Minister mag aanzien van ambt niet schaden Ralf Reinders eerste gezochte in W. Berlijn KLEINE MEERDERHEID DS'70 ACHTER DREES Vlaamse betogers liepen stuk op kordon rijkswacht VVD lonkt naar twijfelaars uit andere partijen ËoidócSouMi/nt Onassis reageerde niet meer op medische behandeling AR-fractie-voorzitter A antjes Politie neemt anti-alcoholpil in beslag Dorp veroverd MAANDAG 17 MAART 1975 - tAGli>* (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN— Er is reen enkele twijfel meer aan dat de Ne derlander Ralf Reinders de ontvoering van de CDU-voor- titter Peter Lorenz heeft geor ganiseerd en ook verantwoor delijk is voor de moord op rechter Günther voh Drenck- mann op 10 november van het vorig jaar in West-Berlijn. Het aantal aanwijzingen, dat Reinders de dader moet zijn, is zo groot, dat de politie thans alle krachten op zijn arrestatie heeft geconcen treerd en op hem als „staats vijand nummer één jacht maakt. Ondanks de grootscheepse 'speurtocht, die in West-Berlijn is ontketend slaagde de politie er na 18 dagen en ondanks meer dan 5000 tips uit de be volking nog niet in om ook maar de schuilplaats, waar Pe ter Lorenz zes dagen lang ge vangen werd gehouden, te vin den. Een van zijn voornaamste mo tieven bij de ontvoering van Ralf Reinders. Peter Loren2 is hoogstwaar schijnlijk de bevrijding van de vier jaar oudere Ina Siepmann geweest. Voor haar arrestatie was zij al jaren lang zijn ge liefde en het paar bevond zich regelmatig samen op het cri minele pad. Het vermoeden bestaat, dat Ralf Reinders op een gegeven ogenblik wil pro beren West-Berlijn te verlaten om zich bij Ina Siepmann te voegen. Van de andere kant sluit de politie het niet uit, dat de jonge vrouw zal proberen naar West-Berlijn terug te ke ren. (Van onze parlementaire redac tie) DEN DOLDER Een kleine meerderheid van de partijraad van DS'70 wil dat dr. Willem Drees jr. zijn beleid in de Twee de Kamer voortzet De partijraad aanvaardde zater dagmiddag op een besloten ver gadering in Den Dolder met 38 stemmen voor en 26 tegen een motie van de oud-staatssecreta ris Van Stuyvenberg, waarin waardering wordt uitgesproken voor de politieke koers van Drees. Het afgetreden Kamerlid De Brauw zette uiteen waarom hij en drie collega's het vertrouwen in Drees hadden opgezegd. Ter wijl Drees een sociaal-democra tische koers wil, zijn zij voor stander van aansluiting bij een op te richten middenpartij. Een motie waarin waardeing werd uitgesproken voor het werk van de afgetreden Kamerleden werd met een klein stemmenverschil Dr. W. Drees in gesprek met partijgenote Marie Verllnden in Den Dolder. DS'70, de heer Eilmans en me- De uitkomst van de stemmingen vruw Van Noordwijk, hebben verraadt dat de kloof in DS'70 hun functies neergelegd. Het dieper is geworden en dat aan-J aantal teruggetreden partij be- hangers en tegenstandaers van stuursleden is daarmee geko- het beleid-Drees elkaar vrijwel men op negen. n evenwicht houden. UTRECHT (ANP) Bewindslieden moeten volgens mr. W. Aantjes, fractie-voorzitter .van de ARP in de Tweede Kamer, erop toezien, dat zij het aanzien van hun ambt niet schaden. Zij moeten de dienstvaardig heid van de ambtsdrager laten blijken. Mr. Aantjes zei dit zaterdag op de Arjos-ver- gadering in Utrecht. In dit verband merkte hij verder op, dat de AR weliswaar kritiek heeft op het bouwbeleid van minister Gruij- ters, "maar niet alle factoren mogen hem toegerekend worden". De slechte conjunc tuur en het gevoelig reageren van de bouw nijverheid op die conjunctuur, de jacht van minister Bogaers op bouwvakkers en de jacht van minister Schut op nieuwe wonin gen zijn volgens hem evenzovele factoren, 'die thans doorwerken. Minister Boersma van Sociale Zaken merkte in de Arjos-bijeenkomst op, dat voor wat de regeringsvoorstellen betreft gewoekerd moet worden met beperkte middelen. "Er kan niet eindeloos beschikt worden over bedragen in de begroting en het kabinet kan ook niet voorbijgaan aan de begroting voor volgend jaar. De problemen voor 1976 zullen" groter zijn dan ooit tevoren. Hij toonde zich niet erg enthousiast over het initiatiefvoorstel van de AR/KVP voor de verlaging van de vennootschapsbelasting, die volgens hem niet ten voordele zal komen aan ieder bedrijf. Belangstelling Stille Omgang groeit weer AMSTERDAM (ANP) De „Stille Omgang" door de Amsterdamse binnen stad heeft zaterdagnacht weer meer belangstelling gekregen dan in vorige ja ren. Volgens de organisatoren van dit katholieke evene ment trokken dit jaar acht duizend gelovigen langs de route tegen zesduizend in 1974. Opvallend was vol gens de organisatoren het grote aantal jongeren on der de uit alle delen van het land gekomen deelne mers. Jongen (15) overleden na auto-ongeluk AMSTERDAM (ANP) De 15- Jarige Amsterdammer Robin van A. is in de nacht van vrij dag op zaterdag na een aanrij- ding tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleden. De jongeman, die gezien zijn jeugdige leeftijd niet gerechtigd was een auto te besturen, reed volgens getuigen met een Simca met grote snelheid op de Heren gracht in de hoofdstad en raak te waarschijnlijk de macht over. het stuur kwijt toen hij in een opengebroken gedeelte terecht kwam. De afzetting was door onbekenden weggehaald. Van A. botste eerst tegen een stapel waterleidingspijpen, sloeg ver volgens met de auto enkele ma len over de kop en kwam ten slotte tot stilstand tegen een ver derop geparkeerd staande wa gen. Politie Saigon van moord op Fransman beschuldigd SAIGON De weduwe van de Franse journalist die zaterdag door de politie in Saigon werd doodgeschoten, heeft in een schriftelijke verklaring de poli tie beschuldigd van moord met voorbedachte rade. Intussen zijn in betrouwbare be richten steeds meer vraagtekens i gezet achter het politie-rapport lover de dood van de 37-jarige •correspondent van het Franse persbureau AFP, Leandri. Deze had Franse functionarissen kort voordat hij werd doodgeschoten meegedeeld dat hij door de poli tie gevangen gehouden werd, al dus betrouwbare kringen. Twee uur later werd hij door het hoofd geschoten. Begischo rijkswachten sluiten de Vlaamse betogers In Schaarsbeek in. (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL - Duizenden Vlamin gen, cfie gisteren naar Brussel gekomen waren om er te beto gen tegen de anti-vlaamse apart heidspolitiek van de burgemees ter van Schaarbeek, Roger Nols, zijn slechts enkele meters op het grondgebied van deze Brusselse gemeente kunnen doordringen, omdat de grote politiemacht, ge steund door honderden voertui gen, ruiters te paard en zelfs helikopters en wegversperrin gen hen een halt toeriep. Bij gevechten tussen de met hel men en stokken uitgeruste rijks wachters en de betogers werden slechts enkele mensen licht ge wond. Zij liepen schrammen en kneuzingen op. Schaarbeek zelf leek op een le gerkamp, met name rond het gemeentehuis, waar burgemees ter Nols en zijn vrienden van het front der francofonen zich hadden verschanst, beschermd door duizend rijkswachters ach ter prikkeldraad versperringen en gewapend met karabijnen, die alle straten die naar het gemeentehuis leiden, hermetisch afsloten. De Vlamingen die bij duizenden met auto's en bussen waren aangevoerd naar de Noordbrus selse gemeente Vilvoorde, hiel den eerst daar een rustige beto ging, die was toegestaan. Daarin werden borden meegedragen met spreuken als „Brussel Vlaams" en „Nols buiten" of „Nols aan de galg". Nadat deze manifestatie was beëindigd trokken groepen als Vlaamse Militanten Organisatie (VMO) en Weredi, die in hun rangen opvallend veel jongeren telden, naar Schaarbeek, waar zij op het kordon van de rijkswacht stootten. Eric Leupin - Het onderzoek naar de ontvoering van de Ne derlandse honorair consul in Cali, Columbia, Eric Leupin, heeft geleid tot vier arrestaties. Deze werden verricht in het de partement Del Cauca in de om geving van het houtbedrijf van de consul. Bulgari - De ontvoerders van de internationaal bekende Italiaan se juwelier Giovanni Bulgari ei sen een losgeld van 10.000 mil joen lire (42 miljoen gulden), zo is in ingelichte kringen in rome Rome (Van onze correspondent) BONN De Beierse politie heeft bij een handelaar In de stad Steinach 10.000 pakjes met poeder, die als "anti-alcohol"- pil verkocht zouden worden, in beslag genomen. De vondst van het middel berustte op een toeval, want het was de bedoeling een dieetmiddel te vinden, dat krachtig voedt en tegelijk de honger onderdrukt Bij het testen ervan in Westduitse klinieken, ontdekte men, dat het middel het blaaspijpje van de politie waardeloos maakte, bij mensen, die een paar borrels op hadden en op het pijpje bliezen, vertoonde het geen enkele verkleuring, zodat het erop leek, dat zij geen alcohol gedronken hadden. De officier van justitie, die de in beslagneming het afgelopen weekeinde leidde zei het niet te kunnen dulden, dat automobi listen op de werking van de promille-pil vertrouwen en dan verkeersongelukken veroorzaken. Tegen de handelaar werd een proces-verbaal opgemaakt ,,CDA moet er snel komen" BREDA De WD lonkt naar DS'70 en naar mensen die met twijfel PvdA kiezen. Overduidelijk werd dat zaterdag gedemon streerd op de algemene ledenvergadering in Breda. De VVD wil een machtspositie in het politieke midden gaan Innenwn Zij wil daar de dolende kiezers uit D'66, DS'70, de PvdA en de confessio nele partijen opvangen. Onder leiding van de nieuwe voorzitter, mr. F. Korthals altes, wil zij uitgroeien tot een brede volks-artlj in het politieke midden. Fractievoorzitter Wiegel richtte zelfs een directe uitnodiging tot DS'70-Kamerlid Berger om bij de WD te komen. Wiegel noem-i de Berger een van de weinige mensen in DS'70 van wie een vertrek uit de politiek te betreu ren zou zijn. De heer Korthals Altes hekelde de „socialistische machtspoli-' tiek". „Den Uyl wil zijn wil op leggen. Aantjes en Andriessen protesteren wel, maar slikken alles. De enige redding voor KVP en ARP lijkt te zijn, dat zij het snel eens worden met de CHU. dat betekent toegeven aan een aantal gerechtvaardigde wensen van de CHU. Maar niet alleen toegeven, ook het herwin nen van het zelfrespect door een eind te maken aan de onwaardi ge slikvertoning in het parle ment". Het landsbelang is ge diend met de tot stand koming van het CDA, aldus Korthals Altes. Alleen dan zijn er alterna tieve regeermogelijkheden. De CDA-politici' kunnen dan op voet van gelijkwaardigheid met de WD samenwerken en dei onderworpenheid ontvluchten.' waarin KVP en ARP zich heb ben begeven. Arabisch blad over uitstel reis V. d. Stoel. DJEDDAH (AFP) - Het besluit van de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, Max van der Stoel, om zijn reis naar Saoedi-Arabiè uit te stellen is „verrassend en overwacht", zo schrijft het dagblad „Oekaz" in een commentaar. Het Saoedische blad vindt dat „het gedrag van de chef van de Nederlandse diplomatie temeer verbazing wekt daar zijn reis er moest bijdragen tot het omslaan van een van de zwartste bladzij den in de Arabisch-Nederlandse betrekkingen". PHNOM PENH - Cambodjaan se regeringstroepen hebben in het weekeinde een dorp her overd in een gebied ten westen van Phnom Penh van waaruit de Rode Khmer raketbeschietin gen op de hoofdstad uitvoerde. Zij moesten echter belangrijke verdedigingspunten in de om singelde enclave Neak Luong prijsgeven. De regeringstroepen slaagden erin de plaats Tuol Leap. 12 km ten westen van de hoofdstad, op de Rode Khmer te heroveren. Daarbij zouden zeker 267 op standelingen zijn gedood. Over de verliezen aan regeringszijde zijn geen cijfers bekend. In Tuol Leap maakten de rege ringstroepen zeventien raketten op de Rode Khmer buit Suriname neemt risico's BIJ HAAR STREVEN NAAR ONAFHANKELIJKHEID deze week wordt in Den Haag weer erover gesproken zit de Surinaam se regering in een unieke positie. Ze praat met een Nederlandse regering die niet van plan is af te remmen, maar bij herhaling te kennen heeft gegeven dat ze de soevereiniteit over de konin- krijksdelen in de West liever morgen dan overmorgen overdraagt Maar tegelijkertijd heeft ze in eigen land met een oppositie te maken, die ernstig bezwaar maakt tegen de grote haast van premier Arron c.s. Op het gebied van de staatkundige regeling welke in Suriname zelf na de soevereiniteitsoverdracht moet gaan gelden, liggen Arron's coalitieregering en de Hindoestaanse oppositie in conflict waarbij oppositieleider Lachmon naar hij in Nederland heeft laten weten van plan is in Paramaribo de nieuwe grondwet te gaan blokkeren, als Arron niet bereid blijft te praten over een aantal omstreden punten. De bevoegdheden van de toekomstige Surinaamse president staan hierbij voorop; terecht, vinden wij. Want alleen als dit staatshoofd enige reële bevoegdheden heeft, zal hij kunnen voorkomen dat straks in een zelfstandig Suriname door het drijven van eeq politieke meerderheid in de Staten in het land rassenconflicten uitbarsten. Gelet op haar eigen verantwoordelijkheid tot het mo ment van de soevereiniteitsoverdracht, kan o.i. de Nederlandse regering niet dulden, dat Arron op dit punt Suriname aan ernstige risico's bloot stelt. RISICO'S NEEMT DE SURINAAMSE REGERING ook. wanneer ze in het bilaterale gesprek met Nederland terzake van hulp en bijstand zodanige eisen stelt, dat die voor Nederland onaanvaard baar worden. Arron heeft gelijk als hij stelt dat Suriname zelf moet kunnen beslissen over de manier waarop het ontwikkelingshulp en andere bijstand gaat krijgen. Maar die hulp en bijstand moeten wel reëel en zinvol blijven; dus niet om de regering van Arron in de begintijd een gemakkelijke zit te garanderen zonder dat er van het scheppen van een werkelijk economisch perspectief sprake zal zijn. Er zullen dim steeds meer Surinaamse ingezetenen proberen hun land te verlaten en van repatriëring zal geen sprake zijn. EEN EXTRA COMPLICATIE voor Arron's regering is daarbij, dat de links-gerichte nationalistische groepen in Nederland ook al ontevreden zijn en hun „bevrijdingsfront" gaan opheffen. Het is maar de vraag of Arron, geplaatst tegenover twee oppositiegroepen met tegengestelde belangen en ideeën de linkse nationalisten in Nederland en de Hindoestanen in Suriname daardoor kans krijgt om vanuit een middenpositie een consistent beleid te voeren, dat in het belang van een volk aan de vooravond van zijn onafhankelijkheid is. Weeroverzicht DE BILT Noordenwinden aan de flank van een Atlantisch ho- gedrukgebied leverden gisteren en vandaag en wintereer weer beeld op dan lange tijd het geval geweest is. Vooral op de Veluwe waren de sneeuwbuien frequent en intensief. In het hele land kwam in de nacht licht vorst voor. Inmiddels breidt het hogedrukge- bied zich snel in de richting van Scandinavië uit De dan aange voerde lucht is droger en min der onstabiel, zodat de kans op buien voor morgen aanmerke lijk kleiner wordt. In Zuid-Europa begint de nade ring van het voorjaar al merk baar te worden. Aan de Spaan se oostkust werd het gisteren plaatselijk 20 graden, in Zuid oost-Europa werden soortgelij ke temperaturen gehaald. Vooruitzichten voor woensdag: Droog en overwegend zonnig. In de nacht plaatselijk lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers:' Voor woensdag: Aantal uren zon: 4 tot 11. Min. temp.: omstreeks 0 graden. Max. temp.: omstreeks 7 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent PvdA probeert raadsfractie Amsterdam weer te lijmen (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De gewestelij ke raad van de PvdA in Am sterdam zal deze week bemid delen in het conflict dat ls ont staan in de fractie ln de Am sterdamse raad. Vijf van de zeventien raadsleden hebben bun medewerking met de ande ren opgezegd. Aanleiding tot deze breuk was de discussie over de bezetting van een vijf de wethouderezetel. Toen de PSP-er Riethof kort geleden als wethouder aftrad en zijn partij geen goede opvolger kon leveren, ontstond binnen de PvdA een meningsverschil over de vraag welk PvdA raadslid die plaats zou kunnen innemen. Dc gewestelijke raad stelde Pitt Treumann voor, maar de fractie koos voor Paul Rutgers van der Loeff. Behalve Treumann heb ben nu Pelle Mug, Wim Polak, Ernst Dienaar en Astrid Blok- poel hun medewerking met de meerderheid van de fractie op gezegd. Een diepere oorzaak voor dit conflict ligt in de me ningsverschillen binnen de frac tie over de verklaring van bur gemeester Samkalden over de Nieuwmarktbuurt en de stel- lingname ten opzichte van de metro. De discussie over de wet houderskeuze was voor de vijf de druppel die de emmer deed overlopen. Woensdag zal het gewestelijk bestuur over het conflict praten, terwijl er donderdag een gewes telijke PvdA-vergadering is. Twee personen bij brand omgekomen AMSTERDAM (ANP) - Een ver jaardagsfeestje in een woning aan de Amsterdamse Admiraal de Ruyterweg heeft dit week einde een uitermate trieste afloop gehad. Na afloop van het feestje brak brand uit. De 48-Ja- rlge J. W. NoolJ overleed door de rookontwikkeling. Zijn jari ge echtgenote moest worden op genomen ln een ziekenhuis. De drie kinderen werden onderge bracht bij familieleden. In Zaanstad kwam dit week einde een 80-jarige vróuw om bij brand in haar dijkwoning aan de Zaanse Hogendijk. De woning werd grotendeels ver woest. Bij een felle uitslaande brand op het terrein van de stichting „Jongensland" in Am sterdam gingen zeven schapen en een varken verloren. De poli tie vermoedt, dat de brand in do stal die was ingericht voor moei lijk opvoedbare kinderen, is aangestoken. Poedelprijs - De heerser van Oeganda, Idi Amin, heeft bij een enquête van de Amerikaan se kolomschrijver Jack Anders on de titel „slechtste regerings leider ter wereld" gekregen. Olieschandaal De Amerikaan se douane stelt een onderzoek in- naar een mogelijk olieschandaal tijdens het Arabische embargo, zo is door een douanewoord voerder meegedeeld. In 40 ha venplaatsen onderzoeken doua nebeambten de documenten die op de olie-invoer betrekking hebben om na te gaan of er verkeerde landen van oorsprong zijn vermeld. PARIJS (AP) - De Griekse scheeps- magnaat Aristoteles Onassis is zater dag in het Amerikaanse hospitaal te Parijs-Neuilly overleden aan een in fectie in de luchtwegen. Hoewel zijn juiste geboortedatum niet vast staat,- neemt men algemeen aan dat Onassis. 69 jaar was. Zijn dochter Christina zat aan het sterfbed. Onassis' echtgenote Jacqueli ne bevond zich in New York vanwaar zij zondags per vliegtuig in Parijs aankwam. In het overlijdensbulletin werd gezegd dat Onassis niet meer reageerde op Esn vsn de Isstst. foto» vin Onassis: Bpecifieke behandeling met anti- ll|n aankonttrtop 6 februari bl| het zie- biolica cn d„ wj hebben ÏÏd W"*r "t6ra'» ontslapen. Onassis was op 6 februari in ht Ame rikaanse ziekenhuis te Neuilly opgeno men met een hele waslijst kwalen: ernstige ademhalingsmoeilijkheden, mysthenesia gravis, een ziekte die de spierbeheersing aantast, klachten over de galblaas, die dan ook kort na opna me gedeeltelijk werd weggenomen, en tenslotte een zwak hart. „Ari" Onassis was voor zijn verbinte nis met de vroegere Jacqueline Kenne dy gehuwd met Tina Livanos bij wie hij twee kinderen had, zijn zoon Ale xander, die begin 1973 bij een vliegtui gongeluk omkwam, en een dochter, Christina. Hij had jarenlang een tur bulente liefdesaffaire met de griekse operadiva Maria Callus en huwde Jac queline Kennedy in oktober '68. In Athene wordt zijn vermogen ge schat op 600 miljoen dollar, de waarde van zijn schepen en andere particulie re holdings niet meegerekend. Onassis was tot voor kort 'ook eigenaar van de Griekse nationale luchtvaartmaat schappij Olympic Airways. De Griek se regering nam Olympic in januari van hem over, nadat hij om financiëlé Steun had aangeklopt. Men neemt aan dat Christina Onassis het leeuwendeel van haar vaders vermogen zal erven. Jacqueline zal een toelage krijgen. De begrafenis heeft morgen plaats op zijn eigen eiland Skorpios in de Midden- landse Zee. Christina Onassis. de 24-jarige dochter van do reder, die de voornaamste erfge name Is van zijn fortuin.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7