B. EN W. ZOETERWOUDE WILLEN „KLARE WIJN INZAKE WINKELCENTRUM Stichting nu eigenaresse Pieterskerk Merenwijkers boos op kantonrechter ALPHENAAR V. LEEUWEN BOUWDE IN SASSENHEIM STEVIGE TOEKOMST Gespreksgroep Stompwijk wil snel huizen 'PAGINA 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 18 MAART 19j Van een onzer verslaggevers Leiden De Stichting Pieters kerk en de Kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde Kerk hebben overeenstemming be reikt over overdracht van de Pieterskerk aan de Stichting te gen het symbolische bedrag van 1. Het heeft enkele jaren ge duurd voordat de overeenkomst in de ogen van beide partijen genade kon vinden. De overdracht houdt in dat ook de hele inventaris, de kosters woning, de consistorie en het gebouw van de Kerkvoogdij in de handen van de Stichting overgaan. Alleen het orgel en de grond waarop de kerk staat, blijven in bezit van de Kerk voogdij. Zoals bekend heeft het rijk de stichting min of meer definitie ve toezeggingen gedaan om fors bij te dragen in de kosten van restauratie van de kerk. Het Leids Universiteitsfonds heeft op zich genomen een bedrag van twee ton bijeen te brengen voor nieuw meubilair. Volgens een mededeling van burgemees ter Vis, de voorzitter van de Stichting Pieterskerk, is deze som nu bijna bij elkaar. De (zuster-) Stichting Vrienden van de Pieterskerk stelt zich ten doel onder (postgiro 3205454) particulieren geld in te zamelen voor de restauratie. Het is de bedoeling dat de Pieterskerk straks onderdak gaat bieden aan onder meer universitaire plechtigheden, concerten en reli gieuze diensten voor studenten. Ook de eeuwfeestcommissie van de universiteit zal voor de te organiseren activiteiten gebruik maken van het godshuis. Enkele auteurs zijn momenteel bezig met het schrijven van een boekje over de Pieterskerk. Ook zal over enige tijd in 1000 exem plaren een folder over de kerk worden uitgegeven met daarop de weergave van een pastelteke ning. Een muzikale avond zoals enkele maanden geleden al is gehouden staat eveneens op het programma. ZOETERWOUDE Burgemeester en wethouders heb ben de gemeenteraadsleden bericht dat de tijd daar is dat „klare wijn wordt geschonken" met betrekking tot de realisering van het winkelcentrum in het bestem mingsplan „Kern". Het college wil tijdens de raadsver gadering van a.s. donderdag een uitspraak of de daarvoor benodigde gronden al dan niet moeten wor den verkocht, en zo ja op welke wijze dit dient te geschieden. In het preadvies staat o.m. dat in 1967 het bestem mingsplan „Kern" is vastgesteld en een jaar later door G.S. is goedgekeurd. Diverse panden zijn sindsdien aangekocht en afgebroken. Recentelijk is men begon nen met de sloop van de voormalige openbare basis school en nog twee leegstaande panden staan op de nominatie om geamoveerd te worden. In 1972 werd een uit raadsleden en middenstanders bestaand „Overlegorgaan Middenstand" ingesteld waarbinnen de vele facetten van het winkelcentrum meerdere malen aan de orde zijn gesteld. Ook de raadscommissies van openbare werken en van finan ciën hebben hiera&n uitvoerig hun aandacht gewijd. Uit de adviezen hiervan is het college gebleken, dat daar in gereserveerdheid doorklinkt ten aanzien van het door hen te voeren onderhandelingen met welke gegadigde dan ook. Gezien het feit dat ten behoeve van de realisering van het winkelcentrum aanzienlijke kosten zijn gemaakt (bij de algemene beschouwingen werd een bedrag van 550.000,- genoemd, red.) en er inmiddels middels besprekingen en vergaderingen veel moeite is gedaan om tot resultaten te komen, blijft het college van oordeel, dat de inspanningen er op gericht moeten blijven, deze aangelegenheid tot een goed einde te brengen. De plaatselijke middenstand stelt zich overigens niet louter negatief op ten aanzien van het te stichten winkelcentrum tussen Dorpsstraat en Dr. Bouwdijk straat. Wel staat zij gereserveerd t.a.v. het tijdstip van de realisering van de plannen. Zij wijst daarbij op het rapport dat het CIMK in 1972 in opdracht van het gemeentebestuur uitbracht. Dit geeft aan dat wanneer de wijken Westeinde 2 en 3 voltooid zullen zijn er behoefte is aan een uitbreiding van het winkelvloeroppervlak van 600 1000 m2. Enkele weken terug presenteerde zich de werkgroep „Dorpskern" welke zich bijzonder terughoudend toont over de plannen inzake het winkelcentrum. De werkgroep stelt zich de vraag of er geen andere bestemming kan worden gegeven aan het betrokken gebied. Zij is van mening dat veel argumenten enkele jaren geleden zijn achterhaald; de plannen zouden derhalve moeten worden aangepast. In de raadsvergadering van 3 februari j.l. kwamen tweetal moties inzake het winkelcentrum ter tafel. De V.V.D. nodigde het college uit tot het houden va een enquete onder bewoners en wilde het CIMK ee opdracht verstrekken voor een onderzoek naar d economische haalbaarheid op dit moment. Deze mc tie kreeg ook de steun van P.Z. maar werd met 7- verworpen. Een tegenmotie van het CDA haalde het, in dezelfde stemmenverhouding, wél. Hierin werd gesteld dat het vestigingsbeleid het kernprobleem vormt en het colle ge uitnodigt dit in de commissie bestuurszaken de orde te stellen en hiervan de raad op de hoogte te stellen en in het „Overlegorgaan Middenstand" overleg te plegen inzake de voorlichting aan de plaatselijke middenstand. De meest recente ontwikkeling: vorige week heeft op uitnodiging van het N.K.O.V een informatief gesprek plaats gehad tussen raadsleden, bestuur NKOV, be stuur WIZO en de vertegenwoordigers in het overle gorgaan. Manden maker Van Biezen vlecht al vijftig jaar Van onze correspondent Sassenheim —.Een bekend figuur in Sassenheim gaat jubileren. Wim van Blezen aan de Oude Haven, die 50 jaar geleden als mandenmaker begon. De start lag bij z'n vader in de Meer straat te Hillegom, waar hij als 13-jarige jongen na z'n schooltijd ging werken. Van z'n vader leerde hij het vak grondig en precies. Voor de geringste fout moest het werk worden uitge haald en overgedaan. Dat was de tijd dat er voornamelijk voor de bloembollenbedrijven werd gewerkt. Maar ook hier bracht de donkere crisiperiode in de dertiger jaren een dusdanige neergang teweeg in de omzet van de Hillegomse firma van Biezen, dat zoon Wim naar een andere werkkring moest uitzien. Dat viel niet mee want hij was pas getrouwd, maar hij was er de man niet naar om bij de pakken neer te zitten en begon op de zolder van z'n woning aan de Molenstraat te Sassenheim, voor zichzelf als mandenmaker. De eerste moeilijke tijd werd doorgekomen, ook al door de zuinigheid van z'n vrouw. Al gauw had hij twee man in dienst, maar toen kwam de eerste grote tegenslag, de oorlog in mei 1940. Manden werden niet meer aan de bloembollen- kwekers verkocht Er volgde toen een omschake ling, want levering aan de industrie werd moge lijk w.o. de toenmalige bekende Tieleman Dros te Leiden een belangrijke plaats innam. De oorlogsjaren werden, zij het met de nodige moeite doorgekomen, en na de oorlog kwam de herleving van de bloembollenhandel. Maar toen deze later, omstreeks 1956, meer van kisten en kratten dan van manden gebruik ging maken, moest naar nieuwe mogelijkheden worden uitge zien, die werden gevonden in het maken van mandflessen voor de chemische industrie, wijn handel etc. Hij ging zich ook toeleggen op kunstvlechtwerk voor plafonds en wanddécors, bars, rotanmeube len etc. Hierbij werd veel creativiteit en inventvi- teit aan de dag gelegd, waarbij zijn kunstzinnige aanleg hem goed van pas kwam Zijn eveneens actieve zoons Wim en Bert, staan hem terzijde. Behalve de verkoop rechtstreeks aan cliënten aan de Oude Haven, is het bedrijf zich in de ^oop der laatste jaren ook gaan toeleggen op de groothandel, waarvoor geleverd wordt aan zaken in heel het land. Sedert 1 januari van dit jaar is opgericht „Van Biezen Mandwerk BV", die zich voor het merendeel bezig houdt met het importeren van mandwerk en gevlochten meube len uit China, Thailand, diverse Oostbloklanden en Spanje. Daarnaast blijft de eigen vlechterij» bestaan waarmee de traditie van een halve eeuw en langer gehandhaafd blijft Noordwijkerhout wil VW-bonnen Van onze correspondent Noordwijkerhout - Gisteravond hield de VW afd. Noordwijker hout haar jaarlijkse ledenverga dering in hotel V.d.Geest. De notulen van vorige vergaderin gen en jaarverslagen gingen vlot onder de hamer door, doch de begroting voor 1975 leverde een .zeer levendige discussie op. On danks een lichte verhoging van de logiesprijzen had het bestuur een vermindering van inkom sten uit deze activiteit begroot De leden vroegen zich af of een vermindering van het aantal toeristen te verwachten was. Bij het bestuur bestaat echter de vrees dat minder leden van de bemiddeling van het VW ge bruik gaan maken. Na de dis cussie die hierover ontstond be sloot men deze post op de be groting met 2.500,- te verho gen. Zeer positief reageerde de vergadering op het instellen van de VW-cadeaubon. Op andere plaatsen heeft deze bon zijn be staansrecht duidelijk bewezen. Met de plaatselijke middenstand zal contact worden gezocht om deze bonnen ook in Noordwij kerhout te kunnen invoeren. De bestuursleden H. Oostdam en F. Stadhouders werden bij accla matie herkozen. SASSENHEIM - Op onnavolgbare wijze bracht de toneel groep „Wie wil, die kan" vrijdagavond het toneelspel „Dok ter in het paradijs" op de planken. Een staande ovatie van een veelkoppig publiek viel de leden van deze toneelgroep, voortgekomen uit de christelijke zangvereniging „Looft den Heer" ten deeL „Ome Jan" van Nieuwkoop leverde als oud-zeekapitein Brand weer prima spel. Mevrouw Haanap pel gaf als sljn huishoudster eveneens goed spel te zien. Behalve deze twee uitblinkers, werd ook door de andere spelers vlot spel gebracht. VOORSCHOTEN/LEIDEN - De Rijkspolitie in Voorschoten heeft in samenwerking met de Leidse politie onlangs vijf mannen gearresteerd, die ervan worden verdacht een groot aantal inbraken in Leiden en Voorschoten te hebben ge pleegd. Onder meer het gemeentehuis van Voorschoten zou onder de inbraakzuchtige handen van de vijf zijn gevallen. De vijf aangehouden mannen zijn een 18-jarige Voorschote naar zonder beroep, een 17-jarige lasser uit Voorschoten een 23-jarige voeger, een 19-jarige sociaal werker en een 15-jari- ge zonder beroep, allen uit Leiden. Bij huiszoeking zijn enige goederen, die afkomstig kunnen zijn van de inbraken, gevonden. „U hebt uw funktie als „onafhankelijk" rechter weer eens eer aangedaan. U hebt overduidelijk laten blijken dat u aan de kant 'staat van de heren die de huurders opschepen met te dure huizen en die moord en brand schreeuwen, als deze huurders tegen deze hoge huren in aktie komen. Voortaan kunt u mensen met huurach terstanden beter maar niet meer gedaagden noemen, maar veroor deelden. U neemt toch voetstoots aan dat wat de eiser schrijft waar is en u gaat niet in op wat de gedaagde op zijn hart heeft." Dat schrijft het Huurderscomité Merenwijk in een cynische brief aan de Leidse kantonrechter mr, W. de Koning. De kantonrechter heeft de Merenwijkers-met-huurschuld er vorige week toe veroordeeld hun schulden alsnog te voldoen. De brief gaat vergezeld van bovenstaande tekening. Eendrachtig verenigd achter de balie staan van rechts naar links het Leidse college van b en w, kantonrechter mr. de Koning, staatssecretaris Marcel van Dam en de anonieme bouwondernemer. Staatssecretaris Van Dam laat de representant van de Merenwijkers zien dat hij volgens de wet inderdaad in het ongelijk is. Van onze correspondent SASSENHEIM Vijftig jaar geleden, de datum is niet pre cies te achterhalen, kwam Bou- dewijn van Leeuwen uit Alp hen a.d. Rijn, daar reiziger in suikerwaren, naar Sassenheim en begon daar een bodedienst Sassenheim/Leiden. De eerste garage stond in de nu verdwe nen Keereweeriaan, waar thans de RABO-bank staat. In 1929 werd de huidige garage, met woonhuis aan de Kerklaan in gebruik genomen. In het prille begin tot de oorlog toe, behoor de het boodschappen doen voor de Sassenheimers bij winkels te Leiden tot het vaste patroon van de bodedienst, daar Sassen heim toen nog niet die bloeien de middenstand kende als nu. Men herinnert zich nog heel goed dat b.v. bij Simonis op de Haarlemmerstraat, vijf paar schoenen opgehaald moesten worden, die in huis te Sassen heim werden gepast, waarna vier paar werden teruggebracht. Beloning 0,75; één kwartje voor het halen, één voor het terugbrengen en één als provisie van Simonis. Ook is men nog niet vergeten dat voor een huis moeder „met een reusachtig ge moed" bij Hunkemöller enkele béha's van de grootste maten moesten worden opgehaald. De op één na grootste paste. Belo ning twintig cent; één dubbeltje voor het halen en één voor het terugbrengen! In de oorlogsja ren moest het bedrijf met „kunst en vliegwerk" gaande worden gehouden. Benzinege brek maakte het rijden met de vrachtwagen hoe langer hoe moeilijker. Anthraciet, hout- en metaangas als brandstof voor de motor volgden elkaar op en toen ook dat niet meer ging Vader en zoon van Leeuwen bij het wagenpark. moest men met paard en wagen naar Leiden. Het paard, afge keurd voor het front, „zakte van ellende in elkaar", zodat het laatste jaar met de schuit naar en van Leiden werd gegaan. Van deze zwarte periode herin nert men zich dat bij een tran sport bloembollen, de ratten zich hieraan te goed deden, waardoor een flink deel verlo ren ging. Eén maal met slecht weer, de schuit was met kaas te zwaar geladen, werd bijna schipbreuk geleden in de negen meter diepe Leede. Vader Bou- dewijn ontsnapte toen ternau wernood aan de verdrinkings dood. Na de oorlog werd zoon Dick, die al eerder in het bedrijf werkzaam was, medefirmant De bodedienst op Leiden werd gehandhaafd, maar men ging zich toeleggen op expeditiewerk en verhuizingen. In 1960 trad de oprichter Boude- wijn uit de firma. Hij overleed in 1971. Hij stond bekend als een harde werker, die met ijver en volharding z'n éénmanszaak uit de twintiger jaren, samen met z'n zoon Dick wist op te bouwen tot de vermaarde tran sportonderneming, die een be grip is geworden in Sassenheim en omgeving. In 1967 werd Bou- dewijn jr. kleinzoon van de op richter, mede-firmant. Men ging zich specialiseren in verhuizin gen in heel Nederland en de Benelux. Hiervoor beschikt men over een modern wagenpark. Tevens belast men zich met de opslag van meubilair. De toe komst voor z'n bedrijf ziet Dick van Leeuwen niet somber in. „Goede service, d.w.z. altijd klaar staan voor de klant, en hard werken voor de zaak, kan alleen maar goede vruchten af werpen" zegt hij. IIIIIII (Van onze correspondent) STOMPWIJK - De gespreks groep bestemmingsplan Stomp wijk wil zo snel mogelijk hui zen zien." Dit bracht de groep gisteren tijdens een goed be zochte openbare vergadering met de dorpsraad naar voren. Zoals bekend is het gemeentebe stuur van Leidschend&m van plan het maken van een bestem mingsplan voor het buitenge bied van de gemeente Leid- schendam en voor de kern van Stompwijk op te dragen aan het Buro OD 205 uit Delft De stede- bouwkundige van Leidschen- dam heeft de opdracht terugge geven aan de gemeente, na er twee jaar op te hebben gestu deerd. Urgent De werkgroep wenst alleen met de plannen van de gemeente akkoord te gaan wanneer de stedebouwkundige van het Buro OD 205 zich bereid heeft ver klaard, zijn medewerking te ver lenen aan een versnelde proce dure voor de eerste urgente fase van het bestemmingsplan. Te vens moet de stedebouwkundige de door de gespreksgroep opge stelde doelstellingen volledig kunnen onderschrijven en als uitgangspunt voor de opstelling van het plan dienen te gebrui ken. stellingen van de gespreksgroep te weten. Dit ondanks het feit dat de doelstellingennota aan de secretaris van de raad is toege zonden en er een speciale hea ring is belegd, waarin de Stomp- wijkers op- en aanmerkingen konden maken, die in de nota zijn verwerkt Concreet reeds beschikbaar gestelde 35 mille voor het maken van een bestemmingsplan is gebeurd. Pas daarna willen zij adviseren wederom 40 mille uit te trekken voor het bestemmingsplan. Met name de heer De Boer wenste concreteplannen te zien waar de huizen moeten komen. Hij vond overigens dat de gespreksgroep haar handen niet schoon diende te wassen, wanneer het ging om vertragingen. De dorpsraad bleek tijdens deze De leden van de dorpsraad vergadering niets over de doel- vroegen zich af wat er met de Dat het werk van de gespreks- groep vertragend heeft gewerkt, werd door de voorzitter, wet houder H Bunnik, tegengespro ken. Waar de 35 mille zijn geble ven werd door de wethouder van openbare werken, de heer Van Dongen, niet beantwoord. Op dinsdag 8 april krijgt de dorpsraad volledig inzicht in hetgeen tot nu toe is gedaan. Na deze toezegging ging de dorps raad akkoord met het plan het Buro OD 205 aan te wijzen als ontwerper van een bestem mingsplan voor Stompwijk. Verkeersdrempels j in Rembrandt van Rijnlaan (Van een onzer verslaggevers! OEGSTGEEST Op korte tej mijn zal worden begonnen mt de aanleg van verkeersdreq pels aan de Rembrandt v» Rijnlaan. In december voi^ jaar stelde de raad een kredi( van 4.200,- beschikbaar voq de aanleg van deze drempels. De verkeerscommissie heeft hj college' geadviseerd over te gaaj tot het inrichten van „Woonstr I ten" In dit plan zouden gen ge«l passen. De met dit advies gil paard gaande herstructurerin- van de wegen laat evenwel n< op zich wachten. In verban met de veiligheid van de kindi ren die aan de Rembrandt va Rijnlaan scholen bezoeken, wj het college de verkeersdrempel tijdelijk laten neerleggen. Verkooppremie voor eigenaren woonboten in Wassenaar Van onze correspondent Wassenaar - De gemeente Wai senaar trekt twee ton extra u. om de eigenaren van woonbote in deze plaats te bewegen hu drijvend huis binnen zes maan den aan haar tegen taxatieprij te verkopen. De gemeenteraad besloot hiei toe gisteravond, omdat hij haas wil maken met de verhuizin van alle woonboten naar hi Havenkanaal. Het is de bedoe ling dat de gemeente eigenaa van de woonboten wordt en ds ze verhuurt aan de huidige bt Gisteravond maakten de dri raadsleden van de opgeheve politieke groepering „Open Ap pel" bekend, dat zij onafhanki lijk van elkaar gaan optredei Breddels sluit zich aan bij d PvdA, Gordijn bij de PPR es Schuyer wil geboekt staan si „onafhankelijk" raadslid. De raad ging er mee akkooi dat er in de Hugo de Groo straat drie drempels worde aangelegd om de snelheid va het verkeer af te remmen. Di drempels zullen worden aanga geven door middel van een ver licht bord. Speelterreintje in „Buitenkist" Van een onier verslaggevers OEGSTGEEST Op een ter reintje aan de Soemba- en di Floresstraat wordt binnenkon een speelplaatsje aangelegd Aanstaande donderdag zal d< raad zich uit sspreken over he! verlenen van een krediet vai 7.900,- voor de aanleg hierva In totaal zal de aanleg 13.40 kosten. Het krediet vi 7.900,— zal ten laste komt van het fonds „verbetering lee klimaat van de wijk „Buiten lust", waarvoor de raad eerde 50.000,- beschikbaar stelde. Zandbak voor peuters Gerberalaan Van een onzer verslaggevers OEGSTGEEST Wanneer 6 raad er donderdag mee akkooi gaat, krijgen de kinderen va het flatgebouw aan de Gerben laan een zandbak. De koste van aanleg worden geraamd o 3.400,-. Woningbouwveren ging „Bultenlust" van wie h( flatgebouw is heeft toegezeg voor vijftig procent in de kos ten bij te dragen. Gymnastieklokaal kost bijna 7 ton Van een onzer verslaggevers OEGSTGEEST De bouw vai het gymnastieklokaal aan d Pieter de Hoochlaan gaai ƒ610.701,18 bedragen. Inclusid de inrichting komt de boirt van het lokaal op 658.401,80. Al eerder heeft de raad ee krediet van ƒ556.600,- beschik baar gesteld voor de bouw va! het lokaal. Aanstaande dondei dag zal hij erover moeten beslis sen of er nog eens een kredie van ƒ44.101,18 kan worden voteerd. Proef met chemische bestrijdingsmidde len in Oegstgeest Van een onzer verslaggevers OEGSTGEEST Wanneer 4 raad ermee akkoord gaat, zal e in Oegstgeest een proef gen» men worden met chemische bt strijdingsmiddelen. Deze mid delen zullen worden aangewend om het onkruid in enkele rozen vakken langs de Vincent vil Goghlaan te bestrijden. Aan het einde van het seizoe wordt bekeken wat de uitwerf ing van deze middelen op d rozen is geweest in vergelijkin tot rozen waar deze middels niet zijn gebruikt. Al eerder heeft het college vai b en w advies aan de commissi van openbare werken en ern gevraagd over het gebruik va) chemische bestrijdingsmiddels) voor het weren van onkruid e grasgroei in de goten langs dl wegen. De twee commissies heb ben hiertegen zoveel bezware gemaakt dat het aanwenden vtf bestrijdingsmiddelen hiervoo op korte termijn niet zal door gaan.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4