Watersportverbond gaat wetenschappelijk te werk Afgezant Fischer beschuldigde Russen Huizen opknappen kost geld. Maar de overheid helpt. Camera's op voetbalvelden hulp voor scheidsrechter Maak nu gebruik van de regelingen. Congres over tweekamp schaken Instructief boek Hoogoventoernooi PAGINA 6 - LEIDSE COURANT WOENSDAG 19 MAART 1975 lllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllim Erik deel uit maken en waarvan vader Peter Vollebregt, de "eenling" in het zeilend gezin, waarvan zijn tweelingbroers Sjoerd Vollebregt voorzitter is van de Kon. Ned. Verbonden Watersport Verenigingen. HOOP OP VIER OLYMPISCHE KLASSEN ROTTERDAM - Het uitzicht vanuit de kantoorkamer van de voorzitter van wat volledig - heet de Koninklijke Neder landse Verbonden Watersport Verenigin gen, J. Vollebregt, kan nauwelijks wor den aangemerkt als geschikt om enthou siasme op te wekken voor welke activi teit dan ook op watersportgebied. Want omzoomd door al of niet fout geparkeer de automobielen rimpelt zich het troebel uitziende water van de "gracht" langs de Rotterdamse Wijnhaven en het vuile oppervlak noodt geenszins tot sport; of het zou het opvissen van gedumpte rij wielen, kinderwagens of ander afvalma- teriaal moeten zijn. Niemand zal zich geroepen voelen om in de forse sloot aan de Wijnhaven het zeil te hijsen of de motor te laten aanslaan van een plezier jacht Daarvoor zijn elders gelegenhe den. Op de derde verdieping van het kantoor complex zit J. Vollebregt achter een im posant bureau. Hij is in gesprek met een Engelse zakenrelatie, maar nodigt even later uit in gemakkelijke stoelen te gaan zitten. "Dat praat wat meer ontspannen", deelt hij met een joviale glimlach mee, waarna hij koffie laat aanrukken. Vervol gens steekt Vollebregt een Gauloise op en gaat opgewekt van start "Onlangs hebben we als bestuur van het verbond een gesprek met enige mediavertegen woordigers gehad en daaruit is gebleken dat er nog wel wat schort aan publiciteit En dat is voor een verbond met 60.000 leden niet zo gunstig." Schets Vervolgens geeft Vollebregt een schets hoe de activiteiten van het watersport- verbond zijn ingedeeld. Van het vierdeli ge pakket - gewone wedstrijden, Olympi sche groep, trainingsgroep en recreatie ve activiteiten - neemt het laatste onder deel het grootste part van de werkzaam heden voor zijn rekening. Want behalve de 5000 wedstrijdzeilers in ons land is er een veelvoud van dat aantal dat het zeilen, roeien, motorboot varen als pure hobby uitoefent "Daar moeten we ons ook terdege om bekom meren", zegt voorzitter Vollebregt, die zelf het genoegen smaakt drie zoons, de tweeling Sjoerd en Erik en de "eenling" Peter, met niet gering succes als wed strijdzeiler te zien optreden. Gedegi ;en De laatste jaren zijn de activiteiten van het watersportverbond meer gedegen aangepakt "We zijn sinds een jaar of vijf', vertelt Vollebregt, "wat weten schappelijker te werk gegaan. Er zijn tal van onderzoeken gedaan waar we be paalde conclusies uit konden trekken. Dat is verantwoorder werken. Zo hou den we ons ook bezig met recreatieve en planologische zaken. Ook met de overheid in landelijk en provinciaal op zicht voeren we besprekingen over be paalde konsekwenties van diverse voor stellen en plannen". "Zo zijn we van plan binnenkort ons standpunt bekend te maken over de plan nen voor de Grevelingen, die gevolgen hebben voor de beoefening van water sport. Maar ook op andere terreinen pro beren we de ontwikkeling zo goed moge lijk te volgen. Wat ons bijvoorbeeld bezig houdt is het feit dat er jachthavens in ons land zijn die voor het overgrote deel door buitenlanders worden gebruikt We vinden dat dat niet kan. Ook letten we op de uitvoering en de aanleg van nieuwe jachthavens. Als je, zoals in Drimmelen, een gigant van een jachthaven aanlegt verander je het karakter van de omge ving, waardoor weer allerlei milieu-hygie- nische aspecten om de hoek komen kij ken. We zijn tegenstander van commer cieel opgezette ligplaatsen. De beste op lossing zou zijn als de stichtingsvorm wordt gekozen. Dat wordt bijvoorbeeld in Amsterdam gedaan. Dat is eigenlijk een ideale situatie." Intensief Naast het pakket recreatieve activitei ten houdt het verbond voor watersport zich uiteraard ook intensief bezig met het wedstrijdzeilen. Een jaar voor de Olympische Spelen in Montreal heeft het verbond een ambitieu ze opzet gemaakt, die moet uitmonden in uitzending van vier afvaardigingen in de zes klassen omvattende Olympische zeil races. Een eerste stap daarvoor is het aantrekken geweest van twee buitenland se vedetten die de Nederlandse top moe ten instrueren. De Oostenrijker Robert Jessenig zal de nieuwe Olympische klasse Tornado onder zijn hoede nemen en de Amerikaan Buddy Meiges trekt zich het lot van de solingzeilers aan. Hoewel bei den slechts betrekkelijk korte tijd in ons land zullen verblijven heeft het verbond goede hoop dat de bemoeienissen van de buitenlanders hun uitwerking niet zullen missen. "De psychologische en medische begeleiding is ook beter geworden", zegt Vollebregt. "Vorig jaar zijn er een paar mensen al naar Canada geweest om het water te verkennen. Het is gebleken dat er sprake kan zijn van erg zware omstan digheden, zodat de conditie van de zeilers niets te wensen over moet laten. De topzeilers zijn er nadrukkelijk met hun boten bezig. We hopen dan ook in ieder geval in vier Olympische klassen te zijn vertegenwoordigd." FRANK WERKMAN ■niiiiiiiiiiiiiiiiniiiifiiHiiiiiiiiiiiHiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii (Van onze correspon dent) ROME - Een technicus van de Italiaanse televi sie heeft het voorstel gelanceerd om in een voetbalstadion een aan tal tv-camera's te plaat sen die het totale speel veld tijdens een wed strijd kunnen opnemen. Dat zou de scheidsrech ter het voordeel bieden dat hij in geval van twijfel terug kan vallen op de tv-beelden van een bepaald spelmo ment. De camera's moeten elk een deel van het speel veld bestrijken, zoals bijvoorbeeld in grote warenhuizen constant een deel het gebouw in beeld houden. Beelden van de in totaal vijf camera's zouden op een centraal punt langs de zijlijn op monitors moeten wor den samengebracht In dien in het veld onenig heid ontstaat over een scheidsrechterlijke be slissing, kan hij langs de lijn de beelden terug zien. Dat is technisch De technicus verwees naar de elektronische tijdopnamen die bij an dere takken van sport worden toegepast, elek tronische hulpmiddelen bijvoorbeeld bij de schermsport en de fi- nishfoto die niet meer weg te denken is. ADVERTENTIE] Bestuursleden FC Dordrecht stapten op DORDRECHT De voormali ge secretaris-penningmeester van de eerste divisieclub FC Dordrecht, de heer Gerard Bou wer, is gisteravond definitief opgestapt als bestuurslid. -In een langdurige bijeenkomst bleek wederom dat er geen ba sis voor samenwerking mogelijk is tussen de huidige voorzitter Dick Passchier en Bouwer en dat de standpunten in het al enige tijd gerezen conflict niet verenigbaar waren. Er zijn vee! goede vooroorlogse woningen in Nederland. Wel stevig en sterk, maar niet aangepast aan de huidige wooneisen. Er ontbreekt bijvoorbeeld een geriefelijke keuken, een behoorlijk toilet of een douche aan. Om die woningen op te knappen is vrij veel geld nodig. Daarom helpt de overheid u - particuliere huiseigenaar met subsidie. Subsidie (tot ten hoogste f 4.900,-) kan worden verkregen voor het verbeteren van vooroorlogse huur- en eigen woningen. Als die woningen echter liggen in een door de gemeenteraad aangewezen rehabilitatiegebied, kan men in vele gevallen meer subsidie krijgen, namelijk 35% van de goedgekeurde verbeteringskosten. Informeer bij uw gemeente of uw woning in een rehabilitatiegebied ligt. rateeringnn Mwoaoixmrten wriwtoring vu MB wooswtjk (wbaSüöatö) Het aanvragen van de subsidie. Door wie, waar en wanneer? Vóór er aan het werk wordt begonnen, vraagt de eigenaar de subsidie aan bij de gemeente. Oók als de huurder in overleg met de eigenaar zelf zijn woning laat verbeteren. In dat geval kan de subsidie door de gemeente worden gestort op een bank- of girorekening van de huurder. Meer informatie? In het (groene) vouwblad "Verbetering van woningen en woonbuurten" leest u meer over de subsidieregeling voor het verbeteren van particu liere woningen die niet in een rehabilitatiegebied liggen. In het (oranje) vouwblad "Verbetering van een woonwijk" vindt u meer over de subsidie regeling voor het verbeteren van woningen, die wél in een rehabilitatiegebied liggen. Beide vouwbladen kunt u gratis afhalen bij de gemeente. SCHADELIJK MOSKOU Een Russische psy- chiater heeft verklaard dat een uit veel partijen bestaande schaakwedstrijd schadelijk kan A zijn voor de geestelijke gezond- heid. Prof. Portnov, het hoofd van het Moskouse instituut voor psychiatrie, is van mening dat een tweekamp, bijvoor- beeld om de wereldtitel, ten hoogste drie maanden mag du- Bergen Het eerste buitengewone congres in de geschiedenis van de wereldschaakbond (FIDE) is gisteren in het conferen tieoord „De Vluchtheuvel" In Bergen (NH) begonnen met een confrontatie Rusland—Amerika. Inzet is de tweekamp Fischer- Karpov om de wereldtitel. Ed Edmondson heeft zichzelf uitgeroepen als Fischers afgezant en hij staat tegenover kopstukken van de Russische schaakbond, onder wie de voortdurend met een bandrecorder in de weer zijnde oud-wereldkampioen Petros jan. Edmondson heeft in de eerste zitting een voorsprong op punten genomen. In de stapel paperassen, waarmee hij indruk wil maken op de afgevaardigden (zeventig van de eenennegentig aangesloten landen zijn vertegenwoordigd), vlocht hij een zinnetje waar de Russen briesend op af stoven. „De Russen willen het wereldkam pioenschap zonder erom te hoeven spelen", stelde Edmondson terloops vast. Grootmeester Averbach noemde dat een regelrechte belediging, eiste excuses en vroeg een nadere verklaring. Edmondson had zijn antwoord klaar. Hij beschuldigde de Russen van omkoping bij de beslissende stemming tijdens het congres van Nice vorig jaar en van sabotage van alle compromis-voorstellen die sindsdien zijn gedaan. Ook verwees hij naar de documentatie die de Russen hebben uitgedeeld en waarin met zoveel woorden staat te lezen dat zij niet meer aan FIDE-toernooien zullen deelnemen als in Bergen aan de besluiten, die vorig jaar in Nice werden genomen, wordt getornd. Partij' en Het congres is opgezet om de reglementen zodanig te wijzigen dat Fischer alsnog besluit zijn titel tegen Karpov te verdedigen in een tweekamp waarvan de FIDE enigszins voorbarig de plaats (Manilla) en de scheidsrechter (Klein uit Equador) heeft vastgesteld. Vorig jaar besloot het congres de tweekamp over maximaal zesendertig partijen te laten gaan. Fischer wil een onbeperkt aantal partijen, in de hoop dat de remises zullen afnemen. Hij verlangt echter dat Karpov tien winstpunten scoort terwijl hij bij negen de titel zal behouden. Remises tellen daarbij niet. Karpov moet Den Haag Compleet, overzichtelijk en instructief, dat is in korte notatie de beoordeling van het toernooiboek van het 37e Hoogoventoernooi. Alle veertig grootmeester- en meesterpartijen zijn in het boek opgenomen. Dertig partijen zijn voorzien van rustig, instruc tief en soms humoristisch commentaar. Constant Orbaan schreef de rondeverslagen, waarin ook zijn verwerkt analyses en commentaren van de (groot) mmeesters zelf. Vooral de dertig van commentaar voorziene partijen zijn leerzaam na te spelen omdat toelichting wordt gegeven op doorberekeningen en aanvalmotieven. Verspreid over het hele boek zijn foto's van de deelnemers aan het toernooi opgenomen, ook van spelers en speelsters in de bij toernooien, zoals damesgróep, vierkampen, parle mentariërs. Natuurlijk is er de jongste en een oudste deel neemster. Het boek is te bestellen door storting van 11 op postreke ning 518787 t.n.v. penningmeester HTC Santpoort onder vermelding „Toernooiboek 1975". dus een verschil van twee punten behalen, Fischer slechts een. 1 Over deze kwestie gaat een groot deel van de documentatie die r de Russen en Edmondson aan het congres hebben voorgelegd, j Uitgaande van dezelfde cijfers komen de Russen tot de conclusie L dat het huidige systeem (met een punt verschil) gehandhaafd moet blijven en concluderen de Amerikanen dat de kansen van de I)] uitdager bij hantering van het systeem van Fischer beter zijn. Paulus de Boskabouter De Kraakvogels fdoor M-27 .Papperlepap', mompelde Oehoeboeroe, ,dit wordt toch al te mal. Men beschuldigt mij van on gehoord domme dingen'. ,Ga dan zelf maar eens even poolshoogte nemen', raadde Salomo en toen sloegen ze allebei de vleugels uit en vlogen snel naar het huisje van Gregorius. Daar aangekomen ging Oehoeboeroe meteen voor de deur zitten en luisterde aandachtig. ,Nou?' vroeg Salomo scherp, ,Wat hoor je daar.?' .Snurken', gaf Oe hoeboeroe met tegenzin toe, .No gal wel tamelijk tsmelijk'. .Precies wat Mol en ik steeds al zeiden!' riep de raaf triomfantelijk. ,En toch kan het niet', beweerde Ohoe- boeroe en hij probeerde vergeefs onder de deur door te kijken. Hu no*} mmtr !Wdt dinktditjJ Suske nuM en Wiske - Beminde Barabas Lucky Luke De erfenis van Rataplan

Leidse Courant | 1975 | | pagina 6