Expositie in Parijs over 400 jaar Leidse universiteit BEWONERS VAN ESSENLAAN WILLEN RUST EN VEILIGHEID Knap staaltje bloemsierkunst VVSB voor kwart miljoen uitbreiden Kind gewond bij uitslaande brand PAGINA 4 LEIDSE COURANT WOENSDAG 19 MAART 1975 1 Bij de opening was ook burgemeeser Vis Van onze correspondent PARIJS In het Nederlands Instiuut te Parijs is gisteravond in aanwezigheid van de Nederlandse ambassadeur in Fran krijk, jonkheer De Ranitz, en een aantal vooraanstaande persoonlijkheden een ten toonstelling geopend gewijd aan het 400- jarig bestaan van de Leidse universiteit. De expositie die bestaat uit een rijke en interessante en op enkele punten unieke verzameling prenten, kaarten, boekwerken en manuscripten staat in het teken van de banden die sedert de stichting van de universiteit bestaan hebben tussen F?ün- krijk en Leiden. Bij de opening van de tentoonstelling, die zich reeds onmiddellijk in een druk bezoek kon verheugen, waren aanwezig burge meester Vis van Leiden, mevrouw Cohen en mevrouw Cath, die hun echtgenoten, respectievelijk de rector en de voorzitter van het dagelijks bestuur vertegenwoordig den, de heren Breugelmans en Hobbema van de Universiteitsbibliotheek, de heer Eckhart, conservator van het Academisch Historisch Museum, Mej. Moerman, conser vator van de Lakenhal, terwijl de eeuw feestcommissie vertegenwoordigd was door de heren Rörsch, Lunsing-Scheurleer, en Gerling en mej. Douwes. De heer Paul Dibon gaf een uitvoerige uiteenzetting over het thema "De Leidse universiteit en de republiek der letteren in de 17de eeuw". De Lyra Academica bracht, in kleding uit de stichtingstijd van de universiteit, op zeer opmerkelijke wijze sonaten ten gehore van 18de-eeuwse in Leiden gestudeerd heb bende componisten. De tentoonstelling (die duurt tot 6 april) werd met veel zorg en grote competentie ingericht door mevrouw Francois van het Nederlands Instituut, actief terzijde gestaa door eerdergenoemde vertegenwoordigers van de univereiteitsbibliotheek. De geexpo- seerde documenten geven een goed over zicht van de hechte betrekkingen die reeds vanaf de stichting van de Leidse universi teit vooral op initiatief van Dousa met Frankrijk bestonden doordat vele beroem de geleerden uit dat land als hoogleraar naar Leiden kwamen. Descartes, die in 1636 in Leiden zijn eerste werk liet druk ken, Scalingar en zijn opvolger Salmasius (van wie een zowel interessante als verma kelijke brief aanwezig is, die onder andere licht werpt op de huiselijke problemen van deze grote en pittoreske geleerde), Raphe- lengius (de grote oriëntalist die een groot aandeel had in de stichting van dé' oriën taalse typografie in de Nederlanden), Rive- tus (die tutor werd van de zoon van stad houder Frederik-Hendrik, de latere Willem 2) en Donellus, die de juridische faculteit in Leiden stichtte. Rijksweg 11: zo ja, waar.' Van onze correspondent LEIDERDORP - Wel of niet een rijksweg 11 en zo ja, waar dan. Met deze vraag zal vanavond de raadscommissie verkeer en vervoer zich uit gebreid gaan bezighouden. Zij zal dat doen aan de hand van een aantal elkaar op ver schillende punten tegenspre kende adviezen. De raad zelf heeft zich in mei vorig jaar uitgesproken voor de aanleg van rijksweg 11 waarvan het tracé pal langs de spoorlijn Leiden—Bodegraven zou moeten komen. De weg zou daarbij evenwel niet het ka rakter van een snelweg mo gen hebben of krijgen. De commissie zal "b. en w. ook moeten adviseren over het instellen van een par keerverbod langs de westzij de van de Rietschans en aan de Van Diepingenlaan ter hoogte van de uitrit van het kantoor van de Leidse Spaarbank. Voorts zullen vanavond de door de weekmarkt noodza kelijke verkeersmaatregelen van de orde komen. De open bare, voor iedereen dus toe gankelijke, vergadering wordt gehouden in het ge meentehuis en begint om 19.30 uur. Sponsor voor Noordwijkse hockeyclub NOORDWLJK - De Noordwijkse Hockey Club heeft een sponsor. Directeur Gerard van Stijn van het Noordwijkse warenhuis J. B. en voorzitter Frits Voermans van de snel groeiende club tekenden formeel het contract, onder welks voorwaarde J. B. voorlopig - op verzoek van beide partijen - voor de tijd van één jaar de hockeyclub zal sponsoren. Van beide zijden is er een optie op een verlenging. Het bedrag dai met de transactie gemoeid is, werd niet exact bekend gemaakt Op de foto: Voorzitter Voer mans van de Hockeyclub en directeur Van Stijn van J B tekenen het contract, terwijl eerste elftal-speler Onno Ufkes het Noordwijk/J B-shirt toont. Bodedienst groeide uit tot internationaal expeditie-bedrijf Herma Star toont hier het staaltje van bloemsierkunst dat de Leidenaar H. C. v.d. Horst (van de Boshuizerkade 37) gisteren exposeerde in de Rijnsburgse bloemenveiling Flora. Het was overigens niet het enige (examen)stuk dat daar was te bewonderen. Nog 150 andere amateur-bloemsierkunstenaars hadden werk inge zonden. Zij hebben de afgelopen winter de cursus „bloemschikken en binden gevolgd van de Rijnsburgse afdeling van de Kon. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde. Van der Horst slaagde overigens met glans. Bridge-drives in kader actie „Thuis '75" Van een onzer verslaggevers LEIDERDORP In het kader van de actie „Thuis '75" wordt een serie bridge-drives gehou den in de RK kleuter- en basis school „De Schakel" aan het Van Alphenplein. De opbrengst van deze drives, die gepland zijn op 21 maart, 4 en 18 april, is voor het multifunctioneel kerkcentrum in de „Voorhof". De organisatie is in handen van de Leiderdorpse Bridge Club p/a P. van der Bijl, Raaphorst 6, Leiderdorp, tel. 90416. De in schrijfkosten bedragen voor drie avonden 10,- per paar en ƒ5.- per paar per avond. De bridge-bijeenkomsten beginnen alle om half acht Kerkeveiling in Sassenheim bracht 35 mille op Van onze correspondent SASSENHEIM De zesde ker keveiling van de Hervormde kerk in Sassenheim heeft netto ƒ35.425 opgebracht. Dat is iets meer dan vorig jaar. De verkoop werd ook dit jaar weer voortreffelijk geleid door Pim Hulsbergen, die er inmid dels als afslager zo'n 500 kerke- veilingen heeft opzitten en daar voor ook werd onderscheiden met het pauselijk ere-teken „Pro Eclesia et Pontifice". Het echt paar De Bruyn uit Sassenheim viel tijdens de kerkeveiling met de neus in de boter. Het won een vliegreis. A. P. van Berkel nieuwe voorzitter Harddraverij LISSE De harddraverij vereniging Lisse en Omstre ken heeft de heer A. P. van Berkel gekozen tot opvolger van voorzitter dr. G. A. Scha lij. De nieuwe voorzitter was tot voor kort secretaris van de vereniging. In zijn plaats is gekozen de heer H. v.d. Tweel. Van onze correspondent VOORSCHOTEN De bewo ners van de Essenlaan te Voor schoten, een zijlaan van de Veurseweg, zijn al drie jaar be zig om het Voorschotense ge meentebestuur te overtuigen dat ter plaatse gesproken kan worden van „een gevaarlijke verkeerssituatie" en dat het mi lieu bedorven wordt. Oorzaak hiervan is een expeditiebedrijf, dat al meer dan vijftig jaar aan de Essenlaan gevestigd is, maar door de groei van een bodelijn dienst Voorschoten-Leiden v.v. tot een internationaal tran sportbedrijf allang uit het een voudige schuurtje gegroeid is dat eenmaal de bodewagen on derdak verschafte. Het is de firma C. J. van Leeuwen Zn., die historisch bezien misschien wel de oudste rechten heeft, maar er volgens de bewoners misbruik van maakt en boven dien alle medewerking van de gemeente heeft gekregen of het onderhoud van de vrachtwa gens op de openbare weg (Es senlaan) te verrichten. Drie jaar geleden schreven de bewoners van de Essenlaan het college van b. en w. dat zij bezwaar maakten tegen alle handelingen ei besluiten van het gemeentebes'.uur, die de ont wikkeling van de bedrijvigheid van de fa. C. J. van Leeuwen Zn. sinds medio 1972 hebben mogelijk gemaakt, alsmede te gen het ontbreken van regelin gen en voorwaarden ter beper king van overlast. Het ging hier bij om het raadsbesluit van april 1972 waarbij het bedrijf 28 m2 grond in ruil kreeg voor 14 m2 voortuin van de wed. A. H. van Leeuwen-Kayser zonder dat werd vastgelegd, dat de overge dragen grond volgens het be stemmingsplan 1949 niet voor de uitoefening van enig bedrijf zou mogen worden bestemd. Te vens werd de oude tak van de Essenlaan naar de Veurseweg afgesloten ten behoeve van het expeditiebedrijf en moest alle verkeer via de noordelijke arm van de Essenlaan. Het expeditie bedrijf kreeg toestemming een loodsje te bouwen en de ge meente trof voorzieningen waar door grote vrachtwagens in het natuurgebied konden draaien. Omdat de bewoners niets hoor den van b. en w. werd op 12 december vorig jaar weer een brief geschreven, waarin nog maals bezwaar werd aangete kend tegen het zonder hinder wetvergunning uitoefenen van een garagebedrijf ten behoeve van het onderhoud van de eigen wagens van de fa. Van Leeu wen, het opslaan van materialen in de groenkant van de Essen laan en het verrichten van werkzaamheden in de Essen laan buiten de normale werktij den, waardoor vooral in de vroege morgenuren geluidsover last veroorzaakt wordt evenals op de zaterdagen. Ook werd ge wezen op de gevaarlijke ver keerssituatie door het manoeu vreren en parkeren van vrach tauto's op plaatsen die daar niet geschikt voor zijn. Ook de brief van december vo rig jaar had geen enkel resul taat en op 25 februari gingen enige dames naar het spreekuur van de wethouder van openbare werken A. Eveleens. Het ge sprek hebben de dames vastge legd in een brief aan b. en w. van 26 februari. In die brief staat dat de gemeente-ambtena ren van openbare werken de zuidelijke ingang van de Essen laan afgesloten hebben in ver band met de verkeersveiligheid van de Veurseweg. De verkeers veiligheid is na die afsluiting in belangrijke mate verslechterd, aldus de dames van de Essen laan, die daarom vragen een stopverbod te plaatsen in de noordelijke arm van de Essen laan of wel de zuidelijke arm van de Essenlaan weer open te stellen. Bovendien heeft het de bewoners van de Essenlaan ver baasd dat in afwijking van de tekeningen de uitgang van de garage van het in aanbouw zijn de pand op de hoek van de Veurseweg/Essenlaan verplaatst is van de Veurseweg naar de Essenlaan. De Essenlaanbewoners hebben nog niets verder officieel ge hoord. Wel heeft inmiddels een betonwagen een bruggetje voor een villa in elkaar gereden en zijn er dagelijks verkeersopstop pingen op het zeer drukke laan tje. Achter in de laan is een grote tuinderij met veel vracht verkeer, bovendien is daar de boerderij van mevr. Lang, die dagelijks cursussen heeft en bij iedere villa hoort wel een auto. De bewoners van de Essenlaan gunnen de heer Van Leeuwen zijn gegroeide expeditiebedrijf en zij zijn van mening dat he aan hem ook niet allemaal ligt want indien de gemeente mede werking wil verlenen dan is bedrijf snel vertrokken vanaf d eerste vestiging. Voor het g( meentebestuur van Voorschote is het een zeer complex geva De firma Van Leeuwen& heeft zeer oude rechten, het drijf is daar begonnen. De groi r van het bedrijf vraagt dringen om een andere plaats en pas- allerminst aan het begin v< een laan waar vier jaar geledi zeer dure woningen geboi zijn. Ai „Ruwe stormen" imponeer de drie burge meesters I I Van onze correspondent De bovenverdieping van de woning stond in NOORDWIJK - Gistermiddag omstreeks half minder dan geen tijd in lichterlaaie. Aangewak- vier brak brand uit in de woning van de familie kerd door de harde wind joegen de vlammen Van der Wiel aan de Katwijksestraat Het viel boven het dak uit en de loeiende vuurzee be- een passerende overbuurman op, dat de ramen dreigde ook de aangrenzende woonpanden. De van een der slaapkamers op de bovenverdieping brandweer rukte met groot materiaal uit. Zowel zwart beslagen waren en dat er rook naar buiten aan de achter- als aan de voorzijde van het pand drong. Hij sloeg direct alarm en waarschuwde pakte men de brand krachtig aan en wist men mevrouw Van der Wiel, die zich in de huiskamer uitbreiding te voorkomen. De bovenverdieping bevond en blijkbaar nog niets van de brand had brandde geheel uit, terwijl het benedengedeelte bemerkt. van de woning veel waterschade opliep. De slaapkamer bleek reeds zo vol rook te staan, De heer Van der Wiel, die als chauffeur werk- dat men geen hand voor de ogen kon zien. Op zaam is bij de NZHVM, bevond zich op zijn de tast slaagde de naar boven gesnelde moeder werk. Hij werd door collega's naar huis gebracht, er in haar anderhalf jarig zoontje uit bed te halen Het jonge echtpaar woonde nog maar kort in en hem met assistentie van de buurman naar de door hen gekochte woning, die zij geheel buiten te brengen. Hulpvaardige buren namen opgeknapt en gemoderniseerd hadden. Het mede- moeder en kind op. Het jongetje had brandwon- leven in de buurt was groot Van der Wiel is den opgelopen en werd met een inmiddels ontbo- tegen brandschade verzekerd, den ambulance direct naar het Academisch Zie- De brand is vermoedelijk ontstaan door overver- kenhuis te Leiden gebracht. hitting van een electrisch kacheltje. LEIDERDORP De heer J. Bezemer is gekozen tot voor zitter van de Leiderdorpse raadsfractie van de PvdA. Hij volgt in deze functie op Marietje van der Molen, die de vorige maand de raad verliet in verband met ver huizing naar Leiden. Palmpaasoptocht door Warmond (Van onze correspondent WARMOND - Zondag maart zal in Warmond weer de jaarlijkse Palmpaasoptocht worden georganiseerd door de jeugdverenigingen. Deze week is er bij alle clubs de gelegenheid de stokken te versieren. Boven dien staat de hobbykelder van Endepoel voor dit doel open op zaterdag 22 maart om 14.00 uur. Zondag 13.00 uur verzamelen bij de Burcht waar ieder kind het broodhaantje zal krijgen en eventueel een adres waar de Palmpaas gebracht kan worden. Kinderen die een langdurig zie ke of bejaarde in de familie- of kennissenkring hebben kunnen zelf een adres meebrengen. Van onze correspondent NOORDWIJKERHOUT WSB heeft uitgewerkte plannen om de clubhuisaccommodatie op het sportpark .Boekhorst" fors uit te breiden met o.m. een bestuurskamer en een vergaderzaal. Ook het aantal kleedkamers wordt vergroot. Een gedeelte van de vijver zal daartoe moeten worden gedempt. De kosten worden geraamd op rond 250.000,-. Aan de gemeenteraad wordt gevraagd om de betaling van de rente en aflossing van de geldlening daarvoor aan te gaan te garanderen. De raadscommissie voor financiën kan zich in principe daarmede verenigen als ter waarborging van de gemeentelijke financiële belangen aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. De financiële situatie van WSB is op dit moment beslist gezond en met goed beleid kan de nieuwe last gedragen worden. Donderdag, 27 maart beslist de raad op het verzoek. Maar liefst drie burgemeester woonden gisteravond in Sassei heim de toneelvoorstelling „Ri we stormen" bij van de veren ging Pankras: burgemeester A. v.d. Hooft, tijdens de febru ri-ramp van 1953 burgemeesti van Willemstad (NBr.) en thai burgemeester van Waddin veen, de huidige burgemeesti van Willemstad J. H. Reindei en burgemeester A. J. Kret v Sassenheim. Na het applaus di „Pankras kreeg voor de prim 1 vertolking van „Ruwe stormen sprak Sassenheims burgemee ter dankwoorden mede namen I zijn collega's Hierbij merki hij o.a. op dat er uit Willemst» een speciaal aandenken v prijzenkast zou komen. Hien volgde een langdurig applai dat een ovationeel karakti droeg. Na afloop verschenen de succe volle tonelisten met in hun mi< den de drie burgemeesters n< 1 even voor de camera van LC-i tograaf Henk v.d. Ende.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4