Kloof in links kamp Leidse |raad nog niet overbrugd Allerlei(ds) Loods bij Boot in as Gemeente-secretaris V.d. Poel stapt op ÊeidóG Somcmt .BESLISSING REORGANISATIE STADHUIS UITGESTELD SCHADE: 750.000 9'i DINSDAG 18 MAART 1975 LEIDSE COURANT PAG IN K 3. iiBiwiiiinramiiiiiinmiiiiiniiiiiiiiniNmniniNiiniimmiiiinrararaiiiiiiiiiiiNniniiniiiiiiiiiiNiniiininiinniiiNiNMiiiiiiNiiiiiNiiiiiiirammraiiraiiiniiiiiiiiiiiNiiiiiNiiiNiiiiiNiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiHiniiiiiiiiHiiHiiiiiiimiiiimiiiimiimmiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir Van een onzer verslaggevers Leiden Dr. J. v.d. Poel heeft per 1 juli van dit jaar ontslag 0 genomen als gemeentesecretaris invan Leiden. Hij heeft een benoe- 22 ming bij de rijksoverheid aan- Su 'vaard als plaatsvervangend di- recteur van het directoraat voor Levi Binnenlands Bestuur. (Z, m; Dat is door burgemeester Vis 1 bekend gemaakt tijdens de gis teravond gehouden gemeente raadsvergadering. In een on- iddellijke reactie op dit nieuws verklaarde wethouder FVan Dam tijdens een schorsing van de vergadering aan de Pv- dA-fractie: „V.d. Poel heeft ons verzekerd dat zijn motieven zui- 19 ver persoonlijk zijn. Het is zeker jrn4niet zo dat hij het niet met het college zou kunnen vinden of bezwaar heeft tegen de nieuwe organisatie van het ambtelijk apparaat". De heer V.d. Poel heeft de func tie van gemeentesecretaris bij de gemeente Leiden 12 jaar lang vervuld. Aan het begin van de zestiger jaren is hij voorzitter geweest van de KVP-fractie in de Leidse raad. De laatste tijd verliet de chef financiën de heer Visser (PvdA) het stadhuis om nctie van gemeentesecreta- Zaanstad te gaan vervul len. Nu V.d. Poel en Visser weg V.d. Poel is de tweede Leidse zDn ontbreekt de potentiële ambtenaar uit de hoogste top, kern voor een nieuw te vormen die sinds het optreden van het hoofddirectie van het ambtelijk Tovenaar Gemeente-secretaris V.d. Poel: om persoonlijke rede nen weg. De combinatie PPR/PSP/D'66 .e~v«*trt de kwestie ron dom de reorganisatie van het .tar.r-r.: een onmogelijke positie. Ze staat op een tweesrr:r»g waarvan beide wegen naar een voor haar hoogst onzaug oord leiden. Slaat de combinatie de ene weg in en laat ze het college struikelen dan kijken de linkse broeders van de PvdA haar nooit meer aan omdat ze Leiden berooft van een „zo onvolpre zen stadsbestuur", aldus het huidige. Gaan de linkse drie de andere kant uit, dan zal een groot deel van hun kiezers hen nooit meer aankijken omdat ze meehelpen voorstellen door de raad te krijgen waarvan ze zelf uit den treure hebben beweerd dat die slecht zijn voor Leiden. Een lastig dilemma, zeker voor partijen die pretenderen „gewetens partijen" te zijn. Dat wil zeggen partijen die zich niet door politiek-opportunistische overwegingen laten leiden, maar door persoonlijke weloverwogen keuzes. DiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiM Hoe is de combinatie in dit dillema terecht gekomen? Redenerend vanuit Du Gardijn en de zijnen kan de verklaring luiden dat de PPR/PSP/D'66-leider veel te laat de consequenties heeft onderkend van het feit dat de reorganisatie hèt grote prestige-object van de Leidse PvdA moet worden. En dat de linkse drie daarom politieke naïviteit mag worden verweten. Aan de andere kant naar een verklaring zoekend kan ook worden gezegd dat de PvdA zo ongehoord stijfhoofdig is dat ze niet alleen met de WD en het CDA geen compromissen wenst te sluiten, maar evenmin met haar bloedeigen coalitie-partners. Tussen welk van de kwaden moet de PPR/PSP/D'66 nu kiezen? Laurens Beijen (PPR) vindt dat het college maar in het zadel moet blijven „omdat je kiezers onmogelijk kunt duidelijk maken waarom je het college op de reorga nisatie schipbreuk hebt laten lopen". Wij vragen ons af wat voor een tovenaar hij is dat hij zijn kiezers wel kan duidelijk maken waarom zijn partij zich beijvert voor voorstellen die zij zelf uiterst kwalijk vindt. Van een onzer verslaggevers .EIDEN Het is op dit moment onwaarschijnlijk dat het linkse ollege over de problemen rond de reorganisatie van het ambte- '"t apparaat zijn nek breekt. Zonder dit met zoveel woorden s fractie-standpunt te formuleren, hebben de PPR/PSP/D'66-ge- nteraadsleden door hun optreden tijdens de raadsvergade- ring gisteravond duidelijk gemaakt dat zij hun opvatting over de reorganisatie niet willen doordrijven ten koste van een breuk in het college. I Tot een beslissing in de reorga- I nisatie-kwestie kwam het gis teravond niet, omdat de raad ich met een meerderheid van stem uitsprak tegen verlen- van de vergadering tot na officiële sluitingstijd van 11 Inur. De behandeling van het [reorganisatie-voorstel van b. en w. zal nu donderdagavond aan- «taande worden voortgezet Dï beslissing om de reorganisa- te-kwestie niet af te ronden irerd erdoor gedrukt door de PvdA Had de raad het wel op stemming laten aankomen,"dan waren twee partijen naar het zich laat aanzien in gelijke ge talsverhouding tegenover elkaar komen te staan. En wel in de verhouding 17 tegen 17 met ste- monthouding - van PPR/P- VD'66-fractie-leider C. du lijn. Verwacht mocht name- jk worden dat van de 35 aan- ige raadsleden (dè totale 3ipr raad telt 37 man; wethouder l Oosterman van de combinatie PPR/PSP/D'66 en PvdA-raad- slid Mentzij waren afwezig), 14 PvdA-ers 2 leden van PPR/P- Vi SP/D'66 en de communist Hoe ven het ene kamp zouden vor en alle confessionele en liberale raadsleden'het andere. Indien aanstaande donderdag het gisteravond ontbrekende PvdA-raadslid zich bij zijn geestverwanten voegt en het stemgedrag overigens zo blijkt als boven geschetst, komt het reorganisatievoorstel van b. en er met één stem meerderheid door. Op die vergadering zal 1 wethouder Oosterman ander maal ontbreken. Hij is over werkt en verblijft in Engeland. Kern van het probleem dat de raad verdeeld houdt is zoals vo rige week uitvoerig gemeld, of al dan niet moet worden beslo ten op korte termijn een aantal hoofddirecteuren aan te steUen aan de top van het ambtelijk apparaat. Het CDA, de WD en combinatie PPR/PSP/D'66 (samen 21 van de'37 zetels) vin den die beslissing op dit mo ment prematuur. Maar het colle ge van b. en w. daarin gesteund door de PvdA, staat erop dat een desbetreffend voorstel dat het heeft ingediend er toch doorkomt in de raad. Voor de wethouders is de kwestie zo'n halszaak dat zij gedreigd heb ben met aftreden als in plaats hun voorstel een tegenvoor- van de PPR/PSP/D'66wordt aangenomen steun van de WD en het CDA. Althans wethouder Tesselaar heeft dat gezegd, maar verwacht mag worden dat collega's hem zullen volgen. Van de linkse drie heeft het raadslid Beijen nu expliciet ge zegd dat hij deze prijs te hoog vindt en vóór het voorstel van het college zal stemmen als de wethouders dit dreigement in derdaad willen uitvoeren. De geestelijke vader van het PPR/PSP/D'66-tegen-voorstel weigert verder te gaan dan de uitspraak dat hij het college voorstel in ieder geval niet zal steunen. Stemonthouding laat hij open en verwacht mag wor den dat hij tenslotte voor die ontsnappingsmogelijkheid kiest. De beslissing om hun eigen te genvoorstel in de steek te laten de combinatie PPR/P SP/D'66 niet eenvoudig, omdat zij daardoor groot gezichtsver- lijdt.Al maanden lang maakt zij zich namelijk op alle manieren sterk voor hóór opvat- ring van de reorganisatie. De opvatting op het laatste moment verloochenen wekt daardoor een rare indruk. Overigens den ken CDA, WD en PPR/P SP/D'66 onderling ook niet pre cies hetzelfde over de meest wenselijjke uitvoering van de reorganisatie. Maar over het nu kardinale punt, de hoofddirec teuren, zijn zij het eens. Het uitstel van drie dagen dat de PvdA nu heeft bedongen zal zij zeker gebruiken om de linkse combinatie opnieuw onder druk te zetten. Mogelijk zal de PvdA 'vóór donderdag toch nog een ietsje water in de wijn doen om door een compromis of een schijncompromis het gezichts verlies van de linkse drie te verzachten. Dat zou bijvoor beeld kunnen door het tijdstip waarop de hoofddirecteuren worden aangesteld nog wat uit te stellen. De tekst van het voor stel van b. en w. luidt dat „uiter lijk" 1 september 1975 de raad een voorstel moet bereiken inza ke de rechtspositie- en bezoldi gingsregeling van de hoofddi recteuren. Tijdens de discussies gister avond in de raad sloeg het WD-raadslid Van Duin, die zijn fractie-leider Elzenga dreigt te overschaduwen, de linkse wet houders zoals gebruikelijk on verbiddelijk om de oren. „Het college is ziende blind en horen de doof', zo signaleerde hij. „Want het blijft maar door- drammen op het destijds geno men principe-besluit tot reorga nisatie en weigert te luisteren naaf de meningen en inzichten van anderen. Voorwaarde voor een succesvoUe reorganisatie is een éénsgezind bestuur. Wij hebben destijds het naieve ge loof gehad dat ondanks de te genstellingen samenwerking mogelijk'zou zijn. Die mening is volledig gelogenstraft. Anders denkenden gaan in de ban en worden verketterd". En Van Duin besloot met: „Voordat het gebouw van de reorganisatie is opgetrokken zijn de fundamen ten al verrot". Fractie-leider Driessen van het sprak, zij het kalmer getoonzet, woorden van gelijke strekking. Hij citeerde aldus een uitspraak van een ambtenaar die naar Driessens oordeel het algemeen gevoelen op het stadhuis ver woordt over de mogelijkheden tot inspraak in de uitvoering van de reorganisatie: „De in spraak is schijn-inspraak. De ambtelijke goegemeente wordt bij de neus genomen. De plan nen voor de reorganisatie liggen aUang klaar". Driessen diende een amendement in op het voor stel van het college, waarmee hij beoogt de reorganisatie veel geleidelijker uit te voeren, eerst te experimenteren en niet zon der heel duidelijke instemming van het ambtenarencorps tot de finitieve veranderingen over te gaan. De leider van de PPR/PSP/D'66- fractie Du Gardijn hield de raad andermaal voor dat de reorgani satie op democratische in plaats van op hiërarchische leest dient te worden geschoeid en zei ver der: „Het voorstel van het colle ge is een noodmaatregel die de structuur van het ambtelijk ap paraat voor jaren vast legt. Du Gardijn herinnerde de Pv dA aan haar verkiezingsbelofte dat het streven naar grotere gelijkheid van zeggenschap ook in het ambtelijk apparaat ge stalte zou krijgen: „Deze reor ganisatie is een toetssteen. Maar ik vrees dat deze kans wordt gemist". 1 De Leidse brandweer bestreed de brand o.m. vanuit een z.g. hoogwerker. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Een uitslaande brand heeft gisteravond een groot deel van een houten loods op de scheepswerf van Boot aan de Sumatrastraat in de as gelegd. Een verfwinkel, een timmermanswerkplaats, een opslagplaats van hout en materialen en enkele zeilboten gingen in de vlammen op. De schade wordt geraamd op 750.000. Het bedrijf is verzekerd. De oorzaak van de brand kon niet worden vastgesteld. Het vuur ontstond waarschijnlijk in de verfwinkel of bij de verwarmingsinstallatie. De schipper van een sleepboot die in het haventje bij de werf lag, ontdekte tegen zeven uur de brand. Hij waarschuwde de heer Enzelaar, de hoofdboekhou der van het bedrijf die in een woning op de werf woont Deze alarmeerde de politie en de brandweer. Toen deze arriveerden stond vrijwel de hele loods in lichter laaie. Er was vrijwel geen redden meer aan. De brandweer, die assistentie kreeg van het vrijwillige brandweerkorps van Leiderdorp, ging het vuur te lijf met drie auto-spuiten, een ladderwagen en een hoogwerker. Ze kon wel net voorkomen, dot het deel van de loods waarin enkele motorjachten lagen, ook een prooi werd van de vlammen. Tegen half acht was ze de brand meester. Het nablussen nam nog geruime tijd in beslag. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17: Diok De Leidse rugbyclub DIOK is nog maar fwee punten van bet kampioenschap af. Het afgelo pen weekeinde won het eerste team van DIOK van de „Elep hants" in Eindhoven met 13—24. Het begin van de wedstrijd ver liep nogal moeizaam voor de Leidenaars. Na twintig minuten stonden zij pas met 0—3 voor. Toen zij eenmaal goed aan de overwinning gerokenhadden (09) wisten de Leidenaars niet meer van ophouden, en liepen moeiteloos uit naar 13-24. In zijn klasse heeft de Leidse rugby club het maximaal aantal pun ten verzameld (30) het doelsaldo is 611-51. Gammele auto Kapotte uitlaat, verroeste por tieren, in het geheel geen han drem en ook geen kentekenbe wijs. Dat was er niet goed aan de auto waarmee MTS-student V. uit Katwijk zich op 14 janua ri over de weg voortbewoog toen hij door de politie was gesnapt In oktober was hij al eens aangehouden. Toen kreeg hij na veel smeken nadat zijn auto drie weken in de regen had gestaan, het voertuig terug op voorwaarde dat hij het liet repa reren. Daar had hij echter geen geld voor, zo zei hij gisteren, en dus kroop hij zo maar weer achter het stuur. Op 14 januari liep hij weer tegen de lamp en gisteren mocht hij zijn verhaal aan de Leidse kantonrechter vertellen. Van de kant van de Katwijkse politie was hoofda gent Hottinga meegekomen om zijn visie op de zaak te geven. Nadat de nieuwbakken officier van justitie, mevrouw Mr. Pal stra een totaal van f 150 aan boetes plus verbeurd verklaring van de auto had geëist, ontspon zich een discussie over de vraag of de oude Chevrolet, die ver- 'dachte f 1100 had gekost na re paratie nog wel door de keuring heen zou kunnen komen. Ver dachte wilde het voertuig perse terug hebben, en uiteindelijk ging mr. Van Dijke door de knieën. De auto wordt terugge geven op voorwaarde dat hij 14 dagen na teruggave ter keuring wordt aangeboden aan de Kat wijkse politie. Bovendien moet verdachte de geëiste boetes be talen. Op vordering van de officier van justitie zette mr. Van Dijke de voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van bloe- mengrossier Van V. gisteren om in 4 maanden onvoorwaardelijk. Binnen de termijn van de eer der opgelegde proeftijd had Van V. het voor de zoveelste maal gepresteerd om de maximum snelheid te overtreden. Hij had sinds 1972 al meer dan 10 over tredingen op zijn naam staan. Kort geleden kwam daar een elfde bij, toen hij in Den Haag weer eens boven de 100 km was gekomen. Steeds had de rechter de zaak maar door de vingers gezien en het rijbewijs niet inge trokken, omdat verdachte met de auto zijn brood verdient. Van V. zal nu echter een tijdje hon ger moeten gaan lijden, want voor de Leidse kantonrechter was de maat vol: 4 maanden van de weg af zonder pardon. Grof vuil De grof \nilwagen van de ge meentelijke reinigingsdienst komt morgen langs de volgende straten in Leiden: Ter Haarka- de, Boshuizerlaan, Boshuizerka- de, 5 Meilaan en plein. Bevrij dingsplein, G. van der Veen- straat, Titus Brandsmalaan, Montgomerystraat, Joh. Post- straat. Walraven van Halstraat, Wiardi Beckmanstraat, van der Helmlaan, Arenf Brunsstraat, Lieven de Keystraat, Zocher- straat, van Banchemhof, de Ba- zelstraat, Jac. Romanstraat, Jan Keldermansstraat, Vingboens- hof, Jacob van Campenlaan, Voorschoterweg, Stalpaerthof, van 's-Gravensandestraat, Ber- lagestraat, Veilingkade, Lam- menschansweg (van Veilingkade tot Lammenschansplein, Zoeter- woudseweg, Meloenstraat, Ap pelstraat, Tomatenstraat, Dui- venstraat, Kersenstraat, Carbu- treweg, Planteynstraat, Kanaal- weg (van Lammebrug tot spoor lijn, Vlietweg, Vrouwenweg, CronesteLi woonschepen Kantongerecht Het Leidse Kantongerecht doet tegenwoordig ook aan voorlich ting. Sinds enige tijd geeft men op verzoek aan „justitiabelen" (een moeilijk woord voor men sen die op de een of andere manier met de rechter in aanra king komen) foldertjes met in formatie over echtscheiding, ali mentatie, huurbescherming en huurliberalisatie en over de strafzaken en ciiiele procedu res, die voor het Leidse Kanton gerecht komen. Wat de laatste betreft is het echt wel eens nuttig te weten hoe dat daar nou allemaal werkt op Ra penburg 19. U vindt in de fol ders alles over verweerschrif ten, rechtsbijstand, volmachten, replieken en duplieken, kortom, alles waf u eigenlijk moet weten als u met het kantongerecht te maken krijgt. De folders kunt u krijgen bij de griffie van het Kantongerecht Rapenburg 19 en verder schrif telijk aanvragen bij het Stafbu reau Voorlichting van het Minis terie van Justitie, Plein 28 in Den Haag. Katwijk, 17 maart. Groenten W os peen d. kist: AI 13,20-10.50, A U 2,80-12.30, B 13.70-17 30B 11 4.00- 13.30. C I 11.00- Zijlwijk IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIII1 Leidse bioscopen Luxor: Stationsweg 19, tel. 21239. "The Towering Inferno", 14 jr. dag. 14.00 en 20.00 uur. Een vergadering van een kleine honderd bewoners van de Zijl- buurt in de Meren wijk heeft gisteravond haar fiat gegeven aan het in het leven roepen van een stichting die de sociaal-cul turele belangen van de buurt gaat behartigen. Tijdens de ver gadering ging er stemmen op om van de nieuwe organisatie een vereniging te maken, omdat deze rechtsvorm een meer de mocratisch functioneren zou waarborgen. De meerderheid van de vergadering gaf echter toch de voorkeur aan een stich ting. Gisteravond kwam de ver gadering ook tot de formatie van tal van werkgroepen, die zich o.m. gaan bezighouden met: groenvoorzieningen, verkeer en milieu, een peuterspeelzaal, re creatieve sport, vakantie-spelen en Koninginnedagfestiviteiten. Tevens is er een werkgroep sa mengesteld, die gaat ijveren voor de bouw van een buurt huis. Het bestuur van de op te richten stichting zal voorlopig voor een jaar worden samengesteld uit leden van de stuurgroep die het initiatief heeft genomen tot de nieuwe organisatie en vertegen woordigers van de werkgroe pen. Het secretariaat is voorlo pig in handen van mevr. M. Leune, Gloxiniadal 24, tel. 49319. Camera: Hogewoerd 49, tel. 24919. "2001 A Space Odeyssey", 18 jr. dag. 20.00 uur. Kindermatince: "De Zonen van de Musketiers", wo en za, 14.30 uur. zo. 14.00 en 16.15 uur. Nachtvoorstellin- g: "Sleuth", 18 jr. vrijdag en zaterdag, 24.00 uur. Studio: Stcenstraat 39, tel. 3321Ö. "Le fantome de la liberté", 14 jr. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur zondags: 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur. Lido: Steenstraat 39, teL 24130. "Keetje Tippel", 18 jr. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zon dags: 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur. Rex: Haarlemmerstraat 52, tel. Trianon: Breestraat 31, tel. 23875. „My fair lady," aJ. dag. 14.00 en 20.00 uur.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3