Actie-comité wil Bromsnor terug op Kaag-eiland WfK< Eenacters Leids Studenten Toneel: wisselende kwaliteit ARC was een helft opgewassen -.1 tegen IFK Norrköping DEGRADATIESTRIJD IN ZAALVOETBALCOMPETITIE „Hier in Roelofarendsveen bevalt het me ook best99 Tekstpierement amusement en maatschappij kritiek Dankzij mee spelen Rinus Israël 175 WOENSDAG 19 MAART 1975- LEIDSE COURANT PAGIN A S (Van onze kunstredaktie) I LeidenHet Leids Studenten Toneel organiseerde gisteren in i sociëteit Minerva een eenacters- I avond. Er stond werk op het j programma van de absurdisten Pinter, Ionesco en Mrozek en I van Tsjechof en Marivaux. „De kolonie" van de achtiende I eeuwse Franse schrijver Mari- vaux toont een tweetal feminis- hun honger naar meer medezeggenschap inzake de wetgeving en de uitvoering daarvan. De e het volk, doet dat op een haar passende plompe en doordram merige manier, de ander, een vrouw van adel, geeft er een vorm aan overeenkomstig haar goede afkomst. In eerste instan tie lijkt het doel dat de vrouwen gemeen hebben, genoeg om sa men te werken. In de uitwerk ing van het plan echter, gaat hun verschil in afkomst een rol spelen en blijkt er bij beide weinig gevoel voor werkelijke emancipatie te be staan. Mannen noemen het tweetal dan ook meer komisch dan gevaarlijk. „Nergens heeft de theorie zo dicht de perfectie benaderd als bij de emancipa tie", aldufc de tijdens het spel lijflijk aanwezige Marivaux, „al leen de praktijk laat te wensen over". In een vertaling en ensce nering van Raymond van der Boogaard en Tjakko Knoop Pa thuis werd de nadruk gelegd op de knullige en bijvoorbaat tot mislukken gedoemde wijze waarop de vrouwen hun ideaal gestalte wensen te geven. Door het accentueren van het klucht element, dat in het spel zeker aanwezig is, ging elke eventuele serieuze bedoeling van Mari vaux, jammerlijk de mist in. Met een zelfde, zij het nog grote luidruchtigheid, werd Tsje- met voor-de-hand liggende effecten, om de zaal op de kniën te krijgen. Een verkrachting van Tsjechof, is een groot woord, maar deze voorstelling kwam zeker in de richting. Veel meer lof wat mij betreft naar de spelers en regisseurs van de ten tonele gevoerde wer ken van Pinter, Ionesco en Mro- van Eugène Ionesco en uit „Sol- moedstoestand je verkeert licitaties" van Harold Pinter. „Begroetingen", zowel als „De kale zangeres" werden voor mij zonder meer een succes, niet alleen vanwege de geweldige teksten van Ionesco, maar zeer zeker ook door de uitstekende benadering van de acteurs. Bij een spel als „Begroetingen", waarin Ionesco laat zien wat voor krankzinnige vocabulaire er bestaat om een ander duide lijk te maken in wat voor ge- dat zoiets dan bovendien wordt gezegd, zonder dat de ander luistert. Je vraagt immers altijd „hoe maakt u het", maar wacht nooit af wat de ander daarop antwoordt. Tijdens zo'n scène is het immer leuk om het publiek zichzelf te zien uitlachen. Pin ters pessimistisch realisme kwam in de weergave van „Sol licitaties" haarscherp uit de verf. in „Karei" van Mrozek. de laat ste eenacter die werd gespeeld, was voor velen een eerste ken nismaking met de in Nederland helaas zo weinig gespeelde Pool se absurdist Mrozek. Thom van Kleef en Quirijn Mees zorgden voor een uitstekend bewijs waarin naar mijn smaak het best geacteerd werd van alle vier getoonde ee nacters. Vanavond is er in het Lak-theater een reprise. Ton van Brussel. lif Van een onzer verslaggevers ROELOFARENDSVEEN/DE KAAG Lou Geels, de man die nu al weer zo'n zeventien jaar overtuigd zit weggedoken in de uitgedij de huid van Bromsnor, de plichtsgetrouwe dorpsveldwachter, vierde gisteren in zijn nieuwe huis in Roelofarendsveen zijn 67e verjaardag. Het werd geen dag met uitbundig schuimende champagneflessen of gehos op een doorbuigende dansvloer. Nee, Lou hield het, zoals trouwens bijna elk jaar, op een klein intiem feestje met zijn vrouw Lyla, zijn onafscheidelijke huisdieren (de hond Shiwa de papagaai Bromsnor) en wat familiele- hiden- f d Lou Geels vierde in het geheim feest en dat n/as dan ook de reden dat er gisteren maar tpfieel weinig collega's uit het vak hem kwamen gelukwensen. Wel kreeg hij van zijn vriend en collega Joop Doderer een prachtig bloem- 2, stuk waarin veel orchideën zaten verwerkt. ft Voor de rest was het rustig en dat is niet zo ro) Teemd, want Lou Geels verschijnt bijvoor- >eeld ook nooit op feestjes waarbij de Neder landse artiesten regelmatig samendrommen. „Dat is niets voor mij" zegt hij." Want arties ten bij elkaar praten dikwijls alleen maar over het vak en nergens anders over. Na mijn werk ga ik daarom ook maar het liefst direct naar huis. Ik hou ervan om samen met mijn vrouw Lyla knus thuis te zitten." Lou Geels woonde tot een paar maanden geleden nog op het Kaageiland. Maar daar moest hij eind vorig jaar noodgedwongen van vertrekken. Hij woonde er weliswaar in een romantisch landhuisje dicht bij het water met een grote tuin en een prachtig uitzicht over de Kagerplassen, maar er schuilde toch nog een flinke adder onder het gras. Hoe mooi het huisje er van buiten ook uit zag, aan de binnenkant was het niet veel soeps. Het was er altijd vochtig en tochtig en dat was er dan ook de oorzaak van dat Lou's vrouw Lyla vrij ernstig ziek werd. Twaalf weken duurde het voordat ze in het zieken huis weer een beetje opknapte. Ook de pape gaai Bromsnor, normaliter een vlotte „pra ter", verstomde in het vochtige huisje en zat weken lang sprakeloos op zijn stokje. Tot overmaat van ramp belandde ook Lou Geels in de lappenmand. Wekenlang sukkelde hij met een hardnekkige verkoudheid en viel toen ruim twintig pond af. En daarom was er maar één oplossing: ergens anders gaan wonen. Rond Kerstmis verhuisde Lou Geels naar Roelofarendsveen. Maar I)e Kaag is Lou nog niet vergeten. Inwoners hebben een comité gevormd om te trachten hem en zijn vrouw Lyla weer op het Kaageiland terug te krijgen. Lou Geels: „Dat vind ik geweldig sympathiek en ik zou het ook graag willen, want ik ben enorm gesteld op de Kaag. Ik heb er tien jaar gewoond en vanaf de eerste dag dat ik daar kwam hebben ze mij geaccepteerd. Daar ben ik trots op. Want de bewoners van de Kaag zijn mensen die niet erg gesteld zijn op mensen van buiten. „Iedereen was altijd erg vriendelijk tegen me. Daarom mis ik de Kaag. Vooral Lina en Ben Ruis, de eigenaars van het Kompas, waar ik dikwijls even binnenwipte. Die tijd is helaas voorbij. Maar als ik ooit terug zou gaan naar De Kaag dan wil ik weer aan het water wonen. Kan dat niet dan zie ik het teruggaan ook niet zo zitten. Overigens bevalt het me in Roelofarendsveen ook best. Ik heb hier een nog grotere tuin en ook het huis is comforta beler. Je komt hier echt tot rust. In zijn 49ste artiestenjaar staat Lou Geels weer voor een nieuwe episode in zijn acteurs- bestaan. Joop Doderer, zijn vaste makker, heeft een contract getekend in Engeland, waar hij musicals gaat spelen. In mei wordt het laatste deel van de ellenlange tv-serie Swiebertje uitgezonden. Dan zwaait Brom snor voor het laatst met de sabel en verkneu kelt hij zich ook voor de laatste maal aan Saartjes kruimelige keukenkoekjes. Toch ziet Lou Geels de toekomst ook zonder de goedhartige landloper Swieb vol vertrou wen tegemoet Hij zegt: „Ook zonder Swieber tje zal ik het wel rooien in dit vak. Per slot van rekening heb ik me al bijna vijftien jaar staande weten te houden. Ik ben echt niet alleen afhankelijk van mijn Bromsnorvertol king, al maakt die kreatie nog wel steeds een Brom met zijn hond Shiwa. „Nou wie heeft de grootste snor?" belangrijk deel van mijn inkomsten uit. Voor lopig zit ik nog wel de eerste jaren aan Bromsnor vast. Ik heb kortgeleden nog een nieuw uniform gekocht en dat wil ik eerst tot op de draad verslijten. En dat kan jaren gaan duren." Lou Geels kan, hoe graag hij ook op de planken staat, het toch maar moeilijk ver kroppen dat hij als 67-jarige artiest nog steeds „verplicht is bergen werk te verzetten om de kost te kunnen verdienen." Hoe het komt dat zijn agenda nog even vol is als twintig jaar geleden? Geels: „Bij de Nederlandse belasting krijgt een artiest geen kans om er mee te stoppen als hij 65 is. Je moet wel doorwerken om te voorkomen dat ze je boeltje niet verko pen. Ik zie echt geen kans om het rustiger aan te gaan doen, ook al zou ik dat wel eens willen." Herman van Amsterdam „Sytha Bolt in een scène uit het cabaret „wit op zwart". Van onze kunstredaktie OEGSTGEEST In het Rijnlandse Lyceym wordt vrijdag avond door de cabaretgroep „Tekstpierement" een voorstel ling gegeven van „Wit op zwart, een consumptiecabaret". „Ook al stel je je nog zo kritisch op, ook al trap je nog zoveel heilige huizen in, je programma moet verteerbaar zijn. Een eigen visie op mens en maatschappij kan immers tegelijkertijd scherp geformuleerd zijn en daarnaast amu sant". Dat was de basisgedachte van Jos Brink, toen hij de teksten voor „Wit op zwart" schreef. Tekstpierement is een jaar of wat geleden opgericht door Jos Brink en Frank Sanders (bekend van de Jasperina Show). Met hun eerste programma „blijf zitten waar je zit" oogstte de groep, die verder bestaat uit Sytha Bolt, Guuske Kotte en pianist Henk Bokkinga, al direct een aanzienlijk succes. De muziek voor dit programma werd geschreven door Joop Stokkermans, Ruud Bos, Henk Bokkinga en Coen Ouwe hand. Johan Verdoner, hoofd van de Amsterdamse Academie voor Kleinkunst, had de eind-regie van de voorstelling. T. v. B. tti!BHd JTi Van onze sportredactie ALPHEN ARC heeft gisteren één helft partij kunnen bieden aan het Zweeds Norrköping. Halverwege was de stand nog 0-0, maar in de tweede helft kwam het technisch surplus van de Zweden duidelijk naar voren, al moet worden gesteld, dat de uiteindelijke 1-5 eind stand geflatteerd was. ARC had de dubbelblanke rust stand vooral te danken aan gastspeler Rinus Israël, die in de tweede helft niet meer op het veld kwam. Rinus, koel en zeker spelend als altijd leidde de Alp- hense defensie, alsof hij weke lijks op De Bijlen speelde. Niet spectaculair, zoals hij het ook kan. Want slechts éénmaal trok hij mee naar voren, om het met de wind in de rug spelende ARC te steunen. Norrköping mocht niet ontevre den zijn met de 0-0 ruststand, want de beste kansen in de eer ste helft waren zondermeer voor het verrassend goed spelende ARC. Het waren vooral de tech nische begaafde rechtsbuiten Jan de Jeu en aanvoerder Wim de Jong, die het de Zweden nogal eens moeilijk maakten. Uit een voorzet van De Jeu bij voorbeeld tikte Cees Boevé de bal rakelings over de lat en Thomas Malm moest twintig mi nuten voor de rust een kopbal van alweer Jan de Jeu van de doellijn halen, toen doelman Lennart Andersson al was ge klopt. Vlak voor de rust scoorde Olafs- son voor Norrköping. Arbiter Gans keurde het doelpunt aan vankelijk goed, maar herzag zijn mening op advies van zijn grensrechter, die (terecht) bui tenspel had geconstateerd. Hoe belangrijk soms één speler voor een ploeg kan zijn, bleek na de rust. Rinus Israël trotseer de niet langer de vrieskou en liet zich vervangen door Gerten Vermaas. Vanaf de eerste mi nuut nam de ploeg van Ove Kindvall het initiatief. Met de wind in de rug ontketende Norr köping een stroom van aanval len op het doel van Cor Prook. Na vijf minuten kwam het eer ste succes. Een fout in de ARC- defensie werd door Johnny Ei- larsson genadeloos afgestraft: 0-1. Nog geen twee minuten la ter was het alweer raak. Met een fraaie beweging tekende Ove Kindvall 0-2 aan Even leek ARC iets te gaan terugdoen. Maar toen een handsbal in het strafschopge bied van Roland Svensson niet werd bestraft en Bert Stenvers een unieke kans had laten lig- Kindvall. gen om 1-2 te scoren, was het baller is dat toch nog altijd) en weer de beurt aan de Zweden. Ove Carlsson zorgde voor 0-3. Een deel van het in groten geta- Twee minuten later maakte le opgekomen publiek hield het Kindvall, die eerst nog op de toen reeds voor gezien. Tegen Paa' bad geschoten, na een gave deze semi-profs, zat er voor hun één-twee met Malmqvist, zelf ARC geen „IJsselmeervogels- 0-4. stunt" meer in. Het leek een overrompeling te Toch duurde het tot een klein gaan worden voor ARC. maar kwartier voor het einde, eer Frans van Triest bracht even de Norrköping weer scoorde. Het hoop terug, door acht minuten voorbereidend werk kwam van voor tijd fraai te scoren. Toch Kindvall (wat een knappe voet- zou Norrköping nog eenmaal gaan doelpunten. Leif Anders son zorgde kort voor tijd op nieuw voor een marge van vier treffers. Een wat geflatteerde uitslag voor de Zweedse ploeg, die naast Kindvall behoorlijk wat talenten herbergt. Maar of Norr köping is opgewassen tegen het Nederlandse profvoetbal zal pas later deze week blijken, als AZ'67 (donderdag in Alkmaar) en Fortuna SC (zaterdag in Zaltbommel) op het programma staan. Van onze sportredactie LEIDEN De zaaïvoetbalcompetitie in Leiden loopt op haar eind. Maar naarmate het aantal te spelen wedstrijden kleiner wordt, neemt de spanning in de onderste regionen van de ranglijst bizarre vormen aan. Slechts ASC is na het 12-4 verlies tegen LDWS zeker, niet bij de hoofdklas sers van volgend Jaar te horen, maar Tegelhandel, dat Wernink versloeg, Wer- nink zelf en B. en T., dat op Swift een verrassende overwinning veroverde, gaan met gering verschil de laatste ronde in. Spanning te over dus, en het is niet denkbeeldig dat één of meer beslissings wedstrijden het gevolg zullen zijn. Swift had bij de wedstrijd tegen D. en T. weinig belang en dat was duidelijk te merken. Een veel enthousiaster en gemoti veerder opererend B. en T. dreef Swift al in de eerste periode in het nauw. Toch stond Swift bij rust met 2-1 voor, omdat B. en T.'s scoringsdrift geen gelijke tred hield met het aantal tevoorschijn getoverde kansen. Slechts Piet Ouwehand scoorde voor B. en T., terwijl Siem v.d. Linden en Hans v.d. Starp dat daarvoor voor Swift hadden gedaan. Na rust drukte B. en T. door, en het moest wel, want slechts een zege vormde de enige kans op een plaats bij de eerste vijf. Joop van Es, twee maal Piet Ouwehand en ten slotte Piet Duyven- voordé zetten B. en T. op, een riante 5-2, alvorens Swift-keeper Gerard Dubbelde- man uit een penalty tegenscoorde: 5-3. ASC werd door LDWS in de slotfase hele maal overrompeld. Daarvoor bood de hek- kesluiter goed tegenstand en de 4-3 voor sprong bij het begin van de tweede helft was beslist niet onverdiend. Henk Spies, Pim v.d. Meer (na eerst de paal geraakt te hebben), nogmaals Henk Spies (ook hij vond de doelpaal aanvankelijk in zijn weg) doelpuntten voor LDWS, en Schiphorst en drie keer Nieuwenburg betekende wel dat ASC met een voorsprong aan de tweede helft kon beginnen. Daarna was het al spoedig bekeken, en het geringe aantal wisselspelers slechts eentje zat er op de bank, LDWS had er drie zal daar wel niet vreemd aan zijn geweest. Spies bracht LDWS naast ASC, en in chronologische volgorde Bram de Roode, Pim v.d. Meer (3 maal), Bram de Roode, Cees de Roode, Ger de Roode en nogmaals Ger de Roode deden LDWS op 12-4 finishen. ASC-goalie Herman Roedoe, ondanks het schuttersfes- tijn merkwaardig genoeg uitstekend op dreef, stopte een strafschop van Pim v.d. Meer, maar moest er één van Ger de Roode het elfde doelpunt laten gaan. Tegelhandel tenslotte overwon Wernink met 4-3. In dit spannende, maar door de Tegelhandel verdiend gewonnen duel, nam Wernink de leiding, toen Koos van Weerlee maakte hij niet hands? de bal mee nam en beheerst scoorde. Piet Roozen maakte daarna op beheerste wijze gelijk en hoewel Ten Have een penalty van Roo zen keerde, kwam Tegelhandel vlak voor rust via Henk Montagne voor het eerst aan een voorsprong. Toen Piet Roozen na rust de bovenhoek beproefde en daarna via paal en keeper nogmaals scoorde leek de zaak bekeken. Toch werd het nog even héél spannend, want Ton Werner en Piet Roozen eigen doel lieten Wernink tot 4-3 naderen. Tegelhandel hield echter stand en prolongeerde daarmee haar hoofdklassekansen. Stand Htlll klasse: LDWS 12 0 I 2 55-22 10 11 3 3 5 30-41 11 2 1 3 20.85 Plas 2A. Regenboog-van Gervcn v Lugdunum—DSSV 4-4, VNA-Llsser Boy» 2-7.LB kamp., VNA degr.; 3C. Unllas 211: Lugd^ 3E: VDON—Modern 04?'Rei" I "lléTden "i^S'lorn R 2A: Katwijk 2- Oegstg. 2 0-2, v.d Plas 2-Trg 2 3. R 2B VDON 2-ASC 4 6-3, Unlta. 2-LFC 3 relle 3 6-9. ASC V-UVS 2 iden 4-LISC 3 1-0; R 3C: Oeg.tg. 3-Tegelh. 3 13; R 3D: Gaz.lle 4-SVLV 3 1-2. Stomiv. 4-Lelden 5 5-5, Unitas 4—Regenboog 3 8-1; R 3E SVLV 4—VDO 3 3-5. Al LFC al -LDWS al 7-2. Lugd. al-ASC al 5-2. Stijlvolle uitvoering Joh. Passion Van onze correspondent VOORSCHOTEN - De Voor- schotense Moeder Godskerk kon nauwelijks de 800 belang stellenden bevatten bij do uit voering van Bach's Johannes Passion door het Voorschotens Christelijk Vocaal Ensemble. Onder leiding van Louis van Wijngaarden werd het een zeer stijlvolle uitvoering. Het koor was versterkt met Ank Reinders sopraan; Rijkje Wolleswinkel, alt; David Johnston, tenor Evan gelist; Hans Zomer, bas Chris tuspartij; Gerard Honig, tenor- aria's; Henk van den Brink, bas- aria's, Ada van den Bent, clave- cimbel; Klaas Boersma, orgel; Everhard Spelberg, hobo; Koos Verheul, fluit; Wim Mertens, continuo en leden van het Resi dentie Orkest. De goede akoes tiek en de volledige beheersing van Bach's werk zorgden voor een Voorschotens cultureel hoogtepunt. Ook in 1971 werd deze passion door hetzelfde koor in dezelfde kerk opgevoerd en het blijkt dat naast de vaste bezoekers van ieder jaar, deze uitvoering toch een top betekent zeker wat het bezoekers aantal betreft. Het 45 leden tellende koor zal met de solisten en de vaste be geleiding volgende week naar Leidschendam gaan en in de Prinsenhof nogmaals een uit voering geven. Mr. Overhoof verlaat raad Zoeterwoude Van onze correspondent ZOETERWOUDE - Nauwelijks 'n half jaar na zijn installatie heeft de Zoeterwoudse gemeen teraad reeds zijn eerste mutatie. Mr. H.J. Overhoff van de WD heeft in verband met zijn ver trek naar Engeland moeten be danken. Als diens opvolger komt in aanmerking mr. R. Mi- chielsen, Ambachtsherenweg 38. Zijn geloofsbrieven worden morgenavond onderzocht, 'zodat in een volgende vergadering de installatie kan plaatshebben. In de vorige periode van vier jaar trad, meestal door vertrek uit de gemeente, meer dan 50% van de raadsleden tussentijds af. Val van stellage Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN De 38-jarige L.H. uit Leiden raakte gistermiddag omstreeks kwart voor drje gewond toen hij van een omvallende stellage viel. Hij was met een collega de bedrijfsruimte aan het schilde ren van Rijn-Band B V. aan de Prins Hendrikstraat. Het slach toffer viel ruim 2 meter naar beneden en werd met een lin kerbovenbeenfractuur naar het Elisabeth ziekenhuis te Leiden gebracht. Veilingen Rijnsburg. 18/3 Bloemen Omschrijving, totale aanvoer, gemiddeld» prijs: Alslroe- meria 200 0,510, Amaryllis 10102 0,410, Annnontn 8850 0,132, Anjers AM. 21580 0,302, Anthurium 788 3 700 1,018, Call» II! C. 10308 3.803, Eu, es!» 7CO3 2.342. Gcrber» 2,888, Leli» lak 8720 0,742, Nar 1,722, Narcis c»rlu,n K 22430 IZ0S. Orchi- de*en 1879 0,890, Roron groolbl 18020 0.35C, Rozen klembl 2233 0,3.1b, Smjgiorn 87 1,44r. Tulpen 224213 2,001, BnlUi 300 1.548, Tui pen 2» soort 8790 1.0 7.103, Narcis 2» soort 18 ft bol 380 0,103, N >udc gr 1831 n 1421 1,060, Div I.TUlB 0.450. snljbloe- 155 0,718, 'lÓo'o.OBO, Lecuwebekken Imp 200 0.520, Llatrts Imp 8500 0,589, Orchldeden imp 10800 0,080, Rozen erbl Imp 3820 0,814, Nare kou gr. Imp 1050 0,290, Anjers tros Imp 2230 0,278, Div. inljbl. Imp 3017 1,887, Div snijbl. Imp 7044 0,864, Azalea II 0,709, Begonia 182 2,728, Sl Paulca 544 1.119. DIv potplanten 1301 1.044. Gladiolen-Ardent 15070 0,571, GUIIolvn carmen III! 0,4.711, Glad -Km,ml. slon 13850 0,571, Gl. -Spie L Span 3720 0,443, Cl. -Poter Pears 3980 0.730 Gladiolen 1910 0,402, Gt. c v .R Char n 11570 0,152, GL i 2000 0,120, Gl. Colv -Cornet 25910 0,120, Anjer Tr,Red 300 0,435, Anjer- Ir Pink 20350 6,417, Anjer-Tr Violet 13350 Anjer-Tr-White 1050 0.305. Anjer- Roeiofsrendiveen 18/ 3 bloemen An jers: Lena 2845. rood 2741, Le Reve 40-42. Nora 28-43, Charmeur 3148, Ore Beauty 37, Keefer 39-41. overige 32-43 Rozen Ilona 81-95. Som». Mercedes. Mo- trea. 42-88, Belinda, Esth Ofarlin, Gernct- le. La Minurtte, Zorina 30-49 primula 50-75. Per bos freest»: blue Heaven 245-215. Co. rona 215-290. Capn 455, Fantasy 305 400. Ballerina 220-275. Onyx 280. Gemengd 345. :u: Carlton 110- AgneU 320, srujgro^n 175-203. Irti 215-300, Anemoon 100-115 Tulpen: L»Li« bloemig: Aladin, May Time, West Poln 203-293 Parkiet: Karei Doorman. Blondtn 235-285; Dubbel: Gemengd, Bonanza, Ifylu Apcldoern, Quldot wlU, Blenda, Mickey Mouse >70 210. KATWIJK a d. Rijn, 18 n Waspean p

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5