.v.d.A. zou liever een reclamebelasting zien, die op alle reclame drukt, maar waarvan de baten door gerichte maatregelen aan hulp behoevende bladen ten goede zou komen. Minister Van Doorn liet in een toelichting op zijn nota nog we ten, dat er van de b.t.w.-heffing geen brokken mogen komen, anders zou de regering moeten bekijken wat haar te doen staat. De minister had er niet zo'n zwaar hoofd in. Uitgangspunt van het persbeleid van de rege ring is, dat de bestaande ver scheidenheid aan dagbladen wordt gehandhaafd. Kranten die in moeilijkheden komen zul len via het bedrijfsfonds steun krijgen. Het kabinet geeft de landelijk antennesysteem van de baan (Van een onzer verslaggevers) (1EN HAAG De regering zal (ten concessie verlenen voor de lanleg en exploitatie van een fendelijk centraal antennesys- (tem of daarmee vergelijkbare pstemen van meer dan lokale tnvang. Een en ander betekent ie intrekking van het in 1965 (ij de Staten Generaal aanhan- jig gemaakte voorstel tot het (inleggen van een landelijk intraal antennesysteem. Dit (aat in de gisteren verschenen i over het beleid dat bij de exploitatie van draa- •epinrichtingen(kabelte- sie) zal worden gevolgd. gemeenten zullen een be- rijke rol gaan spelen bij de htwikkeling van de kabeltelevi- Zij krijgen onder meer de jïrantwoordelijkheid voor de (rieven en het programmapak- zullen tevens de omvang i het verschijningsgebied en dichtheid van het kabelnet de nota moet het wel ;lijk verplicht worden dat te leggen kabelsysteem teekend is op tenminste 12 tv- hnalen, met de mogelijkheid dit aantal uit te breiden tot l 30. Verder zou het systeem «gelijkheden moeten bieden por de zgn. kies-televisie, maar nog verre toekomstmu- in het aantal fasen gebeu- i de behoefte, dat de be te uitbreiding v f-kanalen zal in en, op grond va verwachting oefte de komende tien jaar niet de 12 kanalen zal uitgaan.' olgens staatssecretaris Van uiten, die de nota gisteren pre steerde, zijn alle bestaande «stellen geschikt om 12 kana- n te ontvangen, ook de toestel met zes druktoetsen. Hierbij tl bij ontvangst van meer dan s kanalen aan de toetsen ge raaid moeten worden, itussen heeft de directeur van eltakabel dr. A. Dake, zijn on- enoegen uitgesproken over o.a. e uitlatingen van staatssecreta- Van Huiten ten aanzien van et zogenaamde kabel-sternet Deltakabel. Hij bestreed de pvatting, dat het huidige televi- voorkeur aan individuele hulp boven algemene steunmaatrege len. Minister Van Doorn zei nog: „Wat we aan kranten hebben willen we overeind houden, hoe wel je voor bepaalde regio's minder zorgelijk zou hoeven te zijn als er een krant zou wegval len. Voor de regio's is het crite rium, dat de mensen de keuze hebben uit minstens twee ver schillende kranten". In zijn media-nota heeft minis ter Van Doorn ook voorgesteld over te gaan tot ontkoppeling van het lidmaatschap van een omroep en het abonnement op een omroepblad. AVRO en VA RA hebben zich al tegen ver klaard, evenals de P.v.d.A. De KVP-er Van der Sanden liet we ten weinig moeilijkheden te zien. Zijn fractie vindt, dat vol wassenen zelfstandigen in staat moeten zijn voor het lidmaat schap van een omroep te kiezen, ongeacht het betalen van een bijdrage. In de media-nota wordt de mi nister van CRM de bevoegdheid ontnomen om een omróep op grond van de inhoud van een uitzending zendtijd te ontnemen of een berisping te geven. Vol gens minister Van Doorn moe ten pers en omroep op het punt van vrije meningsuiting zoveel mogelijk een gelijke positie krij gen. De tuchtbevoegdheid van de bewindsman geldt momen teel immers niet voor de pers. Jacqueline Onassis met haar twee kinderen en andere fa milieleden bij de kist met het stoffelijk overschot van Aris- toteles Onassis, in de kapel van het eiland Scorpios. Op de achtergrond slechts ge deeltelijk zichtbaar senator Edward Kennedy. sietoestel niet geschikt zou zijn voor ontvangst van ieder pro gramma via het stemet. Verder noemde hij het pertinent on juist, dat de privacy bij gebruik van het sternet in het gedrang zou komen. Dr. Dake stelde ver der, dat het sternet beslist niet minder economisch voor de abonnee zou uitkomen als het thans gekozen aftaknet. Ont stemd was dr. Dake ook, dat de staatssecretaris zijn nota heeft gepubliceerd zonder rekening te houden met het rapport dat zijn onderneming en de PTT in voorbereiding hebben. SCORPIOS (AP) De Griekse scheepsmagnaat Aristoteles Onas sis is niet 69, maar 75 jaar geworden. Dit bleek gisteren toen hij tijdens een eenvoudige plechtigheid op zijn privé eiland Scorpios begraven werd. De mahoniehouten kist droeg een plaatje met het opschriftAristoteles Onassis-1900-1975". Volgens de officiële biografiëen werd Onassis op 15 januari 1906 in Smyrna (het tegenwoordige Izmir) op de Turkse westkust geboren. Zijn geboortedatum moet echter zes jaar eerder zijn geweest. Na een korte rouwdienst in de witte kapel, werd Onassis opzij van de kapel begraven, naast zijn zoon, die in 1973 op 24-jarige leeftijd bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam. Slechts naaste familie en vrienden en enkele journalisten woonden de plechtigheid bij. Vooraan in de rouwstoet liepen zijn weduwe, de 45-jarige Jacqueline Onassis, en zijn 24-jarige dochter Christina. Ook senator Edward Kennedy bevond zich onder de aanwezigen. Onder de vele kransen waren er met de woorden „Voor Ari en Jackie" en „Voor mijn vader van Christina". Ook was er een krans van premier Karamanlis van Griekenland. Dit weekeinde weer Motor-RAI in Amsterdam (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Bijna alle motoren die in Nederland te koop zijn zullen van donderdag 20 tot en met zondag 23 maart te zien zijn in de Amstelhal van het Amsterdamse RAI-gebouw, waar het RAI-motorweekend-75 wordt gehou den. Bovendien is er motorkleding en toebehoren tentoonge steld. Aan het motorweekend nemen 56 exposanten deel. Na een jarenlange teruggang is de belangstelling voor de motorfiets duidelijk aan het terugkeren. Dat wordt onder meer onderstreept door de toenemende belangstelling voor het behalen van het rijbewijs A (motorfietsen). In 1970 slaagden bijna 8.000 mensen voor dit examen, in 1971 ruim 9.000, in 1972 ruim 10.000 en het afgelopen jaar 11.250. Opvallend hierbij is de interesse van de zijde van vrouwen. Vroeger haalden vpel vrouwen (in 1961 bijvoorbeeld nog 3.500) het rijbewijs A om op een scooter te kunnen rijden, maar tegenwoordig is het echt te doen om de motorfiets. Het gaat nog niet om grote aantallen, maar er is wel een duidelijke groei te bespeuren: in 1969 slaagden 169 vrouwen, vorig jaar reeds 554 voor het rijbewijs A. Het blijkt vooral de jeugd te zijn die belangstelling heeft voor het motorrijden. Een onlangs gehouden enquête heeft uitgewezen, dat de (aanstaande) motorrijders vooral gevon den worden onder de geschoolde arbeiders (31%), de scholie ren en studenten (30%), en het middelbare en lagere kantoor personeel (26%). Het bezit van een auto sluit eigendom van een motorfiets niet uit. Van degenen onder de geënquêteer den die een auto hebben (25% van de ondervraagden) bezit 65% een motorfiets. Voor de niet-autobezitters is het percenta ge echter 91. De gestegen belangstelling heeft ook geleid tot een opleving van de handel in gebruikte machines. Van degenen die aankoopplannen hebben, zegt 41% een gebruikte motorfiets te willen aanschaffen. De motorfiets blijkt betrekkelijk weinig gebruikt te worden voor het woon-werk-verkeer (20%) doch veel voor de ontspan ning (83%). Het motorweekend is geopend: donderdag van 13.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 22.00 uur, vrijdag en zaterdag van 10.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 22.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.00i Toenemende belangstelling voor de motor. Ombudsman voor volks- gezondheid DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Hendriks staat positief tegenover de instelling van een klachtenbureau of een ombuds man op het terrein van de volksgezondheid. Aldus blijkt uit het antwoord op schriftelij ke vragen van het Tweede-Ka merlid mevrouw Cornelissen (KVP). De bewindsman gaat zich bera den over het vragen van een advies terzake aan de Centrale Raad voor de Volksgezondheid. Volgens de staatssecretaris is momenteel de situatie zo, dat, wellicht meer dan naar buiten bekend wordt, de regionale in specteurs en de hoofdinspectie, voor de volksgezondheid reeds een ombudsman-functie in de gezondheidszorg vervullen. Aan binnenkomende klachten wordt van die zijde steeds veel aan dacht besteed. 1 1/2 jaar voor 60-voudige inbreker MAASTRICHT (ANP) We gens het plegen van zestig in braken van juni tot december 1974 heeft de officier van justi tie bij de rechtbank te Maa stricht, anderhalf jaar gevange nisstraf geëist tegen de 48-jari- ge typograaf Th. v.d. B. zonder vaste woon- of verblijfplaats. De man, die in 1973 uit de Mes dagkliniek in Groningen voor waardelijk in vrijheid was ge steld, moest nog een straf uitzit ten van ruim elf maanden. De officier van justitie schatte zijn buit aan geld en sieraden op ruim 100.000.-. Beroepsrecht voor ondernemingsraad DEN RAAG (ANP) BIJ de Tweede Kamer is een wetsont werp tot wijziging van de wet op de ondernemingsraden inge diend. Deze wijziging beoogt de invoering van een beroepsrecht voor de ondernemingsraad te gen bepaalde besluiten van de ondernemer. Het beroepsrecht is gericht op de belangen van de gezamenlij ke werknemers of van groepen van werknemers en strekt niet tot bescherming van de rechten en belangen van de individuele werknemers, aldus de toelich ting. Senaat ook akkoord met gelijk loon man en vrouw DEN HAAG (ANP) - Zon der hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer goedkeuring verleend aan het wetsontwerp inzake ge lijk loon voor vrouwen en mannen, voor arbeid van gelijke waarde. Werknemers(ster8) die me nen te worden achterge steld kunnen zich wenden tot de „commissie gelijk loon voor vrouwen en man nen", die een functieverge lijking maakt en daarover advies uitbrengt met dit advies kan de werkneme- r(ster) zich tot de werkge ver wenden. Als deze dar), H nog niet bereid is gelijjtü beloning toe te passen kan de werknemer(ster) zich tot de kantonrechter richten di$ het laatste woord heeft In de Tweede Kamer werd het ontwerp destijds gea mendeerd in die zin, dat elke werknemer, dus ook de man, genoemde commis sie om een functievergelij king kan vragen. 20 jaar cel voor Ierse bomploeg LONDEN (AP) In Londen zijn gisteren acht Ieren tot ieder 20 jaar gevangenisstraf veroor deeld nadat een jury hen schul dig had bevonden aan het ple gen van bomaanslagen in Lon den en omgeving vorig jaar. Het was vast komen te staan dat de acht mannen behoorden tot een „bomgroep" die was samen gesteld door het (illegale) Ierse Republikeinse Leger (IRA). De acht veroordeelden woonden allen in groot-Londen, de ont ploffingen door hen veroorzaakt hebben geen slachtoffers geëist maar wel aanzienlijke materiële schade aangericht. Tot de doelen hadden behoord het vermaarde wassen-beelden museum van Madame Tussaud, een jaarlijkse tentoonstelling van pleziervaartuigen, het kan toor van een firma die veilig heidsapparatuur vervaardigt, een winkelcentrum in een bui tenwijk alsmede de woonhuizen' van twee hoge Britse officieren. De jongste veroordeelde was 21, de oudste 30 jaar oud. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiui ROTTERDAM WH KANTOREN UIT DE BINNENSTAD ROTTERDAM (ANP) De binnenstad van Rotterdam mag geen Manhattan worden. B. en w. zullen er alles aan doen om te voorkomen dat de beleggers het stadsbeeld gaan bepalen. Dit heeft wethouder Mentink (Ruimtelijke Ordening) gisteren gezegd op een persconferentie. Hij verklaarde dat B. en w. streven naar het versterken van het wonen en recreëren in de binnenstad. Dit betekent niet dat Rotterdam kantoren wil weren. Integendeel, Rotterdam wil in verband met de werkgelegenheid graag kantoren hebben, maar dan wel elders in de stad, aldus de wethouder. Als de nu „in de pijplijn zittende" bouwplannen worden gereali seerd, komt er in de binnenstad van Rotterdam zo'n 300.000 vierkante meter aan kantoorruimte bij plus zo'n 6.000 parkeerplaat sen. Wethouder Mentink acht een dergelijke forse toeneming strijdig met het streven van het stadsbestuur naar een „herberg zaam" centrum. Hij zal proberen de beleggers er in gesprekken van te overtuigen, dat zij andere locaties moeten kiezen voor hun plannen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll In een gezamenlijke herderlij ke brief eisen de Spaanse bis schoppen het herstel van de staatsburgerlijke vrijheden, eerbied voor de rechten van de mens, de toelating van vrije vakbonden alsmede het recht der kerk om vanuit het evangelie stelling te nemen inzake sociaal-economische, maatschappelijke en politieke vraagstukken. Het was de bedoeling der bis schoppen deze brief in april te publiceren, maar het ontwerp voor deze brief lekte eerder uit. De brief zou worden gepu bliceerd in het kader van het Heilig Jaar en in het teken staan van de verzoening. In de ontwerptekst voor hun gezamenlijke brief verklaren de bisschoppen het noodzake lijk te achten, dat de Spaanse werknemers „zonder angst voor represailles" hun rechten in de bedrijven en in de alge hele economische orde kunnen verdedigen. Daarom vinden de bisschoppen het ook noodza kelijk, dat in een ruimer wette lijk kader dan tot op heden de rechten der arbeiders op vrij- I heid van vereniging in repre- isentatieve organisaties offi cieel worden erkend. De bisschoppen eisen voorts, dat een eerlijk deel van het j nationaal produkt aan de ar beiders ten goede komt. Zij wijzen er op, dat er sedert de burgeroorlog in Spanje nog steeds een zwart-wit denken in termen van vriend en vijand bestaat. Dit restant uit de burgeroorlog vormt de grootste hindernis voor een waarachtige verzoe ning in Spanje tussen de ver schillende groeperingen in het maatschappelijke en sociaal- ecqnomische leven, aldus de bisschoppen, die verklaren, dat de jonge generatie, welke de burgeroorlog niet meer heeft meegemaakt, terecht de oude graven eindelijk eens wil dicht gooien. De jongeren wil len met hoop de toekomst te gemoet treden. In de ontwerptekst van hun brief doen de bisschoppen een beroep op de regering om de staatsstructuren zo te verande ren, dat „de basisrechten der burgers worden gegaran deerd", met name op het ter rein der vrijheid van menings uiting, van vergadering en ver eniging. De tot dusver gevoer de politiek om organisaties, die zich niet aan de staat con formeren, in de illegaliteit te drijven, heeft geleid tot verwil dering van het recht en tot verlies aan eerbied voor de wet. Met de Goede Week en Pasen in zicht heeft het Service-cen trum Levensvorming Jeugd en Jongeren in Den Haag een gespreks- en meditatieproject ontworpen rond lijden en op standing. Het is een nieuw soort kruisweg geworden, waarin teksten uit de bijbel en uit hedendaagse literatuur, dia's en posters één geheel vormen. Een „kruisweg" als meditatie- projekt, zo staat in de inlei ding, voor mensen die geloven dat de lijdensweg van Jezus van Nazareth nog steeds ac- gaat, het maken van nieuwe slachtoffers in onze wereld te voorkomen". De gespreks- en mediteerstof is opgezet voor groepen jonge ren, maar kan ook door ande ren op vele manieren en plaat sen gebruikt worden, zoals in de kerk, op school of thuis. De samenstellers willen deze nieu we kruisweg overigens niet al leen een voorbereiding op Pa sen laten zijn, maar meer nog als een uitgangspunt „voor een nieuwe mentaliteit van leven, in verantwoordelijkheid voor huidige en toekomstige gene raties." De begeleiding van het Servi ce-centrum bestaat uit de map „Mensen van de weg" met daarin teksten en overwegin gen over zeven „staties", twee series dia's en twee series pos ters. In de map zijn bovendien beschouwingen er> suggesties opgenomen over het thema „versobering". De kosten van de map zijn 7,50 gulden, dia's 15 gulden per 14, posters 7,50 per 7 stuks. Het adres is: Ser vice-centrum Levensvorming Jeugd en Jongeren. Laan van Meerdervoort 608, Den Haag, tel. 630265. IN DUITSLAND STERKE GROEI VAN HULP PER TELEFOON De „zielzorg per telefoon" In West-Duitsland registreert een aanzienlijke toeneming van dc aanvragen om hulp. In het afgelopen jaar is het aan tal van hen, die de telefoon pakken en om raad of hulp vragen opgelopen tot driehon derdduizend. Dat betekent een groei met bijna 120.000 gevallen ten opzichte van 1973. Onder de vijfenzestig procent vrouwen en vijfendertig pro cent mannen nemen de jonge ren een belangrijke plaats in. De aanleiding tot het verzoek om hulp ligt vooral in geeste lijke nood, die dikwijls tot ge dachte aan zelfmoord leidt en in ontwenningsproblemen bij druggebruikers. Daarnaast vormen vereenza ming en plotselingen ramp spoed redenen om hulp te vra gen. De katholieke en protestantse instanties, die samen de tele foondienst verzorgen willen hun diensten gaan uitbreiden, niet alleen wat de samenwerk ing betreft, maar ook op het gebied van de verdere vor ming van de medewerkers. Van de laatsten zijn er nu al 2.622 verdeeld over achten veertig posten. Veruit de mees te medewerkenden stellen zich belangeloos beschikbaar. Het aantal medewerkers, dat er een dagtaak aan heeft, be draagt momenteel achtenze ventig. In Lourdes wordt de bouw voorbereid van een nieuw zie- kencentrum, dat vierhonderd bedden zal tellen en toegerust zal zijn met de modernste sa nitaire en medische voorzie ningen. Men hoop het in 1977 in gebruik te nemen. Dan zullen per jaar vijftien duizend zieken, die nu wegens plaatsgebrek moeten worden afgewezen, kunnen worden verzorgd. De bouw wordt vooral mogelijk gemaakt door Lourders breidt opvang zieken krachtig uit bijdragen van de pelgrims. Het totaal aan bedevaartgan gers overschrijdt tegenwoor dig de 3,5 miljoen. Van hen behoort zesendertig procent tot georganiseerde bedevaar ten, de rest komt op eigen gelegenheid. Van de 852.000 „georganiseerde" bedevaart gangers komt veertig procent uit Italië, tien procent uit Bel gië en 4,45 procent uit Duits land. Vorig jaar werden in Lourdes eenentachtig nationa liteiten geregistreerd. In een brief aan Ian Smith, de Rhodesische regeringsleider, heeft de synode van de Neder landse Hervormde Kerk stel ling genomen tegen de gevan genneming van ds. Ndabanin- gi Sitholc, leider van de Afri kaanse Nationale Raad in Rhodesië, tegen wie op maan dag 24 maart een rechtzaak begint. De regering, aldus de brief onder meer, dient wegen te vinden om de toekomst open te stellen voor alle vol ken in het land. Daarbij neemt de vrijlating van poli tieke gevangenen, onder wie ds. Sitholc, een centrale plaats in. De bisschop van Rotterdam heeft pater drs. Fischer o.s.b. eervol ontslag verleend als pastor-deservitor van de paro chie O.L.V. Hemelvaart en St. Jozef te Leiden. Tot pastor van deze parochie werd be noemd pater J. Severins o.f.m. van de St Petrusparochie te Leiden en tot pastor-deservitor F. P. A. Verlaan. Rector W. J. Wortel van Huize Nieuw Schoonoord te Voorhout werd benoemd tot pastoor van de parochie H. Petrus'Banden te Roelofarendsveen. Twee Belgische paters zijn uitgewezen uit Bolivia naar Paraguay. Beiden, de domini caan Eric de Wasscige en de oblaat Georges Wavreille, zouden zich momenteel onder huisarrest bevinden. De pa ters zopden betrokken zijn ge weest bij de samenstelling van een brochure van de na tionale commissie „Justitia et Pax" over een bloedbad, dat het leger in januari 1974 in de vallei van Cochabamba in het centrum van het land, zou hebben aangericht. Het voormalig kerkbestuur van de St. Lambertuskerk te Eindhoven heeft geweigerd sleutels en bezittingen van kerk en parochie over te dra gen aan de districtsparochie Gestel-Zuid, waarin de paro chie zou opgaan. De bisschop, mgr. Bluyssen, zou geen door slaggevende reden voor de sluiting hebben gegeven. Men vindt, dat er een nieuwe situa tie is ontstaan nu de gemeente Eindhoven de nco-gothische kerk op de monumentenlijst heeft geplaatst De commissie van goede diensten, ontstaan in 1973 na een kerkbezctting, zal in een brief aan de bis schop de ontstane impasse ui teenzetten. De Amerikaanse Raad van Kerken heeft besloten de ee nendertig lidkerken en hun Instellingen uit te nodigen mee te doen aan het aan het licht brengen van tegen de kerken en haar leder\ en werk nemers gerichte geheime na sporingen van overheids diensten zoals de F.B.I. en de C.I.A. De raad wil feiten ver zamelen en dan overgaan tot stappen bij de presidentiële commissie en die van congres

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7