Allerlei (ds) ïaardekooper erelid VIOS Zoeterwoudse EHBO wint districtswedstrijd iethorp oefent uit op I om te bouwen Eerste steen voor „De Zeven Dwergen „Ik ben nog nooit in zo'n supermarkt geweest DE LEIDSE COURANT A.ANDAG 17 MAAKT 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 3 ihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii woude De heer C. B. •dckooper, vanaf de oprich- r in 1967 voorzitter van de tnband VIOS, is afgetreden P de jaarvergadering en werd (J die gelegenheid benoemd tot de vereniging. Hij rdt opgevolgd door de heer v. Bohemen die tot nu toe |l secretaris fungeerde en ook 1 diverse andere funkties schoots zijn sporen bij ^OS heeft verdiend. De admi- •atie komt nu in handen Marjan van Slingerland Ton van Noort kon gunstige ge luiden laten horen. Vooral door de gehouden fancy-fair en de ontvangen vergoedingen voor de talrijke optredens is er een batig saldo van bijna duizend gulden. Ook op muzikaal gebied was 1974 een goed jaar. Op het in Roelofarendsveen gehouden bondsconcours wonnen zowel i als de junioren een eerste prijs. Bondsvoorzitter Mr. J. Duinstee reikte aan de heer W.K. v. Bohe men de zilveren bondsspeld uit voor zijn talrijke activiteiten ge durende 20 jaar. Er werd af scheid genomen van instructeur John van Kooperen, die tot lid van verdienste werd benoemd. Voor de opleiding van de hoorn blazers wordt nu naar een op volger uitgezien. Aad van Slin gerland is belast met de reorga nisatie van het jeugdbestuur. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIII Zoeterwoude Het team van de r.k. EHBO-vereniging St. Lidwi- na is zaterdag winnaar geworden van de districtswedstrijd in Alphen a.d. Rijn. Samen met de no. 2, Wateringen, hebben de Zoeterwoudenaars hiermede het recht verworven deel te nemen aan de nationale kampioenschappen die op 18 oktober gehouden zullen worden in Utrecht. Eerder won de ploeg van „St. Lidwina" in Leiderdorp de rayonwedstrijd, waarbij ook Leiden 1 en 2 alsmede Stompwijk zich klasseerden voor de districtswedstrijd. Het succes is des te meer opvallend omdat van het geroutineerde trio dat enkele jaren Zoeterwoude vertegenwoordigde commandant C. Janmaat en M. v.d. Krogt-v.d. Salm zijn afgevallen. De enige overgeblevene mevr. J. Overdevest-Welp fungeert nu als comman dante (won als zodanig beide keren de commandantsprijs) en wordt geassisteerd door mevr. Kuif-Janson en mevr. H. de Boer-de Jeu. Illllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllll nteneur van De Drie Eendjes lort en klein ;eslagen Van onze correspondent ■Joeterwoude Het interieur |Kn het café De Drie Eendjes *8Ti de Rijndijk in Zoeterwoude zaterdagavond voor een groot 'piel kort en klein geslagen. Er aa-jng vooral veel glaswerk (rui- jeuen, spiegels, glazen) verloren. 3r' e vernielingen werden in het 25 ijpn van de avond aangericht ,0eJoor enkele jongelui, die waren 1.0: swapend met o.m. boksbeu- '02 ls. Tal van andere jongeren epen builen op. De politie heeft identiteit van de vernielers g niet kunnen vaststellen, erder vorige week is ook een in Leiderdorp op gelijke vernield. Van onzë correspondent (DERDORP „Leiderdorp zal er straks trots op zijn een gelijk prachtig, luxe gebouw binnen zijn grenzen te hebben, binnenbak van 40 x 20 meter in komen. Buiten komen jr bovendien ook nog twee bakken. Ik weet zeker dat men ons i alle kanten zal feliciteren met dit pronkstuk. Het bovendien de eerste manege zijn die door een gemeente is iet", aldus een van de bestuursleden van de ruitervereniging lorp tijdens de vergadering van de commissie financiën. De alleen als een zogenaamd informatie-punt op de geplaatst. In een van de eerstvolgende vergaderingen b de commissie zullen de financiële aspecten, verbonden aan bouw en exploitatie van een manege in De Bloemerd, worden aaiblgens het Verificatiebureau iriein VNG zou de manege bij ploitatie door de ruitervereni- g jaarlijks een exploitatie-te- t van minstens 120.000 op- icren. Het bestuur stelde rentegen dat een sluitende ploitatie mogelijk zou zijn als wekelijks minstens 550 rijles- Voorwaarden a '01' J^rondverkoop :<jlan-Voorhof onze correspondent iEIDERDÓRP De voor aarden voor de verkoop van t grond in het uitbreidings- lan De Voorhof zal vanavond èt onderwerp van bespreking Bjn in de commissie bestuurs taken. Het gaat daarbij voor- 53 amelijk om gronden bestemd aiiloor woningbouw. Zoals be- end ontstond in de raadsver- adering van 24 februari j.l. ver dit onderwerp enige on- erustheid toen was gebleken ïn w. in een documenta- le-map onder meer het inko- j hen als criterium hadden ge- oemd voor het in aanmerking omen voor een premie-wo- ling. et college, bij monde van ethouder E. Drent (PvdA), aide toen dat dit criterium ijblijvend was genoemd, om en w. inderdaad voor ellen een dergelijk criterium de bepalingen op te nemen, tóen de korte voorbereiding- ijd kon een en ander niet jhjds aan de raad (via de immissie bestuurszaken) orden voorgelegd. te vergadering van de com- bestuurszaken wordt ihouden in het gemeentehuis 1 begint om 20.00 uur, De Érgadering is openbaar. sen gegeven zouden worden (waarbij is uitgegaan van les- kosten van 15,- tot 20,- per les) Volgens Liethorp een zeer gemakkelijk te realiseren zaak. Overal in de omgeving zouden ruiters en potentiële ruiters zit ten te wachten op het gereedko men van de manege. Het bestuur kreeg daarop de opdracht om dat cijfer hard te maken. Tijdens de vergadering van de commissie financiën bleek dat de huidige 147 leden van Liethorp 181 mensen had den gevonden die zeiden positief te staan tegenover de bouw van een overdekte manege. Daarbij gaat men ervan uit dat deze mensen straks ook lid zullen worden en daadwerkelijk gaan lessen. „Het is duidelijk dat we de eer ste paar jaar niet rond zullen komen", aldus de vertegenwoor diger van Liethorp. „Ik smeek u ons over die tijd heen te hel pen. Daarna zult u trots kunnen zijn op deze manege". Noch de weinig harde cijfers die de rui tervereniging op tafel legde, noch de zeer sentimentele en soms zelfs onsmakelijke toe lichting op het „waarom" van een overdekte manege bleken ogenschijnlijk de commissiele den te hebben kunnen overtui gen. Of straks de commissie be reid zal zijn voorlopig jaarlijks zomaar ruim een ton op tafel te leggen voor de ruiters, moet daarom worden afgewacht. Overigens zal bij het doorgang vinden van de overdekte mane ge de gemeente al de helft van de stichtingskosten voor haar rekening nemen en bovendien nog eens een kwart lenen. Voorde liefste onderstreept LEIDERDORP Het druilerige weer was zaterdagmiddag geen beletsel voor talloze belangstellenden om een half uur op een modderig bouwterrein door te brengen. Hun doorzet tingsvermogen werd beloond, want zij konden genieten van een vakkundig stukje metselwerk dat werd verricht door architect J. A. van den Berg van het Rotterdamse architecten bureau Apon, Van den Berg, Ter Braak en Tromp voor de zelfbouwers „De Zeven Dwergen". De kleurrijke eerste steen die hij in een van de gevels aanbracht oogstte alom bewonder ing. Architect Van den Berg had er zelf ook veel plezier in: „Dit vind ik bijzonder leuk. Het is eens iets anders, iets veel leukers, dan al die andere officiële peilen en stenen". Met die eerste steenlegging werd weer een mijlpaal bereikt bij deze zelfbouwgroep. De bouw van de zeven woningen langs de Persant Snoepweg in het uitbreidingsplan De Voorhof verloopt zeer voorspoedig. Eind dit jaar hopen de bouwers in him huizen te kunnen wonen. Afsluiting straten in Voorschoten VOORSCHOTEN In Voor schoten zijn de komende weken afgesloten de Juliana van Stol berglaan en een gedeelte van de Piet Heynlaan. De afsluiting van de kop van de Juliana van Stol berglaan, waardoor meteen alle sluipverkeer door de wijken Nassau en Adegeest voorkomen wordt, geschiedt uitsluitend om dat herbestrating noodzakelijk is en niet om iedere automobi list te dwingen via de verkeer- straverse de doorgaande route te volgen Het gedeelte van de Piet Heyn laan, waardoor sluipverkeer in de wijken Noord-Hofland sterk in de belangstelling staat, is er ten onrechte de conclusie ge trokken door enige weggebrui kers, dat met de afsluiting van deze wegen de gemeente Voor schoten gevolg zou geven aan de wensen van de wijkbewoners. Dit is niet het geval. De zaak van het sluipverkeer is nog volledig in onderzoek. Het onderzoek heeft o.m. plaats door middel van autotellingen. Vast staat inmiddels dat het ver keer op de Leidseweg de laatste, drie maanden weer toegenomen is tot 22.000 per dag, drie maan den geleden was dat nog maar 20.000 en een half jaar geleden 18.000 auto's per dag. De telling van 22.000 auto's per dag over de Leidseweg vond plaats voor dat de sluipwegen door ver- keerswerkzaamheden werden afgesloten, waardoor op dit mo ment de Leidseweg in totaal 25.000 auto's per dag moet ver werken. i Juffrouw Oostdam in haar winkeltje. Van een onzer verslaggevers Leiden - Midden in de binnenstad, In de scha duw van de Pieterskerk, ligt het kruideniers- winkeltje van juffrouw Oostdam. In 1913 door haar moeder opgezet, maar sinds jaar en dag door haar draaiende gehouden („Wanneer ik er in ben gekomen weet ik niet meer, als kind stond je al achter de toonbank"). In een ruimte van nog geen vijftien vierkante meter wordt een assortiment aangeboden, dat in alle levensbe hoeften kan voorzien. Van pleisters tot broodjes kaas en van slagroom en sinaasappels tot bril lantine („ja, dat verkoop ik nauwelijks meer, dat is er tegenwoordig helemaal uit"). Een afgeladen' winkel, waarin je nauwelijks kunt lopen. Wonderlijk dat zoiets nog kan bestaan, dacht ik, toen ik nog niet zo lang geleden voor het eerst bij haar een pak koffie kwam kopen. Niet zo wonderlijk blijkt echter, want ons praatje werd telkens onderbroken door de komst van een klant De hele buurt kent haar. „Nou ja, er wonen hier niet zo veel mensen meer in de straat, dus je krijgt de loop van uit de stad van allerlei soorten mensen, ook wel studenten','. Mej Oostdam, nu 63, weet eigenlijk niet te vertel len waarom haar bedrijfje nog wel bestaat en het gros van de andere kleine kruideniers is verdwenen. „Ik sta daar niet zo bij stil, want ik heb het veel te druk om overal over na te denken. De mensen stellen veel te veel eisen. Als je in je eentje zo'n winkel hebt, weet je dat je hard moet werken, 's Morgens om zes uur, half zeven begin ik, als de bakker het brood komt brengen. Als de mensen je dan eenmaal in de winkel zien, kan je de deur niet meer dicht houden. Nou en dan is het gauw te druk en kom je niet meer aan opruimen en aanvullen toe. Je moet de vakken toch bijhouden en het maga zijn". Helemaal alleen zo'n zaak drijven is geen „mak kie". Ik sjouw alles nog zelf. De kratten melk en zo. 's Avonds helpt mijn zus me ook wel, maar overdag sta je er toch alleen voor". Ik weet niet hoelang ik dat nog vol hou. We zien wel. Daar denk ik nooit zo over na. Daar heb je immers geen tijd voor". „Nee, opschrijven doe ik niet meer. Ja, wel voor een paar ouwe vaste klanten, die zijn het altijd zo gewend geweest, maar voor nieuwe niet meer. Dat is toch ook logisch, die mensen gaan en komen. Zo zie je ze nooit meer. Daar moet ik echt te hard voor werken. Dat is net als met dat bier, dat je nou mag verkopen voor elke prijs. De groten verkopen het beneiden de norma le prijs, daar begin ik niet aan. Ik loop niet voor niets te sjouwen". Bijzonder vindt juffrouw Oostdam haar winkel tje niet. Andere mensen echter wel, een paar jaar terug kwam mr. Andriessen, fractie-voorzitter van de KVP samen met een aantal Tweede Kamerleden een kijkje bij haar nemen. „Ja, dat heeft toen nog in de krant gestaan. Die is hier geweest". „Wat er ook gebeurt, hoeveel supermarkts er nog bijkomen („Nee, ik ben nog nooit in zo'n super markt geweest. Ik heb er ook niets te zoeken, bovendien, wanneer zou dat moeten. Zondag is de enige vrije dag"), de winkel in de Pieterskcrk- choorsteeg blijft open, totdat juffrouw Oostdam er tabak van heeft. Ton van Brussel Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Sportschool in De Kooi De Sportschool Leiden heeft een nieuw home. Of liever ge zegd: heeft er een nieuw home bij, want de bestaande lokaliteit aan het Noordeinde zal gehand- haaft blijven. In de Driftstraat heeft de sportschool echter ge stalte kunnen geven aan de dringende behoefte tot expan sie. Want aan uitbreiding was de club zeer zeker toe. In de Drift- straat werd daartoe een bijzon der geschikt onderkomen ge vonden. De nieuwe lokaliteit in De Kooi werd overigens met veel machtsvertoon geopend. Geas sisteerd door Gé van der Berg. de gebroeders Leurink, Martien Cozijn en Dick de Wit sloeg sportschool-eigenaar Aat van der Luit enkele planken door en voerde wat „kunstgrepen" van het judo uit. Dit gebeurde overi gens op de splinternieuwe mat die het overgrote deel van de school beslaat. De rest van het oppervlak wordt „gedekt" door een aantal goed geoutilleerde kleedkamers en een kleine, doch knus aandoende recreatieruimte met bar. Sportschoolhouder Van der Luit was dan ook bij zonder ingenomen met zijn nieuwe ruimte. Hij: „De toeloop werd zo groot, dat het niet lan ger verantwoord was om de leerlingen alleen op het Noord einde te onderwijzen. Vandaar dat wij uitkeken naar een nieuw onderkomen, dat we uiteindelijk vonden in de Driftstraat. Het ombouwen van fietsenstalling naar een goed uitgeruste accom modatie waar judo, jiu-jitsu, ka rate en taek-won-do kan worden onderwezen, heeft ons wel wat hoofdbrekens gekost Praktisch alles werd door eigen mensen ge- of verbouwd, maar deson danks kostte een en ander toch nog zo'n dertigduizend gulden. Maar qua ontplooiingsmogelijk heden zitten we hier in het spor- tarme De Kooi, dacht ik, bijzon der fijn. Over het geld maak ik me niet zo'n zorgen; over de toeloop trouwens ook niet. Ik geloof wel, dat het hier zal luk ken. Gezien onze ervaringen op het Noordeinde zie ik de toe zou moeten bezig houden met onderwijszaken. De initiatiefne mers hadden echter een begro ting opgesteld, waarop meer geld was uitgetrokken voor sport en cultuur. Een groot deel van de vergadering was ook van mening, dat de toekomstige RLV zich niet zozeer moet gaan toeleggen op contacten tussen leerlingen, ouders, onderwij zend- en niet-onderwijzend per soneel, maar veeleer op de leer lingen zelf. Wat betreft de samenstelling van de toekomstige RLV: de initiatiefnemers stelden voor in de RLV vertegenwoordigers van de afzonderlijke leerlingenver enigingen te laten plaatsnemen. Een voorstel uit de vergadering vond echter meer bijval. Dit voorstel hield in het selecteren van op dit gebied actieve leerlin gen op alle scholen in de regio. „Het gaat om kwaliteit, niet om kwantiteit", luidde de motivatie. Opgesloten Drie bewoners van een flat aan de Merendonk in de Merenwijk hebben zaterdagmorgen enkele benauwde ogenblikken gekend toen de lift waarin zij zaten defect raakte. De brandweer moest er aan te pas komen om hun te bevrijden. Oud Leiden De heer R. E. O. Ekhart is afgelopen vrijdagavond tijdens de jaarvergadering van de Ver eniging Oud Leiden gekozen tot secretaris. Hij is in deze functie de opvolger van mej. J. Moer man. Tijdens de vergadering bood de vereniging De Laken hal een 18de eeuwse kuiken- drinkbak als verjaarscadeau aan. Ook kreeg het stedelijk museum een in 1914 door de Leidse Amphorafabriek ver vaardigde aardewerkenvaas. komst voor de Sportschool Lei den zeker zitten", aldus Van der Luit. De druk bezochte receptie leek die indruk te verstevigen. Sleutelstad Wandeltochten Ondanks regen en kou hebben toch nog 423 wandelaars afgelo pen zaterdag en zondag meege daan aan de 15e Sleutelstad Wandeltochten. Zestig kwamen zelfs uit op de langste afstand, de 40 km. De organisatie was zoals altijd voortreffelijk in han den bij de wandelsportvereni ging Willen Is Kunnen. Volgens de heer Woordes van de Wan delkring Leiden en Omstreken neemt het in groepsverband wandelen overigens sterk af. De Sleutelstad Wandeltochten tel den dan ook voornamelijk indi viduele deelnemers. Reünie Lodewijkgroep Tal van oud-leden van de ver- kennersgroep H. Lodewijk heb ben afgelopen zaterdagavond tijdens een reünie in het paro chiehuis van de H. Willibrordus- kerk in Oegstgeest herinnerin gen opgehaald. Er werd o.m. een film van de verkenners- groep gedraaid, die is opgeno-, men in de na-oorlogse jaren. Als contrast werden dia's vertoond van de huidige activiteiten van de groep, die tegnwoordig meer op het water zit dan op het land. Op de reünie was o.a. aanwezig de le vaandrig van de groep, de heer Th. Witte, en anderen die in het verleden een grote stem pel hebben gedrukt op de groep als bijvoorbeeld de heren Mon- tanus en Duindam en mevr. Van Valderen. Op de foto enkele reünisten bij elkaar. Regionale Leerlingen Vereniging Zo'n 70 leerlingen van middel bare scholen uit Leiden en om geving, die afgelopen vrijdag avond bijeen waren in de aula van de Louise de Colignyscho- lengemeenschap, zijn niet toe gekomen aan de oprichting van een Regionale Leerlingen Ver eniging. De initiatiefnemers van zo'n vereniging zullen daartoe op korte termijn een nieuwe poging ondernemen. Tijdens de vergadering van vrijdagavond ontstond vooral onenigheid over het doel van de op te richten vereniging. De meerderheid van de vergadering was van mening, dat de vereniging zich vooral Leidse bioscopen Luxor: Stationsweg 19, tel. 21239. "The Towering Inferno", 14 jr. dag. 14.00 en 20.00 uur. Camera: Hogewoerd 49, tel. 24919. "2001 A Space Odeyssey", 18 jr, dag. 20.00 uur. Kindermatinee: "De Zonen van de Musketiers", wo en za, 14.30 uur. zo. 14.00 en 16.15 uur. Nachtvoorstellin- g: "Sleuth", 18 jr. vrijdag en zaterdag, 24.00 uur. Studio: Steenstraat 39. tel. 33210. "Le fantome de la liberté", 14 jr. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur zondags: 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur. Lldo: Steenstraat 39, tel. 24130. "Keetje Tippel", 18 jr. dag. 14.30, 19 00 en 21.15 uur. zon dags: 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur. Rex: Haarlemmerstraat 52, tel. 25414. „Verleidsters-Rapport", 18 Jr. dag. 19.00 en 21.15 uur. Nachtv.. „Fritz the Cat", 18 jr. vr en za 23.30 uur. Trianon: Breestraat 31, tel. 23875. „My fair lady," a.l. dag. 14.00 en 20.00 uur. In verband met de verhoogde posttarleven gelden bij toe zending per post van: met ingang van 1 april 1975 de navolgende', 'abonnementstarieven: Benelux: per kwartaal per jaar Overig buitenland per kwartaal per jaar 44.21 172,95 110,56 438,35

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3