iLeidse kazernes ..gaan ,meer water -werken AUTO-OORLOG IN LEIDEN Meer inspraak personeel Universiteits bibliotheek Universiteitsraad akkoord met grondtransactie Leeuwenhoek 3 CD A-plan reconstructie Rijn- en Schiekade DINSDAG 18 MAART 1975 ÜLEIPSE CÓURAN'TL - PACINI 3 Ook groen licht voor Witte Singelplan Van onze universiteitsmedewerker LEIDEN De Leidse universiteitsraad is gisteravond unaniem akkoord gegaan met de aankoop van grond in het Morskwartier (Leeuwenhoek) ten behoeve van de nieuw bouw voor het Academisch ziekenhuis. Het gaat hier om een oppervlakte van bijna 420.000 m2, waarmee een bedrag is gemoeid van ruim 38 miljoen gulden. De Leidse gemeenteraad, die de grondtransac tie ook op haar agenda had staan is hieraan gisteren niet toegekomen. In de universiteits raad liet men gisteren echter doorschemeren, geen probleem te zullen maken van een extra voorwaarde van de kant van de gemeente. Deze werd vorige week op een fractievergade ring van de progressieve partijen gewenst geacht en zou in moeten houden, dat eerst overeenstemming wordt bereikt over de ruim telijke indeling van de plannen voor Leeuwen hoek, vóórdat tot het afgeven van een bouw vergunning wordt overgegaan. Op vragen uit de raad deelde het college van bestuur nog mee, geen behoefte te hebben aan een brede tweebaans wweg, die het terrein zou moeten doorkruisen. Op dit punt blijkt er dus minder verschil van mening te bestaan met de ge meente Leiden dan werd gedacht De universiteitsraad schaarde zich (eveneens unaniem) achter het meerderheidsstandpunt van de interdepartementale werkgroep Witte Singelplan c.a. Rijksuniversiteit Leiden, welke inhoudt, dat de nieuwbouwplannen van de universiteit voor zowel Doelen- als Witte Sin gelterrein zouden moeten worden gereali seerd. Zoals bekend wil de universiteit op dit gebied onder meer de universiteitsbibliotheek, alle westerse talen, faculteit der Godgeleerd heid, Centrale Interfaculteit en Lexicologisch Instituut huisvesten. De universiteitsraad ging op voorstel van het college van bestuur ak koord met de uitdrukkelijke voorwaarde ver bonden aan het aanvaarden van dit meerder heidsstandpunt, dat „een toekomstige uitbrei ding, passend binnen het beleid van de rege ring ten aanzien van de spreiding en omvang van het wetenschappelijk onderwijs tijdig en zonder uitgebreide onderhandelingen tot stand dient te komen". Deze voorwaarde zal door de regering moeten worden aanvaard. De betrokken bewindslieden zullen zich deze week over de nieuwbouwplannen buigen en hierover een beslissing nemen. "h° LEIDEN Als het aan gene- Jraal-majoor b.d. J. van Elzen jHft (en hij zelf twijfelt daar 'j geen moment aan)" wordt het vavoor niilitairen In de J Morschpoort- en Doelenkazerne best nog een aardige diensttijd, "f* Vooral voor de dienstplichtigen onder hen, want voor deze landsverdedigers had de eigen vakbond, de VVDM afdeling Leiden, om betere sanitaire voorzieningen in de legering ge vraagd. De generaal b.d. had als voorzitter van de vaste Ka mercommissie voor Defensie rs bijzonder snel gereageerd op ter een desbetreffend verzoek van d»de VVDM, die een paar weken tor, geleden aan de defensiecommis- een petitie met een groot d aantal handtekeningen over- he? handigde. Eigenlijk zou de heer Van Elzen Veen strijdbare KVP-er, die o.a. ai, dat de huidige regering echt va niet de redelijke verlangens vart na de dienstplichtigen naast zich neer legt) in het gezelschap van de staatssecretaris van Defen- de s'e. Van Lent, komen. Maar de- ze had het gisteren te druk met de Legerraad. In zijn plaats kwam nu mee de sous-chef van de generale staf, brigadegene raal A. J. Passenier, die zijn oud-collega niet afviel en onder streepte, dat er zoveel geld als verantwoord is wordt gestopt in voorzieningen, ook al staan die op het punt te verdwijnen, zoals de Doelenkazerne, die over een jaar of 4 voor universiteitsbouw plaats zal moeten maken. „Maar, mijne heren", zei hij tot vai de aandachtig toeluisterende e"[ jongelui, „er is al 3 en een halve j"? ton in beide kazernes gestoken. 1 Het is échter niet verantwoord er miljoenen voor uit te geven, hj want het mag geen goed geld eïi naar kwaad geld gooien wor- I den". Het kamerlid Van Elzen I zegde toe, dat uitgezocht zal worden, waaraan die 3,5 ton is 1 besteed, „want we zien daar rüets van", vonden de WDM- ers, die zich overigens erg er kentelijk toonden over het snel le komen kijken van de heer Van Elzen. De Doelenkazerne kent tot nog toe geen douchegelegenheid. De plannen voor een dergelijk lo- Uï kaal liggen gereed, maar de commandant van de Koks- school, de overste Van Buuren, 3 ziet de „maten" van de zomer nog niet onder de douche staan. 3 Er gaat evenwel iets gebeuren op dit gebied, al werd in een later gesprek duidelijk dat lang niet iedere militair er prijs op stelt regelmatig in dit opzicht iets aan hygiëne Je doen. De I uitkomst wordt nu: warm water en douches voor de Doelenka- j zerne, verbetering van de toilet ten (is al gaande) in beide kazer- nes, verbetering van de douches rndeM. K-kazerne en het open gaan van de (onrendabele) kan tine in deze kazerne. Het moest de aanwezige aalmoe zenier wel van het hart, dat de .mannen" ook aandacht moes ten schenken aan de keerzijde der medaille en met elkaar dien den te voorkomen, dat er zoveel onnodige schade wordt aange richt. Ook de kazemeleiding stelt daar prijs op: laat de situa tie intact voor de opvolgers. De meeste dienstplichtigen verblij ven twee tot vier maanden in de Doelenkazerne. Verbeteringen, die nu worden bepleit, worden niet opgemerkt; die zijn voor een volgende lichting. De over ste Van Buuren meent, dat een zich steeds weer „verjongend" WDM-bestuur eigenljk een vijf jarenplan zou moeten maken: „dan blijkt tenslotte wat men bereikt heeft". Maar dat sanitair en warm water tegenwoordig reële eisen zijn, daar is iedereen van overtuigd. „Kamertjes voor zes man" zag Kamerlid Van Elzen (binnen de nog kortgemeten tijd) niet zit ten; dat is trouwens een lande lijk probleem. In de kantine van de Doelenkazerne zag hij geen directe prioriteit Die vieze vi trages kun je er af laten en verder „kun je er van de vloer eten", waarbij de generaal even wees op de kruimels koek. .Maar het is de moeite waard, in deze kazerne nog wat te in vesteren. Ik ken de Doelenka zerne al sinds 1937; we zullen er samen iets moois van maken. Jullie kunt op me rekenen", al dus het Tweede Kamerlid, dat een uur later in het vliegtuig stapte, op weg naar Washington, om met nog een paar andere figuren te trachten Turkije bin nen de Navo te houden: „Als Amerika niet wil betalen dan moet Europa het maar doen". De bij het gesprek aanwezige Kamerlid Van Elzen (mid den met bril) tot toeluiste rende VVDM'ers: „Jullie ei sen zijn reëel, maar kamer tjes voor 6 man zie ik niet zitten". officieren vonden het allemaal prachtig wat de generaal b.d. zei, maar je kon merken dat ze het ook zélf gezegd konden heb ben. Nu leek met Van Elzen de politiek binnen de kazernemu ren gehaald te zijn. Nou, en in zo'n geval kun je als gezagheb bend autoriteit wel inpakken. Ton Pieters ZwaanVogels nieuwe naam Stormvogels LEIDEN Wanneer de KNVB toestemming zal geven aan de voorgenomen naamsverande ring, zal de Leidse zaalvoetbal vereniging Stormvogels voor taan Zwaanvogels heten. Stormvogels weet zich voor de komende drie jaar verzekerd van de financiële steun van snij bloemenexpediteur Zwaan, die als voorwaarde voor de lange termijn sponsoring zijn naam aan de club verbonden wilde zien. Coach Ruud de Groot, die overigens de komende twee jaar aan ZLC verbonden blijft, zal Zwaanvogels ook het volgend seizoen begeleiden. De zaalvoet balclub hoopt door dit samen gaan een goed figuur te slaan in de volgend jaar van start gaande hoofdklas, waarvoor de club zich inmiddels geplaatst heeft Tussen Kamsteeg, Motorhuis en Rijnland Van een onzer verslaggevers LEIDEN - Kamsteeg automobielbedrijf heeft de oorlog verklaard aan de dealers van Opel en Ford, respectievelijk Het Motorhuis en „Auto Rijnland" in Leiden. Door het bieden van exorbitante inruilprijzen voor met name gebruikte Opeis, tracht het automo bielbedrijf zijn nieuwe modellen, Golf en Passat, te slijten. Een ex-Opel Kadett-bezitter kreeg voor zijn anderhalf jaar oude automobiel 8.000,-, de nieuwwaarde is 8.600,-. Een andere Kadett-rijder kon zijn auto, die een half jaar oud was, bij het in Oegstgeest en Leiderdorp gevestigde bedrijf, inruilen voor 8.350,-. Moordend Dat met deze verkooppolitiek verliezen worden geleden, staat buiten kijf. „Inderdaad zullen wij de komende jaren met minder winst genoegen moeten nemen", aldus een verkoper van het automobielbedrijf. De reden waarom hij juist Opel en Ford heeft gekozen voor zijn moordende concurrentie: „Die merken lopen gewoon goed. Vorig jaar stond Opel eerste op de ranglijst van de best verkochte auto's, terwijl Volkswagen veertien jaar num mer een heeft gestaan. Deze plaats trachten wij weer terug te Behalve de waanzinnig hoge inruilprijzen, tracht Kamsteeg zijn concurrenten te lijf te gaan, door Opelbezitters thuis te bezoeken om hen over te halen een Volkswagen te nemen. „Daar is niets bijzonders aan", meent de verkoper, „dat doen Opel en Ford ook". Agressief Dit wordt evenwel tegengesproken door de heer Van Swieten van het .Motorhuis". „Natuurlijk proberen wij ook ons merk aan zoveel mogelijk klanten te slijten. Maar we hebben er nooit een hobby van gemaakt alleen Kamsteeg te beconcurreren. Dat vinden we een te agressieve verkooppolitiek, die ons niet ligt". De heer Van Swieten vindt dat Kamsteeg het hem wel moeilijk maakt. Toch is hij ervan overtuigd dat het tij spoedig zal keren. „Kamsteeg kan niet eeuwig door gaan met het bieden van dergelijke hoge inruilprijzen. We wachten daarom maar rustig af en blijven gewoon onszelf, zonder ook maar een poging te doen Volkswagen op dezelfde manier te beconcurreren." Van onze universiteitsmedewerker LEIDEN Het personeel van de Universiteitsbibliotheek van de Rijksuniversiteit zal meer moeten worden betrokken bij het oplos sen van problemen, die binnen de bibliotheek spelen ten aanzien van de taken en functies van de bibliotheek. Dit is kort gezegd de inhoud van een motie die de universiteitsraad gisteren heeft aangenomen. De motie, ingediend door het studentenlid Tjeerd van Rij (progres sieve Partij) vraagt aan het college van Bestuur, op basis van een voordracht, leden van wetenschappelijk en niet-wetenschappelijk personeel te benoemen in de werkgroep „Taak en functie Universi teitsbibliotheek". Deze werkgroep zal zich moeten gaan buigen over zaken als wensen van de gebruikers m.b.t de bibliotheekvoorzienin gen, de dienstenverleningen, de wensen voor de nieuwbouw op het Witte Singel-terrein en de overleg- en beslisstructuur binnen de .bibliotheek en het personeelsbeleid. Vooral de laatste punten zijn hete hangijzers. Het personeel van de biblitoheek had zich in een schrijven aan het college van bestuur beklaagd over het feit, dat over de instelling en samenstelling van de genoemde werkgroep geen overleg met hen had plaatsgevonden, waardoor deze een te eenzijdig karakter zou hebben gekregen. Ook over de zgn. commu nicatie-commissie, die de schakel zou moeten vormen tussen de werkgroep en de bibliotheek was het personeel niet tevreden. De bibliothecaris zou bij het aanzoeken van leden van deze commissie te veel op eigen houtje hebben geopereerd, zonder het personeel hierover ook maar te horen. Door dit alles was de sfeer in de bibliotheek er de laatste tijd niet beter op geworden. De motie van Van Rij trachtte een en ander alsnog recht te zetten. Het college van bestuur stelde bij monde van voorzitter Cath geen behoefte hieraan te hebben: „met uitbreiding van de werkgroep raakt men alleen maar achterop, en kunnen de werkzaamheden wellicht niet op tijd (1976) worden afgerond". Mr. Cath moest echter bakzeil halen. De universiteitsraad steunde uiteindelijk de motie met 27 stemmen voor, 2 tegen bij drie onthoudingen. Van een onzer verslaggevers WARMOND Vogelliefhebbers uit de Bollenstreek houden de laatste tijd angst vallig de gevleugelde inhoud van hun volière in de gaten nu gebleken is dat het inbrekersgilde meer en meer interesse be gint te krijgen in goed gebouwd gevogelte zoals prijsduiven, rasparkietcn en kana riekampioenen. Dit weekeinde nog probeerde een vogeldief in Warmond zijn slag te slaan door flink te graaien in de volière van Jan van der Horst. Een poging die faalde, omdat Van der Horst in zijn volière een vernuftig alarmsysteem had ingebouwd waardoor hij de vogeldief kon betrappen. Mevr. v.d. Horst: „Er zijn al eerder vogels bij ons gestolen en daarom maakte mijn man een Mevr. V.d. Horst bij de beveiligde volière. alarmsysteem. Zodra iemand het deurtje van de volière opendoet gaat er op onze slaapkamer een bel rinkelen. Zaterdagmor gen om een uur of vier was het zover. In een wip was mijn man beneden. De vogel dief had inmiddels alarm geroken en wilde er op zijn brommer vandoor gaan. Slechts gekleed in hemd en onderbroek zette mijn man de achtervolging in en wist de dief te grijpen'. Van der Horst nam de vogeldief, een onge veer 17-jarige jongeman, mee naar huis. Daar noteerde hij diens naam en schreef hij het nummer van het verzekeringsplaat je van de brommer op. De jongeman mocht toen weer vertrekken. Mevr. v.d. Na achlenolging in hemd en onderbroek Warmonder arresteert vogeldief Horst: „We hadden medelijden met hem want hij stond te bibberen op zijn benen. Hij smeekte ons niet de politie te bellen. Hadden we dat toch maar gedaan want toen we het opgegeven adres controleerden bleek dit vals te zijn. Dit overkomt ons geen tweede keer meer". Op meerdere plaatsen in Warmond hebben de afgelopen maanden vogeldieven hun slag geslagen. Uit de gemeentelijke volière verdwenen ook al een paar fraaie exempla ren. De politie vermoedt hier te maken te hebben met vogelkenners. Steeds namelijk werden de beste exemplaren ontvreemd, terwijl men de „kneusjes" onaangeroerd liet Van de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. Herman van Amsterdam witte singel CDA-ONTWERPPLAN RIJN-EN SCHIEKADE (Van een onzer verslaggevers) Leiden Het CDA zal de ge meenteraad voorstellen nu spoe lt dig tot een reconstructie van de Rijn- en Schiekade over te gaan. De partij heeft nevenstaand schetsplan ontworpen dat moet dienen als basis voor een discus sie hierover met bewoners en de betrokken gemeenteraadscom missies. Men is er daarbij van uit gegaan dat de Rijn- en Schiekade geen alternatieve ver binding mag gaan vormen voor Churchilllaan Chirchillaan en tevens voldoende mogelijkheden aan de bewoners moet geven om andere delen van Leiden te bereiken. Het ontwerp ken merkt zich door onder meer de volgende elementen'; Verbreding van het trottoir tot zes meter! In het trottoir, dat in de meeste gevallen aansluit op bestaande tuinen komen par keerhavens. De rijweg wordt 9 meter breed waarvan 2 stroken van 31/2 meter voor het autoverkeer en 2 stroken van 1 meter voor fietsers. De Rijn- en Schiekade krijgt in- en uitgangen voor alle ver keer bij de Groerihoevenstraat en de Telderskade. Daarnaast in- en uitgangen voor alleen het fietsverkeer en wandelaars via de Wouterenbrug en de Witte Singel. De Wouterenbrug wordt afge sloten evenals de nu bestaande doorrit bij het Noordeindsplein. Op het trottoir en aan de niet bebouwde zijde van de weg kunnen bomen worden geplant. Tevens kan de overblijvende strook grond tussen de rijbaan en de begrenzing van de Rijn en Schiekade gelegen aan de kant van de Groenhovenstraat, worden gebruikt voor de aanleg van grasvelden en bloemperken. De bestaande speeltuin „Oud Hortuszicht" kan worden uitge breid. Ove Kindvalls Norrköpping speelt vanavond in Alphen Van een onzer verslaggevers ALPHEN De Alphense zater dagvierdeklasser speelt van avond een vriendschappelijk duel tegen de Zweedse topclub IFK Norrköpping. De Zweedse ploeg is vooral bekend door ex- Feyenoorder Ove Kindvall, de man van het historische doel punt in de Europa Cup finale tegen Celtic en in feite de enige echte spits, die Feyenoord ooit heeft gehad. Maar het team heeft meer klasse-voetballers. Buiten Kindvall zijn er nog vier spelers, die in Skandinavië tot de verbeelding spreken en opge nomen waren in de selectie voor de WK van vorig jaar. Dat zijn doelman Jan Jonsson, Bennie Wendt, Christer Hult en 'Par- Olof Ohlsson. De IFK Norrköping is momen teel bezig aan een achtdaags trainingskamp op het KNVB- sportcentrum in Zeist ter voor bereiding op de competitie, die binnenkort weer begint. Trainen in Zweden is momenteel onmo gelijk door het barre winter weer. Men verwacht bij ARC van avond een „volle bak", want de kaartverkoop loopt zeer goed, vooral na zaterdag toen de Zwe den acte de présence gaven in het winkelcentrum De Aarhof en daar niet gierig waren met handtekeningen. De aanvang is om acht uur. Pikante bijzonder heid is het feit, dat bij ARC Rinus Israël als gastspeler mee doet, zodat twee oud-ploeggeno ten vanavond tegen elkaar in actie komen. Gerard Désar blijft bij UVS Van onze sportredactie LEIDEN Gerard Désar gaat niet naar Roodenburg. Ondanks verregaande besprekingen met het bestuur van de Kooiclub besloot Désar op het allerlaatste moment toch maar af te zien' van een trainers functie in Lci- den-noord. Gerard Désar blijft bij zijn eigen club: UVS. Belangrijkste reden voor zijn t besluit vormt de toezegging van het UVS-bestuur om te zijner tijd de plaats van hoofdtrainer Van Schooten over te nemen. Désar, nog niet in bezit van een B-diploma, blijft voorlopig ac tief als eerste-elftal-speler van de blauwwitte equipe, maar werkt er naar toe om te allen tijde de functie van Van Schoo ten te kunnen overnemen. Overigens zal de huidige trainer de selectie het komend seizoen nog onder zijn hoede nemen. Désar: „Ik wordt achter de hand gehouden voor eventuali teiten. De beslissing om het aan bod van Roodenburg niet aan te nemen was een zeer moeilijke, maar een trainersfunctie bij mijn eigen club lokte me ui teindelijk iets meer aan. Damesteam De Zijl/LGB kamp noen Van onze watcrpolomedewerker LEIDEN/BOSKOOP - Hot le dameszevental van de Zijl/LGB heeft door een 5-1 overwinning op DONK het kampioenschap in de le klasse dames van de alternatieve waterpolocompcti- tie behaald. Hoewel voor een aantal deelnemende ploegen nog enkele te spelen wedstrij den resteren, kan geen der ze ventallen de Zijl/LGB dames van het kampioenschap afhou den. De Leidse doelpunten in de kampioenswedstrijd werden gescoord door Thea en Ans (3x) van der Geest en Joke Brons veld. Het damesteam van de Zijl/LGB wordt gecoached door Leo Onderwater, speler van het eerste herenteam van deze club. Veiling ;en ROE^PARENDSVEEN 17/3 Bloemen- AnJjrt. Rood 33-44, Arthur JM0. Nor# 27. Le Reve 3S-40. Lent 35-48, Charmeur 43. Eiperanre 35-42; Rozen II o na 100 120 So- Gemene, Carol. Either Ofarim, Everrold. Zorina. La Minuette. Annabel 28-37. Diver- ■en: Sbelitzia 225-240. Gerbera 41-51. Lelie 50-80. AJatroemcria 80. Koktui 125-300. Pol Chryi. 45-80, Si Paulla 70-80; Per boe: Freeiia Blue Heeven 235-250. •SSS 2^°"22.5, I7"™, EanUiy 25W83. Royal Blue 235-280. Snow Queen 180. Corona 165 290. Golden Yellow 185- 195, Golden Melody 170-215, CeUllnn 495 Gemengd 230-205; Narcli: Óarlton 05 145; Koude grond 4504. Overige 8(5130; Dlver- ss^x^^ss^xs mljgroen 135165: Tulpen. Leliebloem!»! Alndln. Weit Point, May Time, 200-200; ÏÏÏT Kjlre' Doorman. Blondine 225- 280; Dubbel; Gemengd Bonanza, MR v d. Hoof, Hytunia 140-2Ó5; Overige: Mlcky Mouoe. Pcerlci. Pink. Queen of Öie Night, Charleii, Atilla. Queen of Bartigon, O*-" Preludium, v 4 Eerden, Hoanhgo. Colden Eddy. Roland. Wira van Eit Sulphur Clud, ga», £3* Z*"-wietoz. Al bury, White RIJmburg. 17/3 Bloemen Orruchrijving. totale aanvoer, gemiddelde Anemonen 4040 0118; Anjer. Am. 3280 0 187. Anthurtum 285 1.880. Blauwe druif- e» 2030 0.888. Call. 50 1,125, Chryi Tra. Jr. C. 1080 4.423. Euphorbia 670 0?1?3 FreJ •te 1847 2.448; fcvaclnlhen 1382 1*51. l£T clnth met bol 7818 0,405. IrU 2642 2.715; LeUe tok 8080 0,708; Norcla kaï 1658 1 573; Corlt°n K 18181 U47; Orchideeën 218 0,688; Rozen grootbl. 4770 0.578; Rozen kleinbL 3380 0,310. Tulpen 176528 2 069 BriJUrt iUr 607 1 «233Tulpen 2. loort 5824 1.058; Narcli 2t loort 138 0.748 Narcii '"MO 0.560; Dlv, inij'bloemen 100 1.205; Dlv. Snijbloemen 3361 0,688: °-M7- Am! Imp. 42090 0.310; Gladiolen imp. 1000 0.180; Leeuwebekkcn Imp 110 0.458; Llatrii imp 6550 0.485; OrchldrtVn la 6000 0,118 r£ JüSP- rJ °-050: Rozen grbl. 'lmp. 4-00 0,409; Rozen klbl. Imp, 800 0,340; Anjcri troi Imp. 1000 0,212; Div. inlibl Imp 2930 1,655; Dlv. inljbi. Imp, 3312 0,777; l(^?iCae-i0J1,5i3, Ardent 11030 0.039. Glad. EurovUlon 13030 0,028; Gl. SflfJK 300 &600' 01 W MwnUlp °J°2P; öl' PcU?r pcar* 0.745; Gladio len 100 0,000; Gl Colv. Charm. 10000 0,114. al. colv. R. Charm 103B0 0.142; GL Colv. -.omet 13020 0,132; Anjer tr red 400 0 470' Anjer Ir. Pink 12450 0,457. Anjer Ir. violet «00 0*98, Anjer tr. white 1400 0 41? ^250 0*70 ,3M 0,1W- Gln<liolcn' O*

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5