Feyenoord speelde in twintig minuten FC Den Haag kapot Zes ton in drie jaar; daarna vrije transfer Espanol bood Tscheula Ling: 1MII Boskov kan rechtop in de dug out. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Van Ha- negem kreeg gisteren zijn veerde gele kaart in dit sei zoen, wat hem ongetwijfeld op een schorsing komt te staan. Hij kreeg voorts driemaal een boeking, waarvoor hij evenals voor de voorgaande gele kaarten geschorst werd. Van Hanegem na afloop: „Ik heb Monnee bewust ge trapt, dat geef ik toe maar Beek heeft niet gezien dat ik iedere keer als ik de bal had, door twee of drie man werd besprongen. Dat mocht wel". Van Hanegem, in het ge heel niet onder de indFuk dat hem een schorsing bo ven het hoofd hangt, gaf ook zijn mening natuur lijk een aparte over de kwestie-Boskov. „FC Den Haag heeft Boskov geen dienst bewezen. Ik moet nog zien dat hij hier komt want hij heeft nog niet ge toond een goede trainer te zijn. Hij heeft wel het voor deel dat hij bij ons rechtop in de dug out kan staan- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllll Aad Mansveld (2) staat, Van Hanegem ligt. De Haagse aanvoerder heeft het gedaan en het was ditmaal niet zo bij het Rotterdamse publiek dat bij elke actie van Mansveld heftig floot en joelde. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiillililliiliilllllllililiiiiliiiliiiiiiiiiiililiililllii DEN HAAG Vermoedelijk van avond en anders uiterlijk morgen ral Feyenoord voor de laatste keer proberen trainer Boskov bij FC Den Haag weg te krijgen. Herman Chou- foer, voorzitter betaald voetbal, zegt zich uit het laatste contact met Feyenoord een dag voor het duel tegen Ajax te herinneren dat hem verzocht werd er na de wedstrijd in de Kuip erop terug te mogen komen. "Mij best", heeft Choufoer toen ge zegd. "Al zal het me even lief zijn wanneer jullie nog een jaar in de wachtkamer plaatsnemen." Hoewel FC Den Haag weinig bereid heid toont trainer Boskov af te staan zal het op korte termijn elk geval de zekerheid bezitten wat Feyenoord nu precies wil. Of het Boskov kost wat kost in dienst wil nemen of niet. Momenteel kan niemand er meer een touw aan vastknopen. Manager Guus Brox vergrootte eind vorige week de onzekerheid door glimla chend te annonceren: "Ja, Boskov is onze eerste man voor de vacture Coerver maar er is ook een contact met Rinus Michels gelegd". De Kuip gonsde gisteren daarom van geruch ten. Boskov zelf: "Ik hou me vast aan de afspraak, dat Feyenoord van avond opnieuw met FC Den Haag gaat praten". Steeds sterker worden de berichten, dat in het alternatieve voorstel van Feyenoord een extra conditie zal worden opgenomen. De stadionclub schijnt het inderdaad forse eisenpakket van FC Den Haag (vijftig mille als afkoopsom en Schoenmaker voor twee jaar te le nen) te willen afzwakken door een andere ruil voor te stellen. Het wil rechtsbuiten Ling met gesloten beur zen overnemen en de huidige links buiten Kristensen naar Den Haag laten vertrekken. Herman Choufoer: "Ik heb geen flauwe notie welke kant Feyenoord op wil. Ik verwacht wel dat het nog aan iets anders zit te denken want anders nodig je FC Den Haag niet nog eens uit." Tscheula Ling zelf zegt met Feye noord nooit contact over deze moge lijkheid gehad te hebben. Ook het bureau Interfootball (van Piet Kei zer, Cor Coster en Maarten de Vos), dat voor hem als belangenbeharti ger optreedt is niet benaderd. Ande re, buitenlandse verenigingen trok ken wel aan de bel. Waaronder re- sorteren twee Duits?, een Belgische (Anderlecht) een Franse (Nice) en last but not least een Spaanse club. Vooral deze laatste, Espanol, lijkt hem aantrekkelijk. In drie jaar tijd zou hij ongeveer zes ton aan salaris kunnen ontvangen en daarna zou hij op 22-jarige leeftijd transfervrij zijn. Erg aantrekkelijk voor Ling natuurlijk. Espanol rekent daarbij op de clausu le in het contract van Ling, dat hij voor een bedrag van een ton mag vertrekken. Maar deze voorwaarde, waarop Ling zegt recht te hebben, staat er volgens onze informaties niet best voor. FC Den Haag bezit een schriftelijk document, waarop de handtekeningen van vader en zoon Ling staan. Daarin is van een clausule van een ton per sé geen sprake meer. Ook onder het daarna officieel opgemaakte contract staat de signatuur van de minderjarige Ling. Zijn vader zegt de overeen komst nooit zwart op wit onder ogen gekregen te hebben en hij weigert de rechtsgeldigheid daarvan te er kennen. De WCS en het bureau Interfootball, die zich in de kwestie verdiepen, realiseren zich dat Ling maar een uiterst kleine kans van slagen heeft wanneer het conflict hard gemaakt zou worden. Voorals nog is daarom geen poging gedaan arbitrage van de KNVB in te roepen. Ling zegt echter: "We hebben deze kwestie de laatste weken laten rus ten. Maar dat houdt niet in dat we er ook niets meer aan hebben ge daan. Mijns inziens zijn er enkele dingen aan het licht gekomen, die me doen vermoeden dat ik toch ster ker dan eerst sta. Mocht ik het niet redden dan ligt een transactie een stuk moeilijker. De hogere transfer som zou van mijn bedrag afgaan. Het wordt voor mij dan veel minder interessant. Het ligt er natuurlijk aan wat het voorstel van FC Den Haag is of het kan concurreren tegen de aanbiedingen van andere clubs maar ik kan me voorstellen dat ik dan in Den Haag blijf..." Ook Lex Schoenmaker, die zegt mo menteel een woning in Den Haag te zoeken, wordt in het overleg op top niveau niet betrokken. "Ik heb het vorig jaar met manager Eddie Hart- mann voor het laatst over een con tract bij FC Den Haag gesproken. Daarna is er niemand bij me ge weest. Natuurlijk heb ik al die be richten in de krant wel gelezen en ik verwacht dat er heus wel iets van waar is. Alleen zou ikzelf ook zo graag willen weten wat er nu met me gaat gebeuren. Maar ik heb ook gehoord, dat er vanavond een nieuw contact tussen Feyenoord en FC Den Haag is. Misschien hoor ik dan ook eens iets..." HANS DE BRUYN ROTTERDAM Simon van Vliet was niet de enige, die met een beduusd gezicht in Feyenoords koffiekamer zat aan de spelerstafel. Hij hoefde zich niet eens tot de slechtste spelers van FC Den Haag te rekenen en zijn sombere blikken golden dan ook niet zichzelf maar zijn ploeg toen hij zei: „Dat is toch geen voetballen meer". Hij doelde op het verlies van goodwill dat FC Den Haag in een vijandige Kuip had geleden door zelfs bij een achterstand van 30 niet ten aanval te trekken. Hij had zich ook kunnen verdiepen in de vraag of de Haagse ploeg daartoe nog in staat was, want Feyenoord had met waarlijk groots voetbal in de eerste twintig minuten de opponent zulk een ver schrikkelijke mentale klap toegediend, dat er van FC Den Haag niets overbleef. Zelfs niet toen Feyenoord te snel verslapte, na de rust slechts af en toe de vorm van het begin toonde en daarmee de hooggeroemde klantenbinding geweld aandeed. Er mocht bij deze confrontatie van Feyenoord met FC Den Haag van een voorgeschiede nis worden gesproken. Vorig seizoen hadden de Rotterdam mers een voorsprong laten glippen (het werd 3—3), in de ze competitie had Feyenoord zich in het Zuiderpark tot het uiterste moeten inspannen om een punt (het werd weer 33) weg te slepen. Wellicht speelde ook de kwestie-Boskov mee. In elk geval had Feyenoord zich voorgenomen te tonen, dat er groot verschil bestaat tussen de top en de middenmoot Voorts wensten de Rotterdam mers de riante titelkans niet te> verspelen, ten derde had de zege op Ajax hun de overtui ging geschonken dat het waar achtig wel weer kon. Vandaar het verwoestende of fensief dat Feyenoord meteen inzette. FC Den Haag werd overspeeld en overspoeld met combinaties die van opperste zuiverheid waren en waarte gen verweer nutteloos was. Al leen met de botte bijl was er iets tegen te beginnen. En hoe wel het niet eens zo „bot" was wat Monnee deed, kreeg hij Onaangename sfeer in de Kuip Bezwerend gebaar van scheidsrechter Jan Beek, BCSllSt wiens inconsequente lei ding tot ergere tonelen aanleiding had kunnen 11 Z'jn. van de eerst streng fluitende, maar niet consequent straffen de Jan Beek weer ver scheen een andere dan de aan gekondigde (Pijper) scheids rechter die na de rust ech ter op ongelooflijke wijze blunderde, het geel. Monnee had er wel enige re den voor om (te) rigoureus in te grijpen. Immers, de eerste de beste aanval van Feye noord had volslagen missers van hemzelf en Mansveld op geleverd. Het zeer snelle doel punt was een gevolg van een blunder van Jol die de bal verspeelde waarna Kristensen feilloos scoorde. Toen Feye-t noord onverdroten voortging onstuitbare combinaties op te zetten, verweerde FC Den Haag zich als een ploeg in doodsnood. Perazic „ver greep" zich aan Van Hanegem en De Jong, Monnee ging in de fout en hij werd bestraft. Jan Beek wenste in elk geval een voorbeeld te stellen. Feyenoord trok zich er weinig van aan en een fenomenale combinatie tussen Van Hane gem en Wim Jansen leverde doelpunt nummer twee op, een treffer die Van Hanegem met een „zweefkopbal" reali seerde. Met dit doelpunt kwam tevens het eind uan de vernietigende twintig minuten van feyenoord. Uit een onstuitbare combinatie met Wim Jansen kopt Wim van Hanegem nummer twee achter Thie. Nog even duurde het werve lende, flitsende, ongrijpbare spel van de Rotterdammers. In twintig minuten was de strijd al beslist, had Feyenoord zijn oppermacht getoond en FC Den Haag volkomen gedemo raliseerd. Dat vond Feyenoord kennelijk voldoende. FC Den Haag was geheel uit zijn doen en er waren spelers die met ieen waas voor de ogen erin gingen. Toen al had Jan Beek kunnen bevroeden dat er iets mis zou gaan want de aansla gen van FC Den Haag bleven niet zonder represailles. In de adempauze, die de Rot terdammers zichzelf gunden, verrichtte Jol zijn laatste wa penfeit: een enorm schot op de lat. Pal daarop werd hij gewis seld voor Aad Kila, die de taak kreeg waarin Martin Jol ,had gefaald, Van Hanegem be waken. En dat is het ergste wat een voetballer van (uite raard) mindere allure kan worden opgedragen. Het is be kend dat in de vaderlandse voetbalwereld weinig voetbal lers op die opdracht wachten. •Van Hanegem zet zijn directe tegenstander enige malen voor joker en heeft dan weinig meer te vrezen, vooral niet in de Kuip waar hij het publiek so wie so op zijn hand heeft. Kila bleef dan ook veelal op gepaste afstand want het is bepaald onprettig het hoonge lach van de tribunes te horen rollen. Hoongelach dat later zou overgaan in bijna ang staanjagend gefluit bij elke keer dat Aad Mansveld de bal beroerde. Over zijn spel waren de meningen verdeeld. „Een lafaard", oordeelde Feyenoord toen hij met de stand 30 na de rust had Ressel met het linkerbeen een glanzende pass van De Jong verzilverd bij een vrije trap terugspeelde. „De vond het heerlijk toen ze gingen fluiten en joelen. Een zeer goede trainer, Happel, heeft eens gezegd, dat je moet terugspelen als je kansloos achterstaat en het publiek je gaat honen", gniffelde Mans veld na afloop. Inconsequent In elk geval kon Mansveld geen goed meer doen bij het Rotterdamse publiek. Trou wens, heel FC Den Haag werd weggehoond en elke overtre ding werd met loeiend protest begeleid. Scheidsrechter Beek wakkerde het vuurtje nog aan door foutieve beslissingen te nemen en vooral door de gele kaart in zijn zak te houden. Hij floot inconsequent. Ook toen hij Van Hanegem de gele kaart toonde na een overtre ding tegen Monnee. Een dom me overtreding omdat hij on nodig was. En bovendien was het natrappen, wat een rode kaart waard was geweest. En dat durfde Beek niet. Er was intussen al geruime tijd een bijzonder onaangena me sfeer rondom het veld ont staan. Mansveld provoceerde,- Feyenoord (Van Hanegem en De Jong) reageerde door bij vrije trappen voor FC Den Haag in de richting te wijzen van Thie, die nog enige goede reddingen verrichtte door tij dig uitlopen en een krom schot van Van Hanegem te verwer ken. Maar Thie vergaloppeer de zich tegen het einde toen hij de hem passerende De Jong resoluut om het middel greep. „Natuurlijk had ik toen de gele kaart moeten krijgen", gaf Thie ridderlijk toe. „Maar dan had Beek de rode aan Van Hanegem moeten geven toen hij Monnee natrapte". Jan Beek hield het geel in zijn zak en gaf daarvoor later deze onbegrijpelijke verklaring: „Mijn waarneming was, dat Thie uit zijn doel kwam in een poging de bal te spelen. Thie heeft niet iemand opzettelijk ten val gebracht en ik vond zijn overtreding niet voldoen de ernstig voor een gele kaart". Waar blijft het voetval met dergelijke scheidsrechters die niet waarnemen wat ach tendertigduizend kijkers dui delijk zien: een doelman die een doorgebroken speler vast grijpt op een moment dat deze kan gaan scoren? Jan Beck is dan ook in grote mate mede schuldig aan de vijandige stemming die (een groot deel van) het publiek ten opzichte van FC Den Haa- guitte. Trainer Coerver hekelde ook Becks leiding en was evenmin, ontkomen aan de hetze tegen Mansveld „Beek deed niets als Mansveld op zijn voor hoofd wees" en terecht op merkte: „Ik was blij dat er een hoog hek om het veld staat", want er stonden enige Rotter dammers met het schuim op de mond de aanvoerder van FC Den Haag op te wachten. Praten Er zal bij Feyenoord gepraat moeten worden hoe dat aan staande zondag moet tegen MVV, zonder Van Hanegem, wat er dik in zit. Want weer bleek van hoe grote waarde hij voor zijn ploeg is. En Ling? Behalve incidentele acties viel er weinig aanval lends bij FC Den Haag te be speuren. Ling werd te dikwijls te moeilijk aangespeeld maar hij deed toch weer enige op merkelijke dingen, hoewel Jan Everse dat afzwakte met: „Hij is me tweemaal voorbijgegaan en dat in een hele wedstrijd". Maar Ling had ook weinig meer dan die twee keer recht streeks geduelleerd met Ever- se in een wedstrijd, waarin FC Den Haag in twintig minuten volledig kapot werd gespeeld maar waarin de ploeg toch een compliment toekomt omdat de llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vernieuwing in De Kuip ROTTERDAM FC Den Haag is de eerste ploeg ge weest die gehuisvest werd in Feyenoords nieuwe accommo datie, die afgelopen week met enig ceremonieel in gebruik werd genomen. De twee kleed kamers voor Feyenoord en de bezoekende vereniging zijn vergroot en van de nieuwste snufjes voorzien. Er zijn op tijd afgestelde douches die alle tegelijk met een druk op de knop in werking kunnen wor den gesteld, er is in elke kleed kamer een ligbad, er is een föhn die gaat „blazen" door er onder te gaan staan en een uitgekiende verwarmingsin stallatie. De dokterskamer is vernieuwd en vergroot en be vat onder meer een afdeling voor behandeling van hartaan vallen. De ruimte rechts van de hoofdingang is voorts afge schut, waardoor de bus van de bezoekende ploeg en eventueel de auto van de scheidsrechter tot voor de ingang van de kleedruimten kunnen worden gereden. Deze ruimte wordt hermetisch afgesloten. Hier mee kan worden voorkomen dat opdringende (en boze) sup porters zich onmiddellijk na afloop om bus of auto groepe ren. En een periode om tot bezinning te komen is soms niet overbodig. Illllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllll spelers zich beheersten in de periode na de rust waarin ge makkelijk een algehele schop- partij had. kunnen ontstaan door het zwakke leiden van Jan Beek. Daarover zal bij FC Den Haag gepraat moeten worden. De ploeg lijkt de naam van een „stel schoppers" te krijgen en men zal erop bedacht moeten zijn, dat men zulk een kwalifi catie gauwer toegemeten krijgt dan men hem kwij traakt. Herman van Bergem Scoreverloop: 5. Kristensen 10, 15. Van Hanegem 20, '68. Ressel 3—0. Scheidsrech ter: Beek. Toeschouwers: 38.150. Feyenoord: Treytel; Schnei der, Van Daele, Rijsbergen, Everse; Jansen, De Jong, Van Hanegem; Ressel, Kreuz, Kris tensen. FC Den Haag: Thie; Monnee, Mansveld, Van Vliet, Kore- vaar; Ouwehand, Perazic, Jol (Kila); Ling, Bres, Swanen- burg (Storm).

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13