Agrarische ondernemers moeten zelf rol spelen in herstructurering landbouw in kosten mrendabele aansluitingen J reen Spot zonder prik Green Spot zonder prik KOMKOMMERS: GROOT AANBOD, GOEDE PRIJZEN KWALITEIT MEESTE SNIJBLOEMEN BETER AANBOD GLADIOLEN LOOPT SNEL TERUG Nederlander verstuurde vaker een bloemetje Prof. M. Mulder met eervol ontslag Ir. G. Velthuizen volgt bij APVA A. v.d. Hoek op Orkesten kanten zich tegen schaalvergroting RAPPORT PROF. DR. B. M. TELDERSSTICHTING: Den Haag - „Geen enkele vorm van landbouwpolitiek kan tot op heden geslaagd worden genoemd, we zitten met de brokstukken van po gingen uit het verleden om het landbouwvraagstuk op te lossen." Dit staat in een rap port van de prof. mr. B. M. Teldersstichting, de liberale wetenschappelijke instelling. In het rapport, getiteld „Naar een liberaal landbouwbeleid", wordt getracht, onder toepas sing van liberale beginselen op economisch terrein, te ko men tot een integrale land bouwpolitieke conceptie. De laatste jaren, aldus het rap port, groeit het inzicht dat het inkomensprobleem in de land bouw niet meer alleen door Ï»rijs- en marktpolitiek is op te ossen, maar dat het accent moet worden gelegd bij een structuurpolitiek, die beoogt de mobiliteit van de produktie- factoren te verhogen. Deze sructuurpolitiek zal diep in grijpen in het leven van vele agrariërs en zal een scheiding aanbrengen tussen hen die kunnen blijven en hen die moeten wijken. ORGANISATIES Deze structuurpolitiek kan volgens het rapport alleen sla gen met medewerking van on dermeer de landbouworgani saties, die een belangrijke cen trale rol spelen. Ook het huidige EEG-beleid. aldus het rapport, legt het accent op de markt- en prij spolitiek. „Het gemeenschap pelijk structuurbeleid bleef beperkt tot een coördinatie van het subsidiebeleid der lid staten, terwijl aan een ge meenschappelijk fiscaal en so ciaal beleid nog nauwelijks concrete gestalte is gegeven. Mede hierdoor beschikt de EEG, buiten prijsvonnings- en marktverbeteringsinstru- mentarlum, nauwelijks over andere instrumenten om de boeren een redelijk inkomen te garanderen. Daardoor wordt het bestaan van margi nale bedrijven gerekt, terwijl agrarische ondernemers die zouden willen uitbreiden on voldoende kansen krijgen. Wil men vorm geven aan een eigen structuurbeleid, zo. meent de Teldersstichting, dan heeft het geen zin stil te blij ven staan bij een zekere mini mum-omvang van landbouw bedrijven. Het rapport intro duceert daarom het begrip „richtbedrijfdat in aantallen hectaren en aantallen dieren aangeeft welke toekomstige bedrijfsomvang dient te wor den nagestreefd en welke in vesteringen daartoe verant woord zijn. Agrarische onder nemers die lange tijd met een remmende overheidsbemoeie nis geconfronteerd zijn, krij gen volgens het rapport hier door weer de mogelijkheid zelf een actieve rol te spelen in het herstructureringsproces In het rapport wordt gepleit voor een regeling van bedrijfs beëindiging op termijn, aange vuld met inkomenstoeslagen, en voor een gemoderniseerde pachtwetgeving, waarin een voorzichtige verhoging van de pachtprijs tot een redelijke ei genaarsrendement is opgeno men. Zo'n prachtverhoging zal leiden tot een groter aanbod van te verpachten grond en in belangrijke mate bijdragen tot oplossing van het financiering sprobleem, aldus het rapport Het rapport beveelt ook nade re bestudering aan van het idee van een „maatschappij voor grondkrediet", waardoor geld van kleine spaarders be schikbaar zou kunnen komen voor de financiering van land bouwgrond. HERSTEL Voor herstel en instandhou ding van de gemeenschappelij ke EEG-landbouwmarkt moe ten volgens het rapport de mo netair compenserende bedra gen verdwijnen. Ook is nood zakelijk dat een vorm van prijsvaststelling tot stand komt die niet bepaald wordt door binnenlandse politieke problemen van de lid-staten en die een zekere mate van mark trisico laat bestaan. Objectieve prijsbepaling, al dus het rapport, is mogelijk door de prijzen van landbouw- produkten te koppelen aan de kostenontwikkelingen op de „grensbedrijven". In het rap port zijn dat bedrijven waar grond, kapitaal en arbeid een redelijke beloning verweven, maar waar de ruimte voor on dernemerswinst ontbreekt Bij deze prijsbepaling, aldus het rapport, dient de behoefte aan het desbetreffende landbouw- produkt in het oog te worden gehouden. Het rapport is opgesteld door een commissie onder voorzit terschap van drs. S. L. Lou- wes. In een persconferentie ter toelichting van het rapport sprak deze commissie zich uit tegen inkomensgaranties voor de boer. Men meent dat het moet blijven bij een zekere mate van marktregulatie die, zoals in het rapport staat, on vermijdelijk is wegens de ster ke afhankelijkheid van de landbouwproduktie van na tuurlijke omstandigheden. De ondernemers In de land bouw, zo menen de commis sieleden, nemen het onderne mersrisico en de overheid moet het hun door een struc tuurbeleid mogelijk maken dat te dragen. Maar dan moet ze dat risico ook inderdaad zelf dragen. Een inkomenstoeslag zoals de meeste Franse boeren nu van hun regering (1.200 (2.200 frank per dag) wezen de com missieleden af. „Dat is geen liberaal beleid". Het begrip „richtbedrijf" geeft in aantallen hectaren en aantallen dieren aan welke bedrijfsgrootte verant woord is. IADVERTENTIE oor tuinders die aardgas willen N HAAG De direktie van het gemeen- ijk energiebedrijf 's-Gravenhage heeft loten alsnog een tegemoetkoming te ver- en in de kosten van zogenaamde onren- idiele gasaansluitingen, op grond van de -rweging dat een aantal tuinders niet der in de gelegenheid is gesteld op het 1 bet aan te sluiten. Veelal gaat het hier om bedrijven waarvoor een grote lengte l leidingen nodig is. Aansluiting van I bedrijven zou destijds vertragend heb- V i gewerkt op de voortgang van het aan- 0 Itingsprojekt als geheel. Een tweede re- - i kan geweest zijn het geringe energie- - brulk van een aantal van deze bedrijven. drag in de aansluitingskosten bijdragen zoals tot dusver bij de gerealiseerde aanslui tingen het geval is geweest. In de praktijk betekent dit dat per aansluiting een halve meter leiding voor elke te kontrakteren ku bieke meter aansluitwaarde gratis wordt gelegd. De meer te leggen leiding wordt Verzoek tegen 100.- per strekkende meter in reke ning gebracht. Wanneer er bijzondere voor zieningen moeten worden getroffen zin- Het vaste bedrag per aansluiting voor de behuizing van de meet- en regelapparatuur blijft gehandhaafd op 1500.- bij opstelling in de open lucht en op 1000.- bij opstelling in het ketelhuis. GEB wil thans gedurende een bepaalde lode per bedrijf gemiddeld eenzelfde be kers e.d. dan worden deze extra in reke ning gebracht en wel tegen kostprijs. Daar enboven zal aan kleinverbruikers een be paald bedrag inrekening worden gebracht om de aansluiting van het GEB rendabel te maken. Dit bedrag ligt, al naar gelang de aansluitwaarde, tussen 700,- en 7.900,-per aansluiting. Wie van deze regeling gebruik wil maken moet daartoe tot uiterlijk 1 april a.s. een schriftelijk verzoek bij het energiebedrijf indienen. Het GEB komt dan vóór 1 juni de situatie opnemen, doet een definitieve kostenopgave en verstrekt een aanvraagfor mulier. Wanneer dit formulier vóór 1 juli wordt ingezonden en tevens vóór deze da tum het verschuldigde bedrag wordt vol daan zal het GEB de aansluiting vóór 1 januari 1976 tot stand brengen. L)e Nederlandse aanvoer van komkommers ligt momenteel 50% hoger dan vorig jaar. De concurrentie van Griekenland, Bulgarije en Roemenië is duidelijk afgenomen. Dit blijkt uit de invoercijfers van West-Duits- land, te weten: vorige week 628 ton uit de eerder genoemde landen en 897 ton uit Nederland. De invoercijfers zijn nu 233 ton en 908 ton uit Nederland. De prijzen vertonen daarom een gunstig beeld en variëren van 0,53 tot 1,06 per stuk voor de sorteringen van 31 tot 61. Deze gunstige prijsontwikkeling is voor een groot deel te danken aan de goede kwaliteit van de aangevoerde komkommers. Bij gunstig weer zal de vraag aan het eind van de week waarschijnlijk toenemen in verband met de naderende Pasen, dit maakt het mogelijk dat de prijzen gehandhaafd zullen blijven. Tomaten Bij de tomaten is een snelle toename van het aanbod te constateren. De primeurprij- zen hebben dan ook niet lang stand gehou den, maar dit zal niemand verbazen. De prijs ligt tussen de 22,- voor de C tomaten en 29,- voor de A tomaten, per kistje van 6 kg, (export kwaliteit). De aan voer neemt de komende week verder toe maar er valt nog niet te overzien welke invloed dit op de prijs zal hebben, daar de aanvoeren uit het buitenland op het ogen blik niet zo groot zijn. Overige gewassen Paprika De aanvoer van paprika's is inmiddels op gang gekomen, er worden prijzen van 5,20 tot 6,10 per kg. betaald. Door moeilijkheden bij de vruchtzetting van de gewassen die later geplant zijn, is het niet waarschijnlijk dat de aanvoer de komende week sterk toeneemt en dat de huidige prijzen veel verandering ondergaan. Over de prijzen van de sla valt weinig goeds te melden. De spinazie gaat op het ogenblik van 0,77 tot 1,06 per kg., dit is ondanks de grote aanvoer een goede prijs. Ook de andijvie blijft vrij constant in prijs nl. van 0,51 tot 1,41 per kg. (vorige week van 0,85 tot 1,35 per kg). Voor de sperziebonen worden prijzen van 14,- per kg. betaald, maar er worden dagelijks behoorlijke hoeveelheden bonen uit Senegal ingevoerd tegen prijsen van 3,50 tot 5,- per kg. Hierdoor en door de grotere aanvoer uit eigen land zullen de prijzen waarschijnlijk snel zakken. De raapstelen behoren tot de groentegewas sen die de laatste weken uitzonderlijk slecht betaald worden nl. van 6 cent tot 9,5 cent per bos. Tot midden vorige week was er een toename van de aanvoer van snijbloemen en potplan ten bij de veilingen te constateren. De kwali teit van de meeste snijbloemen wordt steeds beter, mede door een aantal zonnige dagen in de laatste weken en de korter wordende nachten. Bij de belangrijkste snijbloemen was er een licht prijsherstel waar te nemen, zoals bij de anjers. De rode anjers komen wat betreft het kwantum ten opzichte van de andere kleuren beslist als winnaar uit de bus. Het snij groen wordt vlot verhandeld tegen goede constante prijzen. De aanvoer van anthu- riums is op het ogenblik niet erg groot, waarbij het sortiment „Holtkamp" soms he lemaal niet word aangevoerd. Voor de bete re kwaliteiten van de diverse soorten trosan- jers moeten de kooplieden tussen de 4,- en 6.- betalen. Bij de jaarrondcultuurchrysanten worden de eerste marblesoorten al weer aangevoerd. Dit geeft tevens weer aanleiding tot een grotere aanvoer in de eerstkomende weken. Door deze ontwikkeling zullen de kwekers misschien in financieel opzicht L de prijzen zijn op het ogenblik bijzonder goed toch iets terrein moeten prijsgeven. De geplozen chrysanten reiken tot ver boven de l-„ per stuk. De aanvoer van dubbele freesia's is groter aan het worden, waarbij het sorti ment „Fantasy" duidelijk de boventoon voert Witte freesia's zijn gemakkelijk te verkrijgen. De Prof. Blaauw (irissensoort) wordt geleidelijk weer meer aangevoerd. Voor de kooplieden is het geen probleem om een goed bestek op te maken van het ideale soort. Dit in tegenstelling tot de witte lelie kelken waardoor de wijzer van de veiling- klok in gunstige zin voor de kwekers door de kopers tot stilstand wordt gebracht Voor de enchantment (lelietak) wordt het moeilijk om het niveau van 1,- per tak te behouden, maar de kwaliteit is bijzonder goed. De kleine rozen vallen goed in de smaak bij de consument De grote rozen bestaat voor het grootste gedeelte uit het soort „Sonia" die zich ondanks de meeraanvoer toch ten opzichte van de andere grote rozen uitstekend kan handhaven. De afzet van de potplanten verloopt zeer soepel Met de handel in voorjaarsgoed is het nt vrijwel gebeurd. Het aanbod van gladioler op de veilingen in Lisse liep snel terug, maai dat beïnvloedde de kooplust van de herer exporteurs bepaald niet in padelige zin Integendeel. Bijvoorbeeld dikke knollen van Sunny Boy Pandion, Blue Conqueror, Flower Song, Al debaran, e.d. gingen van de hand voor IC per 100. Een inkoopprijs die de vraag doel rijzen of de export daar inderdaad nog wal aan kan verdienen. Maar dat is een punt dat de gemoedsrust van de kwekers niel verstoort deel van het weer af. Deze omstandigheden maken de gehele bloembollenhandel tot een uitermate speculatieve bezigheid, want de exporteur heeft die bollen al weer in het buitenland verkocht zonder te weten of hij Broeitlllpcn ze allemaal wel zal kunnen leveren. Zomergoed De handel in zomergoed is iets levendiger geworden, maar het is nu ook weer niet zc dat er dagelijks een dikke bundel koopbrief jes wordt geschreven. De bloembollenkwe ker verkoopt de huid voor de beer is gescho ten. Hij tracht zijn bollen nu een baas te geven, terwijl hij op geen stukken na weet hoeveel bollen hij straks uit de grond kan halen. Dat hangt voor een niet onbelangrijk Narcissen De handel in narcissen heeft van de kleine opleving niet geprofiteerd en ook voor hya cinten is de belangstelling (nog) niet groot. Voor dit artikel is een redelijke innameprijs vastgesteld, maar het is de grote vraag of die gehandhaafd kan blijven. Sinds het Hof van Justitie in Luxemburg de Nederandse teeltregeling voor hyacinten onwettig ver klaarde, hangt de vraag in de lucht of straks ook niet de surplusheffing van de kaart zal moeten. Uit die heffing worden de gelden geput om niet-verkochte bollen uit te betalen op basis van de vastgestelde innameprijs. Die onzekere factor drukt de handel in hyacinten. Gemiddeld ligt de prijs wel zo'n 30 per bed lager dan in 1974 en dat betekent toch een slok op een borrel. Vooral De vraag naar broeitulpen is wat toegeno men. Dat is mede een gevolg van de redelij ke prijzen die de laatste maand voor de tulpenbollen zijn gemaakt. Dat was namelijk niet alleen in ons land het geval, maar ook in Zweden en Finland, waar grote aantallen bloembollen worden gebroeid. De prijzen van de bollen zijn ondanks die opleving niet veel aangetrokken en daar de kwekerij er niet veel voor voelt om nu zaken te doen voor prijzen die op een zó-zó-niveau liggen, •gebeurt er niet zo bar veel. In het achter hoofd speelt ook mee de verwachting voor de oogst. Het is immers bijna uitgesloten dat men weer zo veel bollen uit de grond zal halen als in 1974. Het leven van de bollcnkweker is bepaald niet te vergelijken met dat van de landman, dat volgens de dichter immer zo genoeglijk voortrolt DEN HAAG Fleurop-Inter- flora-Nederland, waarbij bij na 1.600 bloemenwinkels zijn aangesloten, heeft in 1974 een record-aantal bloemengroeten in Nederland verzorgd, aldus Fleurop Vorig jaar werden 880.000 bloemengroeten uitgewisseld tegen 835.000 in 1973. Fleurop schrijft deze mijlpaal toe aan de invoering van de volledige garantie, waardoor het ver trouwen van de consument WAGENINGEN Op zijn verzoek ls aan prof. dr. H. Mulder eervol ontslag verleend als gewoon hoogleraar in de zuivelberei ding en de melkkunde aan de landbouwhogeschool In Wageningen. De heer Mulder, (geboren 2 december 1907 te Oosterhesselen) slaagde in 1931 voor zijn doctoraal examen in de scheikunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen en promoveerde twee jaar later. Van 1930 tot 1933 was hij assistent voor de organische scheikunde aan. de universiteit te Groningen. Ook werkte hij vier jaar bij een coöperatie en werd in 1937 verbonden aan het landbouwkundig proefstation te Hoorn. In 1949 werd hij benoemd in zijn huidige functie aan de landbouwhogeschool. Prof. dr. H. Mulder bekleedt vele neven functies op nationaal en internationaal niveau en werd onder meer onderscheiden met de Anton Fehr Medaille voor zijn verdiensten voor de Duitse zuivelindustrie. Van zijn hand versche nen een drietal boeken en zeer vele publicaties. DEN HAAG Per 1 april is de benoeming te verwachten van ir. G. Velthuizen tot hoofdingenieur-directeur voor de bedrijfsont wikkeling in de provincie Zuid-Holland. Hij volgt dan de heer A. van den Hoek op, die op die datum op eigen verzoek uit zijn functie wordt ontheven en belast wordt met bijzondere opdrachten. De organisatie van de ministeriële directie agrarische produktie, ver werking en afzet (A.P.V.A.), waaronder bovengenoemde functie valt, wordt overigens pr 1 april gewijzigd. De bedoeling is te komen tot een meer geconcentreerde en gecoördineerde behandeling van de problemen op het terrein van de verwerking en de afzet van agrarische produkten. De minister heeft hiertoe besloten, omdat de omvang van deze problematiek de laatste jaren sterk groeil en nog verder toeneemt. Den Haag De vereniging Contactorgaan van Nederland se Orkesten is tegen vergroting van de schaal van de organisa tiestructuur, zoals minister Van Doorn van CRM heeft voorge steld aan het subsidientenover- leg voor het orkestbestcl. De centralisatie is niet verenig baar met het democratiserings proces, dat ook voor de cultuur vrijwel ondenkbaar is zonder doelgerichte decentralisatie. Het contactorgaan kan wel in stemmen met de doelstelling van de minister maar niet met de wijze, waarop hij die verwe zenlijkt wil zien, terwijl boven dien betwijfeld wordt of de voorgestelde manier wel tot het doel leidt.- De beoogde sociale spreiding wordt naar de mening van het contactorgaan eerder bereikt als er binnen de huidige regio's samenwerkingsverban den zouden ontstaan tussen or kest, conservatorium, muziek scholen, instellingen voor kunst- zinhige vorming en de amateu ristische sector. De „dieptewerk ing" zal dan zeker betere kan sen krijgen, meent het contac torgaan. 'Het vreest voorts dat grotere horizontale structuren zullen bijdragen tot een nivellering idie in artistiek opzicht schade lijk moeten worden geacht Be treurd wordt als de orkesten hun indentitclt zouden verliezen voor de gemeenschap, waaruit zij zijn ontstaan. De grote be zwaren tegen de huidige vorm van subsidiëren zouden door schaalvergroting bovendien be paald niet worden verkleind, meent het contactorgaan. Daar komt nog bij, dat het ge schetste normatieve diensten- systeem voor de rijkssubsidie ook het beoogde resultaat niet zal bewerkstelligen. Zo'n vaste, theoretische gevonden norm voor alle individuele musici acht het contactorgaan ongeschikt als uitgangspunt voor een gede tailleerd systeem van financie ring.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9