Op drie fronten in Europees voetbalgeweld Rijvers: Collectiviteit kan PSV tot prestatie voeren V'jji Ziekenboeg FC Twente is bijna ontvolkt Coach Jastremski blijft hopen Theo Cornwall wil met Lieverdjes" aan bijna onmogelijke opgaaf werken Wielrenner Sint Nicolaas na val in Ronde van Zuid-Holland overleden Achterberg en Haan: kort geding DERDE NEDERLAAG USHOCKEYPLOEG Sparta loopt leeg Tips koersen Duindigt DINSDAG 18 MAART 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 13 RIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllUIIIIHIIIIIIIIIIIIIIinillllllllllllllUIIIUIIinillllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllirillllllllMIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIg IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllUIIII iiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii^ Jan van Beveren: Hopen op zon in stadion van het licht. LISSABON In de eerste ontmoeting, veertien dagen geleden in Eindhoven, bewees Benfica dat de wederopbouw in volle gang is. De ploeg die een tiental jaren geleden de internationale voetbaltop be heerste, hield PSV op 0-0 en wil in Lissabon toeslaan. Door een zege op PSV kan Benfica het verloren terrein in de Internationale voetbal wereld heroveren. PSV denkt er echter ook zo over. Trainer Kees Rijvers ziet de wedstrijd die morgenavond om half tien zal worden ge speeld, met gematigd optimis me tegemoet. „Als we in Lissa bon met dezelfde ambitie spe len als afgelopen zaterdag avond tegen Wageningen, zijn we beslist niet kansloos. De gehele ploeg heeft een gewel dige inzet getoond. Iedereen heeft hard gewerkt en PSV moet het van de collectiviteit hebben en niet van één speler, zoals Feyenoord met Van Ha- negem Bij PSV speelt geen uitgesproken crack, die een elftal kan meeslepen. Het zijn goede voetballers, maar alleen collectieve inzet kan PSV tot een prestatie voeren". Kees Rijvers wil succes van zijn ploeg bereiken met team geest en de bereidheid om voor elkaar te werken. Hij vindthet te riskant om het gehele elftal aan één man op te offeren. Daarom heeft Rij vers zijn selectie ook verzocht geen interviews te geven voor het treffen in Lissabon. Hij wil voorkomen dat de onrust in het elftal terugkeert, want PSV lijkt over de inzinking heen. Zaterdagavond bewees de Eindhovense formatie dat het ritme weer terug is. Het zelfvertrouwen zal in de ko mende uren moeten worden „aangepraat". Zon PSV is sinds de overwinning op Wageningen optimistisch gestemd over de ontmoeting met Benfica. Doelman Jan van Beveren zei: „In ons stadion gingen de lichten uit, maar in het stadion van Benfica, dat „Stadion van het licht" heet, zal voor ons de zon gaan schij nen. We speelden tegen Wage ningen niet slecht en de af werking komt ook nog. In de ploeg hebben we spelers vol doende die uit de tweede linie kunnen schieten. Als Willy van der Kuylen een beetje op schot is, hebben we kansen genoeg". Rijvers deelde dit optimisme. „Benfica kan zich niet permit teren om defensief te spelen. De Portugezen moeten eruit komen want met een nul op het scorebord zijn ze geen hal ve finalisten. We zullen moeten counteren om Benfica te ver slaan". Rijvers heeft vijftien spelers geselecteerd: van Beveren; Deijkers, Dahlquist, Edström, Van Gerven, Kemper, René en Willie van de Kerkhof, Van Kraay, Krygh, Van der Kuy len, Lubse, Nordqvist, Quaars .en Strik. Zij weten dat de ontmoeting in het uitverkochte stadion (70.000 toeschouwers) een van de zwaarste opgaven is van de laatste tijd. WIL VAN DER PLAS ENSCHEDE Kalle Oranen was de enige speler die achterbleef toen FC Twente gistermiddag, direct na de trai ning naar De Lutte vertrok om zich daar te prepareren op de beslissende slag met Velez Mostar. De vleugelverdediger, die al geruime tijd met een achillespeesbles sure tobt, is nog lang niet in staat om zich weer volop in de strijd te mengen. „Ik heb alleen nog maar een beetje loop training gedaan", aldus Oranen. „Het gaat nu weer lekker, maar het had voor mij geen enkel nut om mee te gaan naar De Lutte omdat ik voorlopig toch nog niet kan spelen. Bovendien, zo'n trai ningskamp wordt niet opgeslagen voor de lol alleen. Ik kan nu rustig naar het stadion gaan om te oefenen met een bal. Het werd trouwens tijd, sinds begin ja- Behalve over Oranen kan coach Spitz Kohn morgenavond mogelijk ook niet beschikken over Arnold Mühren, die za terdagavond evenals Frans Thijssen en Theo Pahlplatz tegen Excelsior aan de kant bleef. Hij ondervindt nog steeds vrij veel last van een enkelblessure. „Des ondanks zou ik kunnen spelen, maar ik ben nog lang geen honderd procent. Ster ker nog, ik heb het gevoel dat het elke keer erger wordt", merkte Mühren op. „Als de trainer echter zegt dat ik moet spelen, wat ik uiteraard dolgraag zou doen, dan spreekt het vanzelf dat ik het veld in zal gaan'. Veel optimistischer gestemd waren Theo Pahlplatz en Frans Thijssen, die zonder problemen ingezet kunnen worden. Dat geldt trouwens ook voor Jaap Bos, die zaterdag voor het eerst na ruim vijf maanden weer eens aan bod kwam. Na zijn gladjes verlopen rentree trainde hij weer voluit mee, zonder enige hinder te ondervinden van de knie waaraan hij geopereerd (meniscus) is. Een hele op luchting voor Spitz Kohn dat de zieken boeg bijna helemaal ontvolkt is. TON VAN DALEN Arnold Mühren blijft misschien in het burger pak. AMSTERDAM - Theo Cornwall (28) wacht al maanden op een echte kans in FC Amsterdams topelf. Na een blessureperiode van dertien maanden leek die come-back een feit te wor den, maar na een paar wedstrijden verdreef trainer Pim van de Meent de forse voorstopper weer naar de bank. Weken bekeek Theo Cornwall de „Lieverdjes" vanaf de zijlijn. Veertien dagen geleden leek er een nieuwe kans te komen in het Europa Cuptreffen met FC Köln. Maar een plotseling opkomende griep hield Cornwall in het hotel onder de dekens. Omdat Jaap Visser en Abe van der Ban door de UEFA na twee gele en een rode kaart voor een duel terzijde werden geschoven, zijn twee plaatsen te vergeven in de elf die voor de bijna onmogelijke opgave staan de nederlaag van 5-1 weg te werken. Leen van der Merkt zal er ongetwijfeld weer bij zijn. Een nieuwe kans derhalve voor Theo Cornwall, al wist de eigenaar van een doe-het-zelf-zaak in Amsterdam gisteren nog niet of hij ook inderdaad gekozen zou worden. Wel is hij vandaag met de groep naar het trainingskamp in Zeist afgereisd. iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiii Theo Cornwall kende ook periodes dat hij wilde stoppen omdat aan het sukkelen geen eind leek te komen. Tot hij een aantal maanden geleden mocht spelen. Zeven duels later was hij zijn plaats weer kwijt. „Ik werd gewoon gepasseerd. Je gaat dan twijfelen. Ik ben toen wel kwaad geworden omdat ik vond dat ik ten onrechte gepasseerd was. Ik heb er ook over gesproken. Dat barikzitten zit me tot hier. Ik wil spelen, ik wil me desnoods in het tweede elftal bewijzen. Ik train hard terwijl ik eigenlijk voor negentig procent weet dat ik niet mees peel. Natuurlijk is het fijn als ik tegen Köln mee mag spelen, maar als de schorsing van die andere jongens is afgelopen, kan Cornwall weer gaan." Toch zal Theo Cornwall zich inzetten als hij morgen een van de opengevallen plaatsen mag innemen. „Als het aan mij ligt, zal ik een optimale prestatie laveren. Natuurlijk kan je afgaan als je een talent voor je krijgt, maar het moet lukken. Ik ga er voor honderd procent in. Van teleurstellingen leer je ook. Daar heb je profijt van". TON DE WIT iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LEIDEN De amateurwielrenner C-ees Sint Nicolaas uit 's-Gra- vendeel is gisteren in het Elisabethzickenhuis te Leiden overleden. Sint Nicolaas (23) kwam zaterdag tijdens de Ronde van Zuid-Hol land ten val en werd met een schedel basisfractuur naar bet ziekenhuis vervoerd. Cees Sint Nicolaas was lid van de Hoekse Renners en reed voor het merk Van Nelle. De heer Goudt, secretaris van de Hoekse Renners, kenschetst hem als een "goede amateur, die altijd tussen de één en de twintig reed". In het Zuidhollandse regelmatigheids klassement eindigde hij begin januari op de gedeelde negende plaats. Sint Nicolaas begon in 1967 met wielrennen. Sinds vijf jaar, was hij amateur. Twee andere leden van het gezin Sint Nicolaas zijn ook actief in de wielersport: de zonen Gerrie (amateur, één jaar ouder dan Cees en Krijn (nieuweling). Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllll Cees Sint Nicolaas Basketballer Searcy ontslagen AMSTELVEEN De Ameri kaan Ed Scarcy (23), speler bij de eredivisie-basketbalvereni ging ASVU, is gisteren op staande voet ontslagen. Volgens het bestuur wegens „wangedrag en het niet verschij nen op de trainingen". De moge lijkheid bestaat dat Searcy door Kinzo zal worden gecontrac teerd. ENSCHEDE Het kort geding dat Eddy Achterberg (FC Twente) tegen de Haagse Post heeft aangespannen naar aanleiding van een artikel waarin hij door de journalist Spaan onder meer werd beschreven als een jongetje dat kik kers doodprikte, zal op 3 april in Amster dam dienen. De be- langen van Achter berg worden behar tigd door mr. Jansen van Raay. Achterberg: "De Haagse Post heeft mij ruimte voor een artikel van duizend woorden aangebo den. Daarin zou ik mijn visie mogen ge ven over de spelver- ruwing in Nederland. Ik heb daarvoor uite raard bedankt. Ik vraag onder meer een rectificatie. Voorts eis ik schade vergoeding. Over de hoogte van dat be drag moet ik nog overleg plegen met mijn advocaat". De uit de a-selectie van Ajax verbannen Arie Haan lijkt re gelrecht aan te stu ren op een niet op te lossen conflict met zijn werkgever, in casu manager Hans Kraay. Via zijn zaakwaarne mer heeft Haan aan de hoofdstedelijke advocaat, mr. B. Vor st, opdracht gegeven een kort geding tegen het bestuur van Ajax aan te spannen. De redenen, die inzet tot het geding vormen, worden officieel verz wegen, maar het is aan geen twijfel on derhevig dat zij ver band houden met de manier waarop Kraay zijn gelegen heidslibero vorige week buiten spel heeft gezet en min of meer brodeloos heeft gemaakt. Mr. Vorst, die enige maanden geleden de juridische belangen van Piet Keizer be hartigde toen deze van de ene op de an dere dag op straat kwam te staan, heeft het verzoek een pro cedure tegen Ajax te beginnen, geaccep teerd. Commentaar van voorzitter Van Praag: "Zolang ik de inhoud van de dag- vaardiging niet ken, valt het me moeilijk over deze affaire iets zinnigs te zeggen. Wel kan ik tegenwerpen, dat Haan bij Ajax een officieel KNVB- contract heeft onder tekend, waarin zijn rechten en plichten zijn afgebakend". Illlllllllllllllllllllllllllll SAPPORO De verrassingen volgen elkaar in hoog tempo op in het toernooi om het wereldkampioen schap ijshockey B-groep, maar Nederland doet daar in niet mee. West-Duitsland was plotseling de grote favoriet na het falen van de Oostduitsers tegen Zwitserland. In de rechtstreekse confrontatie tussen de Duitse ploegen werd dat misverstand door de oostelijken met niet minder dan 60 recht gezet. De Italianen putten zoveel moed uit de winst op Nederland, dat zij, met hun oude ploeg, ook Joego-Slavië verrasten (42). Omdat Zwitserland tegen Japan (23) niet tot dezelfde krachtin spanning in staat bleek als te gen Oost-Duitsland, zijn er nu vier koplopers met vier punten. De nederlaag van Nederland te gen Roemenië viel nog wat gro ter uit dan de eerste berichten meldden. Het werd niet 5—1 maar 6—1 (2-0, 3-0, 1—1). Toch ziet coach Jastremski nog wat blauw in de grauwe lucht voor Nederland. „We hebben de kansen nog in eigen hand", zei hij. „Als het een beetje loopt, moeten we woensdag van Zwit serland en donderdag van Joe go-Slavië kunnen winnen. Maar het wordt wel steeds moeilij ker". In overleg met de spelers had Jastremski tegen Roemenië de aanvalslijnen drastisch omge gooid. Tussen Decloe en Jellema kwam Hunting wat beter tot zijn recht en de tot dusver ver beneden zijn normale vorm spe lende Jiri Antof draaide ook wat beter doordat hij speelde met clubgenoot Mirek Vosatko, die zijn debuut maakte. De hoop van Jastremski is ook gebaseerd op de verbetering van het spel peil van de ploeg en het feit, dat er minder hard wordt gespeeld. Verkeerd Tegen Roemenië luidde de op dracht: „Zo snel mogelijk een treffer forceren". Het liep ver keerd af. Christiaans ging twee maal mee naar voren en de Roemenen profiteerden daar van. Dat herhaalde zich in de tweede periode nog driemaal. Decloe redde weliswaar in de derde periode de eer maar de ploeg ontbeerde verder wat ge luk. In de laatste minuut scoor de Roemenië nogmaals, de score kwam tot stand door treffei van Tureanu (3), Brasa, Pisagu, Hutanu. De stand: Oost-Duitsland West-Duitsland itan*1 Joego-Slavië Roemenië Zwitserland Nederland 3 4 18—11 3 4 15—11 3 4 13— 9 3 4 8—9 3 3 11— 8 3 3 13-12 3 2 10-13 3 0 3-18 (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Sparta wacht moeilijke tijden. De routi niers Pim Doesburg, Stef Walbeek, Dries Visser en Jan van der Veen hebben aangekondigd dat «ij, als het maar even mogelijk is, de club zullen verlaten. Doesburg, die tot 1976 bij de Rotterdammers onder contract staat, zegt een aanbieding op zak te hebben van het Belgische' Waregem, dat zelfs bereid zou zijn het contract af te kopen. De 31-jarige doelman is al geruime tijd van plan te trachten van zijn verbintenis af te komen. Van der Veen, die moeite heeft met trainer Leo Steegman heeft Inter Football in de arm genomen in de hoop dat men erin zal slagen hem bij een andere vereniging onder dak te brengen. De middenvelder is eveneens tot volgend jaar aan Sparta verbonden. Visser en Walbeek willen oen forse salarisverhoging, die Sparta de spelers echter niet kan bieden. Hans Venneker zal zo goed als zeker aan het eind van het seizoen stoppen. De oud-international die onlangs dertig jaar werd, opent in april een sportzaak die hij wil combineren met een baan bij Michelin in Frankrijk. Vraag FC Den Haag: Mondelinge behandeling gele kaarten (Van onze sportredaktie DEN, HAAG FC Den Haag heeft bij de straf com missie van de KNVB om een mondelinge behande ling gevraagd van de drie gele kaarten die scheids rechter Derks tijdens 'FC Den Haag-Sparta voor het eerst in één wedstrijd uit deelde. Donderdag zullen de over treders (Bres, Van Vliet en Mansveld) in Zeist worden gehoord. FC Den Haag zal geen mondelinge behande ling aanvragen van de kaart die Monnee zondag tegen Feyenoord kreeg. (Van onze paardesportmedewer- ker) DEN HAAG Zeven draverij en, een hordenren en twee vlak- kebaanrennen (een voor ama teurs en amatrices en een voor beroepsjockey), ziedaar de in houd van de eerste woensdag middag in het nieuwe seizoen van Duindigt De eerste start Is om half drie en onze tips luiden. BAHRENFELDPRUS: Lester Kandia, La Vitesse, Lcny Spe cial en outsiders Moos Roodnoot en Mazurka. ALLEGROPRUS: Woodfeets Speedy, Midgetinq en Iihan Boy. RECKLINGHAUSENPRIJS: Maarten D, Mondy, Mila G «n outsiders Loes Are la en Karam- ba. DINSLAKENPRUS: Lucky Six, Mireitte Star, Mark Anjo en outsiders: Maestro en Matchless. PADRE BRAMO PRIJS: 1. Question, Bartho, Lavendel en outsiders: Matilde en Radbout MUNCHENPRUS: Larens Roem, Karma Kandia en Kora Marijke, outsiders: Juweline J en Iliona Marijke. FARMSENPRUS: King Hol- landia, Jacco Buitenzorg, Joke en outsiders: Junibus B en En terprise Hollnndia. GALLANTRYPRUS: Tempe red Steel, Tushanka en Sandy. MONCHENGLADBACHPRUS: Laguna Star, Janny P en Kei Buitenzorg. G ELSENKIRCHENPRUS: Nanda S, Niels Areta en Navar ro D.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13