Overheid en onderwi j s peuteren aan de eindexamen regeling Luchtvaart dreumes BAS volwassen Soms lijkt Mammoet- droom echte nachtmerrie Als ik zondag mijnslagsla inde Nationale Lotto gaik .werken indevakantie en neem ik verder vrijaf. Die droom kan werkelijkheid worden. Even een paar simpele kruisjes zetten. DINSDAG 18 MAART 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Staatssecretaris A. Veerman (Van onze onderwijsredactie) Vergeleken met de storm die nu woedt bij het voortgezet onderwijs in Nederland, is de beroe ring die aan het invoeren van de mammoet-wet voorafging, niet meer dan een stevig windje geweest. Dat- weet momenteel iedereen die ze ven jaar geleden het van kracht worden van de „mammoet" als de nieuwe dageraad op onderwijsgebied begroette. Als ooit een onder zoek het getal kan becijferen van de man-uren, die op scholen en in organisaties besteed zijn aan de uitwerking van de wet, zal de confronta tie met het rendement ervan op de natie de indruk maken, dat er op grote schaal met een vergiet water uit de bron geput is. Een sterk voorbeeld hiervan is de eindexamenregeling. Staatssecretaris Veerman in zijn verleden zelf eens onderwijsman hield vorige maand bij het diamanten feest van een Amsterdams lyceum een speech, waarin de eindexamenpro- blematiek aangeroerd werd. Anders dan ge bruikelijk gaf het ministerie van die toespraak niet direkt een persbericht. Omdat dr. Veerman voor de vuist weg bij dat feest iets persoonlijks heeft willen zeggen? Meer voor de hand ligt, dat de staatssecretaris voelde, hoe hij de hand in een wespennest gestoken had. Want binnen kort moet hij met een discussie-nota over dit onderwerp komen en de sfeer is er niet naar, dat het voor dr. Veerman een kwestie van „komen, zien en overwinnen" zal worden. Inte gendeel; het enige waarover een meerderheid van direct en indirect bij het onderwijs betrok kenen het eens is, lijkt te zijn, dat de uitvoer ders van de „mammoet"-gedachte jong Neder land en zijn docenten met een onbevredigende eindexamenregeling hebben laten zitten. Voortdurend „stress" De wetgever wilde in alle sectoren van het voortgezet onderwijs het eindexamen zo veel mogelijk op één leest schoeien. Kwalitatief moeten er natuurlijk verschillen bestaan: MA VO en Gymnasium (om de uitersten te noemen) kt innen niet over één kam worden geschoren. Maar de vorm diende gelijk te zijn: een centraal vastgesteld en genormeerd schriftelijk eindexa men en daarnaast een door de school te regelen schoolonderzoek. Het leek ideaal en het had misschien redelijk kunnen lukken, als de over heid maar bereid gevonden was mee te werken aan een goede regeling voor controle op het hele examen. Experimenterende scholen kregen nog een mondeling eindexamen onder toezicht van door de overheid aangewezen gecommitteerden. Toen het experiment echter afgelopen was, verdween dit mondeling examen, waarmee te vens het experiment een deel van zijn waarde verloor. „Er zijn niet voldoende gecommitteer den te vinden", beweerde de minister destijds. Een stelling die nooit bewezen werd, wat tevens de ook nooit ontkrachte bewering opriep, dat zo'n mondeling eindexamen onder controle van buiten de school de overheid te duur zou zijn. Controle op het schriftelijk examen bleef, inz- overre docenten vein de éne school voor een bescheiden vergoeding controleren of hun colle ga's van de andere school de normen wel goed toepassen. In plaats van het mondeling examen kwam, zonder controle, het schoolonderzoek. Een direct gevolg hiervan was, dat men dit deel van het examen hoewel formeel voor de kans op slagen evenwaardig minder hoog ging schatten. Bij universiteiten en andere vormen van vervolgonderwijs werd bijvoorbeeld een groeiende gewoonte gekweekt. om alleen het schriftelijk eindexamen serieus te nemen. Gevolg? Het schoolonderzoek werd een thema met een eindeloze reeks van variaties. Het zou de jonge mensen die het moeten ondergaan een heel jaar dwingen „onder stress" te werken. Om soortgelijke redenen voelden ook onder- wijs-gevenden en schoolleidingen zich perma nent onder druk gesteld. Van alle kanten wordt er daarom al een paar jaar geprobeerd het eindexamen anders geregeld te krijgen. Niet alleen de staatssecretaris werkt aan een nota; deze weken houden ook inspecties, docentenor ganisaties en verenigingen van schoolleiders zich intensief met de kwestie bezig. Om over de discussies in de verschillende geledingen van de achterban nog maar te zwijgen. Het school onderzoek is een heet hangijzer geworden. Babylonisch front kans maakt te voorkomen dat wat op „Onderwijs" wordt uitgebroed, straks de kip penren vullen gaat. Eindeloos veel uren zijn en worden op scholen besteed aan het opzetten en verbeteren van regelingen voor het schoolon derzoek, maar bijna iedereen vindt zijn eigen uil de mooiste. Anders gezegd: iedereen wil de buil op het eigen hoofd voelen. Het is een babylonische toestand geworden; dezelfde an tieke stad staat weer model bij de plannenma kers om het eindexamen beter geregeld te krijgen. Drs. Ed Koster, een Amstelveense rector die ook op dit terrein actief is, betoogde dan ook onlangs in het „Weekblad voor Leraren" terech- t: Het is dringend nodig, dat er een haalbaar voorstel op tafel komt, waar we in groten getale achter kunnen staan. Het verwijt dat we tegen windmolens vechten, moet ten koste van alles worden voorkomen...". Want er circuleren op het ogenblik uiteenlopen de plannen, waarvan gehoopt wordt, dat ze de staatssecretaris kunnen bekeren. Het meest uit gewerkte is de dertig pagina's dikke nota van de groep Brabantse OMO-rectoren. Zij pleiten voor afschaffen van het schoolonderzoek en invoering van een „Beoordeling door de School" aan de hand van gewone rapportcij fers. Die beoordeling zou moeten gebeuren deels vóór deels na het schriftelijk examen, dat dan een paar maanden vervroegd zou moeten worden. Een plan met grote verdiensten, maar waar ook bezwaren aan kleven, omdat de praktijk zou kunnen zijn dat deze schoolbeoor- deling voor de buitenwereld in feite een nog meer gedevalueerde waarde krijgt. Trouwens ook in deze kwestie geldt, dat het goed is te kijken of de oude schoenen gerepa reerd kunnen worden vóór het besluit valt hen weg te gooien. Er moeten vormen van schoolon derzoek bestaan, waarbij de „stress" voor kan didaten niet doorlopend is, terwijl daar naast een bevredigende controle op de kwaliteit van het onderwijs en niet alleen bij het centraal schriftelijk eindexamen mogelijk wordt. On derwijsmensen zijn toch niet zulke individualis ten dat ze geen kans zouden zien het eens te worden over een beperkt aantal goede variaties op een grondpatroon eindexamenregeling, waarmee elke school uit de voeten kan. Lukt dit niet en geeft de overheid niet toe, dan wordt het risiko levensgroot, dat binnenkort alle scholen voor voortgezet onderwijs institu ten zijn die opleiden voor een staatsexamen. Zonder reële kansen tot individualisering van het onderwijs en met het gevaar dat er van de vormende waarde van het onderwijs nog minder terecht komt dan in de tijd vóór de „mammoet". Vadertje Staat Dan wordt zeker een illusie wat in de OMO-no ta genoemd wordt als doelstelling van de Schoolbeoordeling: Ten aanzien van de leerling een stimulerende functie, een motiver ing tot voldoende werkkracht en voortdurend bezig-zijn; ten aanzien van de leraren een moti vering tot duidelijk programmeren en voortdu rend bedacht zijn op het verwerken van nieuwe onderdelen in hun onderwijs in samenspraak met vakgenoten in een door de school gekozen richting..". Blijft dan een illusie, dan denkt iedereen alleen maar aan het schriftelijk eindexamen en slui mert verder in, omdat Vadertje Staat de alfa en de omega van het onderwijs en zijn inhoud bepaalt ROTTERDAM De jongste luchtvaartmaatschappij van Ne derland Business Air Services gaat ogenschijnlijk een gouden toekomst tegemoet. In een tijd van voortgaande verschraling binnen het Nederlandse bedrijfsleven is het opmerkelijk dat deze beginneling in de luchtvaartwereld in de tien maanden van zijn bestaan in omvang is geëxplodeerd. In april van het vorige jaar werd, eigenlijk met een meer hobbyistisch dan commercieel karakter, BAS opgericht Eén toestel was het bedrijf rijk, geschikt om ten hoogste zes passagiers of 600 kilo vrachtgoed met een gemiddelde snelheid van ruim 400 kilomtcr per uur naar de Europese vliegvelden te brengen. Nu beschikt BAS over vijf bedrijfsvlicgtuigen twee straaltoestellen daarvan worden gehuurd van een Belgisch bedrijf en zijn de plannen om binnenkort een eigen straalvliegtuig aan te schaffen in een vergevorderd stadium. De oprichting van Business Air Services is een gevolg van een hernieuwde ontmoeting van twee voormalige autosportliefheb bers. J. L. Dolk, directeur van hetRotterdamse plaatbewerkings- bedrijf Safan en voormalig rallyrijder ontmoette een oude kennis uit de autosport, H. Grimmelt, jeugdig directeur van het reisbureau Van Baal en Co uit Arnhem. Directeur Dolk klaagde zijn nood over de enorme afstanden die hij voor zijn bedrijf jaarlijks moest afleggen. „Ik rijd zo'n 120.000 km. per jaar", moet hij hebben gezegd en hij voegde daaraan toe, dat hij die afstand als voormalig autosporter „laagvliegend" aflegde. Die laatste uitdrukking moet het hebben gedaan, want plotseling kregen beide directeuren het idee zich een vliegtuigje aan te schaffen om voortaan de noodzakelijke afstanden in vogelvlucht te kunnen overbruggen. „Ons dienstenpakket omvat het vervoer van individuele perso nen tot groepen van acht passagiers en het transport van goederen. Vluchten kunnen incidenteel en met een bepaalde frequentie worden uitgevoerd en dan meestal op contractbasis. Met onze vluchten voorzien we in een duidelijke behoefte en vullen de „gaten" op in het nog onvoldoende ontwikkelde Europese luchtnetWij vliegen met onze kleine toestellen naar alle luchthavens in Europa, ook de kleinere. De grote luchtvaart maatschappijen kennen over het algemeen slechts een stervor mig net van lijndiensten naar de grote luchthavens. En daar komt bij, dat wij altijd beschikbaar zijn op het moment dat de klant ons nodig heeft Voor de zakenman zijn er voordelen op het gebied van efficiency, vrijheid van handelen, comfort, privacy, uiteraard tijdwinst en kostenbesparing. Een zakenman die zich van onze diensten verzekert kan op een dag bijvoor beeld vier vergaderingen houden in vier verschillende landen. Wij vliegen immers naar 400 vliegvelden, waarvan er vele niet of nauwelijks voor de lijndienstvluchten bereikbaar zijn", aldus directeur Dolk. Zijn mede-directeur H. Grimmelt: „We verhuren onze toestellen voor 475 tot 2200 gulden per uur en over het algemeen worden geen vergoedingen voor wachttijden in rekening gebracht. We kunnen opstijgen binnen het uur. We zijn voor zakenlieden soms voordeliger dan een lijndienst. Dat hangt een beetje af van het aantal passagiers en de lengte van de vlucht. Maar het blijkt dat het moment waarop BAS even duur is als een lijnvlucht, tamelijk snel is bereikt". Hoe goed de toekomst er voor BAS uitziet blijkt niet alleen uit de opzienbarende ontwikkeling van de luchtvaartdreumes. Enkele jaren geleden werd de totale behoefte aan zakcnvluchtcn in ons land nog geraamd op 2000 vlieguren per jaar. Dit aantal werd in de afgelopen periode al bijna door BAS alleen volge- maakt „Momenteel bestaat er nog veel beunhazerij. Eigenaren van particuliere vliegtuigjes die zich „verhuren"aan zakenlieden. Wellicht gaat dat ook nog verdwijnen. Ook realiseren wij ons voortdurend, dat we nu alleen maar opereren vanuit Nederland. Onswerkterrein kan veel groter worden, want ook in andere landen heeft men te kampen met hetzelfde onderontwikkelde luchtvaartnet Misschien ligt ook daar een stuk van onze toekom- WIM BUIJTEWEG [ADVERTENTIE Elkezondag 6 kruisjes per kolom. Dat gaat zo. 1Haal een Lotto-formulier bij uw club of winkelier. 2. Kruis 6 getallen aan per kolom (met een minimum van 2 kolommen). 3. Vul het formulier verder duidelijk en correct in. 4. Lever het formulier in en betaal uw inlejf(voor f 1,75 hebt u al twéé kansen). 5. Zondag weet u of u - bijvoorbeeld - een half miljoen gulden rijker bent. Zo gaat dat. let op het reservegetaL In Studio Sport (zondagavond) worden de 6 winnende getallen getrokken. Plus een extra getal: het reservegetal. Er wordt dus altijd I getal meer getrokken dan u aan kruist per kolom. Dat reservegetal kan uw geluksgetal zijn als u niet alle 6 winnende getallen hebt aangekruist. Kijk maar. Veel kansen op veel prijzen. i«GLijs: 6 goede voorspellingen per kolom (zonder reservepetql) 2e_prijs: 5 goed reservegetal 3e^pnjs_: 5 goed (zonder rcservcgetal) 4e^pnjsj 4 goed (zonder reservegetal) 5e prijs: 3 goed reservegetal Het reservegetal heeft dus alleen een functie bij de 2e en 5e prijs. Alléén melden bij alles goed. Alléén als u 6 goede voorspellingen (zonder reservegetal) hebt gedaan, is het raadzaam dat even telefonisch door te geven. Het nummer vindt u op het formulier. In alle andere gevallen hoeft u niets te doen. Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. Het schriftelijk eindexamen bleef ook na de invoering van de Mammoetwet gehandhaafd.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11