Ommekeer nodig beleid gehandicaptenzorg Italiaanse weg naar communisten de regering op Chroestjow had Nixon willen laten vermoorden Geen vervolging Vader Abraham Zeeland bezwijkt onder recreatie Nieuwe postbode bleek minister Onassis naast zoon begraven Vliegramp in Andes: 55 doden Europese commissies voor Gerechtigheid en Vrede kijken drie jaar vooruit Réveil klinkt voor „Gregoriaans" Groet met Paasfeest van hervormde kerk naar christenen in verdrukking Korte metten Kerk en Wereld DINSDAG 18 MAART 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Financiële steun alleen onvoldoende •EN HAAG (ANP) Het itste deel van de gehandi- ipten kan zichzelf best redden, aar financiële uitkeringen hossen de problemen van de ge- licapten niet op. Er is een inlijke ommekeer van het ileid nodig willen we niet achter de feiten blijven aanhol len. Deze opmerkingen maakte de heer C. Ruijter, arts-direc teur van het revalidatiecen trum Hoensbroeck gisteren op een openbare hoorzitting van de Tweede Kamercommissie naar aanleiding van de „inven tarisatienota" van staatssecre taris Hendriks van Volksge- tondheid. Allerwege werd op deze hoorzit ting betoogd, dat op het terrein van de gehandicaptenzorg nau welijks sprake is van enige coördinatie, noch bij de hulp verlenende instanties en organi saties van gehandicapten, noch bij de overheid. De verschillen de bij de problemen betrokken ministeries werken teveel langs elkaar heen. Gepleit werd o.a. voor een lan delijk informatie- en servicecen trum voor gehandicapten. De nadruk werd gelegd op het be- vroegtijdige onderken ning van Handicaps bij pasgebo renen. De overheid kreeg het verwijt te horen, dat zij zich nog slechter dan het particuliere bedrijfsle ven houdt aan de wet plaatsing mindervaliden. Er werd ook op Van veel kanten werd de gewezen, dat, als allerlei hulp- beidsrevalidatie aan de orde ge- hun opleiding meer steld. Naarmate de werkloos- verminderen gehandicap- werden voorbereid op of zouden heid toeneemt, worden bijgeschoold in hulpver- juist de kansen lening aan zwaar lichamelijk ge- ten op werk. handicapten, meer mensen thuis Gepleit werd voor een landelijk hun eigen omgeving den kunnen blijven woner zouden ook minder speciale net van werkplaatsen, Er apparatuur en voorzieningen gehandicapten kunnen scholen nodig zijn indien de ge- worden gerepareerd en aange- wone scholen meer rekening past. De wachttijden zijn nu bij zouden houden met gehandicap- zonder lang en soms is er hele- te leerlingen. maal geen monteur te vinden. Ook wordt het nodig geacht de integratie van de gehandicapten in de samenleving te stimuleren, de rechtspositie van met name de meerderjarige zwakzinnigen te verbeteren, evenals de voor lichting en begeleiding van ge zinnen met een zwakzinnig kind. De werkingssfeer van de AWBZ zou moeten worden uitgebreid tot permanente en kostbare voorzieningen voor zwakzinnige kinderen die thuis blijven en tot gezinsvervangende tehuizen. ROME Een Europa op eigen benen, niet anti- Amerikaans en niet anti-Sovjet, een sterke een heid tussen oost en west. Dat zou een ideale toestand zijn volgens de Italiaanse communisti sche partij. Een ideale situatie vooral voor de Italiaanse communisten zelf en ze hanteren deze slogan in de hoop de laatste argwaan ten opzichte van hun regeringsaspiraties weg te nemen. In een onafhankelijk Europa kan een communisti sche partij als de Italiaanse functioneren: los van Moskou en niet gebonden NAVO-verplichtingen. in Italië tevens vaderdag is - vergadert de commu nistische partij stug door. Het programma loopt tot en met komende zondag, waarna onmiddellijk de grote stroom reacties los zal komen, zowel in Italië zelf, als vanuit het buitenland. Het partijcongres staat enorm in de belangstelling omdat de communisten ongetwijfeld hun kandida tuur als regeringspartner zullen stellen. Niet in eerste instantie als coalitiepartner in de regering, maar wel als partner in het regeringsoverleg. compromitterende Sterker dan ooit tevoren zullen de communisten stellen, dat zij onvoorwaardelijk bij de beleidsbe- Vandaag is in het sportpaleis van Rome het 14de palingen betrokken zullen moeten worden, wil partijcongres van de communisten begonnen. Ter- Italië niet aan de rechtse dictatuur ten offer vallen wijl morgen heel Italië een vrije dag geniet ter en wil het land niet nog verder wegzakken ere van het feest van St. Jozef welke feestdag economische moeras. Jacqueline Onassis samen met de twee zusters, van Onassis op weg naar het Amerikaanse ziekenhuis in Parijs. Anatomie voor iedereen UTRECHT (ANP) De rijksu niversiteit Utrecht houdt vrijdag en zaterdag ter gelegenheid van de Dies Natalis, een open dag. Belangstellenden kunnen vrij dagavond en zaterdag overdag het anatomisch embroyologisch instituut aan het Janskerkhof bezoeken. Er worden anatomie- colleges gegeven. Op een filmp je zal te zien zijn hoe het mense lijk lichaam bij de ontleding zichtbaar wordt. WASHINGTON (AP/UPI) Een Russische veiligheidsoffi cier, die in de jaren zestig naar ide V.S. is gevlucht, heeft tegen over de Amerikaanse inlichtin gendienst C.I.A. verklaard, dat de Russische geheime politie plannen heeft gehad om Nixon te vermoorden indien hij in 1960 tot president van de V.S. iou zijn gekozen. De opdracht daartoe zou zijn uitgegaan van Chroestjow, die oer op Nixon was gebeten van wege zijn anti-communistische tending. Bij de verkiezingen in I960 leed Nixon een nederlaag Itfen Kennedy. fen speciale Senaatscommissie die een onderzoek instelt naafr de beschuldigingen tegen de C.I.A. inzake onwettige binnen landse spionage, zal ook de be richten onderzoeken, dat de C1.A. in het verleden plannen heeft beraamd om een aantal buitenlandse staatshoofden uit de weg te ruimen. Volgens de directeur van de C.I.A. zijn die plannen wel eens besproken, nooit ten uitvoer gelegd, ou daarbij zijn gegaan om Fidel Castro van Cuba, Patrice Loemoemba van Kongo, Duva- lier van Haiti en Trujillo van de Dominicaanse republiek. Loe moemba en Trujillo zijn een gewelddadige dood gestorven en Duvalier overleed aan een ziek- Eis 6 jaar voor overval pompstation (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam „Deze justitiële actie moet een uiting zijn van de afkeer van de maatschappij jegens dergelijke misdrijven". Dit zei de procureur-generaal bij het gerechtshof in Amster dam, mr. Van Dijken, ter recht vaardiging van zijn eis van zes jaar gevangenisstraf tegen twee Surinamers, die vorig jaar drie roofovervallen op pompstations in de hoofdstad hadden ge pleegd. Bij een overval sloegen zij de pompbedienden neer, schopten hem tegen het hoofd en verdwe nen met enkele honderden gul dens. Drie dagen later schoten zij een pompbediende neer en verdwenen zonder buit. Bij de derde overval sloten zij de pompbediende op in een kast en verdwenen met ruim 800. De verdediger vond de eisen te hoog. „Ik geloof niet dat ons strafrecht is gemaakt om op deze wijze terug te slaan". Uitspraak 25 maart. 'Nog maar enkele weken oud, pas uit het leeuwenhuis het Safaripark in en dan al sneeuw. Deze welpjes zien het dan ook duidelijk niet zitten. Vooral de twee welpjes links wagen zich nog maar niet in die koude witte poeder, terwijl de rechter heel wat ondernemender van aard blijken, zij het dan aan moeders zijde.. Den Haag (ANP) Er komt geen strafvervolging tekst, is van oordeel dat een strafvervolging niet van Vader Abraham (Pierre Kartner) vanwege zijn meer opportuun is, nu de auteur van het lied carnavalsliedje „Wat doen we met de Arabieren inmiddels besloot de grammofoonplaat ervan niet hier?" Aldus heeft minister Van Agt van Justitie te doen uitkomen en openlijk zijn verontschuldi- geantwoord op schriftelijke vragen van de Twee- gingen aanbood, aldus de minister in zijn ant- de-Kamerleden Roethof en Kosto (beiden PvdA), woord. De bewindsman acht het oordeel van het Het openbaar ministerie, dat een onderzoek instel- openbaar ministerie in deze omstandigheden, de nadat het liedje ten gehore was gebracht en waarin andere dan strafrechtelijke sancties hun veel bezwaren rezen vanwege de discriminerende werk al hebben gedaan, verantwoord. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll TEVEEL ZOMERWONINGEN MIDDELBURG De bouw van grote 6en van ons land- (ANP) De Zeeuwse tweede woningcom- Volgens de nota kust dreigt onder de plexen buiten de be- wordt ook de levens- recreatieve druk te bouwde kom tasten vatbaarheid van de bezwijken. Door de de karakteristieke kleine dorpskernen grote toename van .ruimten van het ernstig aangetast, de bouw van tweede Zeeuwse landschap De Stichting Zeeland woningen is de grens ernstig aan. In Brou- P'e'* in de nota voor van het toelaatbare wershaven en Brui- ^et behoud van het op vele plaatsen be- nisse zijn momenteel open landschap. De reikt. Dit zegt het zo'n 2300 tweede wo- explosieve ontwikke- provinciaal opbou- ningen in aanbouw, hnfi van de tweede worgaan Stichting woningen binnen en Zeeland in een nota, Vei"der liggen er nog buiten de woonker- waarin opgenomen plannen voor vele nen moet door een de te realiseren duizenden zomerwo- streng goedkeurings- nieuwbouwcomple- ningen. In Zeeland beleid afgeremd wor- xen zomerwoningen staan de meeste den, vindt de Stich- in Zeeland. tweede zomerwonin- ting Zeeland. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze correspondent) PARIJS Een aantal bewoners van het dorp Marines, 50 km ten noordwesten van Parijs, gistermorgen verwonderd Hij v minister van Posterijen, die zich persoonlijk van de proble men van het PTT-personeel op de hoogte wilde stellen. dat de post niet op het normale tijdstip in de bus lag. Toen de met pakken kranten en brieven zeulende, in het burger geklede postbode, eindelijk verscheen en zij zagen hoe aarzelend hij de post in de bussen deponeer- acht uur met het post sorteren begonnen, maar ook dit was hem niet meegevallen. De dorpsbewoners toonden veel begrip voor de „nieuwe postbo de" en onthaalden hem op de gebruikelijke kop koffie en een glas wijn. de, meenden zij het te begrijpe- Terug in Parijs verklaarde minis- n: Een plaatsvervanger t vermoedelijk ziek geworden gewone brievenbesteller. Toen een boer tegen de plaatsver vanger opmerkte dat het zeker niet meeviel zo plotseling in te vallen, beaamde de „nieuwe postbode" dat volmondig. Even later onthulde hij dat hij geen plaatsvervanger was, maar de ter Achille-Fould dat hij heel wat geleerd had over het post- personeel en de arbeidsomstan digheden. De twee postbodes die geklaagd hadden dat zij al jaren op overplaatsing wacht ten naar de plaats waar hun kinderen wonen, kregen de ver zekering, dat alles gedaan zou' worden om hen tevreden te stellen. (Van één onzer verslaggeef sters) PARIJS De zaterdag op 69- jarige leeftijd overleden scheepsmagnaat Aristoteles Onassis is vanmiddag begraven op zijn privé-eiland Scorpios, dat hij ln 1962 voor twee mil joen dollar kocht, in de kapel waar ook zijn zoon Alexander, die twee Jaar geleden bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam, ligt begraven. In diezelfde kapel trouwde Onassis in oktober 1968 met Jacqueline Kennedy. Tot de kring van personen die in zijn testament zijn bedacht, behoren o.a. Maria Callas, die jarenlang bevriend was met de tankerkoning. Zij zou vijf mil joen gulden krijgen. Ook zijn trouwste personeelsle den en een aantal weeshuizen heeft Onassis niet vergeten. HeJ leeuwendeel van de erfenis is voor dochter Christina die kan rekenen op een apparte ment in Parijs, het eiland Scor pios en het droomjacht Christi na. De weduwe van Onassis, Jac queline, krijgt o.m. een „super huis" in New York, een kasteel in Zuid-Frankrijk en een stuk grond in Acapulco in Mexico. De beide kinderen uit haar eer ste huwelijk zijn door de nala tenschap van hun stiefvader miljonairs geworden. BUENOS-AIRES BIJ een vliegramp in het Argentijnse Andes-gebergte zijn alle 55 in zittenden van een Fokker F-27 om het leven gekomen. De machine vervoerde 50 passa giers die allen behoorden tot de strijdkrachten en de grenstroe pen en leden van hun gezinnen. Over de oorzaak van de ramp is nog niets bekend. Man doodt inbrekende" echtgenote ROME Een 49-jarige Italiaan in de buurt van Milaan heeft zijn vrouw die hij aanzag voor een inbreker, doodgeschoten. Toen hij zijn fout bemerkte, pleegde hij zelfmoord. De vrouw was in alle vroegte met de hond gaan wandelen. Toen zij terugkeerde wilde zij de slapende gezinsleden niet sto ren en sloop zachtjes het huis binnen. Haar man hoorde ech ter toch iets en vermoedertd dnt hij met een inbreker te doen had, greep hij zijn jachtgewëer en loste het dodelijke schot. Wapens Op de Westduitse luchthavens zijn vorig jaar bijna 20.000 wa pens en andere gevaarlijke voorwerpen in beslag genomen, zo blijkt uit een gisteren door het Ministerie van Binnenlandse Zaken in Bonn gepubliceerde statistiek. De bisschoppelijke sies Justitia et Pax (Gerech tigheid en Vrede) uit twaalf Europese landen komen van 6 tot 9 april in Londen bijeen om haar activiteiten voor de komende drie jaar uit te stip pelen en te coördineren. Aan dit overleg is een uitvoerige ondervraging van de landelij ke bisschoppelijke commis sies voorafgegaan. De Nederlandse commissie voor Gerechtigheid en Vrede zal vertegenwoordigd zijn door mej. dr. M. A. M. Klom- pé, voorzitster, en verder de heren drs. J. van Campen, dr. B. A. Meulenbroek, secretaris A. van Veldhoven (Vastenac tie) en waarschijnlijk A. van Kempen, medewerker van r.k. vredesbeweging Nederland Pax Christi. Andere commissies, die aan dit Londense overleg deelne men, komen uit Engeland, Schotland en Wales, Ierland, Spanje, Frankrijk, België, Lu xemburg, West-Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Italië en Polen. Een uitnodiging aan Tsjechoslowakije is onbeant woord gebleven. Uit Portugal zijn twee waarnemers uitgeno digd. Regionale commissies voor gerechtigheid en vrede zullen waarnemers zenden. Ook de pauselijke commissie voor gerechtigheid en vrede zal in Londen vertegenwoor digd zijn. Verwacht wordt, dat de con- fenretie veel aandacht zal be steden aan de rol van de zoge noemde multinationals, de in ternationale ondernemingen, vooral met betrekking tot de ontwikkelingslanden. Over dit onderwerp zijn de meningen van de commissies reeds in de voorbereidingsperiode op de Londense conferentie ge vraagd. Bovendien zal de Franse jezuiet Philippe Lau rent daarover een inleiding houden. Andere onderwerpen, die in Londen aan de orde zullen komen, zijn onder meer de structuren der commissies, de verbetering der samenwerking tussen de landelijke commis sies alsmede de toekomstige mogelijkheden van de pause lijke commissie voor gerech tigheid en vrede, waarvan de tweede experimentele periode binnenkort afloopt. Van Nederlandse zijde zal op de conferentie bijzondere aan dacht gevraagd 'worden voor de christenvervolging in Li- tauen, de situatie op de Filip pijnen, de buitenlandse werk nemers en de internationale bewapeningswedloop. De opkomst van de volkstaal in de liturgie ook die van de katholieke Kerk heeft de gregoriaanse muziek na 1945 in West-Europa wat op de achtergrond gedrongen. Uitge rekend op een moment dat onder invloed van beroemde kloosterkoren in Nederlandse kerken meer gedaan werd voor een stijlvol gebruik van deze belangrijke tak der kerk muziek. Maar het ziet er niet naar uit dat dit dood getij lang duren zal. Er Is al een réveil begonnen, dat zich niet tot de katholieke kerkgemeen schap beperkt. Twee grammofoonmaatschap pijen werken met platen aan dit réveil mee: Decca en Dure- ca, de laatste op haar label Omega. De catalogus van pla ten met gregoriaanse kerkmu ziek loopt al in de tientallen, waarvoor bekende centra van deze muziek, waarvoor de Be nedictijnen van Solesmes en de Benedictinessen van Argen- tan „model hebben gestaan". Van het koor van de abdij van Solesmes is onder het label Omega (OM 29/30) een koste lijk dubbelalbum verschenen, dat enerzijds een soort van bloemlezing geeft van bekende vaste gezangen uit de Mis-Li- turgie waarmee vele ouderen zich beslist nog verwant we ten; daarnaast past de plaat uitstekend in deze tijd van het jaar vanwege enkele fragmen ten die bijzonder gericht zijn op de Goede Week- en Paas- voering: het responsorium „Tenebrae factae sunt", de hymne „Pueri Hebraeorum" (Palmzondag!) en de hymna „Salve, festa dies". Uit het Kyriale werden de mis sen VIII, XV en XVI op deze platen vastgelegd, waarvan de eerste, de zogenoemde „De an- gelis" vroeger in onze kerken aan de orde van de dag was. Aan een nog niet zo ver verle den kunnen verder ook de Li tanie van het Heilig Hart en een heel feestelijk Gloria her- ;inneringen geven. De trant waarin de Benedictij nen van Solesmes zingen heeft haar oude kwaliteiten behou- 'den: vloeiend en pieus, maar niet zoetelijk. Gaston Litaize laat op de tweede platenkant het orgel van de abdij bewon deren in Bach's majestueuze toccata in C-groot. De verkiezingen die op 4 mei in Nordrhein-Westfalen wor den gehouden zijn voor de vijf katholieke bisschoppen van deze Westduitse deelstaat aan leiding geweest een verkla ring uit te geven. Zij dringen er onder meer op aan argu menten voor en tegen partijen en afzonderlijke kandidaten zorgvuldig af te wegen. Zij vragen de gelovigen te stem men, maar hun stem niet uit te brengen op radicale partij en, die de bestaande maat schappijorde willen omver werpen. Dr. Georg Moser, tot nu toe wijbisschop van Rottenburg, is tot bisschop van dit diocees benoemd. Mgr. Moser is voor- zitter van de Duitse sectie van Pax Christie. Kardinaal Al- frink heeft, als voorzitter van de internationale vredesbewe ging Pax Christie, hem zijn goede wensen doen toekomen. Spaanse kerkelijke autoritei ten hebben geprotesteerd te gen het verbod van de politie, om in de Madrileense arbei derswijk Vallecas een bijeen komst in kerkelijk verband te houden, gewijd aan de huidi ge sociale problematiek in Spanje. De bijeenkomst zou worden voorgezeten door kar dinaal Enrique y Tarancon, aartsbisschop van Madrid. Door het incident is de span ning tussen kerk en staat in Spanje toegenomen. Deze was er toch al in verband met de boetes, opgelegd aan pries ters, die in hun preken kritiek op de regering hadden uit geoefend. De militaire overheid van Da homey heeft drie leidinggeven de geestelijken gearresteerd. Het zijn de vicaris-generaal van het aartsbisdom, mgr. Adianohou, de directeur van het nationale katechetische in stituut, T. Villaca en de leider van een katholieke school in Cotonou, A. Querum. Ook tal rijke vooraanstaande katholie ke leken zijn gearresteerd. Een reden voor de arrestatie is tot nu toe niet eegeven. Na een eerste aanzet in 1973 begint het een traditie te wor den, dat de jaarlijkse Paas- groeten van de Nederlandse Hervormde Kerk niet alleen gezonden worden aan kerke lijke medewerkers, zusterker ken en bevriende oecumeni sche organisaties, maar ook aan medechristenen die in hun menselijke rechten zijn beknot om wille van het evan gelie van de gerechtigheid. Dit jaar gaat de Paasgroet naar twaalf christenen in ver schillende landen. Daarmee wordt aangegeven, aldus het moderamen, „dat het ons niet om christenen van een bepaalde kleur gaat, maar pm allen". De lijst van namen en adressen betreft onder an deren de secretaris van de ont wikkelingscommissie van de orthodoxe kerk in Ethiopië, een predikant, de secretaris van de christelijke studenten federatie en een vrouwelij! hoogleraar in Zuid-Korea, een tijdens zijn gevangenschap ge martelde leraar in Paraguay, een predikant in Uruguay, de op 24 oktober 1974 gearres teerd medewerkers van een evangelische drukpers in Li- tauen er drie mensen in Zuid- Afrika, die reeds vermeld. stonden op dé Paasgroetenlijst van 1974, onder wie pater Cos- mas Desmond. Het moderamen raadt aan de kaarten eventueel met zelf gemaakte tekeningen met Paasgroeten slechts te voor- •ien van naam en adres van *n afzender en de geloofsuit- >ep „De Heer is opgestaan", voor Ethiopië en Korea in het Engels, voor Zuid-Amerika in het Spaans en voor Rusland in de vorm van de liturgische uitroep op Paasmorgen „Christos woskresse Wo isti- noe wosresse". (Christus is verrezen. Hij is waarlijk opge- In 1973 gingen de hervormde Paasgroeten op initiatief van het moderamen van de her vormde synode ook uit aan de familieleden van vijfenveertig evangelische christenen in de Sowjet-Uniè, die in 1972 waren gearresteerd en berecht, we gens in dat land geldende anti godsdienstwetten. Bij deze eer ste zeer openbare uitbreiding van de jaarlijkse Paasgroet werd de Russische ambassa deur in Den Haag in een open brief uitgelegd, dat het ging om een gebadr van christelijke verbondenheid, medeleven en bemoediging, waarbij het mo deramen zich niet had laten leiden door anti-communisti sche gevoelens. Vorig jaar gingen" de Paas groeten naar mensen in Zuid- Afrika, die van regeringswege een „banning order" (verre gaande beperkte beweging»- en uitingsvrijheid) kregen op gelegd. Tijdens de voorlaatste hervormde synodezitting heeft dr. C. F. Beyers Naude, direc teur vpn het Christelijk Insti tuut van Zuidelijk rtfrika, ii Driebergen nog eens onder streept dat een de.-geüjkt groet bijzonder op prijs wordt gesteld.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7