Hardere voorwaarden van Israël Verdoezeling van teveel gewicht Soares denkt uit regering te stappen CcidócSowuvnt ONDERZOEK MEDEWERKING AAN PIRATENZENDERS Controle op werktijden bakkerijen OPVOLGERS VAN STARFIGHTER IN LUCHTVAARTSHOW DINSDAG 18 MAART 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 UTRECHT (ANP) De voedingsbonden van NW, NKV en CNV hebben een dringend beroep ge daan op de leden van de vaste Tweede Ka mercommissies van Sociale Zaken en van Justitie, om de minis ter van Sociale Za ken tot andere inzich ten te bewegen op het punt van een slui tende controle op de naleving van de werktijden in het bakkersbedrijf. De minister van So ciale Zaken heeft bij de Tweede Kamer wijzigingsvoorstellen voor de Arbeidswet 1919 ingediend. Als ze worden aanvaard, verdwijnt de zgn. „bakkerij-paragraaf uit de wet. De minis ter toont zich ingeno men over het tussen werkgevers- en werk nemersorganisaties in het bakkersbedrijf bereikte akkoord over een toekomstige regeling van de ar beidsduur, die is on der te brengen in het werktijdenbesluit voor fabrieken en werkplaatsen 1936. De minister gaat vol gens de drie voe dingsbonden zelfs zover, dat hij de re sultaten van een we tenschappelijk onder zoek naar de weer standen tegen het werken op zaterdag en zondag naast zich neerlegt. Brezjnev wil Eurotop op 30 i juni Geneve (UPD Partijleider Leonid Brezjnev heeft voorge steld op 30 juni een topconfe rentie te houden in Helsinki ter afsluiting van de Europese vei- ligheidsonferentie. Dan zou een verdrag getekend moeten wor den over veiligheid en samen werking in Europa. Volgens Westerse diplomaten in Genève heeft Brezjnev zijn voorstel ge daan in brieven aan de Franse president en aan de premiers van Engeland, West Duitsland en Italië. Het onverwachte Russische voorstel gaf voedsel aan nieuwe speculaties dat Brezjnev zou aansturen op een spoedige af sluiting van de veiligheidsconfe rentie omdat hij in de herfst om gezondheidsredenen zou willen aftreden. Illllllllllllllllllllllllllllllllllll Watersportliefheb bers kunnen - te beginnen vandaag hun hart in de RAI te Amsterdam weer ophalen. Daar is de Hiswa-motor gonnen, dat wil zeggen, de Hiswa- motorboten-exposi- tie. De keuze tussen het kleine stuivende motorbootje en de complete kruiser zal voor iedere be zoeker wel even moeilijk bfijven. Illlllllllllllllllllllllllllllllllll ASSOEAN (UPD De Amerikaanse minister van buitenlandse taken dr. Henry Kissinger is met zijn pendeldiplomatie in het Midden-Oosten in ruw vaarwater terechtgekomen. Met een zen ding die nog steeds kan slagen of mislukken heeft dr. Kissinger rich vanmorgen naar president Sadat begeven, om van de Egypti sche president diens antwoord te horen op de jongste Israëlische voorstellen waarin wordt gevraagd om meer Egyptische conces sies in ruil voor terugtrekking uit het schiereiland Sinai. Kissinger was voornemens Sadats antwoord vanmiddag mee terug te nemen naar Israël en deze week nog minstens twee keer naar Assoean te gaan om de vaart in de onderhandelingen over een nieuw akkoord tussen Israël en Egypte te vergroten. Op weg naar Assoean vanuit Israël zei een functionaris aan boord van Kissingers vliegtig, dat de onderhandelingen zo moeilijk waren dat het niet mogelijk was te voorspellen hoe lang ze zouden duren. ■De kwestie waar alles om draait is nog steeds de belofte van beëindiging van de staat van oorlog tussen beide landen die Israël wil hebben alvorens zich tenig te trekken uit de olievelden van Aboe Rodeis en dè Mitla- en Gidipassen in de Sinaiwoestijn. Israël vindt dat de belofte meer moet zijn dan de toezegging dat geen vijandelijkheden zullen worden ontketend, zoals reeds vastge legd in het eerste troepenscheidingsakkoord. Israël vraagt verder om economische en politieke concessies zowel als om demilitarisatie van de strategische Sinaipassen. Egypte zou met de demilitarisatie instemmen. Passagiers van vliegtuigen die Lissabon verlaten, worden momenteel grondig gecon troleerd. Doel van de inspectie is te voorkomen dat grote bedragen aan geld of kostbaarheden het land verlaten. LISSABON, (AFP/Rtr) De so cialistische partij van Mario Soares zou overwegen uit de regeringscoalitie van Portugal te stappen. De partij heeft een aantal voorwaarden gesteld om als regeringspartij aan te blij er ven. Een van die voorwaarden t is dat de regering niet alleen k maar de uitvoerende en admini- 1 stratieve tak van de gisteren geinstal leerde militare revolu tionaire raad moet zijn. De so cialisten zijn bereid uit de rege ring te treden, hoewel „we we- ten dat het hebben van minis- ters een partij meer prestige geeft en stemmen trekt". De socialisten zijn verzoeningsbë- sprekingen begonnen met de communisten, maar ze willen geen verbinding aangaan voor de verkiezingen die op 12 april rden gehouden. Bij de installatie van de revolu- ionaire raad zei president Da ista Gomes dat de verkiezin- in zullen doorgaan, waarna op in de volkswil de wetge vende vergadering wordt vast- :teld. De revolutionaire raad it de Beweging der strijd- ichten een vastere plaats in Portugese samenleving gege- hetgeen noodzakelijk was na de gebeurtenissen van 11 maart, de dag van de tegencoup, aldus de president. Er waren teveel beslissingsorganen, waar door geen slagvaardig beleid kon worden gevoerd. Er zal nog een algemene vergadering van de beweging worden gevormd die „op vooruitstrevende wijze uiting zal geven aan de ideeën van alle militairen, van soldaat tot generaal". Gisteren is een aantal gearres teerde zakenlieden op vrije voe ten gesteld, die vorige week wa ren gearresteerd. De revolutio naire raad zal als volgende stap in de hervorming van de maat schappij de nationalisatie van de basisindustrie (staal, electri- citeit en olie) afkondigen. Ook overweegt de raad enkele partij en te verbieden aan rechtse en uiterst linkse zijde. V. d. Louw geeft toe: [Recherche [aanwezig bij [demonstraties van links" Rotterdam (ANP) Volgens burgemeester Van der Louw lijn rechercheurs van de Rot terdamse inlichtingendienst de Afgelopen jaren inderdaad en kele malen beroepshalve aan wezig geweest bij manifestaties van linkse groeperingen. Hij antwoordde dit op vragen die mevrouw I. Kalma-Staal, echt genote van de Rotterdamse hoofdinspecteur van politie en PSP-politicus D. Kal ma, hem enkele weken geleden in een open brief stelde. In zijn antwoord bevestigt de Rotterdamse burgemeester dat de rechercheurs van de Rotter damse inlichtingendienst aan wezig zijn geweest bij een mani festatie in het kader van de vredesweek en bij demonstra ties tegen de junta in Grieken land en tegen het Franco-regiem in Spanje. In zijn antwoord aan i mevrouw Kalma wijst de burge- meester erop, dat de politie het recht heeft om openbare bijeen komsten bij te wonen om de gevoelens onder de bevolking te peilen. V MODEHUIS JOYEUZE: Van onze moderedactie AMSTERDAM De kenmer kende trek van modehuis Joyeuze te Amsterdam is het perfectionisme. Dames met grote maten of afwijkende fi guren kunnen zich minder dan wie ook slechtzittende kleren, kreukels en niet nauw keurig aansluitende dessins permitteren. Dat brengt de noodzaak mee om de beste kwaliteit stoffen te gebrui ken, die maar verkrijgbaar is, die stoffen eerst te decarte- ren, zodat ze nooit meer kun nen krimpen of uit hun model raken, en ze tenslotte te ver werken op de zorgvuldigst mogelijke wijze. Op die manier worden de mo dellen niet alleen duur aan materiaal, maar vooral ook aan werkuren. Het gevolg is, dat de prijzen in de loop van enkele jaren wel moesten stij gen tot couture-niveau. Dat is echter helemaal niet de bedoe ling van ontwerper-directeur Hein Kokmeijer, die beoogt moeilijke figuren prettig in de kleren te zetten. Hij is dan ook naast het maatwerk eigen con fectie gaan maken in de maten 38 tot en met 52. Die maten willen zeggen, dat een vrouw met taille 110 en heupen 144 nog haar maat kan vinden en zij hoeft voor die grote maat geen toeslag te betalen. Nu kan dit natuurlijk nooit goedkope confectie zijn. De ei sen, die aan stof en coupe worden gesteld, blijven onver minderd overeind, alleen wor den tijdrovende handwerkde- tails vermeden. Aangezien de series slechts klein zijn, is het ook niet mogelijk op het ar beidsloon te besparen door het naaiwerk in een ontwikke lingsland te laten doen. Dure confectie dus, maar dan ook inderdaad zo, dat een boven maatse dame er uitstekend mee uitziet. De vele deux-pieces - ook met lange avondrok - worden in het algemeen als losse onder delen verkocht, zodat men fei telijk van „separates" kan spreken. De kleuren zijn ook vaak zodanig, dat onderdelen van verschillende ensembles gecombineerd kunnen worden. Zijn de pakjes en overgooiers meestal effen, de japonnen, waaronder verscheidene hoes jurken van heel soepel mate riaal, zijn gewoonlijk levendig gedessineerd. „Moet dat nu?", zaten we ons af en toe af te vragen. Totdat er een chemi- sier verscheen in een zacht getint liberty bloemetje, zo'n heel fijn gevalletje in tere nuances, dat bijna het effect van effen geeft. Toen bleek de mannequin ineens veel dikker te zijn dein we gedacht had den. In een levendig dessin, mits vakkundig verwerkt doordat alle tekeningen heel precies en correct aaneen sluiten, ver dwalen de ogen zodanig, dat ze een heel stuk lichaamsom vang eenvoudig niet opmer ken. Van dit feit maakt Hein Kokmeijer een dankbaar ge bruik. Dat hij een enkele keer een minder gelukkige greep doet, is alleen maar menselijk. Zijn collectie is als geheel heel goed voor haar doel berekend, en in vele onderdelen aantrek kelijk genoeg om ook een slank mens begerig te maken. Weinig animo voor V.V.D. UITGEZONDERD DE C.H.U. zien christen-democratische partijen nog altijd weinig heil in het aanknopen van hechte banden met de V.V.D. Het mag leuk klinken als op de liberale partijraad bemoedigende woorden gesproken worden over het tot stand komen van een C.D.A., maar de christen-democratische burger zal dit weinig moed geven, omdat ten eerste de V.V.D. in feite toch aan dit front wil blijven knabbelen en ten tweede, zodra levensbeschouwing en politiek elkaar raken, ook de V.V.D. als erfgenaam van een vroegere vrijdenkerspartij haar stekels pleegt op te zetten. Bovendien is ook op sociaal-economisch gebied de overeenstem ming tussen liberalen en christen-democraten soms minder groot, dan de V.V.D.-politici het voorstellen. Daarop is dit weekend door enkele leidende A.R.-figuren (minister Boersma en mr. Aantjes) terecht gewezen. DE GROTE MOEILIJKHEID voor de top van het toekomstige C.D.A. is, dat men wat "links" betreft nog steeds niet veel verder kan gaan dan het beroemde "gedogen" van 1973. D-'66 mist elke reële invloed en de P.P.R. staat momenteel al dichter bij de P.S.P. dan bij de Partij van de Arbeid. Onder druk van deze ontwikkeling raakt de P.v.d.A. steeds meer in zichzelf verdeeld en er is geen enkele garantie dat over één of twee jaar de gematigden daar weer aan het langste eind zullen trekken. TACTISCH GEZIEN LIGT ER evenwel voor het C.D.A. een betere kans om zich te vereenzelvigen met de gematigde socialisten, dan met de V.V.D. waar "oude vuurvreters" keer op keer duidelijk maken dat wat Wiegel en mevrouw Van Someren verteld hebben over een liberale volkspartij en een positie in het midden nog altijd een sprookje is. Het C.D.A. moet zijn onafhankelijkheid doorlopend bewijzen: wat nog iets anders is dan er van uitgaan dat socialisme en liberalisme voor de christen-democratie "lood om oud ijzer" is. Weeroverzicht Een hogedrukgebied strekt zich uit van Schotland tot in Fin land. Koude lucht, die aan de zuidflank van dit hogedrukge bied naar West-Europa gevoerd wordt, veroorzaakte vanmorgen in Noord- en Midden-Frankrijk plaatselijk dichte sneeuwval. De minimum temperaturen in deze luchtsoort vallen nogal mee. In Nederland werd in het oosten hier en daar min vier geregistreerd. Inmiddels is in de Golf van Ge nua een depressie tot ontwikke ling gekomen. Er omheen stroomt zachte lucht via Joego slavië naar het noorden en van daar naar het noordwesten. Het is niet onmogelijk, dat de voor ste begrenzing van deze zachte lucht in de vorm van bewolking morgen ons land zal bereiken. Vannacht zal het echter in bij na het hele land nog tot lichte vorst kunnen komen. Vooruitzichten voor donderdag: Plaatselijk sneeuw- of regen- buien, ook opklaringen. Aan houdend vrij koud. Weersvooruitzichten in cijfers: voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 8. Min. temp.: om streeks -1 graad. Max. temp.: omstreeks 6 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 pro cent Amsterdam onbew. XZ.. Progressieve liberalen willen unie (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - Een groep pro gressieve liberalen houdt zater dag in Kunstmin te Gouda een vergadering. Bekeken wordt of men het eens kan worden over de oprichting van een vrijzinnig democrati sche unie. De vergadering wordt bijgewoond door deelnemers uit kringen van D'66, DS'70, libera len Voorburg, de Liberaal De mocratische Partij en de WD. (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam De Amsterdamse officier van justitie mr. J. Pieters heeft een onder zoek op gang gebracht naar Nederlanders of Nederlandse bedrijven die meewerken aan reclame-uitzendingen van het illegale zendschip van radio Mi Amigo. Volgens het verdrag van Straatsburg moet de overheid optreden tegen piratenzenders. Ook adverteerders en bevoorraders van de zendschepen zijn strafbaar. Met name zal nu worden nagegaan of Nederlandse adverteer ders die advertenties plaatsen in buitenland se pop-bladen, strafbaar zijn. Het zendschip van de voormalige piraat Radio Noordzee, de Mebo II, mag binnen Europa niet meer voor radio-uitzendingen gebruikt worden, aldus procureur generaal Van Voorst tot Voorst van het Haags ge rechtshof. De Zwitserse eigenaar van het schip was bij het hof in beroep gegaan, omdat hij een hogere tegemoetkoming wilde hebben voor het verlies van zijn schip, dat nu in Ridderkerk aan de ketting ligt Inmiddels schijnen de onderhandelingen over een terugkeer van Radio Veronica via de zender Mi Amigo afgebroken te zijn, onder meer omdat de Belgische exploitant van het zendschip grotere financiële garan ties wilde. UITBRAAKPOGING UIT GEVANGENIS DUBLIN MISLUKT DUBLIN (UPI) Ierse soldaten hebben gisteravond één gevan gene doodgeschoten en twee ge wond bij een poging van gedeti neerde leden van het Ierse repu blikeinse leger om met behulp van dynamiet te ontsnappen uit de gevangenis van Portlaoise in Ierland, zo heeft een politie woordvoerder bekendgemaakt. Geen der gevangenen is erin geslaagd te ontsnappen, verze kerde hij. MAAR EEN VRAAG De Amerikaanse actrice Barbra Streisand heeft gisteravond koningin Elisabeth ver rast bi) haar bezoek aan de filmpremière van Funny Lady. waarin zij. Jamea Caar en James Stewart de hoofdrollen vervul len. „Majesteit, waarom dragen vrouwen handschoenen wanneer ze u ontmoeten en mannen niet", vroeg Barbra. met een duidelijk inbreuk op het protocol dat voorschrijft dat alleen de koningin vra gen stelt. Elisabeth leek uit het veld geslagen en zei toen: „Ik woot het eigen lijk niet. Traditie denk ik". Barbra Strei sand was niet tevreden met het ant woord, keerde zich naar haar kapper en vriend Jon Peters en zei „Veel wijzer ben ik niet, hè." CIA: graan vergroot machtspositie NEW YORK (AFP) De graantekorten, waarmee de wereld waarschijnlijk in de toekomst te kampen krijgt, kunnen een geducht poli tiek wapen worden voor de amcrikaanse regering. Dat is de conclusie van een stu die die is opgesteld door de afdeling voor politiek on derzoek van de Amerikaan se inlichtingendienst CIA. Recente studies wijzen op een geleidelijke daling van de temperaturen over de wereld. Dat verschijnsel kan gevolgen hebben voor de oogst in de Sowjet-Unie en China, en kan van enor me invloed zijn, niet alleen op het evenwicht tussen be volkingsgroei en de be schikbaarheid van voedsel, naar ook op het machtse venwicht in de wereld. Van de grote graanproducenten zullen alleen de Verenigde Staten en Argentinië ge spaard blijven voor deze klimaatsverandering, aldus de studie. Concern vreest nadeel door uitstel reis Van der Stoel DEN HAAG (ANP) Het con cern Ballast-Nedam heeft mi nister Van der Stoel van bui tenlandse zaken in een tele gram laten weten het zeer te betreuren dat hij zijn reis naar Saoedie-Arabic- heeft uitge steld. De groep, die al jaren in dat land werkt, vreest terug gang van de werkgelegenheid. Volgesns het ministerie is de reactie van Baliast-Nedam tot nu toe de enige op het besluit van de bewindsman zijn reis uit te stellen. Ballast-Nedam is bang, dat door het uitstel de Nederlandse be langen in Saoedie-Arabië en in de hele Arabische wereld wor den geschaad. De werkgelegen heid in onze onderneming al smede in onze Nederlandse toe leveringsbedrijven loopt gevaar als wij niet geregeld nieuwe or ders ontvangen uit Saoedie-Ara bië, aldus het telegram. HOOGEVEEN (ANP) De vliegclub how gehouden, waarbij men de Mirage, van Frankrijk, Amerika en Zweden en gevechtsvliegtuigen waaruit een keus Hoogeveen zorgt dit jaar wellicht voor de YF-16 en de SAAB-Viggen wil laten met de militaire attache's van deze Idn- moet worden gemaakt in verband met een primeur op luchtvaartgebied. Ter start en een landing komen maken op het den. Deze stonden positief tegenover het de vervanging van de startflghter. gelegenheid van het 35-jarig bestaan Hoogeveense vliegveld. Hij heeft hierover H/erzoek van de vliegclub Hoogeveen. Bestuurslid D. E. Knibbe van dé vlieg- wordt in mei namelijk een luchtvaart s- al contacten gehad met de ambassades demonstreren. Dit zijn de drie nieuwe club vertelde dat de drie toestellen een

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9